ZOVEEL ONVERGETELIJKE INDRUKKEN... nnnwikiriAiF 7EEIEWQF rniiDAüT sssiyss mmm- FkUVmUALt LttUWot UUUMm Dat ik moeite zal hebben ze alle te verwerken! Feest van lijnen, kleuren en een zacht en gulden licht KONINGIN JULIANA: 0E BILT Een afscheid om nooit te vergeten VOORSPELT Politieman hield zich aan zijn orders Luisterrijke ontvangst in de verrukkelijk schone Statenzaal W. Leertouwer en R. A Bosshardt. meer 20 cent „Brieven of adres abonnementsprijs 32 ct per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, yLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Bureau van dit Blad" 25 cent meer. week; f 3.90 p kw.; fr. p. p. f 4.15 Giro nr 359300 P.Z.C.: Middelburg, per kw Losse nummers 10 cent l Bur Vllsslngen Walstr 88—60. tel 2355. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160): M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr. Maurltsstr 12. tel. 102; Terneuzen: Bro uwerijstr. 2; Zierikzee N Bogardsir C 100 tel L0 Na de aubade op aan dit gewest, geeft aan deze plech tigheid een bijzonder cachet. Het was ook in deze Abdygebou- wen dat Uw roemruchte voorvader Stadhouder Willem III, ontsnapt aan de Staatsvoogdij, in de hem rechtens toekomende positie als eer ste edele de Staten van Zeeland pre sideerde. Helaas is zijn voorzitters zetel. die hij tijdens deze historische zitting gebruikte, bij de brand van 17 Mei 1940 verloren gegaan. Na de zo jammerlijke stadhouder loze tijdperken en de republiek, was het dus Zeeland en met name dit eiland Walcheren, waar de victorie van het Huis van Oranje begon. LOUISE DE COLIGNY. Het was ook in een gedeelte van deze Abdij, dat de zo hooggeëerde Louise de Coligny haar verblijf heeft de Markt te Middelburg op weg naar mogen hebben, terwijl eveneens Uw Moeder en voorouders er herhaalde lijk vertoefden. Helaas ging op 17 Mei 1940 dit stijlvolle historische gebouwencom plex verloren door een zinloos bom bardement en het deed de Zeeuwen telkens weer goed ols ze een stukje van dit monument zagen herbouwd. De verwoesting door de oorlog bleef in onze provincie echter niet tot Middelburg beperkt. Wij allen wisten dat de bevrijding ons, gezien onze geografische ligging, grote of fers zou kunnen kosten, maar zelfs onze meest pessimistische gedachten wei-den door de feiten overtroffen. Wij zijn dan ook zeer dankbaar feweest voor het vele medeleven, at we van het Nederlandse Volk en daarbuiten hebben mogen ontvan gen en het was een bijzonder voor recht dat in het betoon hiervan Uw Oranjehuis vooraan stond. Onwillekeurig gaan onze gedach ten dan terug naar de vele bezoeken, die Uwe Majesteit en Uw Konin klijke Hoogheid na de bevrijding aan ons gewest hebben willen bren gen. IN WESTKAPELLE. Reeds enkele dagen na de bevrij ding van Middelburg gaf Uw Hoog geachte Echtgenoot uiting van zijn medeleven met het zwaar getroffen 1 Walcheren door een kort bezoek aan Middelburg en Vlissingen, terwijl Hij kort daarop een tocht per duck over Walcheren maakte. U.K.H. vroeg toen in Westkapelle aan een groep dijkwerkers, waaraan zij het meest behoefte hadden, waarop prompt het antwoord volgde: Engelse sigaretten. Reeds enkele maanden later kon Uw belofte bij het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina worden nage komen, die toen zo bereidwillig was met milde hand de door U beschik baar gestelde sigaretten persoonlijk uit te delen. n Etoe nH.M. bij Haar bezoek mocht 'vernemen dat de jeugd in deze geteisterde gemeente geheel van speelgoed verstoken was, heeft Zij ook haar gedane belofte zeer spoedig kunnen inlossen. Wij zullen nooit vergeten hoe Uwe Majesteit bij Haar bezoek per duck aan West kapelle aan 300 kinderen dit speel goed op verzoek van Uw Moeder heeft willen uitreiken. Onvermoei baar had U van het eerste tot het driehondderdste kind toe voor elk een vriendelijk woord over. Ook Z. Vlaanderen, Z. Beveland, de Statenzaal. Schouwen en Duiveland en St. Plii- lipsland alsmede het eiland 1 holen is de eer te beurt gevallen, dat zo wel Uwe Majesteit als U.K.H. deze eilanden na de bevrijding met een bezoek hebt willen vereren. GROTE GESCHENKEN. En we zullen ook nimmer verge ten op welke vorstelijke wijze Uwe Hooggeachte Moeder grote geschen ken in de vorm van jong vee. land bouwwerktuigen en plantmateriaal aan de getroffen gebieden heeft willen geven. Zo hebben Oranje en Zeeland lief en leed gedeeld. Was het in 16... dat Prins Willem III naar Zeeland toog om Nederland opnieuw luiter te geven, het was op 13 Maart 1945 om 12.29 uur dat H. M. de Koningin na een bijna 5 jaar lange afwezigheid voor het eerst weer Nederlandse bodem betrad in de Zeeuwse gemeente Aardenburg. Dergelijke banden in tijden van nood en ontroering tot stand geko men zijn de mooiste banden. Moge God ons geven dat dusdani ge intieme verhoudingen nimmer worden getroffen. De Koningin onderhield zich ver volgens enige tijd op ongedwongen wijze met de heer J. C. Massee, voor zitter van de Stichting „Zeehospi tium Zonneveld", mevr. Van der HaveLucieer, secretaresse van deze Stichting en de t.b.c.-districts- arts, de heer W. K. Schueling. H.M. legde grote belangstelling aan de dag voor het werk. dat de stichting „Zonneveld" in het belang van de t.b.c.-bestrijding bij kinderen ver richt en liet zich ook inlichten om trent meer algemene aspecten van de bestrijding dezer ziekte in onze provincie. Voorts wisselde zij nog enige vriendelijke woorden met het Statenlid, de heer L. P. van Oor schot uit Vlissingen. (Vervolg op pag. 2) WARM WEER. Warm en aanvankelijk zonnig weer maar later weer toenemende bewol king ftiet een kans op onweer. Mati ge tot vrij krachtige wind uit Zuide lijke richtingen. Op de hoek van de Vierstraat te Yerseke, bij de afrit van de dijk, die naai) de rijksweg leidt, stond Zaterdagavond om streeks zeven uur een politie man op post. Hij had het uit drukkelijk consigne ontvangen .geen enkele auto het dorp te laten binnenrijden, omdat men in verband met het koninklijk bezoek verkeersopstoppingen koste wat koste wilde vermij den. Uit de richting Kruiningen naderde een auto. Prompt werd het stopsein gegeven. Eén dei- inzittende heren informeerde of men op de goede weg was naar de haven van Yerseke. „Inderdaad meneer", luidde het correcte antwoord van de po litieman, „doch het spijt me, ik mag niemand doorlaten". Toen bleef zijn blik rusten op een paar kleine meisjes, die achter in de auto zaten, vro lijk lachten en kennelijk plezier hadden in dit incident. Haastig maakte de politieman zijn ex cuses en liet de auto passeren. Want voor prinsesjes golden zijn orders niet.;.... ln de haven van Yerseke lagen de vissersboten Zaterdag tegen het vallen van de avond zó opge steld, dat aan weerskanten reeksen vissersschuiten de havenwanden maskeerden. Tussen deze beide „dammen" van schepen in bleef een smalle vaargeul open. De schemering viel toen de koninklijke gasten deze laatste plaats, die met een bezoek vereerd werd, bereikten. De met zware wolken en tintelend licht doorspeelde he mel spiegelde in het effen water vlak. Op de dijken rondom de haven hadden zich duizenden en nog eens duizenden geschaard om Vorstin en Prins een laatste „Tot weerziens" toe te roepen. Van de top van ieder vaartuig in de haven wapperde de fiere driekleur.... En aan de wal gemeerd lag daar de Piet Hein en op het dek stonden, eenzaam te midden der menigte, de Prinsessen Beatrix en Irene, die om zeven uur gearriveerd waren Prinses Margriet sliep. Prinses Marijke vertoefde elders. Zij hunkerden naar de komst van hun Vader en Moeder, de prinsessen. En toen Koningin Juliana en Prins Bernhard aankwamen, was hun eerste „werk" aan boord van de Piet Hein de twee prinsessen te omhelzen. Irene en Beatrix holden naar de loopplank, kinderarmen vlogen omhoog en klemden zich om de hals van Vorstin en Prins. Wie heeft dit van nabij aanschouwd en geen brok in de keel gekregen? Zo begroeten wij a|len onze kinderen als wij thuis komen. Zo begroeten onze kinderen ons. Zo had men gehoopt, dat het zijn zou als het koninklijk gezin h erenigd werd. Zo was het. En nu kan men zeggen, dat het afscheid in Middelburg na de aubade op de Markt aangrijpend was, ontroerend en schoon, nu kan men zeggen, dat Vlissingens Kinder stad een uniek detail van de ko ninklijke reis door Zeeland vormde, men kan menen, dat al die „vijf-minuten-ontmoetingen" tus sen Vorstin en Volk in Zeeuwsch Vlaanderen door hun spontane feestelijkheid tot het schoonste be hoorden van deze dag en men kan zich herinneren, hoe overweldigend de drukte was in Goes, hoe doorhuiverd van plechtige stilte de kransleggingenJn Goes en Kapejlewaren, dit afscheid in Yerseke, het wordt door niets geëvenaard. Vier omhelzingen na een manifestatie van Zeeü'wse Oranjeliefde, die alles overtrof, wat vorige pro- vinciebezoeken boden, vormden van deze Zeeuwse reis het niet te evenaren glanspunt. Na die zoenen, die op hun beurt vooraf werden gegaan door een afscheid tussen Vorstenpaar en Commissaris der Koningin in Zeeland, dat wel bizonder hartelijk en dankbaar was afgestemd, verliet de Piet Hein de vaste wal. Verder en verder verwijderde het schip zich van de kade in de snel val lende avond. Toen het verdween was da nacht aangedreven op een zoele zomeravondwind, die de honderden vlaggen in Yerseke's haven deed wuiven in de wind Twee grote dagen waren voorbij. Verleden geworden. Maar levend verleden! Het Koninklijk Bezoek aan Zeeland was een belevenis. Eenvoudig, onge kunsteld, goed Zeeuws: Om nooit te vergeten - Zoveel onvergetelijke indrukken heb ik opgedaan op deza beide dagen in Zeeland, dat ik moeite zal hebben ze alle te verwerken. Vergeet toch vooral niet om aan het Zeeuwse volk ook door de pers kenbaar te maken, hoe ontroerd ik ben, hoe aangegrepen.... Dit waren de woorden, die Koningin Juliana tot jhr. mr. A. F. C. de Casembroot sprak, toen zij de Piet Hein betrad. - Zij zullen ten eeuwigen dage naklinken in de harten van alle Zeeuwen, die Koningin en Prins deze dagen hebben aanschouwd. Koninklijk paar maakte kennis met vertegenwoordigers der Zeeuwse gemeenschap. Zoals de Burgerzaal van Middelburg's Stadhuis is ook de subliem ge restaureerde Statenzaal van de Provincie Zeeland op de Groenmarkt op ivaarljjk koninklijke wjjze in gebruik genomen. Zaterdagmorgen had hier een ontvangst plaats, tydens welke Koningin Juliana en Prins Bernhard de handen drukten van vele vooraanstaande figuren uit de Zeeuwse sa menleving en de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot. een hooggestemde redevoering hield. Deze grootse ontvangst vormt een parel in de lange keten van onvergetelijke gebeurtenissen, die het koninklijk bezoek Zeeland schonk. De glas-in-lood ramen zeefden het harde licht van buiten totdat deze verrukkelyk-schone gothische ruimte haar eigen zacht-gulden schijn had gekregen. Stemmig stak het zwart der costumes van de genodigden af tegen de lichte muren, waarop de kleine wapens der Zeeuwse gemeenten een festijn van heldere kleuren het karakter van deze zaal onder streepten. En dominerend over het spel van lijnen en bogen, over al die kleuren en al dat licht, verrees aan het hoofd van de zaal massief de im posante schouw, waarop een driemaster van ingemetselde Dordtse steentjes herinnerde aan Zeeland's glorierijk verleden. Vóór deze schouw stonden Koningin en Prins en maakten kennis met de vertegenwoordigers van allen, die dag in, dag uit met grote liefde en grote energie Ieder op zyn plaats zich inspannen de belangen van ons gewest te dienen. Elders in dit blad vindt ge de namen van de voorge stelden, maar één hunner willen wy hier toch met ere noemen: ir. H. de Lussanet de la Sablonière, architect van de Abdyrestauratie, onder wiens leiding een afzichtelijke bouwval aan de Middelburgse Groenmarkt ge haakt werd tot een paleis van schoonheid en luister, waardig 's lands hoogste vrouwe te ontvangen. Langs een erewacht van stram in het gelid staande padvinders en pad- vindsters begaven Koningin en Prins zich met hun gevolg naar de ingang van de Statenzaal, in de hal waarvan zij werden opgewacht door de Griffier der Staten, dr. B. D. H. Tellegen Az. en vier Gedeputeerden van Zeeland, de heren mr. dr. A. J. J. M. Mes, A. Schout, C. Philipse en G. Hamelink, sommigen vergezeld van hunne da mes. Aurelia Tellegen, dochter van de Griffier, bood H.M. hier een bouquet rode bloemen aan. Koningin en Prins schreden midden door de zaal langs de aan weerszijden in lange rijen opgestelde genodigden, die vervolgens werden voorgesteld. Na beëindiging van deze plechtig heid trad de Commissaris der Konin gin naar voren en hield de volgende toespraak. REDE COMMISSARIS DER KONINGIN. Majesteit, Koninklyke Hoogheid, Het is voor het Provinciaal Be stuur van Zeeland een grote eer en vreugde U in deze provincie te mo gen begroeten en het stemt tot gro te dankbaarheid dat Uw bezoek ge paard is mogen gaan met de officiële ingebruikstelling van de Statenzaal, de vergaderzaal van de Staten van Zeelana en ontvangzaal van het Prov. Bestuur van Zeeland. Wanneer men jarenlang heeft moeten wonen en werken in een door oorlogsgeweld zwaar beschadigde hoofdstad, is het een bijzonder ge noegen als één der verwoeste meest representatieve gebouwen weer ge reed is gekomen en dat dit vergezeld mag gaan van Uw officieel bezoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1