Overproductie van ingenieurs JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Technisch kader in Nederland MERKWAARDIGE BIJEENKOMST VAN EX-TELEGRAMBESTELLERS Een gedwongen Huwelijk SABOTAGE-ACTIE TEGEN HET PLAN-SCHUMAN? WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG, Augustus. Onze buitengewoon snel groeiende bevol king en het aanzienlijk tekort op onze betalingsbalans plaatsen ons land voor de dwingende noodzakelijkheid, om op zo kort mogelijke termijn en ln een geforceerd tempo door vernieuwing en uitbreiding der indus trie een aanmerkelijke productievergroting te bereiken, opdat het wel vaartspeil van ons volk behouden bljjve. Maar de verdere industrialisatie van ons land zal, technisch en organi satorisch beschouwd, alleen dan zo effectief mogelijk kunnen worden ver wezenlijkt, indien men zich goed realiseert, welke mogelijkheden ons academisch technisch en middelbaar technisch onderwijs beide bieden. Met dit technisch kader zal men evenwel niet voldoende kunnen berei ken wanneer niet tevens en tegelijker tijd aan de vorming van voldoende aantallen geschoolde vaklieden, bazen, uitvoerders en lager technisch perso neel de grootst mogelijke aandacht wordt besteed door de oprichting van meer scholen voor uitgebreid lager technisch onderwijs en een groter en beter voor het doel geschikter bevol king der ambachtsscholen. Ziedaar de overtuiging, welke het Nederlands Instituut van Middelbare en Hogere Technici (N.I.M.T.) heeft uitgesproken tegenover de regering in een helder en door zijn logica tot na denken dwingend rapport over het vraagstuk van het technisch kader in verband met de verdere industrialisa tie van ons land. GEEN TWEEDE TECHNISCHE HOGESCHOOL? Daar is in den lande een beweging gaande, om mede in verband met de industrialisatieplannen der regering te geraken tot de oprichting van een tweede Technische Hogeschool. De re gering, welke plannen heeft tot uit breiding der laboratoria en andere in richtingen van Delft, heeft een deskun dige commissie onder leiding van prof. Hólst geraadpleegd over de vraag, of het nuttig, wenselijk en doelmatig is daarnaast in deze tijd kapitalen te be steden aan een tweelingzusje van Delft, waar deze dan ook zou moeten verrijzen. En deze staatscommissie heeft kortelings gerapporteerd, dat daaraan in ons land onder de huidige omstandigheden geen behoefte bestaat. Wij geloven niet mis te tasten, wan neer wij aannemen, dat het bestuur van het N.I.M.T. met deze conclusie instemmend van oordeel is, dat wij ge noeg ingenieurs en te weinig vakbe- kwame middelbare technici, knappe vakmannen hebben. KWALITEITSPRODUCTEN. De industrialisatie toch zal voor een groot deel op de vervaardiging van I kwaliteitsproducten moeten worden ingesteld. Het accent zal dienen te worden gelegd op een grotere en voor het doel beter geschikte bevolking van l de technische ambachtsscholen en van I de cursussen volgens het leerlingen stelsel. Teneinde dit te kunnen bereiken, zal ons volk meer in de industriële sfeer moeten worden gebracht, zal inschake- 1 ling van een voorbereidend leerjaar aan de ambachtsscholen krachtig die nen te worden bevorderd en zal het lager onderwijs ertoe moeten bijdra gen, zowel bij de ouders als de leer lingen een veel grotere belangstelling en een betere waardering van de vak- arbeid aan te kweken. Waaruit zal immers het technisch kader door het bedrijfsleven gerecru- teerd worden? LAGERE OPLEIDING. Ten eerste uit degenen, die een uit gebreid lager technische opleiding hebben genoten. Ten tweede uit hen, die een middelbaar technische oplei ding gehad hebben en ten derde uit degenen, die een academische studie op technisch gebied achter de rug heb ben. Het is ondoelmatig functies in het bedrijfsleven te laten bekleden door hen .die een veel uitgebreider oplei ding dan noodzakelijk, genoten heb ben. Want een onjuiste plaatsing van arbeidskrachten moet noodwendiger- wijs leiden tot oneconomische bedrijfs voering. hetwelk in een ai'm land als het onze stellig onverantwoordelijk zou wezen. Behalve in dagopleiding kunnen dan avondcursussen daartoe geschikte per sonen uit het bedrijfsleven een aanvul lende en uitgebreidere lagere techni sche ontwikkeling verkrygen. Het Nederlandse Instituut van Mld- Strijdkrachtenprogramma ln tvieuwe vorm. Reeds geruime tijd zijn er onder handelingen gaande tussen vertegen woordigers van de omroepverenigin gen en van de militaire voorlichtings diensten, waarbij wordt nagegaan, of, en in welke vorm, de verzorging van het radioprogramma der Nederlandse Strijdkrachten zou kunnen worden overgedragen aan de omroepvereni gingen. Deze overdracht wordt ge wenst geacht, omdat alle Nederlandse strijdkrachten, die thans nog in Indo nesië verblijven in de maanden Sep tember—October, in Nederland zullen zijn teruggekeerd. De onderhandelingen hebben een vlot verloop en op de laatste vergade ring is op de belangrijkste punten overeenstemming bereikt. Wanneer de minister van Oorlog en Marine aan de voorgestelde regeling zijn goedkeuring zal hechten, zullen de omroepvereni gingen een strijdkrachtenprogramma gaan verzorgen, dat is ingesteld op de huidige opbouw van de Nederlandse weermacht. Ondergrondse brand in hartje van Londen. Brandweerlieden in speciale kledij en met zuurstofmaskers uitgerust, heb ben in het hartje van Londen een brand bestreden in de tunnels van de ondergrondse electriciteits-, telefoon- en gasleidingen. De brand woedde in de Queen Victoriastreet. welke naar St. Pauls Cathedraal voert. Verstikkende dampen drongen de omliggende gebouwen binnen. Het kantoorpersoneel zoclg Jtuohend en 'naar lucht happend ee* heenko- delbare en Hogere Technici heeft te recht een onderzoek doen instellen' naar de verhoudingen in het buiten land meer speciaal in landen, die als de Verenigde Staten, België en Duits land sterk geïndustrialiseerd zijn en het is tot de conclusie gekomen, dat onder het begrip „ingenieur" daar worden verstaan zowel degenen, die een Technische Hogeschool ate zij, die een Middelbare Technische School met succes bezocht hebben. DE M.T.S. De practijk in ons land heeft geleerd, dat tal van afgestudeerden aan onze M.T.S.'en posities in het bedrijfsleven bekleden, die volkomen overeenstem men met de plaatsen, die aan de Ame rikaanse „bachelors" („Undergraduate .study"), de Duitse Fachschulin- genieure en de Belgische Technische Ingenieurs worden toegewezen. Met kracht verzet het Instituut rich daarom tegen verlaging van het ni veau van ons Middelbaar Technisch Onderwijs. Vandaar ook, dat het In stituut bepleit, om door de aanduiding „Hogere Technische Scholen" in plaats van „Middelbare Technische Scholen" het karakter en het doel van deze on derwijsinrichtingen meer in overeen stemming te brengen met gelijkwaar dige scholen in het buitenland. TEVEEL! In 1950 en de volgende vier jaar zullen er jaarlijks door Delft ongeveer 500 ingenieurs worden afgeleverd. Dit is precies tweemaal te veel, aldus luidt het oordeel van Amerikaanse deskun digen, die een vergelijking treffend tussen ons land en het zo sterk geïn dustrialiseerde Amerika een jaarlijkse toewas met 200 a 250 ingenieurs voor ons land ruim voldoende achten. De Technische Hogeschool blijve zich vóór alles richten op de vorming voorbereiding tot zelfstandige be oefening der technische wetenschap en tot vorming van het zuiver technisch- wetenschappelijk kader, waarbij na be ëindiging der studie wel zal blijken voor welke functie (hetzij research, bedrijfsteehnisch of bedrijfsecono misch) de afgestudeerde op grond van zijn aanleg kennelijk het meest ge schikt is. (Nadruk verboden) Evacuatie van ex-K.N.I.L. uit Makassar voltooid. Generaal-Majoor Scheffelaar ver toeft op het ogenblik te Balikpapan in verband met dreigende moeilijk heden met oud-leden van het K. N. I. L. en de A. P. R. (Indonesische troepen) aldaar. De evacuatie van oud-lede.n van het K. N. I. L. uit Makassar is thans geheel voltooid. Zij zijn over ver schillende delen van Indonesië ver spreid. Nederlander te Medan gearresteerd. De voorzitter van de Deli-planters- vereniging, de heer A. L. S. Spoor, is Zondag te Medan door de militaire politie gearresteerd. De redenen voor deze arrestatie zijn niet bekend, doch vermoed wordt, dat zij in verband staat met de activiteit van de sociale dienst der plantersvereniging, die zich bewoog op het gebied van onderzoek naar de politieke overtuiging van de arbeiders. Zaterdag en Zondag werden in Moorslede in Zuid-West België de wereld kampioenschappen wielrennen op de weg gehouden voor amateurs cn professionals. Briek Schotte, België, de nieuwe wereldkampioen professionals. Australië, het land voor „self-made men" (Van onze correspondent). SYDNEY, Aug. Amerika is het land van de klassieke, spelden op rapende krantenjongens, die millionair werden. In Australië hebben, voor zover ik heb kunnen nagaan, geen krantenjongens het tot een der gelijke hoogte geschopt. Maar wat dan voor Amerika de krantenjongen mag zyn, dat is zonder twijfel voor Australië de telegram-besteller. Niet, dat er in het vijfde werelddeel veel telegram-bestellers millio nair in de werkelijke betekenis van het woord zijn geworden, maar tele grammen bezorgen schijnt hier toch wel een uitstekende aanloop te we zen om het ver ln de wereld te brengen. Niet minder dan vijftien exrte- Iegram bestellers kwamen hier tenminste een dezer dagen aan een in formeel dinertje tezamen en die vijftien ex-telegrambestellers hadden het zonder uitzondering heel eind gebracht. Om maar van boven aan het lijstje af te beginnen: Een hunner was d< huidige gouverneur-generaai van het Australische gemenebest, Zijne Ex cellentie McKell. En naast hem zat niemand minder dan kardinaal Gil- roy! De gouverneur-generaal won het in ancieniteit van de kardinaal, want Zijne Excellentie begon zijn carrière als telegram-besteller reeds in 1906 bij het postkantoor van de voorstad van Sydney Haymarket, vijf jaar voordat de huidige kardinaal zijn eerste telegrammetje ter bezorging door: Mary Burchell HOOFDSTUK H. Maar Jessica vergiste zich in haar oudste zoon. Hij was Marcia niet gaan opzoeken; naar Marcia gaan was niet zo eenvoudig, na de boze, bittere dingen die tussen hen gezegd waren. Nog moeilijker werd het wan neer de vurige verering hem te bin nen schoot, die hij voor haar gevoeld had gedurende de enkele maanden vóór haar verradei'lijk en harteloos flirten tenslotte de doldriftige breuk had uitgelokt. Zoals hij van Marcia gehouden had kan men van geen an> haten zoals hij Marcia gehaat had. En dan terug te gaan en conven tioneel vriendelijk een huwelijk voor te stellen, dat in beider geldelijk voordeel zou zijn Als Marcia alleen maar gespeeld had met zijn gevoelens, zou er nog iets aan te herstellen zgn geweest. Of als ze hem slechts gekwetst had in zijn niet geringe trots, zou er nog een compromis mogelijk zijn geweest met z£n zelfrespect. Zij had echter beide gedaan. Zijn trots die door niemand werd betwijfeld en zijn tedere gevoelens die dieper gewor teld waren, dan hij ooit vermoed had vóór hun ontmoeting, hadden onder Marcia's behandeling bitter geleden. Zelfs nu veroorzaakte de gedachte aan haar een schroeiende pijn, verge zeld van een hevig onvervuld verlan gen. Met hangende pootjes naar haar toe gaan, de voorwaarden van oom Chad's testamenten mededelen en dan de genade van haar beslissing afwachten, ging Elliott's kracht te boven. In plaats daarvan trok hij zijn jas aan, drukte zijn hoed in zijn ogen en begaf zich op weg voor een klim partij over de heuvels, blij om tegen de wind te kunnen vechten en geheel onverschillig voor het feit, dat de bleke Februari-zon allang verdwenen was en dat donkere zware wolken, regen voorspelden. De sneeuw die vroeg in de maand gevallen was en die oom Chad's dood veroorzaakt had was in de dalen en laag in de heuvels gesmol ten. Maar op de toppen vormden wit te plakkaten nog een scherpe tegen stelling met de donkere kleur van aarde en rotsen. Het was koud en het uitzicht was vaal, nu er geen zon was om het landschap te verhelderen. Maar Elliott merkte het niet. Hij liep, de handen diep in de zak ken, de blik veelal op de grond ge richt, terwijl zijn gedachten rond en rond draaiden in een vicieuse cirkel: Met Marcia trouwen was onmogelijk zelfs als zij hem zou willen hebben, wat absoluut niet zeker was. Oom Chad's geld ontvangen zonder Marcia te trouwen was onmogelijk. De zaken voortzetten op de gebruikelijke voet zonder oom Chad's geld was onmoge lijk. Wat dus te doen? Hij trachtte te denken over een oplossing om de fir ma te leiden zonder de enorme aan vulling van gereed geld die oom Chad's persoonlijke fortuin vertegen woordigde. Dan weer probeerde hij een manier te vinden om de bespotte lijke en vervloekte voorwaarde van zijn ooms testament te ontduiken. Dan dacht hij er over Marcia te bewegen met hem te trouwen en toch aan de brandende, jaloerse onzekerheid, die ze bij hem teweeg bracht, te ontko men. Elke mogelijkheid leek onaanvaard baarder dan de voorgaande en hij vloekte gedempt, toen de cirkel zich steeds nauwer om hem leek te sluiten. Toen de eerste regen viel, merkte hij dat nauwelijks. De droppels kwamen in korte, koude plensen, meegevoerd door de grillige windvlagen. Maar plotseling ging de wind liggen en zet te een kille, gestadige gietregen in. Een gietregen die wel moést worden opgemerkt. Een ogenblik stilstaand onder een kale boom, die weinig of geen bescher ming bood, zag Elliott uit naar een schuilplaats. Hij was verder gelopen dan hij zich gerealiseerd had, en een ogenblik kon hij zich niet oriënteren, hoewel hij de omgeving van Malever goed kende. Toen meende hij zich te herinneren, dat zich een klein kwartier heuvelop waarts een sinds lang verlaten her dershut bevond. Die was van de plaats waar hij nu stond niet te rien, door een helling. Maar hij herinnerde zich met stelligheid, daar als jongen eens of tweemaal te zijn binnen gegaan. En zonder verdere overwegingen, verliet hij de twijfelachtige schuilplaats onder de boom en beklom met sprongen de stenige heuvelhelling, hoewel in de vallende schemer dit snelle gaan een riskante aangelegenheid was. (Wordt vervolgd). aan het hoofdpostkantoor van Syd ney in ontvangst nam. Naast de kardinaal zat ex-tele grambesteller R. J. Webster, thans directeur van de Bradford Katoen Spinnerijen, president van de Aus tralische Kamer 'van Industriëlen in Nieuw uid Wales en vice-president van de Australische Kamer van In dustriëlen. Industrieel Webster be gon evenals de gouverneur-generaal reeds in 1906 telegrammen te bestel len in de provinciestad Chartres To wers. Zeer toepasselijk was, dat één van de vijftien aanzittende ex-telegram bestellers de huidige minister van Posterijen, H. L. Anthony was, ken nelijk iemand, die in zijn telegram- menjongenstijd gedacht heeft: schoenmaker, blijf bij je leest. En niet minder toepasselijk was, dat het huidige parlementslid voor Corie, de ex-wereldkampioen op de fiets Hubert Opperman (liberaal), eveneens zijn eerste ren-pogingen op een afstands fietsje van de telegraaf dienst heeft uitgevoerd. Eén van de oudste leden van dit illustere gezelschap van ex-telegram bestellers een schoenmaker, die zich in ieder geval niet bij zijn leest heeft gehouden was de bekende tandheelkundige specialist dr. O. J. McDermott. Tandarts McDermott bestelde reeds telegrammen, toen de kardinaal en de gouverneur-generaal nog niet eens geboren waren, name lijk in 1888 bij het hoofdpostkantoor van Sydney. Een gast, die het oude vak wel trouw is gebleven, was de directeur- generaal van de Post- en Telegraaf dienst G. T. Chippindall. Een beetje op een zijspoor geraakt maar toch nog min of meer in de oude „branch* was de voorzitter van de Australian Broadcasting Control Board, L. B. Fanning, terwijl verder tot de echte „schoenmaker blijf bij je leest"-gar- de hoorden de waarnemend directeur van de Post- en Telegraaf-dïenst in Nieuw Zuid Wales, S. J. F. Kellock, de waarnemend directeur van de Australische Post- en Telegraaf dienst, P. E. R. Vanthoff en de voor zitter van de Overseas Telecommuni cations Commission, J. Malone. Helemaal overstag gegaan, doch daarom niet minder succesvol, ble ken te zijn geweest de directeur van de Kamer van Industriëlen in Nieuw Zuid Wales, C. R. Hall (wat zou die Kamer zonder al die ex-te- legram-bestellèrs zijn geweest), de directeur van de Ampol Petroleum Mij., Stuart Thorpe, de heer L. C. Cunningham Van het departement van Handel en Landbouw en Sir John Jensen. Er is aan dat dinertje heel wat gepraat over die goede oude tijd, toen de heren nog vrolijk te voet of op de fiets met hun telegrammetjes rondrenden. Men was er zeker van, dat er in andere staten van het Australische gemenebest zeker on der de prominenten nog een belang rijk aantal ex-telegrambestellers moesten schuilen, want telegram-be stellers hebben in Australië kennelijk net zo de niaarschalkstaf in de ran sel als de krantenjongens in Ame rika. Alleen vroegen de gasten zichzelf én elkaar wel wat bezorgd af, wat er in de toekomst van Australië te recht moet komen. Want tegenwoor dig worden bijna alle telegrammen doormeisjes bezorgd! (Nadruk verboden). Spoorwegstaking in Canada en de Ver. Staten. In Canada en de Verenigde Staten is het spoorwegverkeer ontwricht door een staking, die zich steeds meer uitbreidt. Meer dan 124.000 Canadese spoorwegarbeiders legden Dinsdag ochtend het werk neer, in de Ver. Staten zijn bij de stakingen reeds 50.000 man betrokken. De stakers eisen hogere lonen en verkorting van de arbeidstijd. Het Wereldgebeuren Wandaad Vrijdagavond stopte een kleine grijsgele auto voor de woning van het gezin Lahaut in de Rue ae la Vecquee te Seraing. Uit deze wagen stapten twee mannen van omstreeks 30 jaar, gekleed in grijze gabardine regenjassen. Zij belden aan, waarop mevrouw Lahaut de deur opende en vroeg wat de bezoekers wensten. Eén van hen verklaarde „Ik ben Hendrickx en heb een brief bij mij voor. uw man". Daarop waarschuwde mevrouw Lahaut haar echtgenoot, die in hemsdmouwen in de deur ver scheen Onmiddellijk trok één van de be zoekers een revolver en vuurde in het gelaat van de heer Lahaut. Deze kogel drong in de rechterwang. Een tweede kogel trof het slachtof fer aan de slaap. Nog twee andere drongen de heer Lahaut in het lichaam. Het slachtoffer deed nog een paar stappen en stortte toen dood neer. Aldus is de toedracht van een politieke moord, die in België veel beroering heeft gewekt en doet denken aan de Silbertanne-moord op de schrijver A. M. de Jong. Welke de motieven zijn van de da ders is nog niet geheel duidelijk. Aangenomen mag worden, dat zij thuis horen onder de extreme Leopol- disten en dat de wandaad bedoeld U als wraakneming. Het spreekt vanzelf, dat de laffe moord bij Belgen van alle gezindten de strengst mogelijke afkeuring heeft geoogst. Hier is sprake van een staaltje van verwilderde politieke zeden, waartegen de regering wel krachtig moet optreden, wil het niet van kwaad tot erger gaan. Het socia listische vakverbond heeft de rege ring reeds gewaarschuwd, dat tenzij de moordenaars van Lahatft worden opgespoord en streng sa- vonnist de arbeidersorganisaties het recht in eigen hand zullen neman om de „fascistische en Hitleriaan^e denkbeelden door de overgrote methoden in dit land tegen te gaan!" Lahaut was een communist, wiens meerderheid van de Belgen als on democratisch en onbelgisch verwor pen werden, de verdediger van een ideologie, die terreur niet als in strijd met de menselijke waardigheid veroordeelt. Dat neemt niet weg, dat Lahaut in wijde kring respect genoot voor zijn onverschrokkenheid en eerlijk heid voor zijn moedige houding tij dens de bezetting. Als voorzitter van de communistische party had hij minder macht, dan andere figuren op de achtergrond, maar onder de ar beiders was zijn populariteit groot, ook onder arbeiders, die de commu nistische paroles verder niet volgen. Dat verklaart waarom het algemeen vakverbond gedreigd .heeft het recht in eigen hand te nemen. Natuurlijk is dat verwerpelijk. De moord is de daad van enkele heethoofden, waar voor geen enkele partij verantwoor delijk is te stellen. In een rechts staat dienen de daarvoor aangewe zen organen de berechting op zich te nemen. De achtergrond van de aanslag is de wijze, waarop de koningskwestie tenslotte tot een oplossing is geko men. De verbittering onder een deel van de Vlamingen, heeft het extre misme in de hand gewerkt en vroe gere aanhangers van Degrelle en van het Vlaams Nationaal Verbond naar voren gebracht. Bepaalde uiterst rechtse dag- en weekbladen hebben bovendien een dusdanig felle toon aangeslagen. dat de verzoening, waartoe koning Leopold heeft aan gespoord, er bij in het geding is ge komen. België heeft allerminst be hoefte aan een opleving van de con troverse tussen pro- en anti-LeopoI- disten. Het is daarom te hopen, dat de affaire geen hoogst onaangename nasleep zal krijgen en dat de daders spoedig opgespoord zullen worden. Geheim accoord tussen Franse en Duitse communisten. (Van onze Parijse correspondent) De uitstekend geïnformeerde en be. trouwbare Parijse „Figaro" onthult, dat de Franse en Duitse communisten een accoord hebben geslóten inzake de sabotage van het plan-Schuman. In een hoofdartikel geeft men een goed gedocumenteerde lijst van de vele in vloedrijke Franse communisten, me rendeels vertegenwoordigers der com munistische arbeiders in dc steenkool- en staalindustrie, die de laatste dagen voor het bezoeken van congressen naar Oost-Duitsland zijn vertrokken. Het is een lange opsomming van na men, die de doorsnee Nederlandse krantenlezer slechts weinig zeggen. Onder hen bevinden rich o.m. Jacques Duelos, Berlioz, Olga Tournade en Schroeder (de secretaris van de Inter nationale Liga der Mijnwerkers van het Wereldsyndicaat). De 11de Augus tus j.l. zou er volgens de Figaro te Leipzig een geheim accoord zijn gete kend, waarbij zowel de Duitse als de Franse communisten zich ter sabo tering van het Plan-Schuman op een nader mede te delen datum tot een gemeenschappelijke actie verplichten. In dit geheime accoord rijn'betrokken de boven- en ondergrondse mijnwer kersorganisaties (voorzover ze com munistisch zijn), transportsyndicaten, bonden der metaal-arbeiders en syn dicaten van spoorwegpersoneel, zodat het als het ware voor de hand ligt in welke richting de sabotage zich zal ontwikkelen. Inmiddels geeft de door Moskou ge- 55. Meneer Babbel had juist tjjd nog éénmaal het woord „stoppen" uit te spreken, maar toen zat Jimmy ook boven op hem Hij reed eigenlijk dwars door meneer Babbel heen en zette toen onvervaard zijn tocht voort, de voorzitter van de jury achterlatend als een verfomfaaid vod. Hij werd weer op de benen gezet door Janus Joppe en een paar anderen en men klopte hem het stof van de kleren. Zijn bolhoed geleek pannekoek Zijn brilletje hing op half-elf. controleerde Oost-Duitse pers toe, dat een sabotage-accoord tussen de Öost- Duitse en Franse communisten is ge- teken. Woordelijk schrijft de „Figaro"': „Het is schandalig, zo niet misdadig, dat de burgers van een souvereine staat samenwerken met buitenlandse organismen, kennelijke vijanden van Frankrijk. Het is duidelijk, dat onze communisten blindeling gehoorzamen aan de bevelen van Moskou, dat de sa botage voorbereidt van 'een plan. welks verwezenlijking een brug slaat tussen Duitsland en Frankrijk en een basis legt voor een werkelijke renais sance van Europa". Uit de nauwkeurigheid, waarmee het blad weet te vertellen wanneer er, wie er, naar de diverse rode congres sen achter het IJzeren Gordijn zijn vertrokken, blijkt duidelijk, dat het Parijse blad rijn informaties voor het artikel uit officiële bron moet hebben ontvangen. Inmiddels vernemen wij nog van uitstekend geïnformeerde zijde, dat het Leipziger accoord zou voorzien in een algemene staking in de Franse. West-Duitse. Belgische en Nederlandse steenkolenmijnen. De rode mijnwer kers zouden orders krijgen de mijnen bezet te houden, om te voorkomen, dat werkwilligen hun taak zouden kunnen overnemen. Alle middelen zul len mogen worden toegepast, om de actie „volledig" te doen rijn. De ver antwoordelijkheid voor de actie in België en Nederland komt te rusten op de schouder der Franse communis ten. Deze laatste zouden moeten trach ten invloed uit te oefenen op de com munisten in de beide Beneluxlanden. Hardnekkige bfmd in kurkeniabriek. Een hardnekkige brand, die een enorme rookontwikkeling tot gevolg had, heeft Dinsdagmiddag gewoed in een kurkenfabriek te Amsterdam. De rook van de brandende kurk was zo dik, dat de brandweerlieden aanvan kelijk zelfs met rookmaskers op, de vuurhaard niet konden bereiken. Een van de vele vernuftige instrumenten waarover de hoofdstedelijke brand weer beschikt, de rammeistraalspuit, bracht uitkomst De lange ijzeren pijp, met aan de kop een puntvormi ge sproeier, werd in de kurkpakken gedreven en bereikte zo tenslotte het vuur. Het duurde echter uren voor de brandweer kon inrukkea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3