Veere: Aankomst op Walcheren een hoogtepunt! IN KINDERSTAD BATAVU8 WIE IN MIDDELBURG WERDEN VOORGESTELD Terwijl de kaarsenkronen straalden. WEK DE GAL IN UW LEVER OP DAMPO NOORD-BEVELAND BEGROETTE ZIJN KONINGIN EN PRINS Viervoudige werking van Chefarine „4". CKefarme 4 VELERLEI FEESTEN. ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Koningin Juliana en Prins Bernhardt dronken uit beker van Maximiliaan Vissersvloot wederom een juweel van een schouwspel. Toen Kortgene verlaten was, doemde aan de verre einder het grijze silhouet van Veere op. Koningin en Prinses voerden toen nog hun onge dwongen gesprekken met de Zeeuwse prominenten, die aan boord van de „Piet Hein" genodigd waren, maar regelmatig gleed hun blik naar buiten. Daar lag de kolos van een kerk, daar prikte de minaret van het stadhuis als een sierlijke naald naar de hemel, daar werd naar mate men naderde het massieve beeld van de Campveerse toren massaler en massaler. Toen kwam daar de vissersvloot van Arnemulden en van Veere: het werd schier een herhaling van het schouwspel tussen Sint Annaland en Ztipe: weer die deinende schepen, zoveel als er sedert eeuwen niet op do rede van Veere hebben gelegen en weer dat onvergelijkelijke Rembrand- tiekc Zeeuwse licht En weer naderbijde dijk met de duizenden, wier gejuich geen einde nam en later de drommen langs de smalle Vecrse straten Men moet aan boord van de „Piet Hein" of van de „Irene" geweest zijn om te beseffen, dat een reporter machteloos naar superlatieven grijpt en naar woorden zoekt. Om kwart over zes werd Veere door de „Piet Hein" bereikt cn meer de het vaartuig aan het Zuiderhoofd. Onmiddellijk schaarden zich rondom de „Piet Hein" de talrijke vaartuigen op het water. Prachtig was de aan blik en indrukwekkend het juichend welkom, dat Veere, Oranjestad bij uitstek, het Vorstenpaar bereidde. Burgemeester jhr. I. F. de Beer Poortugael stond op de steiger, ver gezeld van de raadsleden en hunne (Slot van pag. 2). Terwijl verversingen werden rond gediend. onderhielden de eregasten zich vrij langdurig op hartelijke wij ze met 'sommige aanwezigen. DE HERBOUW Aan de heer L. J. van 't Westende, wethouder van Openbare Werken, verklaarde H.M. zeer onder de Indruk te zijn van de pracht der Burgerzaal. Zli liet zich voorlichten over de toe wijzingen van bouwvolume cn zeide, er van overtuigd te zijn, dat Middel burg door de oorlog wel bijzonder zwaar is getroffen. Met de heer Van 't Westende, stemde z\j in, dat het aan de stad toegewezen bouwvolume onvoldoende is om de woningbouw in een snol tempo voortgang te doen vinden. Met jkvr. dr. L. C. de Jonge uit Utrecht, die de inrichting van het go- thisch stadhuis heeft geleid, onder hield dc Koningin zich over de meu bilering, waarvoor zij niets dan lof had. Mevr. M. Evers-Keg. voorzit ster van de Vereniging „Voor de Kunst", vertelde haar iets over de tentoonstellingvan schilderijen van Prinses Wilhelmina, welke vorig jaar in Middelburg zovele bezoekers heeft getrokken. Dè heer J. L. Dregmans, voorzitter der Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren, licht te haar in over de wederopbouw in de burger- en landbouwsector. Hij zette uiteen, dat de Walcherse bodem thans weer een redelijke op brengst oplevert, maar dat degenen, die moeten herbouwen, het niet ge makkelijk hebben. Aan mr. Th. Port- heine, president van de Middelburg se rechtbank, stelde H.M. vragen over de Inrichting van het Stadhuis vóór de catastrophale brand van 17 Mei 1940. Terwijl de oudste der Ned. Her vormde predikanten in Middelburg, ds. P. J. F. van Voorst Vader, de Ko ningin iets vertelde over het kerke lijk leven in de stad, doofden er.ige ogenblikken de electrische lampen om het verrukkelijke effect van de kaarsverlichting nog beter tot zijn recht te doen komen. Namens de Middelburgse Besturen bond beantwoordde ae heer W. Goossen vragen van H.M. over de arbeidersbeweging in Middelburg, de huisvesting en het werkloosheids vraagstuk. De geneeskundig inspec teur voor Zeeland, de heer J. R. van den Borgh, verstrekte inlichtingen over de gezondheidstoestand van de bevolking. DE NATIONALE RESERVE Inmiddels had de Prins een zeer langdurig onderhoud met de heren mr. B. Kolff, voorzitter, en P. de Kam, secretaris van „Steun Wettig Gezag" in onze provincie. De Prins zag de noodzaak van uitbreiding der Nationale Reserve in Zeeland in, maar gaf er tevens blijk van zeer te vreden te zijn over het grote aantal vrijwilligers (meer dan duizend), dat zich voor de Nationale Reserve in Zeeland heeft aangemeld. Men was het er over eens, dat -Nederland op militair terrein tot nog grotere in spanningen in staat is. Vervolgens ontving de Prins de vic«-voor2itter en de secretaris van de Prov. Demobilisatieraad in Zee land. de heren A. Buys en A. de Kam en de gewestelijke voorzitter van de Bond v. Ned. Militaire Oorlogsslacht offers, de heer. P. Franse, teneinde uit een lang gesprek met deze heren een indruk ie verkrijgen van de werkzaamheden in Zeeland, de ver zorging der militaire oorlogsslachtof fers en de terugkeer van gedemobili- seei'den in het arbeidsproces. De Commissaris van de Koningin was mede bij dit levendige gesprek be trokken en later voegde ook de Ko ningin zich bij de groep. Toen was bet ogenblik van schei den aangebroken. Vergezeld van het gemeentebestuur, jhr. De Cascmbroot en het gevolg, verlieten de Konin gin en de Prins de zaal en begaven ïich naar buitan. dames, het muziekkorps „Veere's Ge noegen" speelde „Piet Hein" en de duizenden zongen uit volle borst. Toen brak het grote ogenblik aan' Koningin en Prins betraden Wal- cherens bodem DE AANKOMST. Het elfjarig zoontje van de burge meester jhr. L. den Beer Poortu gael bood bloemen aan. Suusje Douw een blad met Zeeuwse babbelaars, freule Machteld den Beer Poortugael het prachtige fotoboek „Walcheren zoals het \yas en weer worden zal" en jhr. den Beer Poortugael zelf be groette met een korte toespraak het Koninklijk Paar. Ruim twee eeuwen is het geleden, zo zeide hij, dat bij de Campveerse Toren, op dezelfde plaats Waar nu de „Piet Hein" meerde, Karei Hendrik Friso aan wal kwam om ingehuldigd en beëdigd te worden als markies van Veere. Thans valt de magistraat en de burgerij de eer te beurt het Koninklijk Paar te mogen ontvangen. Dit is een reden tot grote dankbaar heid voor Veere, dat driemaal, in 1572, in 1672 en in 1747 om Oranje riep. De banden tussen het Huis van Oranje en Veere zyn nauw. Moge het vaandel in de Vierschaarzaal van ons fraaie stadhuis, waarop de woorden staan „Oranje door Veere uitgeroe pen 1747" eèn symbool zyn van de verknochtheid aan en de liefde voor H.K.H., Haar Huis en Haar Gezin De schoolkinderen zongen, zwaai end met honderden vlaggetjes, het Zeeuwse volkslied, serpentines vlo gen door de lucht, terwijl de raads leden werden voorgesteld en toen volgde de tocht langs de Kade, door de smalle Veerse straten. Welk een enthousiasme en welk een menigte. Tot hoog in de Veerse gevels zaten de toeschouwers* en aan het gejuich kwam geen einde. Bij het Godshuis werd gestopt. Hier bood mej. van Kestelo namens de ouden van dagen bloemen aan en voort ging het weer naar het schone stadhuis, terwijl uit de beiaard de klanken sprankelden, die beiaardier Jan Kwist er aan ontlokte. IN HET STADHUIS. Het verblijf in het aloude stadhuis van Veere. mgesterschepping van het bouwmeestersgeslacht Kelder mans, werd tot een zeer bizondere belevenis, waaraan de humor van H. M. de Koningin zelve een vreugde volle glans verleende. Bij het betreden van de hal aan schouwden de hoge gasten een ge schilderde stamboom van Oranje, die met name de verbondenheid van Vee re en Oranje tot uiting bracht. Bur gemeester den Beer Poortugael. die hoofs en met gratie de vorstelijke be zoekers onderhield, wees vervolgens op de proclamatie, uitgevaardigd bij de troonsbestijging van H. M. de Ko ningin. Toen begaf het gezelschap zich naar de stemmige Vierschaarzaal waar in het midden op de raadsta fel de gouden beker van Maximiliaan prijkte. De burgemeester legde de legen de uitdie op deze beker uitge beeld staat en wees erop, dat se dert Hendrik Willem Friso de be ker in 1151 naar zijn lippen b>a :ltt., geen Oranje hetzelfde had gedaan- Ik moge u thans verzoeken deze beker naar uw lippen te wil'en brengen en haar te drinken! zo be slooti dc burgemeester cn totaal onverwacht antwoordde II. M. de Koningin met haar vriendelijkste lach Toch niet ad fundumhoop ik? De Prins informeerde wat er met de witte Bourgonje zou gebeuren, die OVer zou blijven in de beker. Tot groot genoegen der hoge gasten ant woordde de burgemeester: De raadsleden stellen zich voor er straks van te genieten. Dit brak de plechtige stemming. Vanaf dit moment was cr een onge dwongen samenzijn en nog glim lachend tekende de Koningin cn Prins Bern hard de proclamatie die aan dit moment herinneren zal en die als volgt luidt: „Nagenoeg vier eeuwen nadat Ma ximiliaan van Bourgondië de vergul de beker aan Veere heeft aangeboden en nagenoeg twee eeuwen, nadat Prins Willem IV de erewyn uit de be ker heeft gedronken, hebben wy bij ons officieel bezoek aan Zeeland, dit goede voorbeeld gevolgd op ld Augustus 1950. Get. Juliana en Bernhard. De gobelins en de schilderijen wer den bewonderd, even werd er rustig gesproken. Toen verliet het gezel schap het Veerse stadhuis en op nieuw gleed de stoet door de straten toegejuicht door ontelbaren. Ditmaal was de sluis het doel, waai de „Piet Hein" intussen geschut was, Voort ging het nu naar Middelburg, de Zeeuwse hoofdstad, dat in span ning de aankomst van het Vorstelijk paar verbeidde. R IJ W I E L E N trotseren de tijd door degelijkheid Koninklijk paar drukte vele handen. Ruim honderd ingezetenen van Middelburg, het openbare leven en de verschillende bevolkingsgroepen vertegenwoordigende, alsmede de bur gemeesters van de Walcherse dorpen, de Gedeputeerden van Zeeland, de leden der Menbelcommissle Stadhuis, de architecten en aannemers van Stadhuisbouw en -restauratie en enige anderen werden gisteravond ln de Burgerzaal van het Middelburgse Raadhuis aan H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden voorgesteld. Dc burgemeester, wethouders, raadsleden en gemeentesecretaris waren vergezeld van hun echtgeno ten. Hieronder laten wij de namen vol gen van degenen, die werden voor gesteld: Mr. N. Bolkesteln, burgemeester; J. W. Kögeler, A. J. Berenpas. L. J. Geers en L. J. v. 't Westende, wet houders; J. S. Hoek, P. Meliefste, M. Wattel, Mr. P. v. Empel, A. Flipse, J. M. Wondergem, A. J. Schot, B. A. Hesselink, L. A. Schenk, A- J- Schui- tema. Mevr. A. J. P. C. de Vlieger de Vlieger, H. J. Flierman, I. van Loo, Jhr. Mr. T. A. J. W. Schorer en L. J. Breel, raadsleden; J. Ph. Koe ne, secretaris; Ir. B. C. Roeters van Lennep, dir. bedrijven; A. J. W. Ma- thtissen, directeur Gemeentewerken; Ij. W. de Waardt, dir. Slachthuis- Keuringsdienst; M. A. Reneman, commissaris v. politie; S. A. v. Leve- rink, gemeente-ontvanger; J. C. F. van Kamer, dir. dienst v. d. Maatsch. Zorg; P. C. J. v. d. Slikke, gemeente geneesheer; W. L. Heijboer. voorzit ter commisie van beheer sportterrei nen. Voorts de burgemeesters van N. en St. Joosland, F. S. K. J. Graaf van RandwUck; Arnemuiden, J. Lan- Eebeeke; Vrouwenpolder, W. N. van iere; Oostkapelle, F. G. Sprenger; Domburg, Jhr. Ir. H. L. Boogaert; Aagtekerke, J. Bosselaar; Westka- pelle, Mr. M. Tndeman; Serooskerke, P. Dregmans: ICoudekerke en Bigee- kerke, J. L. Dregmans; Grijpskerke, H. U. Bouwman; Meliskerke. A. J. Hu ijsman; Zoutelande. D. Kodde; St. Laurens, J. W. van 't Hoff en Rit- them, P. Daniëlse. Mr. Th. Portheine, president Ax-r. rechtbank; Mr. J. A. E. Rink, grif fier Arr. rechtbank; Mr. G. J. B. v. d. Dussen, officier van justitie; Mr. J. Moolenburgh, kantonrechter; de leden van Ged. Staten Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, C. Philipse en A. Schout; H. W. Colmjon, hoofdinsp. Dir. Bel.; J. Bonthuis, insp. Registratie; Mr. J. A. Heyse, agent Ned. Bank; Mr. A. C. van Epenhuysen, voorz. Raad van Arbeid; J. R. v. d. Borgh. insp. Vólksgezondheid; Mr. J. L. Nieuwen- huis, inspecteur voor het verkeer; M. Glerum, hoofddirecteur-directeur wederopb. en Volkshuisv.; A. A. Leénhouts, inspecteur v. h. lager on derwijs; Majoor J. Potteboom, garni zoenscommandant; L. H. v. d. Veen, adj. Ie luitenant; C. Zwagerman, Rijkszuivelconsulent; J. C. Corver. dir. Gewest. Arbeidsbureau; Ir. H. N. Coolman, insp. Dienst Uitvoering Werken; Mr. Dr. R. W. Graaf van Lynden, voorzitter, Jhr. Mr. G. C. D. Rutgers van Roosenburg, griffier en Ir. A. G. Wiersma, ingenieur der Polder Walcheren; J. van 't Hof, Secretaris Kon. Ver. „Uit het Volk Voor het Volk"; Mr. J. F. van Dein- se, Deken v. d. Ox*de van Advocaten; Ds. P. J. F. van Voorst Vader, oudste predikant Ned. Herv. Kerk; Ds. H. Veldkamp, idem Geref. Kerk; C. J. van Burg, Ouderling Chr. Ger. Kerk; Ds. J. W. Verhey, oudste predikant Ger. Kerk onderh. art. 31; Ds. W. de Wit, idem Qcr. Gemeente; Ds. J. Ris- seeuw. id-m Waalse Gemeente; Ds H. Jch"nr»-\ idem Lutherse Kerk, U tolt 's morgen* „kiplekker" nit bed springen. Elke dag moet uw lerer een liter gal la uw ingewanden doen stromen, .-.nder* verteert uw voedsel niet, bet bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S T..EVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel. Kog op natuurlijke wijze te regelen, n plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpllletjes Een vrouw met een vlag in een roeiboot. Toen Koningin Juliana en Prins Bernhard bij Sint Annaland de „Piet Hein" betraden, kozen twee nietige roeiboten zee. En toen de „Piet Hein" wegvoer, aanschouwden de Vorstin en Haar echtgenoot het aangrijpende schouw spel van twee Zeeuwen, die stoer de riemen hanteerden in twee nietige no- tedoppen, met in elke notedop een Zeeuwse vrouw, die een reusachtige, rood-wit-blauwe vlag omhoog stak. Zij waagden zich ver op het woelige water. En zij werden gezien, de twee vrouwen, die op haar eigen, eenvou dige, ontroerende wijze aldus haar liefde voor Vorstin en Oranje vertolk ten. Een Zeeuwse vrouw met een vlag. In een roeiboot. Wat kan er schoner hulde zijn? Advertentie Beproefde hulp bi| verkoudheid voor V*. der. Moeder en kind. Aan boord van de ,.Piet Hein". Te Zierikzee begaven zich Vrijdag met H. M. de Koningin, Prins Bernhard en het gevolg aan boord van de „Piet Hein", de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- bi'oot, de leden van het College van Gedeputeerde Staten de heren C. Philipse, mr. dr. A. J. J. M. Mes, A. Schout, C. Ha melink en de griffier der Sta ten mr. B. D. H. Tellegen Azn. Zy maakten de reis van de „Piet Hein" over Kortgene naar Veere mede. Te Kortgene kwamen aan boord de heren: Ir. H. D. J. Swaters, hoofdingenieur-direc teur Prov. Waterstaat. Ir. M. A. Geuze, C- de Putter, G. van Waes, Ir. J. D. Dorst. Deze heren vormen het bestuur van de Stichting voor de Land bouw. C. Lijnzaad, directeur v. d. Stichting voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk. Jhr. Mr. T. A. J. W. Schorer, be stuurslid dezer Stichting. Drs. M. C. Verburg, directeur van het Tech. Inst. K. van Ever- dingen, bestuurslid van het In stituut. Ir. M. de Vink, direc teur van de Prov. Plan. Dienst. J. L. van Leeuwen, secretaris van de Visserijraad. J. Pekaar, J. C. van der Heijden, A. Ver spoor, vertegenwoordigers der vissers. Koningin en Prins hebben zich tijdens de reis van Kort gene naar Veere door deze he ren laten voorlichten over ver- Schillende aspecten van het Zeeuwse leven. Da dr. A. Bakker, idem Doopsgez. Broederschap; Ds. W. F. C. Metz, idem Vx*yz. Herv.; Pastoor H. Snel, Pastoor R.K. Kerk; P. Vons, Com mandant Leger des Heils; Mr. J. H. C. Heijse, Bestuur Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen: Mr. Dr. B. D. H. Tellegen. Griffier der Staten van Zeeland; Dr. W. S. Unger, Rijks archivaris; Mr. W. F. E. Baron van der Feltz, Lid Twéede Kamer; Mevr. M. J. Sandberg tot Éssenburg Hiebendaal, echtgenote van wylen Burgemeester Sandberg tot Essen- burg. Jhr. D. C. Röell. Hoofddir. Rijks museum. Jonkvr. Dr. C. H. de Jonge, Directrice Centraal Museum, D. Hoo- fendijk, antiquair en Ir. A. v. d. teur. architect herbouw v. h. Stad huis, Meubelcommissie Stadhuis; M. J. J. van Beveren, Architect Stad huisrestauratie; H. van Eesteren, Aannemer Stadhuisbouw; D. Wou denberg, Aannemer Stadhuisrestau ratie; J. Goossen. Voorzitter Mid delburgse Bestuurdersbond; W. Boo ne, Secretaris Chr. Besturenbond; B. L. C. Scheers, Voorzitter R.K. Bestu renbond; C. A. Kammeraad, Voorzit ter Kamer van Koophandel; W. P. J. Baars, Voorzitter Middenstandscen trale; D. Huysse, Voorzitter Advies commissie v. d. sport; Mevr. M. C. EverwïjnBehage, Gewestelijk com- missaresse N.P.G.; Dr. H. W. Fort- fens. Rector gem. gymnasium; W. Berdenis van Berlekom, Voorzit ter Bestuur Godshuizen; Dr. L. J. H. Brongers, Geneesheer-directeur Zie kenhuis; Mevr. M. EversKeg, Voorzitster Ver. voor de Kunst; Mr. F. W. Adriaanse, Voorzitter Zeeuwse Voorzitster Ver. v. d. Kunst; H. J. Lee- nen. Dir. Postkantoor; A. Geschiere, ondervoorzitter Herverkavelingscom missie Walcheren; Ir. W. A. C. Her man de Groot, architect Stadhuis; Ir. A. A. Brevet. Directeur N.V. v.h. G. Alberts Lzn. Co.; M. Polak. Dir. N.V. M. L. Polak Zn.; Ir. L. G. H. M. van Gooi. Dir. Fa. Boddaert Co.; Kapitein Bubberman. Hoofd Sociale Dienst Ministerie van Oorlog te Mid delburg; J. Brokmeier, Directeur N. V. Zeeuwse Confectiefabriek; P. Franse. Voorzitter Ver. Mil. Oorlogs slachtoffers; A. Buis, Voorzitter De mobilisatieraad; A. de Kam, Secreta ris Demobilisatieraad; Mr. B. Kolff, Voorzitter Steun Wettig Gezag; P. de Kam, Secretaris Steun Wettig Gezag; Kapt. v. Haerama Buma, Di strictscommandant Mm-erb-ussee. (Bovenstaande lijst werd gevormd door de bijiew-p -1: 'ijst van genodig den. ITet is rr^- rat enkele ge noemden ?i warén). Gehele bevolking naar Kortgene! De ontvangst te Kortgene, waar de bevolking van Noord-Bcveland met verlangen uitzag naar de komst van H.M. de Koningin en Prins Bern- hard, werd even vertraagd door het vastlopen van de „Piet Hein" buiten de haven. De „Piet Hein" kwam na deze kleine stoornis niet meer de haven bin nen, maar meerde aan de Veerntelger. Alles was voor een ontvangst aan de haven gereed en dat moest snel gewijzigd worden. De hofauto's begaven zich naar de Veersteigcr, waar burgemeester A. A. Schuit het hoge gezelschap begroette. Zes en twintig jaar was het geleden, dat H.M. Koningin Juliana, toen nog prinses, met haar Moeder een bezoek aan het eiland bracht. Dankbaar heeft de Noord-Bevèlandse bevolking deze gelegenheid aangegrepen om van haar trouw en liefde aan het Oranjehuis op nieuw te getuigen. Bij het afscheid gaf H.M. aan burgemeester Schuit de ver zekering. dat ze dit bezoek buitenge woon op prijs had gesteld. Ze was dankbaar voor de spontane hulde en de aanhankelijkheid der Noord-Beve landers. De Prins merkte nog op, dat men bij een volgend bezoek met een schip van geringere diepgang zou ko men. Op de vraag van burgemeester Schuit, wanneer dat het geval zou zijn. antwoordde de Prins echter met een lachje en een knipoog. AAN DE HAVEN. Reeds lange tijd voor de aankomst was het langs de feestelijk met vlag gen versierde haven, de Kaaistraat en de Voorstraat een drukte van belang Practisch het gehele eiland had voor één middag het werk gestaakt. Duizen den waren van alle kanten toege stroomd en 300 ouden van dagen, die met bussen waren aangevoerd, kregen een ereplaatsje. Vele vrouwtjes waren gekleed in de oude Noord-Bevelandse dracht. Ook was er voor de schoolkin deren cn de vei-schillende verenigin gen ruimte op het haventerrein gere serveerd. Alle muziekcorpsen van het eiland waren naar Kortgene gekomen en ston den geposteerd langs ds te volgen rou- meerd werd naar de paaiden, bedrij ven en mechanisatie enz. Gaarna had de Prins het bedrijf nog bezichtigd, maar daarvoor was de tijd te kort. Na een verblijf van ongeveer 20 minu ten, vertrokken zij weer naar Kortge ne. Op de dijk voor de woning hadden zich vele mensen verzameld, die van zeer dichtbij hun vorstin konden be wonderen. Onder een enthousiaste uitroep „Lang leve de Koningin" en met harteltjke toejuichingen werd afscheid genomen. DE TERUGWEG Op de terugweg weer hetzelfde beeld. Langs Voorstraat en Kaai straat naar de haven stonden vele Jongelui om een glimp van het Ko ninklijk paar te kunnen opvangen. De muziekkorpsen en het pijpers korps „Nicoleen" bliezen er lustig op los en veel te vlug naar ieders zin maar niettemin voldaan kwam er een einde aan dit Koninklijk bezoek. Aan de Veersteigcr namen de Konin gin en Prins op hartelijke wijze af scheid van burgemeester Schuit. Ze begaven zich aan boord en terwijl zij op het achterdek de ovaties in ont vangst namen en het muziekkorps 'n opgewekte mars liet horen, zette de Piet Hein even over half zes koers naar Veere. Noord-Beveland feestte echter voort. Alle muziekgezelschappen con certeerden in Kortgene van half ze ven tot 10 uur, waarna een drietal volksdansen werd uitgevoerd. De winkeliers in Kortgene zetten luister bij aan het feest aoor Hl,_.0jPHB prachtig ver te terwijl de landelijke rijvereniging lichte etalages Deze welgeslaagde NÓord-Beveland uit Wissekerke aan feestdag werd besloten met een aar de haven een erewacht vormde. Door het oponthoud van de „Piet Hein" werd het program veranderd. Toen de stoet onder hartelijke toejui chingen op het haventerrein arriveer de, was er voor het Koninklijk Paar geen gelegenheid meer om de auto te vei-laten. Zittend in de auto lieten de Koningin en de Prins toen de burge meester van Wissekerke. alsmede de secretaris en de raadsleden van Kort- gene aan zich voorstellen. Rien Schuit een zoontje van de burgemeester van Kortgene, bood daarop de Koningin I een bouquet theerozen aan en Niek 1 Schuit overhandigde de Prins namens de bevolking een rijzweep. Lydia i Maas en Adrl van Oeveren boden ver- volgens namens de afdeling Noord-Be- veland van de Nederlandse Fruittelers- organisatie een prachtige fruitmand aan. Hierna zette de stoet zich weer in beweging en vriendelijk wuivend nam de Koningin de toejuichingen in ont vangst. Menig oudje moest bij dit weerzien een traan van ontroering wegpinken. Langs de Kaaistraat en de Voorstraat ging het tussen een enthou siaste menigte naar de Prinsendijk. waar de gasten in de woning van de pachter van het Kroondomein, de heer C. J. J. Arenthals op de hoeve De Knuyt werden ontvangen. aèDaóóstr -delnijoenaaaofn--r OP HET KROONDOMEIN Bij het met rood, wit en blauw ver sierde hek werd de rentmeester van het Kroondomein, de heer H. R. Tu- tein Nolthenius door baron Baud aan het Koninklijk paar voorgesteld, waarna aan de overzijde van het bruggetje de echtgenote van de rent meester, alsmede de heer en me vrouw van Arenthals hun opwachting maakten. Cora van Arenthals bood de Koningin een bouquet rose anjers aan. In ae salon werden vervolgens de pachters P. M. Maas, G. J. v. d. Linde, J. Vogear en A. C. v. d. Lin de met hun respectievelijke echtgeno ten voorgesteld. Daarna de heer J. Keur, opzichter van de Kroondomei nen op Tholen en de oud-pachters de heren C. L. Maas en C. Vogelaar met hun dames en de wed. I. D. v. d. Lin de. Vooral deze laatste, die gekleed was in Noord-Bevelands co3tuum, had de belangstelling van H. M. Ter wijl dè thee werd .aangeboden, onder hielden de Koningin en Prins zich op eenvoudige en hartelijke wijze met de verschillende aanwezigen. Geïnfor- dig vuurwerk op het sportterrein. Vérgelen Journalisten. In Zierikzee waren drie jour nalisten zo verdiept in de aan blik, die het afscheid der Ko ninklijke Gasten op het Luitje bood, dat zij, hoewel zij ver scheidene malen gewaarschuwd waren, er pas aan dachten aan boord van de Irene van de Prov. Stoombootdiensten te gaan toen de Irene r-eds meters van de vaste wal verwijderd was Wanhopig en smekend ge baarden zij naar de varende schepen om toch nog aan boord te worden genomen. Eilaas: het mocht hen niet batenNiet voor Veere aan schouwden zij opnieuw de stoet Wanneer zware hoofdpijn, hevige periodieke-of andere pijnen niet ie verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Eik tablet bevat vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox- zorgt, dat zelfs de gevoeligste maag tóch niet van streek raakt. WM Te Tholen werden Vrijdagmiddag kinder- en volksspelen gehouden en de muziekvereniging „Concordia" musiceerde. In St. Annaland trok de school jeugd in optocht door de gemeente. De ourgemeester zegde alle deelne mers aan de huidebetoging hartelijk dank. 's Avonds te half tien werd het feest met vuurwerk en met een dansje besloten. TE BRUINISSE Ter gelegenheid van het Kon Be zoek werden te Bruinisse in de Spui- kom zwemwedstrijden gehouden. De uitslag hiex-van is: Jongens 1018 jaar: 1. Hans Ho- gerheide; 2. Henk Kik; 3. Koos Haeck; 4. Kees Hoogerheide. Jongens 1416 jaar: 1. Antoon Hoogerheide; 2. Kobus de Ruiter; 3. Jakob Knop. Jongens van 16 jaar en ouder: 1. Mentinus Verhage; 2. Jan Okkerse. Meisjes van 1013 jaar: 1. Marie Jumelet. Meisjes van 1416 jaar: 1. Stien Fuite; 2. Adri Jumelet. Meisjes van 16 jaar en ouder: 1. Johanna Verspoor; 2. Koos Kesteloo; 3. Kobi Hoogerheide. Na afloop van de zwemwedstrijd concerteerde de muziekvereniging „Nu met Hope", bij de Spuikom, waarna bij de haven een stoelen dans werd gehouden; hieraan ver leende „Nu met Hope" muzikale me dewerking. IN ZIERIKZEE. Te Zierikzee gingen na het vertrek van het koninklijk paar drie muziek corpsen door de stad en daarachter liep een ganse stoet van feestende mensen. Om beurten musiceerden de corpsen in de tent aan het Havenpark. Des avonds was er een grote lampion- optocht. die mogelijk was gemaakt door de Z.O.V., welke 1000 lampions uitdeelde. De dag werd besloten met een schitterend vuurwerk. Dc Zierik- zeese Oranjevereniging heeft zich bij de organisatie van dit feest wel bij zonder verdienstelijk gemaakt. Op veelvuldig verzoek zal de laatste Huwelijksvoltrekking hedenmiddag tussen 3 en k uur plaats vinden. Bestuur, Bond van Buurt verenigingen „Oranje en Vlissingen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5