Onder een baldakijn van licht... Terwijl drie kaarsenkronen straalden „Wat leuk, dat we vastzitten Mosselziekte heeft J koninklijke belangstelling.1 gr 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1950 Hoe Middelburg het Vorstenpaar ontving Van Rouaanse kaal tot Rouaanse kaai -Misschien maar éénmaal in de honderd jaar heeft de veelbewogen historie van Middelburg een moment gekend, zo groots, zo aangrij pend. zo onergetelijk, als gisteravond om kwart voor elf in het hart van.de stad door duizenden werd beleefd. Hoog boven de Markt prijkte fiér de grote koningskroon als lich tend symbool van wat ons allen vereent en daaruit sproten lange linten van lampjes voort, flonkerende sterren, geprikt in de purperen deken van de nacht. Talrijke vlaggen rondom het plein speelden een grillig spel in de floodlight-bundcls, ontelbare andere lampjes zetten gevels in gloed. Onder dit deinende, vorstelijke baldakijn van licht stonden de Mid delburgers en keken naar het stadhuis, hun stadhuis, waarover de schijnwerpers een teer waas hadden gespreid. Grijze en zwarte scha duwen accentueerden de trotse bogen, de geheimzinnige nissen, de stille beelden en niet fraaier kon de frêle schoonheid der gothiek worden onthuldMassief en machtig tekende zich tegen de luister rijke gevel het bordes af. En vóór dit bordes kwam, tien minuten voor elf, een glanzende limousine tot stilstand. Een portier sloeg open en toen zwol het ge juich, dal al aangeheven was toen de auto de Markt op reed, aan tot bet de kracht van een orkaan had verkregen. Lachend en wuivend naar alle kanten betraden twee mensen langs de stramme erewacht van C.O.A.K.-militairen, onder de klanken van ons Volkslied, het bor des en keken neer op de onafzienbare menigte. Twee mensen, een bly- lachéude vrouw en een hartelijke man; een Koningin en een Prins! Zij keken neer op Middelburg, zoals het in deze uren was: spranke- tend van licht, uitgelaten van vreugde. Zij keken neer op de Middelburgers en al die andere Walcherenaren, stijf opééngepakt, met open harten, glanzende ogen, kelen, die schor waren van het gejubel en waarin bij velen een brok was geschoten. Hoe goed moeten zij toen de kracht hebben gevoeld van de band, die Oranje en Zeeland sinds eeuwen verbindt! Wat ook de dag van vandaag brengen mag, hoe grandioos en triom- phaai ook de rijtoer van het Koninklijk Paar moge worden, dit mo ment, Vrijdagavond enkele minuten na tien, zal voor de Zeeuwse hoofdstad het hoogtepunt zijn van het bezoek, waarover tot in lengte -\an dagen met dankbaarheid zal worden gesproken en dat in gedachten nog talrijke malen opnieuw zal worden beleefd. De burgemeester, mr. dr. N. Bolke- stein, de vier wethouders, de Gemeen tesecretaris en de Commissaris van Politie begeven zich aan boord en worden aan Koningin eri Prins voor gesteld. Deze drukken er hun blijd schap over uit ook Middelburg te kunnen bezoeken. Nadien verlaten zy, voorafgegaan door jhr. De Casembroot, het jacht weer. Not tot goed acht uur moeten de toeschouwers geduld oefenen. Zy zien hoe hof chauffeurs enige geschenken, die eerder op de dag waren aangebo den, aan boord brengen. Dan arri veert andermaal Middelburgs burge meester en is eindelijk het grote ogen blik aangebroken, dat de Koningin de Middelburgse bodem betreedt. Harte lijk toegejuicht bestijgt zij het trapje, gevolgd door de Prins en mr. Bolke- stein en neemt minzaam groetend plaats in de reeds wachtende geslo ten auto, waarin het licht is ontsto ken. De rijtoer naai' de ambtswoning van de Commissaris door een gedeel te van de stad begint. EEN ZEGETOCHT. Het wordt een zegetocht door eindelozen hagen juichende, wuiven de mensen. Langzaam rijdt de stoet over de prachtige kaden de binnen stad in, voorafgegaan door de ron kende motoren van de verkeerspo litie. Rijen dik staat het publiek ter hoogte van de brug, rjjen dik ook achter de brede ruggen van de stoe re Rijkspolitiemannen bij de Nieuwe Haven, op de Varkensmarkt en in de nauwe Gorstraat. Halzen worden gerekt, peu ters met een daaldersplaatsje op de schouders van vader zwaaien hun vlaggetjes, politiemensen staan strak in ae houding. Keurig zwaaien de voertuigen langs de zuil met vlaggen en bloe men op de Pottenmarkt. Dan gaat het de Langeviele door, waar oranje wimpels aan hoge palen met bloem bakken hangen en waardoor een slang van lichtjes kronkelt. Drom men mensen by het schitterend ver- lichte Militair Hospitaal zjjn het laatste, wat wfl voorlopig van de binnenstad zien. HET WELKOM VAN 'T ZAND. „Welkom op 't ZandIn grote letters staat dat te lezen op de prachtige, met lampjes omkranste creboog, die de Zandtenaren, hunne Majesteiten ter ere, by de Langevie- lebuitenbrug hebben opgericht. Het opschrift is eigeniyk overbodig: de bewoners van deze wyk, die zo on- Sveer allen acte de présence geven, ten er geen twijfel ovêr bestaan welke gevoelens zy koesteren ten opzichte van ons Vorstenhuis. Wij worden zó in beslag genomen door'dit grenzeloze enthousiasme, dat wij byna verzuimen een blik t< slaan óp het P.Z.E.M.-gebouw, waar- van dc torenspits fraai geïllumineerd J"* Vrijdagmorgen ontwaakt Middel burg in een verkwikkende stemming van bigde afwachting. Een stad van feestelijke kleuren en feesteiyice mensen, die, veelal reeds met oran- ie getooid, er maar node toe kunnen :omen hun dagelijkse arbeid te be- gInnen. Boven de steigers van de ange Jan wappert vryuit de enor me driekleur en dat is voor de bur- ferg het sein om eveneens het dun- oek uit de vouwen te slaan. Plotseling domineert in alle stra ten, op alle pleinen en op alle kaden het rood, wit en blauw, waarmee h<?t fel oranje pittig contrasteert. '-'Overal zijn door buurtverenigingen versieringenaangebracht, die, al naar gelang van de middelen, royaal of eenvoudig zyn, maar in ieder ge val aan de straten een prettig ca chet verlenen. Wat moet er in de afgelopen dagen gzwoegd zijn om dit alles zo aardig voor elkaar te kun nen krijgen! Ook vele particulieren hebben letterlek de bloemetjes bui ten gezet en winkeliers hebben hun gevel of étalage fraai versierd. Te midden van al deze kleur en fleur bezorgt de bakker zijn broodje, rijdt Van Gend en Loos zijn pakjes rond en draagt de kantoorman zijn akte tas. Totdat REEDS LANG TEVOREN Totdat de avond aanbreekt. Hoe veel Middelburgers zyn na 't avond maal in huis gebleven, hoeveel Wal cherenaren heeft de Stoomtram aan gevoerd Lang voordat de stoet langs de aangegeven route passeert, hebben velen zich al langs de stra ten opgesteld. j Maar de grootste drukte concen treert z>ch toch op die hoek van de stad, waar bet koninkiyk paar zal arriveren. Mannetje aan mannetje en vele rijen dik staan de belang stellenden op de Rouaanse kaai, waar de „"Piet Hein" ligplaats zal kiezen en ook by de Punt en op de Haven-' dijk is het zwart van de mensen. Hélder steken de kleurige jurkjes yan....meisjes, en vrouwen tegen het froene gras van de dyk af, vér raagt het gelach van de vrolyke wachtenden en alom geeft het oran je stemmige accenten aan het schouwspel. Zeven uur, kwart over zeven, vyf vóór halfacht...... Rustig kabbelt aan de voeten van de menigte het wa ter, nu en dan zich plooiend in steeds wijdere kringen. Langzaam en byna plechtig drijft een bosje stro voorbij, ergens in de verte toetert een auto een naar maal, een vlag klappert brutaal tegen een vensterluik. SPONTAAN WELKOM. Om half acht klinkt ergens een luide roep: „Ze komen!" Het is een wachtwoord, dat steeds verder wordt doorgegeven, totdat het machtig als een jubelzang uit heel die mensen massa opstijgt: „Ze komen!" Alle blikken richten zich naar de hoek van de dijk, die het kanaal aan het oog onttrekt en ja, dan ver» schijnt eensklaps de sierlijke steven van het roomkleurige luxe-jacht om de bocht. Een storm van enthousiasme breekt zich baan, een oorverdovend ge juich vult de lucht, er wordt ge zwaaid met talloze vlaggetjes en met talloze armen. Statig glijdt het koninklijk jacht langs en passeert de geopende Spijkerbrug. Aan boord staat Koningin Juliana, lachend, wuivend en zichtbaar ont roerd door deze spontane verwelko ming in de hoofdstad van het ge west. Achter haar ziet men de Prins, die groet, de Commissaris' der Koningin en enige anderen. Omzichtig nadert de „Piet Hein" de kademuur en legt aan precies vóór de met frisse goudsbloemen en groen versierde stenen opgang te- Sehover het flatgebouw, waarvan elk er vele met oranje roosjes bespik kelde ramen talrijke hoofden omlijst. Koningin en Prins waardeerden het incident te Kortgene Toen de „Piet Hein" de haven van Kortgene wilde, binnenvaren ongeveer een kwartier vroeger, dan officieel het geval zou zijn, was klaarblijkelijk de waterstand nog niet hoog genoeg om een ongehinderde doortQcht door de haveningang mogelijk te maken. Op een gegeven ogenblik in ieder geval liep de „Piet Hein" aan de grond en hoe de schroef ook in maximum tempo draaide, het was een onmogelijkheid om het koninklijke,.vaartuig los Ie krijgen. De politieboot RP 4 moest te hulp snellen en een tros uitwerpen Om de „Pipt Hein" 'te assisteren. Inmiddels hadden twee jonge vrouwen, waarvan één met een kind op de arm, de vaste ival verlaten. Zij snelden van de vaste wal naar de nog droog liggende zandplaat voor de haveningang en toevallig zag de Koningin dit juist op het moment, waarop haar werd medegedeeld, dat de „Piet Hein" aan de grond zat. Wat leuk, dat we vast zitten! riep Hare Majesteit uit en met Prins Bernhard begaf zij zich onmiddellijk aan dek om getuige te zijn van het lostrekken van het schip. Even later werd er een tros uitgeworpen van de „Piet Hein" naar het politiev aar tuig en Koningin Juliana was er getuige van, hoe politievaartnig en „Piet Hein" niet vereende krachten, mede dank zij het stijgende water, weer vrij kwamen en het ruime sop kozen. De kapitein van de „Piet Hein" gaf er de voorkeur aan om aan de steiger te meren en het smalle haventje niet meer in te varen. Het incident verhoogde slechts de geneugten, die het vorstelijk paar aan de vaart over de Zeeuwse wateren beleefde. de bovenzijde uiteen in hónderden fonkelende parels. Geluidloos komen de auto's tot plein rijdt, aangrijpend het moment, dat Koningin eri Prins hef bordes vicituuiuuo rvunicii w «ow o wv betreden en nog eenmaal dit paradijs staan voor de woning van de Com-van licht aanschouwen en de jui- missaris der Koningin, waar het ko ninklijk paar enige uren zal vertoe ven. De eerste rijtoer door de stad, tijdens welke de burgerij een welda dige demonstratie van haar ver knochtheid aan dc Oranje's heeft gegeven, is ten einde. EN DAN: DE MARKT! Naarmate het donkerder wordt, ig van <Je it: Om 9 uur plenst floodlight neer op het mu- ziekpodium, midden op het plein en Dn do Soissinccl is het vrii stil. ^«kpoVuum, unuucn vy net pïciiï en iNog eei maar even later bevindt de stoet j schaart het publiek zich om deze een glimp - - laten 'verhoging. De mannen van het Mid- kers op t< I llö-tVl C CU lOkCl U&ÏIIIUI. - I .I.LL-l..-. 'Uw In hun fraaie de Seisstraat, de K?„mme We!c en j nnlf= vattenen ^„enten. heft de dirigeerstok en even later klinken de vertrouwde vaderlandse de met vele kronen gesierde Vlas- markt passeert. Dan draaien de wa gens de Markt op!' waar de hoge be zoekers ware ovaties worden ge bracht. Zij rijden langs het stadhuis de Lange Noordstraat in, waar oran je lantaarns hun licht verspreiden en waar H. M; een blik kan werpen op de nieuwbouw van het raadhuis. Nogmaals moeten de onverstoorbare chauffeurs een scherpe bocht nemen om op het Hofplein te komen. Via de Wagenaarstraat wordt de Balans bereikt, waar tegen de imposante achtergrond van de Abdy de fontein ruisend zyn water omhoog stoot. De verlichting levert een fantastisch ef fect op: de melkwitte, roze en zacht groen gekleurde zuil spat aan ellende mensen groeten. TERWIJL IN DE BURGER ZAAL DE KAARSEN BRANDEN. De menigte blykt een deinende mensenzee, ook als het vorstenpaar het Stadhuis betreden heeft. Wachten echter duurt lang en naarmate de tyd verstrijkt wordt de drukte min der. Het wachten dergenen, die ble ven, wordt echter beloond! Nog éénmaal is er gelegenheid e koninkiyke bezi van de 1 >p te vangen en dat is, wan neer zij de terugtocht naar de „Piet Hein" aanvaarden. Zy passeren daarby de Lange en Korte Delft, waar honderden lichtjes de vlagge- masten aan elkaar rijgen en de liederen over de Markt. Een indruk- Dam, waar de verlichting in de bo- «rplrlrpriH pn fopstolfilr nnnnprt Hp mon Ho TilaHo,.Hr»o nnUcnrtl- tot- -Fi-o. wekkend en feestelijk concert, de eerste van de serie attracties, die Middelburg dezer dagen aan „Uit het VolkVoor het Volk" heeft te danken. Een lange ry erebogen van oranje lichtjes is geplaatst in de Nieuwe Burg. Daar rijdt het koninklijk paar kort tegen elven onder door, wan neer het zicli op weg begeeft naar het stadhnis ter bijwoning van receptie. Waarlijk ontroerend is men de bladerdos ontleedt tot fra giel kantwerk en waar' het stand beeld van Koningin-moeder Emma in een helder schijnsel is geplaatst. Met een hartelijke handdruk ne men Koningin 'en Prins tenslotte af scheid van jhr. De Casembroot en trekken, zich vervolgens in hun vér- trekken aan boord terug. In de stad doven de lampjes; stil de j sluipt de nacht aan. De eerste d.ag van het, koninklijk bezoek aan Zee- geestdrift van de duizenden, die zich land behoort weer tot het verleden, op de Markt verzameld hebben, Het was een dag, die voor ieder een wanneer de auto langzaam over het I kostbare herinnering zal blijven. Stelde H.M. de Koningin Middelburgs stadhuis in gebruik Grootse ontvangst in de Burgerzaal. vrijdagavond half elf in de Burgerzaal van het Middelburgse Stadhuis. Onderdruk roezemoezen de stemmen van de velen, die wachten op 't begin van de receptie, op het ogenblik, dat het schoonste Huis van Zeeland's hoofdstad op waarlyk koninklijke wijze in gebruik zal worden genomen. Er heerst een sfeer van gespannen verwachting. Talloze malen laten degenen, die straks aan het Koninkiyk Paar zullen worden voorgesteld, de blik dwalen door deze vorstelijke zaal, waaraan het zachte licht der kaar sen en het diepe zwart, de warme kleuren der glatoiletten 'n cachet verle nen, dat met geen woorden te omschrijven valt. Het is geen sprookje, dat zich hier afspeelt, het ls de biyde werkelijkheid van een gelukkig land vol gelukkige mensen, van een ontmoeting tussen Vorstin en onderdanen, on gedwongen, een verbondenheid demonstrerend, die niet in de hoofden, maar in de harten leeft. Vrijdagavond, half elf. Langzaam opent zich de deur en dan is daar het grootse moment: de Koningin treedt binnen, gekleed in een zacht blauw gewaad, begeleid door de Prins, de Commissaris der Koningin en het ge volg. Een Vorstin, wanneer de burgemeester haar geleidt naar het hoofd van de zaal, een bewogen vrouw, wanneer zy stil houdt en de prachtige ruimte, de ademloze vertegenwoordigers van haar volk aanschouwt. Haar ogen giyden nog eenmaal over het imposante gewelf en de drie glanzende kronen, dan gaat zy naast haar Gemaal staan om kennis te maken mot de aanwezigen. Deze voor ieder zo zichtbare schoonheidsontroering van 's lands hoogste vrouwe was het mooiste geschenk, dat Middelburg voor zyn stadhuis kon ontvangen. Het was een moment, dat in de annalen van de stad geboek staafd moet blijven, dat in het hart van elkeen, die er getuige van mocht zyu» gegrift staat. Lang voordat de hoge gasten hun glorieuze entrée maakten, stonden reeds duizendèn en nog eens duizen den verlangend te wachten op de komst van de koninklijke auto. Alle blikken waren gericht op de Stad huisgevel voor het eerst sinds ve le, vele jaren weer badend in licht, op de kranige ere-compagnle der C.O.A.K. en het muziekkorps der Stoottroepen uit Den Bosch. Op het stemmig versierde podium, midden op het plein, concerteerde het Mid delburgs Muziekkorps en het was werkelijk hartverkwikkend te horen met hoeveel spontaniteit al die dui zenden mensen onder de koninglnne- kroon en de snoeren van licht, ae va derlandse liederen mee zongen. In de Stadhuishal, waar het dage- lyks bestuur der gemeente en de raadsleden wachtten, drongen maar weinige geluiden van buiten door. Maar het geweldige gejuich, dat los barstte, toen de koninkiyke stoet tenslotte naderde, de Nieuwe Burg uitreed en langzaam over de Markt naar het stadhuis kwam, was door de dikke mur^n niet te stuiten. Die ju- belsymphonie in het hart van de stad vormde de machtigste demonstratie van de Oranjeliefde der Zeeuwen, welke men zich kon denken. Terwyi de Koningin, een bontcape over de matblauwe robe en de Prins, die in rok gekleed ging, uit stegen, klonk gedragen het volkslied, ge speeld aoor net korps der Stoottroe pen. H. M. inspecteerde dit korps en de ere-compagnle, liet de garnizoens commandant, majoor J. Potteboom en zijn officieren aan zich voorstel- betrad gevolgd door Prins en de stadhuishal, waar zij door len en cie burgemeester, mr. dr. N. Bolkc- stein, werd ontvangen. EEN DOOS PROFETENBROOD Het was een alleraardigst moment, toen de 15-jarige Willie Damen, het dochtertje van een gefusilleerde zetsman en de 11-jarige Honoré Sandberg tot Essenburg, dochtertje van Middelburg's betreurde vorige burgemeester, naar voren traden H.M. namens de gemeente respectie velijk een fraai bouquet; rose anjers en een doos Zeeuws Profetenbrood aanboden. Koningin Juliana dankte voor deze geste met een vriendelijk woord. De burgemeester stelde vervolgens de leden van de gemeenteraad in volgorde van ouderdom en de archi tect van de Stadhuis-restauratie, ir. A. van der Steur, aan H.M. voor. Het koninkiyk paar bezichtigde, voorge licht door mr. Bolkestein en Ir. Van der Steur, de hal en de kamer van B. en W„ waarvoor het grote bewon dering aan de dag legde. Hierna be- faf het zich naar de Burgerzaal en on de receptie een aanvang nemen. De plechtigheid begon met het voorstellen van de vertegenwoordi gers der burgery, de dames der raads leden, de burgemeesters van de Wal- cherse gemeenten, die niet worden bezocht en enige andere personen, wier namen wy elders in ons blad pu bliceren. REDE MR. DR. BOLKESTEIN De burgemeester hield hierna de volgende rede Majesteit! Koninkiyke Hoogheid! Dames en Heren! Majesteit, na Uw troonsbestyging hebt Gy gebracht en zult Gy bren gen in gezelschap van Zyne Ko ninklijke Hoogheid de Prins der Ne der] andei eén bezoek aan de elf provincies van Uw Ryk. En zo bezoekt Gy vandaag en mor gen de provincie Zeeland en zo be vindt Gy U thans in de hoofdplaats van dit gewest. Ik behoef. U niet te zeggen, hoe het de bevolking en het l Bestuur van de stad Middelburg ver heugt U en Zyne Koninklijke Hoog heid te ontvangen. De bevolking 'heeft hedenmiddag tydens de rijtoer [reeds uiting gegeven aan haar ge voelens van blijdschap en aanhanke lijkheid, en zaldit stellig morgen ochtend nog meer doen. Als voorzit ter van de Raad der gemeente zou ik U thans nog gaarne met enkele woorden welkom willen heten. Uw bezoek aan deze stad draagt wel een zeer bijzonder karakterHet heeft Uwe Majesteit behaagd het tijdstip zo te kiezen, dat het samen valt met het gereedkomen van het representatieve deel van het stad huis, zodat wij de wel zeer bijzon dere eer genieten, dat dc opening ge schiedt door Uwe Majesteit. Het zy my vergund thans enige ogenblikken Uw aandacht te vragen voor het gebouw, waarin wy ons thans bevinden, één der weinige we reldlijke, gothische gebouwen en één der schoonste raadhuizen van ons land. Liever dan U te vermoeien met na men en jaartallen zou ik willen trach ten iets weer te geven van dc ge dachten van hen, die hier bouwden en van hen, die hier werkten en zul len werken. Reeds tamelijk vroeg in onze va derlandse geschiedenis ontwikkelden de steden in deze gewesten zich tot bestuuriyke eenheden, met een zeke re macht en zelfstandigheid, waar van de bestuurders zich zeer wel be wust waren. EEN WAARDIGE ZETEL. En in een mengsel van besef van eigenwaarde, eerbied voor het gezag, gemeenschapsgevoel en kunstzinnig heid heeft men behalve de kerken ter ere van een hogere macht zich ook ingespannen een waardige zetel te verschaffen aan het stadsbestuur. En in het stadhuis bouwde men een burgerzaal, waarin op hoogtyda- gen burgery en vroedschap zich kon den verenigen om te beleven of te herdenken datgene wat hen op dat moment bezielde en verbond- In de vele eeuwen, die vergingen, kwamen en gingen de stadsbestuur ders': de ouden en de jongen, de wy- zen en de doldriftigen, de sceptische behouders van het goede bestaande en de enthousiaste verdedigers van het onbekende nieuwe. Maar ook: de goeden en de kwaden. De troüwe vaderlanders en de landverraders. Maar het gebouw bleef, als sym bool van het gezag, dat biyvend is. Zelf bleef het niet jong, maar het werd ook niet oud. Het bleef zichzelf gelijk. De negentiende eeuw met haar Dat het probleem van de mosselpa rasiet otk de aandacht van het ko ninklijk paar trekt, ts gisteren geble ken tijdens de buitengewoon geslaag de vaartocht van Kortgene naar Veere. Uitvoerig lieten Koningin en Prins zich over de mosselziekte eii de gevolgen daarvan, alsmede over de bestrijdingspogingen, voorlichten. Zelfs kwamen mosselen ter tafel om als aanschouwelijk voorbeeld te die nen! veelal gering aesthetisch bèsef maak te het inwendige niet mooier. De twintigste eeuw, vol drang tot vernieuwing maar ool^ vol oorlogs geweld en bkrbarjj, deed niet alleen als vroeger de bestuurders wis selen, maar deed ook het gebouw in vlammen opgaan, zodat slechts de muren bleven staan. DIES ATER. Toen de strijd in de tien overige provincies reeds was geëindigd en men daar, verslagen maar tyde- lyk verlost van het strijdgewoel was, werd in Zeeland door leger en vloot tezamen met onze bondge noten doorgevochten. Op 17 Mei 1940 naast de tiende Mei voor Middelburg een dies ater Werd een deel en juist het mooiste dieel van de stad door brand verwoest. Men liet. ondanks de tydelyk - verloren strijd en ondanks de vyan- delijke bezetting, de moed niet zak ken en reeds spoedig werden plan nen tot wederopbouw gemaakt. En thans kunnen wy aanschouwen wat door de ryks-, provinciale en ge meentelijke overheden en hun ambte naren en door architecten, aanne mers en arbeiders Is tot stand ge bracht en door vele milde gevers is verrijkt. Al vèrkeer is pas sinds kort in de ze kring, ik kan mjj.de gerechtvaar digde trots toch goed voorstellen van hen, die hierin een werkzaam aan deel hebben gehad. Het zij ter era van onze eeuw gezegddat het in wendige thans waarschijnlijk, schoner, is, dan het ooit was. WEERSPIEGELING VAN WEL EN WEE. Het stadhuis werd gebouwd toen Middelburg een bloeiende Zeeuwse koopstad was: het stond hier toen handel en scheepvaart kwijnden. Het werd verwaarloosd en het werd ver nield. En thans wor&t het opgebouwd in een tijd, dat ook de stad her rijst. Vergis ik mij, wanneer ik in de geschiedenis van dit oude stad huis steeds een weerspiegeling zie van het wel en wee van d.cze stad En thans betreden wy, de raad en zijn voorzitter, als bestuurders dezer stad, dit herrezen Stadhuis, vol ont zag voor wat het voorgeslacht ons liet en voor wat de tijdgenoten voor ons bouwden en herstelden, ons ver antwoordelijk voelend voor onze taak, om. vanuit dit gebouw vol traditie en schoonheid, te trachten deze stad te besturen met wijsheid. Deze stad, nog steeds thans neergelegd in Thorbeckes grootste schepping lichaam met autonomie, waar van wy ons zeer wel bewust zyn- Maar Majesteit, tevens een onder deel van Uw Koninkryk. In Uw aanwezigheid op deze dag zullen iojj de kracht vinden om te trachten van deze stad wederom een klein sieraad van ons zo mooie land te maken, en om deze stad te bestu ren tot heil harer burgers. Onze stad, die, als een deel van ons land, mede zo hecht verbonden is met het huis van Oranje, dat in droefheid en blijdschap met ons volk medeleeft. Moge van de herrijzing van dit stadhuis en de opening daarna door Uwe Majesteit ten eeuwigen dage getuigenis worden afgelegd door een oorkonde, door Uwe Majesteit, Uwe Koninkiyke Hoogheid en het stads bestuur ondertekend. Majesteit, Koninkiyke Hoogheid, wy zijn innig dankbaar, dat Gy hier op deze dag aanwezig hebt willen zyn. Ik wil derhalve eindigen met: Leve de Koningin Leve de Prins Leve het Huis van Oranje! OORKONDE GETEKEND- Toen de burgemeester uitgesproken was golfde een driewerf hoera door de zaal. Koningin en Prins dankten hiervoor met een lichte buiging. Zij plaatsten vervolgens hun handte keningen op de door de heer A. G. Wagensveld ontworpen oorkonde, welke tot in lengte van jaren een tastbare herinnering zal zijn aan deze hoogtydagen. Na dit meer officiële gedeelte van de receptie werd de sfeer prettig-on- gedwongen. Galant nam Prins Bern hard, toen de Koningin de wens te kennen gaf, te willen roken, één der brandende kaarsen van de tafel en gaf zyn gemalin daarmee vuuri Zelf stak hy een sigaar op. (Vervolg op pag. 5). Voortreffelijke regeling. Een woord van hulde mag hier zeker worden gebracht aan al diegenen, die belast waren met de regeling van de eerste dag van het Koninkiyk Bezoek aan Zeeland. Nergens liep er ook maar het geringste ver keerd. De journalisten uit alle oor den des lands waren uitermate dankbaar voor de wyze, waarop de Rijkspolitie, de mannen met de witte helmen, hen in staat stelden de tocht van zeer na- by te volgen en hun werk te verrichten zonder de minste be lemmering. Aan de directie der Provinciale Stoombootdiensten een woord van warme dank voor de manier, waarop het ver voer van de pers te water ver zorgd was en het onthaal, dat de dagbladschryvers aan boord van de Iréne vonden! A

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2