PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Malik weigert een einde te maken aan zijn obstructie-politiek Apotheose van Walcherens herverkaveling nadert BILT Felle aanval van Austin op het communistische imperialisme HOGE ONDERSCHEIDING VOOR HIMMLER'S GEWEZEN ARTS Amerikanen staan pal tegen stormloop van de Noordelijken ZENDEN VAN K0RTENAER NAAR MAKASSAR WAS PLICHT Komende winter begint toewijzing van kavels in de Zuidwatering DE VOORSPELTi 193e Jaargang - No.187 Dagblad, uitgave van de firma provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B den Boer Ad) W. de Pagter. Hoofdred- G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESXENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 11 Aug. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Vlissingen Walstr 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160»: M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr 63, tel 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr 12. tel. 102. Terneuzen: Bro uwerijstr 2. Zierlkzee N Bogardstr C 160. tel. De Veiligheidsraad is gisteravond meer dan een half uur in geheime zitting bijéén geweest. In die tjjd hebben de meeste gedelegeerden de Rus sische vertegenwoordiger, Malik, duidelijk gemaakt, dat hjj moet ophou den met zyn obstructie-politiek, waardoor de bijeenkomsten van de Vei ligheidsraad, die het Koreaanse vraagstuk moeten behandelen vast lopen in gekrakeel. Doch de Rus bleef onvermurwbaar. Door de besloten zitting begon de openbare bijeenkomst een half uur later dan officieel was vastgesteld. Malik hanteerde weer de voorzitters hamer. Bij de opening verklaarde de Rus dat alle ter besloten zitting vertegenwoordigende partijen hun oorspronkelijke standpunten hadden gehandhaafd. Hy verklaarde verder dat de Veiligheidsraad in de toe komst maar besloten zitting zou houden. Warren Austin, de gedelegeerde der gen. De gehele wereld, aldus Austin, Verenigde Staten, deed een felle aan val op het communistische imperialis me. „Boven de 38ste breedtegraad heerst een staat van volstrekte duis ternis", aldus Austin. Het is tragisch te horen hoe de Noordkoreaanse instrumenten van het communistische imperialisme door de Sowjetrussische vertegenwoordiger in de raad „vertegenwoordigers van het Koreaanse volk" worden genoemd Tragisch .omdat deze woorden worden gesproken tot hen. die weten hoe snel in andere landen vaderlandsliefde en onafhankelijkheid werden verpletterd door ditzelfde communistische imperi alisme. Tragisch, omdat wij allen we- 'ten hoe in deze geknechte staten ma rionetten-regeringen „aan het bewind" kwamen, die net zoveel vrijheid heb ben als slaapwandelaars. De leden de zer regeringen kunnen adem halen, spreken en handelen, doch daarmede houdt ook hun overeenkomst met an dere mensélyke wezens op. want een ziel bezitten zij niet. Dc Verenigde Naties zullen er nim. mer in berusten dat een aanvaller Ko rea op zyn gemak afslacht. De vrede, die de Sowjet-Unie voor Korea heeft voorgesteld, is die, waarbij het on schuldige slachtoffer ervan levenloos ter aarde ligt. Indien men wil dat de gemeenschap van alle landen ter wereld door recht en orde zal worden beheerst, kan geen vergoeilijking worden geduld van de weigering om de bevelen van de Vei ligheidsraad. welke beogen de vredes- breuk ongedaan te maken, op te vol- Dr. Kersten bij aankomst op Schiphol. weet uit welke hoek het sein zou moe ten komen, waardoor aan het oorlogs kwaad een halt zou worden toegeroe pen". De raad is niet tot overeenstemming gekomen over de vraag of nu wel of niet aan een vertegenwoordiger der Noordkoreaanse autoriteiten zal wor. den verzocht een uiteenzetting te ge ven. Boer slapend in brandend huis. In het dorp Adorp bij Groningen is een boerderij en een gedeelte van het daarbij behorende woonhuis in vlammen opgegaan, terwijl 50.000 kg hooi door het vuur is verteerd. Twee jongens ontdekten de brand en waarschuwden onmiddellijk de boer, die zich van geen gevaar be wust lag te slapen. Parijse Conferentie over Plan-Schuman verdaagd. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Donderdagavond medegedeeld, dat de conferentie te Pa rijs van de vertegenwoordigers van zes staten over het plan-Schuman, strek kend tot het onder gemeenschappelijk beheer brengen van de Europese steenkool- en staalindustrieën, tot 31 Augustus is verdaagd. Op deze datum begint de laatste fase der onderhande lingen. Bulgarije beschuldigt Turkije van ophitsing. Bulgarije heeft in een nota aan de Turkse zaakgelastigde te Sofia Turkije verzocht binnen drie maanden maatre gelen te treffen, dat alle Turken, die Bulgarije wensen te verlaten, in hun land worden toegelaten. Turkije tracht de Turkse minderheid in Bulgarije op te hitsen en in Turkije een vijandige houding tegen Bulgarije te kweken door valse geruchten te verspreiden, aldus de nota. Woning door gasontploffing uitgebrand. VROUW DES HUIZES ST^Ji LUCIFER AAN Gistermorgen vroeg ontdekte de echtgenote van de heer N. te Beilen een zware gaslucht in de woning. Daar zij zich in de donkere kamer niet kon oriënteren, was zij zo on- voorzichtig een lucifer aan te steken. Een hevige ontploffing volgde. Met ernstige brandwonden overdekt is de vrouw naar het ziekenhxxis te Beilen overgebracht. De woning brandde geheel uit. Dr. Kersten heeft duizenden, onder wie vele Nederlanders uit Duitse concentrati ekainpen gered. Dr. Felfx Kersten, de vroegere Finse massage-arts van Heinrich Himmler is benoemd tot Grootoffi cier in de Orde van Oranje Nassau voor zijn in de oorlog aan het Neder landse volk bewezen diensten. Z.K.H. prins Bernhard zal hem de versierselen van deze onderscheiding persoonlijk uitreiken. „Piet Hein" maakt een wereldreis De „Piet Hein" zal in de loop van de volgende week vertrekken voor een wereldreis, waarbij behalve een aantal buitenlandse havens ook de Nederlandse Antillen en Nieuw Gui nea zullen worden bezocht. De duur van de reis zal tenminste een half jaar zijn. Duitsland zal Nederlandse vordering aflossen 320 millioen gulden in 2 tot 4 jaar. Tussen een Nederlandse en een Duitse delegatie is overeenstem ming bereikt over de aflossing van de vordering, welke Nederland op het ogenblik op West-Duitsland heeft. Deze vordering bedraagt on geveer 820 millioen gulden. Een amortisatiesysteem is ont worpen. waarbij het gehele bedrag via de Europese Betalings Unie bin nen een periode van -2 tot 4 jaar door Duitsland zal worden afgelost. Duitsland zal voor het uitstaande bedrag een rente van 2 procent ver goeden. „Pjongjang erger dan Leningrad". Het bruggelioofd ten Noorden van Hasan was gisteravond het to neel van verbitterde stryd. De Noordelijken deden wanhopige pogingen om dit bruggehoofd te versterken, maar door de zware Amerikaanse tegenaanvallen gelukte de opzet van de rode legers niet. Zuidkoreaanse troepen hebben het Noordelijk offensief in de richting van Pohang tot staan weten te brengen. By Taego hield de Noordelijke druk aan. In de buurt van Oeisong moest enig terrein prijs gegeven worden. ten van Taegoe een Noordelijk brug gehoofd over de Naktong opgeruimd, waarbij 300 Noordelijken werden ge dood en 20 gevangen genomen werden Dr. Kersten, die voor de oorlog jarenlang lijfarts is geweest van wij len Z.K.H. Prins Hendrik, heeft met gevaar voor eigen leven een ontel baar aantal Zweden, Denen, Noren, Oostenrijkers, Fransen, Nederlanders en Belgen gered. Hij is het geweest, die Himmler heeft doen afzien van het duivelse plan bij de nadering van de gealli eerde troepen, de concentratiekam pen te vernietigen met alle gevange nen en bewakers. Hierdoor zijn hon derdduizenden mensen gered. Dr. Kersten hoopt zich in het voor jaar van 1951 definitief in Nederland te vestigen met zijn vrouw en drie zoons. Hij is voornemens de Neder landse nationaliteit aan te vragen. Koning Leopold blijft in België. Koning Leopold zal, na zijn over dracht van de koninklijke waardigheid aan zijn negentienjarige oudste zoon. kroonprins Boudewijn, in België blij ven. Hy zal zijn intrek nemen op een van de koninklijke landgoederen in België. Men verwacht te Brussel, dat de echtgenote van de koning zich in de komende dagen in België bij hem zal voegen. De prinses de Rethy vertoeft nog steeds in Zwitserland. Ook Belgische Senaat geeft zijn goedkeuring. Aan wet op machtsoverdracht aan prins Boudewijn. De Belgische Senaat heeft Don derdagavond het wetsontwerp goed gekeurd, dat voorziet in de over dracht van de koninklijke waardig heid door Koning Leopold aan zijn oudste zoon, Kroonprins Boudewijn. Voor het ontwerp stemden 121 senatoren (katholieken, liberalen en socialisten) en tegen 22 (allen katho lieken), terwijl 23 leden van de Se naat (19 katholieken en 4 commu nisten) zich van stemming onthiel den. Naar in politieke kringen te Brus sel verluidt zal, nadat hedenmiddag de overdracht der Koninklijke be voegdheden op prins Boudewijn is geschied, de regering Zaterdagmor gen haar ontslag aanbieden aan de Koninklijke Prins. Donderdagavond is prins Boude wijn benoemd tot luitenant-generaal, de hoogste rang. die het Belgische leger kent. Churchill laat de wereld wachten. Verzet tegen Duitslands herbewapening. Churchill heeft zijn met spanning verwachte rede in de Europese Raad gevende Vergadering niet gehouden. De Britse oorlogsleider heeft er de voorkeur aan gegeven zijn inzichten in Europa's militaire toekomst vandaag, de laatste dag van het debat, te hou den. Churchill heeft klaarblijkelijk 2ijn rede niet in de schaduw willen stellen van het eerste ministeriële optreden in de Assemblée. dat gistermiddag plaats had toen minister Schuman een breed voerige uiteenzetting gaf van zijn ko len- en staalplan. Prof. Carlo Schmid. Duits socialis tisch afgevaardigde, rond wiens figuur in de eerste dagen van de Assemblée nogal wat te doen is geweest, heeft het federatieve standpunt van de Duitse sociaaldemocraten vertolkt. Hij verzet te zich krachtig tegen elke gedachte aan Duitslands hei-bewapening, zolang geen supernationaal lichaam in Europa is gevormd. Volgens Schmid zou her bewapening de slechtste dienst aan Europa zijn .aangezien het provocatie jegens de Sowjet-Unie zou betekenen. Van Maandag a.s af zal de Ylissingse jeugd gedurende een week kunnen regeren in eigen stad! Op deze foto ziet U het opzetten van de decors voor de Rode Kruis post (links) en het stadhuis (rechts). Op de achter grond een gedeelte vandebomvrijc kazerne. Standpunt van de N ederlandse regering. De Nederlandse regering heeft in een verklaring haar standpunt be kend gemaakt in verband met het zenden van de Kortenaer naar Ma kassar. Deze verklaring luidt aldus: In verband met het verzoek van de minister-president der V. S. I. om de Kortenaer van Makassar terug te roepen, heeft de Nederlandse re gering door tussenkomst van dc Hoge Commissaris te Djakarta geant woord. dat dit verzoek onmiddellijk ih ernstige overweging is genomen. Daarbij is ook nagegaan of het zenden van de Kortenaer naar Makassar zonder voorafgegaan overleg met de V. S. I. in stryd is met de overeen komsten der Ronde-Tafelconferentie. Wel stelt artikel twee der Marine overeenkomst vast dat dc Kon. Marine als Nederlands apparaat geen Nederlandse taak in Indonesië meer heeft, maar daarnaast dient, in dit geval, acht geslagen te worden op artikel acht van de overeenkomst betreffende de landstrijdkrachten. Dit artikel bepaald namelijk, dat de onder Nederlands bevel staande landstrijdkrachten in Indonesië de positie hebben van gasten op het grondgebied van een bevriende re- fering, aan wie alle mogelijke facili- eiten worden verleend. Het gebeurde te Makassar, nl. bet plotseling en zonder voorafgaande waarschuwing beschieten van kam pementen waarin dergelijke land strijdkrachten zijn gelegerd van de lucht-, land- en zeezijde, lykt de re gering niet in overeenstemming met dit artikel. De positie van generaal-majoor Scheffelaar, die tesamen met kolo nel Kawilarang met opdracht maat regelen te treffen tot staking van de te Makassar uitgebroken vijande lijkheden, in overleg met de regering der V.S.I. naar Makassar was ver trokken, baarde de regering even eens bijzondere zorg. Onder deze omstandigheden meen de de Nederlandse regering dat, ge zien het uitblyven van enig bericht van generaal-majoor Scheffelaar en Meeste nieuwe wegen dit jaar gereed. Naar w|I vernemen ral de Zuidwatering van Waleheren de primeur hebben voor wat betreft de toewijzing van kavels aan landbouwers. Reeds in de aanstaande winter begint de Herverkavelingseommissie met deze „toedeling", een omvangrijk en allerminst gemakkelijk karwei, dat voor de Zuidwatering de apotheose vormt van de herverkaveling. In plaats van miserabele moerasgrond dit gebied had ook vóór de inundatie reeds een slechte naam! zal de boeren goede, mooi geëgaliseerde bouwgrond ter beschikking worden gesteld. Nooi-delijk bataljon in een tangbewe- Donderdagavond is een volledig ging van twee Amerikaanse speerpun- ten, die wezen in de richting Tsjindjoe, omsloten. Vooruitgezonden Ameri kaanse patrouilles bevinden zich thans op ongeveer 5 km. van Tsjindjoe, de vooruitgeschoven Noordelijke basis aan de Zuidkust. 32 km. Noordelijker echter hebben de Noordelijken een tegenaanval inge zet tegen de 24ste Amerikaanse divi sie vanuit hun bruggehoofd over de Naktong in de buurt van Poegong-Ni. Volgens een communiqué van het achtste leger heeft de eerste Ameri kaanse cavaleriedivisie ten Noordwes- Radio-Moskou heeft de Amerikaan se luchtaanval van Dinsdag en Woens. dag ji. op de Noordkoreaanse hoofd, stad, Pjongjang, beschreven „als erger dan alles wat de Duitsers in Leningrad deden". Het alarm duurde van de mor gen tot de avond, aldus radio-Moskou. President Quirino van de Philippij- nen heeft een gevechtsregiment groot vijf duizend soldaten en officieren ter beschikking gesteld van generaal Mac Arthur voor de strijd in Korea Voor de grote hoek van dit Wal- cherse gebied, die ligt tussen de Schroeweg en de Westelijke Oude Havendijk, is het verdelingsplan al ongeveer bekend. Vroeger bevonden zich hier433 perceeltjes, nu komen er circa zestig mooie, vier kante kavels goed gedraineerd land. Vroeger zocht ïxien hier ook tever geefs naar wegen, nu ligt er een prachtig net, dat het gebied geheel ontsluit. Vooral in deze hoek is bij de inun datie veel slib beland, prima kalk- r|jk slib in een laag van 10 tot 15 cm. Met name de laaggelegen per celen hebben daarvan geprofiteerd. Een probleem vormde echter de te hoge waterstand. Door stichting van een afzonderlijk, klein gemaal wordt deze echter over een gebied van 200 hectaren veertig centimeter omlaag gebracht. Met het graven van de bouwput voor dit gemaaltje is dezer dagen een begin gemaakt. Aan de egalisatie van de ongelylt liggende gron® wordt uiteraard gro te zorg besteed, omdat daardoor de bewerking door de boer zeer wordt vergemakkelijkt. Er zijn uit dit ge bied voldoende gezinnen naar de Noord-Oost-Polder vertrokken om de sanering van de kavels te kunnen uitvoeren. GROND VOLDOENDE. Het is zelfs mogelijk, dat daarbij voldoende grond over bl|jft om land bouwers, die elders op Walcheren hun bedrijf hebben, in de gelegen heid te stellen zich in de Zuidwutc- ring te vestigen. Het is waarschijn lijk niet te kras uitgedrukt, wanneer men voorspelt .dat zij daar op rozen zullen zitten. Natuurlijk zal pas uit de stand van de gewassen en de op brengst van de grond kunnen wor den geconcludeerd, of de hoogge stemde verwachtingen niet be schaamd zjjn; het hoofd van de Cul tuurtechnische Dienst te Middel burg, de heer J. Aartsen, wiens opi nie hierover wy vroegen, bleek ech ter bizonder optimistisch te zyn. De toewijzing der kavels is van zelfsprekend een tere zaak. Degenen, die het met de toewijzing niet eens zyn. kunnen evenwel van de beslis sing der Herverkavelingscommissie in beroep gaan by de Raad van Be roep. Maar het is niet te verwach ten dat velen zich ontevreden zul len tonen: steeds meer wordt im mers het nut en het gemak van de herverkaveling beseft en bovendien wordt bij de „toedeling" iedere wil lekeur zorgvuldig vermeden en wordt met de belangen van de betrokke nen wel degelyk rekening gehouden NIEUWE WEGEN IN TREK! Wat de herverkavelingswerkzaam- heden op Walcheren betreft, rust het zwaartepunt momenteel voorname lijk op de aanleg van wegen en het aanbrengen van drainage. Deze laat ste arbeid geschiedt op het ogenblik volop, daar men gedurende het win terseizoen teveel last heeft van wa ter en er dus 's zomers voordeliger wordt gewerkt. Ongeveer 300.000 meter drainage is reeds gelegd! Met de wegenaanleg de Wal- chenaar ziet het dagelijks worden eveneens uitstekende voi'deringen gemaakt. Het gehele eiland wordt ontsloten door een net van voortref felijke hoofd- en landbouwwegen, die, voor zover gereed, al druk ge bruikt worden. Vooral de wielrijders appreciëren deze zeer. Het lijkt, als of zij het ruiken, wanneer weer een nieuwe weg berijdbaar is: niet zodra zijn de afsluitingen verdwenen, of men ziet er drommen fietsers op. Zoals bekend krijgt na de aanleg van een weg het puin een jaartje do gelegenheid wat „in te zakken." Eerst daarna wordt het definitieve wegdek aangebracht. Dit laatste ge schiedt thans op vele plaatsen. De wegen, die druk worden gebruikt, worden bedekt met 'n laag van een soort asfaltbeton, dat buitengewoon duurzaam is, de minder belangrijke wegen ontvangen een slytlaag van teer en split, een zeer fijn steenslag. Nog dit jaar komen in de Zuid watering practisch alle, in de Noordwatering de meeste en in de Oostwatering vele nieuwe we gen definitief gereed. DE GROOTSTE AANWINST. Er moet op Walcheren worden aangelegd circa 250 km. landweg en circa 55 km. hoofdweg. De fundering is klaar voor ongeveer 160 km. landweg en ongeveer 40 km. landweg zijn in uitvoering; volgens betrouw bare schatting komen dit jaar 801 km. definitief gereed. Van de hoofd wegen zijn reeds circa 15 km. geheel klaar; de rest verkeert in voorbe reiding of uitvoering. Vervolg pagina 2). het voortduren van de vijandelijkhe den, het dirigeren van de Kortenaer als één op de Nederlandse regering onder deze abnormale omstandighe den tegenover de K. L. en de Neder landse burgerbevolking in Makassar rustende plicht moest worden be schouwd. Regering wil in overleg treden. De Nederlandse regering zal het toejuichen indien de omstandighe den het toelaten de Kortenaer zeer spoedig naar zijn basis te doen te rugkeren. Zij zal daarover gaarne met de regeling der V.S.I. overleg plegen. Voor het geval bij de rege ring der V.S.I. tegen bovenstaand standpunt bezwaren mochten blyven bestaan, stelt de Nederlandse rege-- ring voor op korte termijn advies van de Unci in te winnen over de vraag of de Unci het verblijf van de Kortenaer te Makassar, rekening houdend met alle boven geschetste omstandigheden, strijdig acht met geest en strekking van de RTC-over- eenkomsten. Rust in Makassar weergekeerd. Besprekingen hebben bevre digend Verloop. Ofschoon de verhoudingen nog iet wat gespannen zijn en de bevolking nerveus is, rs de situatie te Makas sar rustig. Het stadsbeeld vertoont een normaal aanzien. Generaal-ma joor Scheffelaar voert regelmatig besprekingen met de plaatselijke commandant van de A.P.R.I.S. en men heeft in Djakarta de indruk, dat het overleg een bevredigend ver loop heeft. Meteor maakte noodlanding over de Duitse grens. Een Meteor van de vliegschool van de L.S.K. op Twente, heeft gister middag omstreeks 5 uur wegens brandstofgebrek een noodlanding ge maakt ten Oosten van Oldenzaal, 500 meter over de Duitse grens. Het vliegtuig werd zeer licht heschadigd en de piloot bleef ongedeeld. Herziening van Handels registerwet op komst. Het ligt in het voornemen de Han delsregisterwet zo spoedig mogelijk te heizien. Deze herziening zal ech ter meer omvatten dan een aanpas sing van de wet aan de thans aan de orde zijnde reorganisatie van de Ka mers van Koophandel, waarover de Memorie van Antwoord og het voor lopig verslag der Eerste Kamer is verschenen. Prof. dr. W. Vogelsang, de bekende Utrechtse oud-hoogleraar ln de kunstge schiedenis, de eerste hoogleraar in dit vak, die ons land heeft gekend, is Woensdag in verband met zijn 75ste ver jaardag door een grote schare van vrienden en vereerders gehuldigd. AFNEMEND BUIIG. De Bilt voorspelt: Wisselend bewolkt met vooral in het Oosten van het land aanvanke lijk nog enkele buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtin gen. In het Oosten koeler. Elders weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1