PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verlies van Pohang een zware slag voor de Amerikanen Kinderstad Vlissingen opende de Poorten 0E BILT Evacuatie van Korea in zicht? Europese Assemblee sprak over plan-Schuman EEN TWEEDE BEDRIJFSTELLING ZAL GEHOUDEN WORDEN „Kortenaer" zou uit Makassar worden teruggetrokken Volwassenen namen plechtig afscheid VOORLOPIG GEEN TIT0ISME IN AZ1E TE VERWACHTEN Ontwerp grondwet eenheidsstaat aanvaard VOORSPELT: 193e Jaargang - No.190 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.. G. Ballintijn PL verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 cL per week; f 3.90 p. bw.; £r. p. p. f 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 Aug. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsi van 1—5 regels f 1.—iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60. tel 2355. 4 Uinen (b.g.g 2861 of 2160): M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr 63. tel 2175 (b.g-g 2228); Oostburg: Pr Maurilsslr 12. tel lu2: Terr.euzen Bro uwerijstr. 2; Zierikzee. >i Bogardstr C 160. tel. Duitse arbeiders in de industriële leiding De eigenaren van drie grote indus triële ondernemingen in het Ruhrge- bied hebben er in toegestemd, dat de arbeiders de verantwoordelijkheid voor het beheer ten volle delen met de eigenaren, aldus luidt een mededeling van het Westduitse verbond van vak verenigingen. De betrokken ondernemingen zijn de .Gute Hoffnungshütte" te Oberhausen, de „Gloeckner Stahlwerke" te Duis burg en „Otto Wolffs" te Keulen. DE VEILIGHEIDSRAAD. In de Veiligheidsraad heeft de In diase gedelegeerde, sir Benegal Rau, Maandag aangedrongen op de vor ming van een commissie der zes niet- permanente raadsleden, die alle voorstellen „voor een vreedzame en rechtvaardige regeling in Korea" zou moeten bestuderen. Deze commissie zou bestaan uit Cuba, Ecuador, India, Joego-Slavië, Noorwegen en Egypte, ..omdat geen van deze landen kan worden beschul digd of verdacht ven expansionisti sche ambities". Kans op behoud van Poesan nog slechts 50 (Van onze oorlogscorrespondent Ward Price) Tokio, Augustus Het verlies van Pohang betekent, dat het Ameri kaanse front zijn „stuurboord-anker" is kwijtgeraakt. Het is als een vol slagen verrassing gekomen voor het Amerikaanse Oppercommando, dat tot aan Vrijdagmiddag de vijandelijke doorbraak uit het Noorden langs de kust in de richting van Pohang slechtsals één der vele guerilla-operaties had beschouwd. Het verlies van het vliegveld, zes m ijl ten Zuiden van de in lichter, laaie staande vissershaven Pohang, zal op het gehele Amerikaanse front voelbaar worden, want de door de Amerikanen met metaal en beton ver lengde startbaan had dit het enige vliegveld in Zuid-Korea gemaakt, waar zware vliegtuigen konden landen. Nu zyn er nog slechts over het vliegveld van Taegoe, dat alleen gras is en het vliegveld van de nu enig overgebleven aanvoerhaven Poesan, dat korte banen heeft, waardoor het alleen voor lichte vliegtuigen geschikt is. Ernstiger nog is de bedreiging met algehele isolering van alle vijf Zuid- Koreaanse divisies aan de Noordelijke vleugel van het Amerikaanse front, als gevolg van de val van Pohang. Hiervan is de Derde Zuid-Koreaanse Divisie, die tegenover Yongdok ligt, al geheel afgesneden, terwijl de Achtste. Zesde. Eerste en Hoofddivisies nu te rugvallen in een boog ten Westen van Pohang. Zij hebben slechts één weg. waarover zij kunnen terugtrekken, behalve de weg die door Taegoe leidt, dat gevaar loopt spoedig veroverd te zullen worden door een machtige sa mentrekking van vijf vijandelijke di visies aan de onmiddellijke Westzijde van de stad. Dit betekent, dat het Amerikaanse leger, dat uit vijf divisies bestaat, langs de Zuidelijke helft "an het front wellicht genoódzaakt zal zijn om zijn vijf geallieerde Zuid-Koreaanse divi sies meer Noordelijk aan hun lot over te laten. Er zullen wanhopige pogin gen in het werk gesteld worden om dit te vermijden, want de overgave van deze vijf Zuid-Koreaanse divisies zou waarschijnlijk betekenen, dat de vijand hen tot op de laatste man zou afslachten. Indien Taegoe door de vijand ver overd wordt en dit is zeer waarschijn lijk. zal Poesan de enig overgebleven basis op het gehele, schiereiland zijn. óf om te verdedigen ais één groot be legerd kamp óf als enige uitweg voor een eventuele evacuatie. Enkele onder delen van de Amerikaanse ..Speciale Opdracht Troep Kean". die nog een vooruitgeschoven actie voert nabij de buitenwijken van Tsjinjoe. zouden misschien te Masan scheep kunnen gaan. maar Poesan met zijn aan diep water liggende kaden en grote, opge slagen voorraden munitie, is het laat ste sterke verdedigingspunt van de ge hele Amerikaanse strijdmacht in Ko rea. De kansen dat de Amerikanen Poesan zouden kunnen houden, zijn naar schatting van 60 tot 40 geslonken tot 50 tegen 50. gelijke kansen dus. Indien evacuatie onvermijdelijk zou worden, zijn er twee manieren van transport beschikbaar, de ene het ge bruik van de Geallieerde blokkade- vloot. de andere de inschakeling van de Japanse vissersvloot. Er zijn tekenen, die erop wijzen, dat de vijand van mening is. dat de laatste phase van de Koreaanse campagne is begonnen. Eén teken was het eerste verschijnen van vier vijandelijke vlieg tuigen boven de Amerikaanse stellin. gen langs de Naktongrivier. Een twee de is de verplaatsing van de hoofdstad van ..Herenigd Korea" naar Seoul, dc veroverde hoofdstad van Zuid-Korca. Het weekeind zag de vijftigste dag van de Koreaanse campagne. De meest pessimistische profeet had nauwelijks slechtere resultaten kunnen voorspel len TEGENOFFENSIEF. Onder stromende regen begonnen gistermorgen vroeg de mannen van de 24ste Amerikaanse divisie hun aanval op de 10.000 Noord-Koreanen. die een ernstige bedreiging vormden voor Poe san. Generaal-majoor John Church, de bevelhebber van de 24ste divisie, zei, dat het doel van de tegenaanval was. de vijand over de Naktong terug te slaan of hem aan deze kant uit te roeien". Vorlgens het communiqué van Mac Arthur werd het Noordkoreaanse bruggehoofd bij Tsjongiang meer dan anderhalve km. ingedrukt. Enkele mijlen ten Oosten van Tsjindjoe zijn de Amerikaanse troepen in regen en modder blijven steken. Communistische troepen deden aanval len op de achterhoede. Aan de uZidkust vorderden Ameri kaanse mariniers tot hoger gelegen terrein ten Zuiden van Satsjon. Zij trokken de plaats zelf binnen, doch moesten haar weer verlaten wegens aanvallen op de achterhoede. Satsjon ligt ongeveer 14 km. ten Zuiden van Tsjindjoe. Britten blijven afwijzend In de Assemblée van de Raad tan Europa is gisteren het debat begonnen over het plan Schuman. nadat reeds eerder de Franse minister een toelich ting had gegeven. Na de eerste dag van het debat is al gebleken, dat de Brits-Franse tegenstelling onvermin derd voortduurt. Zowel de Britse con servatieven als de Labourleden formu leerden opnieuw hun afwijzende hou ding jegens het plan. Een conservatief zeide: als de kolen- en staalindustrie van een land onder een internationaal gezagsorgaan komt. wordt de regering van dat land slaaf van het gezagsor gaan. De meeste andere sprekers betuigden hun instemming met het plan. echter onder het nodige voorbehoud. De Bel gische liberaal Motz vroeg speciale aandacht voor de moeilijke positie van de Belgische industrie en de Neder lander Serrarens voor de sociale posi tie van de arbeiders. Duitse afgevaar digden stelden als eis. dat eerst West- Duitsland volledig gelijkberechtigd zou worden, alvorens van toetreding tot het plan Schuman sprake kan zijn. 330 vrijwilligers voor Korea Tot gistermorgen 12 uur hadden zicli in totaal 330 gegadigden persoonlijk, schriftelijk of telegrafisch gemeld voor de marinierscompagnie cn voor de Kon. Landmachtcompagnie, welke de regering overweegt ter beschikking van de Verenigde Naties te stellen. Tellers komen vóór 16 October Twintig jaar geleden werd voor het eerst in ons land een bedrijfstelling gehouden. Op 16 October a.s. zal dit voor do tweede maal gebeuren. In 1940 was een bedrijfstelling in een vergevorderd stadium van voorberei ding, doch tengevolge van de oorlogsomstandigheden kon deze telling niet doorgaan. De bedrijfstelling heeft betrekking op alle bedrijven op het gebied van nijverheid, handel en' verkeer, onge acht of daarmede al dan niet het ma ken van winst wordt beoogd. De nij verheid omvat zowel de industrie als het ambacht en onder verkeer zijn ook de hotel-, café- en restaurant bedrijven begrepen. De vragenlijsten worden door de zorg van de gemeen te-besturen uitgereikt. Omstreeks de eerste helft van Octo ber zal aan alle vestigingen van bo vengenoemde bedrijven een vragen lijst door tellers worden uitgereikt. Elke fabriek, elke winkel, elke werkplaats, elk kantoor enz. zal door een teller vóór 16 October (de telda tum) worden bezocht. In de tweede helft van October worden de beantwoordde vragenlijs ten door de tellers verzameld. De vragen, die gesteld worden zijn beperkt in aantal en zullen betrek kelijk eenvoudig te beantwoorden zijn. De voornaamste vragen, die zul len worden gesteld, betreffen de soorten van bedrijven, die worden uit geoefend, de voornaamste vervaardig de of verhandelde producten, het aan tal personen, dat in de vestiging en in de verschillende bedrijfsonderde len werkzaam is, onderscheiden naar het geslacht en de functie in het be drijf, de verdeling van het totaal de zer personen naar drie leeftijdsgroe pen en het aantal, de soort en het vermogen der krachtwerktuigen. Er worden geen omzetcijfers ge vraagd. Het volledig en naar waarheid ver- strekken der gevraagde gegevens is wettelijk verplicht gesteld. Wanneer de kwaliteit van de ver- zamelde gegevens niet tegenvalt, hoopt het Centx'aal Bureau voor de Statistiek x-eeds in het eerste kwar taal van 1951 enkele voorlopige ge gevens te kunnen publiceren, ten einde aan de voornaamste vragen van het bedrijfsleven, de overheid en de wetenschap te kunnen voldoen. In de loop van 1951 en in de eerste helft van 1952 zullen naar verwachting, de definitieve en meer gedetailleerde gegevens gereed komen. Uit gezaghebbende bron te Dja karta werd gisteren vernomen, dat van Nederlandse zijde aan de Indo nesische regering is medegedeeld, dat de „Kortenaer" binnenkort uit Makassar zou worden teruggetrok ken. De Nederlanders legden er de nadxrnk op, dat Nederlandse sche pen,. ingevolge een overeenkomst met de Indonesiërs, gedurende een jaar' vrij waren in Indonesische wa teren te varen, doch zij stemden er in toe, de „Kortenaer'"' naar een an der gebied te dirigeren. Officieel vernam Reuter nog, dat de eerste groep Ambonese militairen van het voormalige K.N.I.L. gisteren met Nederlandse vexwoersgelegen- heid uit Makassar zou vertrekken. Omtrent hun bestemming is niets be kent!. Alle militairen zouden voor hun vertrek ontwapend zijn. Van Zeeland vormt „équipe met Segers" Paul van Zeeland is er nog niet in geslaagd een xxieuwe Belgische rege ring te vormen. Vandaag zal hij zijn consultaties voortzetten. Verscheidene politici van de C.V.P. hebben hun me dewerking aan een homogeen-katholie ke regering toegezegd. Van Zeeland wilde geen namen noemen, doch als een aanwijzing voor de richting van de nieuwe regering vertelde hij. dat het „een equipe Van ZeelandSegers zal zijn". In politieke kringen te Brussel ziet men in het feit, dat Segers plaatsver vangend eerste minister zal worden, een gebaar tegenover de katholieke vakbond. In kringen van het katholiek vakverbond had men de vrees niet on der stoelen of banken gestoken, dat de benoeming van Paul van Zeeland tot kabinetsformateur vorming van een regering met een reactionnair karakter zou betekenen. Amsterdam (door staking) zonder taxi's Sinds Zondagmiddag rijden in Am sterdam geen taxi's meer. Alleen voor ziekenvervoer en noodgevallen zijn nog wagens beschikbaar. De chauf feurs zijn in staking gegaan en eisen verdubbeling van het vaste loon tot f 36 per week met behoud van de fooien. 2 vacantietoeslag en contro le op het dienstrooster. Ondanks het molestatie-verbod van de stakingslei ding 'is het Zaterdagavond en Zondag morgen tot relletjes gekomen. Een groep van 50 stakende chauffeurs heeft op het Damrak een taxi omvergewor pen *en in brand gestoken. De brand weer heeft het vuur geblust. In de Sluisstraat werd een chauffeur door twee onbekenden met een stok aangevallen en liep hierbij een her senschudding op. Tevoren hadden twee stakers hem door het portier raam in het gezicht geslagen. Op de Prinsengracht molesteerde een groep van dertig stakers een werkwillige chauffeur, die door twee agenten werd ontzet. Besprekingen over staking in Antwerps haven Zaterdagmiddag hebben in het mini sterie van Arbeid en Sociale Voox-zorg te Brussel afgevaardigden van de sta kende dokwerkers te Antwerpen, werkgevers uit het havenbedrijf en vertegenwoordigers van het ministe rie geconfereerd over het conflict in het havenbedrijf. Er is nog geen oplos- sixig gevonden voor het geschil, maar de bespi-ekingen zullen worden voort gezet. Nieuw gemeentebestuur geïnstalleerd. Eerste huwelijk voltrokken Gemeenteorganen treden in werking Maandagmiddag om half drie hebben de volwassenen afscheid genomen van Kinderstad in Vlissingen en heeft de jeugd, voor wie zjj gebouwd is, er plechtig en officieel bezit van genomen. Ik wou dat ze ophoepelden, zei een pittige verpleegster van het Rode Kruis bij het aanschouwen van al die deftige dames en heren, die de vele zitplaatsen bevolkten en liaar collega's van de E.H.B.O. waren het er grondig mee eens. Want daar lag op deze zonnige middag inderdaad die Kinderstad, fleurig en wel, maar de grote mensen hielden haar nog in bezit en als dat jeugdige politiecorps nu eens niet uit keurig-nette politie agenten had bestaan, maar uit Watergeuzen en als de Brandweer eens had mogen spuiten, geloof maar, dat dan misschien de stadspoorten op zyn Den Briels gerameid waren, en dat de jeugd het officiële gedeelte aardig wat zou hebben ingekort Maar zo'n officiële opening hoort er nu eenmaal bij en dus riep de voorzitter van de Bond van Buurt verenigingen Oranje en Vlissingen, de heer G. A. van Druten, aan bur gemeester mr. B. Kolff, aan de wet houders M. A. van Popering en VV. Poppe, aan gemeente-secretaris A. de Beyl en Commissaris van Politie C. van der Mark, aan de bestuursleden van de Bond van Buurtverenigingen en van de Kon. Harmonie „Ons Ge noegen" en hunne dames, een harte lijk welkom toe, toen het uur van openeix eenmaal had geslagen. Pleur en Meur heex-sen en orde en netheid op een plaats, waar tot voor zeer kort nog ruïnes lagen, aldus merkte de heer van Druten op en bracht dank aan allen, die deze meta morphose met hun energie mogelijk hebben gemaakt. Nog zijn de stoffe lijke en geestelijke moeilijkheden na de oorlog niet opgeheven en er heerst onder grote groepen van volwassenen een zekere mate van onverschillig heid en de jeugd is baldadiger dan voox*heen, zo merkte de heer van Dru ten verder op en hij noemde het waar devolle van het Kinderstad-experi- nxent, dat thans begonnen wordt dat hier de jeugd een kans krijgt om te tonen, dat zij saamhorigheidsgevoel, organisatietalent, ondernemings geest heeft en in staat is de ver antwoordelijkheid voor de goede gang van zaken te dragen. Is deze taak te zwaar In ieder geval zyn de jongelui on der deskundige leiding voorbereid op hun taak in Kinderstad. Een extra beroep deed de heer van Druten ech ter in dit verband op de ouders, van wie velen werkeloos hebben afge wacht, wat er xiit Kinderstad groeien zou. Kinderen hebben legt de plicht op om de jeugd in de gelegenheid te stellen mee te werken aan een evenement als Kinderstad. Jongens en meisjes, deze stad is nu voor jullie en van jullie! aldus lichtte de lxeer van Druten zich ver volgens tot de jeugd. Zoi'g dat Kin derstad een prachtstad wordt met voorbeeldige toestanden. Zullen jullie er voor zorgen, dat met name Zater dag als Hare Majesteit de Koningin komt en Fiins Bernhard, Kinderstad in alle opzichten gezien mag wor den Een langgerekt en enthousiast: Jaaaaa! was hierop het antwoord. DE OVERDRACHT DER STADSREGERING. Burgemeester Kolff, die verklaarde jaloers op deze prachtstad met een onberispelijk stadhuis te zijn, droeg hierna met een geestig speechje en het voorlezen van een officiële pro clamatie het burgemeesterschap van Kinderstad over aan burgemeester Peter Bikker, wie hij een keurige „ambtsketen" omhing De heren M. A. van Popei-ing en W. Poppe instal leerden vex-volgens Ko Maas als wet houder van openbare werken, Dick Kolff als wethouder van financiën en Kees Gunter als wethouder van soci ale zaken. De commissaris van poli tie, de heer C. van der Mark, instal leerde Adri Sanderse als inspecteur van politie in Kinderstad. De eerste daad van de jeugdige inspectexir was de echte politie naar de achtergond te verwijzen! interview met de Joegoslavische maarschalk Het zal nog wel enige tycl duren eer de communistische partyen In het Verre Oosten neigingen tot onafhankelijkheid van Moskou zullen verto nen. AUlus heeft maarschalk Tito verklaard in een interview met een Indiase journalist. Als oorzaak hiervan zag Tito, dat verzet tegen Moskou pas begint, als er teveel Russische inmenging komt in binnenlandse aangelegenheden. Als het Chinese volk zal ondervinden, dat het economisch wordt uitgebuit, zal het zeker weerstand bieden. Tilo verwachte e «onwel, dat de Sowjet-Unie „na haar ervaringen in Joegoslavië grotere voorzichtigheid zou betrachten bij haar inmenging in de binnenlandse zaken van andei'e socialistische landen". Over de strijd iix Korea zeide Tito, deze onvoorwaardelijk rechtvaax-dig te achten, mits het Koreaanse volk deze zelf voerde. Hij betwijfelde of de strijd van het Noordkoreaanse volk tot onafhan kelijkheid zou leiden. Tito verklaarde zich verder voor stander van de vorming van commu nistische partijen, die onafhankel.jk van het Kremlin waren, over de ge hele wereld. Hij was van mening, dat de com munistische partijen het vertrouwen van het werkende volk hadden ver loren, omdat zy niet langer streden voor de verbetering van de levens standaard, doch „instrumenten" wa ren geworden „van de Sowjet-P.ussf- sche politiek". De Volksvertegenwoordiging van de R.I.S. heeft gisteravond de ontwerp- grondwet voor de eenheidsstaat met een driekwart meerderheid aanvaard. Het aantal uitgebrachte stemmen be droeg 90 vóór en 18 tegen. Vandaag zal president Soekarno in een gecombineerde vergadering van volksvertegenwoordiging en Senaat de vorming van de eenheidsstaat plechtig afkondigen, waarna hij naar Djoeja vertrekt tot ontbinding van de Repu- blik Indonesia. Een autobus uit Eindhoven met zes en dertig Nederlanders, die terug keerden van een reis naar Rome ter gelegenheid van het Heilige Jaar, is nabij Laffray op weg naar Grenoble in het ravijn gestort. Volgens de berichten geschiedde liet ongeval door het weigeren der remmen. Geluk kig werd de val van de bus gebroken door een op de helling staande noteboom. Onder: de omgekantelde autobus op de helling van het ravijn. Boven: één der gewonden in het ziekenhuis. Het grote ogenblik En toen was eindelijk het grote ogenblik aangebroken. De vlag van Kinderstad werd gehesen en nadat het zingen van het Kinderstadslied mislukt was, omdat het niet tijdig was ingestudeerd, hield burgemeester Bikker een toespraak, waarin hij een beroep deed op zyn burgers en bur geressen om Kinderstad te doen sla gen. Dat was het einde van de offi ciële plechtigheid. Nu was de jeugd aan de beurt! Er volgden reidansen op het po dium, samengesteld door Nico Mar tens en uitgevoerd door Ons Clubje. De jeugdige danseresjes kregen een daverend applaus van hun leeftijdge noten en de oudere toeschouwers. Daarna betrad een kleurige bruilofts stoet het terrein en de ambtenaar van de burgerlijke stand A. van Kooten voltrok onberispelijk liet huwelijk tussen Gaston Timmerman en Gwennie de Greef. Zo ..echt" was dit huwelijk, dat bruid en bruidegom elkaar spontaan omhelsden toen de voltrekking achter de rug was. Begeleid door klokgelui en orgelmuziek verliet het echtpaar met familie en bruidsmeisjes het stadhuis van Kinder stad. En toen kwam er een miniatuur draaiorgel en de draaimolen werd in werMng gesteld. De Kinderstadijsbar opende haar poorten, het sprietlopen, i touwtrekken, het demonstreren van de brandweer, van het Rode Kruis en de E.H.B.O. ving aan, de gemeente reiniging begon met haar werk, kortom: Kinderstad werd Kinder stad, een oord, waar alleen de jeugd het voor het zeggen heeft en waar de volwassenen niet alleen slechts toeschouwers zijn, maar zich ook ge heel en al hebben te gedragen naar de wetten van Kinderstad. Maandagavond concerteerde „Ons Genoegen" in Kinderstad, welk con cert werd afgewisseld door zang en dans. En nu is de bexn-t aan de jeugd. Dat zij thans tone te begrijpen, wat er van Kinderstad te maken is! TOENEMENDE WIND. Verwachting tot. hedenavond. In het Noorden van het land half tot zwaar bewolkt en bijna overal droog weer. In het Zuiden licht tot zwaar bewolkt en droog. Aanvankelijk zwak ke Noordwestelijke wind. later matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als gft* teren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1