Sport en wedstrijden JIMMY BROWN, sportheld no. 1 MARKTBERICHTEN provinciale zeeuwse courant STORING VAN KERKDIENSTEN Lesueur wereldkampioen der stayers kerknieuws. De Twentsche Bank n.v. V.T.V. 5 GEMEENTERAAD VLISSINGEN Vragen over de sportweek De agenda, welke de gemeenteraad van Vlissingen gistermiddag kreeg af te werken, vermocht slechts enige discussie uit te lokken over een punt van ondergeschikt belang, zodat de raadsleden zich betrekkelijk vroeg naar de nieuwe jeugdherberg konden begeven, waar na afloop van de vergadering de thee gebruikt zou worden, gevolgd door een rondlei ding. Dat laatste kon gezien de omstandig heden niet anders, meende de burge meester. Ook hij betreurde ten zeerste het gebeurde van Zondag, waaiwoor overigens het politiecorps geen blaam treft. Er was gehandeld in strijd met wat afgesproken en toegestaan was. doordat enkele gezelschappen geheel buiten de organiserende vereniging om op eigen gelegenheid wandelingen gin gen maken. De heer P. J. P. Wanst drong aan op een voorstel van B. en W. tot aanschaf fing van een nieuwe gemeentelijke zie kenauto. Een dergelijk voorstel is bij B. en W. reeds in overweging. De heer Marijs achtte het noodzake lijk, dat in de Walstraat duidelijker het eenrichtingsverkeer wordt aange geven. De heer J. C. Corver vroeg aandacht voor het gevaar, dat auto's de Leeu- wentrap aftuimelen en vond het aan brengen van meer paaltjes of een hek wel gewenst. De heer Mi J. Corveleyn tenslotte zag graag, dat de incasso voor het wa ter en electriciteit eens per maand in plaats van per twee maanden gebeur de en vond het kleinzielig, dat in de bussen van Middelburg naar Vlissin gen geen kwartjes van de oude munt soort meer worden aangenomen. Wat. bet eerste betreft, daaraan valt weinig te doen en de tweede opmer king evenals een soortgelijke over verveloze brievenbussen van de heer J. C. de Wit viel eigenlijk buiten de competentie van het gemeentebestuur. Dit bestuur, aldus de burgemeester, kon tenslotte moeilijk fungeren als een doorgeefbureau voor allerlei klachten en wensen, die tot andere instanties gericht dienen te worden. Er zal ech ter aandacht geschonken worden aan de opmerkingen van de raadsleden, voor zover Bijen W. een verandering ten goede kunnen aanbrengen. De andere punten passeerde met een hamerklopje. Zo ging de raad zonder hoofdelijke stemming accoord mét een crediet van f 18.000 voor de aanvoer van drinkwater uit Rotter dam, met een crediet van f 1200 voor herbeplanting van de Koudekerkseweg, gelégen tussen de Hogeweg en de be graafplaats, met een crediet van i 21.000 voor de aankoop van inventa ris voor het voormalig zusterhuis in het Bellamypark, waar verpleegden worden ondergebracht en met een bij drage van 40 in de restauratiekosten van het poortje, dat toegang geeft tot het Cornelia Quackhofje. Het voorstel om over te gaan tot de bouw van 34 eenvoudige arbeiderswo ningen in de omgeving van de Bree- waterstraat en de Slijkstraat en daar voor f 260.235 uit te trekken onder vond evenmin tegenkanting. De lantaarnpalen bovenaan de Leeu- wentrap zullen van een electrische verlichting worden voorzien, waaraan 506 wordt besteed. Bij B. en W. was een adres binnen gekomen van de heer J. H. Jansen om een loods achter zijn perceel aan de Koudekerkse weg te laten staan. Het college had opdracht gegeven tot af braak in verband met de bouwvoor schriften. De heren J. Post en J. Ma rys drongen er bij de wethouder van openbare werken op aan de uiterste welwillendheid te betrachten en de adressant niet onnodig te duperen. De heer Marijs vond het bovendien onbil lijk, dat; terwijl er toch zoveel schuur tjes en obstakels in de omgeving staan, juist de heer Jansen, die toevallig on der de bouwvoorschriften valt, moet afbreken. De wethouder bleek niet te vermurwen. De voorschriften dienen nu eenmaal nagekomen te worden, anders is het hek van de dam. Alleen zal een behoorlijke termijn worden ge geven. De raad benoemde tot leraar aan de Gemeentelijke Middelbare Handels avondschool de heren P. Bode en St. Karman en herbenoemde tot tijdelijk leraar' de heer J. A. de Haas, behou dens goedkeuring van de minister. Na schriftelijke stemming werden leden van de Commissie van Toezicht op het Lager Nijverheidsonderwijs voor meisjes: mevr. C. J. Sickesz-Snij- der mevr. A. Priester-Gubbels, mevr. C. P. Dellaert-van Beusekom en de heer J. Goedvolk. De laatste werd be noemd na loting met de heer W. J. Berg, daar bij de derde stemming de stemmen staakten. Het bestuur van de Stichting Sport park bleef na stemming onveranderd bestaan uit do heren: L. P. van Oor schot, M. J. Corveleyn. A. Smit en J- P. Ventevogel. DE SPORTWEEK. Bij de rondvraag kwam allereerst het antwoord van B. en W. aan de orde op 'n schriftelijke vraag van drs. P. Theune over het niet doorgaan van de Vlis- singsc sportweek. Zoals bekend wei gerde het gemeentebestuur het sport terrein ter beschikking te stellen voor een voetbalwedstrijd tot dekking van de onkosten. Om welke redenen, zo wilde de heer Theune van B. en W. ween. Omdat de velden in het geslo ten seizoen niet gebruikt dienen te worden teneinde de grasmat rust te geven, was de kern van het antwoord. Het veld moest toch al langer dan normaal gebruikt worden door de de gradatiewedstrijden van De Zeeuwen en daar de plaatselijke voetbalvereni gingen niet bereid bleken zo nodig weten. Omdat de velden in het geslo- zoen met haar wedstrijden te begin nen, bleef B. en W. niets anders over dan vergunning te weigeren. Enig ver wijt, dat B. en W. geen medewerking wi'Iden verlenen, is volkomen onge grond. STORING KERKDIENSTEN. De heer H. v. Rooyen wilde tijdens de mondelinge rondvraag nadere in lichtingen van de burg. als hoofd der politie over het gebeurde van afgelo pen Zondag, toen de diensten in de St. Jacobskerk en in de kerk van de Geref. Gem. gestoord werden door mu ziek, die deelnemers aan het festival van „Ons Genoegen" in de omgeving meenden ten gehore te moeten bren gen. Hij verzocht medewerking om herhaling te voorkomen. Ook betreur de dhr v. Rooyen het, dat de offici ële ontvangst van de muziekverenigin gen op Zondag moest gebeuren. Te 's Hertogenbosch slaagde voor het kleermakersexamen B de heer J. A. Heystek te Vlissingen. De collecte ten bate van de Stichting Christelijke Blindenhulp „De Fakkels bij een" bracht te Zoutelande op de som van f 63.08. ^genda MIDDELBURG. VajiQaag: Markt: Fee$tconcert, 9 uur; Electro: Met heilig geweld (a.l.), 7 uur; Schpuwburg: Tarzan in de woes tijn (14 jr.). 8 uur. Morgen: Molenwater: Wielercriterium, 3 uur; Markt: Concerten. 7.30 en 11 u.; Blauwedijk: Vuurwerk, 10 uur; Bio scopen: als Vandaag. Zondag: Electro: 3,30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 en 8 uur (program ma's als Vandaag). VLISSINGEN. Vandaag: Alhainbra: De nieuwe avontu ren van Don Juan. (14 j.) 7 en 9 u. Luxor: Het meisje van de Veenhoeve. (18 j.). 8 uur. Kinderstad: Concert „Ons Genoegen", 8 uur. Morgen: Alhambra: Als Vandaag, 7 en 9 uur. Luxor: Als Vandaag, 7 en 9 u. Zondag: Alhaipbra: Als Vrijdag, 3. 7 en 9 uur. Luxor: Als Vrijdag. 3. 7 en 9 uur. Zwerven en oplichten na huiselijke twist Wegens oplichting en verduistering stond voor de Politierechter te Mid delburg terecht, de chauffeur L. P. uit Vrouwenpolder, die thans gede tineerd is in het Huis van Bewaring te Middelburg. Deze jongeman was na onenigheid met zijn huisgenoten weggelopen en aan het zwerven ge raakt. Daar het niet zo gemakkelijk was om aan de kost te komen, leende h\j bij vrienden en kennissen geldsbedragen, met het smoesje, dat ntf iets moest kopen en niet vol doende geld op zak had. Meestal voegde hij er aan toe, dat hij het be drag de volgende dag zou komen terugbetalen, maar deze beloften kwam hij niet na. Voor onderdak maakte hij gebruik van logementen op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen. Als het op betalen aankwam, zei hij, dat hij op dat moment zonder geld was, maar dat hij nog een behoorlijk bedrag be zat bij de Boerenleenbank te St. Laurens. Hij getroostte zich echter nimmer de moeite zijn schuldeisers te betalen. Ter zitting '^ekende de verdachte alle hem tenlaste gelegde feiten. De hoofdoorzaak was de huiselijke twist en daarna was het van kwaad tot erger gekomen. De Politierechter veroordeelde P. tot zes maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. WALCHEREN Middelburg PADVINDERS HIJSEN HEDENAVOND DE VLAGGEN OP DE MARKT Hedenavond om half acht zullen 24 padvinders ter gelegenheid van de aankomst der Koningin in Middel burg aan de op de Markt opgestelde masten de vlaggen hijsen. Velen luisterden gisteravond op de Markt met groot genoegen naar de generale repetitie van de Zaterdag te houden kinderaubade. Hoewel nog niet alle kinderen aanwezig waren, Klonk helder en maatvast het blijde lied over het plein. 's Avonds bewonderden talloze wandelaars de proefbrandende illu minaties. OPBRENGST COLLECTE. Do collecte voor de Vereniging „Het Hoogeland" te Middelburg heeft 363.66 opgebracht. VOETBAL Samenstelling elftallen O. en W. Zeeuwsch- Vlaanderen Voor de op Zondag 27 Augustus op het Koewacht-terrein plaats vindende returnwedstrijd tussen de vertegen woordigende ploegen van Oost en West ZCeuwseh Vlaanderen zijn de volgende elftallen gekozen: Oost Z. Vlaanderen. Doel: A. Verkouteren (TerneuzcnL Achter: Ed. Wlllaert (Clinge) en M. Audenaerde (Koewacht). Midden: W. Jansen (Corn. Boys), C. Verb eist (Corn. Boys) en A. Tacq (Sluiskil). Voor: H. vkn Overbcke (Sluiskil). R P. A. Audenaerd (Ria W). A. v. d. Velde (Axel), J. Jonkman (Axel) en J Vervaet (Steen). Reserves: L. Willaert (Clinge). E. A. de Nijs (Hulst). R. E. van Bamborst (Ria W) A. Martens (Koewacht) en J. Dielcman (Axel). W. Z. Vlaanderen. Doel: R. P. de Vriendt (Aardenburg). Achter: A. Brakman (Oostburg) en J. Bogte (Biervliet). Midden: A. Pijcke (Hoofdplaat), H. Fenijn (Breskens) en A. de Baare (Breskens). Voor: L. van Poucke (IJzendijke), A. Steijaert (Breskens). A. van Kooten (Oostburg), C. de Kramer (Biervliet) en O. Moens (Aardenburg). Reserved: J. Provoost .Breskens). J. Risseeuw (Groede), C. van Vooren (Aardenburg). O. Barra (Oostburg) en J. Jacobs (Breskens). NOORWEGENLUXEMBURG 2—2. Te Oslo werd de interland-voetbal wedstrijd NoorwegenLuxemburg gespeeld, die met gelijke stand (2 2) eindigde, nadat de ruststand met 10 voor de Luxemburgers was in- TAFELTENNIS NEDERLAND—BELGIË 6'i Te Weert werd gisteren de tafel- tennis-landenwedstrijd Nederland België gespeeld, die met 63 door de Nederlanders werd gewonnen. Onze ploeg bestond uit Cor Dubuy, Pelser en Van Zoelen. BOKSEN Joe Louis in September tegen Ezzard Charles De onderhandelingen voor een ge vecht om de wereldtitel in 't zwaar gewicht boksen tussen de huidige wereldkampioen Ezzard Charles en Joe Louis, de oud-wereldkampioen, die vrijwillig afstand deed van zijn titel, zijn met gunstig resultaat be ëindigd. Op Woensdag 27 September a.s. zullen zij in het Yankee Stadion te New York tegen elkaar in de ring komen, zo heeft de „International Boxing Club" gisteren te New York medegedeeld. Volgens Eddie Eagen, de presi dent van de „New York State Ath letic Commission", zal zijn bond, de enige, die Charles nog niet had er kend, de winnaar van deze wedstrijd als wereldkampioen zwaargewicht erkennen. BOOGSCHIETEN EUROPEES KAMPIOENSCHAP. Te Woluwé bij Brussel zal op 20 Augustus door 24 schutters uit Ne derland, België en Frankrijk om het Europees kampioenschap handboog- schieten worden gestreden. WIELRENNEN Gisteren werd in het kader der we reldkampioenschappen wielrennen te Luik de stayerswedstrijd verreden. Op dit nummer was de Fransman Lesueur de grote man. Dadelijk na de start ging hij naar voren en vrijwel de ge- gehele wedstrijd heeft hij de toon aan gegeven. Dc rit was eentonig cn voor al in de middenfase van de strijd ge beurde er niets bijzonders. Het tempo was evenwel vrij hoog. Een mooie gelegenheid voor ver scheidene renners tot het verbeteren van hun positie ontstond, toen Lesueur en Seres tijdens hun duel moeite had den achter de rol te blijven. Wiersma. dc gangmaker van Pronk, bemerkte dit niet dadelijk en toen hij het tem po wat opvoerde was het te laat. Wel kon onze landgenoot de Fransman Seres passeren, maar Lesueur bleef vooraan en toen hij de finish passeer de kon hij zich wereldkampioen der stayers noemen. Pronk werd tweede met een achterstand van 875 m. Onze landgenoot de Best werd zesde met 3 ronden achterstand op de winnaar. ATHLETIEK SLIJKHUIS WON TE DUBLIN Tot besluit van intei-nationale at letiekwedstrijden te Dublin werd een race over 1 mijl gehouden, waaraan onder meer werd deelgenomen door Wim Slijkhuis, de Ier Barry en Ashenfelter (Ver. Staten). Onze landgenoot eindigde als eer ste in 4 min. 16.8 sec., waarbij hij Barry, Iers kampioen, 10 yards ach ter zich liet. 61. Een groot moment in het leven van Jimmy Brown was aangebroken. Gebogen over het stuur van zijn racefiets floot hij als een gloeiende gra naat over de weg en toen de renners, die op een kluitje achter hem aanjoegen als een koppel hon den achter een haas, eindelijk goed en wel op gang waren gekomen, zagen zij vóór zich nog slechts een nietig stofwolkje, dat aangaf waar Jimmy langs het parcours stoof. GESLAAGD OPENLUCHTBAL VAN BUURTVERENIGING BAGIJNHOF. Gisteravond werd in het Bagijnhof te Middelburg ter gelegenheid van het eerste lustrum der buurtvereni ging en het Koninklijk bezoek door deze vereniging een buitengewoon geslaagd openluchtbal georganiseerd Vooral in het begin van de avond was het buitengewoon druk en tot zeer laat werd er gezellig gedanst en heerste er in de buurt een prettige stemming. Het succes van dit bal was zo groot, dat het bestuur besloot dit Za terdagavond a.s. voort te zetten. Men begint dan om 8 uur en gaat door totdat het vuurwerk begint. Veere BEIAARD-CONCERT. Zaterdagavond van 8 tot 0 uur zal de stadsbeiaardier van Veere, de heer Jan Kwist, het 12e avond concert geven. Op het programma staan verschillende nationale cn pro vinciale liederen. St. Laurens ZONDAGSSCHOOL OP REIS. Woensdag maakten de kinderen van de Zondagsschool der Ncd. Herv. Ge meente te St. Laurens met hun leider, de heer J. W. Davidse, in een tweetal autobussen een uitstapje nqar Burgers' Dierenpark bij Tilburg. Verscheidene ouders maakten de tocht mee. Ook de vennen bij Oisterwyk werden bezocht. Op de thuisreis werd Breda bekeken. Voldaan keerden allen huiswaarts. O.- en W -Souburg JEUGD.ZWEMDAG. Zaterdagmiddag zullen te Souburg zwemwedstrijden worden gehouden, onder het motto „Jeugdkwemdag 1950". Deze wedstrijden gaan uit van de K.N.Z.B., welke bond voor ver schillende leeftijdsgroepen bepaalde eisen heeft vastgesteld. De kinderen van 1012 jaar zullen aan de vol gende eisen moeten voldoen: 50 m. schoolslag zwemmen, 25 m. rugslag en J/2 minuut watertrappen. Voor de groep van de 13- en 14-jarigen zijn de eisen: 75 m. schoolslag, 50 m. rugslag en 1 minuut watertrappen. Zij, die aan deze eisen voldoen, ont vangen het „Jeugd-zwemvaardig- heids-insigne". Vrouwenpolder STRANDFEEST. Woensdagmiddag was er op het strand te Vrouwenpolder een groot strandfeest voor jong en oud, waar voor grote belangstelling was. Het ge tuigt ieder jaar weer van de goede en gezellige sfeer die er in het seizoen heerst. Waar zijn onze schepen Alcinous 12 Aug. v. Tarakan n. Labuan Alderamin 17 Aug. te Narvik .verw. N. A'dam 15 Aug. v. New York. Noordwij k pass. 16 Aug. Miami Oberon 16 Aug. te Laguaira. Schie 16 Aug. te Cardenas. Waal 15 Aug. v. Maracaibo. Waterland 16 Aug. te Hamburg. Alkaid 17 Aug. te Bremen. Altair pass. 16 Finisterre (ultr.) Amstelstad 17 Aug. te Genua (ultr.) Bantam 16 Aug. v. Port Said (th.r.) Barito 17 Aug. te Port Said (uitr.) Bloemfontein 16 Aug. v. Mombassa naar Amsterdam. Borneo 17 Aug. te Belawan (uitr.) Celebes 16 Aug. v. Port Soedan (th.r.) Ceram 16 Aug. v. Madras (uitr.) Gaasterkerk 16 Aug. v .P. Elizabeth n East Londen. Haarlem 17 Aug. v. Cartagena n. Cristo bal. Hcrsila 16 Aug. tc Willemstad (uitr.) Kedoe pass. 17 Aug. Kp. Bon n. R'dam. Kota Agoeng pass. 17 Aug. Kp. Bon (thuisreis). Laertes pass. IS Aug. Beachy Head naar Amsterdam. Lawak 16 Aug. te Manilla. Lombok 15 Aug. te L. Angeles. Meliskerk 15 Aug. v. Hongkong (uitr.) Molenkerk 16 Aug. v. Suez n. R'dam. Odysseus 15 Aug. tc Triest. Oranje 17 Aug. tc Djakarta. Samarinda 16 Aug. van S. Francisco n. Porti. Singkep pass 17 Aug. Ouessant n. Londen Somersetshire pass. 16 Aug. Gibraltar. 21 Aug. v.m 8 uur te Rotterdam. Stad Alkmaar 16 Aug. van Lumea naar Eniden. Stad Maastricht 15 Aug. v. Gibraltar naar Casablanca. Tabinta pass. 17 Aug. Casqucts, 18 Aug. n.m. 1 uur ontscheping tc Amsterdam NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Gent bij Nijmegen (toe zegging): J. H. Renting te Heinkens- zand; te Gouderak: M. Verwey te Me- lissande- te Lexmond: A. Baars te Sluipwijk: te Noordeloos: J. Wieman te Hoogblikland. Aangekomen naar Zeist (vacature A v. d. End): H. Roelofsen te Bodegraven. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Meerkerk: H. T. van Bochove, candidaat te Finsterwolde; te Vollenfeove-Stad: J. Wilschut, candi daat te Rotterdam. GEREFORMEERDE KERKEN ART. 31 K.O. Bedankt voor Aalten. Doesburg. Doetinchem en Winterswijk: A. Ja- gersma te IJmuiden. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 16 Aug. Druiven 70—100; Perziken 5— 17. Pruimen 28—57. Aardappels, grote 6.70—10.20. poters 4—5. Snijbonen 21—29. Stamprincesscn 1518. Sla I 6.10—7.70. Tomaten ABC 1216. Précoce gew. 10— 28. Zigeunerin 20—52. James Grieve 18— 39. Keswick 815. Clapps 18—35, id. gew. 3840. Manks Codlin 15—28, alles per 100 kg, bos'of stuks. Onze publicatie, getiteld: Opbouwobligatics behandelt de mogelijkheden tot omzetting van Inschrijvingen Grootboek Wederopbouw in verhandelbare Opbouwobligaties en de aflosbaarstelling van Opbouwobligaties ten behoeve van de financiering van naoorlogse bouw. Oude hypotheken ©p beschadigde onroerende goederen en Rija- en binnen schepen kunnen in verschillende gevallen in Opbouwobligaties wórden omgezet. De brochure is bij al •nu kantmn verkrijgbaar Ofgiriebt in 1961 Van 17 Augustus. VEILING ST. ANNALAND. Gele eingenh. 8.11—9.40; drielingen 5.84 6.29; bi. eigenh., gewone. 8—9.06; driel. 5.20; bintjes 8.61—9.63. Aanvoer: 50 ton. VEILING SCHERPENISSE. Gele eingenh. 8.12—8.26; driel. 6.02— 6.70; bL eigenh. 6647.10; bintjes 8.23. Aanvoer: 30 ton. VEILING ZUID-BEVELAND. Appels: Manks Codlin 6—37; Zigeu nerin 9—62; James Grieve 7—43; Codlin Kesw. 411; Appels kroet en val 1:50— 15; Peren: Clapps Favorite 8—35; Préc. de Trev. 8—30.10; Br. d' Amanlis 8—20; Pe ren kroet en val 4—12; Pruimen: Reine Victoria 10—42; Belle de Louv, 633; dubb. Boere witte 6—40; R. Cl. d' Althan 943; Herenpruimen 15—31; Tonneboer- pruim 16; Bramen 86.5087; dubb. Prln- cessebonen 1515.30. alles per 100 kg. VEILING KRABBENDIJKE. Exportveiling: Cl. Favorite 17.80—32.70; Peren: Préc. de Trév. 21.30; Beurré d'Amanlis 19.50; Appels: Manks Codlin 24.50; James Grieve 29.70; Gewone veiling: Bramen 85 ct.; Bonen 1516.10; Pruimen: Reine Victoria 33— 38; Appels: Manks Codlin 26—34; Zi geunerin 19—54: James Grieve 26—44; Pe ren: Cl. Favorite 1031; Préc. de Trev. 1 —12; Beurré d'Amanlis 3—16. VEILING KAPELLE. Grote exportveiling: Cl. Favorite I 33.40; idem II 23; Préc. de Trév. I 22.60; idem II 13.50; Beurré d' Amanlis I 21.30; idem n 15.60; James Grieve I 28.7030.70; Val en kroetappels 1607.40; Dubb. princ. bonen z. dr. 15; Kleine veiling. Pruimen Belle de Louv. 634; Reine Victoria 1049; Wijnpruim 1541; Boere witte 1341; Reine Claude Verte 49; Reine Claude d'Altan 2645; Reine Claude Conducta 1940; Purple Pershore 612; Czaarpruim 6—25: Washington 11—37; Jefferson 42—48. Ap pels: Zigeunerin 7—51; James Grieve 6 38; Manks Codlin 5—26; Ketwick 2—11; Lord Sunvield 411;. Peren: CL Favorite 532; Préc. de Trév. 621; Beurré d'Amanlis 511; Dr. Jules Guyot 414; Noord Hollandse Suikerij 68; Petite Marquerite S; Diversen: Rode bessen 39: Bramen 75—90; Frambozen 52; Moer beien 58, alles per kg.; Vijgen 6cent per stuk. Het Wereldgebeuren Initiatief van India Het ziet er weinig hoopvol uit voor de strijdkrachten der Ver. Naties op Korea De .Amerikaanse troepen, te ruggedrongen op 'n klein bruggehoofd verweren zich met steun van de actie ve luchtmacht tot het uiterste om een catastrophe te voorkomen, doch de kans. dat in een tweede .operatie Duinkerken" geheel Korea ontruimd moet worden, groeit met de dag. De Noordkoreanen passen een tactiek toe van guerilla achter de Amerikaanse li nies. waartegen verweer zeer moeilijk is. Onder de in meerderheid apathische bevolking van Zuid Korea schuilt een fanatieke vijfde kolonne. die als voor hoede fungeert van de geharde Noord- Koreaanse divisies. Het blijkt hoe lan ger hoe meer. dat het Zuidkoreaanse régime innerlijk zwak was en weinig wortel had geschoten in de bevolking. Ondanks de militaire tegenslagen blijft voor de Ver. Staten geen andere mogelijkheid over dan vast te houden aan de eis. dat de Noordko/eaanse troepen zich terugtrekken achter het punt van uitgang. Alleen is het moei lijk geworden deze eis kracht bij te zetten gezien het verloop van dc ope raties. Met bombardementen alleen valt het doel niet te bereiken en een grootscheepse invasie op een later tijd stip teneinde het verloren terrein te herwinnen is een hachelijke onderne ming. Op deze wijze gezien is de eer ste ronde in de strijd om Korea zeker gewonnen door Moskou. De Sowjei- Unie kan in de Veiligheidsraad zonder bezwaar volharden in de weigering om medewerking te verlenen aan een regeling op basis van het terugtrekken der Noordelijken achter de 38ste breedtegraad. Toch zal Malik zeer voorzichtig moe ten manoeuvreren nu de gedelegeer de van India, sir Benejal Rau, een ini tiatief heeft genomen om de bestaande impasse te doorbreken. Hij wil de af gevaardigden van de landen, die niet permanent In de Veiligheidsraad ver tegenwoordigd zijn, verenigen in een commissie, die zich moet bezig hou den met een rechtvaardige en vreed zame regeling in Korea. Het zijn be halve India zelf, Cuba, Ecuador. Joe- go-Slavië. Noorwegen en Egypte. Amerika en Engeland hebben dit voorstel van India aanstonds onder steund. waaruit dus blijkt, dat een ein de van de strijd deze landen zeer wel kom zal zijn. mits daaruit geen presti geverlies voortvloeit. Malik heeft geen rechtstreeks ant woord gegeven, doch doen blijken eerst instructies te zullen vragen in Moskou. De Russen kunnen een land als India, dat een onafhankelijke hou ding aanneemt tussen Oost en West niet met beschuldigingen van imperi alisme en oorlogshitseri.i afdoen. De stem van premier Pandit Nehroe heeft in Azië enig gezag. De Indiase pre mier heeft de reputatie de vertegen woordiger van het Aziatisch nationa lisme te zijn. dat de Russische propa ganda zegt te steunen. Botte afwijzing van Nehroe's bemiddelingspogingen past niet in de Russische politiek om de oude tegenstellingen in Azië tussen de Westelijke machten en de jonge staten te. exploiteren. Het is dan ook een verstandige houding van de Britse en Amerikaanse vertegenwoordigers in de Ver. Naties aan India zoveel mogelijk het initiatief te laten en zich daarnaar ook te voegen. Verstandiger dan om steun te blijven geven aan groepen als die van Tsjang Kai Tsjek. Tot dusver heeft Amerika in Azië steeds bondgenoten gehad, waarvan weinig kracht uitging. Zowel in China, als in Indo-China en Korea zijn alle dollars om zwakke régimes overeind te houden vergeefs geweest. Als de Amerikanen op verkeerde paarden blijven wedden zal ook steeds resul taat uitblijven. VEILING BERGEN OP ZOOM. Grote fruitveiling: Stamboon dubb. princ. 100 kg. 17.90; sla 10 st. 0.53—<),74; staakprinc. 21—24: peren: Claps per^00 kg. 25.90; appelen: Zigeunerin 27: prui men: B. de Louvain 27; d. boeren witte 23; R. Victoria 32. VEILING ST. MAARTENSDIJK. Eigenh. I 8-8.72; eingeh. H 7.20—7.60; Idem, afw., 6.10; kriel 3.80; bintjes I 8-60 —8.80; bonken 8,80; kriel 3.10; bl. eigenh. 6. Aanvoer: 40 ton. Exportveiling uien: gewone 650; krle| 6.50 picklers 8. Aanvoer: 26 ton. VISMIJN VEERE. Export garnalen 1138 kg.: 1.271.91: Schar 27 kg.: 41—46; Bot 496 kg.: 32—43: Schol 69 kg.: 39-45; Middel tong 158 kg.: 69—196; Rog 53 kg.: 16; Ongesorteerd 7 kg.: 37. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Alle adspiranten en dames- en heren leden van V.T.V. te Vlissingen verza melen om 10 uur Zaterdagochtend op het voetbalterrein Bonedijkestraat in verband met de komst van het Ko ninklijk Paar. BESTUUR V.T.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5