PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerikaans bruggehoofd op Korea loopt gevaar BILT Noordelijke reserves in de strijd Op Soestdijk hangt een paardehoofdstel aan de muur „BOYCOT WALLONIË" ZEGGEN TELEURGESTELDE VLAMINGEN IN MAKASSAR ZIJN BLOEDIGE ONLUSTEN UITGEBROKEN DE WALCHERSE BADPLAATSEN BELEVEN BEST SEIZOEN Vuurpijl vloog in het publiek. DE VOORSPELT: 193e Jaargang - No. 183 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintyn. PL verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3,90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKEN5E COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 7 Aug. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12 .30. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max.8regels): van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vllgslngen Walstr 88—60. tel 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr 12, tel. 102; Terneuzen: Brouwerljstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 20 Deze week wordt beslissende slag verwacht. De Noordkoreaanse troepen zijn er Zaterdag in geslaagd de rivier de Naktong over te steken en bedreigen thans de beide steden Taegoe en Poesan. In Mac Arthurs legerbericht van gisteren werden Noordelijke infiltraties over het gehele front gemeld. Indien Taegoe en Poesan vallen loopt het gehele Amerikaanse bruggehoofd ernstig gevaar, zodat de ko mende dagen zware strijd te verwachten valt. Oorlogscorrespondent Lackie McDo nald van de Daily Mail seinde Zater dag uit Korea: In het grimmige Koreaanse poker- spel gooit de vijand thans zijn laatste troeven op tafel en hoewel het Ame rikaanse hoofdkwartier de terugtrek king naar de nieuwe verdedigingslinie 'die het kost wat kost van plan is vast te houden als „geheel volgens plan" beschreef, is vandaag gebleken, dat de Noord-Koreanen nog over ge heel nieuwe reserves beschikken, waarvan men het bestaan tot nu toe niet ontdekt had. Een deel hiervan be staat uit grote troepentransporten, die per trein aangevoerd worden uit het Noorden langs de Oostkust, tussen Chongjin. nabij de grens van Mand- sjoerije en Hong-Won op de 40e pa rallel. Het belang, dat de vijand hecht aan de aankomst van deze over grote af stand aan te voeren versterkingen, blijkt uit de moéite, die hij zich geeft om een camouflerend rookgordijn te leggen over het spoorwegemplacement te Chongjin. waar de troepen waar schijnlijk hun treinreis aanvangen. De herkomst en identiteit van deze troe pen is momenteel nog een mysterie, maar er kan aan worden herinnerd, dat er 1.400.000 Koreanen in Mand- sjeerije wonen en de mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht, dat de Noord-Koreaanse regering erin ge slaagd is een deel van hen over te ha len aan de huidige campagne deel te nemen. Een andere groep Noord-Koreaanse versterkingen, die men heeft waarge nomen, is een colonne van 45 tanks die zich in Zuidwaartse richting van Taejon beweegt. Deze zijn vermoede lijk op weg naar de sector van het front tussen Chinjoe en Masan, waar de vijand een troepensterkte van drie divisies geconcentreerd heeft. De Amerikaanse troepen krijgen de beschikking over een nieuw anti-tank granaat. waarvan ze evenwel een zeer zuinig gebruik moeten maken, daar het nieuwe wapen nog maar in be perkte mate voorhanden is. VRIJWILLIGERS. Meer dan zesduizend Nieuwzeelan- ders. onder wie 110 officieren, hebben zich als vrijwilligers voor het Nieuw- zeelandse contingent aangemeld, zo heeft een woordvoerder van het leger meegedeeld. De recrutering is Zater dag geëindigd. Een contingent van 4500 Turkse sol daten staat gereed om tegen 20 Aug. naar het strijdtoneel te vertrekken, zo verneemt Reuter uit Stamboel. De Noordkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft een telegram gezonden aan de voorzitter van de Veiligheidsraad. Jacob Malik, waarin geprotesteerd wordt tegen „de onge breidelde Amerikaanse bombardemen ten op Koreaanse steden". „Indien de ze barbaarse daden niet terstond op houden zullen de betrokken landen verantwoordelijk gesteld worden voor de gevolgen", aldus het telegram. Chinees-Russische besprekingen over Formosa, MOLOTOV IN PEKING? Een Amerikaanse radio-correspon dent te Tokio meldde Zondag, dat Molotov te Peking is aangekomen voor besprekingen met de Chinese communistische leider, Mao Tse- toeng. Molotov was vergezeld van hoge militaire en politieke adviseurs. Het bericht, dat uit betrouwbare bron afkomstig heette te zijn, kon tot dusver niet worden bevestigd. In politieke kringen te Hongkong acht men het zeker, dat Moskou en Peking thans besprekingen voeren over de houding, die Moskou zal aan nemen, wanneer de Chinese commu nisten bij hun aanval op Formosa op Amerikaanse tegenstand stuiten. De Amerikaanse stafchefs ver wachten, dat de Chinese communisten tegen 15 September zullen pogen Formosa te bezetten, aldus een be richt in de „New York Post". Van Buckingham Palacé wordt ver nomen dat prinses Elisabeth de geboorte van haar tweede kind over een week verwacht. Men verklaart ten paleize dat hét kind. j het een meisje is, Anne zal genoemd worden. Jarige prinses proefde van Indianendrank. Sinds Zaterdagmorgen hangt in paleis Soestdijk een paardehoofdstel aan de muur. Of beter er hangen er twee. Het was het cadeau, dat het garderegiment „Prinses Irene" de jarige prinses Irene aanbood. De Za terdag 11 jaar geworden prinses en haar oudste zusje Beatrix vlogen di rect na de aanbieding door een dele gatie van het garderegiment, op het originele cadeau af en bekeken het van alle kanten. Ook de Koningin kwam er bij staan. „Het zijn twee paardehoofdstellen", zei de Koningin, „daar profiteer jij maar van Trix". „Natuurlijk", was het antwoord, „Irene kan toch niet met twee paar dehoofdstellen tegelijk rijden". De paardehoofdstellen waren niet de eerste cadeaux, die Zaterdag op Soestdijk werden binnengedragen. Het eerste aanbiedingsrecht viel dit maal ten deel aan de Luchtstrijd krachten, die namens alle strijd krachten de gebruikelijke cassette met tafelzilver aanbood, gevolgd door een enorme taart waarop een reusachtige Gloster Meteor van mar- sepain zweefde. Twee en dertig pond woog deze reus van een taait. Elf kaarsjes omkransten het gevaarte. Na de militairen kwamen de pad- vindsters. Het was een groep van de Nederlandse Gidsenbeweging uit Heemstede, die thans in Soest kam peert. Het was een soort kabouter huisje met electrisch licht erin, dat de padvindsters aanboden. Op een gegeven moment was de in de zon badende tuin achter het pa leis, waar de aanbiedingen plaats vonden, vervuld van Indianengehuil. Vijf „Indianen", kersvers uit het padvinderskamp Ommen, boden de jarige prinses met veel ceremonieel een Indianendrank, het „ideale vuur water" bekend om zijn verkwik kende geest aan, waarvan ook de Koninklijke familie moest proeven. Het vuurwater bleek overigens een drank te zijn, waartegen de Bond van Geheelonthouders niet het min ste bezwaar zou kunnen hebben. De leden van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis, die op 't ogenblik in Nederland vertoeven, boden prin ses Irene een boek aan. Toen kwam de bokkewagen en daarmee de verjaardagsrit. Alle prin sesjes klommen er in en onder luide toejuichingen verdwenen de jarige en haar zusjes in de uitgestrekte tuinen achter het paleis. Binnenkort verloving van prins Boudewijn? Nog steeds is de rust in België niet geheel terug gekeerd. In Vlaande ren hebben teleurgestelde C.V.P.-leden een organisatie opgericht, „Volks- vveerstand" geheten, die propaganda zal maken voor de boycot van goe deren uit Wallonië. De oprichters van „Volksweerstand" verwyten de regering „zwakheid" en noemen de socialistische party „de Belgische sa bo tage-pa rtij. Zondagmiddag is het in het cen trum van Brussel tot relletjes geko men, toen een ^roep van 200 demon strerende komngsgezinden tussen anti-Leopoldisten terecht kwam. Er ontstond een vuistgevecht, waaraan de politie met de gummistok een eind moest maken. Vier betogers werden gewond. De partijraad van de C.V.P. heeft besloten tegen 10 en 17 September een buitengewoon nationaal congres bijeen te roepen. De voorzitter van de partij en de leden van het natio nale comité zullen dan hun ontslag aanbieden. Er is een commissie van onder zoek ingesteld, die het congres ver slag zal uitbrengen over de jongste gebeurtenissen. VERLOVING BOUDEWIJN Volgens een Belgisch Katholiek blad is de verloving van prins Bou- deivyn met de Belgische prinses Eli zabeth de Merode te verwachten. Het blad verneemt, dat de verlo ving op verzoek van de kroonprins zal worden bespoedigd, zodat het huwelyk nog vóór 7 September 1951, wanneer prins Boudewijn de troon zal bestijgen, kan worden voltrok ken. „De toekomstige koningin van Bel gië", zo besluit het blad, „behoort tot een prinselijke familie van Bel- De stralende zon was een echte verjaarsverrasslng voor Prinses Irene, die hierdoor in staat was haar gasten in de tuin te ontvangen. De leden van het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis, die o p het ogenblik in Nederland vertoeven, waren naar Soestdyk gekomen om de prinses een boek aan te bieden (links boven). Namens het gehele Nederlandse leger bood een deputatie van de luchtstrydkrachten een deel van de cassette aan, die pas over enige jaren compleet zal zyn (rechts boven). Als Indianen geklede padvinders uit Ommen hadden voor de jarige 'n fles „vuurwater" meegebracht (links onder). Ook de meisjespadvinders kwamen haar medepadvindst er gelukwensen, en schonken haar een schemerlampje, in de vorm van een kabouterhuisje (rechts onder). gië, die sedert 1830 innig schiedenis van ons land met de ge verbonden Volgens het wetsontwerp op de machtsoverdracht blyft koning Leo pold formeel koning tót de troons bestijging van de kroonprins. Zijn voornemen om zich van politiek te onthouden, eist echter de overdracht van zijn bevoegdheden aan een be- waarder van de koninklijke macht. De grondwet geeft daaraan de rechtsvorm van het regentschap. Het wetsontwerp wordt achter eenvolgens door beide Kamers aan genomen, door de koning bekrach tigd en in het staatsblad bekend ge maakt. Op dat jigenblik treedt zij in werking. Er i^fgeen stemming over de persoon dóch alleen over de tekst van het decreet. Dinsdag zal de- Kamer bijeenko men ter bespreking van het wets ontwerp. Waarschijnlijk zal prins Boudewijn Donderdag de eed afleg gen. Op het landgoed „De Rovert" te Goirle zullen Dinsdag 15. Augustus de gij zelaars herdacht worden die op 15 Augus tus en 16 October 1942 door de bezetters werden gefusilleerd. Rotterdam Ahoy verwacht millloenste bezoeker. PERMANENT VERMAAK CENTRUM IN ROTTERDAM. „Rotterdam Ahoy" verwacht in het begin van deze week reeds de mil- lioenste bezoeker. Een niet onbelang rijk aandeel in het attractieve van deze expositie neemt het vermaak- centrum in met „Oudt Rotterdam" als middelpunt. Naar wij vernemen worden er plannen overwogen om Rotterdam van een permanent ver- rttaakcentrifm të voorzien in dezelfde geest. Mysterie in Hengelo opgelost. NAAM VAN VERPLEEGSTER BEKEND. De naam van de verpleegster, die Donderdagavond laat even buiten Hengelo bewusteloos op de weg werd gevonden, is nu bekend. Het meisje, H. K. genaamd, had ziclt tijdens haar verlof van de psychiatrische inrich ting „Maasoord" te Rotterdam (waar zij verpleegd werd) als leerling-ver pleegster aangemeld bij het Ned. Herv. gesticht voor zenuw- en gees tesziekten „Zon en Schild" te Amers foort. In deze inrichting, waar men voortdurend verlegen zit om leer ling-verpleegsters, had men haar aangenomen. Donderdag, de dag waarop zij des avonds te Hengelo gevonden werd. had zij een vrije dag. Mogelijk is zy daardoor niet terstond vermist. Botsingen tussen Nederlandse en Indonesische troepen. De spanning tussen Nederlandse en Indonesische strijdkrachten in en rond Makassar, die reeds gedurende enige dagen zeer hevig was geweest, Is tot een uitbarsting gekomen. Volgens een telegram van Aneta moet het tot bloedige botsingen zijn gekomen. De ongeregeldheden zijn Zaterdagavond begonnen toen gueril la's het kampement van het Kon. Leger (kampement van oud-K.N.I.L- troepen, die thans K.L.-status hebben) overvielen. Hierop zijn de voor malige K.N.I.L.-soldaten Zondagavond tot de aanval overgegaan en veegden Makkassar schoon. Uit de schaarse berichten, die over dit ernstig incident binnenkomen, valt op te maken, dat een vliegtuig het militaire kampement van de lucht uit heeft gemitrailleex'd. Volgens onbevestigde geruchten zou ook de stad Makassar van de haven uit beschoten zijn. Radio Makassar was Zondag niet in de lucht, terwijl de P.T.T.-zender Makassar Zaterdagmid dag plotseling uitvieL Via radio-Djakarta hebben generaal- majoor J. A. Scheffelaar, de comman dant der Nederlandse rayons in Indo nesië en kolonel Simatupang. chef-staf van de A.P.R.I.S., tot de Nederlandse en de Indonesische strijdkrachten een oproep gericht, waarin wordt aange drongen op het onmiddellijk staken van vijandelijkheden om en in Makas- Populariteit van Waicherse kust wordt steeds groter. Nergens zal de vorige week zo veelvuldig en zo hartgrondig gemop perd zijn op het slechte weer als in de badplaatsen. Men moet wel uiter mate stoïcyns zijn aangelegd om als hotel- of pensiongast zonder mokken de regen langs de ruiten te zien stromen, als kampeerder zonder wrevel zyn tentje onder de rukwinden te voelen beven. maken. Walcheren als vacantie-oord bezit thans meer „goodwill" dan ooit te voren; deze moet men zien te be houden en zo mogeiyk te doen toene men. De resultaten van een goedge- voerde propaganda-actie laten zelden lang op zich wachten. V.V.V. maak te in Engeland veel reclame voor de additionele dagdienst Folkestone— Vlissingen v.v. van de My „Zeeland"; het gevolg is een in vergelijking met vorig jaar verheugende toename van het aantal Britten, die mei de „Meck lenburg" oversteken en hun vacan- tie op Walcheren doorbrengen. De perscampagne „Vlissingen, de bad plaats van Brabant", leverde de Scheldestad talloze Brabantse dag jesmensen èn logé's op. Ook het on langs uitgezonden korte radio-klank beeld over Zoutelande bleek een re clame-medium zonder weerga te zyn en bezorgde deze badplaats vele gas ten, die waarschijnlijk nog eens te rugkomen ook. Propaganda wierp vruchten af. „Wy hebben nog niet veel zomer gehad", zeiden de mensen én de ve len, die in deze maanden voor een heel jaar moeten verdienen, verdeel den hun sombere blikken tussen de kalender en het uitspansel. Maar wil dat nu zeggen, dat de waterige we ken het seizoen min of meer hebben verknoeid Om een antwoord op deze vraag te krijgen, stelden wij een onderzoek in op Wacheren en daarbij bleek ons, dat het tegendeel het geval is: in alle badplaatsen, die het eiland bezit, is men „dik tevre den". „Wanneer het weer zich ver der goed houdt en het najaar, niet te snel invalt, kunnen we zelfs van een prima seizoen spreken", ver telde een hotel-exploitant. Weinige van zyn colléga's zijn het daarmee niet eens, weinig V.V.V.-bestuur- ders, obers, ijs-, prentbriefkaarten en fruitverkopers, die deze opinie niet tot de hunne kunnen maken. Wij zijn nu midden in het seizoen en het is nog te vroeg om al conclu sies over badverkeer en vreemde- lingenbezoek te trekken. Maar men kan wel al duidelijk constateren, dat de populariteit van de Waicherse kust nog ieder jaar toeneemt, dat steeds meer vacantiegangers-in-spé in binnen- en buitenland de kaart van Zeeland ter hand nemen, wan neer zij hun plannen voor hun vrije weken gaan bouwen. Dit bewyst weer eens de noodzaak om propaganda, véél propaganda te aantal dagjesmensen, dat op het VLISSINGEN IN TREK De directeur van de V.V.V.-Vlis- singen. de heer E. Smit, vertelde ons, dat de hotels en pensions in Zeeland's grootste badplaats voort durend goed bezet zyn, ook al is er natuurlijk nog wel plaats te krijgen. Gelukkig bereiken het V.V.V.-be- stuur geen klachten meer over het waterprobleem; zeker gaan tenge volge daarvan thans geen gasten voor Vlissingen verloren. Evenmin bestaat er reden tot klagen over het strand en aan de boulevard neer strijkt. Het zou Water naar de Wes ter schelde dragen zyn, wanneer ver klaard zou worden, dat het meren deel van de buitenlandse dagtoeristen Belgen zijn: geen Zeeuw, die dè.t niet weet! By drommen komen onze Zuiderburen koningskwestie of géén koningskwestie naar het ge liefde Walcheren, dat voor hen drie brandpunten heeft: MicMelburg, Vlissingen en Veere. Hierboven schreven wij reeds, dat ook talryke Engelsen het eiland fre quenteren. Voorts ziet men er veel Zwitsers, nu en dan wat Zweden en Fransen en een enkele maal Ame rikanen in paleizen van auto's. De heer P. J. Elout, die de ziel is van het vreemdelingenverkeer in Nederland's familiebadplaats bij uit stek, Domburg, wist ons te vertel len, dat ook in deze gemeente de hotels en pensions behoorlyk bezet zijn. Op enkele gaatjes na is alles vol, maar tegen het einde van deze maand zullen er wat meer bedden be schikbaar komen, zij het dan ook niet veel. Men streeft er naar de badgasten zoveel mogelijk ontspan ning te bieden; zo staan voor de 2e helft van Augustus tenniswedstrij den op de kalender. OOK DAGJESMENSEN Op sommige dagen heeft Domburg kolossaal veel bezoek van dagtoeris ten. Bij iedere nieuwe bus, die de Dorpsstraat in rijdt, wordt de glim lach van de exploitanten en kellhers der café-restaurants breder en dat is begrijpelijk ook. Overigens is Dom burg by de kampeerders eveneens zeer in trek: er staan thans heel wat tenten uitgespannen op het aar dige kampeerterrein by „Het Hof Domburg". In Zoutelande zijn dit jaar ook meer kampeerders dan anders, ver namen wy van burgemeester D. Kodde. Deze was van mening, dat, in het geval tot in het najaar gas ten komen, dit seizoen net zo ge slaagd zal zyn als dat van 1947, een topjaar voor Zoutelande. Practisch alle slaapgelegenheden zijn bezet, door Nederlanders zowel als door Belgen. „Zoutelande handhaaft zyn repu tatie van familiebadplaats; momen teel struikel je zo wat over de kin deren, die door de gemeente dwar relen", aldus burgemeester Kodde. „In vele gevallen kwamen him groot ouders ook al ieder jaar de var cantie in Zoutelande doorbrengen; wie durft dan nog te zeggen, dat wy hier geen toekomst hebben?" Zijn collega van Oostkapelle. bur gemeester F. G. Sprenger. is ook best te spreken over dit seizoen. Vrijwel alle pensions zijn vol en op het zomerwoningenterrein heerst n drukte van belang: het gemeentebe stuur overweegt dit terrein voor het volgende seizoen uit te breiden. „Jammer, dat wy niet over voldoen de kampeerruimte beschikken", vindt de burgervader, „maar we kun nen nu eenmaal moeilijk al onze x*e- creatiegebieden aan de kampeerders opofferen!" De pensions in Dishoek hebben eveneens volle registers. Dat Koude- kerke's badstrand vooral bij de dag- uitgaanders bijzonder populair is, mag algemeen bekend worden veron dersteld. BADSTRAND VROUWENPOLDER „Bij ons is ook alles eivol", vertel de vol vreugde een V.V.V.- functio naris uit Vrouwenpolder. Het dames bezoek is groter dan vorig jaar. En alle activiteit richt zich op het bad strand van Vrouwenpolder; de be langstelling voor Oranjezon neemt wat af, ook al, omdat zich hier het gemeentelijk waterleidingbedrijf van Middelburg bevindt met alle conse quenties van dien". Zoals het in Walcheren is, zo is het ook aan de andere Zeeuwse kus ten. Speciale vexxnelding verdient het, dat zich in de kop van Schou wen, met name in Renesse, een ver heugende kampeeractiviteit ontwik kelt. Het is daar mogelijk voor zeer lage prys een ideale vacantie door te brengen, mitsde zon de kam peerders niet in de steek laat. Want ook in Renesse en Burgh, in Cad- zand en in Groede klinkt de ver- sar en verder zinloos bloedvergieten te voorkomen. De Sultan van Djokja heeft Zondag avond met de legerautoriteiten van de R.I.S. besprekingen gehouden over de situatie in Oost-Indonesië. Kolonel Kawilarang is met een opdracht van de Sultan van Djokja naar Makassar gezonden om het vuren te doen sta ken. Zondag vertrokken nog Garuda- vliegtuigen naar Oost-Indonesië, doch met ingang van vandaag zijn vluchten naar het vliegveld Mandai. 22 kilome ter van Makassar, voorlopig stopgezet. Drie toeschouwers gewond. Zaterdagavond heeft zich by een vuurwerk te Zandvoort, dat door on geveer 20.000 personen werd bijge woond, een vry ernstig ongeluk voor gedaan, daar een vuurpijl horizon taal in het publiek vloog. Een 61- jarige vrouw uit Hoorn liep brand wonden op aan gelaat, armen en benen. Een 49-jarige Amsterdammer eveneens aan armen en benen en een 9-jarige jongen uit Zandvoort aan het gelaat. Verscheidene personen kregen voorts brandschade aan kle dingstukken. Kindje raakte te water en verdronk. Het vijfjarig dochtertje van kie heer D. L. van Leeuwen uit Rotter dam, matroos op de sleepboot „Sha- kespeare", is, toen deze boot aan de Loskade te Middelburg lag, spelen derwijs te water gex-aakt en verdron ken. Doordat het meisje stikte, kwa.rx het lichaampje boven dryven en dit werd door de moeder ontdekt. Vanaf de wal schoot hulp toe; het kindje werd met een roeiboot naar de Ka- naalweg gebracht en na aankomst van dokter A. J. de Weerd uit Nieuw en St. Joosland geen enkele Mid delburgse arts was bereikbaar naar het Gasthuis vervoerd. De le vensgeesten waren echter reeds ge weken. Een van de nog in leven zijnde klei ne groep van pioniers van de sociaal democratie en van de moderne vakbewe ging in Nederland. J. Oudegeest, vierde Zaterdag zijn 80ste verjaardag. WARM WEER Geldig tot Maandagavond. Warm en tamelijk zonnig weer met een kans op enkele verspreide onweersbuien in de namiddag. Aan- vankeijjk nog zwakke tot matige zuchting: „Als nu De Büt maar een 1 wind tussen Oost e© Zuid, latei* beetje wil meewerken......" zwakke veranderlijke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1