Bouw der spits van Middelburgs Lange Jan begonnen JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Markante verschillen met vroegere torenbekroning V WESTERLING VOOR HET HOF VAN APPEL TE SINGAPORE IN TIEN JAAR KREEG BELGIE 50 MEER AUTO'S DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 WAAROM MOEST HET TIEN JAREN DUREN Eindeljjk heeft, zoals reeds gemeld, de Rijksdienst voor de Monumenten zorg het ontwerp voor de spits van de .Lange Jan" te Middelburg goedge keurd. Niet minder dan tien lange jaren gingen voorbij voordat met de bouw begonnen kon worden. Van de vroegere vormgeving is In belangrijke mate afgeweken. Om een goed beeld te kunnen krij gen van de nieuwe bekroning en een vergelijking te kunnen maken met die van vóór Mei 1940, reproduceren wij hierbij twee tekeningen, één van de oude en één van de nieuwe spits. Direct valt in het oog, dat de nieuwe slechts weinig hoger zal worden dan de oude, nl. plm. 1.50 m. op een tota le torenhoogte van 87 m. Ook is dui delijk waarneembaar, dat het onder ste gedeelte van de nieuwe spits tot de kroonlijst meer naar boven is op getrokken, terwijl het bovenste ge deelte juist meer is ingedrukt ten opzichte van de vroegere vormge ving. Zoals wij in onze uitvoerige re portage van 30 Dec. jl. reeds schre ven, is deze wijziging een gevolg van nieuwe inzichten ten aanzien van het ophangen der klokken van 't caril lon, waardoor deze klokken in één vlak komen te hangen. Hierdoor moest vanzelfsprekend dit gedeelte van de spits hoger worden, zodat het tweede plat (boven de kroonlijst) op een aanmerkelijk grotere hoogte komt te liggen. Om echter niet te grote gaten tussen de hoekstijlen te krijgen, is een tussenstijl gedacht. Zoals uit de tekening te zien is, komt het eerste plat te vervallen. De omloop boven de voet krijgt inplaats van een ijzeren hekje een balustra de met op elk der hoeken van de to ren een soort pinakel. De pinakels zijn gelukkig thans minder groot ge dacht dan in het voorlaatste ont werp. De wijzerplaten, die vóór de oorlog óp het onderste gedeelte van de spits waren aangebracht, waren in het ontwerp, waarvan wg vorig jaar een foto publiceerden, op het bo venste gedeelte van de stenen toren voet geprojecteerd, hetgeen o.i. een grote verbetering was in vergelijking met de oude toestand. Het is dan ook niet geheel te begrijpen, waarom de ze wijzerplaten in het goedgekeurde ontwerp op de oude plaats zijn ge dacht, zij het dan dat zij nu op een soort uitgebouwde kasten worden aangebracht. MINDER SLANK. Het tweede plat is gehandhaafd, het ijzeren hekje heeft plaats moeten maken voor een balustrade, eveneens met op elke hoek van de spits een pinakel. Vanaf dit gedeelte tot het haantje van de toren komt de spits ons min der fraai voor. In hoofdzaak is dit te wijten aan de balustrade met pina kels en peer. Deze laatste heeft een meer gedrukte vorm gekregen en maakte vroeger een veel rijziger in druk. DE STEIGERS WORDEN HOGER OPGETROKKEN een gevaarlijk werkje.... N.V.V. en de internationale toestand. Op een te Amsterdam gehouden be sloten vergadering hebben de hoofd besturen van de bij het N.V.V. aan gesloten organisaties de huidige in ternationale toestand besproken en een resolutie aangenomen, waarin geconcludeerd wordt, dat de er- de zogenaamde „Miin- i ek" bewezen hebben, dat "et bukken voor agressie de XÜnH wordt gered, doch inte- c, t oorlogsgevaar wordt ver groot. Slechts een systeem van col- biedt een moge- lijkheid tot behoud van vrede en vrij- v v 3? de res°lutie betuigt het N. t zgn instemming met de beslui ten van de Veiligheidsraad der V.N. Levenslange gevangenisstraf veranderd in 15 ]aar. 9o*?o!u.ï?a£.gse Gerechtshof heeft de Z9-jarige C. van L. uit Capelle aan ae LJssel, die in het najaar van 1949 zgn vrouw om het leven heeft ge bracht, veroordeeld tot 15 jaar ge- met aftrek en ter be- van de regering, indertijd veroordeelde de Rotterdam se rechtbank hem tot levenslange gevangenisstraf. De procureur-fis- by het Haagse Gerechtshof re- S-Üev e 14 dagen geleden, na be handeling van deze zaak voor het i10* bevestiging van het vonnis van ae Rotterdamse rechtbank. Hoewel er ogenschijnlijk weinig verschil bestaat tussen nieuwe en oude spits (hetzelfde aantal geledin gen!), zijn dus bij een serieuze bestu dering toch markante verschillen aan te wijzen. Wij herhalen onze des tijds reeds weergegeven zienswijze, dat over het geheel genomen het nieuwe ontwerp wat zwaarder en drukker aandoet dan de voormalige spits, die wij slanker, rijziger en speelser vonden. Dit idee zal nog versterkt worden door de balustra des en pinakels, welke de toren de eenvoud van vroeger wellicht kun nen ontnemen. ZUTPHEN: TWEE JAAR Destijds hebben wij reeds de vraag opgeworpen, waarom het maar liefst tien jaar moest duren voordat de vorm van de spits kon worden vast gesteld en waarom van de oude vormgeving moest worden afgewe ken. Op 30 Maart 1948 brandde de spits van de toren der St. Walburg- kerk in Zutphen af. De gothische on derbouw bleef, evenals destijds die in Middelburg, practisch gespaard. Voor het ontwerp van een nieuwe bekroning werd een prijsvraag uit geschreven en nu, twee jaar later, zijn de resultaten waarneembaar. En wat voor resultaten! Prachtige ont werpen zijn uit de bus gekomen, ont werpen van kunstenaars, die aan toonden met de traditie te durven breken. Men koos een spits, die niet is ontworpen naar historische vor men, doch die geheel deze tijd eigen is en niettemin volkomen harmo nieert met de gothische onderbouw. Alle negen bekroonde ontwerpen wa ren in deze geest opgezet. In onze vroegere publicaties over de Lange Jan wezen wij x-eeds op de prachtige bekroning eveneens in de geest van deze tijd van de toren in IJs- selstein (U), welke een 16e eeuwse onderbouw bezit. Waren deze denk- DE SPITS VAN DE LANGE JAN zoals zij was en worden zal „Kipperust" Yan Betje Wolf! Het historisch genootschap „Jan Adriaensz. Leeghwater" te Beemster heeft het uit 1660 date rende pand. de oude pastorie te Midflen-Beemster. waarin de bekende schrijfster Betje Wolff woonde en werkte van 1759 tot 1777. aangekocht. Het ligt in de bedoeling, daarin zijn oudheid kundige verzameling onder te brengen. Dit gebouw, waaxrvan het interieur in de loop der eeuwen weinig gewijzigd is. be vat o.ni. nog de werkkamer, door de schrijfster zelf „kippe rust" genoemd, die geheel in haar oorspronkelijke staat zal ^wordep ingericht. beelden ook in Middelburg niet te verwezenlijken geweest? Destjjds is ook de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn geweest om, met behoud van de elementen van vroeger, de nieuwe denkbeelden ten aanzien van het ophangen der klokken te realiseren in de oude spitsvorm. Hoe het zij, tien jaren moesten verstrijken alvorens met de bouw kon worden begonnen. Het stemt tot verheugenis, dat dit begin er thans is. Elke Middelburger kan momenteel zien, dat de- steigers hoger worden opgetrokken, een moeilijk karwei, dat allerminst van gevaar ontbloot is. „PASKLAAR". Binnen de reeds gemetselde stenen voet van de spits werd het ondei'ste gedeelte van de klokkenstoel opge steld; hierin komen de zware luid- klokken te hangen. Het bovenste ge deelte van de klokkenstoel, dat op de begane grond „pasklaar" werd ge maakt, zal bij de verdere opbouw t.z.t. in elkaar worden gezet. Voorts werden op de stenen voet zware muurplaten aangebracht, waarop la ter de stijlen (en tussenstijlen)die de kroonlijst zullen dragen, komen te rusten. Op de Bachtensteene tegenover de R.K. kerk is de eigenlijke werk plaats. Men is er dxaxk bezig met het eveneens pasklaar maken van ande re spitsonderdelen. Zware eikenhou ten balken, sommige met afmetin gen van 40 x 40 cm. en 8 m. lang worden door deskundige handen in elementen van de spits veranderd. Er wordt alleen eikenhout gebruikt, omdat dit taai en buigzaam is; de spits moet bij storm wat „mee kun nen geven". Al het hout wordt op de begane grond gerepareerd door be strijking met een bederfwerende, kleurloze vloeistof. Hopenljjk zal het grote en belang wekkende werk zonder veel tegen slagen tot een goed einde worden gebracht en zal Middelburg in 1953 wanneer het 850-jarig bestaan van de stad wordt herdacht weer een toren rijk zijn, waarop elke in woner trots mag zijn en die de vreemdelingen met bewondering zal vervullen Stopzetting van uitleveringsprocedure aan Indonesië gevraagd. Westerling heeft aan het Hof van Appèl te Singapore verzocht, de procedure van zijn uitlevering aan Indonesië stop te zetten. De zitting van het Hof trok slechts weinig publieke belangstelling. Westerling was gekleed in een lichtgrijze broek en een beige overhemd. Hij stond onder bewaking van een Maleise parketwacht met groene ba retten. Westerling's raadsman, de heer F. R. Massey, voerde aan, dat verdra gen tussen Engeland en Nederland geen rechtskracht hebben met be trekking tot Indonesië, onverschillig of Indonesië handelt als Verenigde Staten van Indonesië of als Indone sische Republiek. De rechter had tevoren een be zwaar van de pleiter voor de Indo nesische regering, sir Rowland Brad- dell. dat westerling's verzoek tot s/3pzetting van de uitleveringspro cedure niet in de juiste vorm was gegoten, niet-ontvankelijk verklaax-d. De waarnemende procureur-gene raal voor het gouvernement van Singapore, C. H. Butterfield, kondig de aan, dat hij op een later tijdstip bij het hof een expose zal indienen, handelend over het standpunt van de Engelse regering ten aanzien van verdragen met Nederland over Indo nesië, zulks „in verband met de daarbij betrokken politieke belan gen." De heer Massey stelde, dat het oorspronkelijk uitleveringsverdrag tussen Nederland en de Britse rege ring uitsluitend betrekking heeft op Indonesië zolang het nog een Ne derlandse kolonie was. Hg betoogde, dat het verdrag geen rechtsgeldig heid kan hebben met betrekking tot de nieuwe onafhankelijke Indonesi sche staat, waarover, Ingevolge de overeenkomst van de Ronde Tafel conferentie, „Nederland geen schijn of schaduw van souvereiniteit of ge zag heeft". Westerling's raadsman voerde verder aan, dat, zelfs al had het Nederlands-Britse verdrag van 1870 oorspronkelij'k betrekking op Ne- derlands-Indië, het de onafhankelijke rechtsopvolgster van Nederlands- Indië niet kan binden in haar be trekkingen met een Britse kolonie. Hij persisteerde dat volgens de in- Nieuw Guinea-rapport ondertekend. De Nieuw-Guinea-commissie heeft haar werkzaamheden beëindigd. Het rapport der Commissie is gister avond ondertekend. Men stelt zich voor, het Zaterdag zowel in Djakar ta als in Den Haag aan de beide re geringen te overhandigen, waarna het aan de beidé Kamers der Staten- Generaal zal worden gezonden. DE WEGEN ZULLEN VERBETERD WORDEN. (Van onze correspondent). BRUSSEL, Augustus. Belgische automobilisten, die terugkeren van een tocht door Nederland, plegen hoog op te geven van ons moderne we gennet en van de goede staat der wegen. Een jaar geleden verzekerde elke Belgische automobilist, dat geen land in West-Europa zulke slechte wegen had als België. Op een beleefde tegenspraak volgde dan steeds een lange klaagzang: „Er zit hier geen systeem in het wegennet, er zit ook geen systeem in de aanleg der wegen. Op één en dezelfde weg rijdt men eerst een stuk over beton, dan een eindje over macadam, dan een stuk over weer wat anders. Ook de bemanteling van de wegen wisselt voortdurend; elke bocht is anders dan de vorige en het wegprofiel is niet gestandaardiseerd En de „autostrade" AntwerpenBrussel dan? Och, aan de Antwerpse kant mag die geen autostrade heten. Het is in ieder geval geen „auto snelweg": een verkeersader met dubbel wegdek, zonder kruisingen, uit sluitend bestemd voor gemotoriseerde voertuigen. gedrukt: de huidige staat der we gen verkort de levensduur van een auto met een jaar. CIJFERS Ieder weet, dat het wegverkeer 5£Ld® ,d^ in ,t0eneemt; .V, gcnucn a«n nmcu- Voor Belgie js dat te illustreren metka's minister van buitenlandse zaken, cijfers over de aantallen motorvoer-1 Dean Acheson, Tsjang Kai Tsjek in <-•w?- ons s .e(; tsj bepalen i een witboek afgeschreven als een vol- S öe particuliere auto s, dan blijkt komen waardeloze bondgenoot en het een schema uit te voeren, "dat is "ge- de T^e nadebfvr&tog "wld a£U°£fvi?een Hen, n„ d. h.M.nd dit aantaj opnieuw gehand fn eind SUfceXwSd. daïïf kwam men tot 221.000 een bodemloze put was verdwenen en de nationalistische leiders volkomen met de helft in tien jaar. Eind 19o0 hun vat on bevolking hadden ver- fe'halïn 3°°'000 particuliere j HSLW^5lïSÏÏd«»Sffi^de En wat w n„ vtoitriz ÖOr. a,,tr,Amerikaanse minister is ook nu nog aan ziin bezitter'De fecilferineen I van kracht- Er is althans geen nieuw daarvan lopen uiteen, ook omdat de yire^pwerinppn"wór^f^np^rnkb^r." gegevens voortdurend wisselen. Want naarmate de wegen beter worden, Niettemin is dezelfde corrupte Tsjang worden vooral de kleine auto's voor- Kaa Tsjek opnieuw als bondgenoot ge- De klachten zijn wat verminderd. Niet omdat de toestand der wegen plotseling zo veel beter is geworden. Dat kan natuurlijk niet. Maar de automobilisten hebben het gevoel, dat er „iets aan wordt gedaan." Er is een duidelijk begin gemaakt met een wegenpolitiek en het program ma bedoelt binnen de vijf of zes jaar het bestaande net zo veel mogelijk te verbeteren en binnen de vijftien jaar richt op de toekomst en dat het land moet voorzien van ultra-moderne wegen. Dat zal de eerste vijf jaar zeker 2y2 milliard frank per jaar kosten en dan nog tien jaar één a anderhalf milliard. Een geweldige uitgave, doch er staan ook baten tegenover. Men heeft bijvooi'beeld becijferd, dat Bel gië anderhalf milliard per jaar zou kunnen besparen aan brandstof en afschrijving op de voertuigen, indien de wegen op peil waren. Anders uit te rnationale i-echts-opvattingen, een opvolger-staat als Indonesië niet au tomatisch alle buitenlandse verdra gen erkent, die door zijn voorganger zijn gesloten en dat in de overeen komsten van de Ronde Tafel-confe rentie door Nederland gesloten ver- di-agen niet uitdrukkelijk worden vermeld als te zijn overgenomen door de R.I.S. De heer Massey gaf in zijn plei dooi een overzicht van de juris-pru- dentie over de rechtsgeldigheid van verdragen, nadat een der partijen in een verdrag afstand heeft gedaan van de souvereiniteit over een voor malige kolonie en haalde daarbij als voorbeeld aan de voormalige Zuid- Amerikaanse koloniën van Spanje, die haar volledige souvereiniteit ver kregen, zelfs zonder de instemming van de Spaanse regering en die vol gens de internationale rechtsopvat ting niet van de voordelen, voort vloeiend uit vroegere verdragen kon den profiteren zonder uitdrukkelijke toestemming van de vyederpartij in dergelijke verdi'agen. De waarnemende procureur-gene raal voor het gouvernement van Singapore deelde na het pleidooi van Westerling's raadsman nog mede, zulks uit naam van de minister van Buitenlandse Zaken, dat het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken van mening is, dat verdragen, geslo ten tussen de Britse en de Neder landse regeringen, rechtsgeldigheid hebben ten aanzien van de R.I.S. De verdere behandeling van de zaak is verdaagd tot vandaag. Hei Wereldgebeuren Mac Arthur op Formosa Generaal Douglas MacArhur, welk een voortreffelijk militair en karak tervol man ook, is toch in sommige op zichten door zijn autoritair optreden en zijn conservatieve gezindheid de kwade genius in de Amerikaanse bui tenlandse politiek. Dat hij vaak zijn eigen weg gaat zonder zich al te zeer om instructies uit Washington te be kommeren kan onder bepaalde om standigheden nuttig zijn. Na de aanval op Korea gaf MacArthur op eigen ge zag Amerikaanse strijdkrachten bevel naar het terrein van de strijd te ver trekken nog voor president Truman een besluit in deze zin had genomen. Achteraf verklaarde de generaal, dat hij onmiddellijk zijn ontslag zou 'heb ben aangeboden indien Truman een andere politiek had willen volgen. De beslissing om Formosa in de Ameri kaanse verdedigingslinie op te nemen is zeker ook genomen op initiatief van MacArthur. De generaal is deze week in eigen persoon naar het Chinese eiland gereisd om daar besprekingen te voeren met generalissimus Tsjang Kai Tsjek. een man, die nog steeds niet wil inzien, dat zijn rol is uitgespeeld. De beide generaals hebben blijkens de berichten elkaar gevonden in vastbe slotenheid om het communisme in Azië te bestrijden. Tsjang kreeg zelfs de belofte van onbeperkte militaire steun om zich op zijn laatste bolwerk te kunnen handhaven. Er zijn er, die beweren, dat alle ju risterij maar overboord moet worden gegooid nu de strijd in Azië hard tegen hard gaat. Formosa is strategisch van groot belang en daarom hebben de Amerikanen schoon gelijk, dat zij het eiland in bezit nemen, zich weinig be kommerend om de vraag of dit een schending van Chinees grondgebied is. Straks wordt misschien de verzuimde gelegenheid betreurd. Anderen echter zien weinig goeds in MacArthurs vriendschap met Tsjang. Nog niet zo lang geleden heeft Ameri- 48. De masseur stond er van te suizebollen; hg hikte een maal en zakte toen weg in het niet. Jimmy keek kwaadaardig naar zijn aanrander, maar toen deze geen vin meer verroerde, stapte hij rustig over hem heen en ging op het groepje wielrenners af, dat dit toneel met angstig klop pende harten had aanschouwd. „Die knul had bokser moeten worden", fluisterde Piet Pomp, maar intussen deinsde hg voorzichtig achteruit, want Jimmy's kwade humeur, straalde hem tege moet deliger in het gebruik. Een bereke ning, die weliswaar is gecritiseerd, maar minder aanmerkingen onder ging dan andere, leidt tot de con clusie, dat de kleinste auto's gemid deld 2 a 2 frank de kilometer kos ten, dus een cent of zestien. Een auto van het gemiddelde Europese type komt op 23 cent de kilometer, de Amerikaanse wagen op ongeveer 25 cent. Want de particuliere auto van het kleinste type om daarbij te blij ven legt normaal 18.000 km. per jaar af en moet dan in vier jaar worden afgeschreven. Stelt men de afschrijving op frs. 14.000 per jaar en rekent men de belasting en de assurantie op frs. 6000, banden op frs. 2500, benzine op frs. 5500, on derhoud en garage op frs. 12000, dan komt men dus op frs. 40.000 per jaar of 2,2 frank de kilometer. Damstadt krijgt uitstel van betaling. De Arrondissementsrechtbank te Amsterdam heeft een voorlopige sur séance van betaling verleend aan Damstadt, De crediteurenvergade ring, ter vaststelling van de defeni- tieve surséance, is bepaald op 20 Sep tember. Be"-!Mvoerder is mr. H. W. Vliegen. accepteerd. Waarschijnlijk is dat tegen de zin van minister Acheson, maar hij moet nu eenmaal rekening houden met invloedrijke kringen in eigen land, die MacArthur als hun kampioen naar vo ren schuiven. Dezelfde vreemdsoortige Amerikaan se houding valt te bespeuren in de Veiligheidsraad. De Chinese nationalis tische vertegenwoordiger mag zijn ze tel blijven behouden, omdat de Weste lijke gedelegeerden zich tegen zijn uit stoting verzetten. De Russische voor zitter Jacob Malik, heeft de zaak in derdaad weinig elegant aangepakt en daardoor zijn medegedelegeerden ca pitulatie onmogelijk gemaakt zonder prestigeverlies. In wezen echter heeft Malik gelijk met de bewering, dat de Chinese nationalist China onmoge lijk vertegenwoordigen kan als diens opdrachtgevers behalve op Formosa geen enkel werkelijk gezag bezitten. Het is ook absurd, dat Engeland de Chinese communistische regering er kent, maar niettemin in de Ver. Na ties Tsjang Kai Tsjek steunt. Daarom valt het besluit van de Veiligheidsraad te betreuren. Mao Tse-toeng is heer en meester in China en hoe eerder met deze werkelijkheid in Lake Success wordt rekening gehouden hoe beter. De Amerikaanse interventie in Ko rea vindt algemeen instemming, maar het halsstarrig vasthouden aan Tsjang Kai Tsjek doet Washington geen goea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3