TEKORT OP UITBREIDINGSPLAN VAN 128.436.- KINDERSTAD GEREED OM DE KONINGIN TE ONTVANGEN ONTSTELLENDE TOENAME VAN DRONKENSCHAP EN ONTUCHT Middelburg's Stadhuis VERSPUY De „Piet Hein" gearriveerd Goese kapper deed een ontdekking Deense interesse voor kabellegging in Schelde 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1950 VI RAAD GOES Huurverhoging van woningen in plan-Oost noodzakelijk In de Goese gemeenteraad is er Donderdagmiddag gejongleerd met grote cijfers van drie, vier en nog meer nullen, toen het er om ging niucwe pryzen vast te stellen voor de gemeentelijke gronden in het plan Oost. De raadsleden kregen een ingewikkelde kostenberekening van dit uitbreidingsplan-Oost 1949 op tafel, die er uiteindelijk op neerkwam, dat de woningen op de vroegere „Weidjes" in huur verhoogd moeten worden. Dit laatste deelde wethouder J. H. Roose mede en dit waren duidelijke woorden naast vele moeilijke cijfers. Het was namelijk gebleken, dat er voor de bij onteigening verkregen gronden in dit plan aanzienlijk hoger bedragen betaald moeten worden, dan waarop aanvankelijk was gerekend. Bovendien is het noodzakelijk een aantal posten, die vroeger ten laste van de gewone dienst kwamen, nn ten laste van het uitbreidingsplan te brengen, zodat er op dit plan thans een tekort geraamd wordt van 128.436.—. Het is mogelijk, dit hoge bedrag te verminderen. Zo is er bijv. een kans, dat de minister zal toestaan, dat ge middeld per woning voor grondkos- ten 1590 mag worden besteed, in plaats van het oorspronkelijke be drag van 1220.maar hoe men het ook keert of wendt, zelfs wan neer dit wordt toegestaan waar door huurverhoging noodzakelijk wordt toch blijft er nog een te kort van 37.000 over. Dit tekort moet nu ten laste van de overige nog onbebouwde gronden worden gebracht, waardoor dus de grond prijzen verhoogd moeten worden. De raad ging hiermede accoord, maar niet zonder slag of stoot. De heer R. Zuidema (A.R.) betreurde het. dat een en ander zo was gelopen en meende, dat het voor de bewoners van de bewuste huizen minder pret tig was, wanneer zij een hogere huur moeten betalen. De heer Ph. Havcr- hoek noemde het een kapitale fout, dat destijds deze gronden zo laag wa ren berekend. Wethouder Roose lichtte het standpunt van B. en W. uitvoerig toe, waarbij hij er op wees, dat het noodzakelijk was pos ten op te nemen, die oorspronkelijk niet ten laste van het bouwplan kwa men. De overige agendapunten gingen in een vlot tempo onder de hamer door. Zo werd o.a. besloten tot de bouw van 18 woningen in de Naerc- boutstraat en deze bouw te gunnen aan de fa. J. M. J. Schrijver e:i Zn te Goes, voor een bedrag van 112.932.De heer de Roo drong er bij B. en W. op aan. in de toe komst zoveel mogelijk openbare aan besteding te houden. Voorts werdep (vervoiQ van pagina l) PLOTSELINGE OVERGANG Wanneer ge van de Burgerzaal in de Raadzaal komt, staat ge even Ëerplex van de plotselinge overgang. •it jaatste vertrek doet veel zakelij ker aan. Het eerste wat opvalt is de betimmering van mahoniehout, die 't hier heel goed doet. Achter in de zaal óp een verhoging bevindt zich de royale publieke tribune, dadrvoor de perstribune. De raadsleden zullen, zittende rond een gebogen tafel, de belangen der burgers bepleiten; het college van B. en W. zal plaats nemen op een verhoging aan de overzijde van de publieke tribune, op voorname stoelen, die een gebeeldhouwde burcht op hoge rug torsen. Boven de hoofden van burgemeester en wethouders is in de muur een gipsen afgietsel aan gebracht van het stadswapen, zoals zich dat destijds in het stadhuis-por taal bevond, alsmede een wijze spreuk in sierlijke gothische letters: „Wie sal maecken, Dat niemand 't kan laecken". Wapen en spreuk zjjn een geschenk van het gemeentepersoneel. aat Zaterdagmiddag a.s. officieel wordt aangeboden aan het gemeente bestuur. Wat verder in dit vertrek nog opvalt zijn de moderne kronen en wandluchters (met electrische ver lichting) en de charmante schildering van het houten plafond. Van de raadzaal komt ge in de ka mer voor B. en W., die ook weer ge heel in stijl gemeubileerd is bijzon der aardig is het staartklokje met de peervormige gewichten en waarin het oog direct valt op de mooie schouw. Overdadig gebeeldhouwde houten poorten omlijsten de toegan gen tot raadszaal en het nieuwe raad huis. DE ZAAL VAN HET GELUK En als ge dit alles dan hebt bewon derd, hebt ge toch nog één vertrek gemist, voor de burgerij eigenlijk het belangrijkste van het gebouw. Amor's zege-vertrek, de trouwzaal ligt achter de hal en heeft met deze gemeen, dat er ook een geblokte stenen vloer on der de voeten ligt. De stoelen, zeer terecht in deze kamer der blijdschap van een lichte bekleding voorzien, staan allen reeds in gelief: bruidegom en bruidje kunnen zó gaan zitten. Achter hun ruggen weten zij dan een mooie natuurstenen schouw en hun nerveuze blikken zien aan weerszijden grote wandtapijten, waarop arcadi sche taferelen zyn afgebeeld en die de voornaamste menselijke deugden verzinnebeelden. De burgerij van de Zeeuwse hoofdstad schenkt een kope ren kroon en een vloerkleed volgens een speciaal ontwerp. Op dit laatste moet nog even worden gewacht, want het moet nog geweven worden. Wanneer Zaterdagmiddag 't gothi sche gedeelte van het Middelburgse stadhuis na tien jaar. mooier dan vroeger, weer in gebruik wordt geno men, zal zeker door vele sprekers dank worden gebracht aan allen, die zich hebben ingespannen dit resul taat te bereiken, aan de architect lr. A. van der Steur, aan alle werkers en zwoegers, niet in de laatste plaats ook aan de leden van de adviescom missie, die er voor zorgden, dat door schenkingen en aankopen het stad huis in stijl gemeubileerd kon worden en aan de directrice van het Gemeen temuseum in Utrecht, jkv dr C. H. de Jonge, die met zoveel smaak en liefde de inrichting heeft verzorgd. Uren heeft z\j daar aan besteed, maar, zo zei ze ons, „het was heerlijk werk". Met die vier woorden vertolkte zij de gevoelens van allen, die de bouwval aan de Markt omtoverden tot een Stadhuis, waarop Iedere Middelburger Innig trots zal stfn! tal van verordeningen uit de bezet tingstijd opnieuw vastgesteld, waar bij de heer Zuidema bij de behande ling van de wjnkelsluitingsverorde- ning vroeg, waarom opnieuw melk- verkoop op Zondag wordt toege staan, terwijl de meeste melkhande- laren hiervan tegenstanders zjjn. Dit punt werd tot een volgende ver- adering aangehouden, esloten werd de P.Z.E.M. een jaar lijkse garantie te geven van 105,-- voor het leggen van een kabel op het haventerrein. Op een vraag van do heer J. Mei'ison (Middenst.) deelde de burgemeester mede, dat deze kabel niet uitsluitend voor de Shell bestemd is, doch ten doel heeft 'iet gehele haventerrein te „ontsluiten". Verder besloot de raad een pex- ceel grond aan de Zuidvlietstvaa.t aan te kopen van dejxeer M. Buiten dijk voor de som van 12.000. DE VERMAKELIJKHEIDS BELASTING Enige discussie ontstond er over de wijziging van de verordening op de vermakelijkheidsbelasting. Wet houder J. J. van Melle kon zich niet verenigen met het opnemen van een z.g. ..hardheidsclausule" in deze ver ordening. Een dergelijke clausule heeft ten doel om B. en W. bevoegd Advertentie De dassen, die zjjn er met hopen van 't soort, waar ze ovéral mee lopen. Maar een heer met de wens naar unieke dessins, gaat z'n das by Middelburg, kopen Lange Delft 11 Middelburg. te verklaren ontheffing van betaling te ver-lenen in gevallen, waarin ver makelijkheidsbelasting ongemotiveerd hard zou zijn. De heer W. J. J. M.. Vroome (R. K.) juichte een dergelijke clausule toe. die naar hij opmeYlcte" ;- in vrijwel elke wet of verordening vooi-komt. Mx\ J. Sepers (C.H.) yvil- de deze ontheffingsbevoegdheid niet aan B. en W., doch aan de raad toe kennen. De heer De Roo voelde even min voor wjjziging van de verorde ning met een. dei-geljjke clausule. Hjj vreesde, dat er geen vaste lyn ge voerd zal worden. B. en W. namen tenslotte het voorstel terug, om het een volgende vergadering, opnieuw te doen behandelen. BENOEMINGEN Aan de heer C. L. Kalf werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare Uloschool en aande heer S. Tuinier eervol ontslag- als leraar in de Oude Talen aan de-gym nasiale afdeling van het Goese Ly ceum. Tot leraar wiskunde aan deze afdeling werd benoemd dr. E. B. Plooy te Rotterdam, en tot tijdèlyk lerares in de Oude Talen, mej. J. Jansen. De heer Zuidema vroeg nog om zo mogeljjk aanduiding van nieuwe straten in het bouwplan en om een economisch optreden bij de aanleg van gas en electriciteit, enz., bij nieu- de woningen. De heer W. J. J. M. Vroome in formeerde nog. waarom bepaalde raadsvoorstellen niet ter inzage aan de pers waren verstrekt, waarop de burgemeester antwoordde, dat dit wel meer gebeurde bij raadsstukken, waarin-cijferswoorkwamen. De heer Vroome wees er op. dat bij de open bare behandeling in de raad de stuk- leen toch in dc kranten vei-meld woi\ den. De prachtige hal van het gerestaureerde gothische Stadhuis te Middelburg bezit talrjjkc charmante hoekjes. Het koninklijke jacht de „Piet Hein", waarmee H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard een groot deel van hun reis door Zeeland zullen maken, arriveerde Donderdagmiddag te één uur in de Tramhaven tc Zijpe. Valse bankbiljetten van 100.—. In de laatste dagen is bij het corres pondentschap van de Ned. Bank te Terneuzen tot tweemaal toe een vals bankbiljet van 100.aangeboden ter inwisseling. Deze biljetten behoren tot de oude serie, die 31 Augustus a.s. on geldig wordt. De biljetten werden in geleverd door een taxi-ondernemer en een hotelhouder uit Philippine, die beiden verklaarden, dat ze dit geld hadden ontvangen van Belgen. In verband daarmede zet de Neder landse politie thans het onderzoek voort in samenwerking met de. Belgi sche politie. L. H. van Berk j- In de ouderdom van 82 jaar is te Apeldoorn overleden de heer L. H. van Berk, oud-directeur van de Keu ringsdienst van Waren te Goes. Bij de oprichting der Diensten in 1921 werd de heer van Berk, die apotheker te Zeist was. benoemd tot directeur van de keuringsdienst van Waren te Goes, welke functie hij ver scheidene jaren met grote ambitie heeft vervuld. Hij was een knap én wetenschappelijk man en een humaan chef. Ook na zjjn vertrek uit Goes op 65-jarige leeftijd, hebben Goes, zijn oude werkkring en personeel nog altijd zijn volle belangstelling gehad. In de jaren dat hij te Goes woon de, was de heer van Berk tevens lid van de Gezondheids-Commissie te Goes, bestuurslid van de Vereniging van Wetenschappelijke Belangen en Conservator van het Museum. De crematie zal Maandag te Westerveld geschieden. Medailles voor Middelburgs Stadhuistournooi Naar wij vernemen hebben de Com missaris der Koningin in de provin cie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot, de burgemeester van Mid delburg, mr dr N. Bolkestein, het gemeentebestuur en de wethouder voor sportaangelegenheden, de heer L. J. Geers. medailles beschikbaar gesteld voor het Stadhuistournooi. Dit' sportevenement heeft, zoals ge meld, plaats op de Zondagen 27 Aug. en 3 September op het Middelburgse sportterrein. Examens sleno en typen Voor de te Middelburg gehouden examens, afgenomen vanwege de Na tionale Vereniging van Leraren in Stenografie „Groote" te Amsterdam, slaagden nog de volgende candidaten: Privé-secretaresse: Mej. Ph. C. M. Janssen, te Middelburg. Steno Duits: Mej. Ph. Janssen, Mid delburg. Steno Frans: Mej. Ph. Janssen, Mid delburg. Typen Engelse Taal: Mej. Maria W. van den Berge, te Breskens. Typen Franse Taal: Mej. Maria Prince. Middelburg. Typen Duitse Taal: Mej. Maria Prince te Middelburg. Kantoorstenograaf Ned. 165 ltg/m: Mej. J. Malipaart, mej. Ph. C. M. -Jans sen te Middelburg. Steno.typiste: Mej. M. W. van den Berge en mej. S. Schrier te Breskens; de aames S. Scheele en M. Oosterling te Schoohdijke; mej. C. S. Janssen te Groede. Typist (e) Ned. taal: De dames L. A. Wagenaar, J. v. d. Heuvel te Breskens; M. de Snoo, KSchmitt te Oostburg; S. A. de Vuijst, J. M. Benschap Knook te Groede: M. Fremouw en dhr. J. B. Focke te Sluis; dhr. A. J.'Modde te Oostburg; dhr. K. F. Sandijck;' P. Burgs, J, Janse te MiddelbuEg;- mej. M. Kas, dhr. J. Meijboom, dames E. J. J. Malland, A. Malland, Vlissingen; dhr. L. C. van den Bunder. IJzendjjke; dhr. J. K. Colijn, Biervliet; dhr. Th.. Fagg te Vlissingen. ■=- Stenografie Ned. taal: De dames M. L. G. Verhuist; J. J. op 't Hof. H. A. M. ter Meulen te Vlissingen; mej. S. A. Zonnevijlle, Schoondijke. Stoffelijk overschot van zeeman aangespoeld. Gistermorgen is aan de oever van de Schelde onder Kapelle - het stof felijk overschot aangespoeld van een. onbekende zeeman. Het .verkeerde reeds in vergevorderde staat van ontbinding. Op het overschot bevon den zich echter nog restanten van kleding, die wellicht de identificatie kunnen vergemakkelijken. Jeugdige wielrijder in botsing met vrachtauto. Op de Noordweg in St. Laurens, ter hoogte van „Rust Buiton", kwam gistermorgen het 8-jarig zoontje van de heer H., dat per fiets in de rich ting Middelburg reed, in botsing met een vrachtauto, die luist een melk- wagentje passeerde. De jongen kwam te vallen en liep een hoofdwonde op. Per auto werd hij vervoerd haar de woning van dokter Frumau te Middelburg, waarna hy voor verdere behandeling1 in het Gasthuis te Mid delburg werd opgenomen. Zijn fiéts werd ernstig beschadigd. Reeds méér dan 12.000 betalende bezoekers Kinderstad, Donderdag. Kimlerstad te Vlissingen staat aan de voor avond van een groot gebeuren: het Koninklijk bezoek. En juist dan zal Kinderstad werkelijk Kinderstad zyn, omdat volwassenen niet w orden toe gelaten. De Koningin zal ontvangen worden door de magistraat; die de .volledige verantwoordelijkheid draagt voor een goede gang van zaken. Dë politie onder bevel van commissaris Sanderse zal cordons vormen en het verkeer regelen. Kortom, alles zal door de kinderen zelf worden ge daan. Wijnfeenden daarom een van ze nuwen trillende magistraat te vin den, die de hele dag niets anders deed,- dan pi'oclamaties ontwerpen, redevoeringen uit het hoofd leren en tegenstrijdige instructies geven. Hoe geheel anders was de werkelijkheid! WIJ ZIJN BLIJ! Burgemeester Bikker wees elke veronderstelling vtm zenuwachtig heid met waardige beslistheid van de hand. „Integendeel", zo zeide hij, „wij zijn bly dat .Hare Majesteit zoveel aandacht aan ons besteedt". Ook com missaris Sanderse was vol verti-ou- wen in het welslagen van de dag. „Hoe kan het ook andei's", zei hij, „in zo'n stad". Ook de andere ma gistraten waren unaniem van oordeel, dat Kinderstad voortreffelijk was. Slechts één wethouder, die ongetwij feld zal uitgroeien tot een bedacht zaam man, verklaarde, dat alles „nogal" vlot liep- Maar hij haastte zich er aan toe te voegen, dat er geen strubbelingen van ernstige aard waren geweest. Op onze vraag, of er dan helemaal geen critiek was, zuchtte de com missaris: „Dat geluid van dat or geltje gaat me zo vei-velen". Doch do anderen waren van mening, dat het orgeltje juist de stemming er in bracht. „Over stemming gesproken", zei plotseling een wethouder, die tot dus- vèrre gezwegen had en die kennelijk lééfde in schandaaltjes. „Over stem ming gesproken, de stemming van de burgemeester en de commissaris wordt zeer beïnvloed door de huwe lijken die hier gesloten worden". HET TWEEDE HUWELIJK. Reeds enige dagen hing aan het stadhuis aangeplakt, dat Timmer mans, Gaston en de GreefGwennie zich voorgenomen hadden in het hu welijk te treden. Donderdagmiddag is het er dan van gekomen. Een golf van vertcdei-ing sloeg door dc voor het stadhuis opeengepakte menigte, toen de bruidsstoet over het podium naar het bordes schreed. Voorop twee in zachtrose lange japonnen ge- Haargroeimiddel met „hormonenpreparaten" Kapper J. C. Harthoorn uit Goes lilcld een fles in z'n hand, gevuld met een bruinachtige vloeistof, die op koffie lljki en naar Maggi ruikt. „Dat is hetver klaarde de kapper plechtig, „en in het bezinksel zit de kern". Kapper Harthoorn heeft namelijk een nieuw haargroeimid del uitgevonden, waarmede hij reeds op merkelijke resultaten heeft geboekt. Een meisje uit Heinkenszand, dat sinds haar geboorte een zeer slechte haargoei had, behandelde hij met» dit middel en sindsdren heeft het meisje fezond haar. Een prachtig resultaat us. Nu moet er echter bij verteld woi'den, dat het meisje tezelfder tijd door haar arts wex-d behandeld, die een afwijking van de schildklier con stateerde. Vanzelfsprekend kreeg zij daarvoor medicijnen, die een gunstig gevolg hadden. Kapper Harthooi'n be handelde alleen het hoofdhaar van het meisje, dat zoals gezegd begon te groeien, maar ook de wenk brauwen en de oogwimpers, die niet door de kapper onder handen waren genomen, werden normaal, zodat het toch wel de vraag is of de haar groei uitsluitend het gevolg was van het nieuwe middel. Hoe kwam deze uitvinding eigen lijk tot stan<j? Kapper Harthoorn vertelde ons, hoe hij vorig jaar een vertegenwoordiger sprak van een hormonen-preparatenfabriek, die hem een grappig voorval uit de fabriek mededeelde. Meisjes, die deze prepa raten verpakten, kregen namelijk last van baardgroei en daardoor kwam de heer Harthoorn op een idee. Hij informeerde eens by deskundigen en stelde tenslotte een haargroeimid del samen, waarin zoals hij ons mededeelde hormonenpreparaten verwerkt werden. DE WORTEL. Met dit middel wil hij het haar, dat door roos of haarziekten is uit gevallen, maar waarvan de wortel nog aanwezig is, weer tot nieuwe groei stimuleren. Is de wortel doocl, dan kan kapper Harthoorn er niets meer aan doen, maar wanneer het Zover nog niet is, dan wil hij nog wel eens zien of er iets van te ma ken is. Een dame uit Zaamslag, die een flesje van de heer Harthoorn meekreeg, had een uitstekend resul taat, zodat de kapper alle hoop heeft iets goeds te hebben samengesteld. Het ligt in zyn bedoeling patent op de vinding te vragen en in samen werking met een Amsterdamse fir ma de verkoop te organiseren. Totzover het verhaal van kapper Harthoorn. Wy laten het voor zijn rekening, wanter zijn al zoveel haargroeimiddelen uitgevonden, die teleurstelden, dat we niet opti mistisch meer zyn. Offerbloklichter veroordeeld. Wegens diefstal van geld uit een of ferblok in de kerk te Ossenisse ver oordeelde de Politierechter te Middel burg de woonwagenbewoner I. A. F., die thans in Middelburg is gedeti neerd. tot 10 weken gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechte nis. De eis luidde 3 maanden met af trek. klede bruidsmeisjes, dan bruid en bruidegom. Zij werden gevolgd door een stoet van aanvallige bruids meisjes, bruidsjonkers, ouders en ge tuigen. Met haast zwaarmoedig ge zicht tekende de kleine Gaston de trouwacte, maar zijn bruid lachte. HET AVONDPROGRAMMA. Des avonds hielden de Vlissingse Gymnastiekverenigingen V.T.V., L.O. en Oranje Nassau een turndemon- stratie, die zoveel publiek trok, dat het totaal aantal betalende bezoe kers steeg tot ongeveer 12.000. Om acht uur kwamen de vereni gingen in keurige formatie en voorop- gegaan door de Kon. Harmonie „Ons Genoegen", de poort van Kinderstad binnen. Nadat zij zi£h voor de ma gistraat opgesteld hadden, hield de heer A. C. Jansens een korte rede, waarin hij als vertegenwoordiger van de drie deelnemende verenigingen de gemeenteraad dank bi'acht voor de gelegenheid tot het geven van een sportdemonstratie. Hij hoopte, dat de burgemeester zijn burgers tot sportie ve mensen zou opvoeden. Burgemeester Bikker dankte de heer Jansens voor zijn vriendelijke woorden en sprak de wens uit, dat allen zich zouden amuseren. Hierna ging men over tot de ver schillende demonstraties. Opvallend waren de gracieuze oefeningen van de dames van L. O., terwijl ook me vrouw N. SinltcPeeman, oud kam pioene van Nederland, op de hoge brug uitstekend werk te zien gaf. Zeer in de smaak viel ook de ko mische, maar daarom niet minder moeilijke grondgymnastiek van de heren van V.T.V. Tussen de bedrij ven door speelde „Ons Genoegen" pittige marsen. Toen begon het te regenen. Na tuurlijk zocht iedereen een goed heenkomen, doch de magistraat deed dit wel op byzondcr originele wijze. Zy dook namelyk onder de raadstafel. Slechts de burgemeester bleef in functie en zwaaide heftig met de ha mer, terwyl zyn andere hand zijn raadsleden zorgzaam toedekte met het groene kleed. Na afloop van dc vlot afgewerkte demonstraties dankte burgemeester Bikker allen die aan deze avond me degewerkt hadden. Hy besloot met drie hoera's voor de deelnemende verenigingen. Vrijdagmiddag 2 uur zyn er spelen enz. voor kinderen van badgasten en niet-ingezetenen. Tenslotte doet de politie van Kin derstad een beroep vooral op de vol wassenen om gehoor te geven aan de wenken van de politic in het bijzon der wat betreft de afzettingen!!!! Rotterdamse kinderen een week in Westkapelle Gistel-middag arriveerde voor de vierde en laatste maal een nieuwe groep% k index-en, oorlogswezen of -hall'wezen, die voor een week in het D.U.W.-kamp te Westkapelle worden gehuisvest en aan de sympathieke stichting „Het Vierde Prinsenkind" een heerlyke en gezonde vacantie hebben te danken. Evenals de kinderen van de inmid dels vertrokken derde groep, zijn de nieuwe, kleine gasten van de stich ting, allen afkomstig uit Rotterdam en omsti-eken. De kampleiding berust bij de heer Muste, die. met behulp van zijn assistenten, de meisjes en jongens al spoedig op hun gemak wist te stellen. Zal „Zeeuwse methode" toegepast worden voor Deens project? De kabellegging door de Wester- j Schelde, welke Woensdag plaats vond, werd, behalve door de in ons verslag van gisteren genoemde gasten, ook bijgewoond door een drietal Deense l electro-technische ingenieurs, te we ten de heer Andersen, hoofdingenieur I van het electriciteits- en spoorweg bedrijf van Noord-Seeland te Kopen hagen, de heer M. Moller^j, hoofd- ingenieur van een kabelfabriek al daar en diens assistent, de heer Ram- lau. Deze heren ivax-en zeer geïnteres seerd in het systeem, dat door de P. Z.E.M. wordt gevolgd bij het leggefl van grote waterkruisingen, nl. hél tevoren -aanbrengen van de lassen eft het optassen van de gehele lengte ojt een „kabelvloer", aangebracht op het dek van een grote zolderschuit, waar na dan de kabel via een hoge bok, een reminrichting en een uitloopgoot al varende te water wordt gelaten. Tussen Zweden en Denemarken wordt namelijk het leggen van een vrijwel even lange, doch belangrijk zwaardere hoogspanningskabel (132 kilovolt) voorbereid, waarbij genoem de hei-en ten zeerste betrokken zijn. Hiei-bij zou echter een geheel ander systeem worden gevolgd, waarbij de kabels achtereenvolgens van haspels op schepen opgesteld zouden aflopen en later (op zee) aanéénge- last zouden woi*den. Do bestudering van de „Zeeuwse methode" heeft echter de Deense in genieurs veel stof tot nadere bestu dering- gegeven cn het Is niet on denkbaar, dat deze methoden geheel of ten dele ook voor het Deense pro ject een kans maakt. Zwitserse globetrotters doen Zeeland aan Dc op 21 Mei j.l. begonnen expedi tie van drie Zwitsex-s, die met hun jacht „Ailee-Caroline" een reis om de wereld willen maken, welke vyf jaar zal dm-cn, is thans tot Vlissin gen gevordex-d. Gistex-en arriveerden dc aaspirant-globetrotters in de ha ven, na van Antwei-pen gekomen te zijn. Zij wachten ntx op beter weer en varen dan via Oostende, Calais, Le Havre cn Brest naar Gibraltar. Twee maanden zal hun verblijf in de Mxddellandse Zee duren: daarna gaat dc tocht naar Sumatra, Borneo en Niepw-Guinea, waar een jaar wordt vertoefd. Vex-volgens staan bezoeken aan dc Amazonci-ivier in Zuid-Ame- rika. cn aan dc Hudson Baai om een winter temidden van de Eskimo's door te brengen) op het programma. Pas dan wordt de terugreis via Groenland, IJsland, Engeland en Ne derland aanvaard. De drie wereldreizigers zyn kapi tein Scheck, die reportages voor dagbladen cn tijdschriften zal schrij ven, zijn vrouw. A. Schek-L'dngm, die zich in dc tropische gebieden be zig zal houden met devangst van zeldzame vissen cn reptielen en hun zoon Hanspeter, - die voor matroos speelt. Een mede-passagier is voorts de kat Peter, die in het water net zo goed thuis is als op het dek. Van deze reis zal een documen taire film worden opgenomen en voorts zullen geluidsopnamen worden gemaakt voor de Zwitserse radio. Voorlichting van hei A.N.V.V. De persdienst van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer in Den Haag stuurde gisteren een com muniqué in zee, waarin een opgave wordt gedaan van de voor toeristen belangi-ijke evenementen in 1950. Eén Zeeuws evenement is in deze lyst opgenomen: de gx-ote ringrydery om het kampioenschap van WaJche- x-en, die, zoals men weet, Donderdag a.s. in Middelburg wordt gehouden. In het communiqué staat echter doodleuk vermeld, dat deze gebeui*- tenis plaats heeft op 31 Augustus en nadrukkelijk wordt er aan toege voegd: „Jaarlijks evenement op de laatste Donderdag in Augustus". Van voorlichting gesproken Leger des Hells te Middelburg doet een boekje open. Zal paardenmiddel onverbeterlijke drankzuchtigen genezen? In het thans verschenen reclasse. rings-jaarverslag van het Leger des Heils tc Middelburg wordt enige aan dacht geschonken aan de veelvuldig voorkomende dronkenschap en het in het oog lopende grote aantal ontucht- zaken in het afgelopen jaar in Zee land. Vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen neemt dit laatste euvel ernstige afme tingen aan. In verband met de vele gevallen van openbare dronkenschap is een aantal grotere steden overgegaan tot het aan leggen van een z.g. zwarte lijst. De tappers mogen niet meer schenken aan algemeen bekende dx-onkaards. Wil een dergelijke lijst effect sorteren, zo con stateert het Leger des Heils, dan moet zij niet le veel namen bevatten. Ver woede drinkers gaan echter elders borrelen. Omdat men geregeld met delinquen ten te maken had, die zich aan drank zucht bezondigden, oriënteerde men zich betreffende de resultaten, die tot dusver bereikt zijn met een speciale behandeling met antabus of refusol. Een arts te Vlissingen heeft hiermede reeds enkele proeven genomen. Een voorafgaande strenge physieke- en psychische keuring van de alcoholist is bij toepassing van dit paardemiddel uiteraard geboden. Ook de behande ling eist geregelde medische contróle. De resultaten zijn verschillend, maar bemoedigend. De secretaris van de Reclasserlngs- raad en de politie zijn eveneens zeer geïnteresseerd in deze behandeling, die mogelijk in de toekomst met succes op onverbeterlijke drankzuchtigen kan worden toegepast. VEEL ARBEID VERZET. Het Leger des Heils in Middelburg bracht gedurende het afgelopen jaar 38 x'eclasseringsrapporten uit. De de licten kunnen als volgt worden onder^ scheiden: diefstal 13, ontucht 9. dron kenschap 6. oplichting 4, valsheid in geschrifte 2, moord of poging daartoe 2, vernieling 1, belediging 1. In het geheel werden 128 voorlich tingsrapporten aan de reclasseriugsin- stellingen overgedragen. Voor zuster- brigades werden 14 onderzoekingen ge daan. De samenwerking met de justiti— onele autoriteiten was uitnemend. In het algemeen werd het verstrekte ad vies gevolgd. Ook met de andere i-eclassex-ingsin- stellingen bestaat een aangenaam cop- tact. De medewerking van doktoren en politie op het platteland en in de ste den was pi-ettig. Het aantal voorwaardelijk veroor deelden en voorwaardelijk niet ver volgden, die op 31 December 1949 on der leiding stonden, bedroeg 21. Aan reclasseringsbezoek werden 125 uren besteed; er werden 75 gedetineerden bezocht. Woningbouw in Zeeland. In Zeeland kwamen in de maand Juni 158 woningen gereed. De i daarvoor bedroeg dit aantal 202.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2