PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Chinese troepen naar Koreaanse grens gedirigeerd Vlissingse brandweer ziet terug op zware jaren D£ BILT Nieuwe aanval op Poesan verwacht S0EKARN0 HEEFT HET PLAN ONS LAND TE BEZOEKEN WESTERLING WIL VOORLOPIG MET RUST GELATEN WORDEN VOORSPELT 193e Jaargang - No. 200 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F, B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalJintyn. Pi. verv.r VV. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; i 3.90 d. kw.: fr. p. o 1-4,13 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 26 Aug. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 13 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 5860, tel. 2353, 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg; Pr. Mauritsstr. 12, teL 102; Terneuzen: Bro uwerystr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 26 Grote nood onder de vele vluchtelingen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse leger zijn twee Chinese communistische legers in de richting van de grens tussen Mandsjoerije en Korea gedirigeerd. En waren tevens berichten ontvangen over het vervoer van 120 zware tanks naar Noord Korea uit de Mandsjoeryse haven Davlcn. De Chinese communisten zouden te Antoeng, een haven aan de grens tussen Mandsjoerije en Korea, alle schepen hebben opgevorderd voor ver voer van nog meer oorlogsmateriaal naar Noord-Korea. Over de strijd op Korea meldde Reuters correspondent Julian Bates, dat Amerikaanse infanteristen zich voor Masan, aan de Zuid-kust, heb ben ingegraven en een grote aanval afwachten van twee Noordelijke di visies die gericht is op Poesan. Piloten van verkenningsvliegtuigen hebben al dagen lang melding ge maakt van het aanvoeren van Noor delijke versterkingen uit Tsjindjoe naar het Oosten, in weerwil van voort durende luchtaanvallen. Volgens krijgsgevangenen had de Noordelijke strijdmacht bij Masan op dracht gekregen reeds Donderdag avond tot de aanval over te gaan. Amerikaans artillerievuur en lucht aanvallen hadden dit evenwel verhin derd. Een andere correspondent van Reu ter aan het front bij de Zuidkust meldt, dat de troepen der V.N. sterk genoeg schijnen te zijn om het ver wachte offensief der Noordelijken door een aanval te verijdelen. Een Amerikaans kolonel verklaarde: .Ik weet, dat de aanval de beste verde diging is. doch wij zijn niet sterk ge noeg. Alles wat wij kunnen doen is trachten hen tegen te houden". KRIJGSGEVANGENEN EN VLUCHTELINGEN. De oorlogscorrespondent van de Daily Mail, Lachie McDonald, heeft een kijkje genomen bij de eerste 32.000 Noordkoreaanse gevangenen, die even buiten Poesan zijn onderge bracht. Hij seinde daarover: Zij krij gen regelmatig rantsoenen rijst, gerst, knoflook en uien, precies even veel als de legerrantsoenen van de Zuid-Koreaanse soldaten. Zij krijgen goede medische verzorging, een de ken ieder en zij verkeren in veel be ter omstandigheden dan voor hun ge vangenneming. Onwillekeurig verge leek ik deze goede behandeling met het lot van de duizenden uitgeram- melde Zuid-Koreaanse vluchtelingen, die in Poesan zijn aangekomen en die practisch zonder eten moeten blijven rondlopen tot de aankomst van de door de V.N. uitgezonden vluchtelin genhulp-brigades en hun voorraden. Lening aan Spanje goedgekeurd Het Amerikaanse Huis van afge vaardigden heeft Vrijdagavond een lening van 62.500.000 dollar aan Spanje goedgekeurd. De lening was opgenomen in een wetsontwerp betreffende algemene toewijzingen ten bedrage van 35 542.590.425 dollar. Het wetsontwerp is thans naar de Senaat gezonden. President Truman en het ministe rie van buitenlandse zaken hadden zich tegen een dergelijke lening uit gesproken. Drie jongens door trein gegrepen Eén der knapen ernstig gewond. Op de onbewaakte overweg In de Oudendyk te Dordrecht zijn gister- middag drie jongens van ongeveer tien jaar gegrepen door een Diesel, electrische trein. Een van de jongens heeft een ernstige hoofdwonde opge. lopen, een andere is zwaar aan het on derlijf gewond. De knapen kwamen per fiets uit de richting Dubbeldam. Vermoedelijk hebben zij door een vlak bij de over weg staand schuurtje de trein niet 1 zien naderen. De wagenvoerder bracht de trein zo snel mogelijk tot stilstand. De fietsen van de knapen werden door de trein meters meegesleurd en volkomen ver nield, OUDE MAN OP OVERWEG GEDOOD. Amper drie uur na het ongeluk op dc onbewaakte overweg over de Ou dendijk te Dubbeldam, is op de onbe waakte overweg over de Buitendijk, een oude man door een trein gegre pen en gedood. Het slachtoffer is de 70-jarige landbouwer A. in 't V. uit Dubbel dam. Hij stond met zijn zoon voor de 1 onbewaakte overweg te wachten tot een goederentrein zou zyn gepas seerd. Toen de trein voorbij was, stapte de zoon op de fiets en reed alvast de overweg over. In de verte zag hij de trein uit Breda aankomen. Hij waarschuwde zijn vader, doch deze bevond zich al vlak voor de rails. De oude man kon zich helaas niet meer in veiligheid brengen. De trein greep hem en slingerde hem 30 meter weg. Hij werd op slag gedood, Ik had nog een gesprek met twee onversaagde mannen, die eveneens gisteren uit Taegoe zijn aangekomen, met een lorrie vol met rijst. Het zijn twee Presbyteriaanse Missionarissen, dokter Archibald Campbell, oud 60 jaar en Edward Adams, oud 55 jaar. Uit Poesan gingen zy door naar een vallei ten N.O. van de stad, waar zich naar schatting een kwart millioen vluchtelingen bevinden, waarvan er vele de hongerdood sterven. Adams zei: „Dit voedsel zal waarschijnlijk slechts een druppel in de oceaan zijn, maar we zullen er mee doen wat we kunnen". En dr. Campbel voegde er. aan toe: „Het is ontzettend, om te zien. wat er in Korea gebeurt". De vluchtelingen moeten snel hulp krij gen. want anders zal de winter een epidemie op een grote schaal bren gen. Duitse oorlogsmisdadigers op vrije voeten. De Amerikaanse autoriteiten In West-Duitsland hebben 19 voormalige Duitse oorlogsmisdadigers vrijgelaten. Onder hen bevinden zich de 67-jarige vroegere Duitse staalkoning Friedrich Flick, de voormalige perschef van Hitler Otto Dietrich en Fritz ter Meer, ex-directeur van de I.G.-Farbenfa- briek. Formosa geen Chinees gebied meent Washington. De Chinese communistische rege ring heeft Donderdag in een tele gram aan de V.N. geëist, dat de Ame rikaanse marine- en luchtmachteen- lieden zouden worden teruggetrokken uit de omgeving van Formosa. Te vens werd gezegd, dat de Chinese re gering vastbesloten is Formosa „te bevrijden" van de „grijparmen van de Amerikaanse agressie". Austin, de Amerikaanse gedele geerde in de Veiligheidsraad, ont kende Vrijdag in een brief, dat For mosa Chinees grondgebied is. De Amerikaanse afgevaardigde zei, dat het Amerikaanse optreden ten aan zien van Formosa een „onpartijdige neutraliserende actie" is en dat er vrede op Formosa zal zjjn. „tenzij iemand zijn toevlucht tot de wapens zoekt". Na oplossing van kw estie Nieuw-Guinea. ,,Ik ben een groot voorstander van een goede samenwerking tussen Ne derland en Indonesië. Daarom hoop ik, dat de voor die nodige samenwerking nodige atmosfeer, voor zover deze aanwezig is, behouden zal blijven en. voorzover deze nog .niet aanwezigis, geschapen zal worden; Dézfe goedé "sa menwerking kan cr alleen zijn, wan neer er tussen Nederland en Indonesië geen belangrijke conflicten meer be staan". Dit verklaarde president Soekarno in 'n onderhoud met de correspon dent van het A.N.P. te Djakarta. „Het vraagsluk-Irian" zo vervolg de Soekarno ,.is voor het Indonesi sche volk van zo grote betekenis, dat ik het Nederlandse volk ernstig in overweging moet geven, ons standpunt te begrijpen en op basis van dit be grip aan onze eisen tegemoet te ko men, De president besloot het onder houd als volgt: „ik hoop. wanneer het vraagstuk tussen Nederland en In- Truman vordert de spoorwegen Teneinde een spoorwegstaking in Amerika af te wenden, heeft presi dent Truman de vordering bevolen op a,s. Zondag van de spoorwegen in de V.S. De staking, die voor Maandag was uitgeroepen, zou het gehele spoorweg verkeer hebben stilgelegd. De minister voor het leger is van Zondag 22.00 uur (Ned. tyd) af be last met het beheer der Spoorwegen. De vakbonden van spoorwegman nen, die de staking hadden uitgeroe pen, hebben deze afgelast na presi dent Trumans vordering van de spoor wegen. De vakbonden verklaarden, dat zij „gaarne" voor de regering zouden werken. Toch een vliegende schotel. „Een vliegende schotel waar genomen boven de Atlantische Oceaan", had de gezagvoerder van een K.L.M.-Constellation na een reis in het vluchtrap- port meegedeeld. Toen de Dienst Operations in het geheim zoveel mogelijk gegevens omtrent dit ver schijnsel trachtte te weten ko men, kwam de steward met de verbluffende opheldering: „Al tijd is het goed gegaan, maar nou ik eens zo'n plastic scho teltje heb laten vallen, moet iedereen het weten!" Hij was niet de enige, die van zijn teleurstelling liet blijken! Belg in grensgebied neergeschoten. Onder de gemeente Hoge en Lage Mierde in de bossen aan de Belgische grens is zekere B., die daar vermoe delijk aan het stropen was, door een ambtenaar van de Nederlandse rijks politie neergeschoten. B., afkomstig uit het in de nabijheid gelegen Ra vels in België, is aan de gevolgen overleden. donesië zal zijn opgelost, in de gele genheid te zijn Nederland te bezoeken. Een bezoek van Koningin Juliana aan Indonesië zou ik op hoge prins stel.; len". In een onderhoud, dat Aneta te Soe- rabaja -had met ,dr, Rehatta. die on langs; is benoemd tot 'gouverneur van, de Zirid-Molukken .deelde hij mede dat de toestand' óp het-ettmftr Boëroé zich in gunstige zin ontwikkelt. Van het eiland Ceram is tot nu toe slechts een gedeelte van de kust bezet. Óp beide eilanden heerst een tekort aan suiker, rijst en andere artikelen. Hon ger leidt men er echter niet, daar er voldoende sago wordt verbouwd. Het tekort aan medicijnen js vrij groot, doch hier wordt thans echter in voor zien. aldus dr. Rehatta, die tenslotte de hoop uitsprak, dat door overleg een oplossing in de Zuid-Molukken kwes tie zou worden gevonden. Avonturier legde er het bijltje bij neer. Dezer dagen stalde de 24-jarige kellner C. E. een door hem te Parijs gestolen auto in eén garage te Heemstede. Hy ging naar de politie en zei genoeg te hebben van zijn avontuurlijk leven. Deze kellner verdween enige we ken geleden spoorloos uit een Haags hotel. Hij vertelde thans, dat hij naar Marseille was gegaan om zich voor het Franse vreemdelingenlegioen op te geven. Daar kón, men hem echter niet gebruiken. Op de terugweg in Parijs aange land, stal hij een auto, passeerde zon der papieren de Frans-Belgische en Belgisch-Nederlandse grenzen (hoe hij dat deed, vertelt de politie niet) en besloot zich in handen van de justitie te stellen. De kellner was uit het hotel ver dwenen, omdat hy onraad rook. Te voren, had hij van een gast voor on geveer duizend gulden aan juwelen gestolen, die hij voor f 147.bij een opkoper van de hand had gedaan. De juwelen werden door de politie opge spoord, hetgeen hem ter ore was ge komen. Gezien zijn onfortuinlijkheid in Frankrijk heeft deze avonturier er het bijltje bij neergelegd. Radio-Hilversum zou hem verzocht hebben voor de radio te spreken. Westerling heeft de nacht na zijn aankomst in Brussel niet in het zoge naamde „Kleine Kasteeltje." doorgebracht zoals verondersteld werd maar in een hotel by het Noorderstation. Heel wat uren heeft h(j zijn ver blijfplaats geheim welen te houden, maar toen die eenmaal ontdekt was, was het hek van de dam voor de op nieuws beluste journalisten en gedaan met de rust van Westerling. Van gistermiddag af is het een gaan en komen geweest zowel van Belgische als buitenlandse journalis ten in het kleine kamertje van hotel Royal Nord, waar Westerling hen in pvama ontving. Naar Westerling aan de correspondent van het ANP ver klaarde. zal hij naar een ander hotel vertrekken en, zal hij er ditmaal be ter voor waken, dat zijn adres niet bekend wordt. „Ik heb in geen tien jaar rust gehad", zo zei hij, „en ik heb die thans nodig. De rust in de ge- Westerling verwacht, dat zijn vrouw dezer dagen naar Brussel zal komen. Over de aard van de diensten, die hij de V.N. heeft aange boden, wilde hy zich niet uitlaten. Wel deelde hij mede, dat zijn diensten zijn gebaseerd op een plan, dat hij in de gevangenis te Singapore heeft 'uit gewerkt en aan de V.N.-autoriteiten heeft voorgelegd. Hij zei voorts, dat Radio Hilversum hem verschillende keren heeft ver- vangenis te Singapore was een andere zocht voor de radio te spreken. Hij dan ik wenste". Dezer dagen zal een eenheid van de Engelse mariniprs onder commando van de 83-jarige luitenant-kolonel Drysdale naar Korea vertrekken. Voor het vertrek per vliegtuig uit Plymouth, worden de mariniers eerst nog ingeënt. Straatsburg wil Europees Hof van Justitie oprichten. De uit 15 landen bestaande Con sultatieve Assemblée van de Raad van Europa heeft gisteravond een conventie betreffende de Rechten van de Mens aangenomen en besloten een Europees Hof van Justitie op te rich ten om de conventie uit te voeren. Alle aanwezige afgevaardigden 110 in getal stemden voor. De conventie gaat nu ter goedkeuring naar het^Biinisterscomité. Vijftien, jaar oude moord opgehelderd Vrouw vergiftigde haar man Een moord, die 15 jaar geleden i: gepleegd, is door nauwkeurig speu ren van de Leeuwarder recherche tot klaarheid gebracht. Een vrouw in Leeuwarden heeft bekend haar man, zekere J. W. vergiftigd te hebben. Een plaatsvervanger van de huis dokter. die afwezig was, gaf het ver eiste attest betreffende de doodsoor zaak af, waarop het stoffelijk over schot op de normale wijze werd begra ven. Zes kinderen uit het gezin van W. zijn thans nog in leven. Een van deze kinderen, een meisje, gehuwd met zekere L., die toender- jd gedetineerd was. Tegen deze L. ad de weduwe van J. W. wel eens >sgelaten, dat de overledene „naar e andere wereld geholpen was", naar L. hield dit steeds onder zich. Ie recherche liet evenwel niet los en oen zij langzamerhand een draad in landen kreeg, werd de weduwe terde- ïe aan de tand gevoeld met het ge volg. dat zij tenslotte bekende haai man te hebben vergiftigd. De vrouw is ter beschikking van ae justitie ge steld en ingesloten in het huis van bewaring te Leeuwarden. Een Dakota van de Britse lucht macht is in de staat Kelanta (Mala- ka) in het oerwoud neergestort en in brand gevlogen. Men vreest, dat de elf inzittenden zyn omgekomen. Red dingsploegen zijn naar de plaats van het ongeluk ondenveg. Drie honderd branden in oorlogstijd en vier gesneuvelden Met bloemen zullen de brandweerlieden van Vlissingen vandaag in de handen staan, bloemen, waarmee ze op het kerkhof de nagedachtenis zul len eren van hun makkers, die in de jongste oorlog vielen bij de uitoefe ning van hun plicht: w(jlen N. W. Zandée (commandant), C. M. Kuijper, A. Koelse en C. Meerman. Deze herdenking zal over enige weken gevolgd worden door een meer feestelijke bijeenkomst, waarin het S0-jarig bestaan van de Vlissingse vrijwillige brandweer zal worden gevierd. Dan zal een revue worden opge voerd. waarin het brandweer-lief en leed van Vlissingen veraanschouwe lijkt wordt en er zullen ere-kruisen worden uitgereikt aan de mannen, die 25 jaar of langer aan de brandweer trouw bleven. Hun namen zijn: bx-andmeester A. C. Kole, onderbrandmeester J. J. Lute, hoofdbrandwacht A. J. Ros, id. M. Westdorp. J. A. de Buck, C. N. de Vries, Ch. A. Lute en D. Luitwieler (commandant). Ook zal aan enigen, die 12Vs jaar de brandweer dienden, het kleine herinnex-ingskruis wordexx uitgereikt. DE OPRICHTING. De Vlissingse vrijwillige brandweer werd opgericht op initiatief van bur gemeester C. A. van Woelderen in 1920. Op de eerste bijeenkomst onder lei ding van de commandaxit P. J. We- melsfelder waren 29 manschappen aan wezig en de 4 brandmeesters de heren J. A. van Dierendonk, A. Geelhoed. L. v. d. Steen en F. G. Lemmers. Twee nieuwe motorspuiten werden ter beschikking van het nieuwe corps gesteld en met enige spaxxning zag men uit naar de eerste brand. Op 23 Sep tember brak dat grote ogenblik aan. De mannen zetten hun leren petten op en togen naar de Hellebaardier- straat, waar de rode haan kraaide. OUDE GLORIE. Groot was hun verwondering toen er ook een andere brandweer ver scheen. die niet met leren petten was uitgerust en die over een stoomspuit en enige handpompen beschikte. Dat was de oude Vlissingse brandweer, waarvan de mannen bezworen, dat ze nog altijd niet ontslagen waren en dat ze met de nieuwe Vlissingse vrijwilli ge brandweer geen snars te maken hadden. Later is dat dik in orde gekomen, want brandblussers kunnen het altijd goed met elkaar vinden. OVERAL VUUR! Vele zware branden zijn in de ach terliggende jaren door de vrijwillige brandweer bestreden. In de Molen straat, waar het enige keren lustig heeft gebrand, kenden de brandwachts de meeste percelen van binnen en van buiten. In de Kerkstraat heeft men eens 'n brand moeten blussen, die aan beide zijden van de straat woedde. De brand in het histox-ische Beursgebouw aaxx het Bexusplein was in zover eerx brandweersucces, dat het aardige oude torentje behouden kon blijven. De grootste brand, die ooit te Vlis singen woedde was de brand bij de Nedpam, wier gehele olieopslagplaats met loodsen en kantoorgebouwen Sn vlammen opging. Toen moest er hulp uit Rotterdam worden ingeroepen. UNIFORMEN. Ia 1931 was de waardex-ing van de Vlissingse burgerij voor het brand weercorps zo hoog gestegen, dat de gemeenteraad gelden voteerde om de mannen in behoorlijke xxixiformeix te steken. Er waren 47 uniformen nodig. De heer Wertxelsfelder, die in Nov. 1929 afscheid nam als commandant werd opgevolgd door de heer W. J. Agterberg, die in de Meidagen 1940 uit Vlissingen vertrok. Het commando viel toexx ,toe aan de heer F. G. Lem mers. Hij behield de leiding tot 20 Sep tember 1940 toen de brandweer bij een verschrikkelijk bombardement tot het uiterste haar plicht deed, maar het tegelijk duidelyk werd, dat een beroepsbrandweerman de leiding op zich diende te nemen. De heer Guntenaar uit Amsterdam en later de: heer A. R. van Dorp kre gen de leiding van het cox-ps, dat toen over twee motorspuiten en acht baby heeft dit aanbod echter niet geaccep teerd, omdat hy meent dat dit onder de gegeven omstandigheden onge wenst is en hij zich in België niet met. politiek mag bemoeien. Westerling onthulde verder dat, toen hij Donderdag op weg was naar de Luxembxirgse grens, hem nog niets bekend was van de beslissing der Bel gische regering, dat hy in België mocht blyven. De leden van de vei ligheidsdienst, die opdracht hadden hem naar Luxemburg te brengen, werden van deze beslissing eerst in Bastogne (Bastenaken) in kennis ge steld. Toen heeft men onmiddellijk rechtsomkeert gemaakt naar Brus sel. KORTE PREDICATIE VREDE „Wij dan, gerechtvaardigd zijnde uit het geloof, heb ben vrede bij Goddoor onzé Here Jezus Christus". Rom. 5 1. Het woordje, ivaar onze aandacht al licht het éérst op valt 'in deze tekst, is wel: „vrede", liet wil immers maar nlei écht vrede 'worden in deze we reld. De volken verstaan elkaar niet en de mensen evenmin. Wordt dan de Engelenzang „Vrede op aarde", xtooit werkelijkheid? Vergeet niet dat dc Engelen begon nen te zingen van „Ere zij God.'" Zal het ooit vrede worden tussen de vol keren en tussen de mensen, dan zal het éérst vréde moeten worden met God. Éérst vréde in de verticale lijn, dan komt pas de vrede in de hori zontale lijn. De grote oorzaak van alle onvrede, twist, tweedracht en oorlog op déze aarde, is dat wij allen van nature op voet van oorlog leven met God. Elke zonde is immers een oor logsverklaring aan de hoogste Maje steit! En irie durft te beweren dat hij geen zonde doet? Zal er ooit iets terechtkomen van vrede op aarde, ook in de letterlijke zin van het woord, dan zullen we moe ten beginnen met te capituleren voor God. De wapens néérvoor Hem'. En nu is dit het Evangelie, dat God al lang gereed staat ons de vredes- hand toe te steken. „Hij is 't. die ons Zijne vriendschap biedt". Jezus Chris tus is de uitgestoken hand van God naar eeii wereld, die Hem niet wilde. Is 't niet ontroerend, dat de Almachti ge dc éérste en de minste wil zijn? Zouden we die hand dan niet dank baar aangrijpen? In het geloof? Dan zijn we gerechtvaardigd door het ge loof in Hem, die voor ons stierf aan het kruis. Dan ontvangen we „vrede door het bloed des Kruises". Vrede met God en vrede in het hart. Vrede met onze naaste en vrede met ons krtiif „O, Vredevorst, Gy kunt gebieden de vrede op aarde en in [mijn ziel! Doe elke zondaar tot U vlieden. Dat al wat ademt voor U kniel'}" Middelburg J. van Woerden. Duitsland wil deelnemen in Europees leger. Dr. Heinrich von Brentano, het hoofd van de Duitse delegatie bij de Europese Assemblée, heeft te Straats burg verklaard, dat West Duitsland bereid is deel te nemen in een Euro pees leger onder gemeenschappelijk politiek gezag. Nieuwe juwelendiefstal in Frankrijk. De achtste juwelendiefstal van de ze maand is gisteren aan het licht gekomen te Enghein-les-Bains, bij Parijs, waar door inbraak juwelen ter waarde van 1.300.000 francs uit de flat van een zekere Georges Char- nay zyn gestolen. TOENEMENDE BEWOLKING Geldig tot Zatei-dagavond. In de loop der dag weer toenemen- spuiten beschikte plus nog over een de bewolking xxxet later kans op re- sleepboot. die als drijvende spuit was gen. Zwakke tot matige wind uit ingericht. Zuidelijke richtingen. Iets hogere tém- (Vervolg op pag. 2). peratuur dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1