PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eerste grote ballonrace start in Amsterdam Geen mutsenstrijkster in het wijde polderland 0£ BILT Evenement op luchtvaartgebied WILLEMSTAD'S EEUWENOUDE KERK DOOR BRAND VERNIELD België's helipostdienst. Kwestie Formosa in de Veiligheidsraad. RUMOER IN DE VERGADERING VAN DE STATEN VAN SURINAME Eerste ringrijderij en een stijf been voor boer De Witte Graziani in vrijheid Minister Spender„Indonesië heeft geen enke! recht". VOORSPELT: '193e Jaargang - No.203 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. V). de Pagter. Hoofdred.: G. Ballinüjn. PL verv.; W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; 3.90 d. kw.j fr. p. d f 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 30 Aug. '50 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bur VUssingep Walstr 58—60.'tel 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); M'burg Loqdense Kaai 297tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2473 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: Bro uwerijstr.2; ZierlkzeeM-LJiog^ Landingsdoelen in d elf provinciën. Zaterdag* 2 September zal in Amsterdam een bijzonder evenement op het gebied van de ballonvaart beginnen zoals dat in ons land nog nooit cn in het buitenland sinds 12 jaar niet is voorgekomen. Van een terrein aan de Stadionkadc zal omstreeks 4 uur de eerste ballon opstijgen van een serie van 20, die deelnemen aan hetzy een lange afstandswedstryd, hetzij een doellandingswedstrijd. Met tussenpozen van 5 minuten zullen de bal lons de lucht ingaan. Van de ballonvaarders komen er 6 uit België, 6 uit Frankrijk, 1 uit Italië, 1 uit Canada, 1 uit Zwitser land, 1 uit Zweden en 3 uit .Neder land. Het startschot zal gelost worden door de bekende Belgische ballon vaarder prof. A. Piccard. De wed strijd wordt georganiseerd door de Nederlandse Ballonclub. Negen ballons doen mee aan de lange afstandsvlucht. Het zal uiter aard van de windinrichting afhangen waar de ballons neerkomen. Is dat op zee. dan wovdt ballonvaarder gedisqualifiseerd. Elke ballon kan oneeveer 40 uur in de lucht blijven. Het verschil in grootte tussen de ballons zal worden gecompenseerd door een nauwkeurig berekende han-, dicap. Voor de doellandingswedstrijd zul len de ballons binnen de grenzen van Nederland blijven. De jongste deelnemer is de Belg Ro bert van Embden met zijn 21 jaar en de oudste is de Fransman G. Raval- ne met 80 jaar. De laatste viert te vens zijn 50-jarig jubileum als bal loncommandant en zal daartoe Don derdagavond tijdens een galadiner in het Amstelhotël te Amsterdam wor den gehuldigd. ELF PLAATSEN. De opzet van deze wedstrijd is, dat de deelnemende commandanten een uur voor de start onder couvert een kaart afgeven met de koers, die zij zilllen varen. Door de organisato ren zijn 11 plaatsen aangewezen, in elk der provincies één, waar een ter rein zal worden afgebakend. Op dit terrein moeten de ballonvaarders trachten te landen. Ook kunnen zij landen op de lijn tussen Amsterdam en de bepaalde doellandingsplaats. Deze resultaten zullen de maatstaf vormen voor de uiteindelijke uitslag. Als doeliandingsplaatsen zijn voor hands aangewezen ook bij deze \vedstr\jd moeten de organisatoren nu rekening houden niet de Zaterdag heersende windinrichting, zodat deze plaatsen over het gehele land zijn verspreid Groningen: Paterswo- lee; Friesland: Heerenveen; Drente: Enimen; Overysel: Weerselo; Gelder land: Arnhem; Utrecht: Wyk bij Duurstede; Noord-Holland: Wierin- germeer; Zuid-Holland: Woerden- Ameide; Zeeland: Zierikzee; Noord- Brabant: Etten-Leur en Limburg: Sittard. De ballons in deze race worden gevolgd door motorrijders, die on middellijk na de landing de plaats op een kaart aantekenen. De heer Bekman vertelde, dat de opstijging onder vrijwel elke weers gesteldheid zal geschieden. Alleen in het geval van noodweer zal de start worden uitgesteld tot Zondag 3 September. DE PRIJZEN. Als hoofdprijs voor de lange af standswedstrijd is, naast de Coupe d'Amsterdam, beschikbaar gesteld een volledige luchtballon, een kost baar bezit als men weet dat tijdens de wedstrijd balonnen zullen meeva ren, die f 20.000 hebben gekost. De tweede prijs is een geldbedrag van f 2000. De eerste prijs voor de doellan dingswedstrijd is een geldbedrag van f 1200. Naast de inkomsten aan gelden van de kaartverkoop de toegangs prijzen variëren van f 10 voor de ere tribune tot f 1 voor een staanplaats voor ouderen en f 0.25 voor kinderen tot 14 jaar bestaat de mogelijk heid dat uit prijsvragen in verband met deze wedstrijden gelden binnen komen. De totaal baten van deze dag met aftrek van de onkosten komen ter beschikking van de kankerbestrij ding. 1-Iet ligt in de bedoeling van de organisatoren de race om de Coupe d'Amsterdam in het vervolg ieder jaar te organiseren. Restauratie was juist voltooid. Dinsdagavond is brand uitgebroken In de Xéd. Hervormde Kerk te Willemstad, de eerste voor de protestantse dienst gebouwde kerk in ons land. De vlammen grepen zo snel om zich heen en het blussingswerk bleek dermate moeilijk, dat reeds spoedig was te voorzien, dat de brand de gehele nacht zou voortduren. Dikke brandende eikenhouten balken waren aanvankelijk voor de brandweer onbereikbaar. Luxemburg en Limburg vinden er baat bij. België was het eerste land met een spoorweg, het is het eerste land in Europa met een helipostdienst. Dat woord is een samentrekking. Het blijft een lelijk woord, maar het is minder lelijk dan helicopter-postdienst. want dat betekent het. Die helipostdienst functioneert nu een week en zij wordt voor rekening van de Posterijen door de Sabena ver zorgd. Twee toestellen zijn er voor aangeschaft. Amerikaanse Bell 47 D 1- toestellen. die een gemiddelde snelheid hebben van 100 km. per uur, een stijg- snelheid van vijf meter per seconde en een nuttige lading van 235 kg. Men moet de dienst voorlopig zien als een proefneming, ondanks de offi ciële en plechtige woorden, waarop Ministers en Gouverneurs, der Provin cies. Burgemeesters en autoriteiten van de P.T.T. op de eerste dag op vrijwel elk landingsvierkant elkaav hebben onthaald. Het gaat in een kringetje rond over een afstand van 360 km. In Brussel wordt om kwart voor twaalf op de Ninoofse Poort gestart en daar is men vier uur later weer terug. Over Libramont. Luid. Tongeren Hasselt, Beringen. Turnhout en Antwerpen. Dat betekent, dat de helipostdienst twee provincies aandoet, die er op ver keersgebied maar slecht aan toe zijn. namelijk Luxemburg en Limburg. Slechts 500 Antwerpse havenarbeiders werken. Gistermorgen was slechts een vijf honderdtal havenarbeiders aan het werk in Antwerpen. Het aantal mili tairen. dat te werk is gesteld om de aan bederf onderhevige goederen te lossen, bedraagt thans 500. De haven wordt nog steeds bewaakt door de rijkswacht. De toestand is rustig. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Moderne Romeo en Julia- romance op Kreta. Op het eiland Kreta speelt zich 'n moderne „Romeo en Julia"-geschie- denis af, die reeds tot afkondiging van de staat van beleg op het eiland heeft geleid en een grote macht van militairen en gendarmes in het ge weer heeft gebracht. De Romeo van deze romance, Constantine Kefalog- hannis geheten, heeft met de 22-jari- ge Thassoula Petrakoghiorghis, uit 'n familie die met de zijne sedert lang een vete heeft, een wijkplaats ge zocht in de bergen, waar zy thans door de soldaten en gendarmes wor den ingesloten. Tot afkondiging van de staat van beleg werd overgegaan omdat naar aanleiding van de scha king een oplaaien van de vijandelijk heden tussen beide families en bei derzijdse politieke partijgangers werd gevreesd. Een tweehonderdtal gewa pende bergbewoners heeft aangebo den de jongelieden onder hun gewa pende bescherming te nemen. Constantine heeft reeds ge poogd een klooster te bereiken om huwelijksinzegening te verkrijgen. Men houdt er rekening met de mo gelijkheid, dat de gelieven over zee zullen ontkomen. De btfsndweer uit Willemstad kreeg in de loop van de avond versterking van de brandweren uit Breda, Roosen daal, Fvnaart en Klundert, zodat op een gegeven ogenblik het vuur met niet minder dan vijf en twintig stra len bestreden werd. Om ongeveer half tien gisteravond zijn de brandweren van Breda en Fij- naard ingerukt. Het zwaarste karwei was toen achter de rug. De brandwe ren van Willemstad, Roosendaal en Klundert bleven achter voor nablus- singswerkzaamheden. Van de zeer prachtige en historische kerk zijn practisch alleen de. omtrek- muren gevrijwaard gebleven. Om de kerk liggen een grasveld en een brede sloot, zodat de brandweer geen water tekort kwam. Ofschoon de woningen op een behoorlijke afstand van de kerk staan, werden toch verscheidene hui zen door het vuur bedreigd, doordat door de felle wind de vonken ver weg vlogen. De brandweer wist echter ver der onheil te voorkomen. Over de oorzaak van de brand in de kerk tast men nog in het duister. De kerk werd in de oorlog lelijk bescha digd. De kostbare herstelwerkzaamhe den (de kerk had o.a. nieuwe zeer fraaie glas-in-lood-ramen gekregen waren nu zo ver gevorderd, dat de kerk 7 September a.s. officieel in ge bruik zou worden genomen. Aan de goten moest echter nog een en ander gebeuren. Daarvoor is een loodgieter toen in de arm genomen. Deze heeft ook gisteren nog aan de kerk gewerkt. Niet als „agressie", maar als „klacht". De Veiligheidsraad heeft Dinsdag avond besloten de kwestie Formosa op de agenda te plaatsen. Het agen dapunt werd genoemd „Klacht inza ke gewapende invasie op Formosa". De Amerikaanse afgevaardigde maakte bezwaar tegen de omschrij ving „agressie door de Ver. Staten", zoals Malik had voorgesteld, doch hij was bereid over de kwestie te spreken, indien alleen gesproken werd over een klacht. De Chinese nationalistische gede legeerde Wilde de zaak in het geheel niet besproken hebben daar zijn re gering niets weet van agressie van dc zijde der V.S. en geen klacht had". Vragen over Westerling en over 200 studenten. Het lid van de Tweede Kamer de heer Gortzak (C.P.N.) heeft aan de minister-president en de ministers van Justitie en van Buitenlandse Zaken gevraagd of de regering voornemens is aan de Belgische regering de uitle vering van oud-kapitèin van het K.N. I.L. R. P. P. Westerling te vragen cn tegen "Vesterling ter zake van het hem toegeschreven onmenselijke optreden op Zuid-Celebes een rechtsvervolging te doen instellen. Het lid van de Tweede Kamer de heer Weiter. heeft aan de minister van O., K. en W. gevraagd of het juist is. dat in het begin dezer maand vanwege de regering der republiek Indonesia aan ongeveer 200 studenten, die dooi de voormalige regering van Indonesië in het genot van een studiebeurs wa ren gesteld, de mededeling is gedaan, dat hun studiebeurzen zijn ingetrok ken en dat zij op 12 September a s. met de ..Willem Ruys" naar Indonesië dienen ie vertrekken? Hij vraagt of de minister bereid is op kox-te termijn de voorzieningen te treffen of voor te bereiden, welke no dig zijn om deze studiebeurs ten laste van 's Rijks schatkist' te continueren? Moeders gaan naar de executie van hun zoons. Drie Britse moeders zijn per vlieg tuig uit Londen vertrokken naar Egypte, waar hun zoons Donderdag terechtgesteld zullen worden wegens moord op een Egyptische garage wachter. De veroordeelden zijn Brit se militairen. De reis van twee der vrouwen is betaald door bijdragen uit het,publiekVoor de derde werd be taald door het Conservatieve parle mentslid Charles Hill. De terochstel- ling door ophanging zal door de Brit se scherprechter geschieden. Weerbarstig iid liet zich niet tot de orde roepen. De openbare vergadering van de I De vergadering werd geschorst om Stalen 'van Suriname, die Maandag- t te beraadslagen ot de heer I Pengel het woord zou worden ontno- avond onder vooriltterschap van de j m(,n xl|dMB dezl. schorsing nep minis, heer van der Schroeff werd gehouden ter Zaal: Als ik voorzitter was. zou is In grote wanorde geëindigd, nadat ik met of zonder reglement van orde deze meneer door de politie er uit la ten zetten". de heren J. Pengel en D. Findlay het woord was ontnomen, en onder het pu bliek een vechtpartij was uitgebroken. Bij het begin van de vergadering stelde de heer Pengel voor, om, in af wijking van het gebruik, bij de inge komen" stukken debat toe te staan. Na dat de vergadering een uur geschorst was werd het voorst el-Pengel met 11 tegen 8 stemmen verworpen. De heer Pendel verklaarde, dat het plicht was om in 's lands belang van de parlemen taire gebruiken af te wijken. Voorzitter van der Schroeff riep hem tot de orde .waarop de heer Pengel de voorzitter toevoegde; ,.Een individu als u kan mij niet tot de orde roepen. U is schaamteloos". I Een boerderij in Ens, zoals de familie De Witte bewoont. Bij de Zeeuwen in de Noord Oostpolder (ii) IN ENS LIGT „KLEIN WALCHEREN". „Klein Walcheren", zo heet in de wandeling de hoek van het spiksplin ternieuwe Noord-Oost-Polderdorp Ens, die gevormd wordt door Zwyns- weg, Enserweg en Drietorenweg. Je trekt op een zonnige Augustusmorgen de polder in en eensklaps is het, alsof je in Zeeland was. By iedere boerderij een kraakheldere Zeeuwse boerinnemuts! Die boerinnemutsen, daar moet hier toch een enkel woord over worden gezegd, voor er weer andere onderwerpen in liet geding komen. Want ze geven een zorg, waar je als Zeeuw uit Zeeland geen idee van hebt. Ze moeten immers niet alleen kraakhelder, maarze moeten ook geplooid zijn. En in de hele Noord-Oost-Polder is geen mutsenstrykstér te vinden! Het gevolg laat zich denken: Iedere Zeeuwin, die in het nieuwe land met zijn tevreden mensen voor de dag wil komen met 'n muts om tPots op te zyn, is wel verplicht om de gedragen mutsen naar Zeeland op te sturen en ze daar te laten styven en strijken. Omslachtig, natuurlijk. Maar meen niet, dat men er de mutsen voor ter ztfde legt! „Klein Walcheren" dus, in Ens. Een en twintig gezinnen van Walche ren wonen er en het meest hebben wy op onze Noord-Oost-Poldertocht ver toeft in de gastvrije woning van K. En wie je nu ook spreekt in dit verse polderland, iedereen Is vol lof over wat de Witte en Schoe hebben weten te bereiken. Ze zijn daardoor mannen van gezag onder hun colle- P. d. Witte die boer was op De lange ga's geworden. Maarhoe bescliei- Pacht in Koudekerke. Samen met P. Schoe uit Grypskerke, die in Marknes se zyn bedrijf heeft, was hij lid van de contactcommissie, die by ae direc tie van de Noord-Oost-Polder de be langen der Zeeuwen behartigde. den zijn zij gebleven. TOEN DE VERHÜISAUTO'S KWAMEN De Witte woont met zijn vrouw, drie dochters en twee zoons op een bedrijf van 24 H.A. De dochters zijn 16. 5 en 3 jaar oud en de oudste is al 'n flinke steun voor haar moeder. De zo nen zijn 20 en 14 en ook zij pakken stevig mee aan. Mijn wintergraan was gezaaid, zoals bij de anderen, vertelt boer de Witte. De rest hebben we zelf ge daan. Dat was me wat, toen in het voorjaar de verhuisauto's en de vee wagens aan kwamen rollen uit Zee land en we hier begonnen aan te pak ken! Even was het vreemd. Maar het wende al gauw en we hebben het naar onze zin. De oogst is goed, al leen het vlas is wel lang. maar wat licht geworden. Het stond hoger, dan mijn middelste dochter lang isDe pacht is niet te hoog en we verlangen niet terug naar Zeeland. Zijn vrouw deelt het oordeel van de andere vrouwen: de boerderijen zijn geriefelijk en gezellig. En je mag er dan ook rond kijken, in al die Zeeuw se huizen. RIXGRIJDEX U moet niet denken, dat we al leen op de Zeeuwen zijn ingesteld, dat we by elkaar kruipen, vertelt onze gastheer. Natuurlijk een Zeeuw staat een Zeeuw het naast. Maar ook met de mensen uit andere provincies in deze nieuwe gemeenschap kunnen we best overweg. En onmiddellijk knoopt hy aan die opmerking de vraag vast; Weet U, dat we ook al een ringrijderij hebben gehad? Zo is het geweest. Er is naar de ring gestoken met een sportieve wedijver, die zeker niet geringer was, dan zy op Walcheren pleegt te zijn. Heimwee naar Zeeland? Neen. Maar spijt, dat ze niet aan de ringrijderij in Middelburg mee konden doen. ja, dat hadden de Noord-Oost-Polderse ringryders allemaal. Overigens is de Witte er slecht af- Kreeg 14 jaar kwijt gescholden Ex-maarschalk Rodolfo Graziani, de laatste minister van defensie van Mussolini en ex-onderkoning van Abessynië, is Dinsdagmorgen vroeg uit het ziekenhuis van de militaire gevangenis te Rome vrijgelaten. Gra ziani was wegens collaboratie met de Duitsers tot 19 jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch kreeg bijna 14 jaar kwijtgescholden door amnestie en andere maatregelen. Onder strenge politiebewaking werd Graziani van het ziekenhuis naar de militaire gevangenis gereden voo)- de laatste formaliteiten van zijn vrijlating, aldus werd aan de pers meegedeeld, die echter het spoor van Graziani bijster werd. Men gelooft, dat hij naar het huis van één zijner vrienden is gereden. Naar verluidt wil Graziani ongeacht zijn vrijlating beroep aantekenen tegen zijn von nis. Onenigheid over het Suez-kanaal. De Franse ambassadeur in Egypte, Couve Desmurville, heeft Salah el Din Bey, de Egyptische minister van buitenlandse zaken, de tekst over handigd van een officieel Frans pro test tegen de beperkende Egyptische bepalingen voor de scheepvaart in het Suez-kanaal. Bertha Hertogh zal niet ontvoerd worden. Het Corhité .Bertha Hertogh" te Bergen op Zoom stelt er prijs op te verklaren dat berichten in de buiten landse pers over plannen, welke zou den bestaan om Bertha te kidnappen of te schaken van alle grond zijn ont bloot. Het comité wil uitsluitend langs legale weg trachten zijn doel te verwe zenlijken. Wel bereiken het comité meermalen brieven van personen, die soms fantastische voorstellen inhouden om Bertha naar haar ouders terug te voeren, doch deze worden door het co mité zonder meer terzijde gelegd. Prinses Elizabeths baby wordt „prinses Anne". De baby van de Britse prinses Eli zabeth zal Anne Elizabeth Alice Louise worden genoemd. De volledige titel van de nieuwe prinses is Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Anna Elizabth Alice Louise van Edinburgh. Haar eerste naam. een persoonlijke keus van de ouders, is die van van de beroemde koningin Anne van Engeland en Ierland, die van 1665 tot 1714 re geerde. De tweede naam deelt zij met haar moeder en haar grootmoe der, koningin Elizabeth. Alice is de naam van de moeder van de hertog van Edinburgh en Louise de \-ierde naam van koningin Mary, de groot moeder van prinses Elizabeth. De twee weken oude baby is derde in rangorde voor troonsopvolging, na haar moeder en haar broertje van 21 maanden, prins Charles. Het was een verrassing, dat de naam nu reeds bekend werd ge maakt. Men had gedacht dat dit, evenals by prins Charles, bij de doopplechtigheid zou geschieden. Datum en plaats van de doop zijn nog niet vastgesteld. gekomen, bij die eerste ringrijderij. Hij kreeg een klap van éen paard te gen zyn diibeen en nu, een week of vier later, loopt hij nóg met een stijf been rond. Dat belet hem echter niet om zijn volle aandacht bij zyn bedrijf te heb ben en by zijn gezin. Bij zijn paarden en bij zijn koeien, die met die van de andere Walchenaren ingeschaard zyn in een gemeenschappelijk weide. Of Ens een afzonderlijke gemeente is? NOG GEEN GEMEENTEN Onze gastheer schudt zyn hoofd. Gemeenten hebben we in de polder nog niet, zegt hij. De polder staat onder bestuur van een landdrost. Er zijn nog altijd te weinig bewoners voor afzonderlijke gemeenten en zo als het nu gaat, gaat het ook best. Toch groeien die nieuwe dorpjes, zoals Ens en Marknesse. Ens heeft al drie winkels: een kruidenierszaak, een bakkerswinkel en een schoenma kerszaak. Het zullen wel niet de laatste zijn die er zich gevestigd hebben. Want dit polderland is een snel opbloeiend land! Daarop riep iemand in het publiek, dat dc minister gezegd had: Deze ne ger" (i.p.v, ..deze meneer"). Onder het publiek brak na deze uitroep een vechtpartij uit. De heer Findlay. die uit de koffiekamer kwam toegesneld, geraakte in een woordenwisseling met minister Zaal. B:j de hervatting der vergadering, verklaarde de heer Pengel ..geen ge hoor te geven aan een stelletje misda digers". waarop hem het woord werd ontnomen. Ook de heer Findlay. die eveneens sprak van een ..stel misdadi gers" werd het woord ontnomen. De fractieleider van de N.P.S., de heer Kolader, zeide het te betreuren, dat men elkaar zo te lijf ging. maar hij zag het als een reactie op een der acties in het verleden. Hij vreesde voor grote moeilijkheden in de toe komst. De heer Pengel noemde tijdens late re debatten de voorzitter „een gezon ken mens. een oplichter en een advo caat met duistere practijken". (Zoals bekend waren de heren Findlay en Pengel de grote voorstan ders van de motie tegen minister Lichtveld, die onlangs door de staten verworpen werd. en die een splijting in de Nationale Partij Suriname, de grootste partij, heeft teweeggebracht). Nieuw Guinea is een apart gebied De Australische minister van Bui tenlandse Zaken. Percy Spender, die thans in ons land vertoeft, heeft na zijn besprekingen met minister-presi dent dr. W. Drees en de ministers Stikker en van Maarseveen. een ver klaring inzake Nederlands Nieuw-Gui- nea afgelegd. Hij deelde mee. dat de Australische regering niet in overweging neemt, dat Indonesië enig geldig recht heeft op Nederlands Nieuw-Guinea. welks toe komst .van hoogst vitaal belang is voor het Australische volk. Namens de Australische regering heeft hij. tijdens zijn bezoek aan ons land. dif standpunt aan de Nederland se regering kenbaar gemaakt. Spender heeft aan de heer Roem ditzelfde standpunt meegedeeld. Minister Spender vatte zijn opvat ting in het kort als volgt samen: 1. De bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea is hetzelfde volk als in Austx-alisch Nieuw-Guinea cn Austra lisch Papoea. 2. Het heeft nagenoeg dezelfde graad van sociale ontwikkeling met dezelfde algemene ethnolosische achtergrond, gewoonten en tradities Diensvolgens vormt Nederlands Nieuw-Guinea een integraal deel van Nieuw-Guinea in zijn geheel. 3. Land en volk van Nieuw-Guinea zijn noch geografisch, noch volgens ras een deel van Indonesië. 4. Het volk heeft geen rassenver- wantschap met de volkeren van Indo nesië. De Nederlandse delegatie voor Lake Success. Als vertegenwoordigers van Ne derland naar de op 19 September a.s. aanvangende vijfde algemene vergadering der Verenigde Naties zijn aangewezen mr. D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken, hoofd van de delegatie, mr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredac teur van het dagblad „Het Parool", oud-minister van Justitie, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. plaatsvervangend hoofd van de dele- fatie, prof. mr. dr. L. J. C. Beau- ort, O. F. M., buitengewoon hoog leraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, D. J. von Balluseck, per manent vertegenwoordiger van Ne derland bij de V.N. te New York, di*. C. L. Patijn, chef van de direc tie internationale organisaties van het departement van buitenlandse zaken. Duits jachtje verkeerde bij Goeree in nood. Dinsdagmorgen geraakte het Duit se jacht „Ingrid", ongeveer drie kilo meter ten Oosten van het lichtschip Goeree in nood, als gevolg van scha de aan het roer. Onmiddellijk voeren de reddingboten „President Jan Lely" uit Hoek van Holland, „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam en de kustvaarder „Draco" uit ter assis tentie. De „President Jan Lely" slaagde er in het scheepje drijvende te houden en de haven van Hoek van Holland binnen te slepen. MIXDER WIND. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond. Langs de Waddenkust aanvanke lijk nog vry krachtige, overigens meest matige wind tussen Zuidwest en West, wisselend bewolkt met voor namelijk in het Westen van het land enkele verspreide buien. Ongeveer de zelfde teftiperatuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1