Middelburgs Huis der Gemeente trok duizenden bezoekers Kiespijn Zaterdagmiddag werd het gothisch Stadhuis officieel geopend Het koninklijk bezoek aan Vlissingen KINDERSTAD WERD GESLOTEN IN MIDDELBURG WERD WEER EENS OUDERWETS GEFEEST Voortaan jaarlijks een Ronde van Middelburg J^-genda 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 21 AUGUSTUS 19C0 Fraai geschenk van de burgerij aangeboden. Zaterdugmiddug is hot gerestaureerde gothische stadhuis van Middel burg, dat de avond te voren reeds in gebruik was genomen met een recep tie ter gelegenheid van het koninklijk bezoek, in aanwezigheid van talrijke Ingezetenen, alle groepen van de burgerjj vertegenwoordigend, officieel ge opend. Helaas waren enige ministers niet in de gelegenheid aan de invita tie gevolg te geven, maar wel bevond de oud-minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer L. Neher, zich temidden van de genodigden. Hjj heeft destijds, ondanks het toen heersende schreeuwende gebrek aan bouw materialen de mogelijkheid geopend de bouwwerkzaamheden te voltooien, een geste, waarvoor hem deze middag zeer terecht grote dank werd ge bracht. conciërgewoning wordt binnen af zienbare tijd betrokken, maar de se cretarie blijft uiteraard nog enige tijd in het gemeentehuis aan de Wa- genaarstraat. Men hoopt echter het gehele com plex in het voorjaar van 1953 ge reed te krjjgen. d.w.z., dat de bouw van de secretarie, het ontvangkan toor, waarvoor thans de grondslagen worden gelegd en het bureau van Sociale Zaken dan voltooid is. „Ik kan me levendig voorstellen, dat al degenen, die een aandeel heb ben gehad in de restauratie van het fothische deel. trots zijn", meende de urgemeester, die hen dank bracht: de autoriteiten van de verschillende departementen, het provinciaal be stuur, zyn voorgangers, de wethou ders, de raadsleden en de administra tieve en technische ambtenaren, maar vooral ook de scheppers en de werkers, wjjlen de heer Van Hees- wijk en de heer M, J. J. van Beveren, die de restauratie van gevels en Vleeshal leidden en de firma Wouden berg uit Utrecht, die het werk uit voerden, het architectenkantoor Van der Steur, dat zich belastte met de inwendige restauratie en de nieuw bouw en de aannemersfirma Boele en Van Eesteren uit Den Haag, die de uitjvoering op zich nam. En voorts natuurlijk alie opzichters, uitvoerders en niet in. de laatste plaats de arbei ders. Met grote liefde en ijver hebben zjj hun arbeid verricht. STEUN UIT HEEL HET LAND De burgemeester gewaagde ver volgens van de grote steun, die men uit het gehele land voor de aankle ding van de monumentale zalen heeft mogen ontvangen. Talloze voorwer pen werden geschonken. Ook daar voor is het gemeentebestuur uiterst dankbaar, evenals voor de wyze, waarop jkvr. dr. L. C. de Jonge de inrichting verzorgde. De heer Bolkestein besloot:.„In dit prachtige stadhuis zullen voortaan jonge mensen huwen en het geluk vinaen, er zullen besluiten worden ge nomen, die hopelijk in het belang van de stad zullen zijn, feestelijke ge beurtenissen zullen gemeentebestuur en bevolking vreugdevol in de Bur gerzaal samenbrengen en congressis ten zullen daar beseffen kunnen, wat het voor een stad betekent een oud cultuurcentrum te zjjn. Het zal in alle opzichten het Huis der Gemeente zijn, een Huis van oogvërrukkende schoonheid". BURGERIJ DANKBAAR Namens het „Comité uit de burge rij tot aanbieding van een geschenk" voerde hierna de heer Th. Portheine De genodigden verzamelden zich in de luisterrijke Burgerzaal, die op sobere, smaakvolle wijze met anjers, tijgerlelies en asters was versierd. De burgemeester van Middelburg, mr. dr. N. Bolkestein, hield, staande naast een der imponerende gobelins, de openingsrede. Hij wees erop, dat het stadhuis van Middelburg één der weinige bewaar de wereldlijke gebouwen in gothische stjjl in ons land is. Later is er een vleugel in klassieke stijl aangebouwd, met het gevolg, dat tot de fatale 17e Mei 1940 het stadhuis uit twee, wat bouwstijl betreft volkomen aan elk aar verschillende delen bestond. Nu komt er in plaats van het gedeelte in klassieke styl een modem raadhuis, dat echter zal harmoniëren met het gothische deel. Na de verwoesting zijn achtereen volgens vele restauratieplannen, die met de letters van het alphabet wer den onderscheiden, ter tafel geko men, Dat de voorbereiding tot de restauratie zeer veel tijd en zeer veel energie hebben geeist, blijkt wel uit het feit, dat eerst plan-S werd uitge voerd! DE BESTEMMING Mr, Bolkestein deelde mode, dat de Burgerzaal voortaan gebruikt zal worden voor officiële ontvangsten en recepties en dus een typisch repre sentatief karakter krijgt. De raads zaal zal binnenkort in gebruik wor den genomen en zeer spoedig zal ook voor de eerste maal een paartje in 't gothische stadhuis in do echt wor den verbonden. De nieuw gebouwde (vervolg van pagina 2) Deze geest van eendracht wordt echter vooral gesterkt door het be sef. dat wij hierin handelen in de geest van Uw Majesteit, die sinds Haar troonbestijging reeds herhaal delijk Haar volk daartoe heeft aan gemaand, Ons is bekend, welk een grote be langstelling Uwe Koninklijke Hoog heid heeft voor de bloei van nijver heid en handel en hoe ook de Ko ninklijke Marine U ter harte gaat. Als industrie- en havenstad en als Marinestad in herrijzenis verheugt de Vlissingse burgerij zich daarom des te meer ook Uwe Koninklijke Hoogheid in haar midden te zien. BIJZONDERE BANDEN. Ik zou in mijn taak tekort schie ten. indien ik niet de bijzondere ban- het Huis van Oranje verbinden, sinds in 1581 Prins Willem de Zwijger Vlissingen en Veere door koop ver kreeg. „Nodus indissolubilis" stond er op de penningen, die bij gelegen heid van z|jn inhuldiging als mar kies geslagen werden Inaerdaad een onverbrekelijke band was gelegd, die telkens bij de inhuldiging van de nieuwe Prins van Oranje Stad houder werd verstevigd en waarvan Vlissingen herhaaldelijk de vruchten plukte. Ook de laatste anderhalve eeuw. bleven de Vorsten uit het Huis van Oranje er naar streven Vlissingen heen te helpen door moeilijke tijd vakken in zijn geschiedenis, hetgeen helaas enige malen noodzakelijk was. „DE SCHELDE." Ik noem de daad van Z.M. Koning Willem III, die thans 75 jaar gele den de eerste aansporing gaf tot het stichten van de Koninklijke Maatschappij ..De Schelde", het prachtige bedrijf, dat nu alleen al te Vlissingen aan niet minder dan 4.500 mensen werk geeft. Ik noem ook 's-Konings broeder, Prins Hen drik, die in het zelfde jaar door daadwerkelijke steun de stoot gaf tot de oprichting van de Maatschap pij „Zeeland." Ik noem tenslotte de levendige en zo vaak getoonde lief de en belangstelling van Uw Ko ninklijke Moeder, die, in Maart 1945, terwijl het Noorden des lands nog niet bevrijd was, onze stad bezocht en op het Bellamypark, omstuwd door de ganse bevolking, de zwaarst getroffenen moed en troost insprak, iets wat bij elk der aanwezigen de diepste indruk heeft achtergelaten. HET STADHUIS. Wij mogen Uw Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid welkom heten in een gebouw, dat reeds in 1786, toen het nog een particulier woon huis was, door Prins Willem V werd betreden en bewonderd en, later Rijksgebouw geworden en als het Gouvernementshuis bekend staande, in 1818 door Koning Willem I in vruchtgebruik aan de Gemeente werd afgestaan onder het voorbe houd, dat de Koning bij een eventu eel verblijf te Vlissingen steeds de nodige appartementen zo voor Hem als voor zijn gevolg daarin gereed zal vinden. Misschien mogen wij, in dit voor behoud, dat Vlissingen als een voor recht beschouwt, een zwakke herin nering zien aan de woning die Prins Willem de Zwijger in 1582 voor zich Laat U toch niet langer zo plagen! v f Ga morgen naar de tandarts, maar j] I verdrijf nu de pijn met één of tweej het woord. Hjj herinnerde er aan, dat het stadhuis op de Markt in het ver leden steeds de band tussen gemeen tebestuur en bevolking is geweest. De dankbaarheid van de burgerij, toen na de ramp van 17 Mei 1940 bleek, dat de restauratie mogelijk was, is dan ook begrijpelijk. Zij had er behoefte aan deze dankbaarheid te uiten en zo werd een actie gebo ren om gelden voor een geschenk sa men te brengen. Daarbij werd voor al grote steun ondervonden van ver wanten van wijlen burgemeester jhr mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, omdat zij wisten hoezeer deze heert geijverd voor de restauratie. Maar ook commerciële, industriële en fi nanciële ondernemingen en talrijke particulieren lieten zich niet onbe tuigd. Men besloot uiteindelijk een kroon en een vloerkleed voor de trouwka mer te schenken, gedachtig het feit, dat deze kamer voor de burgerij de belangrijkste van het gebouw is en door haar het meest zal worden be treden. Het vloerkleed moet nog worden geweven, de kroon is reeds aanwezig. Mr. Portheine zag in deze antieke kaarsenkroon een symboli sche betekenis schuilen, die van licht drager. De oudste inscriptie, die er eertijds op is aangebracht, namelijk, dat de kroon is aangeboden doox een man aan zijn huisvrouw, moge een leidraad zijn voor allen, die in de trouwkamer de gewichtige stap zet ten! Mr. Portheine wenste „Wet en Raad van deze oude stad" tenslotte toe, dat zij nog vele jaren in dit stad huis werkzaam mogen zijn in het be lang van de burgerij en dat zij zullen mogen beseffen, dat in het heden 't verleden ligt, in het nu wat komen gaat. NOG MEER GESCHENKEN Namens de andere gemeentebestu ren in Zeeland bracht de voorzitter der Ver. van Ned. Gemeenten, afde ling Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes, de gelukwensen over en bood een prachtig zilveren inkstel aan. Na mens het prov. bestuur wenste de Gedeputeerde de heer C. Philipse het Middelburgs gemeentebestuur toe, dat het in deze omgeving vele wijze besluiten zal mogen nemen, welke de critiek van het provinciaal bestuur kunnen doorstaan. Uit naam van het gemeenteperso- neel bood de secretaris, de heer J. Ph. Koene, eveneens een geschenk aan, te weten een fraaie versiering- in de raadzaal, bestaande uit een op de muur aangebracht kleurig wapen van Middelburg en de zinvolle tekst in sierlijke gouden letters „Wie sal 't maecken, dat niemand't kan leac- ken". Hij overhandigde een leren map, waarin met gecalligrafeerde letters de namen der schenkers voorkomen, Ir. A. wan der Steur, de architect van de inwendige restauratie, bracht de burgemeester dank voor diens waarderende woorden aan het adres van alle werkers. Hij schetste de lief de, waarmede de arbeid is verricht en d_ bevrediging, die deze heeft ge geven. OUD-BURGEMEESTER SPREEKT Ook oud-burgemeester M. Fern- hout hield een korte toespraak. HU kon de Middelburgers de verzeke ring geven, dat velen elders in het land met hen verheugd zyn over het herstel van één der meest Luisterrij ke monumenten in Nederland. „Ik ben de enig overgeblevene van de reeks van burgemeesters, die met zoveel vreugde in het oude stadhuis hebben gewerkt en trots op dat stad huis waren en daarom kan ik mij zo foed verplaatsen in de gevoelens van e burgerij", aldus de heer Fernhout. „Destijds, kort voor de verwoesting, maakten raad en wethouders, maak ten mannen als Boasson en Onder- dijk, wiens namen ik met eerbied noem, plannen tot ingrijpende ver bouwing van het raadhuis. De ramp, die Middelburg trof, heeft deze plan nen doorkruist. Hoe dierbaar mij ook de herinnering aan de vroegere in richting zal blijven, ik kan mij van harte verheugen over wat men thans tot stand heeft gebracht. Mogen hier vele besluiten worden genomen, die zullen strekken tot volledige herrij zenis van Zeeland's hoofdstad!" De hoofdingenieur-directeur van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer M. A. Glerum, menïoreerde, dat minister Neher destijds ondanks de grote matei'ialennood toestemming heeft gegeven om met de bouw van het Stadhuis voort te gaan. Thans kan men zien hoe juist deze beslis sing was! Maar de heer Neher, die vervolgens het woord verkreeg, wees alle lof van de hand. „Het was wijlen burgemeester Sandberg tot Essenburg, die vurig pleitte voor af bouw van het mooiste gebouw van Middelburg. Het volk schreeuwde echter ohi huizen en het gebrek aan materialen voor woningbouw was angstwekkend. Ik heb de burge meester toen voor de keuze gesteld: „Ik heb maar zoveel bouwvolume be schikbaar. Wat kiezen U gemeente- naren? „Heel kort daarna bleek mij, dat raad en gemeentebestuur bereid waren 'n deel van 't bouwvolume, dat zij toch zo bitter nodig hadden voor woningbouw, te reserveren voor het Stadhuis. Ik mag U, burge meester Bolkestein, geluk wensen met het feit, dat hier het hart van de burgery nog zo warm klopt voor 't centrale punt van de gemeente", al dus de heer Neher. Nadat de heer Bolkestein de spre kers in een geestige speech had ge antwoord, werden verversingen rond gediend, waarna de genodigden de gerestaureerde zalen Bezichtigden. Zaterdagavond van zeven uur tot half tien bestond voor de burgerij gelegenheid het stadhuis te bezoeken. Toen werd de waarheid van de laat ste. woorden van de heer Neher wel ondubbelzinnig bevestigd! Enige dui zenden mensen grepen de geboden gelegenheid met belde handen aan en hadden voor deze bezichtiging graag een tijdje wachten over. Op sommige momenten reikte de queue tot ver in de Noordstraat! Maar het meest ver heugende was het wel, dat iedere be zoeker na afloop dankbaar en vol be wondering was. In de toekomst zal geregeld gelegenheid worden gege ven tot bezichtiging van het stad huis, dat met recht het is Zater dag wel duidelijk gebleken het Huis der Gemeente mag worden ge noemd Er waren 18.000 betalende bezoekers. Zaterdag was de laatste en tevens de belangrUkste dag in de he laas korte historie van Kinderstad te Vlissingen. De belangrijkste dag omdat de Koningin de stad met een bezoek vereerde. Om zes uur werd Kinderstad door de heer G. A. van Druten officieel gesloten. Er heerste 's morgens een zenuw achtige drukte binnen de muren van Vlissingen Jr. Allerlei opstellingen werden geprobeerd, op het podium repeteerden die aardige meisjes in die leuke pakjes hun klompendans. De stem. die door de luidsprekers aankondigde, dat alle volwassenen van het terrein moesten verdwijnen, werd door de eigenlijke bewoners van Kinderstad met gejuich begroet. Ein delijk was hun stad bevrijd van de grote-mensen-plaag! Hoewel het geheel naar onze smaak een beetje onnatuurlijk rustig aan deed, Icon Kinderstad de koninklijke gasten waardig ontvangen. Tienduizenden genoten van een grandioos vuurwerk. Een stad van licht, muziek en uitgelaten mensen. te Vlissingen liet bouwen, het Prin- senhuis, dat 200 jaar geleden in vlammen opging. Zo ja, dan is het nog een weinig zo, dat wij Uw Majes teit In Haar eigen woning welkom heten. Ik wil eindigen met de wens, dat Vlissingen in goede en kwade dagen met Gods hulp steeds zo mag han delen, dat het met recht zal blijken te zijn en dit versta ik niet alleen in stoffelijke maar ook. in geestelijke zin een parel aan de Kroon van Uwe Majesteit. Na deze rede werd een lopende lunch geserveerd, die uitstekend ver zorgd was door het „Wooldhuis" in opdracht van de gemeente. DANKBETUIGING. BU het verlaten van het gemeente huis speelde de Harmonie Ons Genoe gen het volkslied, dat staande werd aangehoord. Direct daarna werd het dagelijks bestuur van ,,Ons Genoe gen", onder leiding van de heer F. Naerebout en vergezeld van de heer P. de Rooij, in de gelegenheid gesteld om H.M. de Koningin persoonlijk te bedanken voor de verlening van het praedicaat „Koninklijke" aan Ons Genoegen. Op de weg naar de provinciale boot stopte de stoet nog voor het St. Joseph ziekenhuis, waar bloemen werden aangeboden door zuster Sieg fried a en een der jongste patiëntjes. Toen ging het in snel tempo naar de aanlegsteiger aan de buitenhaven. KONINGIN DANKT. De burgemeester van Vlissingen verzoekt ons mede te delen, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden bU gelegenheid van Hun bezoek aan Vlissingen op Zaterdag j.l. zeer getroffen waren door de Hun te beurt gevallen ontvangst. H.M. heeft de burgemeester opgedragen Haar bijzondere dank aan de burgerij over te brengen. Hoeveel mensen zich Zaterdagavond In de binnenstad van Middelburg ophiel den, geen sterveling, die dit kan schat ten. Zeker Is het in ieder geval, dat de oude Zeeuwse hoofdstad althans wat de drukte betreft het karakter had van een wereldstad, zeker is het ook, dat er ouderwets en met overgave gefeest Is. Alle lof voor „Uit het VolkVoor het Volk", welke vereniging niet al leen zorg had gedragen voor een verrassend-goede verlichting van de Markt en voor een kinderaubade, die men niet spoedig zal vergeten, maar die ook een feestprogramma in elkaar had gezet, dat klonk als een klok. Een buitengewoon geslaagd wielercriterium, ettelijke muzikale rondgangen, concerten en een vuur werk, zoals Middelburg in lang niet heeft gezien, vormden de hoogtepun ten van dit festijn, dat in de sprook jesachtig verlichte stad enthousiast en spontaan door de Middelburgei's, vele Vlissingers en talloze lieden uit de Walcherse dorpen is gevierd. Kort nadat het koninkiyk paar Zaterdagmorgen de stad had verla ten werden gelijktijdig drie muzikale rondgangen door verschillende ge deelten van de stad gemaakt. Hoog schalden de vrolijke tonen van het Middelburgs Muziekkorps tegen de gevels op, pittig marcheerden de jon gens van het tamboers- en pijpers korps „Juliaina" door de beviagde straten, dof en in strak rhythme dreunden de trommen van Achilles' Signaal-afdeling en blü klonk het lied uit de koperen kelen van „Crescen do", TOEN DE AVOND KWAM. Een muzikale rondwandeling ditmaal het muziekkorps O.N.D.A. met de signaalafdeling van „Achil les" luidde ook de avondfestivitei ten in. Toen de schemering begon te vaHen, bestegen de discipelen van „Apollo" «uit Domburg het in een groen kleed gestoken muziekpodium op de Markt en lieten onder ae stra lenkrans van gloeiende lampjes ho ren, dat, wanneer het op muziek ma ken aankomt, zij hun mannetje staan. De grootste drukte concentreerc>3 zich, zoals gewoonlijk, op de Markt en de Lange Delft, maar ook elders in Middelburg voor twee dagen lichtstad werd van harte plezier gemaakt. De café's waren stampvol en op de terrassen was geen stoel meer onbe zet. De met rood-wit-blauw en oran je getooide bussen reden af en aan de Stoomtram Walcheren werkte on der hoogspanning en topcapaciteit! om steeds meer feestgangers bq de duizenden in de binnenstad te kunnen voegen. Toen echter de grote wijzer van de stadhuisklok naar de 10 kroop, stroomde de mensenmassa naar de Blauwedqk om getuige te kunnen zijn van de climax van de avond: het vuurwerk, dat aan de overzijde van het kanaal, vóór de voormalige vei- lingebouwen zou worden afgesto ken. EEN WONDERSPEL VAN LICHT. Naar schatting hebben twintigduizend mensen, dicht opeengedromd, van dit pyrotechnlsch wonderspel genoten. Zij kregen een vuurwerk aangeboden, zoals In Middelburg zelden of nooit eerder de luicht ls ingegaan. Terwijl de ene vuur pijl na dc andere de nachtelijke hemel doorkliefde en uiteenspatte ln een waaier van kleurige fonkelende sterren, voer statig een grote boot door het ka naal met op het dek de jongens van „Ju liana" met hun instrumenten. De „aaaahs" en de „oooohs" van de toeschouwei's waren even talrijk als de pijlen en wanneer ed weer een klap-op-de-vuurpijl onverwacht de trommelvliezen attaqueerde, ont brandde grote hilariteit in de dichte rijene. Het publiek werd vergast op enke le nieuwe attracties uit de vuurwerk fabriek, zoals zingende sterretjes en kralensnoeren van licht aan mi niatuur-parachutes. Maar de grootste bewondering hadden toch de olifant met bewegende staart en slurf, die beschoten werd door een wel erg schutterige schutter en het grandioze slotstuk de beeltenissen van Ko ningin en Prins, omgeven door tien- talen molentjes, lichtfonteinen, pijlen en sterren. Deze grootse apotheose verwierf een daverend applaus. TRIOMPHALE RONDEDANS. Maar hiermee was het feest nog niet ten einde. Hossend en zingend ging het in optocht achter de grillig door fakkels beschenen ONDA-mu- zilcanten terug naar de Markt, waar het bestuur van „Uit het Volk—Voor het Volk" een triomphale rondedans uitvoerde. Een eindje verder wekte zowaar een grote troep jongelui een heel oud en bqna vergeten Walche- rens spel weer tot leven, het „kieze, kieze", waarbU de luid gillende meisjes werden gezoend. Over de mensenzee wapperde de Wieleratiractie in Zeeuwse hoofdstad. Naar wij vernemen heeft het centraal bestuur van de Kon. Ver. „Uit het Volk- Voor het Volk", gezien het enorme suc ces van het Zaterdagmiddag gehouden wielercriterium, in beginsel besloten voortaan leder jaar een „Ronde van Mid delburg" voor amateurs en nieuwelingen te organiseren, dit In samenwerking met de Nederlandse Wieier Unie. Bestrijding van de mosselparasiet. De heer A. J. Schipper, directeur van de N.V. „Spaarstroom" te Ka- pelle, zou volgens het Z. D., een che mische vloeistof hebben ontdekt, wel ke de gevreesde mosselparasiet doodt. Dezer dagen te Yerseke in een spe ciaal bad genomen proeven met deze vloeistof, zouden goede resultaten hebben afgeworpen. Vooralsnog zal dienen te worden afgewacht, of deze vinding in de prac- tijk zal blijken te voldoen, daar reeds zeer vele experimenten met chemi sche stoffen zijn uitgevoerd, zonder uiteindelijk een practisch resultaat te bereiken. Niettemin moet gehoopt worden dat dit nieuwe middel inderdaad de redding voor de Zeeuwse mosselcul tuur zal brengen. Amerikaans schip lost en laadt in Vlissingen. Vrijdag is in de haven van Vlis singen binnengelopen het Ameri kaanse 7600 brt metende motorschip „American Defender", dat begonnen is met het lossen en laden. Het schip is gekomen uit Amsterdam en vermoedelijk wordt het te Vlissingen gelost in verband met de staking te Amsterdam. Kantongerecht Oostburg verplaatst. Met ingang van Donderdag 24 Au gustus zal de griffie van het kanton gerecht te Oostburg worden overge plaatst van de barak in de Breede- straat, naar de barak op de hoek van de Oudestad en Volderstraat, waar in tot voor kort het gemeentehuis was gevestigd. De zittingen van het kantonge recht, die tot op heden worden ge houden in de bovenzaal van Café De Vu Ust, zullen, met ingang van Sep tember, eveneens in de barak van de griffie worden gehouden. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. UITSPRAKEN. De Arrondissements-Rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de navolgende hoger beroep-zaken: A. J. B., bierhandelaar te IJzendij- ke, werd wegens dronkenschap tij dens een autorit veroordeeld tot 250 of 2 maanden en 4 maanden ontzeg ging van de bevoegdheid motorrijtui gen te besturen. Hierbq werd met uitzondering van de straf het vonnis van de Kantonrechter te Terneuzen bevestigd. A. A. Th., monteur en autoverhuur der te Kerkwerve, kreeg voor een zelfde feit 1 maand hechtenis en 8 maanden intrekking rijbewijs voor waardelijk met 2 laar proeftijd, bene vens 250 of 50 aagen, eveneens met bevestiging van het beroepen vonnis. De los werkman A. B. te Zierikzee kreeg 2 maal 1 week hechtenis, we gens openbare dronkenschap, twee maal gepleegd. De beide vonnissen van de Kantonrechter te Zierikzee werden hierbij bevestigd. A. A. C„ landarbeider te IJzendijke, werd wegens overtreding van de Jachtwet veroordeeld tot 25 of 20 dagen, met bevestiging van het be roepen vonnis. A. A. G.. koopman te Aardenburg, kreeg wegens het opkopen van oude metalen, zonder dit in zijn registers te hebben aangetekend, 3 geldboeten van resp. 20, 5 en 5, te vervan gen door respectievelijk 10, 2 en 2 dagen. Het beroepen vonnis werd be vestigd, behoudens ten aanzien van de straffen. J. de W., aannemer te Zuldzande, kreeg wegens vervoer van grond zon der vergunning 3 of 2 dagen, even evens met bevestiging van het beroe pen vonnis, behoudens ten aanzien van de straf. klanken van het muziekkorps, soms rauw doorbroken door de knallen van voetzoekers. Veel te vroeg naar ieders zin kwam tenslotte het einde I de tonen van het Wilhelmus verstier ven, successievelijk doofden de lich tjes, het werd weer stil op de straten. Het einde van een verkwikkende vreugderoes, waaraan niemand zich had kunnen onttrekken, het slot van een Oranjedag, zoals weinig Middel burgers tevoren hebben beleefd. DE SLUITING. Nadat des middags het gewone programma van huwelijk, dansjes en toneelvoorstellingen afgewerkt was. beklom om tien voor zes de heer G. A. van Druten het bordes van het stadhuis, om een einde te maken aan deze prachtige week. Als voorzitter van de Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen" dankte de heer van Druten alle instanties, dlo Kinderstad mogelijk gemaakt had den. Allen, aldus de heer van Druten. hebben er aan meegewerkt, heve:i met on heren zonder boord. Onder dankzegging voor de vele den stede bewezen diensten gaf hij vervolgers Peter Bikker eervol ontslag als eer ste burger van Kinderstad. Met wel haast plechtig gebaar ontnam hij hem zijn ambtsketen. Ook de wethou ders en de gemeentebode werden eer vol van hun functies ontheven. Na mens commissaris v. d. Mark loofde spreker het uitstekende werk van de politie, die alle opkomende ongerech tigheden' op tactvolle wijze uit de weg geruimd heeft. De mannen van de brandweer noemde de heer van Dru ten rondweg kérels. Steeds waren zij paraat om onder hun commandant Mouthaan uit te rukken. Over de ge meente-reinigers zei spreker, dat zij een ellendig baantje hadden gehad. Het werk van de gemeente-reiniging is ondankbaar werk, en juist daarom hebben deze jongens een grootse prestatie geleverd. Tenslotte heeft het Rode Kruis en de E.H.B.O. er voor gezorgd, dat alle ontvelde of ge schramde kindertjes met een keurig verbandje naar huis gingen. Ex-burgemeester Bikker dankte de heer van Druten voor zijn werk voor Kinderstad. Ook vele anderen zouden een woord van dank verdienen, aldus de burgemeester, doch zij zullen de wens wel voor de daad willen nemen. Vervolgens overhandigde hij de be scheiden van de burgerlijke stand aan de Bond van Buurtverenigingen. Toen sloeg de klok zes plechtige slagen, en daarmee behoorde Kinder stad weer tot het verleden. Ruim 18.000 mensen vonden het de moeite waard om er te gaan kijken, en niemand ging naar huis met het gevoel, dat hij „bekocht" was. En daarom durven wjj te vragen: voor goed?... ZUID-BEVELAND Kattendijke GEMEENTERAAD. Vanavond (21 Aug.) 8 uur komt de raad van Kattendijke in openbare vergadering byeen. Op de agenda ko men o.m. ae volgende punten voort Vaststelling verordeningen regelende het heffen van vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein en het heffen van verlofs- recht voor de verkoop van zwak-al- coholisphe drank in het klein; Wijzi ging verordening keurloon voor vee en vlees; Vaststelling verordening tot toekenning van een bqslag op ziekenfondspremies van minvermo genden; verordeningen op de heffing van opcenten op de grond- en perso nele belasting; Uitbreidingsplan. Biezelinge SCHOOLREISJE. Leerlingen en onderwijzers van de Herv. Chr. School te Biezelinge maakten een reisje naar Arnhem en Nijmegen. Onder meer werd bezocht Berg en Dal, het Openluchtmuseum en Klein Zwitserland. WALCHEREN Serooskerke DE OUDJES OP STAP. De Chr. Oranjevereniging te Se rooskerke (W.) organiseerde voor de ouden van dagen een autotocht, die buitengewoon geslaagd was. Ruim honderd oudjes namen hieraan in acht auto's en twee autobussen deel. Eerst werd in Goes gestopt, vandaar ging de tocht naar Wemeldinge, waai de sluiswerken veel belangstelling hadden en naar Kapelle, waar een rondgang over de militaire begraaf plaats werd gemaakt. Langs tal van Bevelandse dorpen ging het naar Le- wedorp, waar genoten werd van broodjes en andere lekkernijen, die de Serooskerkse bakkers gratis had den beschikbaar gesteld. Tijdens de maaltijd bracht de voorzitter van de Oranjevex-eniging dank aan allen, die deze rondrit mogelijk hadden ge maakt. Burgemeester Dregmans sprak namens de oudjes dankwoor den tot de organisatoren. Bij terug keer in Serooskerke werd in triomf achter de muziek aan door het dorp gewandeld. MIDDELBURG. Vandaag: Electro: „Met heilig ge weld" (a.l.), 7 en 9.15 uur; Schouw burg: „Tarzan in de woestijn" (14 jrj, 8 uur. Morgen Electro: „Het Tijgermeisje" (deel I) en „De laatste buitenpost", (14 jr.). 7 en 9.15 uur; Clubgebouw: Vergadering Zeelandia, 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra: „De nieuwe Avon turen van Don Juan" (14 j.) 7 en 9 uur. Luxor: „Het meisje van de Veenhoeve" (18 j.) 8 uur. Morgen. Alhambra: „Daar was eens een meisje loos" (alle leeft.) 7 en 9 uur. Luxor: „De Arl-berg express" (14 j.) 8 uur. Wegens ovex-vloed van copie vervalt vandaag het feuilleton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4