KAPPIE Bevolking van Taegoe kreeg bevel de stad te verlaten Duizenden mensen geëvacueerd OPNIEUW WRIJVING TUSSEN EX-K.N.I.L. EN DE A.P.R.I.S. MILITAIREN OP ZOEK NAAR GOEDE OEFENTERREINEN Scheepvaartverenigingen houden voet bij stuk DE GAULLE DIENT ZICH WEER AAN ALS „DE STERKE MAN" Nieuws Notedop VOORJAAR 1951 BEGINT HET EERSTE TELEVISIEPROGRAMMA Geef ons maar muilezels! en de Vliegende jcliijl ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Regeringszetel verplaatst naar Poesan. De burgerbevolking van Taegoe, de bedreigde tijdelijke hoofdstad van de Zuid-Koreaanse republiek, heeft gisteren bevel gekregen de stad te verlaten. Het bevel, dat is uitgegeven door de stedelijke overheid, heeft betrekking op meer dan honderdduizend mensen. Kort nadat het besluit werd bekend gemaakt, begaven duizenden men sen, die hun bezittingen reeds bijeen hadden gepakt, zich op weg in Zui delijke richting. Het is de grootste volksverplaatsing sinds de Xoord- Koreanen de 38ste breedtegraad overschreden.- De druk van vier Noordelijke divisies ten Noorden van Taegoe neemt toe. De regering van Zuid-Korea is verplaatst naar Poesan. Volgens het legerbericht van het achtste Amerikaanse leger vormen de Noord-Koreaanse divisies ten Noorden en Noordwesten van Taegoe, de tijdelijke hoofdstad van Zuid-Ko rea, de grootste bedreiging voor de verdedigingslinie van de V.N. De tussen Waegwan en Koenwi verzamelde Noord-Koreanen deden Donderdag verscheidene aanvallen. De eerste Amerikaanse divisie ca valerie deed Donderdagmiddag laat een tegenaanval en heroverde een heuvel 3 Ion ten N.O. van W&égwan. De Zuid-Koreaanse eerste divisie, die bij een aanval op haar rechter flank ongeveer duizend meter ter rein verloren had heroverde Donder dagmiddag ongeveer 500 meter. De tegenstander was in het defensief in het gebied van Pohang. Bij het Noordelijke bruggenhoofd ten Z.W. van Tsjanghjong hebban alle Amerikaanse eenheden Donder dag hun eerste doel bereikt. De mariniers stuiten op zeer zwa re weerstand. Een tegenaanval van de tegenstander op het midden van de Amerikaanse linie werd na hon derd meter tot- staan gebracht. De hoofdweg van Poesan, de ha ven aan de Zuid-Gostpunt van het schiereiland, naar Taegoe, die het hart van de Zuid-Koreaanse verbin dingslijnen vormt, wordt op drie. pun ten ernstig bedreigd. Bg het aanbreken van de dag her vatte de 24ste Amerikaanse divisie, versterkt door mariniers van de Veiligheidsraad weer zonder resultaat bijeen. Voor do negende maal sedert be gin Augustus Jacob Malik liet prQ- sidentschap van de Veiligheidsraad voor een maand op zich nam, is de Raad Donderdag te Lake Success bijeengekomen. Er werd geen enkel praktisch resultaat bereikt in de openbare zitting, tijdens welke de afgevaardigden van Cuba, Amerika en China het woord voerden. De vergadering was voorafgegaan door een besloten zitting, die op ver zoek van Malik was bijeengeroepen en die anderhalf uur duurde. Ook in deze besloten zitting werd geen be sluit genomen. Malik zeide, bij de aanvang der openbare zitting, dat tij dens de besloten bijeenkomst „een gedachtenwisseling had plaats gevon den over de kwesties, reeds tijdens vorige zittingen besproken" en dat deze besloten zittingen van tijd tot tijd zouden worden voortgezet. De Raad werd verdaagd tot Dins dag. De zeilwedstrijden voor de Sneek week. die gisteren beëindigd werden, zijn door Friesland gewonnen. Zuidkust, het offensief tegen het bruggenhoofd, dat 32 kilometer ten Noorden van Masan aan de Naktong ligt. Enkele kleine winsten werden hierbij geboekt. Alle Donderdag ge wonnen terrein werd in de nacht be houden ondanks mortiervuur. Aan de Oostkust zijn de Zuid-Ko- rearien tot in Pohang en Kigje door gedrongen, welke plaatsen de Noor delijken heroverd hadden. HULPORGANISATIE. Tussen generaal Mac Arthur en kolonel Alfred Katzin, de persoonlij ke vertegenwoordiger van T-rgve Lie in Korea, is een overeenkomst ge sloten voor de -oprichting van een hulporganisatie der V.N. die ten doel heeft aan anderhalf millioen vluchtelingen in Zuid-Korea hulp te verlenen. De V.N. zullen 20 deskundigen be schikbaar stellen, merendeels artsen van de wereldgezondheidsorganisa tie, alsmede fondsen en andere steun. Na een beeld te hebben geschetst van de ellendige toestand waarin de vluchtelingen verkeren, heeft Katzin betoogd dat voor twee maanden een minimumbevoorrading is verzekerd, doch dat de toestand daarna zorg wekkend zal zijn. Nog geen middel tegen verkoudheid. Het tijdschrift van de Britse me dische vereniging schrjjft dat „anti histamine" niet helpt tegen ver koudheid en dat dit middel verwach tingen heeft gewekt en tragedies heeft veroorzaakt, die vermeden had den moeten worden. Het tijdschrift maakt' melding van een serie proeven, genomen door 'n speciale commissie op verzoek van het ministerie van Volksgezondheid, teneinde de waarde van antihistami ne bij de behandeling van verkoud heid na te gaan. De bovengenoemde proeven wer den gedaan met 1550 vrijwilligers, die aan verkoudheid lijdende waren. De commissie kwam tot de conclu sie dat het middel weinig of geen waarde had bij de behandeling van verkoudheid. MOEILIJKHEDEN THANS IN MENADO. Tussen leden van het voormalige K. N. I. L. en de A. P. R. I. S. zijn opnieuw moeilijkheden gerezen, namelijk in Menado. Dit verneemt Aneta uit zeer betrouwbare bron in Djakarta. Er is geen enkele bijzonderheid over de aard van de moeilijkheden te verkrijgen, doch militaire waar nemers zijn reeds naar Menado gezonden. Een vertegenwoordiger van het afwikkelingscommando van de Kon. Landmacht en een vertegen woordiger van de leiding der A. P. R. I. S. vertrekken vandaag naar Menado. Commentaar in Australische pers op Sóekarno's rede. De „Sydney Morning Herald", het oudste ochtendblad van Australië, bevat een hoofdartikel in antwoord op de rede van Soekarno in Djakarta. Het blad schrijft, dat de toekomsti ge status van Nederlands Nieuw- Guinea een bedreiging voor de vrede inhoudt, die Australië naar de V.N. behoort te verwijzen. „Noch de Ne derlanders noch de Australiërs mo gen de onheilspellende mogelijkheid voorbijzien dat de nieuwe regering te Italiaans schrijver van Capri verjaagd. De Italiaanse schrijver Curzio Ma laparte is Donderdag door de bevol king van het eiland Capri verjaagd omdat hij dit „de verachtelijkste plaats op aarde" zou hebben ge noemd. In een open brief aan het Romeinse blad „Giornale d'Italia" noemde hg een deel der bewoners van Capri „gedegenereerden, ver slaafden aan cocaïne, klaplopers, leeglopers en idioten". Malaparte is de meest besprokeh schrgver in Italië. Zijn laatste boek „La Pelle" (de huid), is door het Vaticaan voor katholieken verboden. Bos en hei bij Deventer (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, Augustus. Nu Nederland bezig is om een behoorlijk uitgerust en goed getraind leger te vormen een proces, dat in ons arme landje slechts langzaam verlopen kan, maar niettemin noodzakelijk ls doet zich ook de behoefte gevoelen aan geschikte oefenterreinen voor de verschillende militaire onderdelen. Op het ogenblik zoekt men naar een terrein in de buurt van Deventer, zo vernemen wij. Enige bos- en heide- complexen zijn reeds in ogenschouw genomen, o.a. bij Lochem en bij Vor- den. in welke laatste gemeente eventu eel een opervlakte van 600 ha. in aan merking zou kunnen komen. Bij informatie op het ministerie van Oorlog deelde men ons mede. dat zich wel de behoefte aan oefenterrein in het Oosten van ons land doet gevoelen, dat daar ook wel een terrein zal wor den aangewezen, dat enige complexen zijn beoordeeld, maar dat nog geen be slissing is genomen. EEN VERLIES. In de toekomst zal dus weer een stuk heide- en bosgrond in welke gemeente dat dan ook mag zijn aan de recreatie-gelegenheid van het Ne derlandse volk onttrokken worden. Dat betekent voor ons dichtbevolkte land een verlies. Vandaar, dat al eens is gedacht aan de mogelijkheid van oefening van het Nederlandse leger op de uitgestrekte Lunenburger heide in Duitsland, waar ook de Engelse bezet tingstroepen oefenen. Deze oplossing is echter nog toekomstmuziek. Want afgezien van de kosten van vervoer en legering, die het tijdelijk overbrengen van legeronderdelen naar Duitsland zou vergen, plagen de militaire auto riteiten thans andere zorgen, namelijk de goede opbouw van het nog altijd onvoldoende Nederlandse leger en de samenwerking met de andere landen, welke samenwerking op zich zelf ech ter te eniger tijd tot gezamenlijke oefe ning op bijvoorbeeld de Lunenburger heide zou kunnen leiden. (Nadruk verboden) Koning Faroek met vacantie in Frankrijk Koning Faroek van Egypte, die enkele dagen met zijn jacht in de Middellandse Zee heeft gekruist, is gistermiddag te Marseille aangeko men en naar Parijs doorgereisd. Van daar zal hij doorgaan naar de mon daine badplaats Deauville. In Deauville zijn, naar Reuter meldt, in een hotel 25 kamers voor Faroek en zijn gevolg besproken (50 gld. per kamer per dag). Waarschijnlijk zal de koning tien dagen in deze badplaats verblijven. De 16-jarige Narriman Sadek naai* verluidt de toekomstige bruid van Faroek zal geen deel uitma ken van het gezelschap, zoals eerder werd beweerd. De meest zenuwach tige persoon tijdens het verblijf van Faroek is waarschijnlijk de jonge Franse actrice Annie Bérryer, die op 20 Augustus tijdens een. galafeest in het casino van Deauville ter ere van de koning het lievelingslied van Fa roek „La chanson du Nil" zal zin gen Djakarta munt probeert te slaan uit de stuwkracht, die de unificatie tot stand heeft gebracht. Men kan zich moeÜtfk voorstellen hoe de conferentie tussen Indonesië en Nederland thans met kans op re sultaat kan worden hervat. Bezien van het standpunt der au- tochthone bevolking van Nieuw-Gui- nea zou een wisseling van bestuur een tragedie zijn. Naar het stand punt van Australië zou een Indonesi sche bezetting een gevaarlijke klap ten opzichte van de nationale vei ligheid z^jn", aldus de „Sydney Mor ning Herald". „De stormachtige uitbarsting van Sukarno behoort iedere Australiër te herinneren aan de dringende nood zaak, voorbereidingen te treffen voor de verdediging van dit land." De „Sydney Sun", die dit commentaar geeft op Soekarno's rede voegt hier aan nog toe: „indien een element dat vijandig ten opzichte van Au stralië staat, het bestuur over Ne- derlands-Nicuw-Guinea zou moeten verzekeren, zou de gehele noordelijke verdedigingsgrens van Australië te niet worden gedaan." Soekarno ontvangt politieke leiders. De politieke verhoudingen in het nieuwe Indonesische parlement be ginnen zich langzaam af te tekenen. President Soekarno heeft verschil lende politieke^leiders ontvangen, on der wie de leider van de Masjoemi, Soekiman, en de voorzitter van de fractie Democraat, Sahetapy Engel. Moh. Natsis maakt nog steeda de meeste kansen, aldus de speciale*bor- respondent van het A.N.P. in Indo nesië, «doch wellicht zal hg alleen een Kabinet formeren zonder zelf daarin zitting .te nemen. Sjahrir houdt zich nog steeds geheel afzij- dig en men betwijfelt of hij een portefeuille zal aanvaarden. Wanneer Natsis geen portefeuille of premierschap neemt, wordt de kans weer zeer groot geacht, dat Hatta zal worden aangezocht voor eerste-minister. Generaal de Gaulle. zonodig een staatsgreep. Amsterdamse stakers met blanke sabel uiteengedreven. Zowel de Scheëpvaartvereniging Noord ,in Amsterdam als de Scheep vaartvereniging Zuid in Rotterdam, hebben aan de stakers in beide ha venplaatsen doen weten, dat zy zich houden aan de huidige per C.A.O. vastgestelde arbeidsvoorwaarden en aan de door de regering gestelde verplichtingen ten aanzien van de loonpolitiëk. Hiervan zal in geen en kel opzicht worden afgeweken, ook al zou een langdurig conflict het ge volg zijn. Hoewel het in het algemeen lustig is in de hoofdstad, is de politie Donderdag toch weer genoodzaakt geweest op te treden tegen een groep van ongeveer 500 stakers, die in de Hembrugstraat werkwilligen op wachtten. De stakers werden met de blanke sabel uiteengedreven. Noch in het beeld van de bouw- staking, noch in dat van de stra tenmakersstaking is enige verande ring gekomen. Dordtse havenarbeiders solidair. Op een besloten vergadering van havenarbeiders te Dordrecht is be sloten geen schepen te lossen, die in verband met de havenstaking in Rotterdam naar Dordrecht worden gedirigeerd. Zo nodig zal hij niet voor een staatsgreep terugdeinzen. Generaal Charles de Gaulle heeft zich opnieuw en ditmaal luider dan gewoonlijk aangediend als candidaat naar het bewind, aldus de Par^jse correspondent van De Volkskrant. Het liefst in samenwerking met allo anderen, die het heil van Frankrijk voor ogen staat, doch, naar hij door liet sehemeren, zo nodig ook alleen. Als het bestaande regiem zich aan zijn existentie vast blijft klampen, als de crisis in de wereld zou blijven verergeren en de catastrofe een feit zou worden, zou de generaal her halen wat hij in 1940 deed: een ander gezag vormen, dat moreel in staat zou zyn de onafhankelijkheid en de belangen van Frankrijk te behartigen. Dit is de conclusie van een schrif telijke verklaring, die de generaal in de avonduren aan de pers ter hand liet stellen. De Gaulle's verklaring viel niet zo revolutionnair uit als sommige van zijn medewerkers door lieten schemeren. Niettegenstaande stelt de generaal de Derde Macht nog eens scherp tegenover haar ver antwoordelijkheden. En zou het zit tende regiem niet van de dwalingen zijns weegs terugkomen, dan dreigt hij met wat men in ongezouten taal een staatsgreep zou kunnen noemen. De Gaulle acht de storm al opge stoken en zo Frankrijk aangevallen zou worden, zou er geen enkele Eu ropese defensie bestaan, temeer daal de geallieerden van overzee niet van zins blijken de Franse grenzen te verdedigen. Spreken van collectieve veiligheid is volgens hem zuivere de magogie, wanneer men niets onder nomen heeft om zijn eigen bodem te verdedigen. ATLANTISCH BRUGGENHOOFD. Hij eist daarom van Frankrijk, dat het zelf de verdediging van het At- in een Te Enkhuizen is een drie ton zware balans van de „kat en hondbrug" inge stort. Juist tevoren waren twee autobus sen gepasseerd. Twee fietsers en een wandelaar bevonden zich nog op de brug. Wonder boven wonder kwamen zij met de schrik vrij. In Washington zijn de stafchefs van het Noord-Atlantisch Pact bijeen geko men. Zij zijn besprekingen begonnen over de verplaatsing en bescherming van militaire voorraden in geval van een nieuwe oorlog. Vier millioen Nederlanders worden ermee bereikt. In het voorjaar van 1951 zal het eerste experimentele televisiepro gramma van de Verenigde Neder landse Radio-omroepen in Nozema- verband in de lucht gaan. Dit zal via de zender te Lopik geschieden. Men zal er, naar wordt verwacht, vier millioen Nederlanders mee kunnen bereiken. Een definitieve keuze van studio is nog niet gedaan. Het is duidelijk, dat de omroepverenigingen Cinetone te Duivendrecht willen gebruiken. Nu echter de filmindustrie over de gehele wereld zich tegen samenwer king met de televisie heeft ver klaard, omdat men er een ernstige concurrent in ziet, is het de vraag of men Cinetone voor de televisie zal kunnen krggen. Op 15 September vergadert de Nederlandse Bioscoopbond. Dan wordt uitgemaakt of men zal sa menwerken of niet. De omroep heeft een garagecomplex aan de School straat te Hilversum voor het inrich ten van een veel kleinere, experimen tele studio achter de hand. De tech nische mogelijkheden zullen daar minder gunstig zijn, terwijl ook het plaatsen van een straalzender voor de verbinding met de in aanbouw zijnde televisiezender Lopik niet zo gunstig is. Een oplossing zal eventueel kun nen worden gevonden door het plaat sen van de verbindingszender op een kerktoren in Hilversum. Hiertegen bestaan geen bezwaren. De zender Lopik zal voorshands de enige zijn, die televisie-program ma's in Nederland zal uitzenden. Van het bouwen van meer zenders, is afgezien. In Lopik komt een drie kantige mast van 200 meter hoogte, waarop een antenne met gerichte horizontale straling van 20 meter hoogte zal worden gebouwd. Deze zal een bereik hebben van 90 kilo meter landelijk en 34 kilometer als stad bebouwd gebied. Verwacht wordt, dat men de grote steden in het Westen des lands en de provin cies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland tot in Duitsland toe, Noord Brabant .(partieël België), en de kop van Limburg zal kunnen bestrijken. Voldoet het experiment aan de verwachtingen, dan zou men voor het bestrijken van het gehele land met de bouw van twee kleinere extra zenders kunnen volstaan. Deze gegevens werden medege deeld tijdens een persconferentie, die werd uitgeschreven door de „Noze- ma" onder presidium van prof. mr. P. S. Gerbrandy. Over het systeem werd medege deeld, dat het aantal beeldlijnen 625 bedraagt. Op het ogenblik is een studiecom- missie aan het werk om uit te zoe- i ken welke storingsoorzaken kunnen worden weggenomen. Men heeft het oog op de ontstekingen van auto- en andere motoren, tandarts- en rönt- gen-installaties, bepaalde machines in de industrie enz. Waarschijnlgk zullen bij koninklijk besluit te zijner tijd maatregelen be kend worden gemaakt, die het weg nemen van dergelijke storingen en de middelen daartoe zullen veror donneren. lantisch bruggenhoofd op zich neemt en wel met een staand leger van 15 en een oorlogsleger van 40 divisies, met een vloot, die in staat is havens en convooien te beschermen en een luchtmacht van 5.000 vliegtuigen. De Gaulle acht dit program in drie ja ren trjds te verwezenlijken, waaruit men zou kunnen concluderen, dat hij Europa nog een jaar langer rust toe denkt dan Churchill, die in Straats burg een bewapeningstermijn van twee jaar stelde. Twee troepentransportschepen zijn Donderdag de haven van Amsterdam binnengelopen: de „Grote Beer" met 739 man en de „Johan van Oldenbarnevelt" met 1850 passagiers. Hoge Duitse officieren eisen „eerherstel". DE „BRUDERSCHAFT" AAN HET WOORD. De „Bruderschaft", een organisa tie van voormalige hoge officieren van de „Wehrmacht", heeft open baar herstel geëist van de „eer" van de Duitse soldaat als „essentiële voorwaarde" voor de eventuele toe treding van Duitsers tot een nieuwe „Wehrmacht." Het te Hamburg verschenen me dedelingenblad van de „Bruder schaft" zegt o.a.: „Wij willen onze verbazing niet uitspreken" dat er na 1945 in de wereld nog steeds oor logen worden gevoerd nadat de eni ge agressor Duitsland werd uitgeschakeld, deze agressor, die sinas 1813 minder oorlogen heeft gevoerd dan b.v. Engeland of Frank rijk." „Wij willen", zo gaat het blad verder, „niets zeggen ten ongunste van de mannen die op het ogenblik in bittere strijd gewikkeld zgn en ook niet van de Amerikaanse sol daten op Korea. Doch wellicht stelt een oorlogscorrespondent daar een Amerikaanse officier wel eens de vraag om eerlijk zijn mening te ge ven over de behandeling van guerilla- strijders op Korea door zijn afdeling." De „Bruderschaft" onderhoudt een staf voor het maken van plannen en heeft haar eigen geheime dienst. Naar verluidt zou zy gedetailleerde plannen hebben ontworpen voor een toekomstig Duits leger of een Duits contingent in een Westeuropees de fensiestelsel. (Van onze oorlogscorrespondent Ward Price). ZUID-KOREA. Eén van de grote handicaps, waarover de Amerikaan se troepen momenteel klagen, is, dat hun uitrusting te zwaar is voor de steile, rotsachtige heuvels van Zuid- Korea. „We moeten uit de valleien zien te komen", zeide een Ameri kaanse kolonel, „en zolang we al leen maar op de wegen blyven, zal de vijand ons steeds op onze flanken uit de heuvels aanvallen, omdat zij deze veel sneller kunnen berei ken, daar ze veel lichter ter been zijn. Wij hebben nu geen behoefte meer aan meer gemechaniseerd transport, doch aan muilezels. Onze soldaten moeten met hun zware uit rusting door lorries zo dicht moge lijk naar de gevechtslinie vervoerd worden, maar de Noord-Koreanen kunnen met hun lichtere uitrusting veel sneller te voet naar die strate gische punten rennen, die voor ons zelfs met geen jeep te benaderen zijn. Terwijl de Amerikanen zich op de Noordelrjke sector van het front nog steeds moeten terugtrekken, begin nen de operaties van de guerilla's achter het front dergelijke afmetin gen aan te nemen, aat het op een georganiseerde Vijfde Colonne be gint te lijken. Het gevaar van deze guerilla's achter de Amerikaanse linies is thans zo groot geworden, dat Ge neraal MacArthur nu gezegd heeft, dat alle oorlogscorrespondenten in het vervolg revolvers bij zich moe ten dragen als persoonlijke bescher ming. Waarschijnlgk zal Averell Harri- man de laatste hooggeplaatste be zoeker zijn, die men toe zal staan, het front te bezoeken, daar het toe nemende guerilla-gevaar het nu on mogelijk maakt de veiligheid van bezoekers te garanderen! (Nadruk verboden). 19. De vliegende schijf suisde door het luchtruim, en Kappie begon eens om zich heen te kijken. „Het raam daarboven is nu dicht!" riep de maat, terwijl hij naar boven wees. „Zo straks was het nog openis het niet, meester Alles is nu dichtwe weten helemaal niet meer in welke ellende we ons bevindenmis schien gaan we wel naar de maan of zo iets „En toch is het hier licht zei Kappie. „Er zit licht-gevende verf op de wanden Wat een machines Ik denk, dat het ding automatisch bestuurd wordt. Wij zijn hier de enige levende wezens, dus Verder kwam Kappie niet, want ineens klonk er een heldere mannenstem. „Attentie Atten tie zei die stem. „De heren bevinden zich nu in de vliegende schijfhet raadsel, waar de helè wereld zich mee bezig houdt. Wij wensen de heren een prettige reis toe, en wij sullen onze best doen om hen de tijd zo aangenaam mogelijk te maken. U heeft zo langzamerhand misschien wat honger gekregen Welnu: Zoek de machine met de gele knop Druk vervol gens op die knop, ende rest zullen de heren wel zien De maat stond als een wesp op zgn benen te trillen, en ook Kappie en de meester keken verschrikt om, en stonden met open mond t« luisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7