PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bijna 2000 vrijwilligers meldden zich voor Korea BILT Alle standen en beroepen vertegenwoordigd Nr STAKING IN ROTTERDAM ZO GOED ALS GEËINDIGD Frans bataljon infanterie naar Korea MEN LOOPT MET PLEZIER DOOR DE MIDDELBURGSE STRATEN WESTERLING IS VERTROKKEN IhHMk Oostenrijk onder burgerlijk bestuur Nieuwe aanslag op Belgische communist DE VOORSPELT: 193e laargang - No. 197 Dagblad, uitgave van de ürma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie. F. van de Velde en F. B. den Boei. Adj. W. de Pagtei. Hoofdred G. Ballintijn, PI, verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3,90 p. kw.; fr. p. p 1 4.15 WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, SRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 Aug. '50 ADVERTENTIEPRIJS; 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr 58—Gü, iel 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzen: Bro uwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Het vrouwelijk geslacht liet evenmin verstek gaan. Hoewel de aanmelding van vrijwilligers voor Korea sinds Maandag is ge sloten, druppelen er nog steeds nieuwe meldingen binnen. Tot gistermiddag bedroeg het aantal vrijwilligers 1933. Het definitieve eindcijfer, dat Vrijdag of Zaterdag a.s. wordt verwacht, zal zéér waarschijnlijk de 2000 te boven gaan. Van de 1933 vrijwililgers hebben zich ruim 1500 voor de K.L.-com- pagnie gemeld, de overigen voor de Mariniers-compagnie. De O.V.W.-ers vormen de grootste groep onder de vrijwilligers, gevolgd door de groep van gedemobiliseerde dienstplichtigen en voormalige KNIL-militairen. On geveer een vierde deel van do vrijwilligers is gehuwd. Bij het merendeel der vrijwilligers liggen ideëele motieven ten grond slag ,doch er zijn er ook, die in de onderneming slechts een avontuur zien, waarvan ze misschien „iets be ter" kunnen worden. Alle standen en beroepen zijn ver tegenwoordigd, landbouwers, stu denten, bankwerkers, bouwvakarbei ders, artsen, kantoorpersoneel en ambtenaren. Het merendeel van hen komt uit de grote steden. Ook heb ben zich drie predikanten als veld prediker gemeld. Aalmoezeniers staan klaar om, als het zover is, met de troep mee te gaan. Het vrouwelijk geslacht heeft even- Zeven Provinciën" gleed statig te water. KONINGIN JULIANA VERRICHTTE DOOPPLECHTIGHEID Het was een moment van histori sche betekenis, toen H.M. de Konin gin gistermorgen om 1 minuut voor elf, in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, de eenvoudige han deling verrichtte, die de op de hel ling van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij liggende nieuwe krui ser voor de Kon. Nederlandse Marine los maakte van zijn beletsels. De champagne spoot uit de uiteenspat tende fles en doopte daarmee deze oorlogsbodem, die de naam zal dra- §en van de „Zeven Provinciën". tatig gleed het schip in zjjn ele ment. Genodigden en technici en ar- b°iders wuifden, sirenes en scheeps- fluiten zonden een cacophonie van klanken het luchtruim m. Filmoperateurs en fotografen de den hun plicht en in het- luchtruim ronkten de motoren van enige for maties Marine- en Legervliegtuigen. Spoedig hadden de op de rivier wach tende sleepboten de kolos in bedwang en brachten hem ter plaatse aan de werf, waar de verdere afbouw nu ge schieden kan. Overval op rijstonderneming. ADMINISTRATEURS ZWAAR GEWOND In de nacht van Zaterdag op Zon dag heeft een gewapende bende een overval gepleegd op de rijstonderne ming „Ramasari", ten Oosten van Tjirandjang op West-Java. Na één van de zes op wacht staan de ondernemingswachters onschade lijk te hebben gemaakt, omsingel de de 200 300 man sterke bende de administrateurswoning en nam 't huis met haar automatische wapens onder vuur. De administrateur werd door verschillende van deze in het wilde weg afgeschoten kogels getrof fen en zwaar gewond. De vijf oyerige op post staande O.W.-ers en hun zes rustende collega's hadden inmiddels de vlucht genomen. De bende drong het huis binnen en maakte zich meester van de overige wapens van de ondernemingswacht, textiel, levensmiddelen en verdere persoonlijke bezittingen van de admi nistrateur. Een poging om de brand kast open te schieten, mislukte. Moh. Natsir kabinets formateur. President Soekarno heeft Moham med Natsir van de Masjoemi (Indone sische Islamitische Partij) officieel als kabinetsformateur aangewezen. Radio Indonesië bericht, dat na een staking van twee dagen op enkele par ticuliere rubberplantages in West Java het werk is hervat, nadat de eigenaars de eis van de vakbond om hogere lonen hadden ingewilligd. min verstek laten gaan. 15 meisjes van het V.H.K. hebben zich opgege ven en ook een tweede luitenante van het verpleegsterskorps, die sa men met haar verloofde, een serge ant, naar Korea wil gaan. Onder de ruim 1500 vrijwilligers voor de K.L.-compagnie bevinden zich bijna 100 officieren. De hoogste in rang is een kolonel b.d. Vele vrijwil ligers zien in het optreden der Ver enigde Naties in Korea het begin van de vorming van een V.N.-strijd- macht, die in de toekomst zal waken voor de wereldvrede. Zij hopen in die strijdmacht te worden opgenomen. Grappenmakers ontbreken echter evenmin. Zo kwam een zeer omvang rijk persoon zich melden als brug- gehoofd. „Wanneer ik in de Naktong ga staan, hebben de Amerikanen een bruggehoofd". Verder bevinden zich onder de vrij willigers een groep Polen, een Tsjech en een Hongaar, alsmede verschil lende statenlozen, die niet te spre ken zijn over het regiem, dat thans in hun geboorteland aan de macht is. Deze grote, gemengde groep van K.L.-vrywilligers zal op korte ter mijn worden geselecteerdVoor dit werk is aangewezen majoor M. P. A. den Ouden, die ook als comnfandant van de K.L. compagnie wordt ge noemd. Het is echter nog niet zeker of de K.L. slechts één compagnie naar Korea zal uitzenden. De moge lijkheid bestaat, dat er een bataljon zal icorden uitgezonden. „Wat een knol". Ter gelegenheid van het 600- jarig bestaan van Naarden trok gistermiddag een histori sche optocht door de vesting. Tot grote vreugde van de feestgangers kwamen geheel onverwacht de prinsesjes Bea trix en Irene om op de trappen van het historische raadhuis de optocht gade te slaan. Toen een der Pruisen uit de optocht op een zwaar Ardenner paard voorbijtrok, kon Beatrix zich niet weerhouden uit te roepen: „Wat een knol". In een buurtschap onder de gemeen te Barneveld, is wederom een geval van pseuüo vogelpest vastgesteld. Een gedeel te van de uit duizend kippen bestaande pluimveestapel werd vernietigd. In Amsterdam is de staking aan het verlopen. Volgens mededeling van de Scheepvaartvereniging „Zuid" kan gezegd worden, dat de staking in de Rotterdamse haven tot het verleden be hoort. Het overgrote deel van de losse arbeiders heeft zich bij de aan- neembureaux gemeld. Ook in Amsterdam is de haven staking aan het verlopen. Het aantal stakers wordt op nog ongeveer 2000 geschat, dat wil zeggen 40 procent van het totaal aantal. Gisteren zijn weer meer arbeiders op de daartoe opengestelde bouw werken vei'schenen en er komen Een groepje Russische athleten zijn door het ijzeren gordijn gestapt, om deel te nemen aan de Europese athletiekkampioensehappen, welke Woens dag in Brussel beginnen. Het zal de eerste internationale wedstrijd na de oorlog worden waaraan een groep Russen deelneemt. En hopelyk zullen nog vele volgen, want sport is een der sterkste wapens van de wereldvrede. De Russische alitleten bij aankomst op het vliegveld Melsbroeck bjj Brussel De Franse regering heeft besloten, een bataljon infanterie ter beschik king van de Verenigde Naties te stel len voor de stryd op Korea. Het bataljon zal tussen de 800 en 1000 man sterk zijn en worden uitge rust met alle gebruikelijke infante- rie-wapens, w.o. machinegeweren en licht geschut. Wordt reis naar de maan werkelijkheid? Op het eerste internationaal „As- tronautisch" Congres, dat van 30 Sept. tot 2 Oct. te Parijs wordt ge houden, zal speciaal de mogelijkheid van een reis naar de Maan worden behandeld. Het congres wordt in de Sorbonne geopend door prof. Ana- noff, de Franse astronoom en lucht vaartingenieur, die een „ruimte schip" met raket-voortdrijving heeft ontworpen voor een reis naar de Maan. Als tinnen soldaatjes in 't ^gelid. Op dagen, dat het huisvuil wordt opgehaald. Tweemaal in de week staan langs de Middelburgse straten als tinnen soldaatjes de fonkelnieuwe gemeente -vuilnisemmers in het gelid. Blik kerend in de zon, hermetisch gesloten, pronkend met hun hygiënische verdiensten wachten zij op de komst van de al even nieuwe en mooie wa gens der reinigingsdienst, waarin zij handig en zonder dat stof en vuil over de weg wolken, worden leeggekiept. De reorganisatie van de reini gingsdienst in Middelburg is een feit geworden en dat betekent, dat niet langer op dagen, dat het vuil wordt opgehaald, de trottoirs en stoepen een wanordelijke, smerige aanblik van gedutste emmers en verspreid liggende rommel bieden. Het ophalen van het huisvuil in Middelburg werd jaren geleden, voordat de gemeente deze zaak ter hand nam, verpacht; zelfs is het eens een korte tijd gratis verx-icht. De ophaaldienst is jarenlang ver zorgd door de familie De Pagter. De oude Middelbui'gers zullen zich defce naam nog wel herinneren! Traditie getrouw ging de pacht in de loop der jaren van vader op zoon over en zo is het gebleven, tot de ge meente in 1921 na grote debatten in de Raad besloot het ophalen van huisvuil zelf te gaan behartigen. De lonen van de lieden, die in dienst waren van de pachter, waren minimaal. Zij verdienden namelijk maai' 60 cent per dag. Bij dit bedrag kon dan nog 2% cent worden opge teld voor iedere vracht vuil, die zij thuisbrachten! In hoofdzaak moesten deze -mensen het dan ook hebben van de kermis- en nieuwjaarsfooien. Dan liep de „karx'eman" van deur tot deur en kreeg overal volgens de goede gewoonte iets toegestopt. DIE GOEDEOUDE TIJD... Een extra buitenkansje vorm de voor deze mensen het ledigen van de beerputten. Dit werkje moest 's nachts geschieden en leverde de kapitale beloning van zegge en schrijve één kwartje op Toen brak de tijd aan, dat de gemeente de pachter allerlei voor waarden ging stellen voor het opha len van het huisvuil. Er waren niet minder dan duizend tonnen in ge bruik en deze moesten wekelijks steeds meer aanmeldingen binnen, ook van ongeorganiseerden en leden van de E.V.C. bond van bouwvakar beiders. Eerst als alle leden van de Uniebonden geplaatst zijn komen de ongeorganiseex-den (1/3 van het to taal aantal bouwvakarbeiders in Am sterdam, circa 14.000) aan de beurt. Voorshands zullen de E.V.C.-leden niet voor plaatsing in aanmerking komen. De havenstakingen in België. De staking onder de havenarbei ders van Antwei-pen. Gent en Oost ende heeft zich thans ook tot die van Brussel uitgebreid. Ook het werk in Zeebrugge ligt vrijwel stil. daal de havenarbeiders zich solidair heb ben verklaard met die van de an dere havens. De staking onder de havenarbei ders van Antwerpen duurt thans reeds meer dan een maand en niets wijst er op dat er spoedig een einde aan I zal komen. Molestuitkering stopgezet. Aangezien 60 procent Van de ha venarbeiders té Amsterdam het werk weer hebben hervat, acht de Uniever- keer nu de tijd gekomen dat al haar leden gevolg geven aan de 18 Augus tus j.l. aangenomen resolutie, inhou dende, dat het werk zo spoedig mo- geliik zal worden hervat. Dit houdt in, dat door de Uniever- keer met ingang van vandaag nog slechts bij zeer hoge uitzondering de zogenaamde molestuitkering zal wor- den verstrekt. Vertrouwen in Nederlandse autoriteiten. Dinsdagochtend vroeg is Westerling met een Britse Constellation uit Singapore vertrokken. By het vertrek, dat wegens motorstoring twee uur moest worden uitgesteld, hebben zich geen incidenten voorgedaan. De politie had voorzorgsmaatregelen tegen mogelijke demonstraties genomen. Op de wegen, die naar het vliegveld leiden, werd gepatrouilleerd en aan de deuren van de douaneloodsen stonden politiemannen. verblijven en direct naar Amsterdam zal worden gevlogen. Op het vliegveld te Londen, waar het toestel met Westerling zal aan komen, zijn speciale voorzorgsmaat regelen getroffen. Men vreest in Lon den, dat Westerling geen gelegen heid zal laten voorbijgaan om naar een andere bestemming te gaan, dan die hem is opgelegd. Naar Aneta uit Djakarta meldt, zal mevrouw Westerling waarschijn lijk hedenochtend per Constellation uit Djakarta vertrekken. Westerling, die in een nieuw cos- tuum gekleed was, toonde zich zelf verzekerd. „Ik heb altijd vertrouwen gehad in de Britse justitie en dit ver trouwen is niet beschaamd", zo zeide hij. Nadat hij met de andere passagiers in het vliegveldrestaurant ontbeten hao. werd hij door het hoofd van het departement voor criminologisch on derzoek te Singapore en de Nederland se consul-generaal naar het vliegtuig geleid. HULP AAN U.N.O.? Westerling zeide in de gevangenis de tijd en de gelegenheid te hebben gehad om „de waarde te bepalen van het leven in de internationale zaken". Hij verklaarde te geloven, dat hij de Verenigde Naties kon helpen. „Door invloedrijke vrienden" zou hij de Ver enigde Naties een plan voorleggen voor de vorming van een staande strijdmacht van vrijwilligers, die in Zuidoost-Azië zou moeten worden ge- stationneerd. Deze macht zou haar eigen transportvliegtuigen moeten hebben, waardoor zij onmiddellijk zou kunnen worden gezonden naar aange vallen landen, die onder bescherming van de Verenigde Naties staan. Westerling zeide eerst naar Neder land te willen gaan. Hij hoopte, dat de Nederlandse consul-generaal te Singa pore ervoor zou kunnen zox-gen, dat zijn vrouw en kinderen zich bij hem kunnen voegen. Westerling zeide 1200 bladzijden van zijn autobiografie ixi de gevangenis te hébben geschreven. De rust en de goede voeding in de cel hadden hem goed gedaan, zo zeide hij. Hij had beide sinds de oorlog moeten ont beren. VERTROUWEN. Westerling zeide er op te vertrou wen. dat' ae Nederlandse autoriteiten zijn oprechtheid waarderen. Vol goede moed schreef hij zijn handtekening voor stewardessen en andere auto- gramverzamelaars. Toen het vliegtuig eindelijk opsteeg, merkte een Britse functionaris op: ,.Het conflict tussen wettelijke en poli tieke aspecten van deze zaak. dat zich onde.c.(kr-opfierylakt^hfeeft afgespeeld, maakt dat wij Hij zijn Wèsferlings rug te zien. Nu kunnen anderen dit zaakje opknappen". Gevangenisfunctionarissen vei'klaar- den, dat Westerling een voorbeeldig gevangene was geweest. Hij had hen bij zijn vertrek op champagne willen fuiven, doch de gevangenisi-eglementen hadden dit niet toegestaan. Engeland heeft de Nederlandse re gering er van in kennis gesteld, dat Westerling niet in Engeland ma; Reiniging in Middelburg, vroeger en thans. worden vei'wisseld. De beer -werd in omvangrijke, door de gemeente ge maakte putten gestort en had voor al grote aftrek Dy de Belgen, die er goed voor betaalden. Kunstmeststof fen waren toen nog niet bekend! De beer werd via een buisleiding, die door de kanaaldijk liep, naar de Bel gische schepen gepompt. Toen het rioleringsnet zich uit breidde, zijn de tonnen geleidelijk aan verdwenen. Thans is er nog maar een vijftigtal in gebruik, te weten aan de overzijde van de spoordijk, in dat gedeelte van de gemeente, waar nog geen riolering ligt. Een 35 40-tal jaren geleden stelde de gemfcente een controle in op het verwisselen van de tonnen, terwijl tegelijkertijd door haar een veegdienst in het leven werd geroe pen. Het „straatwieden" geschiedde door luidjes, die gesteund werden door het z.g. Armbestuur. Dit ge- duldwerk werd zowel door mannen als door vrouwen verricht en de be loning bedroeg 35 cent per dag! DE GROTE VERNIEUWING. Jarenlang is er in practisch alle steden van ons land gediscussieerd over de vraag of de reiniging al dan niet een gemeentedienst zou moeten worden en in vrijwel alle gevallen is men het er over eens geworden, dat hoewel particulier initiatief een niet te onderschatten voordeel be tekent de overheid hier een taak heeft te vervullen. Er zrjn vanzelf sprekend vele pro's en contra's, maar de bevordering van de volksgezond heid is primair. Zo kwam in 1921 de reiniging in handen van de gemeente Middel burg, die daartoe een zelfstandige Reinigings- en ontsmettingsdienst stichtte. In 1938 werd deze dienst geliquideerd en nam de Dienst van Gemeentewerken de arbeid over. Het materiaal, dat toch al niet nieuw meer was, had in de oorlogs- jaren veel te vei'duren. Geen wonder dan ook, dat men na de bevrijding tot de conclusie kwam, dat een gro te vernieuwing noodzakelijk was. En wanneer je wilt vernieuwen, doe het dan goed! In 1948 besloot de ge meenteraad tot reorganisatie van de reinigingsdienst en voteerde voor dit doel een bedrag van 330.000. KOLKEXZUIGER OP KOMST. Het belangrijkste uitvloeisel van deze reorganisatie was de omscha keling van paarden- op autotractie. Zo heeft Middelbui-g thans drie vuil nisauto's in bedrijf met een volko men stofvrije belading; één met een inhoud van 9, de beide andere met een capaciteit van 12 m2. Deze stof vrije belading was alleen dan moge lijk. wanneer tot aanschaffing van uniforme emmers werd overgegaan. Wat het voordeel van deze wei-kwrj- ze is, kan ieder begrijpen, die zich de tot voor kort toegepaste wijze van vuilverzameling in herinnering roept. Er zijn thans ongeveer 7000 em mers in gebruik, waarbij men moet bedenken, dat verscheidene zaken en bedrijven meer dan één emmer in bezit hebben. Naar wij vernemen staat tevens nog op het programma de aan schaffing van een kolkenzuiger, die de rioleringsputten leeg zuigt en die de onhygiënische moddenvagen spoe dig zal vervangen, alsmede van een sproei- en faecaliënwagen. Tenslotte zal voor het stallen en het onder houd van de auto's nog een garage gebouwd moeten worden. Als deze beide aanwinsten straks ook kunnen uitrijden, kan men gerust zeggen, dat Middelburg een reinigingsdienst bezit, die de toets der critiek ten volle kan doorstaan. De Verenigde Staten zyn voorne mens in October de overgang van militair naar burgerlijk bestuur in Oostenrijk tot stand te brengen. Walter J. Donnelly, Amerikaans Ambassadeur in Venezuela, zou ver moedelijk tot Hoge Commissaris voor de Amerikaanse zóne van Oos tenrijk benoemd worden. enorme belangstelling bij begrafenis van Lahaut. Naar eerst thans wordt medeger deeld, is in de nacht van Maan dag op Dinsdag een aanslag gepleegd op de Belgische communist Raskin. Een onbekende schoot zesmaal op Raskin. Een der schoten kwam in zijn arm terecht. Na de aanslag vluchtte de dader. Raskin is de voorzitter van de communistische partij van de af deling Tongeren. Duizenden arbeiders en vele poli tieke persoonlijkheden hebben giste- ren te Seraing gedefileerd voor de stoffelijke resten van de Vrijdag j.l. vermoorde leider der Belgische com munistische partij. Julien Lahaut. De socialistische burgemeester van Se raing. Merlot. hield voor de slechts met hamer en sikkel getooide kist. een toespraak, waarin hrf wees op de verontwaardiging, die in oolitieke kringen van iedere richting heerst over de politieke moord, waarvan Lahaut het slachtoffer werd. Hierna sprak de algemene secreta ris van de Franse communistische partij, Lecoeui'. Toen hij aan het ein de van zijn toespraak was gekomen, klonk plotseling de kx'eet: „Leve de republiek". Niemand wijdde echter eniTe aandacht aan dit incident. Zoals bekend, was „leve de repu bliek" de uitroep van Lahaut tijdens de eedsaflegging van de koninklijke prins Boudewijn in de verenigde ver gadering van Kamer en Senaat. Vervolgens werd Lahaut op het kex-khof te Seraing ter aarde besteld. In alle mijnen en in het grootste gedeelte der industrieën in het ge bied van Luik en Charleroi werd het werk een half uur gestaakt ter her denking van Lahaut. In een tiental mijnen lag het werk de gehele dag stil. Duitsiands aandeel in het Europese leger. „Wy niet het voetvolk en de geallieerden de muziekkapel". Drie Duitse afgevaardigden by de Raad van Europa, zijn in -allerijl uit Straatsburg teruggekeerd. Zij hebben gisteren met kanselier Adenauer overleg gepleegd over de veiligheid van de Bondsrepubliek en de deelne ming van Duitsland aan een even tueel Europees legex\ Duitsland wil wel contingenten ter beschikking stellen voor de gemeen schappelijke verdediging van Europa, maar op voorwaarde o.m., dat de Duitsers niet alleen voor de infante rie moeten zorgdragen voor het Europese leger. Een van de afgevaardigden bij de Raad van Europa, Mühlenfeld. zei: „het mag niet gebeuren, dat wij het voetvolk leveren en de geallieerden de muziekkapel. Als dat zó is, nemen wij by voorkeur de ziekendienst voor onze rekening. Gistermiddag heeft Adenauer een onderhoud gehad met Kurt Schuma cher, de leider van de Westdixitse so ciaal-democraten. Men gelooft, dat Adenauer zal po gen de tegenkanting van sociaal-de mocratische zijde tegen elke maatre gel tot remilitarisatie in West-Duits- fand te overwinnen. VRIJ WARM Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele regen- en onweersbuien. Zwakke tot matige wind, aanvanke lijk tussen Oost en West, later in het Westen van het land draaiend naar Westelijke richtingen. Over het alge meen iets Warmer dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1