VAN HOUTEN INTERNATIONAAL WEGVERVOER „DOE DE DEUR DICHT, ANDERS TOCHT HET ZO!" Koninklijk bezoek Afscheid gemeenteontvanger A. Bui s te Arnemuiden. SCHIPPERSZOON UIT BRESKENS ONTVING DE RIDDERSLAG Meisjes namen fietsen weg te Vlissingen. Nieuw kerkgebouw voor de Geref. Gemeente Bruinisse Visserij op de Zeeuwse Stromen in Mei 1950. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1950 De strijd van de Zeeuwse vervoerders tegen de „richtlijnen" By dag- en by nacht snorren duizenden Nederlandse vrachtwagens over de wegen In binnen- en buitenland. Ieder rechtgeaard Nederlander ver vult het, met trots wanneer hy hoort of leest van onze vracht,ryders die Europa doorkruisen en als de koopvaarders op de zeeën de natio nale kleuren hooghouden. Het zyn de kerels die in de strijd om het be staan, dc leuze „Niet praten, maar werken" in hun vaan voe^n! tellen tezamen reeds ca. 1000 leden. verwaarloosd worden. lcomen. Er met het oog op de P. B. O. zal een duidelijke- afbakening der posities van onderscheidene groepen moeten geschieden. DE RICHTLIJNEN. Wat de buitenstaander echter veel al niet ziet of hoort, is de strijd die de vervoerder heeft te voeren op het thuisfront. Een symptoon hier van is in Zeeland de actie van de in ternationale wegvervoerders tegen de nieuwe richtlijnen voor 't „grens overschrijdend goederenvervoer." Waren niet alle beschikbare midde len ter hand genomen, dan zouden de nyvere Zeeuwse vervoerders en velen van hun collega's uit andere delen van het land, mèt hen, tot werkloosheid gedoemd zijn gewor den. Er is echter nog meer. Een blik achter de schei-men doet de buiten staander verwonderd staan over de wijze waarop enkelingen soms spe len met de belangen van velen. In een onderhoud met een dei- vooraanstaande figuren uit de ver voerswereld, mr. dr. E. P. Verkerk, vernamen wij nadere bijzonderheden over de niet in alle opzichten „juist" liggende verhoudingen. DE ORGANISATIE'S. Sedert de bevrijding kent ons land de N.I.W.O. als overkoepelend© or ganisatie voor het internationale wegvervoer. Ontevredenheid over de gang van zaken in de N.I.W.O. welke organisatie, die werken moet zonder richtlijnen, maakt echter geen fouten? leidde er toe, dat de Overheid een Commissie Herorde ning Internationaal Vervoer in het leven riep, waarin zitting kregen vertegenwoordigers van de N. O. B. Wegtransport, B.B.N, en N.V.T.O. Deze commissie kreeg tot taak het ontwerpen van nieuwe richtlijnen en herziening van de statuten der N. I. W. O. De wijze waarop de richtlijnen tot stand kwamen en de gevolgen wel ke toepassing daarvan zou hebben, zyn by de actie van „Interzeeland" reeds auidelyk naar voren gekomen. Waren de confessionele organisaties, te weten de Ned. Bond van Prot. Chr. beroepsgoederen vervoerders en de Ned. Kath. Bond voor het be- roepsgoederenvervoer over de- weg „St. Franciscus" niet te hulp geko men ook zjj kunnen zich niet met de richtlijnen verenigen dan was het pleit reeds beslecht geweest. Thans hebben ook deze organisa ties, evenals de commissie welke op de N.O.B.-vergadering te Breda werd gevormd, alsnog gelegenheid hun mening kenbaar te maken. Om te komen tot een gezonde verhouding in de vervoerswereld, zal het immers nodig zijn dat alle par tijen hun stem ln het kapittel Krij gen, - - OUDE VAKGROEP. Dc N.O.B., welke gezien kan wor den als een voortzetting van de oude Vakgroep, bezit een uitgebreid ambtenarenapparaat van 64 perso nen en heeft een budget waarvoor j jy0oit is er in Middnlburi.- e-ente niet minde!' dan j 490.000 opgebrtcht S S Naar recht en billijkheid handelend, i gelden? Zouden de in een dergelijk mogen deze groepen dus allerminstoverheidsbedrijf geïnvesteerde gel- fessionele organisaties naar voren kwamen. Hoe liggen nl. de verhoudingen op het gebied vafi liet wegvervoer in Nederland? Het Eigen vervoer be schikt over 146.000 ton, terwyl het Beroepsvervoer in totaal rond 102.000 ton bezit, waarvan 3207 ton in Zeeland. De beroepsvervoerders zyn daar om van mening dat de Overheid ëerst aandacht zal moeten schenken aan de -h.i. te sterke positie van het eigenvervoer, alvorens het beroeps vervoer aan te pakken. Bovendien is oök het sterk opdringen van de A.T.Ó. een semi overheidsbedrijf een doorn in het oog van de par ticuliere vervoerders. Waarom zo stelt men de vraag de particulle- re vervoerders met hun eigen kapi- 1 lyks terugkerende Pavilion d'Or talen, beconcurreren met overheids- drukte en heeft de jachthaven haar normale uiterlijk herkregen. Deelnemers Pavilion d'Or startten in Terneuzen. Woensdag vertrokken de aan de Pavilion d'Or deelnemende jachten uit Terneuzen naar Antwerpen. Voor afgegaan door een loodsvaartüig Ver lieten de kleinere jachten ongeveer half twaalf, de grotere ongeveer 1 uur de middenhaven. Velen sloegen vanaf de Scheldeka- de en de pieren dit vertrek niet be langstelling gade. Aan de start ver schenen 61 jachten van Britse. Bel gische en Nederlandse nationaliteit. Hét grootste schip was de Nyno II met een lengte van 34 meter. Hiermede is in Terneuzen weer een einde gekomen aan de vrijwel jaar- I den niet beter kunnen worden ge- In de concept-statuten voor de te bruikt voor andere doeleinden reorganiseren N.I.W.O. worden ech- i Om maar dicht bij huis te blijven ter in <e Commissie BeroepsvervoerZeeland zou het zeker toejuichen zes zetels toegewezen aan de N. O. j wanneer deze gelden werden benut Bevorderingen Zeeuws Technisch Instituut. Aan het Z.T.I. te Goes zijn bevor- van" de'Noord-Beve^ <Serd van het le naar het 2e jaar: A van ae in ooi a eeve j Faag Terneuzen> A> pri6m, Ove- zande; G. Luik, Goes; K. J. Imanse, B„ twee aan de B. B. N. en.één aan voor de bouw de N. V. T. O. Is het wonder dat de j landse brug confessionele organisaties hiertegen P Hierin zal verandering moeten j schapen dat het onthefffngVerlenend j «jg-jj-- m J'Btom -■ zal een verdeling der gezag van.de nchtlhnen kanatw#-1 Tenslotte nog even de richtlynen: a ciioiuLtc jnveil i i^iieiijiittit j--i r, tt In art. P. wordt de mogelijkheid ge- Geersdyk; P. Huissoon, ^„4- i.p Jz,a i ank: L. Dooee. Dreischor Wolf aarts plaatsen moeten komen naar wezen- kei) wanneer bijzondere omstandig- lijke sterkte van alle groepen. Ook j noodzakelijk maken of hun Bij het ontwerpen der richtlijnen heeft de bevordering van een gezon de toestand van het internationale wegvervoer voorgezeten. Ieder wel denkend vervoerder zal instemmen met een gezonde sanering van het wegvervoer in het alge /een. Doch ook hierbij rijzen weer vragen en be-van de strijd blijven volgen, totdat zwaren, buiten die welke reeds bij een in alle opzichten billijke toestand toepassing in het bijzonder van de bepalingen met betrekking tot de vaststelling van tonnage, tot onbil lijkheden aanleiding zou geven. Er blijft dus een speelruimte, doc-K daar het juist van het grootste be lang zal zijn welk ontheffing verle nend gezag deze „speelruimte" be- heerst, zal het een zaak van recht en billijkheid zijn, dat in deze com missie geen enkele groep een óver wegende positie inneemt. maert, St. Jansteen; W. L. Adamse, Alkmaar; C. Paasse, Hansweert; M. Paasse, Hansweert; J. J. J. Kools, Terneuzen; P. J. Klaaysens, Bres- kens; J. Legemate, Zierikzee; D. D. J. v. d. Poel, Ovezande; W. Note- baart, Terneuzen. Van het 2de naar het 3de jaar; .1. Rosier, Goes; J. M. Kerkvoort, Mid delburg; J. J. Poley, Kruiningen; L. de Hamer, Arnemuiden; J. J. G. Bak, Goes; W. L. v. d. Berge, Middelburg; J. J. Slabbenkoorn, Kloetinge; J. L. Emmaneel, Goes; D. F. van 't Wes- - .v,.. «„v, opzichten billyke toestand de actie van Interzeeland en de coh- zal zijn verkregen. Met gróte belangstelling zal de tende, Middelburg; P. v. Damme, vervoerswereld het verdere verloop Wolf aartsdijk; J. C. van Dalsen, Bergen op 'Zoom; J. J. Geluk, Zeist; R. Dusarduyn, Sluis; J. B. Gillese, Wissekerke; L. Hengst, Westkapelle. VU Hef Nederlandse merk met Wereldreputatie PUDDINGPOEDER KOFFIE Middelburgs café werd afgebroken, terwijl het volop In bedrijf was. Grote publieke belangstelling. moet worden. Deze organisatie pre tendeerde practisch het gehele be- roepsgocderenvervoer te vertegen woordigen. Daar vele vervoerders hun belangen in deze organisatie onvoldoende behartigd zagen, volgde een afsplitsing van Prot. Chr. en Kath. vervoerders. Van de 9417 ver voerders welke ons land telt, kan de N.O.B. nog slechts de helft tot haar leden rekenen. De eerst enkele maanden geleden gestarte confessionele organisaties (vervoiQ oan pagina i) DE BEVELANDEN De Noord Bevelanders zijn voorne mens de Koninklijke familie een grootse untvangst te bereiden,- Nadat e Piet Hein Vrijclagsmicld.ags om streeks vier uur in de haven van Kortgene zal zijn gearriveerd en de burgemeesters en raadsleden aan H. M. de Koningin zullen zijn voorge steld, wordt een korte wandeling over de haven gemaakt waar de school kinderen e.d. zullen zijn opgesteld. Met auto's wordt dan een korte rij toer gemaakt langs de Kaaistraat en Voorstraat tot aan de molen en terug. Het ligt in de bedoeling aan dit Koninklijk bezoek een echt Oranje feest te verbinden. Dezer dagen kwam de Oranjevereniging te Kort gene reeds bijeen om de plannen hier voor te bespreken. Alle muziek- en zangverenigingen van het gehele eiland zullen worden uitgenodigd, - omdat het een feest voor geheel Noord Beveland moet worden. In de loop van de avond za.1 een drietal volksdansen worden uitgevoerd, ter wijl men de dag wil besluiten met'n vuurwerk. De Molenweg, Voorstraat en Kaaistraat en Haven zullen zo veel mogelijk versierd en verlicht worden. Daar een en ander kosten met zich brengt, zal met lijsten on der dc bevolking worden rondgegaan. Het gemeentebestuur heeft reeds zyn volledige medewerking toege zegd, terwijl een comité van een tien-, tal leden het bestuur van de Oranje vereniging zoveel mogelyk zal helpen.. Te Goes zal H.M. de Koningiii Za terdags omstreeks 18.50 u. bij het monument-voor de verzetsslachtof- fers aan de pui van het'stadhuis een krans leggen. Na het luiden van de. herinneringsklok zal het Wilhelmus worden gespeeld. Hierna worden het gemeentebestuur en de raadsleden aan Hare Majesteit voorgesteld. Daar het juist in deze week kermis is, waardoor de Grote Markt geheel in beslag wordt genomen, zullen deze dag geen feestelijkheden worden-ge organiseerd. Voor de overige Bevelandse ge meenten, welke met een bezoek wor-- den vereerd tw. Kruiningen en Ka- pelle, worden de plannen nog nadèr .uitgewerkt. publieke belangstelling voor epn fé aan de dag gelegd als Woensdag- voor het établissement van de heer P. Vogel aan dc Londënsekaai. Hon derden mensen zagen toe, hoe arbei ders van het noodpand con houten skelet maakten, terwijl de eigenaar voortging zijn klanten tc bedienen als stond hy in dc bar van een Grand Hótel. Zoals wij gisteren reeds schreven had het gemeentebestuur - na hem en kele malen uitstel te hebben gege ven de heer Vogel gelast vóór 1 Augustus het pand te ontruimen, daar dit moest worden gesloopt. De caféhouder, die over enkele weken een bedrijf in Goes begint, weigerde echter aan dit z.i. onredelijke bevel gevolg te geven. Hy is er uitermate over verontwaardigd, dat B. en W. hem geen uitstel tot 1 September wilden verlenen, temeer waar ccn collega, die eveneens een noodpand in gebruik heeft en die voorlopig niet zal herbouwen wel uitstel kreeg. Terwijl «een politieagent aan de overzijde van de straat de wacht betrok, begonnen de arbeiders Woensdagmorgen óm half 8 met de slopihgswerkzaamheden. Binnen zeer korte tijd waren de ruiten en een groot deel van het dak verdwenen, maar in het <jafé stonden de stoeltjes ên- tafeltjes nog net zo als. zij tien jaar lang hadden gestaan. De gordij nen achter de glasloze ramen wap perden in de wind en in de ontluister de vitrine stonden reclameflessen zielig in het gelid. Tot overmaat van ramp begon het ook nog te regenen, maar juist op dat moment arriveerde een wagen, waarop een groot deel -E. C. Wierts van Coehoorn overleden. In' de ouderdom van bijna 82 jaar is Dinsdag-te Goes na een langdurige ziekte overleden de heer E. C, Wierts van Coehoorn, ouclrcómniissaris: van politie aldaar. In .1868 te Rotterdam "geboren, kwam de heer Wierts van Coehoorn ahr zoon van de directeur van het postkantoor naar Goès. Hij bezocht hier de HBS, waarna'hij zyn politie loopbaan aanving als volontair té Wagéningen. Vervolgens werd hy in specteur van politie te Roermond en vandaar vertrok hy in dezelfde func tie naar 's Hertogenbosch, waar hij tot hoofdinspecteur opklom. In 1911 volgde daarop de benoeming tot Commissaris van Politie te Goes, welke functie hij tót 1 Oct. '35 uit oefende. - By zyn 40-jgrig - di,enstjubileum werd. de heer Wierts :van Coehoorn benbemd tot-ridder in- de Orde van Oranje Nassau."De teraardebestelling vindt. Zaterdagmiddag half twee plaats op de -begraafplaats „Rust oord" té Nijmegen. van de inventaris naar betere oorden werd vervoerd. De heer Vogel zette zijn bedrijf echter voort, ook al had hy'geen dak meer boven het hoofd. Klanten kwa men en gingen; -zij, die vertrokken, kregen het advies mee: „Doe de deur dicht, anders tocht het zo!" VREEMDE COMPLICATIE 's Middags arriveerde ook de heer Li Maas uit Domburg, die ons ver telde een gedeelte van het pand voor afbraak te hebben gekocht, onder voorwaarde, dat ,dit van gemeentewe ge zou worden afgebroken, wanneer hij zelf hiervoor twee weken na aan maning nog niet zou hebben gezorgd Die aanmaning zou echter pas Woensdag de deur uit zijn gegaan. Dit zou betekenen, dat in een gedeel te van het pand het glas weer in de ruiten zou moeten wordën geplaatst eri dat dit gedeelte met een schot van de overige ruimte zou moeten wor den gescheiden. Van de Dienst Gemeentewerken konden wij geen bevestiging of ont kenning van een en ander verkrijgen. Met de af braakwerkzaam heden kon men gisteren niet meer gereed komen. Toen de arbeiders vertrokken waren, stond de heer Vogel nog ach ter de midden in de lege ruimte ge plaatste toonbank en schonk enkele flesjes chocomelk uit. Aan de deur bengelde volkomen zinloos een aan prijzing van Russische eieren De gemeenteraad van Arnemuiden heeft afscheid genomen van de gemeenteontvanger, de heer A. Buys Jzn., dié in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd aftrad als gemeenteontvanger. Hij vervulde dit ambt en dat. van ambtenaar ter secretarie ruim 28 jaar. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer P. Wisse te Sint Laurens. Burgemeester J. Langebeeke richt te hartelijke woorden tot de schei dende gemeenteontvanger. Hij wees er op hoe zwaar een afscheid soms valt, vooral wanneer men het werk liefheeft. Spr.' memoreerde de voor treffelijke verstandhouding tussen de heer Buys en z\jn collega's ter secre tarie en dankte hem in het bijzonder naméns het college van B. en W. en namens alle ingëzetenen voor al het geen hij in het belang van de ge meente deed. Spr. wenste hem nog lange jaren van welverdiende rust toe. De gemeentesecretai-is, de heer J. J. Huijssen sprak namens de gemeen teambtenaren en roemde de grote welwillendheid en de humaniteit van de heer Buys. De heer Buijs sprak geroerd en kele woorden van dank. Namens.de gemeente werd hem 'n geschenk onder convert aangeboden, Het gefnëentepersoneel schonk een Kleine Winkler Prins en de gemeen teraad bood een fraai bloemstuk aan. Modernisering vuilophaal te Middelburg voltooid. De modernisering van de Reini- fingsdienst te Middelburg is vol- ooid. Twee nieuwe ;grote vuilnis auto's zijn gearriveerd, zodat Ge meentewerken thans óver drie van dergelyke voertuigen beschikt. Voorts hebben alle gezinnen in de binnen stad nu ook ae „gemeente-vuilnisem- mer" ontvangen. Van Vrydag a.s. af zal dus in de gehele stad de moder ne en hygiënische wijze van vuilop haal, die in de buitenwijken reeds zulke gunstige resultaten heeft opge leverd, kunnen worden toegepast. Groede's toren heeft zijn haan terug. De haan prykt weer op de toren tc Groede die na de fatale brand de spits terugkreeg. Het was geen ge makkelijke karwei het kruisstuk en de haan te plaatsen, maar het werk verliep zonder ongelukken. De leien zijn reeds op het bovenste koepeltje aangebracht. Geleidelijk aan zullen nu de stellingen verdwijnen. Ver wacht wordt, dat de torenrestaura tie eind Augustus, begin September geheel gereed komt. De heer J. de Koster kreeg het ridderkruis 4e klasse ln de Militaire Willemsorde. Aan de korporaal der mariniers J. de Koster te Groede werd, zoals wtf reeds gemeld hebben, het ridderkruis vierde klasse in de Militaire Willems orde toegekend. Deze onderscheiding werd hem verleend voor zyn stoutmoedig voorgaan by talrijke acties, waaraan hy heeft deelgenomen en waarby hy heeft blijk gegeven van uitstékend beleid als patrouillecommandant en een be zielend voorbeeld gaf aan zyn manschappen, Hy onderscheidde zich in de strijd op 17 October 1948 toen hy te Nego- roredjo in Oost-Java tijdens een zuiveringsactie als eerste en onvergezeld in een commandopost van de tegenpartij doordrong, uit welke post zwaar viiUr werd ontvangen. In deze post bevonden zich vijf man, die ondermeer bewapend waren met een licht mitrailleur. De bezetting van de post, tot wie behoorde de commandant van een T.N.I.-groep (groot 80 man) en de ondereommandant, werd buiten gevecht gesteld. De heer De Koster is thans geplaatst bij de mariniersafdeling te Doorn. Uitstekend beleid en moedig gedrag bij strijd op O.-Java. Gaarne hadden wij een onderhoud gehad met de heer De Koster, doch deze genoot na de uitreiking van de onderscheiding cloor Z.K.H., Prins Bernhard van een welverdiend ver lof. Jan de Koster is in Breskens, waar hij werd geboren, geen onbekende en een van de vele zonen van schipper De Koster, jongens, die het stuk A^or stuk een eind hebben gebracht in de maatschappij. Hij heeft enige tijd in Sluiskil gewoond en heeft zich na zyn drie weken geleden gesloten hu welijk in Groede gevestigd. EEN TROTSE MOEDER. Zyn moeder in Breskens vonden wij bereid ons iets meer over Jan te vertellen.„Deze onderscheiding, waar op wij natuurlijk erg trots zijn, was voor ons geen verrassing", vertelde zij. „Reeds in. Januari j.l., bij zyn te rugkeer uit Indonesië, was hem een hoge onderscheiding beloofd. Jan maakte daarover geen drukte; ook niet, toen ze zo lang uitbleef". „Men zegt", aldus zijn moeder, „dat mijn zoon zich erg dapper heeft gedra gen. Maar U moet niet denken, dat wij iets van deze daden afweten". In 1940 heeft hy in Rotterdam ge vochten cn tijdens de oorlog zat hy twee jaar in een krijgsgevangenkamp in Duitsland. Later hebben wij van anderen gehoord, dat hy in het kamp tussen de buizen van de centrale ver warming een radio gebouwd had, zo dat men ook in hét kamp naar de Engelse zender kon luisteren." „NU WETEN WE. DAT HET ANDERS WAS". „In 1944, zodra het Zuiden van ons land was bevrijd, vertrok hij naar Amerika' voor zyn militaire opleiding. Vier jaar is hij in Indonesië geweest. Altijd heeft hij- trouw- naar huis ge schreven en steeds warénzijn brie ven opgewekt, 't Klimaat was goed, Om er pleizierritjes. mee te maken. By de politie te Vlissingen werd deze week tweemaal aangifte gedaan van rijwieldiefstal. Beide malen bleek dat zich een kléin meisje aan deze wandaad had schuldig gemaakt. Het waren kinderen van negen -en' tien jaar oud. Ze hadden de fiets wegge nomen om daarmee wat i;ond te rij den en daarna de rijwielen langs de kant van de weg gegooid. De fietsen konden inmiddels opge spoord en aan de eigennaressen te ruggegeven worden. Openingsdienst werd geleid door ds. Malan. Te Bruinisse is gisteravond in een drukbezochte dienst 't nieuwe kerk gebouw van de Gereformeerde Ge meente ingewijd. Van kerkelijke zijde waren hierbij o.a. aanwezig ds. de Wit uit Middel burg, ds. Aangeenbrug uit Terneu zen, ds. Dieleman uit Borssele. ds. de Loois uit Rotterdam en ds. Rijkse uit Leiden. Verder waren er verte genwoordigers van alle kerkeraden uit de classis Tholen, vertegenwoor digers van de Ger. Kerk, de Oud Ger. Kerk en de Herv. Kerk - van Bruinisse. Ook het gemeentebestuur gaf van zyn belangstelling blijk. Ds. Malan bepaalde zijn gehoor by Haggaï II vers 7 en 8 met als een veelomvattende profetie aangaande de heerlykheid van het tweede Gods huis. De volgende punten werden uit gewerkt; Vervuld naar de komst Van Christus, in de vergadering dei- heidenen tot Christus, tot de vrijwil lige onderwerping aan Christus. Vervolgens trok ds. Malan een pa rallel tussen het volk Israël, dat 70 jaar in ballingschap verkeerde en 't dorp Bruinisse, dat ongeveer 70 we ken geëvacueerd was. Beidén vonden bij terugkeer hun kerkgebouw ver woest. Aan het eind van de predicatie richtte ds. Malan woorden van dank tot het gemeentebestuur, tot archi tect De Wilde, tot de heren van de Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht, tot de ambachtslieden, tot de plaatsclyke kerkeraden, in het by'zonder tot die der Geref. Kérk voor het gebruik van het gebouw gedurende 5 jaar en tot ds. Rykse als lid van de synodale commissie- tot hulp aan verwoeste kerken. Tot slot, richtte hy zich tot de gemeente en herdacht ds. v. Dyke, die in alle eenvoud de Geref. gemeente van Bruinisse had gesticht. Burgemeester v. d. Berg sprak daarna namens de burgerlijke gemeente, ds. de Wit na mens dé particuliere synode Zuid en ds. de. Loois namens de particuliere synode Wést. Ds. Rijksen bracht de vele moeilijkheden in herinnering, die aan de totstandkoming van het gebouw waren voorafgegaan. Kleinere mosselen leverbaar. Naar wij vernemen is in verband met de möeilykheden in de mossel cultuur besloten, dat een kleinere soort mosselen met betere vis gele verd zal kunnen worden. Dit houdt in»- dat mosselen, welke ongeveer het midden houden tussen- een consump tie en een halfwassenmossel en in een. normaal geval eerst in Januari aan de markt zouden zijn geHPnien, thans door de kwekers welke hier over beschikken-, aangevoerd zullen kunnen wórden. Veiikeersongeval te Kloetinge. Dinsdagavond gebeurde er op de grote verkèersweg by de Moolweg te Kloetinge een verkeersongeluk waar bij de rijwielhersteller J. H. te B.leze- 'lingè ernstig werd gewond. Laatst genoemde die per rywiel met.hulp motor linksaf wilde slaan, richting "Kapélle en dus dé grote verkeersweg moest oversteken merkte daarbij een uit de richting Goes komende perso nenwagen bestuurd .door de markt koopman van dé Luitgaarde uit St. Willebrord te laat op.' Hij werd ge grepen. In ernstige' toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. - "Dé auto werd licht beschadigd. het was altijd rustig waar hij zat en nooit gebeurde er iets byzonders. Nu begrijpen wy pas, dat het anders is geweest, maar ook nu praat hy nooit over wat hy heeft meegemaakt". Trots toonde mevrouw De Koster ons enkele prachtige souvenirs, die Jan voor haar uit de tropen heeft meegebracht en liet ons tientallen fo to's van Jan en de andere kinderen bewonderen. .„Nu gaat Jan in opleiding voor sergeant en hij zal het halen ook, daar ben ik zeker van", zo besloot de gelukkige moeder van ridder Jan de Koster. Vlisslnger ontving Britse onderscheiding. De heer A. F. Linse te Vlissingen ontving bericht, dat hem een Britse onderscheiding is toegekend, namelylt het bronzen „Oak Leaf Emblem." De heer Linse, die thans 27 jaar is, heeft in April 1945 als derde ma chinist aan boord van de zeesleper „Antic", deelgenomen aan de redding van 32 schipbreukelingen, die afkom stig waren van een L.T.C., welk schip tussen Oostende en Zeebrugge op een m\jn was gelopen. De heer Linse is oud-leerling van de „De. Ruyterschool" te Vlissingen. Hy maakte in December 1944 zyn eerste reis-als machinist. Kreeftenvisserij niet lonend. V Blijkens publicaties van de directie der Visseryen over de kustvisserij in de maand Mei jl. was op de Zeeuwse stromen de garnalenvisserij .in Mei belangrijk be ter dan ih de. maand April. Hoewel er ook meer vissers aan deze vissery deelnamen, is de meer dere aanvoer van 51.000 kg. ook te danken aan de grotere hoeveelheid garnalen die per visser gevangen werd. Ook de andere vissoorten als bot, tong, schar cn wijting boekten nu een grotere aanvoer dan in April. Doordat de watertemperatuur wat opgelopen was, was ook de botvisse- rij met het schutnet beter dan in April. De belangrijkste botaanvoer geschiedde echter nog door de gar- nalenvisscrs. De hoeveelheid, die door de speciale botvlssevs aange bracht werd, was nog klein, doch de kwaliteit van deze vis was aanmer kelijk beter. De aangevoerde zee bliek was afkomstig uit de weervis- seryen. In Mei jl. bracht de weervis- serij 21.363 kg. ansjovis op, wat ruim 100 kg. minder is dan in Mei 1949. De prijs lag thans evenwel be- lang'rijk hoger. Werd in Mei 1949 een pry's van 0.30 per kg. genoteerd, thans bedroeg de prijs per kg. 45 tot 50 cents. Helaas bleef in de eerste' helft der maand door het koude weel de aanvoer nog beperkt. In de krèeftenvisserij ging liet nog niet naar wens. De vangsten van- April en Mei tezamen leverden circa 600 kg. minder op dan die van deze beide maanden van 1949. De grootste handicap was echter de pry's, die per kg. een zo geweldig stuk lager lag dan het vorige jaar, dat de kreeften visserij tot nog toe niet lonend was, De aanvoer van kreukels bedroeg deze maand bijna 6800 kg. méér dan in April. Aan de '.angevoerde partijen- was goed te bemerken, dat de vis sers bij liet rapen meer zorg aan de kwaliteit besteed hadden dan anders bij een grotere vraag meestal het ge val was. Hier volgen de opbrengstcijfers voor de Zeeuwse stromen. De tussen- haakjes geplaatste cijfers hebben be trekking op de maand Mei van het voorgaande jaar. In totaal 502. 439 kg. f 206.866, (225.233 kg. 112.399,—); ansjovis 21.363 kg. 10.622,— (22.390 kg. 6.717,—)bot 51.357 kg. 10.709,— (39.820 kg. 9.903,garnaal voor consumptie 156.565 kg f 117.932, (39.507 kg. 29.607,—); kreeft 2.256 kg. 14.132,— (2.058 kg. 18.112,oesters 59.540 stuks 6.303 kg. 13. 984,— (76.249 stuks 7.562 kg 3^470,—). Het t.b.c.-onderzoek op Tholen. In verband met het massaal onder zoek van de Zeeuwse bevolking op tuberculose is te Sint Maartensdyk een bespreking gehouden, tussen ge meentebesturen, medici, schoolhoof den, wijkverpleegsters enz. van Sint Maartensdijk, St. Annaland, Stavcnis- se en Scherpenisse. De bijéénkomst werd gehouden in de raadszaal. De inspecteur volksge zondheid, de heer J. R. v. d. Borgh te Middelburg en dokter v. d. Lee lichtten de plannen toe. De aanwezi gen-zegden alle mogelijke medewer king toe. Een soortgelyke bespre king met vertgenwoordigers van de overige gemeenten op het eiland Tholen werd gehouden in de stad Tholen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2