Maaltijd aan Prins Willem I aangeboden te Veere In Zeeland laait de vreugde opl Zeeuwse Almanak VELEN DENKEN NU TERUG AAN KONINGIN WILHELMINA Fotowedstrijd koninklijk bezoek le prijs f 30.- 2e prijs 120.- 3e prijs f 15.- VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WELKOM AAN HET VORSTENPAAR. Ten langen laatste zjjn dan de 'dagen aangebroken, waarnaar ge heel Zeeland vele weken in gespan nen verwachting heeft uitgezien: de dagen, waarop onze provincie het voorrecht heeft Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. Prins Bern- hard te mogen ontvangen. Het is al Oranje wat men hoort. De eeuwenoude verbondenheid van Zeeland met ons Vorstengeslacht, die eenmaal Vlissingen als tweede stad der Nederlanden de zijde van de Prins deed kiezen, die tweemaal na stadhouderloze tijdperken Vee- re de stad deed zijn, die de kreet Oranje weer aanhief, deze eeuwen oude verbondenheid is ook ditmaal treffend tot uitdrukking gekomen: nu het ogenblik daar is, waarop het eerste officiële bezoek van het Koningspaar aan Zeeland plaats vindt, grijpt een golf van bewogen heid de Zeeuwen aan. Vers liggen nog in het geheugen de bezoeken, die Juliana en Bern- hard aan de andere provincies heb ben gebracht. Overal was het weer anders. Spontaan en hartelijk was de begroeting in Drenthe en Gro ningen. Maar bij het bezoek aan Noord-Brabant barstte er een or kaan van vreugde los en volmaakt buiten ieder programma om zon gen in Den Bosch op de Markt tienduizenden „Ik heb u lief mijn Nederland!" Zo indrukwekkend was dit moment, dat de Vorstin diep bewogen haar calèche verliet en staande bleef luisteren, ook al buiten het programma om. In Lim burg was het enthousiasme zo groot, dat ieder tijdschema hope loos in de war raakte. Weer anders was het in Gelderland en Over ijssel en zo zal ook het bezoek aan Zeeland een eigen karakter krij gen. Hoe het zal zijn wie zal het zeggen? Dit staat wel vastde ontvangst zal Zeeuws zijn. Met name in Zee land immers leeft onder de ganse bevolking het sterke besef, dat de band tussen Nederland en Oranje ons volk tot rijke zegen is geweest en nog is. Deze band is geheiligd in de stormen van de tijd, deze band is versterkt na iedere beproe ving die aan land en volk, maar zeker ook aan vorstenhuis ten deel viel. Men heeft Koningin Wilhel mina vijftig jaren in het hart ge dragen, hier aan de Scheldeboor- den. Het was ontroerend om te zien, hoe na haar afstand van de troon de Dochter snel de plaats verwierf, die door de Moeder een halve eeuw met zoveel majesteit bekleed was. Ook Prins Bemhard, stuwende en bezielende kracht op velerlei gebied, Nederlander ge worden en voorvechter van Neder lands belangen veel meer dan ie mand van hem had mogen eisen, deelt volledig in de gevoelens, die ons volk zijn vorsten toedraagt. En boven dit alles uit rijst dan de die pe, warme genegenheid, die iedere Nederlander bezielt, als hij eveu Juliana en Bernhard niet ziet als de symbolen van orde, recht en een heid in ons staatsbestel, maar als ouders van een gelukkig gezin, als simpele mensen, die in de benarde tijd, waarin wij leven, ondanks alle zorgen en moeilijkheden, vader en moeder zijn met alle vreugden en smarten, welke het ouderschap meebrengt. Welaan: op deze dagen komt Oranje naar Zeeland! Het Zeeuw se volk begroet het Vorstenpaar als telgen ook van het Zeeuwse land. Alom klinkt het welkom. De jubel breekt los. Mogen het goede dagen worden voor ons gewest, waaraan Konings paar en Zeeuwen beiden nog lang zullen terugdenken als aan feest dagen, die hun weerga niet vinden. 18 AUGUSTUS. Von Tholen tot de Schouwse duinen, Van Beveland tot Walcherens kruinen Wordt door de wind in lange vlagen Bén jubelkreet blij voort gedrag en: Oranje Bovenl KONINGIN JULIANA MET PRINS BERNHARD De rekening bleef bewaard! Vorsten bezoeken Zeeland. Er zouden kolommen en kolommen vol te schrjjven zijn over vorsten die Zeeland bezocht hebben. Daar is om te be ginnen Karei de Stoute, die in 1460 enkele dagen in Zeeland vertoefde. Deze vorst kwam bij die reis te Geervliet aan en begaf zich vervolgens per schip naar Middelburg. Op 8 Juli scheepte de vorst na een volle dag In Middelburg doorgebracht te hebben, zich weer in, maar de wind was niet gunstig, en eerst de volgende dag kon de reis naar Antwerpen vol tooid worden. HAAR TALRIJKE BEZOEKEN AAN ZEELAND. Nu Koningin Juliana haar eerste oficiële bezoek als staatshoofd aan Zee land brengt, wifwt ook de herhinnering weer levend aan de vele bezoeken, die haar moeder, H.M. Koningin Wilhelmina, aan Zeeland heeft gebracht. By haar officiële en ook bjj de niet-officiële bezoeken kwam &teeds de gro te belangstelling tot uiting, die zy voor Zeeland en zijn bevolking koester de. Nog zijn er velen, die zich het eer-1 Tenslotte ligt ons nog vers in het ste bezoek herinneren, dat H.M. Ko- geheugen het ogenblik dat Koningin ningin Wilhelmina aan Zeeland 1 Wilhelmina op 5 Mei 1945 voor het bracht in het jaar 1894 in gezelschap j eerst weer voet zette in eigen vader- van haar moeder. Van 21 tot 25 land na een gedwongen afwezigheid Augustus werden verschillende plaat- van i>ijna 5 jaren...... sen bezocht, met als hoogtepunten volstaan met deze korte en on- sclüUe^^d^goitóefvaart^èrc^gehou" volledige opsomming en wij zijn er den en VlÏÏsS^ wSTe hfr-ont- ™n overtuigd, dat tijdens het bezoek hulling plaats vond van het verplaat- ute^va^ve^^o^her" ste standbeeld van Michiel de Ruyter iTiJJSJÏÏt Hoewel het regende dat het goot, be- Ij^^ehjk p Wr^v,nor dfvh?,smèerSsrmêtCnth0USiaSmC l t^weff?iSïdslroüwe In l907 werd ee„ officieel bezoek cht! Z# leeftnog in de harten van gebracht aan bijna alle delen van de het Zeeuwse volk. Êrovincie. De eerste dag, 12 Septem- j er werd gedejeuneerd in het „Gou- vemementspaleis", zoals de woning I van de Commissaris der Koningin des- j tHAo ïirnr/I tronnnm A Tn VlinninpipTl Zestig jaar later zagen de Zeeu- wel een andere vorst; een twintig jarig vorst, maar toen reeds Koning van Spanje en Keizer van Duitsland: Karei de Vijfde kwam met een vloot van dertig schepen in 1520 op de re de van Vlissingen aan en Adolf van Bourgondië, heer van Vlissingen en Veere, maakte daar eerbiedig zijn op wachting. Een eigenlijk bezoek aan Zeeland bracht Karei V toen niet. Dit zou omtrent jtwintig jaar later plaats vinden. De Keizer had namelijk de wens te kennen gegeven de Zeeuwse eilanden en Holland te bezichtigen, en Adolf van Bourgondië was ditmaal de man die zijn gebieder zou bege leiden. De reis begon in Nieuwhaven in Vlaanderen. Na een bezoek aan Vlissingen werden in Westkapelle de nieuw aangelegde zeewerken bezich tigd, en toen ging de reis over Mid delburg. Amemuiden en Veere naar de andere Zeeuwse eilanden. NOG EENMAAL. Karei V heeft later nog eenmaal in' Zeeland vertoefd. Men zal zich herin neren dat deze vorst in 1555 te Brus sel de heerschappij overdroeg aan zijn zoon Philips II. Het volgend jaar kwam de ex-Keizer naar Vlissin gen. want vandaar wilde hij naar Spanje vertrekken, waar hg dan zgn laatste levensjaren wilde slijten. Daar in Vlissingen, moest op gunstige vind gewacht worden; de hoge reiziger had zijn intrek genomen in het voor naamste logement uit die dagen ge naamd de Bijenkorf. De geschiedenis vil dat daar nog een merkwaardige gebeurtenis heeft plaats gevonden. Karei V ontving in Vlissingen epn gezant, Seldius, in ge hoor. Het gesprek duurde lang, en het werd laat, heel laat in de nacht. Karei V schelde herhaaldelijk om zijn dienaren tè waarschuwen, dat zjj de gezant zouden bijlichten. Maar er lcwam geen dienaar. En de Keizer nam zelf een kandelaar ter hand en lichtte Seldius voor. Toen deze dat wilde beletten, zou de Keizer volgens de overlevering gezegd hebben: „Be houd, o Seldius, dit tot uw gedachte nis, dat de Keizer, die eertijds door zo veel volk omringd, bewaakt, en bewaard is geworden, nu alleen is, en veracht en verlaten wordt van zijn eigén dienaren, en hg, die zo lange tijd en zo veelvuldig van u gediend is, u nu moet. dienen en bijlichten PETER DE GROTE. Anderhalve eeuw later. Weer trekt een vorst naar Zeeland. De grote Czaar van Moscovië. zoals hg ge noemd werd, Peter de Grote kwam 16 April 1716 in Vlissingen aan. Hij bezag daar o.a. de zeewerken en bracht een bezoek aan de dokken. Een andere vorst; we schrijven 1810, om precies te zgn Vrijdag 9 Mei van dat jaar. Middelburg ver wachtte op dat ogenblik Napoleon, die enkele dagen in Zeeland zou ver blijven. Laten we volstaan met één anecdote te vertellen van dat bezoek. Het verhaal gaat, dat toen de Keizer begroet werd door een Zeeuwse bur gemeester, die zich wat links ge droeg, de Keizer tot de burgemeester zei: „Vous êtes fou" („Gij zyt gek"). De burgemeester verstond geen Frans, en liet dus vertalen wat de Keizer hem toesnauwde. Toen de be tekenis tot hem doordrong, vroeg hij of de tolk misschien wat voor de Kei zer wilde vertalen. De Keizer had 's lands wijze zeer wel begrepen; want in Zeeland zond men wijzen naar wij zen. gekken naar gekken en hem naar de Keizer. Na al deze „vreemdelingen" nog een geschiedenis, en wel van een maaltg'd welke in den jare 1580 werd aangeboden aan een Oranje, name lijk aan Prins Willem I, en wel in Veere. Door een toeval is namelijk de „Specificatie van tgene by Piernelle Cats gecocht en gelevert is totte maeltydt van zyne Excie.opte Xen Aprilis 1580" bewaard gebleven. Het was een tijd van tegenspoed. Parma had Maastricht genomen, Breda zou zich vrijwillig bij de vijand voegen. Prins Willem werd beschouwd als promotor van de opstand. En in het najaar van 15S0 werd zelfs aan de- fene die de Prins om het leven zou rengen een groot bedrag beloofd. In de lente van dat jaar 1580 kwam de Prins in Veere, en die stad bood toen de Prins een schitterende maaltg'd aan. Doordat de oude rekening be waard is, weten we nu nog wat er die dag allemaal gegeten werd, en hoeveel het kostte. De maaltijd werd opgediend in „den Campveerschen Thoren" en heeft in totaal 39 pond, vijf stuiver en drie groten gekost. DE REKENING. De eerste post van de rekening luidt: „Inden eersten betaelt aen broot, gehaelt tot Claes de backer volgens zijn billet". Absolon de slager kreeg ruim drie pond voor zijn leve- tijds werd genoemd. In Vlissingen bracht het Koninklijk Echtpaar een bezoek aan de Maatschappij „De Schelde" en 's avonds werd de gasten een diner aangeboden in de Staten zaal te Middelburg. De tweede dag werd naar Veere gereden, waar de vorstelijke personen bij de Campveerse toren aan boord gingen van de toen juist nieuwe „Wester Schelde" van de Prov. Stoombootdiensten. Een vlootrevue werd ernstig gehandicapt door een dichte mist. De boottocht eindigde te Zijpe, vanwaar men een tocht per tram maakte via Bruinisse en Nieu- werkerk naar Zierikzee. De boot bracht 't gezelschap naar Katse Veer en vandaar werd naar Goes gereden waar de ontvangst allerhartelijkst was. De laatste dag van dit bezoek gold Zeeuwsch Vlaanderen; daar werden onder meer Breskens, Groede en Oostburg, waar een grootse huldiging plaats vond, bezocht. Ook de tocht naar Hulst werd een ware triomf tocht, maar het aardigst was toch het moment, waarop de vissers uit Philippine de vorstin op de Wester- schelde hun hulde brachten. Het bezoek van 1921, toen Prins Hendrik, Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana in September een j bezoek brachten aan de op het nabij Vlissingen gelegen vliegveld ingerich te landbouwtentoonstelling, werd te meer gewaardeerd omdat in die tgd juist de grote strijd was gestreden tegen 't „Spook" der annexatie in Zeeuwsch Vlaanderen. De enthousias te ontvangst door de Zeeuws Vlamin- fen leverde toen wel een overduidelijk ewijs, dat de bevolking van de over kant Nederlands wilde zijn en blijven, onder leiding van het Huis van Oran je! Vele officiële en onofficiële bezoe ken werden nog aan Zeeland gebracht. We herinneren er aan hoe in de eer ste wereldoorlog Koningin Wilhelmi na meermalen een bezoek bracht aan de gemobiliseerde troepen en marine eenheden in Zeeland. Zij inspecteerde dan te paard de op Walcheren liggen de infanterie en artillerie. Zelfs begaf zij zich eens te Vlissingen aan boord van een onderzeeër en dook, met dit toen nog weinig bekende vaartuig in de buitenhaven van Vlissingen onder. Toen de boot weer boven water ver scheen, steeg een zucht van opluch ting op uit de wachtende menigte In 1924 bracht de Koninklijke Fami lie een officieel bezoek aan Zeeland. In Arnemuiden en Vlissingen waren enige gezinnen in rouw gedompeld, door het verlies van mensenlevens, die de zee voor zich had opgeeist tij dens een hevige storm. De Koningin liet haar trein speciaal aan het Arne- muidense station stoppen, om de rou wenden enige troost te brengen. Zeeland telt vele amateur-fotografen. Sommigen hebben de beschikking over kostbare camera's en komen met foto's voor de dag, waarmede zij op tentoonstellingen geen gek figuur zou den slaan, anderen hanteren bescheiden boxjes, die hun eige naren echter een schat van herinneringen opleveren. Wie van al die kiekende Zeeuwen zou het niet leuk vinden zélf opnamen te maken tijdens het aanstaande koninklijke be zoek? Natuurlijk, op 18 en 19 Augustus komt een legertje pers fotografen in de weer en men behoeft maar een schaar te ge bruiken om een beeldreportage van deze grote gebeurtenis in bezit te krijgen. Maar het is veel aardiger, wanneer men later zijn fotoalbum kan opslaan en tot zichzelf of anderen Kan zeg gen: „Zie, dat waren hoogtijdagen in de geschiedenis van ons gewest. Onvergetelijke momenten, die mijn eigen camera heeft gegrepen!" Om nu het nemen van dergelijke foto's te stimuleren, schrijft de Provinciale Zeeuwse Courant ter gelegenheid van het ko- winklijk bezoek een wedstrijd uit Elke amateur-fotograaf kan vóór 31 Augustus zoveel door hem zelf gemaakte foto's als hij wil aan de redactie van ons blad zenden. Elk plaatje wordt aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en voor de drie beste foto's worden prijzen beschikbaar gesteld. Deze zijn: Natuurlijk is het voor de meeste amateurs onmogelijk Konin gin en Prins van nabij te fotograferen; dat buitenkansje is misschien alleen voor enkele geluksvogels weggelegd. Daarom wordt ook niet de voorwaarde gesteld, dat op de inzendingen het koninklijk paar voorkomt Iedere foto, die betrekking heeft op het bezoek en dus een indruk geeft van da feeststemming, welke op 18 en 19 Augustus in Zeeland zal heersen, komt voor beoordeling in aanmerkingmits de minimum-afmering 6x9 c.m. is. Bovendien wordt als eis gesteld, dat. da ingezonden foto ge schikt is voor reproductie in ons blad, d.to.z., dat zij goed scherp is, „hard" afgedrukt en rijk aan.contrasten. De foto's dienen gezonden te worden aan onze redactie te Middelburg (Londertse kade 29) of te Vlissingen (Wolstraat 58 —60) en op de enveloppe moet vermeld worden: Jfoto-prijs- vraag". Het verdient aanbeveling de foto's tussen twee stukjes karton te leggen om beschadiging tijdens de verzending te voor komen. Alle inzendingen worden na de beoordeling of even tuele reproductie in ons btad geretourneerd. rantie aan „lamsvleesch ende een quartier calfs-vlees". Natuurlijk werd er heel wat gegeten en Jan Cloutinck kreeg dan ook nog een bedrag voor kalfsvlees. Dan kwamen ter tafel drie Kalkoense hoenderen, vier Brug se kapoenen, drie koppels inlandse kapoenen. Maar ook het personeel moest iets te eten hebben. En reeds aan het be gin van de rekening lezen we „aen runtvleesch gegeten byde cuccken jonckwijfs die geholpen en geschuyrt hebben voor en naer de maeltgdt". Dan was er boter, banketsuiker. („Dwelck nyt begrepen en is int bancket gelevert by den banket backer mr n"), kaarsen, turf („zoo in de cuecken als zale"). Het was een groot diner en na deze opsomming volgen dan weer allerlei spijzen. Jan Alfaersz diende een rekening in voor twee braadvarkens, dan moest er betaald worden voor hammen, ton gen en voor „twee coeyvoeten en ton gen om pasteyen af te maecken". Janne Pieterse had met de schuit tweemaal een reis gemaakt om het banket te halen en daarom werden vijf stuivers uitbetaald. Nu was aan zo'n maaltijd heel wat voor te berei den. En daarbij werd ook wel een glaasje gedronken. „Daer is gedron- cken byaen secretaris, den Doctoor ende zwager vande zelve IHI pinten wijns". Maar er kwam veel meer bij te pas. „Item daer is getapt en ge- droncken byden schotten d excie ge haelt hebben, den schuytluden't ban cket en ander geback bringende en bootschappen doen, mitsgaders het tapijt hangen voor ende naer en an ders als in de zale XXX stoop biers". Dan was er een postje „cleyn bier". Na het bier kwam de wijn. Zo liet de kok van de Prins met zijn maat tap pen „eerst V cannen Rinsch en vl cannen Fransch". EEN KLEINTJE GEDRONKEN Dan werd er ook gedronken in een klein kamertje want „daer es noch getapt int cleyn camerke daer de Edelluyden aten". Toen het feest voorbij was, kregen de beide stadsboden, de dienaren van de secretaris, en de „Conservateur" elk een kan wijn. Maar ook verschei dene bedienden werden extra bedacht en voor „de groote moeyte ende goe den dienst van Prenelle, mitsgaders voor hare servette en lynwaet", werd tot discretie van mijne heren commis sarissen nog een bedrag uitgekeerd. Hendrik Coene die twee dagen gehol pen had, kreeg een klein sommetje. En tot slot was er dan nog „drinck- gent aan de Jonckwijfs" en een post voor de „schotelwassers". Dan eindigt het stuk met de plech tige woorden: „Aldus afgerekent op- ten XIX Aprille 1580". Dat was dan de rekening voor het diner van Prins Willem I in Veere ln dit jaar. Dr. J. M. FUCHS. Koningin Emma en Koningin Wilhelmina werden aan het einde van hun bezoek aan Zeeland in 1894 op het Goese station toegezongen door de schoolkinderen o.l.v. de heer v. d. Berge, hoofd van de Armen- en WezenschooL Van het paard naar de tractor! Vorstelijke bezoeken duurden vroe ger tgd heel wat langer dan tegen woordig. Thans kunnen H. M. de Koningin en Prins Bernhard in twee dagen de gehele provincie Zeeland bereizen. In 1862, toen Koning Wil lem III Zeeland bezocht, was dat niet mogelijk. De Koning deed er dan ook van 21 tot 30 Mei over' en hg deed het bijzonder grondig. Er zijn uitvoerige beschrijvingen van dat bezoek bewaard gebleven en in die verslagen zijn ook de namen vermeld van de vele autoriteiten, die met de Koning kennis maakten. Opgemerkt mag wel worden, dat een aantal familienamen van dege nen, die ongeveer 100 jaar geleden met Koning Willem III spraken, ook nu weer voorkomen op de lijst van hen, die in de gelegenheid worden festeld aan de koninklijke bezoekers e hand te drukken. Daaruit blijkt wel hoe constant de samenstelling van de Zeeuwse bevolking is geble ven. Overigens waren er wel verschil len. Wij zouden er nu niet meer aan denken een tapijt van groen en bloe men op een straat te spreiden, opdat de Koning daarover zou kunnen rij den. Toch deed men dat in 1862 in Sint Annaland. Ook de veelvuldige ere-wachten te paard zijn thans veel minder in trek en het is een teken des tijds, dat straks het koninklijk paar te Kapelle zal worden ontvan gen met een ere-haag van tractoren en landbouwmachine^Zo demon streren zich in het verschil tussen de koninklijke bezoeken van de vo rige eeuw en deze eeuw, duidelijk de veranderingen, die zich in de achterliggende jaren hebben voltrok ken in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3