Kan de Zeeuwse mosselcultuur nog gered worden? NIEUWS UIT ZEELAND Bestrijding van dodelijke parasiet Kon. Militaire Kapel naar Middelburg. Het Koninklijk bezoek aan Kapelle. „WIJ VERBINDEN U MET DE TOP VAN DE MATTERHORN" Voortbestaan van de Ver. Naties bedreigd. DE „VAN DER STENG" MAAKTE EEN ZEEREIS VAN 75 MIJL Verloren ttogenj Kindje door vrachtauto overreden. AKKERTJES ÏVaterfeest in de binnenhaven te Vlissingen |T-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 7 AUGUSTUS 1950 Dr. P. Korringa naar F rankrijk vertrokken. Het ministerie van Landbouw, vis serij en voedselvoorziening heeft een mededeling laten uitgaan over de ramp, die de Zeeuwse mosselcultuur heeft getroffen. In aansluiting op de uitvoerige publicaties, die wij reeds over deze ramp brachten, ontlenen wij aan dc mededeling van het genoemde ministerie nog het volgende: Toen in Augustus 1949 in dé Zand- kreek een grote mosselsterfte optrad, vond 'dr. P. Korringa. bioloog bij het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek te Bergen op Zoom. bij onderzoek van de dode mosselen in de darmen een roodachtige kluwen van 10 tot 15 kreeftachtige diertjes van 7 tot 8 m.m lengte. Deze parasiet (Mytilicola intestina- lis) komt voor in de Middellandse Zee zonder dat zij grote mosselsterfte ver oorzaakt. Ook in Duitsland (bij Hamburg) werd zij in 1938 waargenomen en latei- in 1944 aan de Westkust van Amerika, waar men haar aantrof in anderë schelpdieren dan mosselen. Dr. Korrin ga. die een studiereis in Amerika heeft gemaakt, herkende het diertje onmid dellijk en stelde een onderzoek in alle Zeeuwse wateren in. Het bleek hem, dat practisch overal deze parasiet voorkwam. Het meest in de Zandkreek en op de banken in de Oosterschelde voor Burg- sluis. Deze parasiet doet -zich te goed aan het voedsel van de mossel en scheidt bovendien een toxine af. Hier door kan de mossel niet groeien en sterft tenslotte. Als de mossel zwaar aangetast, is, neemt hij helemaal geen voedsel meer op. GEEN MIDDEL GEVONDEN Dr. Korringa heeft allerlei proeven genomen voor .de effectieve bestrijding van de parasiet, doch tot nu toe is er geen middel gevonden waartegen dit dier niet bestand is en dat bovendien practisch toegepast kan worden. Dé parasiet, die zich van Maart tot eind October voortplant, heeft in de uitge strekte mosselpercelen een zeer rijke voedingsbron gevonden. Theoretisch zou men hem kunnen uitroeien door ■alle mosselen op te vissen, doch dit is practisch onuitvoerbaar. Daarom ziet het er voor de Zeeuwse mosselcultuur zeer somber uit, Indien de productie in hét komende seizoen 5 tot 10 is van de normale, dan moet dat nog als een meevaller beschouwd worden. Wat dit betekent voor de kwekers, de handelaren, de in. leggerijen en hun personeel, laat zich raden. Het is heel goed mogelijk, dat dr. Korringa in de loop van de tijd er in zal slagen een middel te vinden om de parasiet te verdelgen, doch dit zou dan op lange termijn moeten geschieden. Daarom heeft hij besloten tot een voorlopig laatste poging op korte ter mijn verbetering in de toestand te brengen. HET PLAN. Wij maakten van dit plan Zaterdag j.l, reeds melding. Dr. Korringa is in tussen Zondag naar Frankrijk vertrok ken om te trachten een flinke hoeveel heid Middellandse zeemosselen naar Zeeland te laten overbrengen, in de hoop, dat deze mosselen, die blijkbaar bestand zijn tegen de parasiet, een an der parasietje herbergen, dat dan de natuurlijke vijand van de Mytilicola iritestinalis zou zijn. Hij wil dus voornamelijk mosselen importeren, die door parasieten zijn aangetast. Voor het plan van dr. Korringa is de medewerking van de Franse autb- riteiten 'onmisbaar. Er zullen teams gevormd worden uit kwekers en handelaren, die zich met het vissen en vervoeren van de mosse len van de Middellandse 'zeekust naar Zeeland zullen belasten en. wil het plan slagen, dan dient een ongehinderd vei voer gegarandeerd te zijn. Dat er aan dit plan risico's kleven, is wel duidelyk. Het is heel goed mo gelijk. dat men nog een andere para. siet meebrengt, die bijvoorbeeld de oesters zal aantasten, doch terwille van het bestaan van honderden mos- selkwekers en handelaren neemt men dit risieo. Slaagt het plan niet. dan ziet het er voor de Zeeuwse mosselcultuur voor lopig zeer somber uit. Op de Markt wordt geparadeerd. Naar wy vernemen, zal de Konink lijke Militaire kapel, o-l.v. kapt Rocus van Yperen, op 28 Augustus een be zoek aan Middelburg brengen. Direct na aankomst in de stad wordt waarschijnlijk om 11 uur een mars door de stad gemaakt met de 15 man sterke drumband De le den van het .>rkest zullen by die ge legenheid hun galauniformen dragen. Van 8 tot 10 uur 's avonds geeft de kapel een concert in de Concert- en Gehoorzaal. Na afloop wordt een fak keloptocht naar de Max-kt gemaakt, waai- tot besluit v-ordt geparadeerd. In verband met de komst van de Kor Militaire kapel is besloten het reeds aangekondigde concert van de Vancouver Boys Band op 7 Septem ber geen doorgang te doen vinden. Hr. Ms. „Bikker" te Vlissingen. Zoals we reeds eerder gemeld heb ben zal H.M.'s „P. -Bitter' van 9 tol 11 Augustus ligplaats kiezen in Vlis singen. Nader vernemen wy dat tyderfs de ze ligdagen gelegehheid zal bestaan dit nieuwe schip van de Kon. Ned. Marine te beziohtigen. Originele erehaag. H.M. de Koningin zal 'Zatei-dag- avond 19 Augustus aan Kapélle een, in vergelijking met de gehele duur van Haar Zeeuwse reis, vry lang be zoek brengen. De .Koningin komt van Goes en zal eerst een krans leggen óp de nieuwe Franse begraafplaats. Behal ve enige hoge autoriteiten zal alleen burgemeester H- G. van Suijlekom daarbij aanwezig zijn. Daarna (ver trekt zij via de Kidskinderseweg én de Parallelweg naar de veiling, waar de raadsleden door de burgemeester aan H.M. worden voorgesteld. Op de begraafplaats en in de Kids kinderseweg zal geen publiek wor den toegelaten. Het ligt in de bedoe ling, dat bij het veilingsgebouw jon gens en meisjes in Zeeuws costuum twee fruitmanden aanbieden, die zul len zijn gevuld met alle soorten fi-ult, wat in de gemeente groeit. Daarna zal de stoet via Stationsstraat, Bie- zelingsestraat en Ooststraat naar Wemeldinge of Yerseke vex-trekken. Om de hoge bezoekers enige in druk te geven van wat Kapelle ver mag. is het plan geopperd iedere in gezetene in de gelegenheid te stellen mee te doen aan de vorming van een erehaag van machines uit de bedrij ven in de gemeente, zoals tx-actoren,. sproeimachines, wagens, auto's, enz, Voor het te Middelburg gehouden examen'eostumière slaagden de dames M, Waterman, A. de Graaf. M. Klap cn M. Bom en voor het examen lingerie dames: K. de Graaf. L. Kloosterman, K Klap, J. Krijnsen en M. Wondergem, allen té Waarde. Unieke radioreportage in Zwitserland. John Lamb, een Britse onderwijzer van 26 jaar, heeft Zondag vanaf de top der Matterhorn over de radio tot de wereld gesproken. Zyn opgetogen stem kwam helder door. Hij en enkele Zwitserse gidsen cn radiotechnici lagen op de schex-pe. bei-grand en keken loodrecht neer op de groen-witte gletschers duizenden voeten beneden hen. Na een vraaggesprek met inter viewers, ver weg in de veilige studio benedon, zongen de bergbeklimmers, met mondox-gelbegeleiding het Engel se en Zwitserse volkslied, zoals be kend eenzelfde mélodie. Jaarrapport Trygve Lie. ..De Koreaanse crisis vormt de ernstigste bedreiging van de vrede en van het voortbestaan der U.N.O. sinds 1945. Thans moet in de eerste plaats de actie van de V.N. op Ko rea tot een goed einde worden ge bracht". Dit verklaarde Zondag Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N.-in een radiorede bij gelegen heid van de publicatie van zyn vyfde jaarrapport. In het jaaroverzicht wordt als een belangi-ijke oorzaak van de huidige spanning genoemd het achterwege bljjven van vredesverdragen met Duitsland en Japan. Lie liet door schemeren, dat naar zijn mening communistisch China tot de V.N toegelaten moet worden. Als enkele belangrijke verrichtin gen van de V.N. worden genoemd Het besluit om Libye na twee en So- maliland na tien jaar onafhankelijk heid-te verlenen, de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië en het bewaren van de wapenstilstand tussen Israël en de Arabische sta ten. Superfort stortte neer in woonwagenkamp. HEVIGE EXPLOSIE VOLGDE. In dt nacht van Zaterdag op Zon dag Is hij de luchtbasis Soedan in Californlë, eer B-29 Superfort neer gestort, geladen met 86.000 liter ben zine. Er volgde een hevige explosie, die tot 40 km. in de omtrek de huizen deed schudden. Alle inzittenden van het toestel, onder wie een brigade-generaal, kwamen om het leven. Het toestel stortte heer temidden van woonwagens, waarin leden van de luchtmacht en hun gezinnen wonen. In de korte tijd tussen het neer storten en de explosie, kon de politie alle bewoners evacueren. De meeste fewonden zijn brandweerlieden en oeschouwers. Het juiste aantal slachtoffers ls nog niet vastgesteld. Voordat de beklimmers de terug tocht aanvaardden, gaf één der gid sen een beschrijving van het onge looflijk mooie panorama van de 4.480 meter hoge berg. De uitzending die in India en Australië te horen was, geschiedde via zeer kleine draagbare zendex-tjes. De golven werden opge vangen door een studio beneden in Zex-matt .vanwaar het geluid door radio-Lausanne werd gerelayeerd. De beklimming begon bij de Hoern- li-hut op 2.850 meter hoogte waar de groep de nacht had doorgebracht. Van dit punt bestegen de klim mers, door touwen met elkaar ver banden, de Noord-Oostkant van de berg die als de gemakkelijkste toe gang tot ade top wordt beschouwd. De tweede helft van de weg naar de top, ging de beklimming bijna vex-- ticaal. De Matterhorn werd voor de eer ste maal beklommen in 1865. Vier van de pioniers die onder leiding stonden van de Engelsman Whym- per, stortten bij de afdaling neer en kwamen om het leven. Ofschoon thans permanente voet steunen in de bergwand geslagen zijn en op de gevaarlijkste plaatsen touwen zijn opgehangen, eist de berg nog steeds mensenlevens. Naar de loodsboot voor Westkapelle en naar Blankenbe rghe m België. Dp hofmeester van de „Van der Stens:" heeft zich wol even arlitor de oren gekrabd, toen hy het, grote gezelschap zag, dat te lissingen aan boord kwam om een zeereisje, van een dag te maken met dit zeeschip in zak formaat. Hij moest dan toch maar zorgen, dat al die mensen om twaalf uur 's middags een stevige Hollandse koffiemaaltijd kregen. Er is pootaan ge speeld in de kombuis en menige zweetdroppel ls er gevallen, maar de maaltjjd was ermet warme gehaktballen en voortreffelijke koffie. VOOlt KNOCKE. Voor Knocke werd op de kalme zee een reddingsboot-oefening ge houden. Verscheidene dames en hei'en wier pen zich op de riemen en x-oeiden rond de „Van der Steng" alsof „ge red worden" een pretje van alle dag was! Na drie tochten met de reddings boot, werd koers gezet naar Vlis singen,'waar de „van der Steng" stipt ta,vyf uyr_aan dejta.de i,ag._ NIEUWE TOCHTEN. Atoombommerrsangeven. Het Poolse passagiersschip „Bato- ■ry" is bij aankomst te New York door de politie doorzocht. Het betreft hier de uitvoering van het bevel, volgens hetwelk elk schip, dat van achter het „jjzeren gordijn" komt, moet worden gecontroleerd, opdat geen atoombommen in de Ver. Sta ten worden binnen gesmokkeld. KERKNIEUWS. NED JERV. GEM. Beroepen te Vorchten (bij Heerde) J. J. Winckel te Biervliet. Aangenomen naar Rijswijk (Z.H.): 3e predikantsplaats: L. Tamminga te St. Nicolaasgaa. Eftdankt voor Benschop; D. B. van Lokhorst te Bergsenhock; voor Rotter dam -Feyenoord: H. Bardeloos t^ Lutten. GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor -Elburg: P. v. d. Schaaf, reserve legerpredikant te Epe. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Befoepen:to 'Zaandam! C, Stam 'te Er- melo. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Vlissingen ds. J. Drenth. predikant te Amersfoort Beroepen te Zwijndrecht: J. C. van Ravenszwaay te Zaamslag; te Nieuw- Vennep: G. Blom,, candidaat te Zaandam DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Aangenomen 'raar St Anna Parochie j M. c. Schipman te Broek op Langedljk. auto werd in beslag genomen. De eerste dagtocht van de „Van der Steng" uit Vlissingen slaagde vóortreffelyk. In zyn geestig oe- groetingswoord, dat gesproken werd iii de „salon" van het schip, gaf ka pitein Bylsma goede raad aan toe komstige zeezieken, maar het was wel duidelijk, dat bij het stralende zomerweer, de vissen zich niet zou den vergasten aan de nlaaginhöud van zyn passagiers. NAAR DE BOEI H.K. 5. Stipt te 'négen üüï'wèrd van de ponton in de Buitenhaven/ afgevaren en over een spiegelgladde zee ging het in de richting van Westkapelle. Daar werd de loodsboot met gejuich gepraaid. Bij de Middelbankboei werden spelende zeehonden enthou siast bewonderd. Ook de vin van 'n bruinvis werd gesignaleerd. Van de Middelbank werd koers Zuidwest gevaren, totdat aan de lio- rizv.n het silhouet van Blankenberghe zichtbaar \3(erd. Bij de haven van Zeebrugge be gon de Van der Steng een kustrgis- je te maken langs de Belgische zee oever en het fraaie panorama, dat deze kust oplevert van zee uit, wek te de algemene bewondering. „Dit is in'n eerste zeereis, ver telde een oudere dame, en ik heb spijt, dat ik er niet eerder aan be- fonnen benhet is lxeerlyk.- U egrypt toen de kinderen klein wa ren, ging het niet zo gemakkelijk, nu ziin ae kinderen groot en dus zei ik tot m'n man, dat we een zeereisje moesten maken." Voor zulke reizigsters en ook voor de jongelui, bleek de „Van der Steng" een pracht schip te zyn. Alles werd van boven tot onder bekeken enuitgeprobeerd. Een jongen van twaalf jaar voelde zich scheepskapitein, toen hij het grote stuurrad mocht hanteren en een an dere kwam. pas uit de machineka mer opduiken; toen de boot al voor de Belgische kust- op de terugreis naar Vlissingen. Dé 'hartely'ke 'bedankjes, die kapi tein Bijlsma en zyn bemanning in ontvangst namen Dy het verlaten van .het schip bewezen duidelijk hoe iedereen had genoten van deze zee tocht met z'n kostelijke schip! Maandagmiddag maakt de „Van der StengY' een halve dagtocht en voor Dinsdag staat er een hele dag tocht op het program. Er kunnen voor Maandag en jtónsdag geen pas sagiers meer bijgeWefet worden. Advertentie an de gevolgen overleden. Het ruim driejarig zoontje van de familie B. te Vlissingen bevond zich Zaterdagmox'gen aan de Bloemenlaan met een driewieler achter een vracht auto, die met stenen werd geladen. Toen het laden was afgelopen, wilde de chauffeur de wagen enige meters achteruitrijden. Het knaapje kon niet tijdig weg komen en werd overreden. Door om standers werd het kind naar het St. Joseph ziekenhuis overgebracht, waar- bleek, dat het zeer ernstig was ge wond. Erikele uren later is het kind overleden. De politie stelt een onder zoek in. Magnetische mijn ontplofte op de rede van Vlissingen. Zondagmorgen vi'oeg werden tal van Vlissingers uit hun slaap gewekt door een explosie, die vele huizen deed trillen. Het bleek, dat op de rede van Vlis singen .een mijn was ontploft. Aan genomen wordt dat het hier een mag netische mijn betrof, die diep onder het zand 'bedolven heeft gelegen. De explosie geschiedde kort nadat een schip was gepasseerd. Of door dit schip dat geen scha de opliep de myn tot explosie kwam is niet geheel zekei'. De mo gelijkheid beütaat ook, dat de mijn door het schuivende zand in do nabij heid Van een yzei'en wrak is ge bracht en daardoor ontplofte. Drukte op de rede van Vlissingen. DOOR ANTWERPSE HAVENSTAKING De Antwei-pse havenstaking ver oorzaakt een bijzondere drukte op de rede van Vlissingen. Zondagavond lagen niet minder dan 12 grote sche pen op orders te wachten, omdat zij de haven van Antwerpen niet kon den binnenlopen. Een der wachtende schepen, de „Elisabetlxville", heeft een party grondnotenolie in lichters overgela den en is daarna met 6000 ton lading, waaronder 45 ton bananenj naar Hamburg vertrokken. Gra!anladingen zullen te Antwer pen ondanks de staking ver werkt worden, want er zijn thans militairen ingezet voor het lossen van graanschepen. Hef gezonken m.s. „Sogna'' kan geborgen worden. In de nacht van 24 op 25 Juli zonk in de Westei'schelde naby" Breskens het Noorse m.s. Sogna, na een aan varing met het 7000 ton metende Poolse .schip Baltyk. Naai- wy vernemen heeft thans het duiJceronderzoelj uitgewezen, dat het wrak van de Sogna vry gunstig ligt. Er staat boven het schip 10 meter water en de mogelijkheid om het wrak alsnog te bergen acht men niet uitgesloten. De mogelijkheid van berging wordt thans nader bestudeex-d. DE MODERNE VROUW VREEST ZE NIET want zij verdrijft de periodieke pijnen en dat lusteloze gevoel met „AKKERTJES". Zij leeft alsof er geen kalender bestaat en doet haar werk vol levenslust, óók in dagen die zij vroeger als „vfrloren" beschouwde. Gereformeerde jongeren te Oranjezon bijeen. Begunstigd door mooi weer werd Zaterdagmiddag in de' uitspanning Oranjezon de jaarlijkse jeugdsamen- komst gehouden van de kringen en ringen der Geref. Jeugdverenigingen op Walcheren, welke zeer druk be zocht was. De voorzitter van de ring Middelbux-g opende deze bijeenkomst. Als eerste spreker trad op ds. C. Gil huis uit Eindhoven, die sprak over fic tie en werkelijkheid. Na de pauze, die f;evuld werd met het zingen van bonds- iéderen, hield ds. A. B. C. Hofland uit Emmen een rede over het onderwerp „Lopen in de loopbaan". Beide spre kers werden aandachtig beluisterd, hetgeen door de geluidsinstallatie werd vergemakkelijkt. Met dank aan God werd deze goedgeslaagde meeting be sloten. Autobestuurder na aanrijding rustig weggereden. Enkele Lejdse studenten, die met 'n jftchtjé in de haven van Vlissingen vertoeven, wilden Zondag een auto rit over Walcheren maken. De be stuurder van deze auto, liet de wa- Sen achteruit rijden van de oprit bij et Roeiershoofd. Een botsing met een stilstaande auto van een Engelse hotelgast bleek onvermijdelijk, maar dat de jongelui na deze botsing zon der meer wegreden was minder be leefd. De rijkspolitie heeft de stu denten te Domburg aangehouden. Procesverbaal werd opgemaakt en de Nieuwe gemeenteontvanger te Wissekerke. Riolerings- en bestratingsplan werd goedgekeurd. De gemeenteraad van Wisse- kex-ke heeft in een wel zeer lang durige bijeenkomst men verga derde van 's middags 2 tot 's avonds 8 uur zyn goedkeuring gehecht aan het riolerings- en bestratings plan. Men hoopt met dit werk bin nen korte tijd te kunnen beginnenn de aanbesteding is zeer spoedig te verwachten. Ook werd besloten, zy het niet met algemene stemmen, om een stuk grond te Geersdyk te hux-en en dit tot voetbalterrein te bestemmen. Met één stem tegen (die van de heer M. J. Bustraan), werd verder een vooi*- stel van B. en W. aanvaard tot aan koop van een voetbal- en bouwter rein voor de gemeente van de familie de Kam. Met algemene stemmen werd tot gemeente-ontvanger benoemd als op volger vè,n de heer B. Kramer, de heer G. van Hekken, die met 'deze benoeming geluk werd gewenst dooi de bui-g'emeestexy de heer J. J. v. d. Maas en het ï-aadslid de heer de Puit. In de vergadering werd een brief van de Prov. Stoombootdiensten ter tafel gebracht, waarin wordt ver klaard, dat getracht zal worden op het veer VeereKamperland in de winter een latere boot te laten varen. BENOEMING. Benoemd tot leraar aan de C. Blaa rebocr Nijverheidsschool te Schagen N H. de heer A. J. de Vos Burchart te 1 I Vlissingen. J WALCHEREN Middelburg DE LAATSTE KERMISAVOND. Zaterdagavond om 12 uur is de jaa: lijkse Middelburgse kermis weer ge sloten "en spoedig daarna wex-d reeds hier en daar met ae afbraak begonnen. De laatste avond was het buitenge woon druk en déden de vermaakin- richtingen en kramen prima zaken. GESLAAGD. Het vakdiploma voor de brandstof- fenhandel werd te Rotterdam behaald door de heer C. van Molenbroek te Middelburg. BENOEMING ONDERWIJZERES. Aan de Chr. school voor buitenge- woc- lager onderwijs te Middelburg, werd-tot ondex-wyzeres benoemd mej. S. N. E. Grondel te Delfzijl. Ds. A. £>E VRIES VERLAAT MIDDELBURG. In de Zondag gehouden kei-k- diensten heeft ds. A. de Vries, Ned. Hex-v. predikant te Middelburg,' me degedeeld, dat hjj het op hem uitge bracht beroep door de Ned. Herv. gemeente te Zeist heeft aangenomen. Het betreft hier de vacature dr. H. Berkhof, die door de Generale Synode tot directeur van het seminarium voor predikanten werd benoemd. Ds. dc Vries was aanvankelyk hulpprediker in Den Haag en diende vervolgens de Ned. Herv. gemeente van Heukelen (Z.H.). waarna hij 23 Februari 1947 te Middelburg zijn in trede deed. Ds. de Vries is thans se- cretarïs van de Kerkeraad. voorzit ter van het bestuux- der school aan het Molenwatex-, praeses van de clas sis Walchei-en der Ned. Hex-v. kerk, voorzitter van de vereniging „Kin- derzorg" en van het Chr. Militair Te huis. redacteur van .Gemeenteleven", Voorzitter van de Herv. Jeugdraad, terwijl hij 'voorts godsdienstonderwijs geeft aan diverse scholen. UIT HET ZAKENLEVEN. TWEE NIEUWE ZAKEN. Wedei-öm zijn in Middelburg twee nieuwe zaken geopend. De heer G. MUlder vestigde zijn meubelstoffeer- inrichting in hét onlangs leeg gekomen pand Kromme Weele 2123. waardoor hij dë beséhikking heeft gekregen over een fraaie ruimte, waarop zijn bedrijf zeker aanspraak mag maken, In een nieuwgebouwd perceel aan de Lange Delft werd Zaterdag de bakke rij Blok geopend. De moderne, effi ciënt ingerichte winkelruimte, waaraan twee mooie étalages grenzen, stond ter gelegenheid van de opening vol met fraaie bloemstukken, die het interieur van deze fonkelnieuwe zaak een fees telijke aanblik verleenden. Op 16 Augustus zal 's avonds van 9 tot half elf in de eex-ste binnenha ven te "Vlissingen een grote water revue worden gegeven. Zijne Door natte Majesteit Neptunus, zal ge huldigd worden bij het 5000-jarig bestaan van zyn rijk. Aan dit water- festijn zullen de Vlissingse- en Mid delburgse Reddingsbrigade, de Jachtclub en leden van de signaal afdeling van „Ons Genoegen" deel nemen. Op het programma staan: aankomst van Z. M. Neptunus, een bloemenhulde, een inspectie van de tx-oepen door Z.M., een vlootrevue, een demonstratie van komisch sprin gen door de heer de Haas uit Den Haag, een gymnastiekuitvoering, een lampionoptocht en een slotpolonaise door alle medewerkenden, incluis Neptunus. Vex-schillende instanties, zoals de Kon. My. „De Schelde", de gemeente, de Kon. Marine en het Jia- venbedryf hebben x-eeds medewerking toegezegd en gegeven. Het zwem schip werd door de Vlissingse red dingsbrigade welwillend voor dit doel afgestaan. De eerste binnenhaven zal die avond voor alle watervex-keer geslo ten zijn. De commissaris van politie heeft als parkeerterrein de kolen- losplaats der N.S. aangewezen. Kustlicht bij Anna Jacobapolder. Op de dijk van St Philipèland is op 51°-39'-10" en 4°-7,-6" het licht van Anixa Jacobapolder ontstoken, tonende een groen-rood-wit onderbroken licht, elke 4 sec. helder 3 sec. hoogte licht bron 8 meter, zichtbaar gem. resp. 4.4- 5.3 en 7.5 zeemijl. Het licht is zichtbaar wit van .51° door 0. tot in 100°. rood tot in 143°, wit tot in 146c, groen tot in 172°. ove rigens verduisterd. De tijdelijk gelegde RZHS lichtboei Kr.-Sl. wordt op of omstreeks 7 Aug. vervangen door dc RZHS bolton met ruit Kr.-Sl. 1 O.- en W.-Souburg EXAMEN ELEMENTAIRE VERPLEGING. Donderdag werd te Souburg exa men afgenomen ter verkrijging van het diploma elementaire verpleging. Een cursus die oen tijdsduur *ad van 4 maanden en geleid werd door mevrouw Leenhouts, die het practi- s<?he en zuster Vermaas, die het the oretische gedeelte had verzorgd, 't Examen werd afgenomen door dr. Bloos, dr. van Bockelen zuster van Spee, directrice van het Gasthuis te Middelburg. Geslaagd zijn de dames mevrouw van Houten-Vei-nhout, Jans de Wit te, Leni ansen. allen te Souburg en mevrouw Abrahamse-Dingemanse en Corrie Karelse, beiden te Nieuw- en St. Joosland. Afgewezen zyn 7 can didates VERGADERING SCHOOL MET DE BIJBEL. Vrijdagavond hield de vereniging „School met de Bybel" tc Souburg een ledenvergadering onder vooi-zit- terschaD van de heer A. Arendse. Punt van behandeling was „samen werking met de vereniging voor C. V. O. te Souburg voor het 7e en 8e leerjaar." In de vergadering van 24 Juli kon geen beslissing wordern ge nomen alvorens advies was ingewon nen by mr. Hangebroek te 's-Gra- venhage, secretaris Schoolraad Ver eniging School met de Bybel. Zijn advies werd thans voorgelezen en in bespreking gegeven. Nadat verschil lende vragen waren beantwoord, werd besloten tot samenwerking over te gaan. Een ontwerp-regle- ment zal aan mr. Hangeboek wor den toegezonden voor eventuele wij zigingen. Het bestuur zal een advies commissie benoemen. Indien ook het bestuur voor C.V.O. met een en ander accoord kan gaan. zal dus 't 7e en 8e leerjaar van beide scholen worden samengevoegd en zullen deze klassen in de Julianaschool woxxlen ondergebracht. Een speciaal lesroos ter wordt hiervoor samengesteld. Vrouwenpolder KINDEREN UIT KAMPEREN. De kleine meisjes- en knapenvereni- ging op geref. grondslag art. 31 K.O. uit Vrouwenpolder fcampeei-de te Acht bij Eindhoven. De groten gingen per fiets en de kleinen per trein. Er werd een fietstocht gemaakt door de omgeving, waarbij het vliegveld werd bezocht. Alle kinderen kwamen zeer voldaan weer thuis. Geslaagd voor coupeuse. jnej. L. Bal- jeu te Vlissingen, voor eostumière de da mes B. de Visser te Serooskerke en M. v. Damme te Middelburg. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 4 Aug. Santa Lucia van Bayonne, S Aug. Jantje Ep- pienna van Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen: 5 Aug. Atlantic van Llanelly. Stad Haarlem van Safi naar Sas van Gent. Vlissingen vertrokken: 4 Aug. Thea Goedkoop naar Stralsund. Maraat V. naar Queesnbor ough Gepasseerd van Antwerpen: 5 Aug. Johnny naar Gefule. MIDDELBURG. Vandaag: Electro: Maar Julia toch.,, (a.l.) 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Tlie blue lamp (18 jr.), 8 uur. Morgen: Eleetro: Salto mortale, 7 en 3.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra: „Ik ben een kleur ling". (13 j.) 7 en 9 uur. Luxor: „De tijd. de plaats cn het meisje" (alle leelt.). 8 uur. Morgen: Alhambra: „Movie Crazy" (alle leeft.), 7 en 9 uur; Luxor: „Boule vard der Hartstochten" (18 J.), 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2