Een blij lied uit elfhonderd jonge kelen ruiste over de Markt De stad van M. A. de Ruijter juichte Koningin en Prins toe! Koninklijk paar reed in een calèche door het juist ontwaakte Middelburg Indrukwekkende rit over Schelde- terrein KONINGIN ONTMOETTE JEUGD VAN MIDDELBURG De hofleverancier 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Viermaal boden kindéren bloemen aan. Een schat van mooie herinneringen hebben KoninginJuliana-en Prins Bernhard mee kunnen nemen van hun bezoek aan.Middelburg, maar aan niets zullen zy later met zoveel vreugde terugdenken als aan de merk waardige rjjtoer, Zaterdagmorgen door de nog maar juist ontwaakte stad. Inderdaad, een merkwaardige rijtoer, want wie had tevoren kunnen bevroeden, dat jdeze jubeltocht zoveel minder plechtig en zoveel intiemer, dan was venvacht, zou verlopen Dat het een rit zou worden, waarvan niet alleen de kijkers langs de route, maar ook de koninklijke gasten zélf met overgave konden genieten, omdat de spectaculaire stoet niet behoefde .té rijden in het spoor van een star formalisme Het ging zo heerlijk-van zelfsprekend toe, zo rustig en toch zo feestelijk, zo groots in alle eenvoud, dat het voor de toeschouwers bijna onmogelijk was dit. alles in één ogen blik te verwerken, zéker onmogelijk om er onbewogen onder te blyven... De grote stroom van Walcherse feestvierders naar de stad was nog niet begonnen daarvoor was het nog te vroeg en dus waren het in hoofdzaak Middelburgers, die de binnensta/1 bevolkten. Daar zjj echter bijna allen hun schreden hadden gericht naar de „strategische punten", was het in vele straten ja, zelfs de Korte en de Lange Delft won derlijk rustig. Maar welk een aanblik boden deze stille straten met al haar vlaggen, oranje en veelkleurige bloemen, met het zachte ochtend licht, dat zich hechtte aan deurposten en kozynen en de schoonheid van al. die mooie oude gevels accentueerde! Hoe grandioos was het gezicht van de naderende vorstelijke stoet met de trippelende, fiere paarden, het felle rood en blauw van -jockeys- en lakeienuniforraen, de prachtige ca lèche, waarin een stralende Koningin en een vriéndelijk lachende Prins gezeten waren! En dan tenslotte de triomphale apotheose, de aankomst op de Markt, waar duizenden tezamen waren gestroomd en met ontroering beluister den. hoe Middelburg's jeugd haar liefde voor Oranje uitte met een bljj lied. dat ruiste over het grote plein en dat in ademloze stilte werd aan gehoord. Een schoner slot had de onvergetelijke rijtoer op deze klare zomermorgen niet kunnen krjjgen...... Precies om kwart voor negen ver lieten Koningin en Prinshet jacht „Piet Hein" en betraden de Rouaan se kaai onder het gejuich van de daar verzamelde menigte. De Konin gin was gekleed in een zachtblauw gewaad en droeg een zomerhoed in dezelfde kleur en bruine schoenen; de Prins droeg een donker costüum. Zij begroetten aan de wal - de Comr missaris der Koningin, jhr. tnr. A. F.. G. de Casembroot, die zijn fraaie ambtscostuum metsteek, en sabel droeg én de burgemeester van Mid delburg, rar. dr. Bolkestein. Tijdens het van boord gaan speelde het mu ziekkorps van de Stoottroepen uit Den Bosch liet „Wilhelmus". "Koningin Juliana inspecteerde na de begroeting de keurig opgestelde erewacht der C.O.A.K. en nam ver volgens naast haar gemaal plaats in de met zes paarden uit de konink lijke stallen bespannen calèche. Dé rijtoer kon een aanvang nemen. De stoet van koetsen en ruiters le verde een prachtige aanblik op. Voorop gingen Rijkspolitiemannen te paard, daarop volgde een rijtuig, waarin zich de commissaris van po litie. de heer M. A. Reneman. bevond, vervolgens de koetsen, waarin jhr. De Casembroot en de burgemeester gezeten waren, dan een rijtuig met gevolg van het koninklijk paar. Twee jodkey's, gekleed in rode jasen, met goud "bestikt en witte broeken en te paard gezeten, gingen de koninklijke calèche vooraf, waarop eveneens twee jockey's stonden. De stoet werd gesloten door een tweede rijtuig met gevolg en bereden politie. IN DE LANGE DELFT. Van de Rouaanse kaai reed men over de Beatrixbrug, de Rotterdamse kaai, de Noordzijde van de Dam en door de Korte Delft naar de Lange Delft, waar voor het pand van de heer L. Helder een ogenblik halt werd gehouden. Namens de Koninklijke Vereniging „Uit het VolkVoor het Volk" wer den hier bloemen aan Koningin Ju liana overhandigd. Deze belangrijke daad verrichtte de zes-jarige Yvon ne Marijke Mazure, die op onbevan gen wijze het fraaie bouquet rode anjers aanbood. De kleine Yvonne is het doch tertje van de heer Chr. Mazure, die zelf In 1921 by het eerste be zoek aan Middelburg van Ko ningin .Juliana toen nog een jong prinsesje ook bloemen heeft aangeboden, zonder dat dit overigens tevoren in scène was gezet. -Koningin Wilheimina en haar dochtertje woonden toen het was op 15 September 1921 op het Ab dijplein een uitvoering by van „Me- dioburgum". Na afloop kwamen dé kleine Chris Mazure en Mientje Fre- deriks. in Walckérse dracht gekleed, naar voren en overhandigde het jo chie het prinsesje met zijn linker handje een bos bloemen. Konin gin Wilheimina vond dit moment zo aardig, dat er op haar speciaal ver zoek een foto van -werd gemaakt. Na afloop zei de kleine Mazure tot zijn vdder: „Ik krijg wel eens een stand je" als ik onbeleefd ben, maar nu Pluim op politiepet. Niet alleen de Rijkspolitiemaar ook de mannen van de Middelburgse gemeentepolitie komt een pluim op 'de pet wel toe! Z\j stonden voor een zware taak men denke alleen reeds aan de twee koninklijke rij toeren en het uitgebreide program ma van feestelijkheden maar vol brachten deze op uitstekende wijze. De leiding was goedde uitvoering der bevélen stipt en (wat even be langrijk is) soepel. Geen vervélende incidenten, harde woorden of klap pen, geen mislukkingen of overor.ga- nisgtie het liep alles op rolletjes en dat tot grote bevrediging niet al leen van de politiemannen zelf,, maar ook en vooral van het publiek, dat zich overigens uitstekend gedisci plineerd gedroeg. Er behoefde maar één man wegens dronkenschap te worden opgebracht en maar twee, die elkaar een mep hadden gegeven, een lesje te worden gegeven. Alle huUel heeft de prinses een standje van haar moeder gehad, omdat ze ons vergat te bedanken......" Maar nu was het de beurt van Yvonne om bloemen aan te bieden zy deed het keurig. Koningin Juliana dankte de peuter met enkele lieve woorden en liet vervolgens drie leden van het' centraal bestuur van .Uit het VolkVoor het Volk" de heien L. A. Schenk, voorzitter,TJ. P. 'van 't Hóf-f," secretaris en L. M. Hel der, penningmeester door de bur gemeester aan zich voorstellen. Daar na zette de stoet zich weer in bewe ging en werd een zegetocht gemaakt over de met talloze mensen omzoom de Markt en door de Lange en Korte Nóordstraat. ALLERAARDIGST MOMENT. Op het Noordpoortplein wachtte het koninklijk paar een alleraardigst tafereel. Vóór het Gasthuis hadden zich alle verpleegsters in hun frisse witte uniformen cn alle patiënten, welke daartoe in staat waren geble ken opgesteld. Hartelijk bejubel den zij de hoge bezoekers, die vrien delijk terug groetten. Een jonge patiënte, de 16-jarige Riet de Graaf uit Middelburg, trad in gezelschap van de heren W. Ber denis van Berlekom, voorzitter van de „Godshuizen" en L. J. H. Bron- gers, directeur-geneesheer van het ziekenhuis, naar voren en overhan digde bloemen. Het koninklijk paar maakte hierna kennis met beide he ren. Vóórdat weer verder werd gere den, informeerde de Koningin, of alle patiënten buiten" hadden kunnen ko men, waarop geantwoord werd, dat slechts weinigen hiertoe niet in staat waren. Rijdende over de rustige singels hadden Koningin en Prins gelegen heid uit te zien over het mooie, vlak ke Walcherse land, gekleurd met een gamma van zachte pasteltinten en waarboven 'n prachtige wolkenlucht hmS' KINDERZORG rRESENT. Een dërde oponthoud had plaats op de Veerse Singel, waar de - calèche precies voor de feestelijk getooide oprijlaan naar het jongenshuis van Koninklijk gezin maakte vaartocht over het Keeten. Zondagmiddag om 12 uur meerde het koninklijk jacht „Piet Hein" in de haven van St. Annaland; Met een motor sloep maakte hét koninklijk gezin een vaart door het Kee ten. Later voer de „Piet Hein" naar Zijpe. Ambtswoning Commissaris der Koningin residentie Het wekte bij velen verbazing Zater dagmorgén de koninklijke standaard de oranje vlag met het blauwe kruis boven de ambtswoning van de Commissaris der Koningin aan de Korte Burg te Middelburg te zien waaien. Immers wordt de standaard bij eten koninklijk bezoek aair-^cn officieel gebouw nimmer geplaatst, daar dit alleen mag geschieden, wanneer het gebouw als koninklijke residentie moet worden beschouwd. En het koninklijk paar had in de ambtswoiting van Jhr. De Casem broot niet overnacht. De reden, waarom de standaard hier wapperde, was de omstandig heid, dat de Koningin deze woning voor korte tyd als residentie wenste te gebruiken om er de gouverneur van Oost-Vlaander en In audiëntie te ontvangen. Maar ook op het stadhuis van Vlissingenwerd Zaterdagmorgen de standaard gehesen. Het is namelijk een oud privilege van de Scheldestad, dat het stadhuis by een bezoek door een vorst of vorstin uit liet. Oranje huis automatisch koninklijk paleis wordt. de vereniging „Kinderzorg" stil Meld. Aan weerszijden van de weg stonden de pupillen uit dit jongenshuis en uit het meisjeshuis in Serooskerke met hun leiders en leidsters opgesteld en zwaaiden vrolijk met hun papieren vlaggetjes. Twee pukken, Leo Vier beek uit Middelburg en Riesje van Herk uit Serooskei-ke, die brede oran je sjerpen om hadden, overhandigden H. M. hier bloemen. De voorzitter van de vereniging „Kinderzorg" en de directeur der tehuizen, ds. A. dc Vries en de heer J. van der Windt, werden voorgesteld. Belangstellend informeerde de Ko- nlngin naar het doel van deze ver- 1 aan te horen, eniging. Ds. de Vries lichtte haar hierover in en vertelde, dat niet alle kinderen ter begroeting aanwezig konden zyn, omdat een aantal mo menteel in Haamstede kampeert. Hy. vestigde er de aandacht, van het ko ninklijk paar' op. dat ook oudere pu pillen onder de hoede van dé vereni- Het „huwelijk" in Kinderstad te Vlissingcii, waarvan H. M. de Konin gin en Z. K. H. Prins Bernhard getuige waren. ging staan en duidde daarbij op Wim Vermeule, die voor zeè-officier stu deert en die. kwiek in zijn uniform, bij de ingang de clubvlag van .Kin derzorg" torste. DOOR HAGEN VAN MENSEN. Door de nauwe straten, welke rond om de Oostkerk liggen, reed de stoet naar het Molenwater, waar vele be langstellenden zich haddën verzameld en waar het Leger des Heils en de gymnastiekvereniging „Wilheimina" stonden opgesteld. Langs Heren gracht, Seisdam en de drommen men sen bij het Militair Hospitaal ging de rit verder. Door een haag van jui chende Middelburgers, waarvan ve len Koningin en Prins nimmer tevo ren zó goed hadden kunnen zien, re den de open rijtuigen in de Lange- viele. Het gejubel plantte zich voort tot het de mensenmassa op de Markt had bereikt en daar aanzwol tot een daverende ovatie, toen de calèche stil hield vóór het Stadhuisbordes. Even zag het er naar uit. dat Koningin cn Prins dit bordes zouden betreden, doch zy besloten de aubade van de schoolkinderen zittend in hét rijtuig MAGISTRAAL MOMENT. Het was een machtig momentf toen de strijkers de eerste accoorden aan hun instrumenten ontlokten én; even later heldor uit elf hónderd jonge ke len het vreugdevol en melodieus wel komstlied schalde. Een moment van diepe symboliek, zoals Koningin en Prins daar onbewegelijk luisterden met achter zich-de hoog opryzende gevel van het Stadhuishals zinnebeeld van de erfenis, die het verleden ons hééftnagelaten, vóór zich de schare van ongekunstelde meisjés en jon-' gens, aail wie de taak zal zyn aan de tóekomst van ons land en volk te bouwen. Het was een lang lied. dat de kinderen ion geil en tóch duurde het voor ieiler daar op dè Markt veel te kort....!. Magistraal eindigde het met het zesde'.couplet Van ons volks lied. Vóórdat de aubade begon, had dc 10-jarige Fientje1 Kerkhove. die wei nige .ogenblikken tevoren daartoe was uitverkoren, uit naam van alle 1100 kinderen aan H. M. een bou quet lila bloemen met linten, in de Middelburgse kleuren gepresenteerd, na afloop stelde de burgemeester de componist en dirigent, de heer Jan Kuiler, voor. Koningin Juliana en Prins Bernhard betuigden, hem hun erkentelijkheid voor déze charmante kinderzang. Helaas was het onmoge lijk ook met de tekstdichter kennis te makenzoals men weet is de heer H. den Engelsman enige tijd' geléden gestorven. Wuivend en lachend -naar de tallo zen op dc Markt. Niéuwe Burg, Groenmarkt en Korte Burg begaf het koninklijk paar zich vervolgens naar de Statenzaal, waar de ont vangst werd gehouden. ER WAS BLIJDSCHAP IN KINDERSTAD! IDoor dc geweldige machine-werkplaats van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. onder de helling van de in aanbouw zynde schepen, langs de Uitte „Colomble", slingerde zich Zaterdagmorgen een stoet van auto's' en langs dat slingerpad stond in hagen het personeel van „De Schelde" opgesteld. Dat was een ongewoon en daarom heel indrukwekkend schouwspel. H.M. de Koningin en Prins Bernhard bezochten deze scheepswerf, waar het hart van werkend Vlissingen klopt. Kort tevoren was de koninklyke stoet uit Middelburg gearriveerd aan de 'grens van de gemeente Vlissingen, waar burgemeester mr. B. Kolff de koninklyke gasten had verwelkomd. Daarna ging de rit door het nieuw Vlissingen waar Koningin en Prins een duidelijk beeld kregen van de grote vernieuwing en herleving, die zich in deze stad heeft voltrokken na 1945. De drukte langs de bevlagde en versierde straten en wegen was enorm en het enthousiasme was groot. Door de nieuwe wyk ging het naar de oudere stad. Voor het ziekenhuis „Bethesda" stopte de koninklijke auto. Niet al leen de lopende patiënten waren in de tuin aanwezig, maar ook tal van zie ken konden in deze tuin van hun bed den de hulde gadeslaan die „Béthes- da" bracht door het aanbieden van een prachtig bouquet rose anjers aan H.M. de Koningin. De jongste zuster, mej. Rita Steketee. overhandigde de ze bloemen, bijgestaan door de adj.- directrice, zr. M. J'. Blok. De verpleegsters, doktoren en al len. die in het ziekenhuis werken, hadden zich voor het gebouw opge steld. De Koningin dankte hartelijk en daarna werd langs Badhuisstraat en Zang, bloemen en blijdschap (Slot van pag. 1)" Z.K.H. Prins Bernhard-was inmid dels in een levendig gesprek gewik keld met de heer Ir. C. W. C. van Beekom, Rykslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden tc Kruiningen. Bij een bezoek aan het eiland Goe- ree-Overflakkec maakten; Koningin en Prins destijds kennis met ir. Van Beekom en de Prins had hem nu onmiddellijk herkend. Hij stelde de heer Van Beekom tal van "vragen over het herstel van de geïnundeerde grond, over. "de oogst- aepressie, ovèr teleurstellingen#in de opbrengst van sommige gewassen en' andere landbouwkundige onderwer pen. Ook wisselden de Prins en de heer Van Beekom. die. zoals bekend, beiden kort geléden de Verenigde Staten bezochten, ervaringen over Amerika uit. ONT V AKST BELGISCHE GOUVERNEUR. Al spoedig was het tijdstip aange broken, dat het koninklijk paar moest vertrekken. Toen het de zaal Wilde verlaten, werd door de geno digden dc kreet „Leve de Koningin! Léven de Prirfe!" aangeheven, wa'ar- vöoi' enige malen met vriendelijke bpigingen gedankt werd. - Door een haag van padvinders be gaven de hoge gasten zich naar de ambtswoning van jhr. De Casem- bróót, waar fl© Gouverneur van Ooét-Vlaamlëren, de hëèr M. E. van dé Bogaerde. als vertegenwoordiger van de Belgisch© Koninklijke Prins, zijn opwachting maakte. De Gouver neur. die in ambtscostuum was ge kleed,- was vergezeld van de hono rair© consul van België, de heer ing. U F. M. J. Wats te Sluiskil. Een grote menigte op Korte Burg en Groenmarkt wachtte inmiddels popelend op het moment, dat het ko ninklijk paar naar buiten zou treden. Zy zag eerst de Gouverneur van Öost-Vlaanderen vertrekken en toen was eindelijk het ogenblik daar, dat dë Koningin en de Prins, begelëid door de Commissaris der Koningin en mevr. De Casembroot, de ambts woning verlieten. Andermaal wer den zij hartelijk toegejuicht en we derom, maar nu uit hondèrden kelen, Oprit naar. de boulevard gereden. Bij tie Gevangéntoren stonden alle groe pen van plaatselijke padvinders en padvindster.s opgesteld." De Koningin onderhield zich m.et mevr. Kolff, de beschermvrouwe, en informeerde belangstellend naar de padvinderij in Vlissingen. De jongste kabouter. Jetty Kamermans, kreeg gelegenheid bloemen aan te bieden en na dit aardige moment zette de stoet zich in beweging om daarna weer te stoppen voor de gebouwen van liet Nederlands en het Belgisch loodswe zen. By het Belgisch Loodswezen wer den bloemen aangeboden door Nicole de Bruijkere. die daarbij werd geas sisteerd door de heren Bok en Van den steenwegen. By het Nederlands Loodswezen werden bloemen overhandigd door klonk het enthousiaste „Leve de Ko ningin! Leve de Prins!" DE LAATSTE GROET. Langzaam reed de stoet van auto's de kap van het koninklyk voer tuig was neergelaten door de stad naar de Loskade. Ovérweldi gend was de geestdrift van de dui zenden langs de route, die. massaal en aangrijpend hun geliefde- Vórstin en haar Gemaal de laatste groet brachten. Een symphonic, van geju bel klonk over de eivolle, kleurige feestende stad, rijen dik stonden overal waar de stoet passeerde jui chende, lachende, armen en vlagge tjes zwaaiende mannen, vrouwen en kinderen en ware er - geen perfecte polltJeafzetting geweest, zij zouden met de koninklijke auto mee zijn ge draafd om nog wat langer hun Ko ningin, hun Prins bij zich t© weten. Deze laatste groet was Middel burg's sehoonste geschenk aan het koninklijk naar. Nog niet eerder op deze hoogtijdagen was de liefde voor Oranje in de Zeeuwse hoofdstad op zo'n overdonderende wyre gemani festeerd. Bovenal vertolkte dit gren zenloze, weergaloze cnhousiasme dc in all© harten levende bede: „Kom spoedig weer!" Bcppie dc Poorter, die dat deed on der leiding van de heren van Es en Liigtenburg. IN KINDERSTAD. Even later reed de koninklijke stoet door Kinderstad. Dat was een groot moment. Heel even waren de kleinen teleurgesteld, toen Kóningin cn Prins de auto niet verlieten, maar -e wisten w.pl, dat vele gemeentebe sturen in Zeeland voorgesteld moes ten worden en de meeste van deze besturen maakten, net als het be stuur van Kinderstad. bij de auto kennis met Koningin en Prins! Op het bordes voor het stadhuis zaten bruidjes en bruidegoms voor dë trouwplechtigheid en op het'podium werd een aardige klompendans uit gevoerd. TOESPRAAK. Toen hield burgemeester Peter Bikker zyn toespraak tot Hare Ma jesteit. Hij zei het volgende: Majesteit, Koninklyke Hoogheid, Bij het betreden 'van dè Kinderstad Vlissingen zij het mij vergund U har telijk welkom te heten en onze dank uit te spreken voor de grote eer die ons hiermede wordt bewezen. Wij hopen, dat dit bezoek bij U een Weinige ogenblikken vóór de glo rieuze aankomst van de „Pief Hein" aan de Rouaanse kaai te Middelburg. Het gemeentebestuur wacht, in stem mig zwart gekleed, op de dingen, die komen, persfotografen brengen hun camera's in de aanslag, politieautori teiten houden beraadslagingen, het publiek popelt van ongeduld. Dan verschijnt plotseling op het af gezette terrein een jongeman, onder de arm een mandje, dat netjes met een wit servet is afgedekt. Hij stoort zich allerminst aan de vele verbaas de gezichten, die hjj op zijn weg ont moet. ,.Ik ben de Hofleverancier', zegt hij vrol\jk en licht een puntje van het servet en daarmee van het geheim in het mandje op. Daarin liggen twee potten jam, een snijkoek en ee» half pond „bruune suuker". Oorkonde van Kinderstad. Hier volgt de tekst van de oorkonde, dié in Kinderstad te Vlissingen werd aangeboden aan H. M. de Koningin: De raad van. de Kinderstad Vlissingen, overwegende de grote eer, welke Hare Majesteit ons bewijst door haar bezoek aan onze Kinderstad, besluit: Hare Majesteit Konlrigin Ju liana, Prinses van Oranje Nas sau enzv eriz. te benoemen als ereburgeres van onze stad, Vlissingen. 18 Augustus 1950, De raad voonioemd, De Burgemeester, P. Bikker. De secretaris, C. Gunter. Intermezzo in Souburg ■Tussen Middelburg en Vlissingen, aan beide schier aangebouwd, ligt Oost- en West-Souburg. Langs de Oude Vlissingse weg begaf zich de vorstelijke stoet na het grootse uit geleide, dat de Middelburgse menig ten Koningin cn Prins Bernhard schonken, naar deze gemeente. Het werd een, aardig intermezzo. Weg uit de steedse drukte was men eensklaps, verplaatst plotseling naar de dorpse sfeer. Dunnere rijtjes langs dc wegen van juichende mensen, in Souburg zelfs een opvallende leegte en dan eensklaps voor het fraaie ge meentehuis de menigte weer: de ganse bevolking opeengehoopt, jui chend en blij. De Commissaris der Koningin stel de de heer A. H. SStemerding voor dc burgemeester op zijn beurt de wet houders M\. A. v. d. Putte en J. de Priester en dc raadsleden. Het doch tertje van de gemeente-secretaris, Jetty van Ginkel, het zoontje van de burgemeester, Berent Stemerding, de schoolkinderen Nettie Hage, Sjaantje Dingemansc, Inékei 'Kloosterman, Gerda de Smit, Nelly Adviaanse, Elsje do Vlieger, Corrle Buys, Beppic Rosa-, velt, Ria Bostelqai, Lchie de Nooijér en Corrie Tango boden' bloemen, een album van SoubUrg tijdens cn na de inundatie, foto'sgedjehten! bloemen een lepetje, Profetenbrood, babbe laars en een Walóhérêé pop vóór Prinses.' Marijke aan. De gymnastiekvereniging Astrow stond in slagorde opgesteld, vlaggen cn vaandels wapperden, de muziek spt t Mc. kortom -Souburg kwam best voor dc dag cn wat wilde men >/ircrT Van Souburg ging het langs hpt Havendorp, wdar de ganse bevolking uitgelopen was, naar Vlissingen. Maar over wat daar gebeurde vindt men elders meer! prettige herinnering zal achterlaten. Onze gemeenteraad heeft gemeend U te moeten verzoeken het erebur gerschap van deze Kinderstad te wil len aanvaarden. Als bewijs hiervan lieten wy een oorkonde vervaardigen, waarop is afgebeeld de rood-wit- blauwe vlaggemas.t met de oranje wimpel wapperend boven de wapens van Zeeland en Vlissingen. als sym bool. van dé verbondenheid van ons gewest en onze goede oude stad met het Huis van Oranje. Na deze toespraak overhandigde hij de oorkonde aan H.M. de Kó ningin, die de burgemeester en zyn wethouders hartelijk dé hand schuilde. Luid klonk hel „Léve de Konin gin, leve Prins Bernhard, leve de Prinsesjes..... Hoera En terwijl de kinderen hoera rie pen en met vlaggetjes zwaaiden, zette de Koningin snel haar hand tekening op een aantal kaarten, die In het speciale postkantoor van Kinderstad afgestempeld zouden worden. DE SCHELDE. Toen was het bezoek t.en einde en ging het naar het kantoor van de Kon. Mij. De Schelde, waar directie en kantoorpersoneel een geweldige ovatie brachten aan de bezoekers De directie, de heren' A. Smit, J. W. Hup- kes en H. W. van Tijen, begroetten Koningin en Prins, waarna het doch tertje van de heer Smit, de kleine Maria, bloemen aanbood. Toen begon dan de merkwaardige rit over het bedrijf, dat in snel tempo volledig werd bekeken. Een sobere bloemenversiering, die op enkele pun ten was aangebracht, gaf aan dc al- tyd wat grauwe aanblik van de scheepswerf een fleurig aspect. Door de poort aan de Stenenbe^r verliet de stoet het bedrijf en weldra werd gestopt voor het gemeentehuis, waar het. gemeentebestuur de hoge gasten officieel ontving. IX HET GEMEENTEHUIS. Behalve de wethouders en de raadsleden werden aan H.M. de Ko ningin en Prins .Bernhard voorge steld: mevr. de wed. J. v. d, Jagt Stofkoper. ds. J. C. Sickesz. pastoor C. A. Ouwendiik. ir. A.. Wiebos. J. L. van Véeren. C. Ouwehand, P. Kas, F. P. C. Miis, A. Smit. J. W. Hupkes, H. W. van 'Tijen. G. A. van Druten. B. M. Wijtenb.urg en mr. J. G. v. d. Burgt. REDE BURGEMEESTER. De burgemeester sprak de volgen de rede uit: Majesteit .en Koninklijke Hoogheid. Het valt niet gemakkelijk in wei nig woorden de gevoelens samen te vatten, die Raad en Burgerij van Vlissingen bezielen, nu Uwe Majes teit en Uwe Koninklijke Hoogheid op Haar reis door Zeeland ook deze stad hebben willen bezoeken en eni ge tijd op het Stadhuis de gast van Vlissingen willen zijn. U hebt nieuwe en oude stadsge deelten doorkruist, gedeelten die 'door de oorlog gespaard zijn geble ven. die verwoest zijn en die in staat van herbouw verkeren. U hebt de jeugd in Kinderstad gezien en de volwassenen opgezocht op de plaats, waar zy hun dagelijkse ar beid verrichten. Tast ik mis, indien ik denk, dat Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Hoogheid meer zouden willen weten van de omstandigheden, waarin de stad verkeert? Ik durf bjjna Missingen thans als een gelukkige staxl te ken schetsen. Omdat wjj praetlsch gesproken geen werklozen heb- ben, omdat alles in een staat; van herbouw en van groei verkeert, omdat na de hevige slagen hier door de oorlóg toegebracht wil bemerken, dat wy vooruitgaan, cn wj), voor wat aangaat enige belangrijke welvaart brengende instellingen, dié Vlissingen na de verwoestingen hadden verlaten, een begin van terugkeer mogen vaststellen; wy beginnen weer grond onder de voeten te krijgen. Ik sprak van een gelukkige stad en sprak van stoffelijke dingen. Toch heb ik ook reden van een ge lukkige stad te spreken, omdat wèt tot stand komt, in een geest van eendracht tot stand komt, die Raad en Burgerij bezielt. De wortel daar van is deels te vinden in het geza menlijk in de oorlog doorstane leed. (Zie vervolg op pagina 4, le kolom).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2