Oranje in de Poortersstad DE KONINKLIJKE TOCHT LANGS DE DUIVELANDSE DORPEN Zeeuwse Almanak KATERDAG 19 AUGUSTUS 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 De blijde ontvangst in Zierikzee Schouwen en Dulveland waren uitgelopen. De stad van poorters en poorfceressen het aloude Zierikzee heeft H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bemhard binnen zjjn poorten fees telijk en plechtig ontvangen. De versiering van de stad bestond in hoofdzaak uit de vele honderden vlaggen, die van de huizen wapperden en het was goed gezien, dat men met die vlaggen had volstaan, want Zierikzee in vlaggentooi Is een brok schoonheid op zichzelf. Verscheidene ingezetenen hadden zich in poorters- costuum gestoken en dat verhoogde de fleurigheid van het straatbeeld. De vele duizenden, die zich verza meld hadden om de intocht van het koninklijk paar gade te slaan, zagen met enige spanning de burgemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije ver trekken naar de grens der gemeente bij Tivoli, waar hij de stoet zou ont vangen. Daar werd de burgemeester door de Commissaris der Koningin voor gesteld aan het koninklijk paar en toen ving de zegetocht aan. DE INTOCHT. Het grote ogenblik was aangebro ken. Bij het binnenkomen der stad over de gele brug stonden de padvin ders keurig in het gelid en liet het muziekgezelschap „Witte van Haem- stede" zich horen. Het gejuich van de menigte overstemde alles. Het was een schitterende ovatie van de Zuid-Havenpoort tot 't Stad huis over de Oude Haven, langs het Havenpark waar „Kunst en Eer" musiceerde en over de Appelmarkt, waar bij de Wilhelminalinde „Luctor et Emergo" van Renesse zich liet ho ren. In de Meelstraat had zich op gesteld een aantal poorters en poor- teressen in costuum, die bijzonder de aandacht trokken. Vóór het stadhuis bevonden zich de drie wethouders en de secretaris, die door de burgemees ter aan H. M. werden voorgesteld, waarop de jongste dochter van de burgemeester, mej. Bien, bloemen in de stadskleuren aanbood. De toegang tot de raadszaal en trouwzaal was belegd met een kostbare loper, ter wijl in de raadszaal een prachtig kleed de vloer bedekte. Bij de aankomst van het koninklijk paar werd het carillon bespeeld. IN HET STADHUIS. Direct na de aankomst werden in de burgemeesterskamer voor de hoge gasten bouillon en sandwiches feserveerd door mevr. Schuurbeque oeije en mevr. Grolleman. die daar bij geassisteerd werden door de da mes Schiettelcatte en Noordhoek. Het gezelschap begaf zich daarna naar de raadszaal, waar burgemees ter mr. J. Schuurbeque Boeije de raadsleden voorstelde: de heren A. Groenendijk, J. Catshoek, G. van Duin. J. C. Tinder, M. Goudzws- u. W. P. A. Brouwer, J. G. L. Sim mers, J. W. van den Doel, A. J. van Leeuwen en C. Hoek, bij wie zich ook bevonden de drie wethouders, de heren R. Gerritsen, mr. C. J. B. du Croo en A. M. den Boer. Daarna sprak de burgemeester de volgende rede uit: Gaarne maak ik mij de tolk van de burgerij en van de Raad van Zierik zee om U in deze gemeente een eer biedig en hartelijk welkom toe te roepen en U beiden er voor te dan ken, dat U hebt willen besluiten bij Uw bezoek aan Zeeland ook deze oude stad aan te doen. Uit onze meer dan 1100 jaren oude geschiedenis wilde ik gaarne een en kele trek naar voren halen. Dat is de band, welke de eeuwen' door steeds tussen Landsheer of Vorst en haar bestaan heeft. Wanneer Graaf Willem I in 1203 uit zijn Graafschap verdreven wordt, vindt hij in deze veste veiligheid en rust. Vanaf Willem van Oostervant laten alle Landsheren zich hier huldi gen en vaak bezoeken zij onze stad. Vandaar dat dan ook de keur- en privilege-boeken van Zierikzee van hun grote belangstelling en genegen heid getuigen. Nog sterker wordt de verknochtheid tussen Landsheer en volk na de eindbeslissing van de eeu wen durende oorlogen met Vlaande ren, toen in 1304 door Witte van Haemstede bij het Manpad de zege behaald was, gevolgd door de twee daagse zeeslag op de Gouwe, hier onder de muren van deze stad. In de ze oorlog was Zierikzee de enige stad welke staande bleef en niet van het Hollandse Gravenhuis afviel. Voor de verdere geschiedenis is dat van zeer veel betekenis geweest. Later bezoekt de Vader des Vader lands deze stad niet minder dan vier maal. In 1573 verblijft hij hier vyf dagen achtereen. Zo is geleidelijk een band en een traditie van eeuwen her ontstaan, welke heden ten dage nog ten volle levend is. De geschiedenis van een stad als deze spreekt niet alleen van macht en rijkdom, maar ook van ramp en te gentij. Ik wil U dat alles besparen, maar volstaan met U de verzekering te geven, dat men na de bevrijding, toen men het land hier als een bin nenzee en modderpoel met deels ver woeste, deels geplunderde gemeenten terug vond, onder Gods zegen de hand aan de ploeg heeft weten te slaan en met alle kracht gewerkt heeft om hier alle sporen van ver nieling uit te wissen. Dat alles neemt toch niet weg, dat onze stad ook thans nog ten volle haar moeilijkheden kent. Tengevolge van oorlog en inundatie daalde het welvaartspeil. De gemeentelijke fi nanciën zijn een bron van grote zorg. Het probleem om allen, die om huis vesting vragen, onder te brengen, is klemmend. De stad, welke door ve len als de best bewaarde middel eeuwse stad beschouwd wordt, heeft de zorg om haar schone bouwwerken in goede staat te houden en de mo numenten van cultuur en geschiede nis aan het nageslacht te kunnen overleveren. Ook dit brengt vele en zware eisen met zich. En, al is hier geleden, al zien wij als verantwoordelijke bestuurders vaak moeilik een uitweg, de geest van vernieuwing is na de bevrijding over deze stad wederom vaardig ge worden en zo gaan wij, ondanks wat ons vaak bezwaart en beklemt, rus tig en moedig verder. Dat U beiden op Uw reis door Zeeland ook onze stad hebt willen aandoen, is voor ons meer dan een historisch gebeuren, maar het her nieuwen en het bestendigen van een eeuwen-oude band, welke door we derzijds aanschouwen versterkt en onverbrekelijk wordt. En wij schromen dan ook niet, om de belangen van deze stad en haar bevolking bij Uwe Majesteit eerbie dig en met warmte aan te bevelen. SCHOUWSE POPPEN. Ik zou U thans willen verzoe ken mjj toe te staan, U de leden van de raad van Zierikzee voor te stellen. Maar voordat ik daartoe over ga, zullen vier meiskes van de vier lagere scholen van deze stad het bijzonder op prys stellen om voor U, als Modder en Vsv^er van onze prinsessen te mogen ver schijnen en U voor de prinsessen een viertal poppeii iu eauuvv .e kleding t" ove-handlcen. we'ke de gemeente gaarne aan de prin sessen wilde geven. Na deze woorden van de bur gemeester werden door mej. Constandse en de gemeente-sec retaris, de heer G. Grolleman, vier kinderen binnengeleid. Jopie van Liere bood een pop aan voor Prinses Beatrix. Erika Lugt een voor Prinses Irene, Annie van Velthoven voor Prin ses Margriet en Katie van 't Veer een voor Prinses Marijke. Vriendelijk lachend nam H. M. de Koningin de fraaie poppen in ont vangst, die ze aan de prinsessen zou geven. AUTORITEITEN VOOR GESTELD. Na deze aardige onderbreking stelde de burgemeester aan H. M. de Koningin en Prins Bemhard voor de heren M. Doeleman H.Jzn., di recteur van de fabriek Zeelandia, M. C. Doeleman en P. Heering. be stuurders van de Z.O.V., mr. H. H. G. Verso-lick. b:". -kp Klompe, dijkgraaf van het water schap Schouwen en dr. H. Ezendam van de Kring Schouwen en Duive- land der Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst. H.M. onderhield zich o.m. met de heer Doeleman H.Jzn., die bijzonder heden vertelde over de fabriek Zee landia en met. dr. Ezendam, bij wie zij <~ifo'-m;--r.'" i'.? v - ca paciteit in het ziekenhuis op Schou wen en Duiveland. DE BURGEMEESTERS. Vervolgens stelde de Commissaris der Koningin aan Koningin en Prins gemaal tien burgemeesters voor: Jhr. A. van Citters, burgemeester van Burgh, Jhr. R. J. H. Q. RÖell, burgemeester van Haamstede. Mr. G. F. LunsinghTonckens, burge meester van Renesse. Noordwelle en Serooskerke, A. J. de Bruin, burgemeester van Ellemect en Eikerzee, H. R. Nieborg, burgemees ter van Duivendyke, C. Gast, burge meester van Brouwershaven, H. J Roelvink, burgemeester van Zonne- maire, Z. Comelis, burgemeester van Noordgouwe. A. H. Vermeulen, bur gemeester van Dreischor en W Baas, burgemeester van Kerkwerve en ir. C. Koning van de Prov. Wa terstaat. HET VERTREK. Intussen wachtte buiten vol onge duld een grote menigte, die hartelijk juichte toen het gezelschao zich var het stadhuis naar de „Piet Hein" begaf. Vooral op het HavenpJein heerste grote geestdrift. Daar be vonden zich vele ouden van dagen, die op gemakkelijke wyze de stoet konden gadeslaan. Ter ere van Koningin en Prins werden een serie volksdansen uitge voerd, die werkelijk onberispelijk wa ren en waarvoor het koninklijk echt paar grote belangstelling toonde. Zierikzee toonde daarbij, dat het op het gebied van volksdansen een piomersplaafs inneemt in Nederland! Aan H.M. de Koningin werd door mej. J. Smallegange een beschrijving van de volksdansen aangeboden. Op verlangen van H.M. werden aanhaar voorgesteld de beide leiders van de dansjes, de heren A. Brand en G. H. Breetvelt. BIJ HET LUITJE. Het zou geen ontvangst van Koningin en Prins in Zierikzee geweest zyn, wanneer niet het echte palingbrood was aangebo den. Dat gebeurde bij het em- barkeren van Koningin en Prins op het Luitje, waar mevr. Du Croo haar opwachting maakte met de padvindsters en Marinus van Putte het mandje met pa- Mngbrood overhandigde. Het scheen wel of geheel Schou wen en Duiveland was uitgelopen om van het vertrek getuige te zijn en er heerste een geestdrift, die zelfs voor Zierikzee, waar men toch geestdriftig kan zijn, iets ongekends was. H.M. de Koningin toonde zich daardoor zeer getroffen en op de ponton bij het afscheid zeide H.M. tot de burgemeester: „Dank, burge meester en de burgerij, voor wat er fedaan is in Zierikzee om mijn ver lijf zo aangenaam mogelijk te ma ken." Bij het vertrek musiceerde „Kunst en Eer" en er kwam aan het gejuich eerst een eind toen de „Piet Hein" het havenkanaal uitvoer. Maar ook toen duurde de hulde van Zierikzee nog voort, want schipper B. W. Schot was daar met zijn mannen van de schippersvereniging „Helpt Elk ander". Zij brachten met gepavoi- seerde vissersschepen de „Piet Hein" weg in de richting Kortgene Zij waren de laatsten, die van Ko ningin en Prins ver op de Ooster- schelde afscheid namen Heksenwerk voor de radio KRO, VARA en Radio Neder land Wereldomroep hebben de radioreportage van het Zeeuwse bezoek verzorgd. Heksenwerk! verklaarden Guus Wetzel en Herman Fel- derhoff en zij doelden er daar- by' op, dat de ver uiteengele gen Zeeuwse eilanden en de lange tochten te water het ma ken van een goede radiorepor tage wel uitermate moeilijk maakten. Drie reportagewa gens waren er nodig! Maar wie kans heeft gezien Vrijdagavond de radio te beluis teren, die weet, dat dit heksen werk met goede uitslag werd bekroond. De radioreportages waren honderd procent! De oude Verenaren wachtten op dë komst van de Markiezin van Veere Typische Duivelandse geschenken De Duivelandse dorpen hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard be groet met een enthousiasme, dat voor dat van de Thoolse dorpen aller minst onderdeed. Overal deinende juichende menigten, zwaaiend met veel kleurige vlaggen, overal muziek en even als op Tholen en Noord Beveland overal fier op hun prachtige paarden de landelijke ruiters, met wapperende vanen, in onberispelijke ruiterkleding. Overal een blijde, door de groots heid van het gebeuren gegrepen jeugd, ouden van dagen in hun weergaloze Zeeuwse kledij die hun ontroering niet meester waren en zonder twijfel deze dag als een der grote dagen van hun leven beschouwen, overal blijd schap in het zonnige land! 19 AUGUSTUS. Van d'Ee tot Hontenisse Van Hulst tot aan Cadzand, Kan niemand zich vergissen Oranje in Vlaanderlandl BRUINISSE Na de aankomst te Zijpe werd het ge meentebestuur van Bruinisse voorge steld aan H.M. de Koningin en Prins Bernhard. De muziekvereniging „Nu j met Hope" stond daar opgesteld en liet zich horen. Er was een ere-poort opgelicht, die versierd was met vis serij-producten en landbouwproduc ten. De stoet reed door het dorp Bruinis se, waar even gestopt werd om mej. Mats v. d. Berg, het dochtertje van de burgemeester, in de gelegenheid te stellen een bloemenhulde aan te bieden. Bij de grens van de gemeenten Bruinisse en Qosterland zorgde „Nu met Hope" door vrolijke muziek voor een opgewekt afscheid. IN OOSTERLAND Om iien voor één arriveerden de koninklijke gasten in Oosterland. Het dorp was riik versierd met vlaspen en wimpels. Voor het Gasthuis werd halt gehouden, waar de Commissaris dei- Koningin de burgemeester van Ooster land. de heer A. C. v d. Have. aan Hare Majesteit voorstelde. Vervolgens stelde de burgemeester de secretaris, de heer C. J. Zoeter, de wethouders en de raadsleden aan de koninklijke gas ten voor. Twee bewoonsters van het Gasthuis mevr. Kwaak-v. d. Werf en mevr. Van 't Hoff-Dorst. boden doosms Zeeuwse stokbeschuit aan, waarna de stoet doorreed naar het Jeugdgebouw waar de kinderen van de scholen te Oosterland en St. Jansland ongesteld waren met kleurige ballonnetjes, die bij het vertrek van de stoet werden losgelaten. Oosterland's fanfare speelde pittige marsen. Onder grote belang stelling vertrokken de koninklüke gas ten hierna naar Nieuwerkerk. De nieuwe klokken van Oosterland beier den dat het een lust was en gaven aan het ganse gebeuren een geheel eigen cachet. TE NIEUWERKERK Te 1.09 uur arriveerden H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard in de gemeente Nieuwerkerk, begroet door een erepoort met landbouwpro ducten, waarboven stond, „Welkom in Nieuwerkerk". De ring van het dorp, de Noordstraat en de Poststraat waren rijk versierd met ora*ijc-vlag- fen en van alle woningen wapperde e driekleur. In de muziektent speelde het fanfare-korps voor en na het ver trek der Koninklijke gasten, vrolijke marsmuziek. Op de stoep voor het gemeentehuis stonden de burgemees ter en de raadsleden met hun dames. Daarnaast het Oranjecomité met da mes en verder de mandoline-club, de korfbalvereniging en padvinders met vaandels en met vlaggen. Tegenover het gemeentehuis was de schooljeugd I. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard op de kade te Veere De volksdansjes te Zierikzee hadden de volle bewondering van KM, de Koningin en Z.K. Prins Bemhard Inbreker dronk eerst een stevige borrel. In de nacht van Donderdag op Vrijdag hoorde een passerende bur ger gerucht in een naaimachinehan del in Den Haag. Hij waarschuwde de politie, die, na het gebouw om singeld te hebben, op onderzoek uitging. In het gebouw trof men een 42-jarige Hagenaar aan, die omwa- send was met een sterke dranklucht. De man, die er op uit was om de brandkast te forceren, had geen weerstand kunnen bieden toen hij op zyn tocht door het gebouw de re presentatie voorraad drank van de firma ontdekte. Hij legde zijn uitge zochte collectie inbrekerswerktuigen naast zich en deed zich tegoed aan cognac, jenever en Vermouth, totdat de politie er een eind aan maakte. opgesteld, voorzien van vlaggetjes. Door de Commissaris der Koningin werd allereerst de burgemeester aan Hare Majesteit voorgesteld, die daar na op zijn beurt de raadsleden voor stelde. Wilhelmina Kooijman, leerlin ge der bijzondere school bood H.M. bloemen aan en door Neeltje van Dienst, leerlinge der openbare school werd een keurig verzorgd album aangeboden met vele foto's van het dorp en omgeving tijdens de inunda tie in 1945 en hoe het thans is. Het album werd ontworpen en samenge steld door de heer Bakker, opzichter bij de Centrale Dienst Noord-Zeeland. 'Je heer J. v. Klinken raadslid, dankte hier H.M. de Koningin persoonlijk voor het feit, dat hy een der eerste, zo niet dé eerste was, die na de troonsbestyging een onderscheiding ontving. Mevrouw Smit, particulier secreta resse van Hare Majesteit was gelo geerd bij dr. Vleugels-Schutter en zij begroette Koningin Juliana en Prins Bernhard, waarna de heer en mevrouw Vleugels-Schutter aan H.M. werden voorgesteld. Aan het einde van de Poststraat was wederom een erepoort opgericht met het opschrift: „Tot Weerziens". OUWERKERK De kinderen der. bewaarschool en die der openbare lagere school te Ouwerkerk stonden op het tegelpla teau opgesteld, alsmede de sportver eniging en het kerkkoor. Ook het ge meentebestuur was daar aanwezig, terwijl „Nieuw Leven" in de muziek tent het welkom blies. Zodra de auto van H. M. stilhield zweeg de muziek. De Commissaris der Koningin in Zeeland stelde de burgemeester aan het vorstelijk paar voor, die op zijn beurt de wethouders en de raadsleden voorstelde. Daarna werden enkele geschenken overhandigd en wel door Jo v. d. Stolpe het wapen van Ouwerkerk in zilveren, zwarte en gouden bloemen, door Nellie de La ter een fles perziken op brandewijn (als versnapering op de Piet Hein), door Corrie Hage een album met fo to's van Ouwerkerk voor, tijdens en na de inundatie, door Riet Timmer man, Jaany Hendrikse, Anke van der Werf en Arie van der Have een zoete versnapering van Ouwerkerks- Leids gebak voor de vier prinsesjes. Hare Majesteit betuigde haar dank voor de ontvangst en verklaarde dat zij de poort van korenschoven aan de ingang van het dorp bijzonder mooi gevonden had. Ook informeerde zij nog naar de toestand van het in de oorlog vry zwaar getroffen Ouwer kerk. Na een oponthoud van 7 mi nuten vertrokken de hoge gasten onder de klanken van het Schouwse volkslied. Amerikaans schip brandend In volle zee. Op het ruim 7000 ton metende Ame rikaanse vrachtschip „Russel R. Jones" is brand uitgebroken. Het schip be vindt zich op de Atlantische Oceaan, 650 km. van Miami. Van het schip, dat pas een orkaan heeft doorstaan, staan twee ruimen in lichter laaie. De offi cieren aan boord vrezen, dat het op nieuw in de orkaan terecht zal komen. Weer spion gearresteerd In de Ver. Staten. I In de Amerikaanse staat Texas is de vroegere ingenieur van de Marine, de 33-jarige Morton Sobell, gearresteerd op beschuldiging van uitlevering van defensiegeheimen aan de Sowjet-Unie. Sobell had de V.S. verlaten, doch werd in Mexico aangehouden en weer over de grens gezet. Graziani komt vrij. Ex-maarschalk Rodolfo Graziani, opperbevelhebber van Mussolini's fascistische republikeinse leger, zal op 29 Augustus uit de gevangenis /orden ontslagen. Een militair tribunaal heeft hier toe Donderdag besloten. I Graziani was in Mei tot negentien 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Wereldgebeuren Tito's boeren Het Joego-Slavië van Tito mag zich sinds de rebellie tegen Moskou in een vleugje sympathie vanuit het Westen verheugen, omdat de sterke onafhan kelijkheidszin van de communistische leiders in Belgrado wel gunstig af steekt bij de serviele onderdanigheid aan het Kremlin bij de kopstukken in de andere volksdemocratieën. Die onafhankelijkheidszin en de energie, waarmee de zaken worden aangepakt, is dan ook het enige wat in het nieuwe Joego-Slavië te loven valt. Voor het overige heerst er een com munistische dictatuur, waarbij de ge bruikelijke methoden van terreur en intimidatie worden gebruikt. Enkele Nederlandse journalisten, hebben het met eigen ogen kunnen constateren. De heer Rankowitsj. de chef van de geheime politie is oppermachtig; hij heeft zijn mannetjes zitten tot in de kleinste dorpen met het gevolg, dat niemand zijn ontevredenheid openlijk durft uiten. „De grote massa der boe ren. arbeiders en intellectuelen heeft een diepe afkeer van de Tito-partij", constateerde een der journalisten. „De grootste zorg heeft de Joegoslavische arbeider voor zijn dagelijks brood. De eerste twee weken van de maand is er wat brood ,de rest van de maand leven ze van maïs .gekookt in water". Het slechtst zijn wel de boeren er aan toe. Volgens de correspondent van de Neue Züricher Zeitung, die kans zag met een aantal boeren te spreken, wordt er in «stilte op allerlei manieren geklaagd over de toestanden van armoede en uitzuigery. waarvan zij het slachtoffer zijn. Velen zijn in lompen gekleed en hebben niet eens schoenen aari 'dè voeten. Er wordt in Zuid-Kroatië ook steen en been geklaagd over de leverings plicht. zowel ten aanzien van graan als van vlees. Er zou niet eens vol doende worden overgehouden voor eigen voeding. „Wij hebben steeds honger", was een algemene klacht. De regering heeft zelf richtlijnen uitgegeven, die een soepele toepassing van de leveringsplicht voorschrijven, maar de dorpsautoriteiten, die veelal dorpspotentaten zijn, spannen zich in Belgrado zo welgevallig mogelijk te zijn. vooral omdat het graan als ex portartikel de buitenlandse handel ge zond moet houden. Een bijzonder ne telige omstandigheid is dan nog, dat de oogsten dit jaar niet bijzonder gun stig zijn. De pers staat natuurlijk onder strenge censuur. Toch zijn er berichten door gesijpeld over relletjes en opstandjes her en der, waarbij zelfs coöperatie depóts bestormd werden. De Joegoslavische regering wil het doen voorkomen alsof enkele ..specu lanten en reactionnaire boeren" hier voor verantwoordelijk zijn. Waar schijnlijk wordt de onrust echter voor namelijk veroorzaakt door de Servi sche minderheid in Kröatië. De Ser- ven zijn een strijdbaar volkje, maar behoren tot de armsten van Joego- Slavië. Niet alles kan op rekening van Tito en zijn medewerkers geschoven wor den. Het nogal ruwe land heeft nooit een democratische staatsvorm in Wes terse zin gekend en het is ook de vraag of de mentaliteit van de bevol king zich daarvoor leent. Daarenboven moet Joego-Slavië. ge boycot door de Kominformlanden. zich zonder steun van buiten alleen door de economische moeilijkheden heen slaan en er een kostbaar militair ap paraat op na houden. Welk régime dat van Tito ook zou vervangen, onder de huidige omstandigheden is er weinig welvaart voor Joego-Slavië weggelegd. Dubbele grootte voor mens en dier Radio-Stockholm meldde Dinsdag ochtend vroeg, dat drie Zweedse ge leerden een methode hebben ontdekt om de grootte van konijnen te verdub belen. Volgens de radio is dit de op zienbarendste ontdekking na de uit vinding van de atoombom. De drie geleerden waren er op het veterinaire college te Stockholm in geslaagd het aantal chromosomen bij een konijn te wijzigen, waardoor de jongen er van in drie maanden tijds groter dan de volwasen dieren waren. Volgens de radio houdt dit de moge lijkheid in nieuwe dierenrassen te fok ken, evenals men bij planten en vruch ten heeft kunnen doen. De geleerden waren van plan dezelfde proeven met varkens te nemen. Ook was er alle kans, dat op deze wijze „een nieuw ras van mensen, tweemaal zo groot als normale" zou kunen worden gekweekt. Hieraan, aldus de radio, denken de Zweedse geleerden niet. ..Zij zijn er niet zeker van welk nut de opzienba rende ontdekking kan hebben behalve het voordeel van een verdubbeling van de gróótte voor de consumptie ge schikte dieren, van kipeneieren e.cf.'.', aldus de radio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 9