NIEUWS UIT ZEELAND VLOTTE ARBEIDSBEMIDDELING VOOR ZEEUWSE EX-MILITAIREN WALCHEREN Doeltreffende hulpverlening aan bewoners van Walcheren VIERDE HOOGSPANNINGSKABEL DOOR DE SCHELDE GELEGD 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1950 Slechts zestien gedemobiliseerden zoeken al langer dan drie maandn naar werk Naar wU vernemen heeft de arbeidsbemiddeling voor teruggekeerde Zeeuwse militairen een vlot verloop. Momenteel staan by het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg 71 gerepatrieerde militairen als werkzoe kenden ingeschreven. Daarvan hebben zich echter 55 man binnen de afge lopen drie maanden gemeld. Bijgevolg staan slechts zestien man reeds ge ruime tijd ingeschreven. Dit vormt, zoals men ons op het Arbeidsbureau meedeelde, een klein probleem, dat e chter, gezien 't geringe aantal werk zoekenden, zeer zeker niet verontrustend Is. Vermoedelijk zullen nog en kele honderden jongelui in de naaste toekomst naar huis terugkeren. Of zij weer snel In het arbeidsproces kunnen worden opgenomen, dient te wor den afgewacht; men kan daarover moeilijk een voorspelling doen. waren 15 man gedemobiliseerd. De bezetting van alle 38 Rijkswerk- plaatsen in ons land tezamen be droeg 2860 man, waarvan 1239 ge- demobiliseerden. Het te sombere beeld, dat meei zich in Indonesië had gevormd over de mogelijkheden om in Nederland weer aan de slag te komen, kon slechts tot de juiste proporties wor den teruggebracht door een meer ge detailleerde voorlichting, waarbij ech ter niet alleen zou worden meege deeld, welke beroepen wél, welke niet of weinig vooruitzichten boden. De ze voorlichting zou tevens moeten worden gegeven in verband met de toestanden, zoals deze zich voorde den in de streek, waarin de man thuishoorde en in eerste instantie zou terugkeren. Uit deze overwegingen rijpte bij de Nationale Demobilisatie- raad liet plan, tot de vervaardiging van een aantal streekbrochurës aan te sporen. Ondermeer werd ook voor de provincie Zeeland een dergelijke brochure gereed gemaakt. Uit de re acties van de zijde van hen, die een brochure ontvingen en uit de aan vragen van commandanten van on derdelen, die nog voor hun repa triëring staan, blijkt wel, dat zij in een behoefte voorziet. De Rijkswerkplaats te Middelburg In 1949 moest in totaal bemidde ling worden verleend voor 434 gede mobiliseerden (in het gehele land 16.615). Daarvan werden er 149 ge plaatst (6697) en 198 (6305) afge voerd. Op 31 December 1949 stonden ingeschreven 87 man (in het gehele land 3613). Het aantal werklozen be droeg 64 (2963), d.w.z. 15 pet. van het totaal-aantal te bemiddelen ge vallen. Het landelijke percentage be droeg 18 pet. Het totaal bedrag, dat in 1949 vol gens de uitkeringsregelingen aan ge demobiliseerde militairen werd uit betaald, bedroeg voor Zeeland f 67.123 (geheel Nederl. f 2205.381). Dit bedrag kan als volgt worden ge specificeerd: regeling oud-militairen f 178, regeling oorlogsvrijwilligers f 5.748 (het aantal personen, dat de uitkering ontving, bedroeg 10). Be sluit Demobilisatievoorzieningen '4 8 f 46.508 (voor 75 personen) en Zie- kengeldregeling f 14.689 (voor 11 personen). DE OMSCHOLING. Tenslotte kunnen ook enige cijfers worden gegeven met betrekking tot de scholing der gedemobiliseerden op de Rijks werkplaats te Middelburg, welke alleen opleidt voor de bouw vakken. De capaciteit van deze werk plaats bedraagt zestig man. Op 28 December van vorig jaar werden in totaal 27 mensen geschoold. Daarvan EERSTE KAMER Communisten verlieten vergaderzaal In de vergadering der Eerste Kamer is gistermiddag aan de orde gekomen het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1949 van het departement van Verkeer en Waterstaat, verband houdende met de tegemoetkoming aan de KLM voor geleden verliezen. De heer Kraayvanger (KVP) vond de argumenten van de regering niet voldoende en het streven naar verdere uitbrëiding van de K.L.M. had spr. in stemming -niet,- De heer Vixseboxse (CH1 vond het bedrag van 26.5 railli- oen voor uitbreiding wel noodzakelijk en de heer Tjalma (AR) vond de ex ploitatie van de K L.M. veel te luxu eus. De heer Wendelaar (VVD) prees het organisatievermogen en de durf van de K.L M.. Hij vroeg welke de lucht - vaartpolitiek voor de komende jaren moet zijn. De heer Kramer (Arb.) was van oordeel, dat de ontwerpen verant woord zijn. De motie-Schalker <CPN> nopens al gemene verhoging van lonen, salaris sen en pensioenen werd door de Eer ste Kamer met meerderheid van stem men ter zijde gelegd. De drie communistische leden ver lieten daarop uit protest de vergader zaal. Na -re- en dupliek werden de wets ontwerpen z.h.s. aangenomen. De heer Regout (KVP) kregg aantekening, dat hij geacht wilde worden te hebben te gengestemd. GOEDKEURINGEN. Ook het wetsontwerp houdende nieu we regelen omtrent de Kamers van Koophandel en Fabrieken werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, evenals het wetsontwerp tot wijziging der begroting 1948 van het departe ment van Sociale Zaken en het wets ontwerp tot wyziging van de Kinder bijslagwet voor invaliditeits-, ouder- döms- en wezentrekkers. De Eerste Kamer is hierna op recès gegaan. Mr. Milius: Utrechtse Najaarsbeurs slaat alle records De aanstaande Najaarsbeurs, die van 5 tot 14 September in Utrecht wordt gehouden, zal de grootste zijn, die de Jaarbeurs tot nu toe heeft ge organiseerd. Ook wat het anatal bui tenlandse deelnemers betreft slaat de komende beurs elk vroeger record. Dit is medegedeeld op een perscon ferentie door de directeur van de „Kon. Ned. Jaarbeurs", mr. J. Milius, Het totaal aantal deelnemers uit al le landen is dit jaar 3622 tegenover 3100 in het najaar van 1949. Een belangryk deel van de ten toonstellingsruimte is gereserveerd voor agrarische machines en werk tuigen. van Z.-VIaanderen met Gent Rechtstreeks verkeer Naar wij vernemen zijn plannen in bewerking om op korte termijn goede busverbindingen te scheppen tussen Gent en Zeeland. De directie van de Z.V.TM, te Ter- neuzen voert thans besprekingen met de Belgische onderneming.- die onder meer de busdienst WatervlietGent exploiteert. Het ligt in de bedoeling, dat de Z. V.T.M. driemaal per dag een dienst IJzendïjkeWatervliet zal onderhou den. Deze dienst zal op zodanige tijden worden gereden, dat aansluiting wordt verkregen op de busdienst Breskens—- IJzendijke en op de Belgische dienst WatervlietEecloGent. Verwacht wordt .dat men met deze verbinding ook de reizigers van Wal cheren kan gerieven, die des morgens vroeg via Breskens naar Gent kun nen gaan en des namiddags weer kun nen terugkeren. TERNEUZEN—GENT. Daarnaast zal waarschijnlijk ook een goede busverbinding Terneuzen—Gent worden geschapen. Bij de Belgische spoorwegen zijn plannen in voorbereiding om de trein dienst SelzaeteGent te vervangen door een busdienst. Mochten deze plannen tot uitvoering komen, dan ligt het in de bedoeling deze busdienst te doen aansluiten op de busdiensten van de Z.V.T.M. tussen Terneuzen en Sel zaete. waardoor een practisch recht streekse verbinding tussen Terneuzen en Gent verkregen zou worden. Aardappelziekte op Tholen In verband met de phytphtoraziek- te is de aanvoer van aardappelen te Tholen tijdelijk stopgezet. Aan de te- Iers is aangeraden met het rooien te wachten tot de knollen zijn uitge ziekt en het loof is afgestorven. Wil men toch rooien dan dient men hèt loof dood te spuiten en tien dagen tê wachten met rooien. Ir R. van Hees uit de Herverkavelingscoinmissie De heer ir. R. van Hees is wegens ver trek uit de provincie afgetreden als lid van de Herverkavelingscommissie Walcheren, waarin hij zititng had se dert de installatie van deze commissie door minister Mansholt. De heer Van Hees was tot voor kort ingenieur voor grond- en pachtzaken te Goes. Onlangs aanvaardde hij een benoeming tot lec tor in de landbouweconomie aan de Rijksuniversiteit te Groningen. In zijn plaats is tot lid van de Her verkavelingscommissie Walcheren be noemd de heer ir. W. H. Ubbink, die de heer Van Hees eveneens opgevolgd heeft als ingenieur voor grond- en pachtzaken en die adviserend lid is van de Grondkamer voor Zeeland. Notarissen benoemd Naar wij vernemen is benoemd fot notaris te Middelburg in de vacatu re ontstaan door liet overlyden van notaris J. L. Hertogs, de heer P. W. Meylink, candidaat-notaris te Haar lem. De heer Meylink is 46 jaar oud. Tot notaris te Haarlem is benoemd de heer I. Jonk, candidaat-notaris al daar. De heer Jonk werd geboren te Kortgene en is daar geruime tijd candidaat geweest. De mosselzaadvisserij De mosselzaadbanken op de Zeeuw se Stromen zullen voor de publieke visserij worden opengesteld met in gang van Dinsdag 5 September. Eerste spuitbalwedstrijd in Zeeland Een natte 0 0 eindstand Het was een natte boel gisteren, daar op het terrein bij de Hogeweg te Vlis singen. Metershoge waterstralen spo ten de lucht in en soms. als het zo uit kwam, in de richting van het publiek, dat dan gillend achteruitstoof. Het betrof hier een spuitbal"-wed strijd tussen de gemeentelijke- en de Scheldebrandweer. Spuitbal is, voor degenen, die het spel nog niet moch ten kennen, een waterig soort voetbal. Met waterstralen moet de bal tussen de goalpalen door gedreven worden, inplaats van. zoals meer gebruikelijk is, piet de voet. Verder zijn de spel regels wel zo ongeveer gelijk. Om half acht spoot het eerste wa ter uit de kris-kras over het veld lig gende slangen, en kreeg 't in groten getale opgekomen publiek de eerste douches. Toen de bal midden op het reeds modderige veld was geworpen, kwam De Schelde direct in de aanval, doch de keeper van de gemeentelijke brandweer spoot met zijn veel dikke re straal was dat wel juist? de bal met kracht over de zijlijn. Het was aardig de golvingen in de rijen van het publiek te zien. Gedurende de geheli eerste helft was de Scheldebrandweer sterk in de Kwalta soldaatjes blijven altijd geldig Vraagt Uw winkelier of ons om de uitgebreide cadeauxlijst. N.V. K WAY VA SR^UA (tjolland) Nieuws Notedop in een Vier jeugdige slachtoffers van de ramp. die Zaterdag JL de Oranjebuurt te Groningen trof, zijn Woensdag ten grave gedragen. in het stormachtige weer zijn tij dens de wedstrijden voor de Sneekweek Dinsdag vijf zeilboten omgeslagen en ge zonken, Enkele der opvarenden liepen daarbij verwondingen op en werden naar het ziekenhuis gebracht voor eerste hulp. Mevr. Schiaparelle, de bekende modeontwerpster te Parijs, werd aangehouden, omdat zij diamanten beaat, waarnaar de politie zocht in verband met een diefstal. In geval van een nieuwe oorlog De ervaringen uit de jongste oorlog hebben wel duidelijk aangetoond hoe goed het is, wanneer de hulpverlening aan de burgerij in geval van calami teiten uitstekend georganiseerd is. Alleen dan kunnen rampen voorkomen of verminderd worden. Waar het een dwingende plicht is om rekening te houden met de mogelijkheid van een nieuwe oorlog hot „Vrede op aard" is immers nqg altijd een onvervulde wensdroom! wordt thans op Wal cheren, evenals in overig Nederland gewerkt aan het opstellen van plan nen voor een perfect georganiseerde, doeltreffende hulpverlening, wanneer deze onverhoopt nodig mocht zyn. Aan opstelling van een plan wordt druk gewerkt Walcheren is in twee gevaren- klassen verdeeld. Vlissingen, dat in verband met zijn ligging gevaarlij ker wordt geacht dan overig Wal cheren, behoort tot de zogenaamde A-gemeenten, Middelburg on het platteland zijn ingedeeld bij de B- klasse. Om te komen tot de organisatie der „Uitvinder" leende in drie jaar tijds 150 mille De. recherche te Hengelo arresteer de dezer dagen de 38-jarige C. V. en maakte daarmee een einde aan de duistere practtjken van een handig oplichter. Sinds 1947 noemde V. zich uitvinder van een methode om van oud puin een bruikbare bouwstof te vervaardigen. Met deze uitvinding als inzet wist hij links en rechts geld los te krijgen om zq'n fantastische uit vinding te financieren. Deze leningen blijken zo om en nabij de 150.000 gul den te bedragen. Reeds lange tijd geleden legde h(J zijn plannen voor aan een aannemer te Enschedé, die het idee nog zo gek niet vond. Hij droeg V. dus op zijn plannen verder uit te werken, en stopte hem meteen wat geld toe, om het stoffelijk lichaam voor de geniale geest te behouden. Gedurende enige tijd leefde de uitvinder zo op de zak van de aannemer, doch toen de uit vinding maar niet opschoot, zei de aannemer, dat hij geen geld zou four neren, dan voordat het product klaar en goed bevonden was. Toen begon het „lenen" eerst goed. Van allerlei lieden, die de oplossing van het woningprobleem in het ver schiet zagen, kreeg V. geld, waar voor hfj grif schuldbekentenissen uit schreef. Intussen leefde hij goed in een duur pension te Amsterdam. Toen het hem daar te heet onder de voe ten ewrd, week hrj uit naar Apel doorn en vervolgens naar Bussum natuurly'k met achterlating van diver se onbetaalde rekeningen. Op een aanklacht van de pension houder werd hij tenslotte te Hengelo gearresteerd en naar het huis van bewaring te Almelo overgebracht. hulpverlening voor de B-gemeenten op het eiland zyn achtereenvolgens vergaderingen gehouden met de bur gemeesters en met do „technici", zo als vertegenwoordigers van P.T.T., Brandweerinspectie, Prov. en Rijks waterstaat, P.Z.E.M., E.H.B.O. en 't Ned. Rode Kruis. Het resultaat was, dat een commissie in het leven werd geroepen, waarin alle groepen ver-r tegenwoordigd zyn en waarin na mens de gemeenten de burgemees ters van Middelburg, Souburg, Kou- dekerke en Domburg zitting hebben. De directeur van Gemeentewerken te Middelburg, de heer A. J. W. Ma- thijssen, is chef van deze staf. Besloten werd, dat de diverse groepen de onderdelen van de hulp verlening in studie zouden nemen en daarover rapporten zouden uitbren gen. Momenteel wordt hieraan ge werkt, zodat thans nog niets valt te zeggen over de wyze, waarop de hulp verlening voor Walcheren wordt ge regeld. HET EIGENLIJKE PLAN. Zijn deze rapporten ingediend, dan wordt het eigeniyke plan samenge steld en nader uitgewerkt. Vervol gens wordt dit aangeboden aan .de Commissaris der Koningin, die het met de uit de andere delen van Zee land binnengekomen plannen door zendt naar de minister van Binnenn- landse Zaken. Wanneer deze er zijn fiat aan hecht, kan het plan als de finitief worden beschouwd en kun nen de nadere richtiynen van het mi nisterie worden gevolgd. Het is dus duidelijk, dat de uitein delijke besluiten door de minister worden genomen. Men heeft geluk kig échter ingezien, dat het beter is om niet van hogerhand een voor het gehele land geldend plan op te stel len, doch deskundigen, die met de plaatselijke omstandigheden op dé hoogte zijn, in te schakelen. Uit het bovenstaande moet natuur lijk niet de conclusie worden getrok ken, dat een nieuwe oorlog voor de deur staat. De plannen voor de or ganisatie van luchtbescherming, on derlinge hulpverlening, de hulp aan de burgerij, etc. worden alleen ge maakt, omdat men met alle eventuali teiten rekening wil houden en niet onvoorbereid overvallen wil worden door een ramp, die aanzienlyk min der slachtoffers zou hebben gekóst, wanpeer mén tydig paraat was ge weest. Het Koninklijk bezoek aan Zeeland Enkele nadere bijzonderheden Over het Koninklijk bezoek aan Zeeland valt nog het volgende te melden: Bij de in gebruikneming van het Stadhuis te Middelbui'g zal de ere wacht worden betrokken door 100 militairen van de C.O.A.K. te Mid delburg en de band van het corps Stoottroepen te 's Hertogenbosch. De zelfde erewacht zal oók Zaterdag morgen by het verlaten van dè „Piet Hein" de eerbèwijzen brengen. By de ontvangst in de Statenzaal te Middelburg zal Zaterdagmorgen de gouverneur van Oost-Vlaanderen namens de Koninklijke prins van Bel gië zijn opwachting maken. In Schoondijke zullen 80 man van de Kon. Marechaussee een erewacht vormen. Ten slotte zal in Yersekc bij het vertrek een erewacht van de Na tionale Reserve staan opgesteld. Des avonds zullen in de Burger zaal van het Stadhuis te Middelburg 130 personen aan het Koninlijk paar worden voorgesteld, ongerekend de raadsleden on hun dames. Bij aankomst te Tholen zullen naast B. en W. van Tholen ook de burgemeesters van Stavenisse, St. Maartensdyk, Scherpenisse en Poort vliet aan de hoge gasten worden voorgesteld. Te St. Annaland valt by het ver trek deze eer te beurt aan drie pach ters van het Kroondomein op Tholen. die door de rentmeester worden voor gesteld. Tevens worden hier voorge steld de opzichter J. Keur Dzn. en de dy'kgraaf van het waterschap St. Annaland, de heer A. J. Bierens. Te Zierikzee behoren tot de voor te stellen personen o.m. de burge meesters van Schouwen en Duive- land wier gemeente niet bezocht wordt. Ingelast is nog een bezoek aan de hoeve De Knuijt op het Kroondo mein op Noord-Beveland, bewoond door de familie ArenthalsLaban, waar enige pachters worden voorge steld. Te Kloosterzande zal een delega tie uit de pachters van het Kroondo mein worden voorgesteld. Bij de brug te Tholen wordt een erepoort opgericht. Deze erepoort heeft reeds een eervol le staat van dienst achter de rug. zij ls eigendom van de plaatselijke vissersver eniging en werd voor het eerst gebruikt bij het officiële bezoek van H. M. Ko ningin Wilhelmina aan Zeeland In 1924. Voor het Vorstelijk bezoek van Vrijdag a.s. wordt dc poort nog eens extra op geknapt. ZJj wordt geheel versierd met bloemen en met visnetten. De eerste bloemen, die de Koningin op haar reis door Zeeland ontvangt, zullen haar aangeboden worden na mens de Thoölse Oranjevereniging door een dochtertje van een der raadsleden. Verder wordt aan de Ko ningin een kistje met kreeft aange boden. dat waarschijnlyk direct naar de „Piet Hein" wordt gebracht, waar het aan de kok van het koninklijk vaartuig ter hpnd gesteld wordt. Het is dus niet onwaarschynlijk, dat op het menu van de „Piet Hein" Vrydag kreeft zal pry ken Advertentie EEN GOUDEN RINGENKROON Wandelende door de Sint Pieterstraat zagen wij in de étalage van de RIN- GENSMID: oen sierlyke kroon van gouden verlovingsringen, die daar ter gelegenheid van het Koninklyk be zoek is aangebracht. Het bezichtigen van deze kroon is zeker de moeite waard. meerderheid, doch door de grote acti viteit van de gemeentelijke keeper bleef de stand 0—0. Toen al was nie mand meer helemaal droog. Tijdens de rust wisten een aantal knaapjes zich meester te maken van een der slangen. Mét ware meester hand dreven zij" een aantal meisjes tientallen meters terug. Na dit inci dent werd de wedstrijd hervat. Ook toen stootte of spoot De Schelde krachtig door, doch tot doelpunten kwam het niet. Zo kwam het einde van deze eerste Vlissingse spuitbalwedstrijd met blan co stand. Het jgas een wedstrijd, die veel hilariteit verwekte, en het mooiste was wel, dat het publiek zo intensief meespeelde. Of liever: mee moest spe len. want het moest telkens vluchten. Neptunus regeerde in Vlissingse binnenhaven Zijne Doornatte Majesteit Neptunus. Keizer der oceanen, Koning van alle rivieren, plassen, meren en kikkerslo- ten. Vorst van het Kanaal door Wal cheren, enz. enz., zwaaide met zijn drietand, wapperde met zijn baard en knipoogde achtereenvolgens naar twee schijmvez'pers en een paar duizend mensen, die hem een ovatie brachten. Dit was de ouverture van het water feest, dat gisteravond in de eerste bin nenhaven van Vlissingen werd gege ven „ter gelegenheid van het 5000-jarig bestaan van Neptunus' rijk". Reeds omstreed acht uur stroomden de Vlissingers naar de binnenhaven, die een uur later toen een vlot. waarop een paleis was gebouwd, in floodlight werd gezet omzoomd was door ontelbare mensen. Statig trad de vorst der zeeën te voorschijn, vergezeld door twee bekoorlijke nymphen, die aan weerszijden van hem plaats na-» men. Een grote zwaan gleed geluidloos door het donkere water. Zijne Majes teit ontving een bloemenhulde en toen rukten fier zijn troepen op. dames er. heren van de Reddingsbrigade, die met een grote plons in het water doken en zich lieten inspecteren door hun ge bieder. Het aardigste moment -vormde wel de vlootrevue: aclit rijk met lampion nen versierde jachtjes werden door een sleepbootje drie keer langs het vlot en het juichende publiek geleid. De vele deinende lichtjes met hun trillende weerspiegeling, het felle rose van Ben gaals vuur. de melodieuze mandoline klanken. die uit een der boten opklon ken en de muziek van ..Ons Genoegen" op de achtergrond, dat alles maakte een sprookjesachtige indruk. Jammer, dat van de hierna volgende demonstra tie komisch duikspringen door de slechte belichting vrijwel niets was te zien. Een groot aantal toeschouwers keerde op dat moment huiswaarts, te meer, daar het een beetje begon te re genen en de genodigden, die door een tekort aan banken moesten staan, ver moeid raakten. Zij waren niet meer getuige van een gymnastiekuitvoering te water door leden van de Reddings brigade, van de lampionoptocht en de slotpolonaise alles te water door de medewerkenden, met Neptunus in al zijn waardigheid aan het hoofd van de stoet. Er waren nog slechts een paar honderd mensen aanwezig bij dit slot-tafreel. Landdag Nationale Reserve De Nationale Reserve zal op 2 Sep tember a.s. te Dordrecht een landdag houden, waaraan ook het district Zeeland deelneemt. Er zullen worden gehouden: onder linge districts-excercitie-wedstrijden om het „vaantje", demonstraties in het ongewapend zelfverdedigen en in het winnen van terrein. Er zal een mars door de stad Dordrecht gemaakt worden en er zal een défilé worden afgenomen. In totaal zullen 1000 man Nationale Reserve, 300 man reserve- politie en 100 man reserve-grensbe waking naar Dordrecht komen. Zij allen zullen, met het burgerlijk deel van „Steun wettig gezag", dat zijn de leden van de plaatselyke commissies, deelnemen aan de mars en het défilé. Ook de bemanningen van het korvet Batjan en de onderzeeboten O 24 en Zwaardvis, die van 1 tot 4 Septem ber in Dordrecht zullen liggen, ver lenen hun medewerking. UITKERING OVER EERSTE KWARTAAL VAN 1950 AAN GEMEENTEFUNCTIONARISSEN. In het Provinciaal Blad van Zeeland is een besluit van Gedeputeerde Staten gepubliceerd, houdende toekenning van een uitkering over het eerste kwartaal van 1950 aan de secretarissen, de ontvangers en de ambtenaren van de burgerlijke stand in de Zeeuwse ge meenten. Middelburg DE POST OP ZATERDAG In verband met het bezoek van H. M. de Koningin en Prins Bernhard zullen a.s. Zaterdag de loketten voor de postdienst in het postkantoor van Middelburg slechts geopend zyn van 11 tot 13 uur. De openstelling voor de' telegraafdienst en voor telefoon gesprekken blijft ongewijzigd. ONTMOETINGSDAG OUD-PUPILLEN KINDERZORG In het Tehuis der vereniging het Kinderzorg te Middelburg had de eerste ontmoeting plaats van oud- verpleegden der vereniging. Velen, uit alle delen van het land en zelfs uit België, hadden aan de uitnodi- g gehoor gegeven. Ia een hartelijke ontmoeting tus sen „oude bekenden" en een bezoek aan de vertrouwde plekjes in de te huizen, werd in de gymnastiekzaal gezamenlijk thee gedronken. De pen ningmeester, de heer C. C. Mantz, riep allen een hartelijk welkom toe en bracht in herinnering de figuur van wijlen ds. N. M. de Ligt, oprich ter van de vereniging en voorzitter van 1906 tot 1927; De directeur, de heer J. van der Windt, vertelde hoe de adressen van oud-verpleegden weer werden gevon den nadat alle dossiers in de oorlog verloren waren gegaan. Hij riep de medewerking in van alle aanwezigen om hem te helpen de vele nog ont- brekenden te vinden. Nadat de heer Van der Windt enkele richtlijnen had gegeven voor een .meer georganiseer de voortzetting van ontmoetingsdagen werd op voorstel van oen-der ..oud- verpleegden staande de vergadering besloten tot oprichting van een Olid- Verpleegden-Vereniging (O.V.V.). Het voorlopig bestuur is als volgt samengesteld: H. Smoor. Domburg, le voorzitter. J. Henneky. Water landskerkje, 2e voorzitter."K. J. Per- voost, Vlissingen, le secretaris. P. Zoutewelle. Vlissingen. 2e secretaris, J. L. Zweedijk. Rotterdam, le pen ningmeester. N. I. Mesker, Koudeiïcr- ke, 2e penningmeester, L. J. Klaase- Griep, alg. adjunct'. WIELRENNEN Onze landgenoot Arie van Vliet is gisteravond in Birmingham in de re vanche van het wereldkampioenschap sprint voor professionals opnieuw; door de Engelsman Reg Harris, de wereld kampioen, geslagen. Beiden wonnen een rit, waarna Har- ris deze spannende stryd tussen de twee finalisten van het wereldkampi oenschap in zijn voordeel besliste door Van Vliet in de derde rit te slaan. Over twee jaar nog een viertal kabels in het vooruitzicht Nieuwe vooruitgang voor Zeeuwsch-Vlaanderen Woensdag is de laatste der vier hoogspanningskabels, welke in dc nabije toekomst moeten dienen voor dc energievoorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen, door dc" Schelde gelegd. Over deze kabelyerbinding hebben wy reeds by gelegenheid van het leg gen van de eerste kabel uitvoorig geschreven, zodat wy thans techni sche bijzonderheden achterwege kun nen laten. De legging van deze laatste kabel, die een bijzonder vlot verloop had en werd begunstigd door boven ver wachting fraai weer, werd byge- woond door een aantal bakende per- soonlykheden, onder andere prof. dr. W. J. C. van Staveren, directeur van het Centr. Bureau der Ver. van Directeuren van Electriciteitsbedrij- ven, die indertijd een belangrijk, werkzaam aandeel heeft gehad bij de voorbereiding van liet grote electri- ficatieplan voor Zeeland, de inge nieurs H. A. de Vries en A. J. W. van der Linden van het Directoraat- Generaal voor Energievoorziening, Ir. A. W. Zuidweg, hoofdir. van het Electriciteitsbedrijf Voor Zuid-Hol land, de heer J. van Tuinen, verte genwoordiger van het provinciaal be stuur, de directeur van de P.Z.E.M., ir. T. Michielsen en zyn echtgenote, de. directeuren van de Nederlandse Kabelfabriek van Lindcrlen en Sic- ben, de directié van Van der Tak's Berglngsbedryf en dc directeur van de Azóte te Sluiskil, ir. C. F. M. 3. Wats. De „operatie" stond wederom on der leiding van ir. de Regt, geassis teerd door ir. Dekker, terwijl enige heren van de Rijkswaterstaat mede werking verleenden door te contro leren of de gevaren koers met de met bakens vastgestelde vaarrich- ting overeenstemde. Om 3.30 uur achtte schipper Breen de waterstand hoog genoeg om het vertreksein te geven. Anderhalf uur later was de overkant bereikt. Nadat de kabel aan land getrokken was, had men nog juist de tyd om de kabelschuit los te trekken voor het vallende ty zulks onmogeiyic maakte, zodat ditmaal de lafenis niet aan dc vaste wal, maar in de „bak" op de brug kon worden genuttigd. De thans gelegde kabel zal In de komende winter door middel van landkabels worden verlengd naar Westdorpe en Goes. Er is hard en met animo gewerkt en tekenend voor de goede geest is wel, dat vrijwel Ieder die medewer king heeft verleend, het jammer vindt, dat dit werk, dat men zo goed onder de knie had, een voorlopig ein de heeft genomen. Een voorlopig, want het plan bestaat om over twee jaar meer Westelijk in de Schelde votr de tweede maal vier kabels te leggen. Aldus wordt de hechte keten ge smeed, die een belangryke stap voor waarts betekent voor de electrifica- tie en industrialisatiemogelijkheclen voor Zeeuwach-Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2