„IJzeren Briek" wereldkampioen op de weg bij de professionals .SPORT Nederland dit jaar zonder resenboostrui MANGELAARS WON ONBEDREIGD TE MIDDELBURG Nederlandse herenploeg verloor van de Noorse Combinatie van V.C. „Vlissingen" won met 9—3 van Poperinghe ZATERDAGMIDDAG- VOETBALIERS STELDEN TELEUR Een millioen Engelsen zagen opening Brits voetbalseizoen Massa-overtocht over het Kanaal C MAANDAG 21 AUGUSTUS 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 'JT- Amateurs stelden danig teleur. Niet Middelkamp of Schulte en ook niet het Zwitserse wielerfenomeen Kubler, in een blakende Tour de France-vorm, noch de charmante Fran se wegkatnpiocn Louison Bobet is wereldkampioen op de weg by de profs geworden, doch de Belg Alberic Schotte. Alberic Schotte of „IJzeren Brlek". zoals deze oersterke renner in Vlaanderen wordt genoemd, was het, die zich van al deze optimistische renners niets aantrok en ook hun vorm aan z(jn laars lapte, en met een voorsprong van niet minder dan een mi nuut wereldkampioen werd. Hij verrichtte de fantastische prestatie om uit een groepje renners te ontsnappen, waarin zich behalve de reeds ge noemden ook nog de Belgen Ramon en Ockers bevonden. Dit gebeurde in dc laatste phase van de spannende str^d gisteren op het circuit van Moorslede in België om de begeerde regenboogtrui, toen dit groepje pro minenten een voorsprong van enkele .linuten had genomen. Schotte herhaalde hiermee zyn zege voor de regenboogtrui van 1948, toen hij te Valkenburg even eens ales eerste over de finish ging. Het is een strijd geweest, tussen de heel groten, welke door het straf fe tempo en door de lange afstand werd beslist in het voordeel van hen, die de laatste jaren de kop groep vormen van de beste Europese renners. Veertig renners waren in de ochtenduren vertrokken en, zo als dat de laatste jaren gebruikelijk is, bereikte slechts een klein percen tage van hen de finish, 12 in totaal, onder wie zich 3 Nederlanders be vonden met Middelkamp als tweede, Schulte als vierde en Van Est als negende. Opgegeven hebben Jansen wegens materiaalpech, Voorting, die een achterstand had opgelopen en De Hoog. Van de bekende buiten landse cracks moesten Koblet. Van Steenbergen en Bartali de strjjd om verschillende redenen staken. In de laatste phase van de strijd wist Schotte dan na enkele vergeef se pogingen te demarreren, een ont- vluchtingspoging, welke tenslotte succes had. Middelkamp, die het ge vaar zag. was de enige, die trachtte de achterstand op Schotte in te ha len. Maar de Belg draaide een hoog tempo en met een minuut voor sprong werd hij wereldkampioen. De uitslag luidt: 1. Brik Schotte (België) 284 km. in 7 uur 49 min. 54 sec.; 2. Middelkamp (Ned.) 7 uur 50 min. 55 sec.; 3. Kubler (Zwitser land) 7 uur 52 min. 42 sec.: 4. Schul te (Ned.) z.t.; 5. Bobet (Frankrijk) z.t.; 6. Ramon (België) z.t.; 7. Ockers (België) z.t.; 8. Idee (Frank rijk) 7 uur 54 min. 10 sec.; 9. Van Est (Nederland) 7 uur 59 min. 50 sec.; 10. Kemp (Luxemburg) z.t.; 11. Olivier (België) z.t-; 12- Roland (Frankr\jk) z.t. TENNIb Verrassingen bij Neder landse kampioenschappen. De eerste eindstrijd van de natio nale tenniskampioenschappen te 's- Gravenhage heeft Zaterdagmiddag de verrassing gebracht, dat dc kam pioenen van vorig jaar, mej. Hermsen en Lincke, geslagen werden door mevr. Koopmans en Rinkel in de zeer korte tijd van een half uur met 61 63. In de halve eindstrijden van het heren-enkspel speelden Linck en van Dalsum een zeer levendige aantrek kelijke wedstrijd. Linck won de vier de set. die de doorslag gaf. De andere halve eindstrijd stond op lager peil. Rinkel speelde met veel minder controle dan tegen Wil ton. Hughan verdedigde tactisch en koos zijn aanvalsslagen zeer goed. De nederlaag van Rinkel met 46 7—5 46 36 was echter voorna melijk aan diens te groot risico-ne men te danken. In het herendubbelspel begingen Hughan en van der Kruk de tacti sche fout om tegen twee zulke goede smashers als van Swol en Rinkel veel lobs te spelen. Het resultaat was 61 61 61 voor de kampioenen 1949. De winnaars van de andere halve eindstrijd Linck en van Meegeren wonpen met 2—6 97 75 63 van Wiltonvan Dalsum. Dames-enkelspel, halve eindstrij den: Mej. Hermsen zonder spelen (mevr. Schmier teruggetrokken); mevr. Roos sloeg mevr. Koopmans 6—1 8—10 6—3. Damesdubbelspel, halve eindstrij den: Mevr. Koopmans cn mej. Eg- gersman sl. mevr. v. Berkel en mev.r Roos 62 62; Mej. Hermsen en mevr. Scholten s! mevr. Jonquicre en mej. Hoog houdt 6—0 64. DE FINALES. Het is de favoriet Linck niet ge lukt de door hem zo fel begeerde ti tel te behalen en aan de in hem ge stelde verwachtingen te beantwoor den. In een niet bijzonder spannende, doch wel aantrekkelijke party sloeg Hughan, die hier de betere speler was, Linck met 7—5, 6—3, 2—6, 6—2. Teveel had Linck de aanval op de sterke en vaak verrassende back hand van Hughan gezocht. By de dames is mej. Hermsen er in geslaagd haar titel te prolongeren. Met 75, 63 sloeg zy mevr. Roos, die ondanks iets grotere variatie er niet in slaagde de routine en vast heid van Nel Hermsen te breken. Ook by het damesdubbelspel, waar in zij voor de geblesseerde mevr. Schmier Ingevallen was, sloeg zij met mevr. ^pholten als partner de combinatie mevr. Koopmans en mej. Eggersman met 64, 64. Het herendubbelspel, dat van Swol cn Rinkel zo op het oog gemakkelijk leken te zullen gaan winnen, werd door het pittige tegenspel van Linck en van Meegeren in de tweede set nog een verrassing. 61, 57, 75, 26, 63 werd de einduitslag. In een vry saaie race is de Aus traliër Jack Hoobin er in geslaagd het wereldkampioenschap op dc weg voor amateurs te veroveren, waar mede Australië zyn tweede wereld titel van deze kampioenschappen heeft .verkregen. Het parcours voel de amateurs liep over één ronde van het kleine circuit (11 km.), vervol- ens moesten de renners een keer e grote lus afleggen (87 km.) en daarna hadden zy nog zeven maal het circuit van 11 km. te ronden, in totaal 175 km. Hoewel er enkele uitlooppogingen zijn gedaan, viel de beslissing pas in de laatste 20 km. toen een groepje van 11 renners, o.w. zich ae Nederlander Roks be vond. een geslaagde ontvluchtings poging deed. Het tempo werd in de laatste ronde nog vergroot en de beslissing moest in de sprint vallen. Pellenaars zwaar gewond In Ronde van Duitsland. Onze landgenoot Jan Pellenaars, die als vierde geklasseerd stond in de Ronde van Duitsland, werd Zon dag in de achtste etappe in een ern stig ongeluk betrokken en werd in- bewusteloze toestand met een zware hersenschudding en verwondingen aan zyn armen in het ziekenhuis te Freiburg opgenomen. Zyn toestand is nog steeds critiek. Hij kwam in het plaatsje Todnau bij Freiburg in botsing met een Amerikaanse wa gen, die door de politie-afzetting was gereden. Onze landgenoot Lakeman heeft in de zevende etappe opgegeven. Men vermoedt dat hy dit besluit heeft ge nomen, nadat hy bericht had ont vangen, dat hy vader van een doch ter is geworden. ten gunste van de onbekende Austra liër Jack Hoobin, die met een kwart wiel de Fransman Varnajo, die voortdurend een belangrijke rol in deze wedstrijd had gespeeld, sloeg in 4 uur 29 minuten 24 sec. Roks wist zich als zesde het beste van de Ne derlanders te plaatsen, als twaalfde kwam Hans Dekkers binnen, met enige achterstand Twee Nederlan ders hadden de strijd gestaakt, nl. Van Breenen en Nolten. DE UITSLAG. De uitslag luidt: 1. cn wereldkam pioen Hoobin (Australië) 4 uur 29 min. 24 sec.: 2. Varnajo (Frankrijk) zelfde tijd; 3. Ferrari (Italië) zejfde tijd; 4. Batsle (België5. Desmet (België) 6. Roks (Nederland), 7. Hutmacher (Zwitserland); 8 Bintz (Luxemburg); 9. Moresco (Italië); 10. Piazza (Italië); 11. Hans Dek ker (Nederland). Molenwater-criterium werd groot succes. Onder luid gejuich ging Zaterdagmiddag de jonge Mangelaars uit Hoogerheide met meer dan een ronde voorsprong over do eindstreep ln het wielercriterium oy het Molenwater te Middelburg. Deze wedstryd was de eerste grote wielergcbeurtenis na de oorlog in Middelburg. Het parcours bestond uit 80 ronden van 1 km., voor amateurs en nieuwelin gen. Damen was de eerste Zeeuw. Aanvankelijk koken de renners de kat uit de boom, maar toch waren er na 10 ronden reeds enkele ren ners gedubbeld. Het was *van Pa- melen uit Westdorpe, die een kon- roep van 15 renners aanvoerde Jn e 20c ronde nam Damen de lcop over. gevolgd door Van Schaik. Nog steeds werden er geen serieuze uit looppogingen ondernomen; maar in de 30ste ronde schoot Mangelaars naar voren en trok een peloton van 17 renners mee. Hij moest zich ech ter weer in het peloton laten terug zakken. In de 50ste ronde ondernam Mangelaars met Louis Damen vlak achter zich een uitlooppoging. Zij namen een flinke voorsprong, doch Damen kon het hoge tempo niet byhouden en viel terug. Toen er nog 15 ronden gereden moesten worden had Mangelaars een voorsprong van een halve minuut op np. 2, Van Pa- melen. SPORTIEVE GESTE. Er begon enige tekening in de eindstrijd te komen, toen Damen een mankement aan zijn fiets kreeg. Zodra Ham uit Souburg dit zag, stond hij onmiddellijk zyn karretje aan Damen af. Dit sportieve gebaar werd beloond met een luid applaus van de zijde van het publiek. Man gelaars was daarmee echter een las- ige concurrent kwyt, In de 67ste ronde lag hy x*eeds 400 m. voor op Van Pamelen en 600 m. op een groepje, bestaande uit Roks, Ver- helst en Konings. Hij liep zelfs een volledige ronde op de hoofdgroep uit en had toen de strijd practisch al gewonnen. Even later ging Man gelaars met een voorsprong van ruim 1 minuut op Saelens door de finish, onder luid gejuich van de feweldige mensenmenigte, die zich ij de eindstreep verdrong. Hiermee behaalde Mangelaars zijn eerste overwinning in Zeeland. De uitslag luidde- Amateurs 1. J. Mangelaars (Hoogerheide), 2 uur 13 min.; 2. G. Saelens (Selzaete); 3. P. Roks (St. Willebrord)4. L. Damen' (Vlissingen)5. F. van Schaik (Mid delburg) 6. W. J. Mouthaan (Vlis singen); 7. M. Valentijn (Bossche- hoofd.) Nieuwelingen: 1. G. Konings (Sprundel); 2. E. Hermus (Oud- Gastel): 3. H. J. Jansen (Axel); 4. C. Konings (St. Willebrord); 5. M. A. Verhelst (Axel); 6. C. Oosthoek Cs-Heerenhoek)7. M. v. Poort vliet (Oud-Vossemeer)8. C. Her mans Hengstdijk Advertentie MOTORSPOR1 Twee doden bij Grote Prijs van Duitsland. ASCARI WOV OP FERRARI. De eerste na.oorlogse Grote Prys van Duitsland, die Zondag op het klas sieke traject met zijn honderd bochten bij Neurenberg werd gehouden, heeft twee doden geëist. Zaterdag slipte de Duitse rijder Greif- zu in de training en reed daarbij een lid van de Eerste Hulp aan. die op slag werd gedood en Zondag geraakte de Duitse coureur Schlueter in de kleine klasse bij een ongeluk dodelijk gewond. De Italiaan Ascari won de Grote Prijs in een Ferrari. Hij dankte dit succes, omdat hij dc gehele wedstrijd niet hoefde tc tanken. De Nederlan der van der Tuyn werd met B.M.W. zevende. BOKSEN Harry Bos naar Duitsland. Harry Bos, Nederlands welterge- wicht kampioen der professional bok sers, zal in begin September, waar- schyniyk in Hamburg, gevecht leve ren tegen de Duitse miadengewicht- kampioen Hans Strijtz. Onderhande lingen zijn voorts gaande over een gevecht tegen de ex-kampioen van Duitsland in het middengewicht, Karl Schmidt. Zoals bekend, heeft de Nederlandse Boksbond toegestaan, dat Nederland se professionals weer in West- Dultsland ln de ring mogen komen. ATHLETlEK Toch succesvolle dagen voor de Nederlanders. De athletlekwedstryd, die de Ne derlandse herenploeg als een genera le repetitie voor de Europese kam pioenschappen te Brussel ia bet af gelopen week-einde tegen de Noorse herenploeg te Hengelo heeft gehou den" Is door de Nederlanders met 99 tegen 121 punten verloren. Toch kunnen de Nederlandse athleten met succes op deze dagen terug zien. Zo als zo vaak na de oorlog moesten de Nederlanders bjj de teehnische num mers de eer aan de tegenstanders laten. Zij boden echter heftig© te genstand en slechts het hoogsprin gen, de 5000 meter en de 3000 me ter cheeplechase, door de Noren dub bel gewonnen, gaf de doorslag. De resultaten van de eerste dag waren succesvol voor de Nederlana- se ploeg. Bij het verspringen brach ten de Nederlanders het niet verder dan 6.965 meter en 6.88 meter, ter wijl de Noren op een cm na 7 me ter en zelfs 5cm. meer dan 7 me ter bereikten. Bij het discuswerpen gooide Johnson bijna 5 meter verder dan onze beste man de Bruyn. die 42.5 meter haalde. De andere Noor Ulgenes wierp 43.28 meter. Op de 100 meter was aller aan dacht gevestigd op Lammers uit Drachten, die echter met 11,3 sec. vierde werd, terwijl Saat een keurige prestatie leverde door aich eerste te plaatsen in 11 sec. Op de 400 meter zorgde de Kroon voor de verrassing van de dag. Hy won in 49 sec., een tijd waar het Ne derlandse record zeer lang op heeft gestaan. De 4x100 meter estafette was eveneens voor de Nederlandse ploeg bestaande uit: Lammers, Saat, Holst en Buys. Eén van de prachtigste nummers van de middag was de 10.000 meter, door Kjersem gewonnen. Geruime tyd namen de Noren Kjersem cn Systad de Nederlandse kampioen, Lataster, tussen zich ln. Onze tweede man Slegt werd al ras los gelopen en bloef ver achter. Na 14 ronden bleef ook Lataster achter en zakte meter na meter af, terwijl Kjersem en Systad elkaar de voor rang betwisten, tot Kjersem ook zijn landgenoot los liet. Zijn ;tyd lag ech ter boven hetNederlandse record van Lataster: 31 min. 30.8 sec. Op de 800 meter startte de Noorse ster. Boyson, die de Noren in Brus sel aan een medaille moet helpen en nu ook won. Hoewel Kist na de start de kop nam was dit slechts voor een ogenblik, want na 50 me ter stoven de Noren voorwaarts. DE TWWEEDE DAG Bij dè 110 meter horden won Buys in de goede,tüd*wafl 55".8 sec. Dat'Kaas bij het pólsstokhoog- springen niet te benaderen zou zijn. stond te voren vast. Des te pretti ger was het dat Lamoree en Swart zich tweede en derde plaatsten. Maehlin won het speerwerpen met een worp van 64,30 meter met Lutke- veld op de derde plaats. Op de 1500 meter liet Slijkhuis xjjn tegenstanders ver achter zich. Har- ting, onze tweede man deed uitste kend werk cn het scheelde slechts 'n fractie van een seconde of h(j was tweede geworden. Het ontbrak hem echter aan de nodige hardheid om tot dc laatste meter door to zetten. Lataster was bij de 5000 meter on geveer een halve ronde achter. Aad de Bruyn maakte een goede beurt door het kogelstoten te winnen, ruim 14 meter. De 4x400 meter werd een fraaie overwinning voor Nederland, slechts een seconde boven het onlangs ge vestigde Nederlandse record. Tijdens de wedstrijd Nederlandj- Noorwegen werd in het junioren invita tienummer 300 meter het Nederlands ju nioren record verbeterd door Herberts (A. V. '23). Hij bracht het op 36,sec,, het oude record stond op naam van Koole (Volewijckers) met 36.2 sec. John Fossett, de 26-jarige lucht acrobaat, die boven op een 14 meter ho ge stalen mast te Brighton in staking was gegaan, omdat de directie van de ijs- show waarin hij meewerkte zijn con tract niet wilde verbreken, is na 37 uur en 10 minuten naar beneden gekomen, nadat de directie zijn eis had ingewil ligd. Revanche van Bondentournooi-finale tegen Utrecht werd met 52 verloren. Belgische buitenspelval belette hogere score. Opnieuw was er by Vlissingen een Belgische club te gast. Ditmaal was het de 2o klasser Popcrlng© F. C., waartegen de Vlissingen-rcservo in een uilweflstryd met 1-0 de meerdere waren gebleven. Het was nu een comblnattè van het Ie en 2e elftal dat dc str(jd aanbond tegen de Belgen. Van strijd kon er echter weinig gesproken worden, want daarvoor was het krachtsverschil te groot. In de eerste helft ging het met de Bel gen nog enigszins, maar na de thee kwamer. zij er byna niet meer aan te pas, alleen het feit dat de Vlissin- fers keer op keer in de buitenspelval epen, stond een nog hogere score in de weg. z Toch waren het de Belgen, die het eeYst wisten te scoren, toen Burger- hoff voor vermeend buitenspel bleef staan. De vreugde was van korte duur, daar een minuut later een dei- verdedigers een schot van Weststrate van richting veranderde cn de kec- Eer kansloos werd geslagen (1-1). ingemanse en v. d. Rafelaar zorg- Eén minuut stilte voor overleden voetbeller. De Zeeuwse Zaterdagvoetballers, die iu de finale van het nationale Bondentour- nooi tegen de andere finalisten uit Utrecht zo'n goed figuur hebben gesla gen, hebben In de revanche van deze fi nale danig teleurgesteld. Vele toeschou wers die met een zekere verwachting naar dit Zeeuwse Zaitrda|middageifUl gingen kijken, zagen het met niet minder dan 52 verliezen. De Zeeuwse ploeg bleef beneden haar kunnen. Het was een fout, dat zij binnen de krytltfnen trad met de opdracht het stopperspil-systeem tilt te voeren: een grove fout zelfs om dat men het S.S.S.-systeem niet maar direct onder de knie heeft. Geen dei- elf Zeeuwen speelt in zyn club dit systeem en is het dan verwonderlijk dat zy hier faalden? Een speler als de onvermoeibare aanvoerder der Zeeuwen, Henk Marijs van Arnemui- den, moet kunnen zwerven en hel pen waar gevaar dreigt, dan is deze speler in zyn element. Hy was nu aan een taak gebonden, doch deed het nog niet zo slecht. Minder van 't systeem begrepen beide backs Lobbezoo en Priester en beide kanthalfs Poort en Tramper. Er kwam van het „vier kant" weinig terecht. In de tweede helft toen men het „eigen" spel weer speelde ging het beter met de Zeeuwse ploeg maar toen was de verdediging lek en liep het in de voorhoede niet gesmeerd. D? WEDSTRIJD. Voor de aanvang van de wedstryd werd één minuut stilte betracht voor de overleden invalide-Zeeuwse sport man Houtekamer van Wemeldinge. Daarna trapte le Grand af met zwak ke wind en zon tegen. de voor een 3-1 voorsprong, maar door een buitenspeldoelpunt en een fout van keeper De Nooyer wisten de gasten de balans weer in even wicht te brengen (3-3). Weer waren het Weststrate en Dingmanse die Vlissingen een voorsprong gaven, ter- whl Moolenbroek niet een fraaie kop bal nog voor de rust het halve dozijn vol kon maken (6-3). De tweede helft was veelal een strijd tussen de Vlissingse aanval en de verdediging der bezoekers. Door buitenspel werden talloze aanvallen onderbroken. Toch brachten Moolen broek, Dingemanse en v. d. Rafelaar de stand op 9.3. Het gelukte de Bel gen tenslotte nog te voorkomen dat Vlissingen de dubbele cijfers bereik te. Voor de wedstryd werden de respectieve volksliedren ten ge hore gebracht, waarbij de spelers in het middenveld stonden opgesteld. Volgens het Oostberlijnse blad „B, Z. am Abend" John Rockefeller junior incognito te Frankfort aangekomen om met de I. G. Farben te onderhandelen over een contract voor onderzoekingen op het gebied der atoomenergie. VOETBAL Lofthouse scoorde de eerste goal. Meer dan een millioen toe schouwers zijn Zaterdagmiddag naar 46 Engelse voetbalvelden getogen om getuigen te zyn van de opening van het lange Britse voetbalseizoen. Sommigespélers hadden al gauw succes. De eerste goal in het nieuwe seizoen werd gescoord door Löfthóu- 'se, 'die middenvoor van Bolton'Wan derers, die 10 seconden na de aan vang van de wedstrijd tegen Charle- ton Athletic al een doelpunt scoorde, zonder dat een been van de tegen standers de bal had aangeraakt. Maar tenslotte won Charlton toch nog met 4-3. De nieuwe Deense ster Vigeo Jensen van Huil City viel de twijfelachtige eer te beurt de eerste te zyn, die een doelpunt ln eigen doel werkte, maar zyn ploeg wist toch nog gelyk te spelen. Na 15 jaar is Tottenham Hotspur weer in de eerste divisie terugge keerd, maar de eerste match was weinig succesvol. De weergaloze handigheid van de Engelse rechts buiten van Blackpool Stanley Mat thews speelde hen parten en het ein de kwam met een 4-1 zege voor Blackpool. Ook de tweede gepromo veerde Engelse club, Sheffield Wed nesday, begon de terugkeer in de eerste divisie met een nederlaag. Chelsea met de brillant spelende Bentley als middenvoor, bleef met 4-0 in de meerderheid. Het zelfde ge schiedde in de tweede divisie, waar de beide juist gepromoveerde clubs verloren. Nots County speelde zon der Tommy Lawton. Daarentegen wonnen belde gede gradeerde clubs hun eerste uitwed- stryden in de tweede divisie: Man chester City en Birmingham sloe- ten resp. Preston North End en wansea Town. Voor dat het seizoen begint.... Voor dat het voetbalseizoen begint is het de gewoonte in Nederland, dat vele clubs elkaar in vriendschappelijke tournooien bestrijden. Dit is ook dit jaar weer het geval geweest. In Ber gen op Zoom organiseerde M.O.C. het Zilveren Krab-tournooi. Internos uit Etten wist dit tournooi te winnen, door een gelijk spel tegen Schevenin- gen en de strafschoppen. Internos uit Etten speelde gelijk (3—3) tegen Sche- veningen en toonde zich bij het ne men van strafschoppen de meerdere, zodat zij beslag legde op de Zilveren Krab. Te Waalwijk werd de finale gespeeld om de Zilveren Schoen, tussen R.K.S. uit Waalwijk en DESK uit Kaatsheu vel. De club uit Kaatsheuvel won de wedstrijd met 30. waardoor DESK in het bezit komt van de Zilveren Schoen daar deze club thans drie jaar acntereen dit tournooi gewonnen heeft. R.C.H. te Haarlem organiseerde Zon dag de jaarlijkse wedstrijden om de Zilveren Molen van Groenendaal. RFC dat.in de finale Schoten met 42 ver sloeg. werd voor de tweede maal in successie winnaar van dit tournooi. Het jaarlijkse tournooi. door de Am sterdamse 2e klasser V.V.A. georgani seerd om de Jan v. Eek-beker, is door A.F.C. gewonnen. De Amsterdammers wisten na verlenging H.F.C. met 3~2 te kloppen. Tenslotte werden Zaterdag en Zon dag de wedstrijden om de Zilveren Pont gespeeld. Dit tournooi was ge organiseerd door de Volewijckers. De finale ging tussen het Arnhemse Vites se en Elinkwijk. Toen de stand na ver lenging nog gelijk (2—2) was, kon Elinkwijk na het nemen van straf schoppen de Zilveren Pont mee naar huis nemen De wedstrijden om het bekende Zilveren Bal-tournooi zijn gis teren ook weer begonnen. De grasmat was echter te lang en spoedig hadden alle spelers hiermee te kampen. Ne vvederzydse aanvallen lanceerde van Dalen een pas voor Meerman; diens schot werd echter door de kee per gestopt. Aan de andere kant gaf Marijs Eskes even de vrye teugel en diens schot ging rakelings naast. Utrecht kwam in het offensief. Mid delhoven schoot van dichtbij hard in, maar met een fraaie safe werkte De Nooyer de bal uit zijn doel. De Zecw- se aanvallen bleken te doorzichtig om effect te sorteren- Nadat Marys klaarheid had gebracht in een pre caire situatie voor het Zeeuwse doel, liet De Nooyer monchalant een ge makkelijke bal door zyn handen glip pen; Korseboom gaf er het laatste zoUe aan (01). En toen, na 24 min. spelen, diende Zeeland eindelijk van repliek, echter zonder veel geluk. Le Grand schoot tegen de paal en een kopbal van Lin- denberg ging via de deklat over het doel. De rustig en beheerst spelende gasten wisten het spel weer te ver leggen. Hun plaatsen was goed ver zorgd en hun combinaties verliepen vlot. Korseboom speelde zich keurig vrij en bracht de stand op O2. Drie min. voor de rust kreeg van Dalen de bal van la Grand en verkleinde op fraaie wijze de achterstand 12. NA DE RUST. Na de hervatting toen do Zeeuwen het S.S.S.-systeem een vaarwel had den toegeroepen vlotte het aanvan kelijk wat beter. Maar Utrecht bleef gevaarlijk. Een schot van Vial werkte De Nooyer corner en uit deze hoekschop schoot Korseboom in (13). Er kwam toen een periode van een Zeeuws overwicht. De defensie der gasten stond toen echter pal, Marjjs en van Dalen werkten als paarden, la Grand zocht naar „gaatjes", maar het lukte niet. Succes kwam aan de andere zyde toen na een mistrap van Lobbezoo Middelhoven in gunstige postitie kwam te staan en niet faalde. (14). Toen Priester een steek liet vallen bracht Korseboom de stand op 15. Lindenberg viel toen uit door kramp en de resterende tyd speelde Zeeland met tien man- La Grand wist ten slotte de stand tot 25 te reduceren. ZWEMMEN 29 Zwemmers uit 12 verschillende landen zullen morgen indien het weer het toelaat een poging wagen om het Engelse Kanaal van Frankrijk naar Engeland over te zwemmen. De ze massa-zwemtocht wordt georgani seerd door het Londense dagblad ..Daily Mail" en voor de eerst aan komende man en vrouw ligt er een prijs van ruim f 10.000— gereed. Zondag was de zee echter zeer on rustig en de temperatuur van het wa ter vrij laag. Als er geen verandering in het weer komt zal de wedstrijd waarschijnlijk uitgesteld moeten wor den tot de nacht van 4 op 5 Septem ber. Onder de deelnemers bevinden zich vele bekende Kanaal-zwemmers. De oudste is de 63-jarige Belg Mus- sche. Vrouwelijke candidaten zijn Ei- leen Fenton, de Deense Elna Ander sen. die van plan is enkele dagen na de wedstryd een poging te doen om het Kanaal in tegenovergestelde rich ting over te steken; verder de En gelse Margaret Ann Weather, onze landgenote mevr. Croes-van Rysel en tenslotte Wanda Boutagy uit Ierse! Iedere deelnemer aan* deze interna tionale Marathon-wedstrijd. die behal ve de winnaar de overzijde haalt, zal een beloning van f 2500 ont vangen. Bij een interview van de deelne mers. maakte Willy Croes-van Rijsel bekend, dat zij binnenkort in het hu welijk zal treden met haar Engelse trainer, de 45-jarige E. H. Temme uit Londen. Willy wordt in het algemeen betiteld als de favoriet voor de eerste prijs aan de vrouwelijke deelnemers. Zij zei. dat ze het huwelijk had uit gesteld tot na de wedstryd. omdat ze de eerste Nederlandse vrouw wilde zijn. die het Kanaal over zwemt. ,,A]s ik daarmee zou wachten tot na het huwelijk, dan zou ik al een Engelse vrouw zijn". Nederlandse successen in Wenen. Reeds op de eerste dag van de Eu ropese zwemkampioenschappen heeft Nederland aardige successen behaald. In de finale van de 100 m. vrije slag plaatste zich de Nederlander Tjebbes, die tweede werd in zijn serie, achter de Fransman Jany. Lies Bonnier won haar serie bij de 200 m. schoolslag dames, maar Jannie de Groot moest in de andere serie haar meerdere erkennen in de Belgi sche Raymonde Vergauwen. In de fi nale van dit nummer hebben zich dus de beide Nederlandse deelneemsters geplaatst. Het Nederlandse zevental deed zijn reputatie eer aan en versloeg Zweden met 4—3. IN 7 KORT Weer hebben de twee Robben- zwemmers Rlnua van Daatselaar en Ar.- ny Veldhuyzan In een lange afitandwed- slrijd de overwinning behaald. Ditmaal zwommen zy over een afstand geveer 3 km, over het "Hollands

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7