Het gaat goed met de „goedkope'1 woningbouw I Tegen pijnen! De constructie is solide Apotheose Walcherens 25 JAAR 0P BLOTE VOETEN! En toch vol zonnige opgewektheid! Vals bankbiljet van 100 te Terneuzen aangeboden. HERBOUW IN DE OUDE STAD TE VLISSINGEN MIDDELBURG KRIJGT EEN POTERBEWAARPLAATS Middelburgse burgerij schenkt kroon en kleed. Een poppenkamer voor de Prinsesjes. Duizendste schip in 1950 bezocht Vlissingse haven ARCHITECTEN WILDEN IN GOES NIEUWE STADSWIJK BOUWEN PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1950 Particulieren willen de huizen kopen. Toen ruim een half jaar geleden de Bussumse wethouder Bouma zyn plannen voor goedkope Woningbouw bekend maakte, was de Nederlandse bouwwereld niet onverdeeld enthousiast. „We gaan de klok terugzetten", 1 meenden sommige architecten somber, maar anderen daarentegen zag^n wel wat in deze bouw. Overal in het land begon men te rekenen en te cijferen teneinde na te gaan of het mogelijk was een aantal van deze wo ningen te stichten. Ook in Zeeland toog men aan het werk en kort na elkaar kwamen de plannen van de Kruinigse architect M. J. Ie Clercq en van de directeur van de Centrale Dienst Bevelanden, de heer -I. H, Vttik, uit de bus. In diverse gemeenteraden werd erover gesproken °v het resultaat was, dat op de Bevelanden de plannen verwerkelijkt kon den worden. Dezer dagen zyn ^'ij eens naar enkele Bevelandse dorpen getrokken, waar de bouw van deze woningen in volle gang is en bij dit bezoek is ons gebleken, dat deze goedkope huizen er werkelijk zijn mogen. In Kruiningen worden er 28 ge-1 bouwd, waarvan 12 te Hansweert. Met de laatste moet echter nog wor den begonnen. In Rilland is men be- I zig met de bouw van 12 stuks, ter- j wijl er in Kapelle 18 stuks worden j gebouwd. In Biezelinge komen er 6 en in Krabbendijke 18. waarmede men eveneens nog moet beginnen. Al deze woningen worden gezet vol gens het ontwerp van de heer M. J. Ie Clercq. Dege heeft zelfs twee soor ten ontworpen, p.l. één met een in» houd van 20 m3 en één met een in houd van 230 m3. De woningen vol gens het systeem-Valk worden ge bouwd in 's Heer Arendskerke (26), Borssele (7), Hejnkenszand (6), Wol- faartsdijk (5), Kortgone (6), Colijns- plaat (6), Wemeldinge (6) en Yer- seke (30). Vanzelfsprekend is de uitvoering van de woningen sober, maar geluk kig heeft deze soberheid geen en kele invloed op de deugdelijkheid van de huizen, De eisen, die de We deropbouw stelt, zijn niet minder dan die, waaraap normale wonin gen behoren te voldoen. Ómdat zij evenwel in massa door een gering aantal aannemers worden gebouwd (plansle Clercq 1, plan-Valk 3) en omdat alle materialen zo efficients mogelijk worden benut, is het mo gelijk de kostprijs laag te hoyden. DE INRICHTING. De grote woningen van het plan- Ie Clercq, die evenals het kleine type 7.75 m. diep zijn, bevatten gelijk vloers een grote woonkamer, keuken- kleine hall en buiten een schuurtje, boven drie slaapkamers, die van elkaar gescheiden zijn door platen. Bij de kleipe woningen, ontbreekt dé keuken, maai' daar is de woonka* mer door een wand in tweeën ver deeld, waardoor het achterste - deel kan worden ingericht als woonkeu ken. De inrichting is verder bijna identiek aan het grotere type, Bij (Ie huizen van dit plan zou ais bezwaar kunnen worden gevoeld, dat op de vervolg van pagina tl Een van Walcheren's grootste aan winsten is de nieuwe verbinding lussen Middelburg en Domburg. Vol gend jaar kan men de afstand tus sen béide plaatsen rechtstreeks af leggen via Grypskerke over een weg, die. veel fraaier is dan de Noordweg, vooral wanneer aap weerszijden be planting is aangebracht- De nieuwe weg Middelburg Grijpskerke-Aagtekqrke, waarin de Seisweg „verdwijnt", wordt vijf me ter breed, niet inbegrepen het fiets pad. Van Aagtekerke bereikt men Domburg langs de Roosjesweg, een brede •klinkerweg, die al in gebruik is. Óp de weg Aagtekerke-Westka- pelle vvordt dit jaar een voorlopige teerlaag: aangebracht. Vijftig kilometer weg is thans in uitvoering. Er moet nog begonnen worden met de aanleg van enkele laudbouwwegen, o.a. bij Zputelande en in de omgeving van Vrouwenpol der en Öostkapelle. ïn het gebied bij Ritthem. waar destijds het Wal- chersa vliegveld werd geprojecteerd of het daar ooit zal komen, is de vraag zullen nog enkele klinker- wegep worden aangelegd. VOEGENDE WEEK: RUST. Nu vele wegen in goede conditie verkeren, valt net te betreuren, dat sommige mensen er per auto met slik aan de wielen of ér met vernie lende riipstrekkers over rijden. Vroe- fer lette de politie daar niet op, om- at alle binnenwegen toen toch slik- wegen waren. Dit is echter veran derd, want het sRk van de wielen kan verkeersongevallen veroorzaken op asfaltwegen, terwijl bovendien niet geduld kan worden, dat de kost bare wegen zo kort na hun voltooi ing 'weer vernield worden. De poli tie zal daarom 'n oogje in het zeil houden en processen-verhaal opifta- ken, wanneer overtredingen worden begaan. De beplantingen langs de wegen (veertig kilometer!) zyn goed ge slaagd- Het is pu al een genot bij voorbeeld langs de Oude Vlissingse men ook met heel weinig kampen gehad. De höofdwatergangen zijn voor het merendeel klaar en tientallen brug gen zijn gebouwd. Gepoogd wordt eind 1952 met de aanleg van wegen en waterlopen nagenoeg gereed te komen. Volgende yve'eU zal een vreemd aandoende rust op het Walclierse land heersen: alle werkers genieten dan een weekje welverdiende vacan- tir, ook de mensen van de D.U.W. Momenteel zyn 800 arbeiders aan de slag voor de herverkaveling. 1400 minder dan in Mei j.I., omdat er thans in de landbouw genoeg te doen is. De Herverkavelingsdienst rekent er echter op tegen het einde van dit jaar weer tweeduizend men sen aan het \verk te hebbenmen wil hard aanpakken om de giganti sche arbeid inderdaad binnen de be oogde tijdslimiet voltooid te hebben. bovenverdieping geen water af- en aanvoer is. Verder ontbreekt ook een gasinstallatie, maar wel is een elec- trische lcookleiding aangebracht. Bij de woningen van het plan-Valk, die ruim 5.50 m. diep zijn, vindt men op de begane grond een wo#nkamer en een keuken, alsmede een kleine hall. In de woonkamer, waarin zo wel voor als achter een flink schuif raam is aangebracht, is een kast met doorgeelapening naar de keu ken gemaakt. Ook hier staat in de tuin een schuurtje. Boven zijn er drie slaapkamers te vinden, geschei den door normale muren, terwijl zich OP het ruime portaal een kraan be vindt mot een waterafvoer. Ii> deze huizen wordt eveneens een eleetri- sche kooklejding aangebracht. Men moet deze goedkope woningen niet als minderwaardige bouwsels beschouwen. Integendeel, zij kunnen de toets der vergelijking met norma le woningwetwoningen glansrijk doorstaan. I)c uitvoering is degelijk en solide, alleen is alle luxe verme den. Gebrek aan kasten is er even min, de buizen van hel plan-Ie Clercq hebben zelfs een kelderkast, het schilderwerk wordt keurig ijjtgevorrd, kortom de woningfji on derscheidon zich maar door héél wei nig van de normale bouw. Van particuliere zijde bestaat er grote belangstelling voor de wonin- ten zodat het te begrijpen is, dat e burgemeesters dor gemeenten tal van verzoeken ontvangen om de hui zen te mogen kopen. De gemeente besturen staan niet afwijzend tegen over deze verkoop, maar de prijs van één woning }igt tussen de zeven en achtduizend gulden. Begrijpelijker wijs is een dergelijk bedrag voor de I meeste reflectanten te hoog, maar j aangezien het Rijk bij een. gemeen telijke exploitatie gedurende 50 jaar een bijdrage verleent in liet exploita tie-tekort, mag het niet uitgesloten worden geacht, dat het Rijk bij de verkoop een geldelijke bijdrage ver leent. Immers daardoor wordt de Staat ontheven van de verplichting om gedurende 50 jaar een bijdrage in het exploitatietekort in ,de ge meentekas te storten. Over een eveRlucle premieverie- ning door het Rijk bij verkoop wor- j den thans besprekingen gevoerd, doch tot nu toe is er nog niets de- I finitiefs bekend. Het is zeer te ho- pen, dat, de besprekingen een gunstig I resultaat hebben, want dan zou het mogelijk zijn voor de gemeenten om de woningen voor een bedrag van 3 a 4 duizend gulden aan partieulie- j ren te verkopen. Mogelyk ware dan voor de bewoners een stelsel van huurkoop toe te passen, waardoor velen in het bezit van een eigen huis konden komen. ANDER PLAN. Bij de Centrale Dienst zijn onder tussen weer andere plannen ge maakt. Men heeft namelijk een hui zenblok geprojecteerd eveneens goedkoop systeem voor gemeen ten. waar 'geen verdiepingsgebouw kan worden toegepast. Het project bestaat uit drie aan elkaar gebouw de huizen, waarvan het middelste een normale hoogte krijgt, doch waarvan de beide zijpanden lager worden. De hoogte van de midden- woning is 4.96 m., van de zjjwoning 3,75 m, De gemeenten Kloetlngé. Wolfaartsdijk. Kattendiike en 's-Heer Arendskerke zouden elk drie van dergelyke huizen willen bouwen. Intussen verloopt het inet de ande re woningen uitstekend, dat is óns wel gebleken. Dank zij de samenwer king vap aannemers met ambtelijke organen, waarbij zeker niet de Pro vinciale Dienst voor de Volkshuis vesting mag worden vergeten, zul len voor hét einde van hét jaar tal van gezinnen een nieuwe woning kunnen betrekken- Het gaat vlug met dc bouw: gemiddeld zrt« men één woning in 10 werkdagen. Hopen- lijk kan de activiteit groot blijven, dan zou de woningmiscre in Zeeland spoedig geleden zijn. Een gelukkig man te Vlissingen trok 25 jaar geleden zijn schoenen uit om op blote voeten «en nieuw baantje te aanvaarden. Dat was Chris Castel toen dc jongste gediplomeerde badmeester van Nederland, nu de populaire Chris van het Vlissingse strand. Zaterdag zal Chris gehuldigd worden, omdat hij 35 jaar lang de vraag'» baak ls geweest van de strandbezoekers. „Chris" naar een tekening van Louis Hcymans. Ook van de nieuwe bankbiljetten van f 100.blijken reeds vervalsingen in omloop te zijn. Gisteren werd bij de kassier van de Twentse Bank te Terneuzen een dergelijk vals exem plaar aangeboden. 8 Tc Middelburg slaagde voor het examen coupeuse rnej. C. Maat te Driewegen. De vraagbaak... want op het strand ~taat het vragen niet stil... „Chris, mag ik m'n badpakje"... .Waar is m'n hokje", „Mag ik de oenzine even, ik heb een olievlek op n'n been". Wie Chris op het strand ziet met ;'n zonnige gezicht en z'n zeeblauwe >gen, altijd maar weer mensen hel pend. krijgt een levendige indruk van de duizend en één wissewasjes, die moeders met kinderen, oudere en jongere badgasten, aan de badmees ter voorleggen! HOOGTEPUNT Als Castel vertelt van het Vlis singse strandleven, dan vormen de jaren 1937 en 1938 voor hem een hoogtepunt, toen er duizenden bezoe kers uit België kwamen en het Vlis singse hotelleven met „Brittannia" voorop in volle fleur was. Het gebeurde wel, dat het „Brit- tannia-orkest" onder aanvoering van Tom van der Stap, 's mor gens gecostumeerd naar het strand snelde om Chris, die ja rig was, met muziek te huldi gen en tegelijk het strand zo heftig op stelten te zetten, dat het wel een groot familiefeest geleek. wirntiRiis POE RS' CACHE T S TABLE TIEN Uitvoering plan-Breewaterstraat. B. en IV. van Vlissingen hebben by de gemeenteraad een voorstel inge diend om over te gaan tot de bouw van 34 eenvoudige arbeiderswoningen aan de Brcewaterslraat en omgeving, teneinde de herbouw in de oude stad te bevorderen. Het plan voor deze bouw werd ont worpen door de architect C. Trappen burg te Hilversum en de firma G. Kramer te Hilversum is bereid de wo ningen te bouwen voor f 6653,— per woning. In beginsel besloten tol bou w van glazen bewaarplaats op het veil ingterrein. Tydens de Donderdagmorgen te Middelburg gehouden Vergadering van dc G'qöp. Vejjiiigsvcrcniging „Walcheren" is in beginsel besloten op het veilingsterrein te Middelburg een pootaardappeleji-bewaurplaats te bou wen. Vermoedelijk zal deze bouw worden bekostigd door een daartoe in het leven te roepen vereniging en zal de veilingsvereniging grond beschik baar stellen. Men zul er naar streven het plan zo snol mogelyk te realise^ ren, daar op Walcheren aan een moderne potcrbewaarplaats zeer veel be hoefte bestaat. Stichtingskosten zouden ongeveer 34.800 bedragen. De slecht bezochte ver werd gehouden in het veilingsge- bouw, waar het heerlijk naar appe len geurde en werd gepresideerd door de voorzitter der veilingsvere niging, de heer B. Koole. Deze on derstreepte in zijn openingswoord de noodzaak van een goede, centrale pootaardappel-bewaarplaats. De be staande bewaarplaatsen in diverse dorpen, zo zij reeds hersteld zijn, vol doen niet aan de eisen, welke men ér aan mag stellen. Toen de plan» nen tot stichting van een centrale bewaarplaats werden opgezet, heeft men voornamelijk gedacht aan de vroege aardappelen. De Rijkslandbouweonsulent voor Zeeland, ir. C. W. C. van Beekom, hield vervolgens een lezing over het bewaren van aardappelen. Hij behan delde eerst de zg. kuilbewaring, die niet voldoet voor rassen, welke ge voelig zijn voor broei. Past men deze methode toe, dan moet er voor wor den gezorgd, dat de kuil niet te breed is, dat mon de aardappelen zo laat m°f?elijk onder het winterdek brengt, dat de kuil geregeld wordt gecontroleerd en de aardappelen worden omgeschept en dat er venti latie aanwezig is ïp het koelhuis worden de aardap pelen langs mechanische weg ge koeld. Deze methode is ideaal, maar zeer kostbaar: de bouw kost 30 35 per m3 koelhuisinhoud, de installatie 10.000 per 100 ton te bewaren aardappelen. Dit kan alleen in groot coöperatief verband. KOELE BUITENLUCHT. Verder kent rpen de piet buiten lucht gekoelde bewaarplaats, met voortdurende circulatie van koele lucht, die door het pi'oduct wordt geperst. Deze methode biedt goede perspectieven v'óor de bewaring van pootgöed en consumptiegoed- Valt de nadruk op vroege levering der aardappelen, dan moeten voor de „voorkjeming" T.L.-byizen worden aangebracht, maar dit betekent, dat de ruimte tweemaal zo groot moet zyn. Op Schouwen wordt thans een der gelijke bewaarplaats gebouwd met een capaciteit van 10.000 hl- De kos ten bedragen 100.000; per kilo te bewaren goed 1.43 cent. Tholen gaat ook bouwen en krijgt een bewaar plaats voor 150.000 mud, die 110.000 kost: op St. Philipsland is men reeds aan de slag en daar ver rijst een bewaarplaats voor 25.000 hl., welke een bedrag van 200.000 vordert, d.w.z. 1.J1 cent per kilo.. Tenslotte besteedde de heer Van Beekom aandacht aan de glazen be waarplaats, waarin de te bewaren aardappelen in bakjes worden opge slagen en die hij het meest aange wezen type .vopr Walcheren achtte. Het is echter bij een dergelijke be waarplaats zaak de bakjes niet te vol te maken, omdat dit een krach tige spruiting verhindert en er voorts voor te zorgen, dat de belichting overal hetzelfde is. Bij strenge vorst moet worden gestookt, maar 't mag in de ruimte niet te warm worden met alle nadelige gevolgen vandien. Het bewaarde goea moet Van tijd tot tijd worden omgezet en in de herfst en het voorjaar moet de be waarplaats met blauwzuurgas wor den uitgerookt om bladluis te voor komen. VOLDOET GOED. Deze methode voldoet uitstekend, wanneer men vroege aardappelen, j die voor gekiemd moeten worden, wil bewaren, aldus de heer Van Beekom. Hy had een kostenberekening ge- maakt, waarbij hij uitgegaan was van een capaciteit van 2000 hl., dus 140.000 kilo. De bouwkqsten komen 'dan op 32,000, waarbij nog 2800 komt aan architect-, grond- en notarlskos- tep. Dit maakt tezamen 84.800. De rente en afschrijving waren be rekend op 7 dus 2486, het on derhoud op f 200 en het toezicht, de omzettingvan de aardappelen en onvoorzien on 904,—. De totale exploitatiekosten zouden derhalve 8000 bedragen, d.w.z 3,57 cent per 'kilo of 1,80 cent per hl. Men heeft dan de beschikking over een bewaar plaats met verbeterd ventilatie- en iBolatlesystcem, De vergadering besloot na deze causerie in beginsel tot de bouw. Er zal op korte termijn een circulaire naar de aardappelkwekers uitgaan, waarin gevraagd wordt vóór of op 19 Augustus a.s. op te geven hoeveel kilo zy ih de bewaarplaats denken te deponeren. Daarna zal zo spoedig mogelyk een vergadering worden ge houden, waarin het definitieve be sluit tot stichting van de bewaar plaats en oprichting tot een vereni ging zal worden genomen. Men hoopt nog dit seizoen de poterbe waarplaats in bedrijf te kunnen stel len- Voor de trouwkamer van het Gothische stadhuis. Naar \vy vernemen zal de burgerij van Middelburg het gemeentebestuur ter gelegenheid van de ingebruikne ming van het gothische stadhuis als gesehenk een mooie, antieke kroon en een vloerkleed, bestemd voor de trouwkamer, aanbieden. Deze kroon is reeds aangekocht en in Middelburg gearriveerd. Dit is ech ter niet het geval met het vloerkleed daar nog steeds giften van de burgerij voor het geschenk binnenkomen en het comité pas na beëindiging van ziin inzamelingsactie kan bepalen, welke afmetingen dit kleed kan krijgen. Het zal worden vervaardigd volgens een speciaal ontwerp; men is reeds in on derhandeling met enkele weverijen el ders in het land. Naar men ons voorts meedeelde, is het comité mede tot deze keuze kroon en kleed gekomen, omdat het van oordeel was. dat er een aardige symboliek in schuilt .wanneer de bur gerij haar cadeau bestemt voor de in richting van de trouwkamer. Geschenk van St. Jansteen. De gemeente Sint Jansteen zal bU hét bezoek van H. M. de Koningin en Prins Bernhard aan deze gemeente een heel bijzonder geschenk aanbieden voor de prinsesjes. Op initiatief van burgemeester P. H. Geirnaerdt is door de industriëlen van St. Jansteen een poppenkamertje ver vaardigd. naar een ontwerp van de heer Frans de Potter. Het bedje waarvan het hoofdeinde het wapen van dé gemeente Sint Jan steen en hel voeteinde het Provinciale wapen draagt, is vervaardigd door de meubelfabriek R. Bleyenbergh. De matrastijk en het spreitje werden geweven bij de N.V. Weverij ,7Vera" van Vermandei en zonen. De pop werd gekleed met door de breigoederenfabfiek „Jansteen" gebrei de stoffen. De kousjes werden gefabriceerd door de Nederlandse Kousenfabriek. Schoentjes werden vervaardigd door schoenfabriek ;;Zamco". Vloertapijtjes -werden-geweven door de Tapijtfabriek N,V. van Eerden- brugh. Zo heeft elk bedrijf meegeholpen om inderdaad een heel bijzonder poppen kamertje te produceren. Radio-uitzending Koninklijk bezoek aan Zierikzee. De burgemeester van Zierikzee jhr. rai'. J. Schuurbeque Boeije deelde in de Donderdagavond gehouden raads vergadering mede. dat de Wereldom roep Vrijdag 18 Augustus radio-opna men zal maken van het koninklijk be zoek aan Zierikzee, zowel in het stad huis als daarbuiten. De opnamen zul len Vrijdagavond van 8.05 tot 8.12 en van 11.15 tot 11.25 worden uitgezonden door dc K.R.O. en vervolgens op Za terdag door de V.A.R.A. De kosten zullen dan met architec ten-honorarium, grond enz. komen op totaal f 260.235.Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben inmiddels extra bouwvolume voor deze 34 woningen in de zogenaamde goedkope sector toege wezen. Het is de bedoeling deze woningen zoveel mogelijk te laten bouwen voor personen, die bestedingsplicht hebben te vervullen, zodat de financiering zal geschieden ingevolge de regelen voor de financiering herstel oorlogsschade. Reeds hebben zich gegadigden aan gemeld voor 20 woningen en B. en W. zijn er van overtuigd, dat zich ook voor de overige veertien woningen i gegadigden zullen aanmelden. Mocht zich voor een of meerdere woningen geen bcstedingspüchtige aanmelden, dan willen B. en W. voor deze overblijvende woningen een bij drage uit 's Rijks kas aanvragen inge- voige de beschikking „Vermioöei'de bijdr bijdrage woningwetbouw 1950". Bij een i :ou dan Bij een huurprijs van f 5.60 per week zou dan een. sluitende exploitatie ver kregen kunnen worden. B. en W. vragen'aan de raad de be nodigde golden voor de bouw" toe te staan en opdracht te willen geven voor ondershandse aanbesteding ad f 6653.- per woning. Geologisch onderzoek op Walcheren. Binnenkort zal op Walcheren een onderzoek worden ingesteld naar de bodemgesteldheid ten dienste van de geologische kartering van djt eiland. Een geologische kaart van Walcheren is reeds gereed, maar nog steeds niet Sepubliceerd, omdat een aantal ondcr- elen nog nader moet worden gepreci seerd. Hiermede zal echter nog gerui me tijd heengaan. De onderzoekingen worden verricht door de Geologische dienst uit Haarlem, die zich sedert 1916 bezig houdt met de geologische karte ring van ons land. In de eerste jaren van zijn strandle ven heeft de heer Castel heel wat drenkelingen uit zee gevist. De boot welke ook nu altijd op het strand geleed ligt ging soms drie maal per dag te water om onvoor- zichtigen op te halen, die te ver in zee waren. Nu is het heel wat rustiger. Dank zij het schoolzwemmen is de vaardig heid van de zwemmende jeugd heel wat groter geworden en maar uiterst zelden behoeft de boot dienst te doen. Overigens is het dit jaar niet zo druk aan het strand. De kille Zuidwestenwind bevorder de in Juli het strandbezoek niet en het was werkelijk hard nodig, dat met het ingebruiknemen van het nieuwe badpaviljoen, ook wat echte zomerse stranddagen kwamen. Daar van hebben we deze week gelukkig ten volle kunnen profiteren. Met het nieuwe badpaviljoen is de heer Castel byzonder ingenomen. De garderobe voldoet good en is gemak kelijk bereikbaar. DE HULDIGING Zaterdagmiddag te half vijf zal de jubilaris gehuldigd worden. Dan komt de burgemeester mr. B. Kolff, en er zal een comité, van badgasten aanwezig zijn, en tenslotte zullen er bestuursleden van de Vlissingse red dingsbrigade komen, want met dok ter A. Staverman is de heer Castel oprichter van deze brigade geweest. Het belooft voor de .heer Castel een gezellige Zaterdagmiddag te wor den! Er wordt druk gebunkerd. Op 9 Augustus 1950 arriveerde in do haven van Vlissingen de kust vaarder „Elisabeth" als hèt duizend ste zeeschip, dat na 1 Jan. 1950 deze liaven aandeed. Voor Vlissingen is dat een verheu gend feit, want daaruit blijkt, hoe de betekenis van de haven weer gelei delik toeneemt. In het gehele jaar 1949 deden slechts 858 zeeschepen de haven van Vlis singen aan. Zij hadden een bruto-in- houd van 464.416 register ton. Thans werd op 9 Augustus het duizendtal volgemaakt en er werd een bruto-tonnage van 1.282.922 be reikt. Verwacht mag worden, dat deze toename zich voor de overige maanden van 1950 zal continueren, zy is vrijwel uitsluitend toe te schrij ven aan het bunkerstation. Schepen, die de haven binnenlopen om te bun keren, worden in de statistiek opge nomen. Schepen, die op de rede bun keren. worden niet in de statistiek vermeld. Turks stoomschip komt auto's laden in Vlissingen. In verband met de nog steeds aan houdende havenstakingen in Antwer pen, zal het Turkse s.s. „Malatya", dat al enige dagen te Rotterdam ligt naar Vlissingen komen. Het zal waarschynlyk vanmorgen in de bui tenhaven ongeveer 73 luxe- en vrachtauto's inladen, die eerst in Antwerpen geladen zouden worden. Project kan echter geen doorgang vinden. Bouwterreinen liggen verspreid. De laatste tijd zijn er enkele publi caties gedaan over een nieuw plan van de Nationale Woningraad, die in samenwerking met een aantal archi tecten woningen wilde bouwen, welke architectonisch verantwoord waren en die tevens niet te duur zouden zyn. Het liet zich aanvankelijk aanzien, dat ook Goes in dit plan zou worden be trekken. waardoor deze stad minstens 300 woningen voor het bouwplan 1951- '52 toegewezen zou krijgen. Wat was namelijk het geval? Toen het plan Bouma uit Bussum bekend werd en er overal in" het land projec ten voor goedkope bouw werden op gezet, bleek, dat de woningarchitecten niet voldoende in de gelegenheid wa ren hun eigen plannen uit te voeren. De ontwerpen voor de goedkope wo ningen, die gerealiseerd werden, wa ren immers merendeels afkomstig van de gemeente-bouwkundigen, zodat de woning-architecten geen gelegenheid kregen om te tonen, dat zij eveneens in staat waren goedkope huizen te ont werpen. Dé kerngroep van de Nederlandse architecten kwam derhalve met de Na tionale Woningraad overeen, dat ge tracht zou worden in verschillende plaatsen van het land deze plannen uit te voeren, IN GOES. Zo werd ook contact gelegd tussen de Nationale Woningraad en het Ge meentebestuur van Goes. Het bleek, dat dit bestuur aan alle voorwaarden, die de Woningraad stelde, kon vol doen. Het lag in de bedoeling om in 1950-'52 in Goes 300 woningen te bou wen. Later kwam echter vast te staan, dat het de architecten niet alleen be gonnen wu om woningen te bouwen. doch om deze tevens in een bepaald verband te plaatsen, met andere woor den, zij wilden een complete stadswijk maken, waarin dus de 300 woningen bij elkaar moesten staan. Bovendien moest er dan ruimte zijn voor een kerk. een school, recreatie, beplanting enz. Deze opzet kon in Goes niet wor den verwezenlijkt, omdat de beoogde bouwterreinen op verschillende plaat sen in de stad lagen. Voor de architec ten was dit een reden om Goes niet bij hun plannen in te schakelen. Hoewel nog steeds wordt getracht om een en ander doorgang te doen vinden,moet toch worden aangeno men. dat deze bouw voor Goes verlo ren is. Bovendien is het zeer de vraag of gelet op de financiële consequen ties een dergelijk project ook in andere plaatsen kan worden uitge voerd. Begrafenis H. J. M. van Raalte. Met een korte en sobere, doch tref fende plechtigheid werd gistermiddag op de begraafplaats te Souburg het stoffelyk overschot van wylen de heer H. J. M. van Raalte in leven oud-directeur der Rotterdamse bank te Vlissingen en vice-consul van De nemarken ter aarde besteld. Er waren vele belangstellenden, die de overledene de laatste eer bewezen, door bloemen in de geopende groeve te strooien. Ingevolge de wens van de overledene werd aan het graf niet gesproken. Woonruimtecommissie te Nisse trad af. Dc woonruimte-commissie te Nisse besloot in haar geheel af te treden, daar zy het door B. en W. gevoerde beleid niet kon goedkeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2