Het Middelbaar Meisjesonderwij in Zeeland RESTAURATIE NED. HERV. KERK TE SOUBURG VOLTOOID WATERSCHAP „DE BREEDE WATERING BEWESTEN YERSEKE" GROTE LANDBOUWSCHUUR TE KORTGENE AFGEBRAND EEN OUD ZEEUWS VOLKSSPEL Nieuwe mogelijkheden dank zij Middelburgse nieuwe school De Studentenkring St. Anna ter Muiden. Ook te Goes Middelbare School voor meisjes. ----- - Het 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 Einddiploma schenkt vele rechten. Na de Iïjjks H.B.S. te Middelburg is uitgebreid met een middelbare meisjesschool, die in de eerste week van September zal beginnen, leek bet ons niet ongeschikt iets meer over deze tak van onderwijs te vertel len, omdat er in het algemeen nog weinig over bekend is. Vele ouders staan voor het probleem: welk voortgezet onderwys moet ik voor mijn dochter kiezen? Zij proberen dan na te gaan welk schoolprogram en welke schoolsfeer de meest geschikte is voor hun kind en de beste ontwikkelingskansen biedt. Daarnaast wordt vanzelfsprekend een tweede probleem overdacht: welk einddiploma zal aan mijn kind de be voegdheden en de rechten geven om zo mogelijk een verdere opleiding voor een beroep te volgen, of een voor sprong te krijgen bij het zoeken van een werkkring? Gewoonlijk geeft het antwoord op de tweede vraag de doorslag. Vandaar dat ouders een levendige belangstelling hebben voor de beteke nis van de einddiploma's. diploma-waarde. Wat de Middelbare Meisjesschool betreft, kan medegedeeld worden, dat al in Februari 1935 door de min. van onderwijs het leerplan en het eindexa men voor de Middelbare Meisjesschool werd geregeld en dat daarbij aan het eindexamen een bepaalde waarde werd toegekend. Enige der belangrijkste bevoegdheden die een meisje verkrijgt, dat het eind diploma M.M.S. behaalt, zijn: a. de bevoegdheid tot het afleggen van examens ter verkrijging van de akten, die nodig zijn voor het geven van middelbaar onderwijs; b. vrijstelling van het examen in de vier moderne talen en geschiedenis bij het afleggen van Staatsexamen; c. vrijstelling van het examen in de vier moderne talen, de aardrijkskunde en de geschiedenis bij het extraneï- examen. nijverheid s acxen. Na toelating tot de vie»de, resp. de vijfde klasse van de M^M.S. krijgen de meisjes de bevoegdheid examen af te leggen voor de nijverheidsacten huis houdkunde en wasbehandeling. koken en voedingsleer, lijntekenen, handte kenen en technisch tekenen aan meis jesscholen. landbouwhuishoudkunde, kinderverzorging en opvoeding, land en tuinbouwkunde. HET NIVEAU. Uit deze opsomming van rechten volgt, dat onderwijs op de Middelbare Meisjesschool voor wat betreft de mo derne talen, geschiedenis en aardrijks kunde minstens is gelijk te stellen met het onderwijs in die vakken op Gym nasium of H.B.S. Voorts wordt officieel erkend, dat de algemene vorming op de M.M.S. een voldoende basis biedt voor de studie die nodig is om middelbare akten te behalen. Met deze erkenning is de M.M.S. practisch en ideëel op een hoger ni veau gesteld. Practisch blijkt, dat leer- Opening op 11 September a.s. Naar wij vernemen heeft de stu dentenkring Sint Anna ter Muiden de opening van het verenigingshuis definitief bepaald op 11 Sept. a.s. Zoals men weet is dit verenigings huis het oude stadhuisje van de eens zo bekende stad aan het Zwin. Bij de openingsplechtigheid zal de praeses van de studentenkring een begroetingsrede uitspreken, waarna de heer P. F. van Hootegem, burge meester van Sluis de opening zal verrichten. Tenslotte zal prof. ir. R. J. Forbes, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam als eer ste gastspreker een rede houden over „Mens en machine in de oud heid". Daarna is er een receptie. De mosselexport. De mosselexport toonde in de week van 19 tot 26 Augustus weer enige opleving. Jammer dat slechts enkele mosselkwekers daarvan kunnen pro fiteren. In totaal werden van Brui- nisse naar de handelaren te Yerseke verzonden 3460 tonnen mosselen. Rechtstreeks naar Engeland of België geen verzending. De kwaliteit der Waddenzee-mosselen. Over de jongste maatregel van het Aan- en Verkoopkantoor van Mosse len te Bergen op Zoom, voor hulp aan Mosselkwekers, n.l. de mogelijk heid om mosselen van de Waddenzee op to vissen, daar byeen te zotten en zo mogelyk te leveren, is men in de practijk niet erg hoopvol gestemd. Wel is het waar, dat deze maatregel door de kwekers zelf gevraagd is, wel hebben nagenoeg alle kwekers zich aangemeld, maar de algemene opinie is toch dat deze maatregel weinig effect zal sorteren. De door de firma Van Hulk naar Zeeland verzonden party Waddenzee- mosselen, voldeed wat kwaliteit be treft, niet aan de verwachtingen. Daar door deze fa. toch wel de beste kwaliteit die op zyn percelen voor handen is, zal zijn geleverd, wordt ernstig gevreesd, dat de in het wild voorkomende mosselen bij levering niet aan de gestelde kwaliteitseisen zullen voldoen, terwfjl de te maken onkosten, vooral wanneer men ge noodzaakt is, lange tijd in het Noor den des lands door te brengen, zeer hoog zullen zijn. lingen. die na dit 5-jarig onderwijs universitaire studie begeren, zich al leen verder behoeven te bekwamen in die vakken, die op de M.M.S. volgens eenvoudigere programma's worden on derwezen. Ideëel is deze geldigheid van net einddiploma van groot belang, omdat daarmee officieel is uitgesproken, dat het onderwijs der M.M.S. naar doel stelling en methode Middelbaar Onder wijs is. cultuur. Het aanbrengen van kennis vormt slechts een deel van het beoogde doel. De aangebrachte kennis moet het mid del zijn tot begrip van samenhang der leerstof en tot inzicht in de cultuur van eigen tijd en in de groei van die cultuur uit de historie. De docenten aan de M.M.S. zijn ver plicht een middelbare bevoegdheid te bezitten en zullen in hun methode elk leervak dienstbaar maken aan die geestelijke discipline, welke tot zelf standig denken en oordelen opvoedt, zodat de leerlingen in staat worden ge steld om op grondslag van het ontvan gen onderwijs zich verder te ontwik kelen tot mensen die het cultuurleven van hun tijd persoonlijk kunnen mee leven. Met ingang van de nieuwe cursus. <lie 5 September a.s .aanvangt, wordt aan „Het Goese Lyceum" een afdeling „Middelbare Schooi voor Meisjes" ge. vormd. Deze sluit aan op de Ie klas ener H.B.S. of de 2e klas van een U.L.O. school. Dc cursus duurt dan nog 4 jaar en wordt besloten door een eindexamen, dat van Rijkswege aan de School, ten overstaan van Gecommit teerden wordt afgenomen. He einddiploma geeft dezelfde rech ten als het eindexamen H.B.S.-B, uit gezonderd het recht van toelating tot Hogeschool of Universiteit. Terwijl de H.B.S. nog steeds geheel gericht is op de geestelijke vorming van jongens, waarbij de meisjes ook het onderwijs kunnen volgen, is het onderwijs op de Middelbare Schoql voor Meisjes geheel aangepast aan de vrouwelijke psyche. De wiskundige vakken, meestal voor meisjes een groot struikelblok, zijn vervangen door meer specifiek vrouwelijke vakken als mu ziek, kinderpsychologie, hygiëne, voe dingsleer en handwerken. Het onderwijs in de Talen heeft op deze afdeling een zeer grote betekenis. IN ZEELAND. Met het bovenstaande is echter nog niet het karakter van dit onderwijs op de M.M.S. te Middelburg volledig ge kenschetst. En waar juist de oprich ting van deze school voor onze Zeeuw se meisjes van zo heel groot belang is, daar deze tak van onderwijs (die el ders in ons land welhaast 75 jaar be staat) tot nu toe ten enenmale in Zee land heeft ontbroken, hopen wij hier op spoedig terug te komen. De M.M.S. in Middelburg zal het ka. Verkeersongevallen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De afgelopen drie dagen zijn er in Zeeuwsch-Vlaanderen verscheidene verkeersongelukken gebeurd, echter van geringe omvang. Vrijdagavond kwam in Breskcns een vrachtauto in botsing met een Belgi sche personenauto. Er ontstond alleen materiële schade. Zaterdagavond kwam onder de ge meente IJzendijke een personenauto in botsing met een andere auto. Ook hier beperkte de schade zich tot de materi ele zijde. Eveneons op Zaterdagavond, reed op de markt in Axel een auto achteruit een winkel in. Behalve aan de winkel werd ook schade aangericht aan de auto. Er wordt een onderzoek inge steld naar dit ongeval. Zondagavond kwam onder de ge meente Philippine een autobus in bot sing met een personenauto. Er werd slechts lichte materiële schade aange richt. Tenslotte kwamen gistermorgen een luxe personenauto in IJzendijke en een Zondag a.s. eerste kerkdienst De restauratie van het gebouw der Ncd. Hcrv. Kerk te Souburg is thans voltooid. Zondag a.s. '/.al het gebouw in gebruik worden genomen, maar er zal geen bijzondere plechtigheid zijn, omdat na de voltooiing van het eerste deel der restauratie, daaraan reeds aandacht werd geschonken. Ongeveer drie jaar geleden begon men met het eerste deel van de res tauratie. Toen werd voornamelijk het onderstuk van de kerk, waaraan veel inundatieschade was toegebracht, on derhanden genomen. De muren moes ten dringend hersteld worden. De vloer, die ernstige verzakkingen vertoonde, diende geheel vernieuwd te worden en tegelijk moesten voorzie ningen getroffen worden voor betere meubilering en voor centrale verwar ming. Vele kerkgangers waren met die ge- deeltelijke restauratie bijzonder inge- yrachtwagcn met elkaar in aanrijding, j nomen. De muren, welke tot de hoogte De veel lichtere personenwagen moestvan de vensters ontdaan waren van de hot loodje leggen en werd beschadigd, j kalklaag, vertoonden de tere rose In al deze gevallen werd proces ver- j kleur van de oude baksteen, waardoor baal opgemaakt. I een intieme sfeer werd geschapen. Verharding Koedijk sprong] af op 20 per jaar. Het Waterschap tering bewesten Yerseke" kwam Maandagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes in algemene verga- dering bijeen onder voorzitterschap rakter dragen van een streekschool van de dijkgraaf, de heer P. J. J. voor Walcheren en de Bevelanden. i Dekker. Aanwezig waren 18 perso- Daarom meenden wij dat de ouders nen. uitbrengende 29 stemmen, voorgelicht dienden en dienen te wor- Namens het bestuur deelde de den over de bevoegdheden en ruimere; mogelijkheden, die dit onderwijs biedt aan onze Zeeuwse meisjes. Gehele oogst in vlammen opgegaan Op het Kroondomein te Kortgenc dat enkele dagen geleden bezocht werd door Koningin Juliana en Prins Bernhard, heeft Maandagmiddag een zware brand gewoed. Bij de boerderij, die bewoond wordt door dc heer J. J. Vogelaar, lag een grote stroklamp. Gevreesd wordt, dat kinderen in de nabjjheid van deze stroklamp met vuur hebben gespeeld, want omstreeks vier uur stond dit stro in brand. De wind joeg de vlammen in de richting van de grote boerenschuur, die ruim dertig meter lang was en die geheel gevuld was met oogstproducten, waaronder een flinke partij vlas. De schuur was gedeeltelijk van steen, gedeeltelijk van hout opgetrokken en had ook ten dele een rieten dak. Het dak vatte spoedig vlam. Toen de brandweer arriveerde, bleek al spoe dig, dat de schuur niet meer te redden was. Zowel de brandweer van Kortge- ne als die van Wissekerke en Colijns- plaat namen aan het blussingswerk deel. Op het terrein van de brand waren de wnd. burgemeester van Kortgene. de heer C. L. Maas en de burgemeester van Wissekerke, de heer J. J. v. d. Maas aanwezig. Omdat aanvankelijk voor het over slaan van de brand op de woning van de heer Vogelaar werd gevreesd, werd een deel van het meubilair naar bui ten gedragen. Het gebouw werd nat Hulster imkers vierden jubileum. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de afdeling Hulst van de Vereniging tot bevordering van de bijenteelt, werd in het patro naatsgebouw te Hulst een bijeen komst gehouden onder leiding van de heer Pr. de Bruyn uit Zuiddorpe. Vele imkers uit Zeeland en uit Bel gië waren hierbij aanwezig. De heel de Bruyn gaf in zijn openingsrede een overzicht over ae gebeurtenis sen in de afgelopen veertig vereni gingsjaren en herdacht met eerbied het werk van wijlen baron Collot d'Escury en wijlen de heer A. Be- ghijn uit Absdale. Namens de landelijke vereniging werd het woord gevoerd door de heer Groeneveld uit Wageningen, die de afdeling feliciteerde met net ju bileum. Voorts werd het woord gevoerd door de heer de Smet uit St. Ni klaas en door drs. Lockefeer, welke laatste sprak namens „Ambrosius" uit Hulst. Nadat nog oen kleurenfilm ver toond was, werd in de „Korenbeurs" een nabespreking met diner gehou den. Opdracht voor drs. Lockefeer. Aan drs. Lockefeer uit Hulst werd opdracht gegeven tot hot schrijven van een openluchtspel over het leven van Maria Adolplhne, die tijdens de z.s. Bokseropstand in China ver moord werd. De opdracht voor dit openluchtspel is afkomstig uit Os- sendrecht, waar zuster Maria gebo ren is. Het ligt in de bedoeling om het spel telkenjare te beginnen met 1951 in Ossendrecht op te voeren. Kerkelijke benoemingen. Benoemd tot kapelaan te Castri- _um de heer P. H. Hecmskerck. thans te Middelburg, tot kapelaan te Be verwijk de heer H. w. M.. Kamp- schoër, thans te Vlissingen. Kape laan Heemskerck zal te Middelburg worden opgevolgd door kapelaan P H. van Roozendaal en te Vlissingen wordt kapelaan Kampsehoër opge volgd dool- kapelaan C. J. van Haastert. gehouden en het bleef tenslotte bezem den, ook al omdat de wind de vlam men niet in de richting van de woning joeg. Naar wij vernemen is er geen vëe in de vlammen omgekomen. De schade werd gisterenavond glo baal getaxeerd op 80.000.maar een nadere becijfering zal hog moeten uit wijzen hoe groot de schade is. Het be drijf was tegen brand verzekerd. Algemene deviezen- vengunnlng voor binnenschippers. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen verleent de Ne derlandse Bank N.V., aan de schippers van binnenlandse vaartuigen, die aan boord van hun vaartuig tijdelijk', Ne derland verlaten via Lobith, Smeer maas, Hansweert, Sas van Gent. dc empen ol' Sint Pieter (lein Ternaaicn) Bath of Terneuzen, onder bepaalde voorwaarden een algemene vergunning tot het uitvoeren van binnenlandse.be taalmiddelen tot een bedrag van ten hoogste f 2000. Onder binnenlandse vaartuigen wor den met betrekking tot deze algemene vergunning verstaan vaartuigen, die zijn gebouwd uitsluitend voor de vaart op de binnenwateren en voor rekening van een ingezetene in tijdbevrachting liggen of varen. dijkgraaf o.m. mede, dat de grote leidingen machinaal zijn schoonge maakt. Het resultaat is zeer bevre digend. Hot delven van de oude lei ding over een lengte van 2600 m. aangenomen door de fa. J. Zonder discussie en stemming werd besloten tot verkoop van twee per celen grond aan de haven van Yer seke, groot 3.42 a. te^yen 1,50 per ,De Breede Wa- j m2, aan de gemeente Yerseke. Te gen dezelfde prijs en aan dezelfde koopster zal worden verkocht plm. 1.45 a. grond, welke nodig was voor doortrekking van de Van Randwyk- VERHARDING KOEDIJK. Bij de rondvraag vroeg de heer Boonman van Nisse naar de verhar ding van de Koedijk. De dijkgraaf deelde mede dat het bestuur in prin cipe bereid is aan verharding mee te werken, wanneer ook de buitenpol ders van Nisse hierin willen parti ciperen. De ingelanden van deze pol- Jansen te Colijnsplaat. Het werk is ders willen echter wel bijdragen in in uitvoering en geschiedt met be- j de kosten van eerste aanleg, doch hulp van een dragline. In enkele da-1 niet in het jaarlijks onderhoud. gen is dit werk vergevorderd. Een gaat hier voor de buitenpolders van aanvang is gemaaktmet het ver-Njsse om een jaarlijkse uitgaaf van nieuwen van de heul in de Abbckin- 20, dus om een gering beSrag. De derse zandweg. Een en ander ge-j Breede Watering ziet het echter zui- schiedt in eigen beheer. In plaats van de oude heul konit een nieuwe type betonbrug van ge bogen elementen. Het werk aan de steenglooiing te Kattendijke komt binnen enkele weken gereed. Aan de zeewering te Schore is een proefvak- je gelegd met betonblokken van het systeem-Haringman. Een behoorlijk aantal km. weg is van een teerslijt- laag voorzien. Het ligt ook in de bedoeling in het komende najaar nog diverse wegen te verbeteren. De landerijen -en -dijken- van het water schap zullen opnieuw verpacht wor den. De vergadering besloot aan het personeel een gratificatie van 2 van de bezoldiging, tot een maximum van 50, toe te staan. De Prov. Staten hebben de grens tussen De Breede Watering en de Goese polder vastgesteld. Hiermee is een eind gekomen aan dé situatie dat tussen het waterschap en de pol der een zgn. niemandsland lag. DIJKGESCHOT. Er kunnen thans meer gronden en febouwen worden aangeslagen in het ykgeschot. Het Waterschap begon reeds met het heffen van dykge- schot toen deze zaak aanhangig werd gemaakt bij de Goese polder. Daar de grens nog nader is gewij zigd, werd besloten aan enkele inge- een carillon-concert landen dijkgeschot terug te betalen, oude stadstoren, daar zij niet tot het waterschap zijn gaan behoren. Het verslag omtrent de toestand van het waterschap en de rekeninf over 1949-'50 werden onverander vastgesteld. De financiële commissie gaf het bestuur in overweging, om in verband met de hoge kosten van vervoer e.d. zelf een vrachtwagen en tractor aan te schaffen. Aan een deel van het polderpergo- neel zal over het 3de en 4de kwar taal een uitkering van 5 van het loon worden toegekend. ver als een principe-kwestie. Wan neer aan deze eis niet zou worden vastgehouden, kan dit consequenties hébben. Naar aanleiding van een opmer king van de heer Ermerins, dat het onderhoud van de Koedijk op de lig ger toch voorkomt als in onderhoud zijnde bij de Breede Watering, deel de de dykgraaf nog mede, dat hier mee rekening is gehouden, door de onderhoudskosten van een verharde weg, te verminderon mot de: kosten vande 'aarden weg. Aanrijding te Arnemuiden. Gistermorgen wilde de lieer D. uit Lewedorp op een fiets met hulpmo tor de Rijksweg bij Arnemuiden over steken. D. lette echter niet goed op en wevd aangereden door een be stelwagen. Hij werd op de grond geslingerd en liep oen hersenschud ding op. Het klootschieten. Tot de oude Zeeuwse volksspelen behoorde, behalve de kat knuppelen en de gans trekken, ook het Kloot schieten. Hierbij werd geworpen met oen bal, oorspronkelijk van steen, later van een harde houtsoort. Om hem nog zwaarder te maken was hij kruislings doorboord en met lood volgegoten. In Zeeland was het doel'van liet klootschieten om in het minst "getal worpen een bal over een bepaalde af stand weg te werpen. De winnaar kreeg een vooraf bepaalde pry's in geld. In dc oude kerk te Arnemuiden, afgebroken 3857, was een gedenkte ken op dc dood van Adriana Bo- gaert. die door „het lichtvaardig schieten en Ulootsvermaak" werd ge dood op dc jaarmarkt 22 Aug. 1594. Op een houten bord, hangende aan de kerkmuur, stond: Adriana fa Ges- lenl Bogaert, Aetatis suae 14 obit 22 Augustus 1594. Als ik mijn vrienden bezoekende was Om blijdschap te vermeeren, Heb ik deze jaarmarkt met mijn begravinge moeten vereeron. Door 't lichtvaardig schieten ende 's klootsvermaken Heb ik den bitteren dood moeten smaken. Vliedende nochtans de schoote Als de schotter gemikt heeft. Wie kan den dood ontvlieden als 't God alzoo geschikt heeft. Nog wordt in Twente het kloot schieten met enthousiasme beoefend. TWEE PLOEGEN Evenals bij het voetballen zijn er twee ploegen, die elkaar de loef trachten af te steken. Ook zyn er tal rijke supporters aanwezig om hun favorieten aan te moedigen. Het aan tal spelers is onbepaald, maar elke partij heeft een gelijk aantal schie ters en een stoklegger. Dc laatste is enigszins te vergelijken met de scheidsrechter. Een stok op de grond wyst dc plaats aan, waarvan het eerste schot (worp), moet worden gelost. Als dc bal op de grond komt, rolt hij na tuurlijk nog enkele meters vérder. Dan wordt een stok gelegd, waar de bal tot stilstand is gekomen. Nu werpt de klootschieten van de andere partij van dezelfde plaats, waar de eerste begon. Als ook de ligplaats van zijn bal door eon stok is aange wezen, is dadelyk te zien, welke par tij aan de winnende hand ia. Dit overzicht blijft heel het spel. Iedere deelnemer mag maar één maal gooien. Als elke party bijv. uit zos personen bestaat, wordt dus zes maal door iedere party één beurt ge schoten. GELDPRIJZEN Tydens de wedstrijd loopt het be langstellend publiek met de bal mee dooi* uitroepen de spelers aanmoedi gend. De prijs bestaat ln geld. Elke deelnemer betaalt eerst inleggeïd. Evenals er beroemde voetballers zyn, zyn er in Twente ook beroemde kloot- schieters. Op een volksfeest te Arn hem kwamen eens 600 klootschieters uit 35 buurtschappen om hun krach ten te meten. Het moderne kogelslingoren is uit het klootschieten voortgekomen. Zeeuwse beiaardier speelt te Haarlem. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft de heer W. L. Harthoorn, stads- beiaardier te Goes, uitgenodigd om Vrijdag a.s. des avonds van 8—9 uur, le geven op dc Het festival te Kats. Aan het festival dat te Kats op 9 September gehouden wórdt ter gele genheid van het "30-jarig bestaan van de zangvereniging ,.Ons Genoegen", nemen 6 zusterverenigingen deel. Het festival zal niet zoals eerder ver meld werd, op het sportterrein doch in de Voorstraat gehouden worden. Om 2 uur 's middags is de officiële ontvangst in de nieuwe zaal van J. S. Versprille, waarna met muziek naar de Voorstraat gemarcheerd wordt. 's Avonds wordt er geconcerteerd door de Zangvereniging Souburg en door de Zangvereniging uit Wilhelmi- nadorp. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Haaften J. Wieman te Hoog Blokland; te Sirjansdam: E. J. Beker te Voorhout; te'Nieuwe Tongc R. W. Steur te Oudsdorp; te Midwolda toez. J. H. Vrielink te Lutjesgast. Aangenomen naar Scherpcnzeel (Fr.) A. D. Klaassen, cand. te Rot terdam. Bedankt voor IJoenderloo W. H. den Ouden te Buren (Gld.) GEREF. KERKEN. Beroepen te Den Burg A. F. Goe- dendop, cand. te Rotterdam; te Gen- deren J. Wilschut, cand. te Rotter dam; te Schoondykc H. T. van Bookhove, cand. te Finsterwolde. Bedankt voor Zwartsluis, vac. P de Fyter, J. v. d. Berg te Souburg. ART. SI K. O. 2-tal te Amsterdam Z.: J. Francke te Rotterdam-Delftshaven en J. Meester te Haarlemmermeer. CHR. GER. KERK. Beroepen te Aalsmeer P. II. Feg- 'gelink te Zaandam. Aangenomen naar Papcndrecht J. do Waal, cand. te Apeldoorn, die bedankte voor Den Heldor. Leer dam, Middelburg, Noordeloos on Ouderkerk a.d. Amstel. GEREF. GEM. Tweetal te Tholen ds. de Wit uit Middelburg en ds. Mallan uit Brui- nisse. het dak. Het bleek echter, dat men met de gedeeltelijke restauratie niet kon vol staan. Het dak verkeerde namelijk in deplorabele toestand en omdat dit toch een groot herstel-werk zou worden, werd de volledige restauratie van het kerkgebouw onderhanden genomen. De daarvoor benodigde gelden kon den bijeengebracht worden dank zii de steun die men ontving van overheids instanties en van verschillende Herv. gemeenten. Komt men nu in de geres taureerde kerk, dan ziet men dat rond de pilaren, waarop het dak rust, dat vroeger witgestucadoord was, nu een vierkante betimmering aangebracht is. De betimmering van het nieuwe dak is blauw geschilderd, terwijl de balken wit zijn gehouden. De verlichting is direct in het plafond aangebracht, zo dat er geen lampen meer afhangen in het schip van de kerk. Dat doet bij de eerste aanblik ongewoon aan, maar de lichtsterkte blijkt overal voldoende te zijn. De muren vertonen niet meer de kleur van rose baksteen; zij zijn weer geheel wit en hoe men daarover ook moge denken, het blijft een feit, dat in het verleden de Protestanten juist door die sobere witte wanden de strenge eenvoud van hun geloof tot uiting wil den brengen. het orgel. Het orgel, dat geheel uit elkaar ge nomen is om gerestaureerd te worden, siert thans de kerk nog niet. Voorlopig zal de gemeentezang dus niet door het spel op dit orgel begeleid kunnen wor den. De consistorie, die geheel afgebro ken moest worden ,is ruimer en doel matiger herbouwd. Wanneer die con sistorie straks gemeubileerd en gestof feerd zal zijn de Herv. Vrouwenver eniging heeft die taak op zich genomen dan zal zij heel wat beter aan de behoeften voldoen dan het oude ge bouw. Tenslotte is er een flinke overdekte rijwielstalling bij de kerk gebouwd, WEINIG RUIMTE. Een moeilijkheid is ontstaan, doordat men bij de restauratie de galertj, die 110 zitplaatsen telde, uit de kerk heeft verwijderd. De eis daartoe werd ge steld bij het verlenen van bepaalde subsidies en nu zit de Herv. gemeente te Souburg met het probleem, dat haar zielental toeneemt, maar dat de ruimte in het kerkgebouw daalde tot slechts 380 zitplaatsen! Dat is te weinig en er zal dan ook getracht worden 3 diensten per Zondag le liQudeu. Tenslotte nog een öpmerkirigovei* het uiterlijk van het kerkgebouw. Kerk en toren zien er keurig uit en het plantsoen rond het gebouw ver hoogt de waardige rust van het go- heel. Wel zal nog bjet P.Z.E.M.-gebouwtje bij de kerk verwijderd dienen te wor den, Vermelden we tenslotte nog, dat ge durende de vele maanden van restau ratie de Herv. gemeente voor haar kerkdiensten gastvrij onderdak heeft gevonden in de Geref. Kerk. Noodweer boven Noord-Zeeland. Zaterdagavond ontlastte zich bo ven Noora Zeeland een kort, maar hevig noodweer, waardoor schade werd aangericht aan gewassen en aan woningen. In St. Annaland ston den verscheidene straten blank en als gevolg van de grote hagel stenen werden de ruiten uit tal van dakra men gebroken. Uien, appels oil pe ren liepen hier veel schade op. Ook in Haamstede en in Sint Philipsland moesten vele ruiten het ontgelden, sommige woningen hadden schade aan 7 tot 8 ramen. Concurrentie voor Harting in de Boulevard-loop. Naar de reeds binnengekomen in schrijvingen te oordelen, zal de 15e Internationale Boulevard-loop, die op 24 September te Vlissingen gehou den zal worden, een athletiek-eve- nement van de eerste rang worden. Vele bekende lopers hebben "reeds hun deelname mondeling toegezegd of al schriftelijk bevestigd. Van dc Franse atletiekvereniging Tourcoing, uit de plaats van dié naam, is bericht ontvangen, dat één van haar beste lopers, André War- telle, zyn land zal vertegenwoordigen in deze Boulevard-loop. Hij is dc zwaarste concurrent van dc oud- Vlissinger en A.A.C.-er Hans Har ting, de winnaar van vorig jaar. Do mogelijkheid is zeker niet uitgeslo ten, dat Harting de overwinning aa n de Fransman zal moeten laten, to meer daar deze loper juist op deze afstand is ingesteld. De Belgische vereniging La Gantolse komt waar schijnlijk met een twintigtal lopers, onder wie do A-klasser Janssens. Een andere Belgische club, die naar Vlissingen komt. is „Rieme" uit Gent met tien senioren en even veel junioren. Verder zullen waar- schynlyk Lata,ster van Avon uit Heerlen, Staf Dobbelaere on de junior Seeuwen van A.A.C. van de party zyn. „Marathon" zal verder nog worden vertegenwoordigd door .Taap de Waart, Witte, v. Leeuwen, Potter en van Akkeren. Aan de 25-km. loop, door Mara thon georganiseerd en die eind Sep tember in Schoondiike gehouden zal worden, zullen bekende lopers als Van Rijn en Ticleman van „Trekvo gels" on Lankhaar en Westerhof van „A.P.G.S." meedoen. Terwijl deze loop aan do gang is, zullen er een 3 km.-loop voor senioren en een 1500 m.-loop voor junioren gehouden wor den. Ongetwyfeld zullen vele sport- liefhebbers naar Schoondykc trekken om dit grootse athlctiekgebeuren mee te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2