Ook onder de „Pioniers" zat p een Zeeuw! Van grauwe wildernis tot cultuurgrond BIETENAANVOER DIT JAAR IN Z.-VLAANDEREN PER AUTO Dame, welke tandpasta? De beste: IVOROL Wat er in Gent te doen zal zijn IN DE BENELUX-R0NDE ZULLEN DE MOTOREN DAVEREN Mosselkwekers vragen ondersteuning. KRIJGT SLUIS WEER EEN FRANS PENSIONAAT? 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1950 Bij de Zeeuwen In de N. O. Polder (111) C. Geluk, (Nieuwvliet), de Buck (Vlfsslngen) en J. Clarlsse (Zoutelande) vertellen. De Zeeuwen, die thans In de Noord Oostpolder wonen, kwamen in het voor jaar niet In 'n land, dat een paar dagen tevoren aan de zee was ontworsteld. Wie daar wel In kwamen, dat waren de pioniers, die arriveerden zodra de zeebodem was drooggevallen. Zy stonden voor een troosteloze wildernis, een gebied zonder wegen, zonder huizén, zonder electrisch licht en waterleiding, een gebied zonder mensen, dat onafzienbaar was en vaalgrauw van kleur. Hun taak was het, dit land bewoonbaar en bebouwbaar te maken en zy moe ten zich wel hebben afgevraagd, of deze welhaast bovenmenseiyke taak voor hen niet t e zwaar zou zyn. Alleen de heel sterken hielden dat leven uit, vertelt C. Geluk, die af komstig is uit Nieuwvliet en reeds in 1941 als negentienjarige naar de Noord Oostpolder toog. En htf voegt er aan toe: De heel sterken naar lichaam en geest. Er zyn er heel wat die het op-gegeven hebben, omdat ze het monotone leven in do barakken, met heel zware arbeid en in het begin een kost, die niet al te best was, niet konden verdragen. Maar velen hebben doorgebeten en de polder zoals die thans is is het resultaat. Zij biyven aan elkaar ge hecht, zegt Geluk, en dat is begrypeiyk. ZO waren de eersten! Er klinkt een zekere trots in die woorden, een begrijpelijke trots. Na tuurlijk: het was werk dat gedaan moest worden. Een boer, die zich in de polder vestigt, mag niet in 'n wil dernis terecht komen. Maar het is en blijft werk, dat bewondering af dwingt: die pioniers, het zijn kerels geweest. Zijn zij beloond voor him werk? Hebben zy de kans gekregen om zelf van de nieuwe grond te pachten Geluk antwoordt met een glim lach: - Ik heb zelf een bedryf van 36 ha. kunnen pachten, een groot bedrijf dus en ik heb er nog 24 ha. by kunnen pachten, die ik later weer moet afstaan. Met drie vaste knechts en de hulp van seizoenarbeiders be werken we 60 ha. Zestig hectaren. Een oppervlakte die voor Zeeuwse oren als 'n sprook je klinkt. DE ZEEUWEN EN DE PIONIERS. Maar niet alle pioniers waren zo gelukkig. Er is geld nodig om te kunnen pachten en vakmanschap, vertelt Goluk verder en daarmede raakt hij een probleem, dat aanvan kelijk bij de Zeeuwen, die naar de Polder gingen, nog al wat zorg heeft verwekt. Er heerste immers bij de pioniers een 2ekere vooringenomenheid te gen de Walcherse boeren, die de grond 2ouden pachten, die zij, de pio niers bouwrijp hadden gemaakt. Wahróm zy wel en wij niét?'vroegen de pioniers; dié" zióh "MïïWelijR's "re kenschap gaven van wat er in 1944 op Walcheren gebeurd was. Die vooringenomenheid is verdwe nen. De boeren van Walcheren heb ben zich goede buren en medebewo ners van de polder getoond. De ver. houdingen liggen op het ogenblik best! STRO IS GELD WAARD. Geluk kwam van een goed bedryf in Nieuwvliet. Hy zag in de Polder kansen. Hij ging als pionier. In 1947 kon hij pachten. Zyn bedrijf is gro tendeels gemechaniseerd, in samen werking met nog vier andere bedrij ven. Zijn gerst is mooi droog en de laatste hectaren worden binnen ge haald. Tevreden is hy over de stro- prijzen, die in de polder worden ge maakt. Stro is hier meer waard dan op Walcheren, omdat de Zeeu wen er als bouwboeren midden tus sen de weideboeren zitten. Drie Zeeuwsch Vlaamse paarden heeft hy ondanks alle mechanisatie. Ze zyn zijn trots! SEIZOEN-PLOEGEN WERKEN GOED. Hoe het bevalt, dat gemechani seerd en met oogstploegen werken? Uitstekend zegt Geluk. In het begin vreesden we wel, dat die ploe gen het met de Franse slag zouden doen. Ze komen van de vaste wal en we dachten, dat ze geen belang by goed werk zouden hebben, oradst we net zonder hen immers toch niet af kunnen. Maar ze kijken vooruit, die kerels. Ze weten, dat als ze hun werk niet goed doen, ze een volgend jaar niet aan de slag komen. Wie niet §oed werkt wordt zonder pardon uit e colonne gezet en ik moet zeggen: hun werk is onberispeiyk. We zouden het zelf niet beter kunnen doen. De erwten, de bonen, het graan, de aardappelen, de bieten, het heeft al lemaal een goede opbrengst gegeven dit jaar. Er worden maar eventjes 15 millioen kilogram bieten uit de pol der vernacht! Die gooien we langs de weg cn met een vrachtauto worden ze opge haald, gewogen en op de los- en laad plaatsen langs de kanalen gegooid, vertelt Geluk. Zelf rijden, uren staan wachten in hondenweer, het is in de polder verleden tijd geworden... EEN ZANDBEDRIJF Nog bij twee andere Zeeuwse boe ren zijn we geweest in de buurt van Ens. bij J. Clarisse, uit Zoutelande en bij de Buck uit Vlissingen. De Buck heeft een bedryf van 24 ha. Hy zit op zandgrond, aan de Drietoren- weg, op een bedrijf, dat aanvankelijk ontginningsbedrijf was. Een pracht van een tuin rondom zijn boerderij. Hij kwam in Februari en heeft toen de helft van zyn grond gescheurd, de helft is weidegrond geblevén. Zyn land hééft een ingenieus systeem van Watertoevoer, dat de belangstelling trekt Van alle deskundigen, .die de Polder bezoeken. Door eén nét van buizen wordt er Usselwater aan toe gevoerd: winter en zomer is het peil van het grondwater precies zoals het wezen moet. En inderdaad zijn wei den zyn mals, terwijl die op Walche ren geel zijn. Zijn vee is de trots van de Buck. Met voldoèning wyst hij twee dieren aan. die op de eerste veekeuring in de polder bekroond zijn. Wie zou er niet voldaan zyn over zo'n resultaat! AAN DE MUUR: PRENTBRIEFKAARTEN. En dan tot besluit voor vandaag J. Clarisse en zijn vrouw, die uit Zou telande komen en een bedrijf van 24 ha. hebben gepacht op zavelgrond. Twaalf prentbriefkaarten van Zou telande keurig ingeiyst aan de muur. Daar woonden we, wyst mevr. Clarisse. Ze is geen Zoutelandse, zelfs geen Zeeuwse, ze is een Rotterdam se en geen boerin van origine. Maar het bevalt haar best, éVenals haar man. Zie. zegt Clarisse zelf: Daar hebt u de meidoorn En inderdaad: de meidoornhagen, die eens op Walcheren geurden, maar niet meer terugkeren, ge vindt ze in de Noord Oostpolder terug. Clarisse kwam van eigen grond. Het valt niet mee om dan pachter te worden. Maar zegt Clarisse, we hebben 'n baas, die er zyn zoon nooit op kan zetten en tegen ons zeggen: Nu moest je maar ergens anders pach ten! En we hebben een baas, die per ceel voor perceel de pachtprys vast stelt. Die baas, dat is de directie van de Noord Oost Polder en dat is de land drost. We hebben er meer goeds over gehoord in de Polder! Volgend jaar verbetering hoofdverkeersweg doot*P Goes. Wanneer de voortekenen niet be driegen, zal het ér dan toch volgend jaar. van kómen, dat tot verbetering yan "de hoofdverkeérsweg dooi- Goes wordt overgegaan. Zoals bekend, loopt het gemeente bestuur reeds lang met planén rond om dit gevaarlijk gedeelte weg-van ,de Voorstad tot aan de Middelburg se straat te vernieuwen met stèun van' hét Ryk. Vorig jaar móest de geraamde bijdrage om bezuinigings redenen echter van de Waterstaats begroting worden afgevoerd. Thans is voor dat doel een post op de Wa- ■terstaatsbegroting 1951 geplaatst en er is nu nog goede hoop dat de ho gere instanties hiertegen geen be.- zwarén zullen opperen. De wijze waarop het nieuwe weg- dek -zal worden uitgevoerd, moet nog I nader worden bekeken. i Oostenrijkse woningen in het dorp Ens. Opening Chr. School te Oosterland. Dinsdagavond werd in het kerkge bouw der Geref. gemeente een bij eenkomst gehouden, die bedoeld was als openingssamenkomst voor de Chr. school. Namens het gemeentebestuur waren aanwezig, burgemeester A. C. v. d. Have, wethouder, C. M. Zerjler en de gemeente-secretaris de heer C. J. Zoeter. Verder ds. Mallan van Bruinisse, ds. de Wit van Middelburg, en ds. van Leeuwen van St. Phiiips- land. Ds. Mallan opende met gebed en Ps. 78 vers 3. Daarna volgde een korte toespraak naar aanleiding van Ps. 78 vers 5. Spr. wees op het voor recht dat ook in de gemeente Ooster land een Christelijke school kon wor den geopend, waar onderwijs gegeven zal worden, naar de leer die volgens Gods woord is. Hierna werd gezon gen Ps. 119 vers 69. De heer Kuijt van Krabbendijke installeerde het on- derwyzehd personeel en opende met eén enkel woord officieel de school. Vervolgens zong men Ps. 17 vers 4. Ds. de Wit sprak namens de Gere formeerde scholenbond. Spr. liet het Êersoneel toezingen Ps. 134, vers 3. lurgemeester v. d. Have feliciteerde de vereniging met de opening. De heer Molenaar, hoofd der Jan van Nassau-school te Rotterdam, wenste de vereniging geluk met de benoe ming van de heer van Dijk als hoofd der school. Hij had de heer van Dijk leren kennen als een bekwaam en ijverig önderwyzer. Het hoofd der Christelijke school te Nieuwerkerk, de heer Geerland, sprak namens de school van Nieuwerkerk. Het nieuw benoemde- hoofd, de heer van Dijk, hoopte op goede samenwerking tus sen personeel en het schoolbestuur. Ds. van Leeuwen eindigde met een slotwoord en dankzegging, waarna nóg gezongen werd Ps. 22, vers 3. Voorzieningen bij de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Uitbreiding capaciteit. Herbouw Ned. Herv. Kerk 'te Zuldzande. Woensdag werd aanbesteed de herbouw van de Ned. Herv. Kerk te Zuidzande. Ingeschreven werd als volgt: Firma Heijkamp, Amsterdam 98.000; J. de Ligny, Zuidzande 98.930; A. Risseeuw. Zuidzande 103.600; Fa. Korteweg, Breda 108.000; A. Snoeren, Zuidzande 109.503; Fa. Bossand, Oostburg 107.675; W. Focke, Zuidzande 109.879; A. J. v. Lere, Zuidzande 110.173. Het werk zal na bekomen toestemming van de wederopbouw gegund worden aan de laagste in- schryver. Benoeming dijkgraaf. Bij K. B. is benoemd met ingang van 1 November 1950, tot dijkgraaf van het waterschap dé Verenigde Polders van Ossenisse de heer P„ J. Perdaen, te Hontenisse, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden. Engels jacht op pier te Terneuzen gevaren. Woensdagavond om ongeveer kwart voor acht is het Engelse zeiljacht „Esmaralda" by het binnenvaren van de middenhaven te Terneuzen op de Westpier omhoog gevaren. Direct daarop voer de sleepboot Holland uit om het jacht vlot te trekken. By de eerste poging brak de sleeptros. Daarop werd een nieu we tros aangebracht en trok men het jacht vlot. Door de sterke stroom werd het jacht meegesleurd en tegen de Westpier geslingerd. Aan boord van het jacht bevonden zich twee mannen en een vrouw. In de loop van de nacht zou de poging om de Esmaralda Ylot te krygen herhaald worden. De onlangs te Noordwelle gehou den collecte ten bate van de Vereni ging „Het Hoogeland" heeft 7,82 op gebracht. De ballonrace. De ballonvaarders, die op 2 Sep tember bij de i'ace om de Coupe d'Amsterdam eventueel op het doel- landingsterrein bij Zierikzee zullen arriveren, zullen door het gemeente bestuur officieel worden ontvangen. Ook zal een prijs worden uitgeloofd. Gedurende de tentoonstelling ,,Zie Zeeland", welke van 7 tot en met 23 October te Gent gehouden wordt, en waarover men elders in dit nummer uitvoerige berichten vindt, zullen er verscheidene Zeeuwse manifestaties gehouden worden. Op 7 October zal de tentoonstel ling geopend worden met een Acade mische zitting' in de universiteit van Gent. Vermoedelyk zal de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de opening verrich ten, térwijl het lid van Gedep. Sta ten. mr. dr. A. J. J. M. Mes de ope ningsrede zal houden. Dezelfde avond geeft het orkest van de N.I.R. in de Opera een fala concert. tcwril des avonds om 10 uur de stad Gent reci- pieex-t. Op Maandag 9 October geeft bet Rotterdams Philharmonisch Or kest onder leiding van Eduard Flip- se met Marinus Flipse als diligent een galaconcert, eveneens in de Ope ra. Beide concexlen worden per radio uitgezonden. Op 11 of 12 October zal de heer H. Pieters een lezing houden over het onderwei-p „Hoofdmomenten uit Zec- lands historie", terwHl op 19 October mr. A. J. van der Weel voor dc Gentse juristen een juridisch onder werp zal behandelen. Op 18 October trekken zestien ringryders naar Gent, vex-gezeld van typische Zeeuwse wagens en meis jes in klederdx-acht. Twee muziek corpsen zullen deze stoet vergezel len. De tocht naar Gent wordt met een boot der Prov. Stoombootdiens- ton gemaakt, welke ook passagiers aan boord kan nemen. In Gent wordt deze stoet opgewacht door vyftig ruiters en muziek en in optocht gaat bet dan naar het Feestpaleis, waai de. ringrijdery zal woi-den gehouden en de Vlaamse ruiters dressuux-px-oe- ven riillen afleggen. Op .de sluitingsdag. 23 October, zal mevr'; van den Broecke-de Man de- clamereh en het Westkappels Da- moskoor zingen. Een reeks van Zeeuwse gebeurte nissen dus in Gent, die wel grote be langstelling zullen trekken. Vrijdagmiddag start te Bergen op Zoom Morgenmiddag om half vjjf zal de burgemeester van Bergen op Zoom, Ir. H. Witte in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin In Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en tal van andere autoriteiten en. officials, op de feesteiyk versierde Markt te Bergen op Zoom 't startsein geven voor de eerste groep deelnemers aan de door de motorclub „Scheldegouwen" georganiseerde Benelux-Ronde. Telkens een kwartier later zullen nog vier groepen startén, zodat de laatste rijders om half zes de Markt zullen verlaten. Het begin van een bijna 1100 km lange tocht door Ne derland. België en Luxemburg. Mor genochtend om 9 uur beginnen ook de feestelykheden reeds. Op dat tyd- stip zal het ere-comité in de Burger zaal van het Middelburgse Stadhuis worden geïnstalleerd. Onmiddellyk hiei'na, om 10 uur, zal het gemeente bestuur van Middelburg in dezelfde zaal de autoriteiten, officials, mede werkers en deelnemers officieel ont vangen. NAAR BERGEN! Om 12 uur zal een lange stoet mo toren cn auto's, begeleid door de Rijkspolitie, van het Nederlands Kof fiehuis aan de Dam vertrekken naar Bergen op Zoom. Om twee uur wordt daar in Hotel de Draak aan de Markt het startsecretariaat geopend en kunnen de deelnemers rich officieel komen melden. Een groot aantal of- Een aantal mosselkwekers te Brui nisse. wier bedrijf de eerste jaren geen perspectieven meer biedt, omdat hun consumptiemosselen zijn afgestorven en hun mosselzaad eveneens door de mos selparasiet mytilicola intestenalis is aangetast, heeft zich Maandag op de afdeling Sociale Zaken op het Gemeen tehuis te Bruinisse vervoegd, teneinde geldelijke steun volgens een of andere regeling te ontvangen, nu ontvangsten uit him bedi-ijf vooreerst niet te ver wachten zijn. In Zeeuwsch Vlaanderen zal de bietencampagne dit jaar een bijzon, der aspect dragen. Dit jaar immers zijn de tramlijnen in deze streek "niet meer disponibel voor het ver. voer van de bieten naar fabrieken en daarom moesten er speciale voorzieningen worden getroffen. De directeur van de Coöp. Beetwor telsuikerfabriek te Sas van Gent, ïr. R. H. van Krevelen, vertelde ons een en ander over de stand van za ken bij dit bedryf én over de ver wachtingen van insiders ten aan zien van de aanstaande campagne. Bij de „Coöperatieve" heeft men de oplossing van het aanvoerprobleem ge zocht in de aanleg op het fabriekster rein -van een z.g. rondweg ter'lengte van circa 1 K.M.. die aansluit op de verlengde Paul Krugei-dreef en om de fabrieksgebouwen heen loopt. Door de ze rondweg, die 6 M. breed wordt en een „koud asphalt" wegdek krijgt, zal het mogelijk zijn éénrichtingsverkeer in te voeren. Ook zullen nu de auto's onmiddellijk op het fabrieksterrein kunnen rijden cn zal het opstellen van biètenwagens langs het kanaal, waar van het doorgaand verkeer voorheen veel hinder ondervond, tot het verle den behoren. De kanaalzijde van de fabriek wordt dan uitsluitend gebruikt voor de aanvoer per schip. Doordat zich zowel aan het begin, als aan het einde van de rondweg een weegbrug bevindt,, is snel wegen van geladen en geloste auto's verzekerd. Men hoopt nog voor de qampagne begint met de aansluiting op de Paul Krugerdreef gereed te zijn. UITBREIDING CAPACITEIT. Voorts, zijn of worden nog verschil lende veranderingen en verbeteringen in en om de fabriek tot stand gebracht. Zo is bijv. voor het overslaan van pulp een uitgestrekt pulpterrein aangelegd en werd er voor de verdere electrifi- catie van het bedryf een transforma torstation gebouwd, waardoor men ook stroom van de P.Z.EM. kan betrekken Ook zal eerstdaags worden begonnen met de bouw van een portiersgebouw aan de Kanaalzijde, waarin ook zullen worden ondergebracht de E.H.B.O. en de loonafdeling en dat tevens dienst zal doen als centrale in- en uitgang. Door verschillende technische reor ganisaties, o.m, de mechanisering va;il het ketelhuis, en het plaatsen van nieuwe installaties 1 verder de capa citeit, die tijdens i vorige campagne 12% millioen K.G. \éèek bedroeg, in niet onaanzienlijke mate kunnen worden uitgebreid. De heer van Krevelen gaf als zijn mening te kennen, dat het er, voor wat betreft de suikerbieten, dit jaar tot nu toe niet ongunstig uitziet. Veel zal echter afhangen van de weersom standigheden gedurende de laatste we- ken vóór de campagne. Vorig jaar was het zo, dat tengevolge van verschillen de omstandigheden wel de opbrengst' per H.A. 'in kilo's groot genoemd kon worden, doch daartegenover stond, dat het suikergehalte abnormaal laag was. De hoop bestaat evenwel, dat het ge halte dit jaar beter zal zijn. Officiële opening St. Willi- brord college te Goes. Volgende week beginnen de lessen aan het St. Willibrórd-college te Goes, de R.K. H.B.S. voor de Zeeuw se eilanden. Gestart wordt met ca. 35 leerlingen, welke worden onder- febracht in twee leslokalen op de ovenverdieping van het Zeeuws Technisch Instituut aan de Parallel-, weg. V'rydag a.s. vindt de officiële ope ning plaats, waartoe tal van kerke lijke en burgerlijke autoriteiten zjjn uitgenodigd. Na een H. Mis in de parochiekerk, vindt een byeenkomst met koffie* maaltyd plaats in het Schuttershof, waarna ae leslokalen worden inge zegend. Wegenbouwers bezochten Zeeland. Dinsdag vergaderde de groep Zuid van de Ned. Ver. van Wegenbou wers in hotel „De Korenbeurs" te Goes. Des middags werd een excursie- naar Walcheren gemaakt, waar o.m. het Middelburgse Stadhuis, Veere, Domburg, Westkapelle en Vlissingen werden bezocht. De dag werd besloten met een di ner in hotel Noordzeeboulevard te Vlissingen. Voor de gemeente Sluis was het Franse St. Joseph's pensionaat aan de weg naar Draaibrug tot 1940 van gróte betekenis. Het economisch leven in Sluis werd er aanmerkeiyk door gestimuleerd. Na het uitbreken van de oorlog tussen Frankrijk en Duitsland in September 1939 vertrokken de leerlingen en sedertdien is het grote gebouwencomplex voor allerlei doeleinden gebruikt. het zowel van Nederlandse als van Franse zyde betreurde, dat het grote febouwencomplex tot in lengte van agen leeg zou blyven staan werd tussen de gemeenteiyke en de R.K. kerkelijke instanties te Sluis ener zijds en de broeders van St. Omer anderzijds contact opgenomen om'n mogelijke heropéning van het pen sionaat te overwegen. Ofschoon er over een definitieve uitslag van deze besprekingen nog niets te zeggen valt, wordt er hard aan de terugkeer gewerkt! "Het Econ. Téchri. Instituut is hier- by ingeschakeld om een rapportje uit te brengen over de deviezenpro- blemeh, welke by die terugkeer aan de orde komen. Uiteraard ziet men dat in Sluis met belangstelling tegemoet. De te rugkeer van het pensionaat zou niet alleen voor de middenstand van be tekenis zijn, maar ook voor hen, die in hun bedx-yf voordeel hebben van goede kennis der Franse taal. Want op de Franse school van de broeders werd deze taal uitstekend onderwe zen. Groot gebouwencomplex staat thans leeg. Thans staat het complex, dat tij dens de oorlog zwaar geleden heeft, reeds geruime tijd leeg. Vele Sluizenaars hopen, dat bin nenkort uit allerlei streken van Eu* ropaj.weer jonge mensen naar het pensionaat zullen komen, die behoef-, te hebben aan onderwijs, dat in de Franse taal gegeven wordt. Het herstel van de gebouwen kon tot nog toe geen voortgang vinden, daar het hier buitenlands bezit be* treft. Het pensionaat 'is namélyk ei- géndóm van de Broeders van St. Omer:. (Noord-Fx-ankrijk). Zoals men wéét is- de x-egeling van de oorlogsschade voor buitenlanders teleurstellend. Daarover worden nog steeds besprekingen op internatio- riaad niveau gevoerd. Direct na de oox-log toen de broe ders niet-meer het plan hadden naar Sluis terug te keren, is gepoogd een nieuwe bestemming voor heb gebou wencomplex te vinden, maar daarin ia men niet geslaagd. Omdat men ficials zal gereed staan om de start kaarten te controleren cn af te stem pelen, de ryders te „vergezellen", luxxclipakketten uit te reiken, arm banden aan te doen en de laatste in structies te geven. Op het Marktter rein zal tegelykertyd de voertuigcon- trólc worden gehouden, en zuilen de deelnemers zich kunnen laven aan het Ideale vuux*water (appelsap). Om 4.15 uur zal de oex-ste groep voor de start worden opgesteld. IN MIDDELBURG! Zaterdagavond tussen 8 en 12 uur zullen de deelnemers, moe en vuil, maar ongetwijfeld tevreden over de mooie tocht, in Middelburg aanko- men. Ook de Zeeuwse hoofdstad zal in feeststemming z(Jn. Om 7.15 uur ver trekken de signaalafdeling van Achil les en Excelsior voor een gezamen lijke muzikale wandeling door de stad langs de volgende route: Dam, Nederstraat, Brecstraat, Oöstkerk- plein, Verwerystraat. Koepoortstraat, Spanjaardstraat. J3alans„ Wagenaar- straat, Hofplein, Lange Noox'dstx-aat, Blindenhoek, Latijnseschoolstraat, Groenmarkt, Nieuwe Burg, Markt, Bodemarkt, Gox-tstraat, Varkens- markt, .Gravenstraat, Markt, Lange Delft, Segeerstraat, Londense kaai, Nieuwstraat, Korte Delft, Dam. CONCERT Op de Dam, die met een zee van vlaggen zal zijn versiei'd en door een groot aantal schynwerpcrs feestelijk verlicht, zal Excelsior om half ne gen concerteren. Het programma luidt als volgt: 1. Stadionmars (W. Schootemeyer)2. Strauss Hex'inne- ringen, fantasie (H. Lureman); 3. MUnchner Kindl, wals (K. Kowzak); 4. Wielermars (W. Schootemeyer). Pauze. 5. Marching thro' Georgia, strydkrachtemnars (J. Miller), Ex celsior met de signaalafdeling Achil les; 6. La Valse des Poupées (Jos. Baijer); 7. Charmaine, wals (E. Ra- pée); 8. De Vogelkoopman, fantasie (C. Zeiler) pauze. 9. K.L.M.-mars (W. Schootemeijer); 10. 'k Heb maar f 5.84 (P. Willebrandt)11. De Gar de, mars (J. V. Coré); 12. De Klok v. Ax'nemuiden (Ungers); 13. Feest- mars (J. R. v. d. Glas). Dit concert zal om 11 uur afgelo pen zijn, waarna een vrolijk open- luchtbal tot 12 uur zal worden ge houden. Tijdens al deze feestelykheden zul len de deelnemers het afgezette ge deelte van de Dam door een erepoort binnen ryden. In het finislxsecreta- riaat, dat gevestigd zal rijn in de Graanbeurs, zullen de deelnemers voor het laatst hun kaart doen af stempelen. Daar zullen de ordonnan sen gereed zitten om op het eerste verzoek de deelnemers naar -lxun ho tel te begeleiden. Daar zal ook aan de rekentafel met man en nxacht ge werkt worden om alles tydig gereed te hebben. PRIJSUITREIKING Zondagmiddag om 12 uur volgt dan de feestelijke prysiiitreiking in de grote zaal van het Schuttershof, welke zal worden veriiclxt dóór de burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein. Het aantal prijzen is nog toegeno men. Het Benelux Comité heeft gro te belangstelling voor dit evenement getoond en een zwaar verzilverde wisselbeker beschikbaar gesteld, als mede een twintigtal prijzen voor de tombola. Door de fa. Englebert uit België werd een kx-istallen vaas ge schonken. Het aantal pry'zen voor de tombola is thans zodanig toegeno men, dat geen enkele deelnemer met lege handen naar huis zal gaan. Hoewel de deelname niet zo gi-oot is, als de organisatoren In een opti mistische bui wol eens hebben ge schat, is zy toch geenszins onbevre digend. Vooral wanneer we weten, dat in het afgelopen seizoen verschil lende belangrijke traditionele evene menten bij gebrek aan deelnemers werden afgelast. Bovendien wordt deze tocht op twee werkdagen ver reden, waardoor voor velen de deel name onmogelö'k wordt. En tenslotte speelt de lange afstand hier ook eén rol. Alles wijst er op, dat deze Bëne- lux-Ronde reeds nu een internatio naal evenement van de eerste orde is en dat ook in de toekomst zal blij ven!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2