Fanny is onze grote troef Amerikanen in Salzburg JIMMY BROWN, sportheld Slijkhuis hoogstens 2de prijs Welke auto koopt de Nederlander? BOOGSCHIETEN IN ZEELAND no. 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1950 Europese athletiekkampioen schappen Door M. J. Adriani Engels. Over enkele dagen beginnen in Brussel t}e Europese ntliletiekkampioen- sehappen (3.W27 Augustus), die niet 34 deelnemende landen uit ons we relddeel inderdaad als werkelijke kampioenschappen beschouwd mogen worden In tegenstelling tot de Europese zwemkampioenscbappen, waarbü do helft der uitgenodigde naties, zoals Hongarije, Rusland, Engeland e.g. om politieke redenen verstek heeft laten gaan. In Brussel is iedereen en alles present met uitzondering van drie op athJetiekgebied uiterst onbe duidende landen» namelijk Albanië, Bulgarije en Liechtenstein, terwijl het vanzelf spreekt, dat de Duitsers, die in de meeste sporten nog buiten de Internationale federaties staan, niet zijn uitgenodigd om in het voorheen door hen bezette Brussel aan sportwedstrijden deel te nemen. Enkele weken geleden schreven we reeds een en ander over dit grootse athletiekevenemeiit en over de vorige Europese athletiekkampioenschappen (103$, '38 en '46)Er was toen nog te weinig bekend over de deelnemers, deelneemsters en over hun huidige vorm om voorspellingen te wagen, doch nu liggen de lijsten met namen en prestatiës vóór ons. In tegenstelling met voetbal, wielrennen en andere sporten heeft men bij athletiek een machtige steun in de cijfers, die de tijden op de loopnummers pp de 'af standen bij de spring-, en weppnum- mers van de diverse concurrenten in do loop van dit seizoen aangeven. WAT ZAL NEDERLAND PRESTEREN? Natuurlijk interesseert de lezer zigh allereerst voor wat Nederland In Brussel zal kunnen presteren, In de praotijk komt het daarbij neer op wat onze viervoudige Olympische kampi oene Fanny Blankers-Koen zal laten zien met een heel ejnd lager is de kansberekening hetgeen Slijkhuis zal kunnen bereiken, want we vaardi gen ditmaal een zeldzaam onevenwich tige ploeg af met één „troefaas" (Fan ny Blankers-Koen). één troefkaart van behoorlijke waarde (Slijkhuis) en ver der een aantal ..bijkaarten", waarbij men alleen de damesestafette, dank zij alweer onze snelste loopster ter we reld. een redelijke kans mag geven. Vooral op de damesweipnuirmiers zrjn we sinds Qsjo 1946 en Londen 1048 zo veel achteruitgegaan, dat we daarop evepmin meetellen als bij ons vooroor-, logs succesnummer, de 1Q0 en 200 me ter bij de heren. DE RUSSISCHE DAMES. Eerst dan iets over de kansen van Fanny Blankers-Koen, die vooral be dreigd wordt door de Russische da- mesathleten. Ze staat ingeschreven voor de 100 meter, voor de 200 meter, voor de 80 meter hordenloop, voor het hoogspringen en voor de 4 x 1Ö0 me- ter estafette dat zijn de vier nummers waarop ze in 1048 Olympisch kampi- oene werd- Op de 100 meter heeft Fariny Blan kers-Koen met ii.9 sec. de beste tijd van 1950 gemaakt, doch de drie Rus sinnen Turova, Malcesiiia en Seiche- nova zijn goed voor 12 seconden. Laatstgenoemde verdedigt de titel, die ze in Oslo won, toen Fanny Blankers- Koen door een val werd uitgescha- kejd. Op de 200 nieter is onze landgeno te ongenaakbaar; ze liep dit jaar 23.3 sec. en geen enkele andere athlpte in Europa kwam onder de 25 seconden, ook niet Turova (Rusland). Malcesina Rusland). Duhevics (Hongarye> en Brian (Engeland), die na Kaar ais de enelsten gelden. WEER FANNY TEGEN MAUREEN? Daarentegen is op de 80 meter hor den haar grote Olympische concurren te Maureen Gardner (tegenwoordig mrs. Dyson, net als onze landgenote met haer trainer getrouwd en moeder geworden) minstens even groot in vqfm. De Engelse athlete noteerde dit seizoen Jl.l sec-, Fanny Blankers-Koen 11.2 see., de Russische hordenloopsters Jakusieva en Cokielielk 11.5 sec. Op de 4 x 100 meter zijn Nederland en Rusland gelijkwaardig, nu Foukje Dillema op medisch advies niet meer mag uitkomen. De Russische ploeg be reikte dit seizoen 47.5 sec., een tijd, Kleine wagens het meest in trek De grote Amerikaanse wagens, vroeger het meest in trek Dij auto rijdend Nederland, blyken practise)! van de markt verdrongen te zijn Ziedaar één van de gevolgen van onze nog altijd precaire deviezenposi- tie en van de sterke verhoging van de bezineprijs 13,571 personenauto's werden in de eerste helft van 1950 in ons land ingevoerd. Boven aan de top staat de Volkswagen met 3432 exemplaren. Boven dé duizend komen daarna al leen maar de Opel (1770) en de Skoda (1613). die overigens ver bij de Duitse Volkswagen achterblijven. In de tweede groep, aldus het Alg. Dagbl.. treft men twee populaire Amerikaanse wagens aan, hl. de Fprd, waarvan 780 exemplaren wer den ingevoei'd en de Chevrolet met 390 exemplaren. Bovenaan staat in deze grpep echter de Vauxhall, waarvan 027 exemplaren werden ge ïmporteerd. Dan volgen Ford (780), Austjn (717), Citroen (823), Hillman (474), Mercedes Benz (427), Renault (422), Chevrolet (300), Minor (354) en Peugeot (343). Tenslotte komen in de laatste groep Vanguard (277), Morris (165), Taunus (150), Bimca (95) Volvo (63), Hanse en Singer (elk 50), Ja velin (58), Pujck (44), M.G. (37), Tatra (23). OJds mobile (17), Jaguar en Pontiac (elk 16), Plymouth en Studebaker (elk 15). Bij de vrachtauto's is Ford de meest gevraagde wagen, terwijl bij de chassis van vrachtauto's, Opel nummer 1 staat en Ford op de twee de plaats komt. Bij de bestelauto's staat de Minor op de eerste plaats, die zelfs 0.4 sec. beter was dan die Van onze Nederlandse estafetteploeg, doch evenals in Londen is Fanny Blankers-Kpen als laatste loopster in staat om een achterstand van diverse meters te veranderen in 'een voor sprong, wat ons toen het Olympisch kampioenschap opleverde. Onze landgenote neemt niet deel aan de vijfkamp. zodat deze een over winning wordt voor de Russische re- cordhoüdster Tchuding, die de 4500 punten kan bereiken, terwijl nummer twee, de Franse concertpianiste Miche- line Ostermeyer, niet boven de 4200 punten kan komen. Dat scheelt nogal jets! NEDERLANDSE DAMES. De zeven overige Nederlandse deel neemsters (de loopsters Gré de Jongh, Xenia Stad-de Jong. Puck Brouwer, Willy Lust, Tine de Jonge, de reserve Vos en de speerwerpster* Ans Koning) zijn voornamelijk van belang voor de reeds gememoreerde 4 x 100 meter es tafette, terwijl verder Gré de Jongh een goede kans maakt om op de 100 en 200 meter de finale te bereiken. De drie werpnummers zijn zonder enige twijfel voor de Russische deel neemsters, zelfs de tweevoudige Olym pische kampioen kogelstoten en dis cuswerpen, Micheline Ostermeyer, is niet opgewassen tegen de werel'dre- cprdhoudster Dumbadze (50 meter discuswerpen), de beide speerwerp sters Tchuding en Smirniskaye (over de 50 meter) en de beide kogelstoot- sters Tetchenova en Andrejeva (over de 14 meter), die allen in Londen ont braken, omdat Rusland niet deelnam aan de Olympische Spelen. Bij hoog springen gaat het tussen de Engelse athlete Tyler en de Russin Tchudina, bij vèrspringen mag men de Olympi sche kampioene Gygrmati (Hongarije) jets beter achten dan haar Russische concurrenten. Over het algemeen kan men de simpele voorstelling in dé bui tenlandse sportpers „de ioopnummers voor Nederland, de rest voor Rusland" niet onjuist gchten! DE HERENNUMMERS. Op de herennummers krijgt Slijkhuis op de 1500 meter de strijd aan te bin- den tegen de favoriet Strand (Zwe den), die pok op de Olympische Spe len won. Door eigen schuld is Slijk huis, die de hele winter zonder trai ning voorbij liet gaan, niet zo in vorm als hij bij verstandig' optreden geweest zou zijn en daarom verwachten we van hem niet meer dan hgogsteqs een tweede plaats, die zijn overwinnaar uit Treebeek, dé Franse Noord-Afrikaan El Mabrouk, hem nog best kan betwis ten. Ofschoon Slijkhuis ook op de 5000 meter staat ingeschreven, zal hij op dit nummer, waarop de Belg Reiff en de Tsjech Zatopek hem momenteel de baas zijn, waarschijnlijk niet uitkomen. Na Slijkhuis noemen we ae in België woonachtige Nederlander Wessels (vèrspringen) en de naar Amsterdam verhuisde Zeeuw Harting (1500 meter) als de enige landgenoten, die een fina le kunnen bereiken. De veteraan Hout zager (kogelglingeren), de sprinter Lammers en de hordenloper Buys be nevens Wim Peters' hinkstapsprong- leerling van Égmond "vormen verder de Nederlandse ploeg met de 4 x 100 ipeter estafette Hofmeester-de Kroon- Mahieu-Buys. Óp de 4 x 100 meter kómt Nederland niet uit. onze sprin- iersglorie is voorlopig voorbij. FAVORIETEN. Als favorieten gelden op de loop nummers: Wilkinson (Engeland) op de 1Q0 en 200 meter; Siddi (ItaUë) op de 400 meter; Bengtsson (Zweden) op de 800 nieter; Strand (Zweden) op de 1500 meter; Eriksson (Zweden) op de hindepnisloop; Reiff (België) op dó 50Q0 meter; Zatopek (Tsjeeho Slowa kije) op de 10.000 meter; Gaill.v (BeJ- gië) op de marathon; Boulantchjk (Rysland) op de 110 meter horden; Lunjev (Rusland) op de 40Ö meter horden en Italië op de beide estafette- nummers. Op de springnumniers noemen we de Fransman Damitio bij het hoog springen, de Pool Adamezyk bij het vèrspringen, de Zweed Lundberg bij polshoog en de Rus Sherbakow hij de hinkstapsprong, terwijl de tienkamp een zekere overwinning voor de Rus Lipp beduidt. Tenslotte de werpnum mers: Nemèth (Hongarije) is favoriet bij het kogelslihgëren, Hyytiainen (Finland) bij het speerwerpen. Conso- lini (Italië) bij het discuswerpen en Huseby (IJsland) bij het kogelstoten. Laatsigenoemde is een der voortreffe lijke vertegenwoordigers van het klei ne IJsland, dat slechts 120.000 inwoners telt, maar op niet minder dan VÜf nummers athïeten oplevert, die bij de Europese kampioenschappen tot de prijswinnaars kunnen behóren! (Nadruk verboden) Het Kort geleden in Friesland gegraven Kanaal, dat een onderdeel IS van de verbinding van Groningen met Lemmer, kruist Uü Gl'omv de spoorlijn Leeuwarden—Heerenveep, Hierdoor werd de bouw van een beweeg bare spoorbrug noodzakelijk, Bij de Utrechtse werkplaatsen van Werkspoor is een 28 meter lange bascule- brug met gepatenteerd rólsleufmcehanjsme gebouwd, die thans bij Gröuw wordt gemonteerd. Het is de eerste spoorbrug van dit type. Op de voorgrond de nieuwe keersbrug gebouwd poorbrug. Op de achtergrond wordt een ver- Ernstige aardbeving in Oost-India De viering van de onafhankelijk heidsdag in het Oosten van India is wreed verstoord door een aardbeving, die in West-Bengalen. Assam, Bihar en de Oostelijke delen van de verenigde provincies heeft gewoed. In dgze gebieden, die in de aardbe- vingszóne van „maximum intensivi teit" liggen, renden mannen, vrouwen en kinderen in doodsangst uit de hui zen. In Sjillong (Assam) ontstonden gro te scheuren in verschillende gebouwen en de bewoners moesten in stortregens naar buiten vluchten. De stad Patnas in Bihar schudde tien seconden lang op haar grondvesten. Er is echter geen melding gemaakt van dodert of schade. Amerikaanse seismografische insti tuten registreerden Woensdag een dei- vijf grootste aardbevingen, die ooit zijn waargenomen. Hoewel het epicentrum van de beving ongeveer in Birma werd bepaald, is het nog niet zeker, of de aardbeving dezelfde is, die in India is gevoeld. 1482 vrijwilligers voor Korea. Tot gistermiddag 12 uur hadden zich in totaal 1482 vrijwilligers op gegeven voor de beide compagnieën, die de regering ter beschikking van de Verenigde Naties wil stellen voor de strijd op Korea. De aanmelding is nog tot en met Maandag a.s. mógelijk. Te weinig jonge schutters Verscheidene grote schuttersfeesten zfjn dit jaar in Zeeland gehouden en er staan er nog enkele op het programma ter ere van verenigingen, die vele jaren bestonden of van schutters, die 50 jaren trouw bleven aan de „edele handboog". Toeh zit er in het boogschieten 'n tikkeltje de klad. Vele schutters zijn oud en grijs van haren. Wel zijn ze nog scherp van blik en vast van hand, maar er staat geen jonge generatie klaar om boog en pijl op te nemen als ze aan de hand der ouderen mochten ontvallen. Bij de jeugd ontbreekt blijkbaar de animo voor deze aloude sport, die in de provincie Zeeland eeuwenlang werd beoefend. Leonore III, een onbegrepen sensatie Schone Mozart-klanken In een volmaakte omgeving. We zaten te praten met twee jonge Amerikanen op het terrasje van Tomasselli in het hartje van Salzburg. In zo'n café met Italiaanse allure: bruggehoofd van Romaanse zorgeloosheid in het eindeloze gebied van Germaanse pjekerzucht,Amerikanen, die per auto Europa „deden". Drie dagen Salzburg, waarin twee opera's „Very nice, maar toch eigen lijk Iets, wat je minstens even goed kunt zien in elke behoorlijke stad in de landen aan de overzijde van de Oceaan." Vonnis gestreken over de Weense Staatsopera, de Wiener Phiiharmoniker en het Mpzartiaanse Mekka, waarbij geen hoger beroep meer mogelijk lijkt. Aanvankelijk wordt men stil bij zoveel beslistheid. Verlegen en onder danig, zoals het de goéde Europeër past. Na een pauze „Of de heren ook kaarten hadden voor de C Moll- Mis van Mozart, de volgende dag in de Sankt Peterskirche......" Dat hadden ze niet. Bovendien, ze moesten de volgende dag verderop. Naar Venetië. Ik verzocht ze drin gend te blijven. Ze begrepen me niet. Maar toen ik iets prevelde van „old customs" en „very interesting" lie ten ze zich, lichtelijk geïntrigeerd, bepraten De volgeride ochtend, 11 uur in de Peterskirche. Middep jn het kerkhof, tegenover de statige Renedictijner- abdij. Kerkhof, dat het van het Pa- rijse Fère Lachaise piet in groots heid, noch in lieflijkheid wint'. Mo- zarts zusje Nannerl ligt er begreven. De kern der kerk dateert van'de l?e eeuw; de huidige houw is in het be gin der 18e ontstaan. UITVOERING. De uitvoering of moet men in deze barokke kerk van een „opvoe ring" spreken van deze mis was een festival en een festival. Toen Mo zart n.l. in 1783 zfjp vader Leopold in Salzburg bezocht beleefde ze, in Augustus, hare première. En zijn vrouw Konstanze^ zong de sopraanpartij, Welk een historische herinneringen Rechts, vooraan In de kerk, ziet men het grafmonument van Michael Haydn, 'broer van de nog bergepidere Joseph. Op de ruwe, nauwelijks bewerkte steen staat een zwarte om met het opschrift „Hjc reguiescit caput" „Hier rust, het hoofd'. Het Mozarteum-koor, het Mozat- eum-orkest en de Salzburgse Lieder tafel voeren de mis Uit. De Salzbur- ger Liedertafel, ze is een muziekver eniging met een verleden, sinds 1848 reeds verleent ze glans aan het artis tieke leven der stad. Hoevele malen heeft zij reeds in deze kerk gezon gen. Thans assisteren Elisabeth Schwarzkopf. Maria Stader, Julius gel en Dr. Bernbard Paumgartner Patzak, Hans Braun. De wereldbe roemde Franz Sauer zit aan het or- heeft de leiding. THEATER Spreek me niet van theater, gij angstige Hollandse puriteinen...... Trouwens, de dienst heeft plaats in een kerk der Benedictijners: men kan dus gerust zijn... De mis wordt opgedragen voor de zielerust van Wolfgang Amadeus en bij de twee duizend aanwezigen overheerst de emotie, niet de sensatie. Vóór het Evangelie laat Elisabeth Schwarz kopf het Alleluja horen; ge kent dat alles vanwege die paar maten aan het einde, die ontleend lijken aan het „Gott erhalte Franz den Kaiser". Na het credo, na een inleiding van het Ave Aïaria in het Gregoriaans, Mozart's Ave Verum. Dat hebben >ve allemaal dui zend malen gehoord, zelfs in het cgfé, met twee violen, har monica en contrabas desnoods. Maar hier, in deze omgeving, in dit milieu, voelt ge plotseling en hoe! dat dit één van de schoonste Stukken muziek is, ooit voor de kerk geschreven. Voor de barokkekerk al thans, voor de barokkempensen, wier religieus bewustzijn niet verontrust worqt door scrupules, door angsten, voor hen, dje de weelden van aarde en hemel kennen EEN OCHTEND Dat is een ochtend, die men niet vergeet. „En?" vragen we onze jonge Amerikaanse vrienden, die aan de uitgang van de Stichtskerk staan te wachten. Ze huilden bijna van aandoeningDiezelfde avond ZÜn we met hen naar Furtwangler's Fidelio gaan zien en horen. Want wij wilden ze overtuigen, dat dit sléchts op deze wjjze ,,bU ons in Europa" gaat, WU kenden deze uit voering reeds, en konden ze dus voor een paar dingen waarschuwen. Bij voorbeeld wijzen op het feit, dat de Leonore-eregtie van KU'sten Flag- stad niet zou kunnen tippen aan datgene, wat men op dit gebied in de Metropolitan Opera te New York kan meemaken. „Maar deze onvolkomenheid tast de waarde van deze uitvoering niet aan". Een goede Fidelio, men kan ze niet kopen, men moet ze bezitten. De schoonheid ervan wordt bepaald dooi de felheid, waarmede het probleem gesteld wordt. Maar om dit te kun nen appreciëren moet men primair het probleem kennen, het ervaren hebben, desnoods met bloed en tra nen. Dat heeft de Europeaan, niet de bewoner van Amerika. De felheid, waarmede Furt- wangler de Hle Leonore slaat, wordf voor de 'oatste een on begrepen sensatie. De bewust heid, waarmede de gevaugeiu&- bewparder Rocco Josef Grejpdl zyn „Befehl is be- fe.hl" uitzingt, gaat hem yoorbü- Hij zal de regie van Emil Prectprius aesthetisch waarderen, de insinu erende suggesties, dje hierin telkens naar voren dringen, blijven onopge merkt. Hierop nu prepareerden wij onze jonge en „jonge" vrienden. „Kijk naar die gevangenen, niet alleen naar de wijze, waarop hij ze groe peert, maar vooral ook naar de ma nier, waarop hij ieder hunner typeert. Wat zijn politieke gevangenen? Lou ter revolutionnairen Wat doen die paar lieden met die witte allonge- pruiken, die smekend hun handen ten hemel heffen Dat zijn geen vij anden, maar politiek gelijkgezinden, die om reden vap louter persoon lijke aard zijn vastgezet. Muziek en regie, ze veroor delen hier niet de middelen, welke haar ten dienste staan, niet slechts het onrecht, maai de volslagen willekeur. Wü, in Europa, kennen dat. Jullie aan de overzijde (nog) niet Zo instrueerden wij orize nieuwe kennissen. En dam'na, na afloop der voorstelling, praatten wij over de technisch-artistieke kwaliteiten. En gaven wij hun met een gerust hart gelijk. Want wij weten hetOok hier lokt de dollar. En de angst doet de rest DE AMERIKANEN. De Amerikanen hebben Salzburg nog niet verlaten. Thans bestuderen ze vlijtig „Der Verschwender, origi nal Zaubermarchen in 3 Aufzligen", gespeeld door de artisten van het Wiéner Burgtheater. De auteur is Het is niet de eerste maal, dat de boogschutterij in verval geraakte. Geleerden hebben uitgeplozen, dat in het stenen tijdperk vrijwel ieder een met pijl en boog rondliep, blij kens de honderden stenen en benen pijlspitsen, die in Europa gevonden zijn. Toen lcwam er tien eeuwen lang een tijd, waarin men niet naar pijl en boog omzag. De Romeinen en de Grieken kenden de pijl en de boog, maar ze gebruikten dat wapen nauwelijks in de strijd. Pas in de vierde eeuw schijnt de bevolking van Europa weer de pijl en boog in ere hersteld te hebben. Het vernaai wil, dat tot de twaalfde eeuw de Engelse boogschutters de beste ter wereld waren. Tot in de zeventiende eeuw bleef de pijl en boog in gebruik bij de mi litairen. Toen kwamen de vuurwa pens roet in het eten van de boog schutters werpen. Nadien is er nog vee! met bogen geschoten, maar alleen bij wijze van sport. DE BOOGSCHUTTERIJEN, Voor wie de historische vasthou dendheid van de Zeeuwen kent, zal het geen verwondering wekken, dat mep juist in deze provincie nog zove le boogschutterijen kent, die zich door de jaren heen hebben gehand haafd. Ook in Belgisch Vlaanderen zijn nog heel wat boogschutterijen in leven gebleven. Kort geïeden werd te Terneuzen een internationale wedstrijd gehou den, waarvoor veel belangstelling be stond. De schutters lippen nu, dat er zich wat meer jonge leden zullen aanmelden. EEN OUDE SCHUTTER. Een van de oudste handboogschut ters, de heer Velleman te Terneuzen, Ferdinand Raimpnd, de ietwat ver geten Oostenrijkse dichter uit de tijd der romantiek-Drama, dat men niet kan overplanten op vreemde bodem, zo min als .Tederm&nn. Het hoort bij dit land, bij deze mensen met hun eigen zin. Voor humor en de betrek kelijkheden des levens. Het is een vondst van de Festspiele 1950, vondst waaiwan de waarde wel eens even Jroot zou kunnen zijn, als die van edermanne vóór dertig jaren. Doch om dit te begrijpen, zullen mijn Amerikaanse vriendjes nog dik wijls Salzburg en Europa mpeten be zoeken. Dikwijls en rustig. Dan voe len ze wellicht de zin van de grap, welke een man in de autobus tapte, hedennacht, toen wij vrolijk en wel van een tuinfeest in het slot KJess- heim terugkeerden, waar Inngard Seefried gezongen en het Ballet van de Staatsopera gedanst had „Meine Danien und Herren, wie schön ist die Natuur. Leider lcönnen wir niepts sehen. Doch wir haben das Prospekt vertelde ons iets over zijn liefhebbe- x-y. „Het schieten, zo zei hij, „is een aardig en spannend tijdverdrijf. An dere sporten kosten handen vol geld. Ónze liefhebberij is goedkoop. Ook is het een mooie en eerlijke sport". In ZeeJapd js vooral in zwang het schieten op hoogvogels, zijvogels, kal len en prijsvogels. Het gaat er daar bij om naniaakvogels te raken ep van de paal te doen storten. Elders kent men Ijet doel-schioten, waarbij de pijl m een schietschijf be landt, waarvan men dan het behaalde puntenaantal afleest. ALS JONGEN.. De heer Velleman openbaarde ons ook het geheim van de duizelingwek kende vaardigheid, die sommige schutters bereiken; ze zijn als knaap van zes of zeven jaar al begonnen piet schieten. Een wilgetak, een touwtje, een rietstok Uit «en sloot... en de eerste pijl en boog was gereed. Als kleine jongen begon de heer Velleman zijn oefepingen op oude strohoedenlater werden het op gezette bakstenen en nog weer later de appels in de tuin van de burge meester. Toen kwam de tijd van het echte „schieten" bij de schutters; als jon gen mocht hij pijlen rapen en ook wel eens 'n schot lossen Van zjjn eerste opgespaarde cent jes kocht hij een eigen boog en na dien trok hij met de leden van zijn schutterij naar honderden schutters feesten in stad en dorp. VOLKSSPORT. Een beetje weemoedig, wordt de heer Yellenfan wel, als hij vertelt van de streken m Zeeland, waar vijftig jaar geleden het boogschieten de volkssport bij uitnemendheid, was. Hij zou zo graag gezien hebben, dat de schutterijeb, dje Lhang 100 en meer jaren bestaan hun feesten iri volle glorie konden vieren, maar het gaat niet zo vlot als de schutters vyel gewild hadden. Konien er niet spoedig vele jonge schutters bij, dan zal de „edele hand boog" uit het Zeeuwse sportleven verdwijnen. Pan zal er weer een stukje traditie ten onde- gaan en dat iahoe men het ook bekijkt, altijd een verschijnsel, dat weemoedig aandoet. Griekse regering afgetreden De Griekse minister-president Ni cholas Piastiras lioeft meegedeeld, dat de Griekse regering „in feite" is afgetreden. Het officiële verzoek om ontslag zou bij koning Paid worden inge diend, zodra de twee politieke leiders van {,e centrumpartijen uit Was hington zyn teruggekeerd. De Griekse coalitie-regering werd in April gevormd. 62. Jimmy had een paar maal omgekeken, maar toen hij in de verste verlo geen glimp van zijn tegenstanders kon ontdekken, begon hy te grijn zen en langs de rijen toeschouwers, die zich over al langs de weg verdrongen, daverde hy ver der. Het was niet moeilijk voor hem de weg te vinden. Die wezen de mensen hem vanzelf. Hij behoefde m&ar langs de haag van kykei's te spurten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 10