Middelburgse ringrijderij in de goede traditie van Walcheren Tegen pijnen! Jac. deKlerk veroverde de beker van de Koningin MONUMENT TE TERNEUZEN VLISSINGEN KRIJGT EEN FRAAIE HUISHOUDSCHOOL 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950 Ontelbare toeschouwers g enoten van een meeslepend steek spel. Jac. de Klerk uit Nieuw- en St. Joosland is gisteren bij de finale van de traditionele Middelburgse ringrydery om de grote prys van Walcheren als trlomphator uit de stryd gekomen. By het kampen wist hij de andere steekspel-matadors te overtroeven door seven van de acht ringen aan zyn lans te rygen en legde daardoor althans voor het komende jaar beslag op de blinkend-nieuwe zilveren wisselbeker, die H. M. Koningin Juliana beschikbaar heeft gesteld en die voor de eerste maal verreden werd. Een ontelbaar groot aantal toeschouwers heeft gisteren op het Molenwa ter volop kunnen genieten van een ringrydery in de goede Walcherense traditie, van een kleurig en jolig boerenfestyn. dat niet alleen uit folklo ristisch-, maar evenzeer uit sportief oogpunt bezien voor het publiek een weergaloos schouwspel opleverde, dat voor de rijders In hun diepzwarte hoerendracht, waartegen de oranje sjerpen fel afstaken, de 24c Augustus tot de hoogtydag van het jaar n#ah takt. Al vroeg in de ochtend trappelden de prachtige, zware paarden door de stille straten, kop, manen en staart fraai getooid met veelkleurige .strik ken en linten. De damesjury, die tel- kenjare uitmaakt, welk dier het mooist versierd is, had vorig jaar duchtig gemopperd over het feit, dat van deze tooi niet veel werk was ge maakt. De deelnemers aan deze vier de ringryderg van de V.V.V.-com- missie na de bevrijding hadden dit in hun oren geknoopt en het ogenstre- lende resultaat van die opmerking der dames rehabiliteerde hen tenvolle. Om 8 uur begon het eeuwenoude en nooit verouderende steekspel. „Nog niet veel te beleven"4zeiden 's och tends de lieden ,die op een felle strijd belust waren. De meeste toeschou wers waren het daarmee echter niet eens en dat was ook begrypelyk, want zo'n Middelburgse ringrydery, waarby de deelnemers zich volkomen geven is wel de feestelykste uiting van gezonde Zeeuws^ volkscultuur, een fascinerende gebeurtenis, waar men uren naar kan krjken zonder verveeld te worden. VIER BANEN! De rijders zelf hadden er ditmaal bizonder veel plezier in. Geen won der ook, want een lang gekoesterde wens was in vervulling gegaan: dit jaar werd op vier banen, dat wil zeg gen één meer dan anders, gereden, zodat zy ook meer keren in 'het krijt konden treden. De. vreemdelingen keken hun ogen "uit. Het was een impossant gezicht, wanneer weer een ryder .zyn glan zend/ briesend rossinant besteeg en pijlsnel over de baan vloog, de nieu we, f ra ai-geschilderde V.V.V.-lans in een vaste greep, het oog gericht op de kleine, verzilverde ring, niet woes te kreten het hinnekend paard en zichzelf aanvurend en er niet op let tend, dat grote kluiten aarde naar de hoofden der toeschouwers vlogen en zyn wasblik-hoedje ver weg tolde. Juichend klonken de kreten, wanneer de ring veroverd was, diep-teleurge- steld de roep ,,'t Is mis. 't is mis", wanneer zonder dit trophee het ein de van de baan werd bereikt. Mèt de zon steeg het enthousiasme der boeren, die in grote groepen luid zingend en hossend over de straat gingen en herhaalde malen het scho ne lied „Wie zal dat betalen?" uit galmden of de klokken van Arne- muiden lieten beieren. Steeds talrij ker werd het publiek, steeds meer boerinnen verschenen op het Molen water, steeds uitgelatener werden de kinderen: Ontelbare malen klikten dé sluiters van fototoestellen en honder den meters smalfilm werden opgeno men. HET HOOGTEPUNT. Om half drie, toen het hoogtepunt van de dag het kampen om de bekers door de dertig beste rijders van Walcheren aanbrak, stonden de toeschouwers rrjendik langs de touwen van baan II, waarop deze wedstrijd werd gehouden. Evenals vorig jaar, waren op de motorkap van een rode jeep de vyf fonkelende wisselbekers uitgestald, ditmaal ge zelschap gehouden door een alleraar digst tinnen bekertje, dat mevr. M. J. Sandberg tot Essenburg-Hieben- daal had uitgeloofd voor .de beryder van het mooist versierde paard en dat direct eigendom werd van deze winnaar. Aan spanning bestond by het kam pen geen gebrek. Na viermaal rijden hadden Jac- de Klerk en W. Koole Jzn. beiden vier ringen veroverd, maar na zes ronden bleek, dat de eerste nog geen steek had laten val len, terwyi Koole daarentegen twee maal achtereen zyn ring had ver speeld. Het was toen volkomen dui- delijk. dat de Nieuw- en St. Jooslan- der met zyn vaste handen, zyn scher pe blik de hoofdprtfs in de wacht zou slepen. Ook de zevende ring goochel de ny aan zyn lans, maar helaas gingr de achtste voor hem verloren. Prins Bernhard naar landdag Steun Wettig Gezag". Prins Bernhard zal een gedeelte van de landdag van „Steun Wettig Gezag" bywonen, die op 2 September a.s. te Dordrecht wordt gehouden en waaraan ook het district Zeeland deelneemt. Verder zullen die dag aanwezig zyn de ministers dr. W. Drees en F. G. C. J. M. Teulings, de staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae, generaal mr. H. J. Kruis, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden. de commis sarissen der Koningin in de provin cies Utrecht, Overyssel en Noord- Brabant en de waarnemende commis saris In Zuid-Holland, mr. J. M. H. Bolslus. DE ANDERE BEKERWINNAARS. De Domburgers Maas cn Dorleyn hadden ieder zes van de acht ringen te pakken cn moesten dus kampen om' de beker van H.K.H. Prinses Wil helminadie vorig jaar door P. Bras ser uit. Klcvcrskerke met zeven van de acht ringen was gewonnen. L. Dorleyn g\ng tenslotte met dit pronkstuk strijken, xcaardoor auto matisch de beker van het gemeente bestuur van Middelburg aan J. Maas kwam. Na kampen gingen de bekers van de voorzitter der Ringrijderij- commissie, mr. P. C. Adriaanse en van wijlen de heer J. Prank resp. naar P. Brasser en J. S. Reynierse uit Koudekerke, die beiden in eerste instantie vijf van de acht ringen had den gestoken. „We kunnen tevreden zijn over de ze dag", meende voorzitter Adriaan- se, die, nadat de vyf winnaars zich, op hun paarden gezeten, vóór de au toriteiten hadden opgesteld, een keu kenstoel tot spreekgestoelte had ge bombardeerd. Hij uitte de grote dank en erkentelykheid van de organisa toren voor de geste van Koningin Juliana om een beker beschikbaar te stellen, dankte ook het gemeentebe stuur voor zyn grote medewerking aan de ringryderij en riep de deelne mers op volgend jaar weer mee te doen. „EEN DUBBEL GENOEGEN". Terwijl stormvlagen de aan een kapstok opgehangen prijzen deden rammelen en een buitje regen neer- plensde, reikte de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C'. de Casembroot, de beker van de Koningin uil aan De Klerk. „Hare Majesteit heeft geen seconde geaar- eld om het voorbeeld van haar moe der te volgen en een beker te schen ken", zo zeide hij. ,J)it is voor haar een dubbel genoegen, nu zij juist te ruggekeerd is van een reis door Zee land, welke het koninklijk paar zo veel vreugde heeft geschonken. Kort na haar thuiskomst heeft de Konin- gin my geschreven hoezeer zij yeno- i ten heeft en hoe erkentelijk zij is voor de hartelijke bejegening van de Zeeuwen". De Klerk dankte met enkele woor den en hief een driewerf hoera aan voor de Commissaris der Koningin, waarna deze hetzelfde deed voor H.M. Ieder stemde daar van harte mee in. DE BEKER VAN MIDDELBURG. Jhr. De Casembroot overhandigde hierna de beker van H-K.H. Prinses Wilhelmina aan L. Dorleyn, daarby herinnerend aan haar medeleven met Zeeland. Ook nu werd een driemaal herhaald hoera uitgebracht. Vervolgens was het de beurt aan Middelburg's burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein, om de beker van het gemeentebestuur aan J. Maas uit te reiken. Hy sprak daarbij de hoop uit, dat deze beker nu eens in dezelfde hand kan blijven en de gemeente daardoor de gelegenheid wordt ge boden een nieuw exemplaar beschik baar te stellen. Maas dankte voor de gelukwensen. „Het is nog maar de tweede keer, dat ik hier heb mogen kampen", vertelde hy, „en daarom is het voor my een extra voldoening deze beker te hebben gewonnen." Hy hief een gejuich aan voor de ge meente. Mi-. P. C. Adriaanse -over handigde zyn eigen beker aan P. Brasser, „van Piet aan Piet", zoals hij het uitdrukte. De winnaar, die tot de oude garde behoort, sprak zyn dankwoord, vol waardering over de verdiensten van de voorzitter en de andere leden der ringryderij-commis- sie- Hy uitte de tevredenheid van alle rijders over de goede regeling en wees op het nut van een federatie van ringryders-verenigingen, opdat het peil van deze sport nog verhoogd kan worden. De heer AiWaanse reikte ook de beker van wyien de heer Frank aan J. S. Reyerse uit en overhandigde namens het damescomité (bestaande uit de dames Sandberg tot Essen- burg, Dumon Tak, Ballintijn en Adriaanse) het be keitje van eerstge noemde aan de berijder van het mooist versierde paard, J. Brand, die daarvoor hartelyk dank zegde. Tot grote hilariteit van alle aanwezigen werden de winnaars door hun makkers en dat is ook al weer een leuke, oude tra ditie enige malen hóóg de lucht ingewbrpen. In een afvalwedstrijd werd nog fel gekampt om de vier (voor iedere baan één) pollepels, die vergezeld gingen van een kist sigaren. Jac. de Klerk uit Nieuwland, W. de Voogd uit Domburg, J. S. Reynierse uit Koudekerke en Jac. Wallenburg uit Middelburg waren de gelukkigen. De winnaars van de wedstrijd vooi mooi-versierde paarden waren: 1. J. Brand, Domburg; 2. F. Wisse, St. Laurens; 3. J. Castel, St. Laurens; 4. J. Maljaars, Aagtekerke; 5. C. v. Sloten, St. Laurens; 6. L. Jobse, Sou burg. Zij ontvingen geldpryzen. DE PRIJSWINNAAR8. En hier volgen de namen van de prijswinnaars, die 25 maal moesten steken: 1. P. Jobse. Souburg; 2. P. Peper, Aagtekerke; 3. A. Brasser Pzn., Kle- verskerke; 4. Stoffel Brouwer, Oost- kapelle; 5. J. Riemer.s, Meliskerke; 6. D. Kluyfhout, Koudekerke (allen 19 ringen)7. J. Maas, Domburg; 8. J. Maljaars, Aagtekerke (beiden 16 ringen); 9. J. Wallenburg, Middel burg; 10. B. Meyers, Serooskerke; 11- A. Reynierse Azn., Koudekerke; 32. J. de Klerk, Nieuw- en St. Joosland; 13. L. P. Brasser L.Pzn., Kleversker- ke (allen 15 ringen); 14. P. Brasser, Kleverskerke: 15. J. Nyssen, Koude kerke; 16. J. Maljers Pzn., Veere; 17. L. P. Brasser Pzn., Vrouwenpolder (allen 14 ringen); 18. J. Maranus, Aagtekerke; 19. J. Koene Jzn., Me liskerke; 20. D. Stroo, Zoutclande; 21. J. v. Wallenburg, Middelburg; 22. L. P. Polderdyk, Nieuw- en St. Joos land; 23. W. Provoost, Domburg; 24. W. Koole Jzn., Koudekerke; 25. J. Koole Jzn., Vlissingen; 26. J. S. Rey nierse, Koudekerke; 27. L. de Pag- ter, Koudekerke; 28. L. Dorleyn, Domburg; 29. C. A. Polderdyk, Nw.- en St. Joosland; 30. M. Koole .Jzn., St. Laurens; 31. W. Roose, St. Lau rens; 32. P. D. Nypjes, Middelburg; 33. B. Arer.dse, Gapinge; 34. A. Ver- hagp, Koudekerke (allen 13 ringen); 35. S. Reynierse, Koudekerke; 36. J. A. Lous, Oostkapelle: 37. L. Huis- soon. Middelburg (allen 12 ringen); 38. F. Dekker, Oostkapelle: 39. A. de Visser, Vrouwenpolder; 40. A. Pro voost, Domburg; 41. Jac. Pouwer, Gapinge; 42. W. Brasser, Koudeker ke; 43. J. Castel, St. Laurens; 44. J. Provoost, Domburg: 45. P. Lampert Jzn., Biggekerke; 46. W. Bosschaart, Souburg: 47. P. de Visëer, Souburg; 48. A. Ovaa, Koudekerke; 49. P. Ple.vtc, Nieuw- en St. Joosland; 50. J. Cevaal Pzn., Middelburg; 51. P. Roose, St. Laurens; 52. A. v. d. Hey- den, Koudekerke; 53. A. de Nooyer, Gapinge (alien 11 ringen); 54. P. Duvekot, Vrouwenpolder; 55. J. Rey nierse Pzn.. Koudekerke; 56. W. C. Allaart, Serooskerke (alien 10 rin gen). WITTE hRltS POEDERS»CACHETS -TABLETTEN EERVOL ONTSLAG. By beschikking van de minister van O., K. en W., is met ingang van 1 September 1950 eervol ontslag ver leend aan de heer P. v. d. Geest als leraar aan de afdeling R.H.B.S, van het openbaar lyceum te Goes. Deviezenvergunning voor binnenschippers. Onlangs is door de Nederlandsche Bank aan binnenschippers, die aan booi'd van hun vaartuig tydelyk Ne derland verlaten, via Lobith, Smeer maas, Hansweert, Sas van Gent, de Kempen of Sint Pieter (Klein Ter- naaien) onder bepaalde voorwaarden een algemene vergunning verleend, binnenlandse betaalmiddelen tot een bedrag van ten hoogste 2000 uit te voeren. Blykens een mededeling van de Nederlandse Bank is deze faciliteit thans uitgebreid tot binnenschippers, die aan boord van hun vaartuig tij delijk Nederland verlaten via Bath of Terneuzen. Dronken achter het stuur Strenge straffen te Oostburg. De kantonrechter te Oost.buvg heeft twee zaken behandeld tegen autobestuurders, die onder invloed waren geweest van sterke drank. P. v. H. uit Groede, die zich niet naar de voorschriften had gedragen werd na een pleidooi van mr. C. Adriaanse veroordeeld tot 500 boete. 14 dagen hechtenis voorwaar- delyk en ontneming van zyn rijbewys voor de tyd van een jaar. P. B. uit Aardenburg had zich voor twee verkeersovertredingen te ver antwoorde!^ die begaan waren na al- coholgebndj. Voor de eerste overtre ding kreeg'ny 500 boete, voor de tweede twee weken hechtenis en ont neming van zijn rijbewijs. De in be slag genomen auto zal na de ten uit voerlegging van het vonnis worden teruggegeven. In beide gevallen had de bloed proef het bewijs geleverd van over dadig alcoholgebruik. Voor gevallen verzetsstrijders Te Terneuzen is thans een begin gemaakt met het plaatsen van het mo- numdil, dat de herinnering levendig zal houden aan de groep illegale wer kers, die na een sabotage-aetie bij de zeesluis te Terneuzen door de Duit sers werden gefusilleerd. Toen H. M. Koningin Wilhelmina na haar terug keer in Nederland bij de zeesluis stond en haar de ge,schicdenis van deze helden werd verteld, zeide zy: „Hier zal een monument verrijzen". Nu zal dan het eenvoudige houten kruis, dat verscheidene jaren de plek heeft gesierd, worden vervangen aoor een stenen monument. De commissie, die zich de oprich ting van dat monument tot taak had gesteld en het woord van H.M. Ko ningin Wilhelmina wilde verwezenly- ken, heeft de lange weg moeten afleg gen die in Nederland is voorgeschre ven. wanneer men toestemming voor de oprichting van een monument wil verkrygen. Binnenkort zal het gereed zyn en onthuld worden. Het monument zal de vorm hebben van een ongeveer 8 meter hoge zuil, die opryst pit een massa van steenbrokken. Kermisganger vergat zijn portefeuille Anderen fuifden met zijn geld. Een Antwei*penaar die Dinsdag de laatste kermisdag een bezoek aan Goes bracht, zou bijna van een „koude kermis" zijn gekomen. Het weer was warm en drukkend, dies tracteerde hij zichzelf op een koele dronk in een café aan de Koepoort. Bij het afrekenen trok hij zyn porte feuille, deponeerde haar even bij het buffet, doch vergat haar mee te ne men. Zeven uur later kwam hH tot de ontdekking, dat hij zyn portefeuil le met ca. 200 en waardepapieren miste. Terug naar het café, doch niets meer te vinden. De politie werd in de arm genomen en deze wist nog dezelfde avond twee Yersekenaren aan te houden, die blijkbaar op kos ten van onze Zuiderbuur kermis wil den houden. Van een dergelijke speurderszin van de Goese politie hadden zij niet terug en zij bekenden daarom ook maar. P. had de porte feuille ontvreemd en zekere de K. had van de buit mee geprofiteerd. Zij hadden het echter nog kalmpjes aan gedaan, want een vrij groot gedeelte van het geld kon achterhaald wor- ^Momenteel zitten belden op het politiebureau te Goes om over hun daden na te denken. Een Zeeuwse werd officieel ontvangen op „Rotterdam Ahoy'. Het is de gewoonte dat iedere 100.0(50 sté bezoeker of bezoekster van de tentoonstelling Rotterdam Ahoy op feestwijke wyze ontvangen wordt. Donderdagmorgen was de gelukkige een Zeeuwse, mej. M. Vogel uit Ar- nemuiden van de bark „Viking", .die in verband met de tentoonstelling voor de Parkkade te Rotterdam ligt. Zij werd officieel ontvangen en toe gesproken door mr. A. C. W. Beerman, voorzitter van de Stichting Havenbe- langen. De heer Beerman overhandig de mej. Vogel twee boeken over Rot terdam. ren fotoalbum en een doos bonbons. Op de zuil bevindt zich een bron zen vuist, die een zwaard omklemd houdt. De steenbrokken symboliseren het geknechte Nederland en daaruit op rijzende zuil met de vuist verbeelden de onverzettelijke weerstand. Bouwkundigen bezoeken Middelburg. Deelnemers aan Internationaal Congres. Naar wij vernemen zal een groot aan tal deelnemers van het te Amsterdam te houden internationaal congres voor volks huisvesting en stedebouw op Dinsdag 5 September een bezoek aan Middelburg brengen. De congressisten zullen daar wor den voorgelicht over de herbouw en de stadsuitbreiding. Op het program ma staan een tocht doorijle nieuwe stadswyken en een bezoek aan de monumenten, zoals Abdy, Nieuwe- en Koorkerk en Stadhuis. Tenslotte zal het gemeentebestuur in de Bur gerzaal van het Stadhuis de gasten een thee aanbieden. 25-jarig bestaan Chr. School te Tholen. De schoolvereniging op Gerefor meerde grondslag te Tholen zal op Vrydag 1 September haar 25-jarig bestaan vieren. Tevens herdenken het hoofd der school, de heer J. Ge luk, en de onderwyzer J. Boender het feit dat zy 25 jaar aan de school zyn verbonden. Ds. Mallan uit Bruinisse zal die dag in het kerkgebouw van de Ge reformeerde Gemeente een herden kingsrede houden. De excursie van Nederlandse ingenieurs naar Walcheren. In aansluiting op ons bericht over de komst van een groot aantal Ne derlandse ingenieurs op 28 en 29 September naar Walcheren, verne men wij nader/dat behalve bouw- en waterbouwkundige ingenieurs van 't Koninklijk Instituut voor Ingenieurs ook bouwkundige ingenieurs van de Vereniging van Delftsc Ingenieurs aan deze excursie zullen deelnemen. Zoals gemeld zullen zeven sprekers in Middelburg inleidingen houden over de te bezichtigen objecten. Zo zullen de heren M. J. J. van Bevëren en ir. A. van der Steur spreken over de Stadhuisrestauratie en -nieuw bouw, ir. H. de Lussanet de la Sa- blonière over de Abdyrestauratie, ir. A. G. Wiersma over de werkzaamhe den aan de Westkappelse dyk en ir. Verhoeven over de indyking van het Zuid-Sloe. Gebouw over enkele weken klaar Wat éen onderwijstraditie is er opgehoopt In het gebouw aan het Groene Woud, waar straks de potten en pannen zullen rinkelen van de meisjes, die de nieuwe Vlissingse huishoudschool zullen bezoeken. Honderd jaar geleden werd daar Horatius geciteerd cn do Odyssee gele zen door leerlingen van het Vlissingso gymnasiumdaarna kwamen 19de eeuwse schoolmeesters met de plak de orde handhaven onder de* zes- tot twaalfjarige jeugd van Vlissingen tenslotte werd het gcboiiw be volkt door jongelieden, die met pen en teken^ift streefden naar verdieping en verbreding van hun theoretische vakkennis! Welk een stoet is in bijna ander halve eeuw door dat gebouw ge gaanvoorop de plechtige recto ren vo! klassieke diepzinnigheid, toen de strenge schoolhoofden in geklede jas, daarna de directeuren van het nijverheidsonderwys in vlot te colbertjesEn helemaal aan het eind van die stoet loopt nu voor het eerst een dame. or TIJD KLAAR? Dat is. mevrouw P. J. Sareis van Rijn, de directrice van de Vlissingse huishoudschool. Ze loopt er niet in de verbeelding, maar in werkelijk heid in het gebouw, dat op het ogen blik grondig wordt vernieuwd,. Een klein bataljon werkers is bezig in ijltempo een huishoudschool te cre- eren. De timmerlieden laten de krullen stuiven, de metselaars be spatten de bezoekers met kalk en de electriciens leggen draadversper ringen. „Op één September is de keuken klaar, dat is het hart van de school en in de maand September kan de school in gebruik worden genomen" zegt de heer J. Stortenbeker, archi tect gemeentewerken, die de ver bouwing leidt. „Het interieur wordt aesthetisch goed verzorgd", verzekert mevrouw Sareis van Rijn. „We beginnen met 70 leerlingen Libertyschip in Vlissingen geladen Grootste bloembollenlading sedert eerste wereldoorlog. Sedert enkele dagen ligt in de bui tenhaven van Vlissingen het Ameri kaanse Liberty-schip Defendor of America. In verband met de haven staking te Rotterdam neemt het in Vlissingen de grootste lading bloem bollen aan boord, die sedert de eerste wereldoorlog naar de nieuwe wereld werd verscheept. Met man en macht is in Vlissingen gewerkt om het laden vlot te doen verlopen, waartoe kranen van de S, H.V. en de N.V. Kon. My. De Schelde mede werden ingeschakeld. De waar de van (Je lading beloopt, ais wy goed zyn ingelicht meer dan een millioen gulden. In de nacht van -Donderdag op Vrijdag kwam het laden gereed. Voor Vlissingen is het laden van 'een schip van deze omvang een zeld zame gebeurtenis. Kon. Mil. Kapel komt niet op bezoelk. Naar wy vernemen, zal het te hou den concert van de Kon. Militaire Kapel op 26 Augustus in Groede, 28 Augustus in Middelburg en 29 Augus tus in St. Maartensdyk, geen door gang kunnen vinden. Niettegenstaan de met de directie van de K.M.K. voor beide zijden bevredigende af spraken waren gemaakt, meek ach teraf, dat de K.M.K. geen rekening had gehouden met een regeling van de Generale Staf, welke bepaalt, dat het optreden van de K.M.K. in offi cieel tenue alleen mogeiyk is, wan neer dit optreden gepaard gaat met een belangryke gebeurtenis ter plaat se. Auto met zeven personen in een moddersloot. Na te Oosterland werkzaamheden voor de technische dienst van de P.T. T. te hebben verricht, keerde de per- soneelswagen van dit bedi-yf, be stuurd door de heer S. met zeven in zittenden naar Zieriltzee huiswaarts. Op het punt waar de nieuwe weg begint, naby Kapelle, slipte de wagen met het gevolg dat hij in een mod derige sloot schoot. De inzittenden waren spoedig op het droge. Zij wer den naar het ziekenhuis „Cornelia Stichting" te Zierikzee vervoerd, om dat bleek dat zij enige verwondingen hadden opgelopen. Na verbonden te zyn konden ze huiswaarts gaan, be halve A. S. wiens verwondingen zo danig waren dat hy moest worden opgenomen. Ballonnétje uit Zeeland maakte grote reis. Tijdens het koninklyk bezoek aan Oosterland werden door de schoolkin denen van de l.o. school ballonnetjes opgelaten. Een der kinderen, name lijk R. van Langeraad, bevestigde aan zyn ballon een briefje met het verzoek bericht te sturen van de plaats waar dc ballon zou neerko men. Het bleek dat zyn baUontje een grote reis had gemaakt. Het was neergekomen by het plaatsje Mak- kinga in Friesland. „West-HiH"-demonstratie in Meliskerke. Ter gelegenheid van het kamp voor Zondagsschoolleidsters, dat nabij Zoutelande wordt gehouden, wordt, zoals wij reeds meldden, Zondagmid dag a.s. om 1 uur in Meliskerko een demonstratie van de z.g, „West-HIH"- methode gegeven. Het aantal kinde ren uit dit dorp, dat hieraan kan meewerken. Is echter maar zeer ge ring en daarom heeft de kampleiding besloten ook de in de omgeving ver toevende badgasten uit te nodigen hun kinderen naar deze samenkomst te zenden. verdeeld over. drie eerste klassen'", betoogt de heer J. Strabbing van de afdeling onderwijs der gemeentese cretarie en hy zwaait met een bun deltje prospectussen waarin de geneug ten van het huishoudonderwys staan opgesomd. „Te bedenken, dat het muziek korps „Ons Genoegen" hier heeft gerepeteerd op een vloer, die ieder ogenblik had kunnen inzakkenom dat de draagbalk ingerot was", phi- losopheert wethouder M. A. v.. Fopc- ring en dan springt het gezelschap op zij, omdat er juist een kliek nat te kalk naar beneden klettert. - VOORTREFFELIJKE LOKALEN De nieuwe huishoudschool aan het Groene Woud zal voortreffelyk ge huisvest worden. Door debrede voordeur betreedt men een hoge, lichte hal, waarin een trappenhuis is, dat naar de eerste èh- tweede verdieping voert. Voorlopig zal alleen de gelijkvloer se verdieping en een deel vait de eerste verdieping gebruikt worden. Het grote keukenlokaal, dat bijna gereed is, zal een sieraad van de school worden. Vier en twintig meisjes kunnen er tegelyk koken, van wie zestien zul len koken op gas. 4 op electrlsch en 4 op een kolenfornuis. Om beurten leren ze met elke soort brandstof werken. Ze leren er ook stryken, met de electrische bout én met de bout, die op gas of kolen wordt ge warmd. Ze leren er braden in oven tjes en ze zullen er zelf de was moe ten behandelen. Voor de naailessen zyn er twee ruime lokalen en voor het algemeen vorntend onderwijs is' ook een flihk schoollokaal. Dan is er een mooi vetrek voor de directrice een lera ressen-kamer en er zijn al die klei ne vertrekken en opbergruimten, die in een Jiuishoudschool onmis baar zijn. Naast de school zal een terrein worden vrygemaakt voor een fiet senstalling, waar 30 fietsen -een plaats kunnen vinden. AVONDCURSUSSEN Wanneer de dagschool eenmaal draait, ligt het in de bedoeling zo vlug mogelijk aan te vaiigeh met .naaien enz.j want' men weet," dat ook daarypor.'; reeds .UfcJangsteUihg zal bestaan. Men rekent er op, dat'eind ïö'51 de school meer dan 20G leerlingen zal tellen en dat de eerste Uitbrei ding van het aantal leslokalen over een jaar zal moeten geschieden. Daarop heeft men gerèkerid. Er is in het gebouw nog ongebruikte ruimte, die geschikt gemaakt kon worden voor net onderwys. Verwacht kan worden, dat over drie of vier jaar het gehele geboïiw als huishoudschool in gebruik zal zyn. Dat hebben de rectoren van het Vlissingse gymnasium niet kunnen dromen...... hun kostelijke tempel van klassieke wysheid omgetoverd in een potten- en pannenparadijs. Maar de vrouwelyke Vlissingse jeugd zal er wel by varen: Door drijfriem gegrepen. Toen de heer W. C. van Nieuwen- huyzen te Sint Philipsland bezig was een werkende dorsmachine te smeren geraakte hij met zijn arm tussen de dryfriem van de dorsmachine en de poelie van de aandrijvende tractor. De heer van Nieuwenhuyzert \VeVd meegesleurd met de wenteling wan de poelie, .maar doordat de dryfriem van de poelie liep, werd hij na. een omzwaai weer bevrnd en viel óp de frond. Op een nooddraagbaar werd ij naar zijn woning vervoèrd, waar dr. Menger constateerde, dat dd'atmi ontwricht was en dat vervoer naar het ziekenhuis te Bergen op Zooin noodzakelijk was. KUNST. Concert Eugene Prokop. SCHOTSE HUIZEN VEÉIJÉ. Het succes behaald met het concert van het Rotterdamse Kamermuziek- ensemble Pro Arte. op 25 Juli in, de Schotsp Huizen te Veere, heeft reeds zeer spoedig tot een tweede concert geleid. Donderdagavond musiceerden in dit unieke, intieme milieu de jonge Tsjechische violist Eugene Prokop en de Zeeuwse pianiste Martine Reyn- ders Schilt uit Serooskerke. Begonnen werd met ©en, vioolso nate van Bach, die zeer goed werd uitgevoerd en gevolgd wem door een sonate van Mozart voor viool en pia no. De uitvoering hiervan whm fenó*. menaal, groot van allure, volkomen in styi. Violist en pianiste staken elkaar naar de kroon en de bloëpiênü die mej. Kynders Schilt ln ontvangst, mocht nemen, waren zeker verdï'end. Na enkele caprices van Paganini, die technisch' zeer knap wérden uit gevoerdvuurwerk voor de vVooTJ volgde het vioolconcert van Dvo rak, waarvan de orkestparlit.uur yóoV piano was getransponeerd. Dit wérk van een Tsjechische componist lag de violist wel bizonder, de pianiste kweet zich voortreffelyk van haar zware taak. Staande brachten de talrhke toe hoordei's de beide executanten een. ovatie. Ook dit tweede concert in de- Schotse Huizen werd aldus een groot succes. Mocht het het laatste van dit jaar geweest zyn, dan hopen wö. dat althans volgend jaar dc veeks zal worden voortgezet. Ad interim.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2