PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Australië wenst Nieuw-Guinea niet bij Indonesië Tevreden mensen op nieuwe grond DE BILT Minister Spender in ons land Stakingsgolf behandeld in Amsterdamse gemeenteraad. HEVIG OFFENSIEF VAN DE N00RDK0REANEN BIJ P0HANG Belangrijke functie voor zoon van dr. W. Drees. Het was een hele aanpak REPRIMANDE VOOR McARTHUR VAN PRESIDENT TRUMAN Nationalisatie van Engelse ijzer- en staalindustrie VOORSPELT 193e Jaargang - No.202 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn, PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; l 3.90 p kw.; fr. p. d f 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 Aug. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60. tel 2355, 4 lijnen (b g.g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 2 Goes: L. Vorststr. 63, teL 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: Bro uwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 Besprekingen met leden van de Nederlandse regering. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Perce C. Spender, die op eigen initiatief een bezoek brengt aan ons laad, heeft Maandagmorgen een onderhoud gehad met minister-president Drees, minister Stikker en minister Van Maarseveen over de kwestie Nieuw-Guinea. Vandaag zal hij opnieuw met minister Stikker spreken. Minister Spencer stelt zich op het standpunt, dat er geen grond aanwe- io- u voor de eis, dat Nederlands Nieuw-Guinea tot Indonesië moet be zig is horen. Onze Haagse redacteur schreef gisteren: Welk een. charmant en geestig man is Australië's Minister van Buiten landse Zaken, Percy C. Spender, die wij het genoegen hadden Maandag middag op de Australische Legatie te mogen ontmoeten! Deze joviale 52-jarige rechtsge leerde, die behalve de muziek eigen lijk maar een hobby heeft: interna tionale aangelegenheden en zich ge specialiseerd heeft op het gebied van de wetgeving op het bedrijfsleven, dat hij als liberaal niet aan knel lende banden gebonden wenst te zien, is in zijn land vermaard wegens de detective-verhalen, welke hij ge publiceerd heeft en die hij in zijn vrije tijd verslindt. De werken van andere detective-schrijvérs wel te verstaan! Minister Spender is doorkneed in financiële en defensie-materies, wei- Tijdens zijn kort verblijf in Zwitser land, heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, een bezoek gebracht aan de Zwitserse Bondspresident Petitpierré. Minister Stikker gebruikte de lunch bij de president in het von Watten- wyl Haus, te Bern. Na de lunch, links minister Stikker, rechts president Petitpierre. Communistische moties verworpen. De Amsterdamse gemeenteraad heeft Maandag op verzoek van de communistische leden een bijzondere zitting gewijd aan „de voortdurend groeiende nood, waarin de werkende bevolking der stad verkeert en die tot uiting is gekomen in een sta kingsgolf. De heer Seeger wees namens zijn (communistische) fractie op de spanning tussen lonen en prijzen en gewaagde ervan, dat de arbeiders tenslotte gebruik moesten maken van het enige wapen, waarover zij beschikken, de staking. De heer Blokzijl laakte, wat hij noemde, „de politieterreur". In het cachot liggen in elkaar gebeukte stakers, die alleen maar gebruik maakten van een democratisch recht, zo zeide hij. Hij stelde een motie voor. waarin het terugtrekken uit de straten geëist wordt van agenten, die met karabijnen en stenguns be wapend zijn en verbod van het ge bruik van de hondenbrigade. De sprekers van de andere fracties keerden zich scherp tegen de sta kingsmethoden De heer Laan (P.v.d. A.) sprak over ..een onverantwoorde lijk spel, dat de E.V.C. met de arbei ders speelt; mr. van Rijn (Prot. Chr.) meende, dat de stakingen een politiek karakter dragen en gezien moeten worden als onderdeel van een grote actie, die thans in Europa wordt ge voerd. De beide communistische moties werden met 27 tegen 9 stemmen ver worpen. Ministerraad vergaderde over vrijwilligers naar Korea. De Nederlandse ministerraad heeft gisteren vergaderd over de kwestie van het zenden van vrijwilligers naar Korea. Over de grootte van het con tingent en verdere technische details is nog geen beslissing genomen, om- lat men eerst de uitslag van de me dische keuring van de vrijwilligers wil afwachten. ke portefeuilles hij reeds in 1939, be kleed heeft. Thans is deze kampioen voor een nauwere Brits-Australische samenwerking, voor de Verenigde Naties Australië's Minister van Bui tenlandse Zaken, die voor twee hoogst belangrijke aangelegenheden ons land bezoekt: Voor Nieuw Gui nea en voor de immigratie van wel kome Nederlandse emigranten met onze Regering, waarvan hjj de Mi nister-President dr. W. Drees, mi nister D. U. Stikker en minister J. H. van Maarseveen ontmoet heeft. Zijn standpunt ten aanzien van Nederland Nieuw Guinea is naar de desbetreffende uitlatingen van Ir. Soekarno algemeen bekend: Austra lië heeft een direct vitaal belang uit het oogpunt van haar veiligheid en strategische positie in Nederlands Nieuw Guinea, dat het niet kan er kennen als te behoren tot Indonesië maar wel als een integrerend deel van Nieuw Guinea als geheel. De overweldigende meerderheid der in woners van Nederland Nieuw Gui nea is van hetzelfde ras en dezelfde oorsprong als de bewoners van Aus tralisch Nieuw Guinea, de Papoea's. Of de berichten juist zijn, dat mi nister Spender een condomimium van Nederland en Australië over Neder lands Nieuw Guinea wil bevorderen, kon hij ons niet vertellen. Wilde hij blijkbaar niet mededelen, alvorens nadere diepgaande besprekingen met minister Stikker gehouden te heb ben, doch wij kregen de sterke in druk, dat hij weet, wat hij wil: het communisme even verre houdend van de Australische stranden als van die van Nieuw Guinea, zij het het Aus tralische, zij het het Nederlandse deel. Hier sprak een warm vriend van ons land die ook met Indonesië (de Hoge Commissaris dr. Moham med Roem zou nog contact met hem zoeken) op vredelievende voet wil leven en Australisch Nieuw Guinea, dat hij als minister van Buitenland se Zaken onder zyn competentie heeft, van vreemde smetten (Jappen, Chinezen e.a.) vrij wil houden, al thans de eerste 20 jaren, gedurende welke dit land tot democratische regeringsvormen zal worden opge voed, de koffie-, copra-, rijst- en cacao-cultures tot ontwikkeling ge bracht en zowel de onderwijsinstel lingen als de hygiënische maatrege len tot heil van de bevolking uitge breid zullen worden. Koningin Juliana heeft gistermid dag om half drie de minister Spen der en mevrouw Spender op huis Ten Bosch ontvangen. I. G. Farben-concern wordt ontbonden. De geallieerde Koge Commissie heeft gisteren een wet gepubliceerd, waardoor de ontbinding wordt beze geld van een van de machtigste in dustriële ondernemingen ter wereld, de I.G. Farben-combinatie. Er zal een Duitse ..liquidatiecommissie" worden benoemd, die het I.G. Farben-concern van meer dan 200 maatschappijen zal moeten ontbinden. De activa Van het concern zullen worden verdeeld onder een zodanig groot aantal economische gezonde en onafhankelijke maatschappijen, dat verspreiding van het eigendom en bevordering van de concurrentie in de Duitse chemische en verwante in dustrieën verzekerd zullen zijn. Chinees protest bij de V.S. tegen grensschending. De strijd om Pohang en het ten Zuiden daarvan gelegen vliegveld, scheen zich Maandag te onlwikkelen tot één van de hevigste gevechten van de Koreaanse oorlog. Twee divisies van de Noord-Koreanen probe ren met een dubbele stoot in de sector van Pohang door te breken. De ene stoot wordt ondernomen langs de kustweg vanuit Hoenghae, de an dere ten Zuid-Oosten van Kigje. Amerikaanse officieren zijn van mening, dat de Noordelijken verster king verwachten, omdat zij „zo roe keloos hun verbindingslijnen uitrek ken". Langs het gehele Naktong-front zetten de Noordelijken hun pogingen om 'de rivier over te steken, voort met behulp van bootjes, vlotten, dijkjes van zandzakken en ge- improviseerde bruggen. Ongeveer de helft van de manschappen, die aldus pogen over te steken, werden door de Amerikaanse artillerie wegge maaid, aldus seint Reuters correspon dent Julian Bates, en de rest wordt verspreid. Amerikaanse superforten hebben Maandag 600 bommen van 500 kilo geworpen op één der modernste staalfabrieken van Noord-Korea te Songjin, aan de Oostkust. CHINEES PROTEST. De minister van Buitenlandse Za ken van de Chinese Volksregering, heeft bij de Ver. Naties geprotesteerd, tegen een schending van het Chinese luchtruim door Amerikaanse vlieg tuigen. Vijf vliegtuigen zouden boven de rechteroever van de rivier de Jaloe hebben gevlogen en o.a. een station hebben beschoten, waarbij 19 slacht offers vielen. Een afschrift van het protesttelegram is gezonden aan de vooi'zitter van de Veiligheidsraad. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heeft ontkend, dat Amerikaanse vliegtuigen boven Mandsjoerije zouden hebben gevlo gen. De piloten, die boven Noord- Korea opereren, zei hij, hebben op dracht niet over de grens te vliegen. Benoemd tot adviseur van Hoge Commissariaat. (Van onze Haagse redaceteur) Naar wij vernemen, is de heer W Drees. Drs. in de Economie, de 27-ja- rige zoon van onze Minister-President, benoemd tot Hoofd der Afd. Financiën van het Hoger Commissariaat te Dja- carta en tevens als adviseur van de Hoge Commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden in Indonesië voor aangelegenheden op het gebied van het geldwezen en het circulatie-bankwe zen. De heer Drees was tot dusver werkzaam in de Verenigde Staten bij het Internationaal Monitair Fonds. In de loop van de maand September zal hij zijn nieuwe functie in Indonesië aanvaarden. P.v.d.A. wil opnieuw prijsbeheersing. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft in een resolutie gewag gemaakt van haar bezorgdheid over het feit, dat de ontwikkeling van de Ionen achter blijft bij die van de prij zen. Het bestuur spreekt als zijn oor deel uit, dat: 1. een bij het gestegen prijspeil be horende inkomensaanpassing voor de loonarbeiders en de kleine pen- sioentrekkenden noodzakelijk en verantwoord is; 2. opnieuw op korte termijn een prijsbeheersing moet worden inge steld 3. het scherpste toezicht is gebo den op een doelmatige besteding van gelden voor militaire doeleinden. Koeien te Velsen werden vergiftigd. Zondag zijn van twee Velsense vee houders achttien koeien overleden als gevolg van vergiftigingsverschijnse len. Een loonspuiter had de vorige week een aardappelveld met een ont- mettingsstof, die in verdunde oplos sing ongevaarlijk* is, doch geconcen treerd de slijmvliezen van zoogdieren aantast, behandeld. De man heeft, naar hij verklaarde, het reservoir, waarin zich de giftige vloeistof be vond, omgespoeld in een drinkpoel voor de koeien, hetgeen tot gevolg had. dat de koeien korte tijd later enstige vergiftigingsverschijnselen gingen vertonen. De Velsense vleeskeuringsdienst liet de dieren overbrengen naar het Haarlems slachthuis, waar het groot ste gedeelte onmiddellijk is afge maakt: Een -paar andere koeien wer den in Velsen geslacht. De totale schade voor beide veehouders be draagt f 8.000, verminderd met de eventuele opbrengst van het vlees, dat wellicht nog voor consumptie ge schikt is. Chinese legers aan de grens van Indo-China. Volgens het Chinese blad „Wah Kioe Yat" is het 15de corps van het Chinese communistische leger, een onderdeel van het vierde veldleger van generaal Lin Piao. begonnen Zuidwestwaarts naar Kwangsi. aan de grens van Indo-China. op te trek ken. Naar verluidt heeft het vierde veldleger zich de laatste weken in 't gebied van Hankou verzameld. Vol gens het blad zijn sinds 23 Augustus meer dan 55.000 manschappen .op weg naar de grens" Kweilin in Oost- Kwangsi doorgetrokken. Communistisch China zou min stens 100.000 man, onder wie 30.000 van Ho Tsji Minh's Vietmintroepen, langs 550 kilometer van de grens tussen Kwangsi en Indo-China heb ben samengetrokken. Bij de Zeeuwen in de Noord Oostpolder. (1) Cevaal (Vrouwenpolder) en Caljé (Biggekerke) vertellen hun ervaringen. Op zekere dag is Johannes Cevaal, die boer was tussen Yeere en Vrou wenpolder, met andere Zeeuw se hoeren naar de Noord Oost Polder gegaan. Bij Ramspol, of Ens, of misschien in Emmeloord of Marknesse zyn zij uit de bus gestapt en daar lag het voor hen, het land, dat op het water was gewonnen Op Walcheren ligt water, dat land heeft verzwolgen. Tweederde van de goede, eigen grond van boer Cevaal is verdwnen in de vele meters diepe kreek, die de zee heeft uitgeschuurd achter het dyk- gat bij Veere. Zijn huis en zyn schuur waren zwaar beschadigd. Herbouwen of herstellen zou geld kosten, veel geld. En dus dacht boer Cevaal, toen be kend werd, dat Walcheren herverkaveld zou worden en dat er voor dege nen, die hun grond kwyt raakten nieuwe grond in de Noord Oost Polder zou komen, dat het misschien nog zo gek niet was, om daar eens te gaan kijken. Van kijken kwam doen. Boer Cevaal heeft met zyn gezin Zeeland verla ten in het voorbije voorjaar. Het was een hele aanpak meneer, want ik ben drie en vijftig jaarEn nu is het bijna September en de oogst is binnen, de eerste, die de Zeeuw en in de Noord Oost Polder binnen konden halen! Johannes Cevaal is tevreden. De oogst is goed. Er Is hard voor gewerkt door hem en zjjn twee dochters, die stevig mee aanpakken op de wyde vel den. Maar het werk heeft geloond en wat wil een boer meer? EEN MAN MET ZIJN PAARD... De tijd gaat snel in de Noord Oost Polder. Toen in het voorjaar de grote groep van Zeeuwen ging, was hun graan ingezaaid. Zy hadden het zaai en uitbesteed. Zo kwam dan Ce vaal op de 6de Maart met zijn paard op zijn 12 H.A. nieuwe grond aan en begon. Zijn gezin bleef nog in Zeeland. Hij at en sliep by andere Zeeuwen. Pas na Pasen kwamen zijn vrouw en dochters, negentien en ze- Zoals Johannes Cevaal, zo zyn er meer gegaan. Acht en veertig Zeeuw se boerengezinnen wonen nu in de Noord Oost Polder en in het komende voorjaar gaan er wederom. Boven dien hebben verscheidene Zeeuwen bij de eerste vrije verpachting, waar van in September de uitslag bekend zal worden, zich aangemeld. Er gaat goed boerenbloed uit Zee land weg. Omdat er in het nieuwe land meer toekomstkansen liggen. ven tien jaar oud. van wie er een geen Zeeuwse dracht meer draagt. Het viel allemaal mee. 't Is hier mak kelijke grond, zegt Cevaal. Eén paard heb ik maar, ja. En één paard is „ruw weinig", maar twee paarden zou „ruw veelr' zijn en dus helpen we mekaar. Verbouwd hebben we tarwe, gerst, haver, erwten, vlas, bonen, aardappelen en bieten. De opbrengst is goed. alleen is door wat te zware bemesting het vlas wat te lang ge worden. Het is verbazend, zoals het groeide, je zag het als het ware groeien Ja, Cevaal is een tevreden mens. Het is een mooie sprong voor een werkman, zegt hij, en ik ben ten slot te maar timmermansknecht geweest. TEVREDEN DOCHTERS. We hebben Donderdags markt in Emmeloord, net als vroeger in Mid delburg, vertellen ze. En ook Kam pen doet je aan Middelburg denken, ook een oude stad, met mooie gevels, water er voor en over het water het station. Heimwee naar Zeeland? Ze halen lachend hun schouders op. Waarom zouden we heimwee hebben? Het is hier een goed land en soms lykt het er wel eens op, dat de Zeeuwen heimwee naar de Noord Oostpolder hebben. Machtig, zoveel als er ons hier op komen zoeken! VAN ALLE GEMAKKEN VOORZIEN Zoals het by Cevaal is, zo is het ook bij A. Caljé. die in Biggekerke boer was. Zijn bedrijf werd verwoest, toen dit dorp gebombardeerd werd op de 17de September 1944. Ook hij heeft een bedryf van twaalf ha en hy ging in Maart naar het Noorden. Zijn vrouw is 31 Mei gekomen. Trots laat zij ons de nieuwe, no- Na een aanvaring met liet vrachtschip „Mary Luckenbach" in de dichte mist op een afstand van zes kilometer van de Golden Gate-brug van San Francisco, is het 11000 ton metende hospitaalsehip „Benevolence" van de Amerikaanse Marine, dat alvorens naar Korea te vertrekken een proeftocht maakte, gezonken. Een der overlevenden verlaat het vaartuig waarmee hy werd gered, by Fort Mason pier te San Francisco. Verklaring over Formosa moest ingetrokken worden. President Truman heeft generaal Mac Arthur opdracht gegeven een door deze eigenmachtig opgestelde verklaring over Formosa in te trek ken teneinde verwarring over de po- sWie -der 'Vér. Stufcn te vermijden. Deze openlyke reprimande aan het adres van Mac Artlinr', heeft weer duidelijk liet verschil van mening tot uiting gebracht tussen dc generaal en het departement van Buitenland se Zaken in Washington over de in Azië te volgen politiek. De tekst van de gewraakte verkla ring is toch nog gepubliceerd door Vangt in October aan. In October zal de Engelse Labour- regering de door het parlement aan genomen wet op de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie in toepas sing brengen, aldus wordt in welin gelichte politieke kringen te Londen voorspeld. In dat geval voorziet men een heftige botsing met de conserva tieve oppositie. Deze had verwacht, dat de regering met haar geringe meerderheid haar bestaan niet in ge vaar zou brengen, doch anderzijds zou de regering bij haar aanhangei-s ontstemming verwekken, indien zij niet tot de nationalisatie overgaat. Ministers Grote Drie" in New York bijeen. De drie ministers van Buitenland se Zaken van Frankrijk, Engeland en de V. S. zullen van 12 tot 14 Sep tember in New York bijeen komen, ter bespreking van de lopende vraag stukken, die de di'ie landen betref fen, aldus is te Parijs Maandag be kend gemaakt. twee grote Amerikaanse dagbladen. Daarin zegt Mac Arthur, dat de keten van eilanden van de Aioeten tot de Marianen een „natuurlijke" i verdedigingslinie in 'het gebied van de Stille Oceaan vormt. Elke Aziatische hayeiL van "Wladiwostok tot Singa- pore, kan vanaf deze eilandenketen door de luchtmacht bestreken wor- I den. De verovering van Formosa 'door dc Chinese communisten. zou I een gat in de verdedigingslinie doen ontstaan. Formosa zou in handen van een vijand, vergeleken kunnen worden met 'n onzinkbaar vliegkampschip en j bevoorrading?,sehin voor duikboten. 1 Mac Arthur is het niet eens met degenen, die menen, dat een Ameri- kaanse bezetting van Formosa onge wenste reacties zou veroorzaken op het vasteland van Azië. Hij noemt dit een afgezaagd argu ment van hen. die pleiten voor ver zoening en defaitisme. .Een andere oolitiek dan de zijne, zou volgens Mac Arthur neerkomen op „het prijsgeven van de vruchten van onze overwinning in de Pacific aan een potentiële vijand". Het besluit van president Truman om Formosa te verdedigen, „deed de vlam van de hoop. die bijna was uit gedoofd. in geheel Azië oplaaien". Op het Witte Huis is medegedeeld, dat de buitenlandse betrekkingen niet door Mac Arthur worden be paald. De politiek van Tmman is Formosa te ..neutraliseren" voor zo ver het de oorlog op Korea betreft. Op een vraag, of Mac Arthur in verband met het incident, misschien van zijn post ontheven zou worden, verklaarde Trumans secretaris, dat het incident gesloten was. derne, van alle gemakken voorziene boerderij zien. Leidingwater, elec- trisch licht, een gerieflijke verdeling van de woonruimte. Wat wil een vrouw meer? Zij heeft een eleotri- sche wasmachine en een stofzuiger, zelfs een electrisch fornuis, en als zij denkt aan de noodboerderij, waarop haar ïxian en zij woonden op Walcheren, dan kent zij haar tegen woordige geluk niet! Ook Caljé zelf is tevreden. Op Wal cheren lag zijn land her en der ver spreid. Hier ligt het allemaal vlak bij de hand. Goede grond, zegt hij. Beste grond. De oogst is grotendeels, bin nen. Of de opbrengst mee zal vallen, moet natuurlijk nog blijken. De schu ren vindt Caljé wat aan de kleine kant. Het is nodig om van het land te dorsen. Klachten? Neen, die heb ben ze niet in de N.O.P. Helemaal niet? Neen. Alleen is het natuurlijk niet gemakkelijk, dat de school van de kinderen drie kilometer van de wo ning ligt. In de zomer is dat natuur lijk niet erg. Maar in de winter... Maar was dat op Walcheren ook niet zo? Zij hoorden bij de eerste Zeeuwse boeren, die wij tijdens een tocht door de Noord Oost-Polder spraken, vlak na het binnenhalen van de oogst. Tevreden mensen op nieuwe grond. Even tevreden zijn ook de anderen Zij komen morgen aan het woord. Kabinetsformateur Moh. Natsir r og niet geslaagd. De Indonesische kabinetsformateur Moh. Natsir, is er na een week van beraadslagingen nog niet in geslaagd het eerste kabinet van de Indone sische eenheidsstaat samen te stel len. Natsir heeft gisteren voor de eer ste maal overleg gepleegd met de Partai Nasional Indonesia om de mo gelijkheid van samenwerking met aeze partij te onderzoeken. De P. N. I. en de Masjoemi. de Mohamme daanse partij, waarvan Natsir lid is, zijn de twee grootste politieke groe peringen in Indonesië. Over het politieke programma zou volgens radio-Indonesië al overeen stemming zijn bereikt. Ernst Stargardt. minister van Justi tie van de staat Brandenburg in de Rus sische zóne. is naar West-Berlijn gevlucht. In een Blaricumse familie heeft zich bij een tweejarig kindje nekkramp voor gedaan. IETS KOELER. Weersverwachting tot Dinsdag avond Wisselende bewolking met aanvan kelijk plaatselijk nog enkele buien. In het Noorden van het land zwakke veranderlijke wind. Overigens meest hiatige Zuidwestelijke wind. Iets koe ler.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1