Prinses Wilhelmina 70 jaar JIMMY BROWN, sportheld no. 1 In vreugde, maar ook in leed was zij een ware Landsmoeder Zeeuwse Almanak FESTIVAL IN ENGELAND 1 DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze Haagse Redacteur) Overeenkomstig Haar uitdrukkelijk verlangen zal de zeventigste ver- Jaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina op 31 Augustus, zonder enig uiter lijk vertoon aan het volk voorbijgaan. De eerbied voor een onvergetelijke Vorstin gebiedt om aan dit verlangen onverkort te voldoen. Anderzijds past het niet, om deze zeventigste verjaardag van Haar, die ©en halve eeuw ons volk leidde en bestierde, lief en leed in alle opzichten met dat volk deelde, zonder sobere woorden te doen passeren. Twee en vijftig jaar geleden om precies te zijn tot 5 September 1898 voerde Prinses Wilhelmina dezelfde titel, die Zij na Haar troon afstand ten behoeve van Haar Koninklijke Dochter Juliana, weer aan vaardde. Daartussen liggen vijftig jaren van regeren, die niet alleen de bewonde ring, de liefde en genegenheid van Haar volk afdwong, maar ook een war me waardering voor het Vorstenhuis en volk in de hele wereld schiepen. Komt men nu nog, waai' ter we- reld ook, zo zal een der eerste onder werpen van het gesprek handelen over „Uwe Koningin Wilhelmina", zoals de buitenlander het zo gaarne pleegt uit te drukken. En steeds heeft het ons verheugd, dat men een waar lijk geen louter oppervlakkige be schrijving van Haar persoonlijkheid, Haar daden en hoog gewaardeerde eigenschappen kon geven. Te verwonderen is dit geenszins. De kracht van Haar sterke persoonlijk heid moest wel ver reiken tot over de landsgrenzen. Die kracht toonde Zij reeds in het derde jaar van Haar Regeringsbe leid, namelijk op 6 December 1900, toen 'n gedèsillusionneerde grijsaard, de Nederlandse bodem betrad. Zijn volk, van Nederlandse stam, vocht onder Botha en de Wet heldhaftig, maar wanhopig, tegen het opper machtige Albion voor zijn vrijheid en onafhankelijkheid. Die grijsaard U weet het al: Paul Kruger, de President van de. Boerenrepubliek Transvaal, deed in dat jaar een wanhopig beroep op de andere naties, teneinde hem in zijn strijd te helpen. Wie durfde het echter aan, om aan die noodkreet gehoor te geven? Vreesde men niet de toom van het machtige Britse Imperium op de hals te halen? Zelfs het fronsen van de wenkbrauwen der Engelse staatshoof den durfde men er niet voor te ris keren. Alleen de destijds twintig jarige Vorstin Wilhelmina bad, die moed. ZU zond de Nederlandse oorlogsbodem, de „Gelder land", naar de Zuid-Afrikaanse wateren, om de President naar Europa over te brengen, zodat hij aan de hoven en kan selarijen de zaak van zijn volk kon gaan bepleiten. Nergens durfde men hem echter te ontvangen, laat staan, om aan zijn kleinste wensen te voldoen. Bijna gebroken kwam hij in ons land aan en ziet, hier werd hem een grootse ontvangst bereid. Gezeten in een open landauer naast Koningin Wilhelmina maakte Paul Kruger een zegetocht door de straten van Rot terdam, de stad, waar hij vier jaar later stierf. En al was ook Nederland machteloos tot het geven van daad werkelijke hulp, die ontvangst deed de moegevochten grijsaard zichtbaar goed. Een kleine voldoening voor de laffe ogendienerij van anderen ten aanzien van het Engelse Rijk, werd geschonken door de Vorstin van het kleinste land van het vasteland. Een Regering met zulk een man haftigheid begonnen kon niet anders dan zegenrijk zijn, ondanks de te genslagen door economische om standigheden en een brute overwel diger toegebracht. Ons land heeft vele hoogtepunten, maar ook veel dieptepunten gekend. Onvoldoende beveiliging van spoorwegovergangen. —In de raadsvergadering, die Dins dagmiddag is gehouden, heeft de burgemeester van Dordrecht een ernstig protest doen horen tegen de directie der Nederlandse spoorwegen, in verband met de zijns inziens on voldoende beveiliging der overwegen in de onmiddellijke omgeving van Dordrecht. Zoals men weet hebben twee van deze Vrijdagmiddag twee doden en twee gewonden geëist. Bur gemeester Bleeker herinnerde er aan, dat rèeds herhaalde malen op bevei liging door afsluitbomen of flikker lichten was aangedrongen, doch dat nog steeds geen beveiligingsmaatre gelen waren genomen. DE LUIDE LIEFDE Dat de liefde luid kan zijn, ge zult het vermoedelijk niet geweten heb ben. Zij kan zoet zijn en bitter, vurig en koud, maar luid? Wie had het ge dacht? Maar omdat er in Middelburg al flatgebouwen staan en in Vlissingen zullen verrijzen, omdat na verloop van misschien nog 10 of 15 jaar zon neklaar zal blijken, dat hoogbouw voor Nederland noodzakelijk is, daar om dit verhaal over de luide Vief de. In New York rukte de complete alarmploeg van de politie uit omdat alle electrische bellen van een flat gebouw tegelijk aan het bellen waren geslagen, en de bewoners wanhopig waren. De politie constateerde dat een verliefde jongeling zijn meisje welte rusten stond te kussen, terwijl zij te gen de belknopjes leunde De verliefden hadden het bellen niet gehoord. Maar als vandaag of mxyrgen in een Zeeuws flatgebouw alle bellen tegelijk gaan bellen, roep dan niet dadelijk de politie. Ga naar het bellenbordje hij ken en denk aan de luide liefdel Het zal niet nodig zjjn er enkele op te noemen. Zij liggen alle nog te vers in ons aller geheugen. Waar zou overigens het begin en het einde zyn van zelfs hét meest beknopte memo randum Maar hoe het ook zij Koningin Wilhelmina stond steeds te midden van Haar volk, zelfs toen Zij nood gedwongen met Haar Koninklijke Familie het land moest verlaten in Mei 1940. ZWARE JAREN. Van alle rampen, die Nederland ge troffen hebben, zijn juist daarom de oorlogsjaren voor Haar het .zwaarst geweest. Het leven in ballingschap moet Haar, die overal was, waar een ramp het volk geteisterd had, het sterkste hebben aangegrepen. Is het echter niet zo, dat na Haar terugkeer een groter begrip is ontstaan voor Haar beleid, dat dit uitsluitend langs constitutionele weg tot ons kwam? In de halve eeuw van Haar Rege ring heeft H. K. H. Prinses Wilhel mina bg voortduring bewezen, hoe zeer haar belangstelling naar Haar Volk uitging. Slechts zeer dringende redenen konden Haar, verhinderen, met Haar tegenwoordigheid luister bij te zetten aan gebeurtenissen die iri stad of streek, in dorp of provincie van ons vaderland de aandacht trok ken. Ontelbare tentoonstellingen heeft Zij af of niet in gezelschap van Haar Moeder, haar gemaal, haar Dochter en later ook van Prins Bernhard geopend of door haar be zoek een bijzonder accent gegeven. Talloze stedelijke herdenkingen woonde Zij bij. Zij stelde bruggen, sluizen en havens tot grotere wel vaart van ons landsgebied, in ge bruik. Schepen liet zij te water, mo numenten werden door haar onthuld, kortom geen enkele gebeurtenis van enige betekenis ontging aan Haar aandacht. Ia vreugde, maar ook in leed wu Zij een ware Landsmoeder, die bU overstro mingen en andere natuurrampen (Borcu- lo) de elementen trotseerde, om hulp, steun en bemoediging te brengen daar, waar Nederlanders een rampzalig lot was beschoren. Kn hoe leefde Zij met bezet Nederland mee ginds in Londen! Hoe nauw verhonden wist Zij zich op Haar hoge, eenzame post met de verzetstrij ders, die vochten voor een nieuw bevrijd Nederland. Wij zijn Haar daar dankbaar voor. Juist, nu de stilte van deze dag ons noopt aan de herinnering de vrije loop te laten. Nu Prinses Wilhelmina de drempel des ouderdoms overschreden en de leeftijd der sterken bereikt heeft, moge de hoop uitgesproken worden, dat Zy tot in hoge ouderdom het geluk van ons land en dat van Haar Dochter, Schoonzoon en Kleinkinde ren moge kunnen gadeslaan in de schaduw, waarin Zij zich bescheiden en berustend als een gelovige Christin uit eigen beweging heeft te ruggetrokken. (Nadruk verboden). Telefoon langs de weg. Blauwe borden met wit binnenvier- kant, waarin aangegeven een zwarte telefoonhoorn, hebben vandaag hun entrée op de Nederlandse wegen ge maakt. Het betreft hier de onlangs te Ge- nève internationaal vastgestelde ver- keersaanduiding „telefoonpost", wel ke thans door de A.N.W.B. op onge veer 400 plaatsen langs het wegennet bij Rode Kruis-posten en particulie ren wordt aangebracht. Dit betekent, dat op al deze adres sen de mogelijkheid zal bestaan tele fonisch technische of zo nodig medi sche en geestelijke hulp in te roepen. De A.N.W.B. denkt daarbij vooral aan de uren, waarop de Wegenwach ten, die anders voor hulp of alarme ring zorg kunnen dragen, njpt op de weg zijn. Als zodanig kan men deze telefoon posten dan ook beschouwen als een aanvulling van de Wegenwacht-ser vice. De posten worden in eerste instan tie gevestigd langs de door de .We genwacht gepatrouilleerde routes, aangezien dit de drukste wegen voor het verkeer zijn. De „gele-rijders" zullen dan ook in de toekomst de nieuwe telefoonpos ten controleren. Deze deelnemer aan deInternationale Sprintwedstrilden, welke te Aken werden gehouden, liep een groot aantal strafpunten op toen hy in plaats van over, dwars dóór een muur sprong. De fotograaf daarentegen maakte een goede beurt. Gebruik van de Schelde-tunne! te Antwerpen. Ter voorkoming van moeilijkheden wyst de K.N.A.C. op de volgende voorschriften in de tunnel te Antwer pen, welke afwijken van die welke in de Maastunnels te Rotterdam gel den. In de Scheldetunnel mag niet worden ingehaald en mag de asvev' keersstreep niet worden overschre den. Elk geluidsignaal is verboden. Een onderlinge afstand van 20 m- moet tussen de voertuigen worden on derhouden. Het is expliciet verboden de tunnel in te rijden indien het voer tuig niet van voldoende brandstof is voorzien om de uitgang te bereiken. Bij het uitrijden mogen alleen perso nenauto's en motorfietsen op de twee de rijstrook van rechts rijden. Bij rood knipperlicht moeten de motoren worden Sir James Robb dankt lt.-generaa! Giebel. De chef luchtmachtstaf luitenant ge neraal C. Giebel ontving van de Air Chief Marshal sir James Robb. com mandant van de West-Europese lucht strijdkrachten het volgende telegram: „Zondag beëindigden wij onze eerste luchtverdedigingsoefening. Dit is, zoals ik het zie, een belangrijke stap voor waarts en ik hoop, dat „Cupola" de inleiding zal zijn van vele oefeningen, die ons luchtverdedigingsstelsel per fect zullen maken. De oefening heeft bewezen, dat onze training en organi satie goed zijn. Dit strekt tot eer van de nationale commandanten, wier in spiratie en energie een luchtverdedi ging hebben voortgebracht van hoge kwaliteit en ik wil U persoonlijk ge lukwensen met deze prestatie". Anti-spionnagewet in U.S.A. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen, dat algemene verscher ping van de wetten inzake spionnage, sabotage en ondermijnende activiteit beoogt en het verstrekken van ver schillende gegevens door de commu nistische partij verplicht stelt. Dit door de commissie tegen on-Ameri- kaanse activiteit voorgestelde wets ontwerp gaat thans naar de Senaat. Wordt deze wet uiteindelijk van kracht, dan zouden communisten geen ambten meer mogen vervullen in de regering of op militair gebied. Vertrouwen in de toekomst. (Van onze Haagse redacteur) Vier der nieuwste typen Londense rode dubbelbussen maken een tocht door West Europa als propaganda voor het Festival of Britain 1951. Uit Scan dinavië komend' hebben zij in Amster dam en Den Haag sterk de aandacht getrokken vooral van hen. die deze vervoermiddelen uit 't Londense stads beeld niet kennen. Sir Philip Nichols. Engelands Ambas sadeur in de Residentie, heeft op het \yij cl se Gevers D.eynootplein, waar liet Haagse .EoÜtièmuziekcprps een muzi- kuie omlijsting aan de plechtigheid gaf d'e rijdende tentoonstelling geopend met een herinnering aan het feit, dat bijna 100 jaar geleden, bij de Wereld tentoonstelling van 1851 in 't Crystal- Palace in Londen 3000 Nederlanders tot de bezoekers behoorden en de hoop uitgesproken; dat een groot veelvoud hiervan het volgende jaar Groót-Brit- tanje zal bezoeken, om de festiviteiten Amerikaanse radiologen in ons land. KOBALT VERDRINGT RADIUM BIJ KANKERBESTRIJDING. Enige Amerikaanse radiologen, die ondermeer de atoomproeven op Biki ni hebben bijgewoond, hebben een kort bezoek aan ons land gebracht, waarbij zij onder andere het cyclo- troon bezichtigden in het instituut voor kernphysisch onderzoek te Am sterdam en van gedachten wisselden met Nederlandse professoren en dok toren over een nieuwe toepassing van een bekende methode op het gebied van de kankerbestrijding. Eén hunner, prof. William Myers uit Columbus (Ohio), met wie een A.N.P.-redacteur een onderhoud had, vertelde o^ér deze nieuwe methode van kankerbestrijding, die op het ogenblik in de Verenigde Staten wordt toegepast. Men heeft hiertoe vervaardigd een holle plastic draad, waarin zich op bepaalde afstanden stukjes kobalt bevinden, die van elk ander gescheidenzyn door kleine staafjes aluminium. De kobaltstuk- jes bestaan uit radioactief gemaakt kobalt. De plastic draad wordt hier op in de tumor genaaid. De uitwer king verschilt slechts weinig van een radiumbehandeling, doch hét op deze wijze werken met radioactief ge maakt kobalt is uiteraard veel goed koper. Prof. Myers deelde mede, dat in de wereld, ook in ons land, voor deze wijze van behandeling veel be langstelling bestaat. Io de staatsmijn Hendrik i» Dins dagmorgen de 53-Jarige gehuwde hou wer O. Oldenburger uit Brunssum door een bedrijfsongeval omgekomen. mee te vieren, welke door geheel, het Verenigd Koninkrijk zullen plaats hebben. Festiviteiten, welke een bewijs zijn van het vertrouwen, dat onze Britse vrienden in de toekomst hebben. Het gehele Britse volk is reeds thans bezig uitgebreide voorbereidingen te treffen voor het grootse festival, dat een ware nationale gebeurtenis zal worden en alle aspecten op het gebied van kunst, techniek, landbouw, indu strie, wetenschap, sport en amusement, zal omvatten. Wanneer op 3 Mei Koning George dit Festival of Britain zal openen, zullen alom in den lande de straten en^lejp.en versierd, monumenten ver licht zijn. Aan de Zuidelijke oever van de Theems, tussen Westminster en Wa terloo Bridge, verrijzén de tentoon stellingsgebouwen en worden terrassen langs de rivier aangelegd. Tentoonstellingen zonder tal zullen in en buiten Londen worden gehouden, maar ook aan het vermaak wordt aan dacht gewijd: een enorm Lunapark zal opgebouwd worden in het prachtige Battersea Park. In Edinburgh. Strat ford upon Avon en Canterbury zullen muziek- en toneelfestivals plaats vinden. In Glasgow een industriële tentoonstelling: in Belfast een land bouw- en industrie-expositie. En dan is daar Groot-Brittanje zelf als toeristenland met de attrac ties. welke zowel de vele badplaatsen, als het Schotse Hoog- en Laagland, Noord Ierland, Wales, het Lake Dis trict, York en Kent bieden, het na tuurschoon en het landschap. Van dit alles en nog meer wordt bij deze rij dende expositie op even kunstzinnige als sobere en daardoor des te fraaier en indrukwekkender wijze getuigd in de daartoe speciaal ingerichte rode Londense bussen, waarvan de be stuurders in speciale witte uniformen gestoken zijn. Hopen wij, dat het Festival of Bri tain 1951 in vrede zal kunnen plaats hebben! GENERAAL-MAJOOR A. BARETTA, COMMANDANT VAN DE LUCHTMACHT 72. Jan Schalk, die juist bezig was, een Vlin dernetje te repareren, keek een beetje verbluft over zijn brilletje naar meneer Babbel. „Om... een... aap... in... te., vangen?" vroeg-ie lang zaam. „Zulke grote netten heb ik niet, of... ik zou er een paar aan malkander moeten zetten Ik heb nog mooie tuinnetten tegen de spreeu wen... Zou 't daarmee gann?" „Geef op! schreeuwde meneer Babbel, „d'r is geen minuul te verliezen:" Het Wereldgebeuren Geen resultaten in Straatsburg Deze week heeft de Europese As semblee in Straatsburg een drie weekse periode van vergaderen be ëindigd. De parlementsleden hebben nog tien zittingsdagen opgespaard, die tegen het eind van het jaar ge bruikt zullen worden, nadat de di verse commissies haar werk hebben afgedaan. Een definitief oordeel over de resultaten van Straatsburg valt dus nog niet te vellen; daartoe dient nog de slotzitting van eind Novem ber of begin December te worden af gewacht. De zes Nederlandse gedelegeerden, die intussen in ons land zyn terug gekeerd, hebben gemeend alvast iets over hun indrukken te moeten ver tellen. Wie daarvan kennis neemt, kan moeilijk anders constateren, dan dat de heren zelf wel enigszins te leurgesteld zijn. Natuurlijk zeggen zy geenszins, dat de zittingen vrijwel niets van belang hebben opgeleverd en de eenheid in Europa nog even ver verwijderd is als een jaar gele den. De heer Van de Kieft merkte op: „Sommige klagers weten van de samenstelling van de Raad van Euro pa niets af en het is gemakkelijk om critiek uit te oefenen, wanneer men niet gehinderd wordt door de kennis van de feiten". Dat laatste is juist, maar velen, die wel van "de samen stelling op de hoogte zijn en van de feiten hebben kennis genomen uit de verslagen, kunnen met alle goede wil, waarover zij beschikken, vrijwel geen positieve punten vinden. De Europese Assemblee is in de ware zin des woords een parlement ge weest, een plaats waar gepraat wordt. Verder dan praten is men niet fekomen, hetgeen aan de ene kant egrijpelijk is, omdat de Assemblee nu eenmaal geen wetgevende be voegdheden heeft. Zelfs het praten echter heeft niets van belang uit de bus doen komen. Eensgezindheid over de verder te volgen weg ont brak ten enenmale, zodat zelfs even een splitsing heeft gedreigd. De Britten en Scandinaviërs, die, wan neer het er op aan komt, steeds een aparte positie innemen en huiverig zyn, zich al te zeer aan het conti nent van Europa te binden, dreigden bedekt zich terug te trekken, indien bepaalde hun onwelgevallige resolu- ties werden aangenomen. „Sommigen verwachtten van de Assemblee een revolutionnaire daad", zei ons Tweede Kamerlid, de heer Serrarens, „maar de Assemblee is realistisch geweest en heeft getracht zich vrij te houden van lege gebaren en holle woorden". Dat laatste is zeer loffelijk, maar zonder daden, revolutionnair of niet, komt de Assemblee niet veel verder. Duidelijk is gebleken, dat de voor- zichtigen in ae Assemblee, degenen, die weinig voelen voor experimenten, sterk de overhand hebben. De mees te parlementsleden zijn er eigenlijk van overtuigd, dat in het grootste deel van Europa de geesten nog niet ryp zyn voor een federatie en dat dus vooral niet verder gesprongen mag worden dan de polsstok lang is. De belangrijkste opmerking is ge maakt door het Katholieke Kamerlid, de heer Kerstens. Naar zyn mening zal de Assemblee in Straatsburg niet veel verder komen, tenzij de Europese ministers zich meer van de besluiten zullen aantrekken. De mi nisters echter zijn alleen verantwoor ding schuldig aan de nationale parle menten. In Straatsburg kan nog zo veel geadviseerd worden, als de be trokken minister meent, dat het be lang van zyn land er niet mee ge diend is. zal hij het advies naast zich neerleggen. Het komt in wezen steeds op hetzelfde neer: opgaan in een groter geheel betekent terzijde stellen van eigen belangen terwille van het groter belang, betekent het offeren van een deel der souvereini- teit. Tot dusver zijn de meeste Euro pese landen daartoe niet bereid ge bleken. De enige verdienste van de Raad van Europa is, dat hij bestaat, zodat alvast een dergelijk instituut voorhanden is tegen de tijd, dat zoals dat plechtig heet de geesten rijper zyn voor eenheid in Europa. Commandant vliegbasis Valkenburg van zijn functie ontheven? ALS GEVOLG VAN MOEILIJK- HEDEN TIJDENS OEFENING CUPOLA Naar wij vernemen heeft de oefe- ;irg Cupola nog een onaangename insleep gehad voor de commandant .an de Marine-vliegbasis Valken burg. Van de zijde van de Militaire luchtvaart was het dringend ver zoek gedaan, om gedurende de oefe ning Cupola geen vluchten te doen met Mar ine-vliegtuigen, zulks om te voorkomen, dat het starten en lan den van de op de basis gestation- neerde Spitfires, welke by deze ma noeuvres waren ingeschakeld, vertra ging zou ondervinden. Desondanks is er Vrydag en Zaterdag zeer inten sief door de Marinevliegtuigen ge vlogen. Een en ander heeft groot misnoegen opgewekt by hen, die voor een vlotte gang van zaken met betrekking tot de oefeningen ver antwoordelijk waren. Zelf is ons ge bleken, dat er tussen de marine en de andere militairen Vrydag j.l. op Valkenburg grote animositeit be stond. In een uitvoerig rapport, dat aan de commandant Luchtmacht Nederland, géneraal-majoor A. Ba- retta is toegezonden, is hiervan mel ding gemaakt. Volgens nog onbeves tigde berichten zou in verband hier mede de commandant van de basis Valkenburg, kapitein ter zee Elias, van zijn functie zijn ontheven. Een boer rooide goud. De landbouwersknecht S. te Vlagt- wedde, vond dezer dagen bij het rooien een gladde ring, die toebe hoorde aan de landbouwer B. te Om men- Deze had de ring daar 33 jaar geleden verloren. Op hetzelfde land werd een dag later wederom een trouwring gevonden. Deze werd 2 jaar geleden verloren door mej. K. te Vla^twedde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3