NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREi: Humor von wielrenners genda KLANKEN UIT OE AETHER TOPLEIDING VAN ONS LEGER ZOU TE KOSTBAAR ZIJN Organisatievorm verwarrend Muyoên ilt Eenheidsstaat door president Soekarno uitgeroepen VAN EST GEDUPEERD DOOR ONRECHTVAARDIGE BESLISSING PUNEN ZWITS ALETTEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Bedrijvigheid in de haven van Terneuzen In de dokken cn aan dc loskadcn te Terneuzen heerst een sinds lange tijd ongekende drukte. In het derde dok neemt het Port. s.s. Saudades een lading kunstmest in voor Lissabon. In het tweede dok wordt de lading van het Franse s.s. Hadrumete over geslagen in lichtere evenals dc lading van het Zweedse s.s. Visten. Het Duitse s.s. Neucnde ligt eveneens in het tweede dok gemeerd, terwijl de Zweedse coaster Kacken van dezelfde maatschappij als de Visten in het eer ste dok een lading papier overslaat in lichters en wagons. In de Oostelijke kanaalarm slaat hét Engelse s.s. Assuidity pijpaarde over. Daar\ heeft voorts de zeetjalk Alba tros een lading gezaagd hout aange bracht. Deze bedrijvigheid geeft vele handen werk? Teraardebestelling Toon Houtekamer Dinsdagmiddag is op de algemene begraafplaats te Wemeldinge ter aarde besteld- het stoffelijk overschot van wijlen Toon Houtekamer, de jeugdige voetballer, die bij e'en voetbalwed strijd een halfcwervelfractuur opliep en jarenlang aan zijn bed was gekluis terd. De heer A. Schcuwenaar. secretaris van de V.V. Wemeldinge, sprak aan de groeve woorden van afscheid tot Toon, wiens vriendschap door ieder werd ge waardeerd. De heer L. A. van Wes ten uit Middelburg sprak vobr de afd. Zeeland van de K.N.V.B. Cn de heer M. de Jonge voor de V.V. Kloetinge. Ds. Schellëvis. Ned. Herv. pred. te Biézèlinge, sprak naar aanleiding van de BOste Psalm. De vader van de overledene dankte voor de blijken van medeleven en sympathie tijdens de ziekte vah zijn zoon. Middelburg LICHT tijdens HET FEEST Teneinde Middelburg een zo fees telijk mogeiyk aanzien te geven waartoe dé gewone straatverlichting onvoldoende is doet de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk" een dringend beroep op de bewoners van de straten, waar Vrijdagavond de Koninklijke stoet doör rijdt, om alle ramen aan de voorzijde der huizen te verlichten en de vlaggen uit te ste ken. Vlissingen GEEN LUIDKLOK IN DE f JACÖBSTORËN. B. en W. van Vlissingen deelden aan de gemeenteraad mëde. dat zij éèn adres ontvingen van de kerkeraad der N. Hèrv. gemeente te Vlissingen met verzoek op korte termijn over te gaan tot het aanbrengen van een luidklok in de Jacobstoren, in afwachting van het volledige klokkenspel, dat in de toren zal komen. B. en W. delen mede. dat het ophan- f;cn van een enkele luidklok aanzien- ijkê kosten met Zich zou brengen. In tussen is reeds aan drie fabrikanten prijsopgave gevraagd voor de levering van een volledig klokkenspel en in de volgende raadsvergadering hopen B. cn W. daarover verdere mededelingen te kunnen doen. In dit stadium ontraden B. cn W. het plaatsen van een afzonderlijke luidklok. Veere beiaardprogramma. Tijdens de rit van H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Bernhard door Veere op 18 Augustus, zal door worden gespèeld: 1. Scheepje in de haven landt; 2. Hollands Vlag; 3. Wij willen Holland hoüett; 4. Prelu dium; 5. Ontworteld; 6. Zeeuws Volkslied; 7, Alle man van Neer- lands stam; 8. Gelukkig is het land; 9. Komt nu met zang. HET KONINKLIJK BEZOEK. Het program voor het koninklijk be zoek aan Veere is thans definitief vastgesteld. Te kwart voor zes Vrijdag avond arriveren H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard met de Piet Hein aan het Zuiderhoofd bij de Campveerse Toren, waar de burge meester de hoge gasten verwelkomt en de raadsleden worden voorgesteld. Tijdens de aankomst zal de muziek vereniging ..Veere's Genoegen" zich doen horen. De stoet volgt daarna dc völgchdê routè: Kade. Wagenaarsstraat. Oude straat. Kapellcstraat. Schoolplein. Dan wordt gestopt bij het Godshuis, Waai de ouden van dagen bloemen aanbie den aan dc Koningin. De stoel gaat vervolgens verder naar de Markt, waar uitgestapt wordt bij hèt stadhuis. De burgemeester ontvangt het koninklijk gezelschap in de raadszaal, Na de ont vangst vertrekt de stoet langs dc Kade en de Kapellestraat naar dê Slüis, whar het jacht Piet Hein ligplaats heeft ge kozen. Koudekerke TERAARDEBESTELLING VAN DE HEER S. JASPERSE. Dinsdagmiddag had óp de Algemene begraafplaats te Koudekerke de ter aardebestelling plaats van Wijlert de heer S. Jasperse, die Vrijdagavond ten gevolge van een ongèval in hét zieken huis Bethesda overleden is. Behalve diverse vooraanstaande per- de beiaardier J. Kwist op de beiaard 1 sonèn uit Koudekerke. waren vrien- van Veere het volgende programma den en bekenden van de overledene en de kerkeraad der Ger. Kerk. waar van de overledene tot voor enkele ja ren diaken was. op de begraafplaats aanwezig. De heer A. Schout uit Vlissingen, lid van Ged. Staten van Zeeland, sprak als voorzitter van de centrale der A.R. Kiesverenigingen, waarvan de overle dene een trouw lid was. Spr. prees de overledene zeer om zijn krachtige Steun. Hierna leidde ds, A. Slshout de be- grafenisdièhst. De heer J. Jasperse bracht tenslotte alle aanwezigen dank, en dankte in het bijzónder degenen, die bij of ha het ongeval hulp gebo den hadden. Nieuw- en Si. Joosland SLUITINGSUUR DER CAFé S. De Raad van Nw.- en St. Joos4 land kwam bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Mr. F. S. J. K. van Randwyck. Besloten werd een kasgeldlening aan te gaan vart f 120.000.voor drie jaar met mo gelijkheid van aflossing om de drie maanden. Tevens werd besloten f 2100.effecten te verkopen en de opbrengst te bêstèmmen Voor buiten gewone aflossing op een geldlening. Verzoeken óm subsidie van de Ned, KampeeiTaad en de Stichting voor R. K. voorbereidéhd hoger en middelb. onderwijs te Goes werden afgewezen. Wijzigingen van de gemeenschap pelijke regelingen inzake het slacht huis c.a. tc Middelburg eh inzake de schoolartsendienst werden aangeno men. Aan het gemeentepersoneel wérd over het 3e en 4e kwartaal '50 een uitkering van 5 pet. Van de wed de verleend. Daarna kwam in behan deling een verzoek der caféhouders örti dè sluitingsuren der café's zoda nig te wijzigen, dat deze gedurende het gehele jaar tot 23 uur geopend mogen zijn. De meerderheid vah B. en W. stelde voor daarop afwijzend tè beschikken, de minderheid was voor inwilliging van het verzoek. Dé heer Polderdijk bepleitte inwilliging. Het vroege sluitingsuur van 22 uur is in de winter lastig niet het oog op vergaderingen van diverse vereni gingen. Wctli. de Lange Wees ér op dat bij opehsteilir.g tot 23 utir ook de jongelui tot dat uur in de café's klihhen blijven zitten. Weth. Kwek- keboom merkte op, dat voor verga deringen altrjd verlenging van slui tingsuur verleend kan worden. Hij wees er op dat de Raad heeft te wa ken voor de geestelijke en zedelijke belangèh der jeugd. Het meerdêrhetdsvooretel van B. en W- om het verzoek der caféhouders tot verlating van het sluitingsuur af te wijzen werd daarna in stemming gebracht en aangenomen met 3 tegen 1 stem. Voor stemden de hel-en dè Lan ge, Kwekkeboom en Janse Sz., te gen de heer Polderdijk. De heer Janse Sz. deed daarna het voorstelo m de café's des Zondags ge heel te sluiten in verband met de Zondagsheiliging. Dit voorstel zal in een volgende vergadering aan de or de.ltömen. FILMS VAN DE WEEK Oorlogsfilm alsnog in circulatie. Een film van de regisseur John Ford verdient altijd meer dan normale aandacht: beter dan één zijner colle ga's verstaat hij de kunst met 'h actie gegeven een filmisch verantwoord Welk te maken. Zo ook Ontsnapping van Corrcgidor, die thans in Alham- bra, Vlissingen, draait. Déze film zou reeds enkele jaren gélèden in ons land in circulatie worden gebracht maar werd in de kluis gehouden om dat het publiek in die tijd uitgekeken was op oorlogs- en verzetsi'olprenten. „Ontsnapping van Corregidór" is een eresaluut aan de bemanningen van de Amerikaanse torpedojagers, die na de Japanse overval op Pearl Harbour zo'n belangrijk aandeel had den in de strijd en ae overwinning op zee. Oorlogstoneien Worden op zeer suggestieve wijze weergegeven, maar tevens wat afgezwakt door de „sto ry" van twee commandanten en een meisje. Robert Montgomery. John Wayne en Donna Reed spelen de hoofdrollen in dit product, dat het zien zeker waard is. Alle narigheden, die een jonge vrouw maar op haar levensweg kan ontmoeten, zijn het deel van Shirley Yorke, een Engels verpleegstertje. Dina Sheridan vertolkt deze rol in tilt liet dagboek van een verpleegster, een beseheiden Britse film. die in Luxor, Vlissingen, wordt vertoond en waarin Derek Farr de mannelijke hoofdrol vertolkt. Zoals te verwachten was. heeft Electro. Middelburg „De drie mus ketiers" gèprólongêerd. Dc kleurige tricots van de leden der Zeeuwse wielerclub „De Schelde- mond" en dc capriolen van dc bakfiets rijdende bakkers, slagers en café houders, trokken Dinsdagavond in het Bellamypark te Vlissingen wel de aandacht van het publiek, maar het daverendste succes was toch weg gelegd voor de gecostumecrdc wielerwedstrijd. Gecostumeerde wedstrijd tè Vlissingen De zonderlihgste figuren versche nen aan de start. Elf voetballers stormden aan samen met scheids rechter en bal in de kleuren van v. c. „Vlissingen", om elkaar al rijdende party te geven. Eeh bruidje fladder de in snelle ren achter de voetballers en een grootmoeder voerde voor op een groot biervat mee om al rijdende en drinkende te demonstreren, dat het bier weer best is. Op eéh tandem rèed een Walchers boerenpaar mee en op een andere tandem probeerde een „koe" onder grote hilariteit van de toeschouwers dè rijkunst machtig te worden. Tot grote teleurstelling lukte dat echter niet. Toeschouwers, die zich uitnemend vermaakte, kregen een levendige in druk van de zotheden, waartoe Wiel rijders ih staat zijn. DE „ECHTE" WEDSTRIJD Na een kort openingswoord van de heer C. v. d. Linden, die de Kon. Harmonie „Ons Genoegen" met haar jubileum gelukwenste, en een kort dankwoord van de voorzitter der fes tivalcommissie, gingen de leden Van de Zeeuwse wielerclub, amateurs en nieuwelingen op de pedalen voor de 50 ronden rond het Bellamypark. De '>rste ronden verliepêh kalm. De beide amateurs Mouthaan én Dameh hielden elkaar zorgvuldig in de ga ten, tot dat pamen door een defect aan zijn fiets even móest afstappen. MóUtftaan nam meteen de kop van het peloton over èn drukte het tem4 po. om zyn rivaal te laten inlopen, waardoor dc strijd eerlijker zou wor den. pamen deed dat. maar Mouthaan moest tenslotte met twee Uitlopers mee. De nieuwelingen Borgstein en MIDDELBURG. Vandaag Ëlèctro: „De drié muske tiers". 7 cn Ö.15 uur. Morgen Electró: „Dé drie muskê- tiers", 7 en 9.15 uur; Bagijhhof: Openluchtbal. 6 uur. VL1BSINGEN. Vandaag Alhambra: „Ontsnapping van Corregidór", (14 j.), 7 en 9 uur; Lu xor: „Uit liet dagboek van èen ver pleegster", (18 j.), 8 uur. Ié binnen haven: „Watêrlêést", 9 Utlr. Mofgen: Alhanlbra: als heden; Lu xor: als hedètt. Hermans zagen ii.l. de kans schoon en waagden een serieuze uitlooppo ging, die gelukte. Het peloton, dat flink gedund en uit eengerafeld was. bereikte het leiden de drietal niet meer. Voor Damen was dit echter geen beletsel, om zich na een mooie solorit na 28 ronden bij de leiders te scharen. Angstvallig elkaar bewakend, lie ten de vier leiders het op een eind sprint uitkomen. Mouthaan won ten slotte na een lange sprint. Damen moest met de vierde plaats genoegen nemén en Hermans kwam op de tweede plaats vóór Borgstein. DE BAKFIETSEN Bij de bakfietsen was Sluis de on gekroonde koning. De meeste tegen-, stand ondervond hij nog van Croock, maar toen hjj in de laatste van de 15 ronden ging spurten moest ook deze loslaten. De Bruine en Luyk vochten samen om de derde plaats, waarbij de Bruine de eer aan de jeugd liet. Groen kwam eenzaam als vijfde binnen. DONDERDAG, Hilversum I: 7. 8, 13, 18. 20 en 23 Nws. 7.15 Gram. muziek. 9 Walter Gieseking. piano. 9.35 Croon-Crew. 10 Morgenwij ding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 11 Orgel concert. 11.45 Tuinbouwpraatje. 12 Chan sons. 12;38 Boston Promenade orkest. 13.13 Lichte muziék. 13.45 U kunt het geloven óf niet. 14 Cabaretliedjes. 15 Voor de zieken. 16 Gevarieerd programma. 17 Voor dè jeugd. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Thea- tèr orkest. 19 Hindelopén, klankbeeld. 19.25 Accordeonorkest. 20,15 Radio Phil- harmonisch orkest. 21.15 Ralló, Kansas City, hoorspel. 21.35 Dameskoor. 22.03 Spréken de sténen?, causerie. 22.20 Me- tröpole-órkcst. 23.15 Zigeuner muziek 23.25—24 DahsrrtUziék. Hilversum H: 7. 8. 13. 19. 20 èn 23 Nwi, 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. muz, 7.45 Morgengebed. 8.15 Pluk dé dag. 9 Moeders wil is wet. 9.40 Muziek houdt fit! 10 Boyd Neel Strijkorkest. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram. muziek. 11 De Zonnebloem. 11.45 Viool en plano. 12.03 Lunchconcert. 13.20 Pianorecital. 13.45 Richard Tauber zingt. 14 Amusements muziek. 14.45 Voor dé Vrouw. 15.30 Ka merkoor, 16 Bijbellezing. 16.45 Vocaal en semble. 17 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18 Leger des Heils kwartier. 18.15 Land- én tuinbouw. 16.30 Voor de strijd4 krachten. 19,15 Voor Postzegel-verzame laars. 19.40 Vandaag. 20.05 Gram. muziek. 21 Ómróèp orkest.. 21.45 Kamérkoor. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.45 Avondbver- dènking. 23.15—24 Avondconcert. Verschellen is het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer ovér de begroting, van Oorlog vóór het dienstjaar 1950. Aan dit voorlopige verslag Is het Volgende ontleend: Zeer vele leden waren van oordeel dat de indiening dezer begroting wel bijzonder laat is geschied. Gevraagd werd of de vertraging een gevolg was, zoals in verschil lende bladen is gesuggereerd, van de eisen, Wélke Amerika aan de aange sloten landen van het Atlantisch Pact heeft gesteld? De leden, hier aan het woordt verwachten in ieder teval, dat de minister de Kamei aaroVer volledig zal inlichten. SOBERHEID Algemeen meende men de waar schuwing te moeten laten horen, dat de apparatuur geen doel in zlchzelve dient te zijn. De defensie moet niet te „mooi" worden opgetuigdDe opzet moet zo zijn, dat de minister snel en krachtig en eventueel impro viserend kan optreden. Gevraagd werd of de leiding van de Rijksverdediging zal worden ver gemakkelijkt door de instelling van een staatssecretariaat voor de luchtmacht. Ons apparaat is „ovef- stafd", de topleiding van onze leger- organisatie is veel te kostbaar, ter wijl daartegenover aan de vorming van het lagere kader te weinig aan dacht worat geschonken. DE HOGE RANGEN Verschillende leden waren van oor deel, dat er te veel met hoge rangen wordt gewerkt ert dat het admini stratieve apparaat veel te groot en te ingewikkeld is. De minister spreekt over een door de regering aanvaard defensieplan. Is zulk een plan aanwezig en kunnen daarover nadere mededelingen wor den gedaan? Wanneer men nagaat, aldus en- kèle leden, welke verwarring dreigt te ontstaan door de gekozen organi satievorm, n.l. bij de troepen te velde gedeeltelijk Amerikaans, gedeelte lijk Engels en gedeeltelijk Engels eh Amerikaans, dan beving hen de vrees, dat deze troepen noch in de Neder landse defensie, noch in het kader van de Westeuropese defensie een hanteerbaar Organisatorisch geheel zullen vormen. ONGELUKKEN Al voldoet de omvang van het op leidingsapparaat. bij de L.S.K. In hoofdzaak «Sm dc eisen, toch meen den de cerderbedoelde leden te móeten bètwufélen of de opleiding zelf aan de gestelde eisen voldoet, mede naai aanleiding van het groot aantal on gelukken, dat zich de laatste tijd heeft voorgedaan, Beschikt de lucht macht over voldoende oefenvllegtui- gen óm de vliegvaardighëid van hèt personeel tè kunnen doen onderhoti4 aen? De opmerking in de Memorie van Toelichting over de enigszins „ver eenvoudigde1', op Amerikaanse leest geschoeide oorlogsonderdelcn is in de hoogste mate verontrustend. Komen er In Europa volwaardige divisies en „vereenvoudigde" divisies al naar gelang de financiële draagkracht der betrokken volkeren? Dat toch acht4 ten deze leden onaanvaardbaar. Zij vroegen zich af of in het hui dige stadium van voorbereiding der Atlantische verdediging nog langer gezwegen kan worden over 't vraag stuk van èen bijdrage van de West- Duitse républiek tót deze vèrdedi- gih*. IN DE MIST Een groep leden kwam tot de slot som, dat dè onlangs ingediende nota van de minister geen antwoord geeft op vele vragen. Ook na het kennis nemén Van deze nota moesten zij ver klaren. dat Nederland met betrek king tot het defensiebeleid van de minister nog altijd vaart in dé mist. Veel vertrouwen in dat beleid konden 2ij dan ook niet hebben. Veie leden spraken hun Waardering tilt voor de wijze, waarop de minister de snelle repatriëring ter hand Heeft genomen. Vele andere leden zouden gaarne vernemen, of het oorspronkelijk op- festelde repatriëringssehema is ge- andhaafd kunnen worden. Deze leden waren getroffen door de mededeling, dat thans nog zich vrijwillig meldend personeel naar Indonesië wordt uitgezonden. Er werd er op gewezen, dat uit de toelichting valt te concluderen, hoe opnieuw regelingen Zijn getroffen voor een capltularitenstelsel. Een uiteenzetting over de voorwaarden ls hier ten zeerste gewenst, Vele leden wénsten een duidelijke uiteenzetting over de territoriale verdediging, de taak van de Nationa le Resex-ve en de plaats van de on derdelen van het S. W. G. blnneh de burgerlijke verdediging. Sommige leden bepleitten de op heffing van „Het Lichtspoor", dat zij overbodig achtten. In een voetnoot aan het slot van het voorlopig verslag mérkt de commissie van rapporteurs op, uit Advertentie beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeten. FLACON 5Ó en 90 Cl MIDDELKAMP WINT TE OUD-GASTEL Te Oud4Gastel werd een wegwed strijd over 150 km, voor profs en onafhankelijken gehouden. welke werd gewonnen door Middelkamp in de tyd van 4 uur 9 min. en 28 sec. Wagtmans werd tweede. de ronde van duitsland De vierde étappe van de Ronde van Duitsland, AkenGiessen (2?6 km) werd door de Belg Gysélinck gewon nen in 8 uur 24 min. 3 sec. De twee de. derde, vierde en vijfde plaats werden bezet door respectievelijk Bautz, Schild, Müller (allen Duits land) en onze landgenoot Bellenaers. In het algemeen klassement is dè Duitser Schild eerste in 28 Uür 35 min. 7 sec. Pellenaers bezette de vijfde plaats in 28 uur 46 min. 48 sec. ZWEMMEN NEDERLANDERS IN TRAINING VOOR KANAAL-ZWEMTOCHT. De Nederlandse Wllly Groesvan Rijsél zwom Maandag een afstand van 17 mijl, van Dover naar Rams- gate, in de tijd van 5 uur en 15 min. Hierbij verbeterde zij het officieuze record, dat op deze afstand langs de kust bestaat, met 45 min. Mevr. van Rijsel, die zich op het ogenblik voorbereidt voor de inter nationale Kanaal-zwemwedstrijd van Frankrijk naar Engeland, die aan het eind van deze maand zal worden ge houden, Werd door haar Engelse trainer, E. H. Terame, in een motor boot vergezeld. Aan de overzijde van het Kanaal bevindt Zich nog een tWeede Neder landse candidaat voor een Kanaal zwemtocht. Dit is Jos de Waal uit Bergen op Zoom, die getraind wordt door zijn coach Ad. Vriens. de pers vernomen te hebben, dat de regering heeft medegedeeld, de nota inzake het defensiebeleid niet meer in haar geheel te hand haven. De commissie zou het wel op prijs stellen te vernemen, welke de wijzi gingen zijn en welke invloed deze zullen hebben op de uiteindelijke be grotingscijfers. Kabinet-Hatta blijft voorlopig aan Soekarno heeft gisteren in een gecombineerde zitting van parlement en Senaat te Djakarta de eenheidsstaat afgekondigd. Onmiddellijk na de pro clamatie vertrok Soekarno per vliegtuig naar Djokja om de plechtige af kondiging te herhalen en de Republiek Djokja te ontbinden. Het huidige federale Kabinet van premier Hatta zal vandaag zijn ontslag aan president Soekarno aanbieden. Het zal opnieuw worden samengesteld als voorlopige regering, hangende do vorming van een parlementaire regering. Waar schijnlijk zal deze regering eerst over één of twee weken gevormd zijn. De linkse arbeidersvakorganisatie, de Sobsi; heeft eèh beroep op de arbei ders gedaan om Donderdag de vijfde verjaardag van het uitroepen der onafhankelijkheid tot een dag van röUW té nikken. Volgens de Sóbsi is de nieuwe eenheidsstaat een pro duct van de Ronde-Tafelovereen komst en niet in overeenstemming met de beginselen van de unitaristi- sche republiek, die op 17 Augustus 1945 door hèt Indonesische Volk wérd gevormd. anak agung over hei federalisme „Ik bèn er van overtuigd, dat in de gedachtenwereld van het Indonesische volk het woord federallème niet po pulair is", aldus zeide de minister van Binnenlandse Zaken vah de RIS, Anag Agung in een onderhoud met Aneta op het moment van de op heffing van ae RIS. „De vele gebeur tenissen na de SöuverèiniteitsoVer- dracht hebben de zin van dit woord bezoedeld. Na de oorlog heeft de Ne derlands Indische regering in haar beleid, hierin voorgelicht door dr. van Móok, het federalisme niet alleen ge bruikt als staatkundig systeem, doch ook als politiek strijdmiddel en hier in ligt juist de grote fout. Anak Agung hoopte, dat het fede ralisme langzamerhand de nare by- smaak zou kwytraken en als rege ringssysteem zou mogen biyven voort leven. van de Bevilacqua won finale In de achtervolging voor profs Gisteren werden in het stadion van Rocour de wereldkampioenschappen wielrennen voortgezet met de halve finales en de finales achtervolging voor amateurs en profs en dc herkansingsrlt voor de stayers. De eerste rit der amateurs ging tus sen Andrieux (Frankrijk) en dé Ita liaan Gandini, welke rit door Gandinl werd gewonnen. In de tweede halve finale won Patterson van Messina met miniem verschil. Onze landgenoot van Est behoefde zich bij de profs tegen de Luxemburger Gillen niet ten volle te geven cm met een voorsprong van meer dan 100 m. te winnen. Na een ronde had de Brabander 2 meter voor sprong en in elke ronde kwamen daar ongeveer 2 meter bij. Na zes ronden lag hij negen meter voor de Luxem burger. die toen ging verslappen. Van Est ging tenslotte met 115 meier voor sprong over de eindstreep. Het was een gemakkelijke zege geweest voor Van Est, die èen imponerende indruk van kracht en vastberadenheid maak te De strijd tussen Matteoli en Bevi lacqua beloofde een zeer spannende te worden, toen zij na 4 rónden ongeveer gelijk lagen. Daarna kreeg Matteoli een inzinking en liep een flinke achterstand op. Na een onderbreking wegéns een lekke band werd het tweede gedeelte_ begon nen met een voorsprong van 25 meter van Bevilacqua. Zijn tegenstander koö deze achterstand niet meer inhalen en bi.i de eindstreep had Bevilitqua nog 20 m. voorsprong. VAN EST UIT DE COURSE, In de finale achtervolging voor profs tussen Bevilacqua cn Van Est begon de Italiaan 2eer snel en toen ongeveer de helft van het parcours verreden was, bedroeg de voorsprong Italiaan 40 meier. Op het moment dat cr ruim 2 ronden gereden moest worden, stak Van Est *0" hand op ten teken, dat hU een lek ke band had. Aanvankelijk besloot de Jury de wedstrijd opnieuw t« laten r|j- den. maar Italië diende hiertegen een protest in en stelde voor alleen de laatste paar ronden te laten rUden, waarbü de Italiaan met deselfde voor sprong zou starten, die hij reeds had, toen Van Est wegens zijn lekke band moest stoppen. Van Est legde zich op aanraden van de sportcommiasle van de Ned. Wlelren Unie bij deze onge bruikelijke en tegen de reglementen indruisende beslissing niet neêr en verliet de baan. Bevilacqua reed de fi nale aldus geheel alleen uit en behaal de aldus de wereldtitel. DE STAYERS. Voor de herkan$ingsrit voor stayers over 100 km. kwamen aan de start: Michaux (België). Bakker (Neder land). Meuleman (België). Heiman (Zwitserland). Lemoine (Frankrijk», Martino (Italië). Verschueren (België) en Diggelman (Zwitserland). Bakker nam de kop. maar werd ver drongen door Heiman. Lemolnê. Dig- gèlman en Martino raakten al gftuw een ronde op de Zwitser achter. Toen de helft (50 km.) was afgelegd, lag Heiman nog steeds aan de kop. maar in het laatste gedeelte ontbrandde de strijd pas goed tussen de Belgen Ver schueren. Meuleman en Michaux, die inplaats van samen te werken tegen elkaar reden, waardoor Heiman zich gemakkelijk aan dé kop kon handha ven. De Zwitser won de rit dan ook in 1 uur. 30 min. en 36 sec. Onze land genoot Bakker eindigde op de zesdê plaats. Hierna werd de finale Voor de derdé cn vierde plaats in de achtervolging!*- kampioenschappen Verreden Mcss:n£ (Italië) kon bij de amateurs beslag leggen op de derde plaats door een overwinning op de Fransman Andri eux en Matteoli won van Gillen in de strijd om de vierde plaats bij de profs. PATTERSON WINT FINALE VOOR AMATEURS. In de finale van de achtervolging voor amateurs ging het tussen de Ita liaan Gandini en de Australiër Patter son. Gandilii ging razend snel weg c-n nam èen kleine voorsprong, maar hij werd door Pattersón spoedig ingehaald. De Australiër, die met een lachend ge sticht zijn ronden draaide, zorgde c-r vobr. dat Gandini niét té ver Van hem wegliep. Op de helft van hét parcourg lagen beide renherS gelijk én in de laatste twee ronden wist Patterson een voorsprong te nemen, welke hij door een prachtige laatste ronde niét alleen wist te behouden, maar óok nog te vergroten. Zo won de Australiër dit jaar de wereldtitel in de achtervolging amateurs. Verleden jaar was hij sprint kampioen bij dé amateurs. Irt7w 'teutte cYïlaeik wet J Gebruik Waar zijn onze schepen t Aldabi 13 Aug. te B. Aires. Arendsdljk 14 Aug. te Bahia. Bacchus, 14 Aug. te Paramaribo. Camphuys i4 Aug. te Tandj. Priok. Haarlem 14 Aug. te Barraquilla. Heelsum 14 Aug. te Houston. Helicon 14 Aug. te Cindad ïrujilló. Hersilla 14 Aug. te Cuinana. Laagkerk 14 Aug. n.m. 10 u. te R'dam Langkoeas 14 Aug. te Soerabaja. Larenberg 14 Aug. te Amsterdam. Loosdrecht 13 Aug. te Karachi (Uitf.) Lutterkerk 14 Aug. te Cochin. Odysseus 14 Aug. te Porto Lido. Poelau Laut 14 Aug. te Semarang. Pr. Philips Willem 13 Aug. te Guanta Reyniersz. 14 Aug. te Makassar. Schiedijk 13 Aug. ie Rotterdam. Slamat 14 Aug. te New York. Sloterdijk 13 Aug. te New York. Tankhaven II 14 Aug. te Palembang. Heutz 14 Aug. te Singapore. Aardijk 14 Aug. te Bremen. Alhena 14 Aug. te Rio de janëirö uitr Alphaca 14 Aug. te Philadelphia. Aludra 15 Aug. te Bahia thuisr. Amstelstad 15 Aug. te Marseille. Annekerk 14 Aug. te Port Said uitr. Bantan 15 Aug. te Suez thuisr. Bloemfontein 14 Aug. te MoinbaMa. Bonaire 15 Aug. te Paramaribo. Ceram 15 Aug. te Madras uitr. Draco 15 Aug. te Bilbao. Grelrosa 14 Aug. te R. de Janeiro ui'r. Grootekerk 15 Aug. te Mombasa thi"*r Hera 15 Aug. té Barranquilla. Hercules 14 Aug. te Fanagusta. Iris 14 Aug. te Kopenhagen. Jaarstroom 15 Aug. te Dakar thuisr. Lekhaven 14 Aug. te Huelva. Lissèkérk 14 Aug. te Khórramshar uitr. Marken i5 Aug. te Genua uitr. Merwéde 14 Aug. te Savannah. Nederland 14 Aug. te Rotterdam. Obéron 14 Aug. te Turks eiland. Oranjestad 15 Aug. te Carihagena. Orion 14 Aug. te Thessaloniki. Ossendrecht 14 Aug. te Taranto. Poseidon 15 Aug. te Aruba. Rempang 14 Aug. te Amsterdam. Rondo 14 Aug. te Charleston. Sigli 15 Aug. te Rangöóh. Stad Alkmaar 15 Aug. te LUmea. Strabo 15 Aug. te Bordeaux. Streefkerk 14 Aug. te Barcelona thuisr. Sumatra 15 Aug. te Priok. Tamo 14 Aug. te St. Vincent thuisr. Tarakan 13 Aug. te Am&térd&fh. Tosarl 15 Aug. te Chèrib. Van Riebeeck 15 AUg. tè Muntok. Waterman 15 Aug. te Menado. Bohmer 14 Aug. te Malaga. Westerdam 14 Aug. te New York uitr. Zuiderkruis 14 Aug. n,m. op rede Makas sar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5