PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Katholieke politici in België ontstemd over de gang van zaken Luisterrijk feest in Middelburg ter ere van koninklijk bezoek 0E BILT Vrouw door neerstortend ijzeren gevaarte gedood DOORBRAAK IN KOREA ZOU FUNEST ZIJN BERTHA HERTOG, DERTIEN JAAR, IN GEHEIM GETROUWD Vuurwerk en wielercriterium vormen thans hoogtepunten. Gerard Hoek terug van N.C.R.V.-studiereis. 193e Jaargang - No.180 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie; F van de Velde en F. B. den Boer. Adj- W. de Pagter. Hoofdred.. G. Ballintijn PI. verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt, ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3,90 p. kw.; £r. p. p. i 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, 8RESKEN5E COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 3 Aög. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur VUsslngen- Walstr 68—60, tel 2355, 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160); M*burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63, tel 2475 (b.g-g 22281; Oostburg: Pr. Mauritsslr. 12, tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2; Ziefikzee: N. Bogardstr. C lGO.JebJC Vlamingen stellen thans eisen. Grootse begrafenis van slachtoffers incident Grace Berleux. De Katholieke politici in België, uit het veld geslagen en verbitterd over d'c snelle ontwikkeling van de koningskwestie zyn begonnen de ba lans der laatste weken op te inaken. De katholieke kamerfractie is Woens dag byeen geweest en zal haar besprekingen voortzetten. Er is in de ka tholieke partij en voornamelijk in haar hoogste gelederen tweespalt over de verantwoordelijkheid voor de loop der gebeurtenissen. Op voorstel van de kamervoorzitter van Cauwelaert, is een commissie gevormd om deze verantwoordelijkheid vast te stellen. Verscheidene katholieke senatoren hebben felle critiek op de regering uitgeoefend. hervatting van het werk zonder inci- In de C.V.P. tekenen zich tegen gestelde stromingen af, die de een dracht in de partij in gevaar brengen. De Vlaamse groeperingen, ontstemd over de gang van zaken beginnen bo vendien eisen te stellen. De Vlaamse bladen prediken autonomie voor de staatsdelen met dezelfde ijver, waar mee dit vorige week in Wallonië ge schiedde. Volgens „De Nieuwe Gids" is „een verregaande decentralisatie" van de staatsstructuur nu meer dan ooit geboden. Volgens „de Standaard" zal Vlaanderen „de Waalse provocatie" niet onbeantwoord laten en moet er een program worden opgesteld, dat de verhoudingen tussen Vlaanderen en Wallonië op nieuwe leest schoeit. Er zyn volgens deze bladen by de re dacties vele brieven binnen gekomen, waarin Vlamingen autonomie eisen. ONTSTEMD Sinds het besluit van koning Leo pold om zyn bevoegdheden over te dragen aan prins Boudewijn is zyn In Zwitserland gebleven gade, de prin ses van Rethy, vrijwel niet meer te spreken, aldus meldt Keuter. Zy heeft in feite het contact met haar vrien den te Génève verbroken. Bezoekers krijgen te horen, dat de prinses nie mand kan ontvangen. MASSALE BELANGSTELLING Meer dan 100.000 personen heb ben gisteren de begrafenis byge- woond van de drie arbeiders, die by Cie demonstraties te Grace Berleux tegen de koning werden gedood. De kleine begraafplaats was uren lang over vol. Op de paden stonden blaasorkes- ten en vaandeldragers. Tot de dui zenden, die bloemen aanboden, be hoorden de gouverneur van Luik, burgemeesters, partyleiders, journa listen en vakverenigingsfunctiona rissen. De familieleden van de doden za ten bij de kisten en weenden. Voor de begrafenisstoet zich op weg naar het kerkhof begaf sprak een socialistische leider over het on derwerp: „de broederschap van de werkende klasse". De zwygende stoet die drie uur lang voorby trok maak te diepe indruk. In België herneemt het leven zijn gewone gang. Overal is gisteren de Met donderend geweld is gisteren een yzeren leuning van het spoorvia duct over de Hommelsestraat te Arn hem omlaag gestort. Dit heeft tot ge volg gehad dat één voetgangster is ge dood en een andere zwaar gewond. Een bloemenkoopman, die bij de Hommelse poort een standplaats had, kon nog tijdig opzij springen. Zijn marktkraam werd echter geheel ver nield. Arbeiders van de Ned. Spoorwegen verkeerden in de mening, dat de leu ning in de stenen viaducthoofden was £e?*5tseld; Tijdens de werkzaamheden nebben zij de ijzeren balken, waarmee ne leuning aan yzeren consols was be vestigd, losgeslagen, waarop de leu- stortt kwam te staan en omlaag deïsten verlopen. Het spoorwegverkeer is bijna geheel normaal geworden. In de gebieden van Luik en Charle roi, waar de staking zich het felst doorzette, is de bedrijvigheid weer op geleefd. De arbeiders, die naar hun werk waren teruggekeerd, zetten om elf uur 's morgens de ryachines gedu rende enkele minuten stop ter nage dachtenis van de drie slachtoffers bij de onlusten te Grace Berleur. Malik schendt tóch steeds het handvest". COMMENTAAR VAN ACHESON Het maakt geen verschil of Malik wel of niet aanwezig is in de Veilig heidsraad, hij schendt toch steeds het handvest. Dit commentaar op de be sprekingen in Lake Succes werd gis teren door minister Acheson uitge sproken op zijn wekelijkse perscon ferentie. Hij meende, dat de Sowjet- Unie alleen in de Veiligheidsraad was teruggekeerd om het optreden van de Ver. Naties in de Koreaanse oorlog te vertragen. De Veiligheidsraad raakte Woens dag weer in het moeras door oen vruchteloos debat over procedure. De zitting werd verdaagd zonder dat een besluit was genomen. Antwerpse havenarbeiders blijven staken. De Antwerpse havenarbeiders heb ben besloten de staking voort te zet ten, nu echter ter verkrijging van betere loonvoorwaarden. De werkge vers hebben verklaard de looneisen niet te kunnen inwilligen. Rotterdam Ahoy verlengd. Gezien het nog steeds stijgende be zoek is besloten de tentoonstelling „Rotterdam Ahoy", welke op 15 Augustus zou gesloten worden, voort te zetten tot en met 31 Augustus. Uit het blauwmaandzaadkaf waait stof op! Uit het blauwmaanzaadkaf blijft stof opwaaien. Enige tijd geleden maakten we melding van het conflict dat bij de N.V. Ver. Pharmaceutische Fabrieken te Apeldoorn was ontstaan tussen de heer C. D. Jansen, thans waarnemend directeur, en de overige directieleden. De laatsten wilden na melijk de verwerking van het blauw- maanzaadbolkaf stopzetten en de speciaal daarvoor gebouwde fabriek verkopen. Kort geleden publiceerde de heer Jansen een jaarverslag over 1949, waarbij hij een winst calculeerde van ruim 90.000 en een dividend van 5% voorstelde. Per advertentie maakte daarop de heer VV. P. A. Trommel, die op 1 April 1950 als di recteur aftrad een jaarverslag be kend, waarin hij mededeelde, dat er- slechts 120 ton bolkaf was ingeza meld, hetgeen te weinig was voor een lonende exploitatie, want eerst bij verwerking van 400 ton kan de fa briek rendabel worden. Hij drong op het verkopen van de fabriek aan en het beperken van het bedrijf tot de producten, die thans reeds winstge vend zijn. Op grond van deze publicatie werd de lieer Trommel gedaagd voor de arrondissements rechtbank te Zut- phen, die op vordering van de heer Jansen aan de heer Trommel een verbod oplegde om met zijn publica ties voort te gaan en hem veroordeel de in de kosten van het geding. Extra vluchten van de K.L.M. naar New York. Tengevolge van de zeer grote vraag naar luchtpassages over de Atlantische Oceaan, zal de K.L.M. in de periode van 30 Augustus tot en met 22 September a.s. behalve haar dagelykse dienst, negen extra re tourvluchten van Amsterdam naar New York uitvoeren. Nalatenschap van H. v. Meegeren onder de hamer. Op 5 en 6 September wordt een collectie Kunstwerken uit de nala tenschap van de kunstschilder Han van Meegeren in zijn woning aan de Keizersgracht te Amsterdam onder de hamer gebracht. Hierbij is ook het bekend geworden doek „Christus en de jongeren", dat de schilder ver vaardigde onder toezicht van de jus titie om te bewijzen, dat hij inder daad de stijl van Vermeer kon imite ren. Voor deze verkoping bestaat grote belangstelling, vooral uit het buiten land. Koetsjona ontruimd en aan de vlammen prijsgegeven. (Van de oorlogscorrespondent Lachie Mac. Donald) In een Zukl-Oost Koreaanse haven. Dinsdagavond. Dag en nacht ra telen de met troepenversterkingen volgepakte treinen uit deze haven naar 't front, waar de strijd om Korea nu in zjjn hevigste en critiekste stadium is. Lan&e ryen convooien hotsen over de ongelijke wegen in dezelfde rich ting. De aankomst hier van verscheidene duizenden Amerikaanse mari niers wordt thans met brandend ongeduld afgewacht en zy zullen onmid- dellyk in actie gebracht worden. Het vooruitgeschoven hoofdkwartier in Korea van de mariniers Divisie is al gereed en wanneer deze aankomt hetgeen van dag tot dag ver wacht wordt zal zij al haar eigen bevoorradingen bij zich hebben en onafhankelyk zijn van de wapen-au to's, en zelfs voedselvoorraden, die zich reeds in Korea bevinden. Een dreigende nieuwe ontwikke- Nieuwe slag van zwaarbeproefde ouders. Bertha Hertog, het dertienjarige Nederlandse meisje, dat door de be slissing van het Hof van Appèl te Singapore by haar Maleise pleegmoeder, Atuinah, mag blijven, is naar thans bekend wordt Dinsdagavond in liet geheim gehuwd met de 21-jarige Maleise onderwijzer Manssor Abibi. Bertha zou pas 24 uur voor de huwel ijkseeremonie aan haar toekomsti ge echtgenoot zijn voorgesteld. Men had haar medegedeeld, dat het hu welijk zou verhinderen, dat dc beslissing van het Hof van Appèl door een beroep van haar ouders in Nederland ongedaan gemaakt zou worden. Woensdagochtend heeft Aminah een brief ontvangen van advocaten, die de Nederlandse Consul-generaal te Singapore vertegenwoordigen. Hierin werd geëist, dat Bertha ter be schikking moest worden gesteld van de Consul-generaal. Volgens Aminah was de brief enige uren te iaat ge komen. „Mijn kind is nu gelukkig en veilig', getrouwd", zei ze. De 13-jarige leeftijd is de huwbare leeftijd voor Maleise jneisjes. Het bericht over het huwelijk van hun dochter Bertha vernam de zwaarbeproefde familie Hertog in Bergen op Zoom van de vertrou wensman en gemeenteraadslid van Bergen op Zoom, de heer F. Hout man, die telefonisch van liet hmvelyl: op de hoogte was gesteld. „Ik zie mijn kind nooit weer terug", was de eerste reactie van mevr. Hertog, wier gezondheidstoestand met de dag afneemt en die de laatste maanden als het ware alleen heeft geleefd op de hoop haar dochtertje terug te zul len krijgen. Ondanks deze zware slag, is in 't gezin Hertog nog niet alle hoop verdwenen. De heer Hertog hoopt dat hem de kans wordt geboden zelf naar Singapore te gaan. Twee dagen lang muziek, licht en leven. Het koninklyk bezoek aan Middelburg op 18 en 19 Augustus zal, naar wij vernemen, met luisterrijke feesten gepaard gaan. De koninklyke ver eniging „Uit het Volk—Voor het Volk" heeft een uitgebreid feestpro gramma samengesteld, dat klinkt als een klok. De hoogtepunten hiervan zijn een wielercriterium rond het Molenwatervoor de Zeeuwse hoofd stad een unieke attractie en een groot vuurwerk op de Kanaalweg. Over het programma, dat thans in grote lijnen is vastgesteld, vernamen wij de navolgende bijzonderheden. Het koninklyk paar arriveert Vrij dagavond 18 Augustus omstreeks 7 uur met het jacht „Piet Hein" in Middelburg. Aanvankelijk was het de bedoeling de boot te laten meren aan de Blauwedijk, later werd gedacht aan de Punt. maar het staat thans wel practisch vast, dat het jacht een ligplaats zal krijgen aan de Rouaan- se kaai tegenover de étage woningen. Om kwart voor 8 begint een auto rit, die een kwartier duurt; de rou te, die vrij lang is, zullen wij dezer dagen bekend maken. H. M. de Ko ningin en Prins Bernliard dineren na afloop van deze rit. Van 9 tot 11 uur verzorgt het Mid delburgs Muziekcorps een feestcon- cert op de Markt, die fraai verlicht zal worden. Bovendien wordt het stadhuis, zoals reeds gemeld, in floodlight gezet en zullen ook het voormalige Militair Hospitaal en de fontein op de Balans verlicht wor den. Om 10 uur gaat het koninklyk paar naar de Markt voor de opening van het gerestaureerde gothische (representatieve) gedeelte van het Stadhuis. Leerlingen van de C.O.A.K. zullen een erewacht vormen. Na de receptie in de Burgerzaal begeven Zeeland's hoge gasten zich langs een korte route per auto naai de „Piet Hein", waarop de nacht wordt doorgebracht. Venvacht mag worden, dat 's avonds in de versierde en verlichte stad een gezellige en feestelijke stemming zal heersen. De bewoners van verschil lende straten hebben reeds aangekon digd, dat zij deze zullen illumineren. Ook de Dam wordt in de lampjes ge zet. DE TWEEDE DAG. Zaterdagmorgen 19 Augustus ma ken de Koningin en de Prins een vrij langdurige rytoer met open rij tuigen door de stad. Ook van deze rit zullen wy de route spoedig bekend maken. De calèches worden getrok ken door paarden' uit de koninklyke stallen en worden begeleid door zes man bereden politie. De gemeentepo litie, krygt voorts asistentie van hon derd man Rijkspolitie voor afzetting en ordebewaring. Om half 10 rhdt de stoet de Markt op, waar 1100 Middelburgse school kinderen' het koninklyk paar een zanghulde brengen. Uitgevoerd wordt een speciaal voor deze gele genheid door de dirigent, de heer Jan Kuiler, gecomponeerd welkoms lied op tekst van wy'len de heer H. den Engelsman, de onlangs overleden Middelburgse „dichter-arbeider". Het is nog niet bekend'of H.M. de ze aubade zittend in het rijtuig zal aanhoren, of dat zij haar, staande op het bordes van het stadhuis zal Met de „Van der Steng" de Zeeuwse wateren op. Hiernevens publiceren wij een foto van het contactvaartuig „Van der Steng" dat deze week voor de P. Z. C. een aantal dagtoehten maakt over de Zeeuwse wateren. beluisteren. De zang wordt, zoals be kend, begeleid door strykers. Om 10 uur begint vervolgens de plechtigheid in de Statenzaal. Na afloop daarvan begeeft H. M. zich te voet naar de ambtswoning van de Commissaris der Koningin, waar zij waarschijnlijk twee Belgische gou verneurs in audiëntie zal ontvangen. Inmiddels vinden de feestelijkheden van „Uit het VolkVoor het Volk" voortgang. Om 11 uur beginnen drie muzikale wandelingen, die respectie velijk worden gemaakt door het Mid delburgs Muziekcorps met de sig naalafdeling van de gymnastiekver eniging „Achilles", het tamboers- eir pyperskorps „Juliana" en de mu ziekvereniging „Crescendo". WIELERCRITERIUM. 's Middags om 3 uur wordt het startschot gelost voor een wielercri terium voor amateurs en nieuwelin gen rond het Molenwater. Het is heel lang geleden, dat in de Zeeuwse hoofdstad een dergelyk criterium werd verreden. De amateurs leggen een afstand af van 100 km., de nieu welingen een afstand van 60 km. Dc wedstrijden, die worden gehouden on der auspiciën van de Nederlandse Wieier Unie, duren tot ongeveer zes uur. De avondfestiviteiten worden inge luid met een muzikale wandeling- door de muziekvereniging O.N.D.A. en de band van „Achilles". Van 7.30 tot 9.30 uur concerteert de Domburg- se muziekvereniging .Apollo" op de Markt, die ook deze avond weer in licht zal baden. Om kwart voor tien start een fak keloptocht van O.N.D.A. en „Julia na" van de Markt. Zij leidt de dui zenden belangstellenden, die onge twijfeld de binnenstad zullen bevol ken, naar de Blauweayk, vanwaar 't vuurwerk kan worden aanschouwd. Deze pyi-otechnische attractie, die aan de Kanaalweg wordt afgestoken, vormt de climax van deze feestavond en zal al het brisant- en mitrailleur- vuur, alle dondereffecten. luchtbom bardementen en „grote stukken", die by een goed vuurwerk zijn te ver wachten, omvatten. Vóórdat de eerste pijlen sissend de hemel zullen inschieten, maken leden van :t corps Juliana", een bootvaart door het ka naal, tijdens welke zij met mandoli ne's, banjo's en fluiten melodieuze klanken ten gehore zullen brengen. Na het vuurwerk gaat de optocht weer met fakkels en muziek naar de Markt, waar O.N.D.A. van 11 uur tot kwart voor twaalf tot besluit nog 'n concert geeft. SOUBURG EN VEEDE. Voor Souburg en Veere, in welke gemeenten het koninklijk paar een kort oponthoud heeft, staan geen fes tiviteiten op het programma, daar men verwacht, dat het grootste deel van de bevolking naar Middelburg zal trekken. Souburgse buurtvereni gingen zijn uitgenodigd de straten, welke de stoet passeert, te versieren. In Veere. zullen geen versieringen worden aangebracht, daar deze het karakter van het stadje geweld zou- i den aandoen. Wél bestaan er voorlo- I pige plannen om de Campveerse t;>- I ren een feestelijk aanzien te geve v (Vervolg pagina ling heeft zich inmiddels voorgedaan, ditmaal niet in, maar achter de frontlinie, waar de Vierde Noordko- reaanse Divisie zyn hoofdkwartier van Taejon naar Kochang heeft op geschoven. De laatste dagen was er een verminderde- communistische druk langs de weg van Taejon en de verplaatsing van het Rode hoofd kwartier versterkt de opinie hier, dat de communisten hun laatste grote aanval naar het Zuiden nu inzetten. Zij bewegen zich in Zuidoostelijke richting voorbij Chinjoe en trekken van Kochang naar Hyopchon. Deze twee vijandelijke colonnes lopen naar elkaar toe en hun ontmoetingspunt zal waarschijn!yk bij de spoorweg- kruising te Samnanjin zyn, 20 mijl ten Noordwesten van Poesan. De Rode colonne van Kochang is nog slechts 40 myl van Samnanjin ver wijderd en de colonne van Chinjoe nog slechts 50 mijl. ALARMEREND. Indien zy al hun tanks, vliegtui gen en infanterie roekeloos in de strijd zouden gooien, zou het deze twee vyandelijke colonnes misschien kunnen gelukken om hun doel te be reiken voor de nieuw aangekomen versterkingen hun posities aan het front zouden hebben ingenomen. Het vooruitzicht zou dan alarmerend zyn. Alle strijdkrachten der Ver. Naties zouden dan afgesneden zijn van hun voornaamste trein- en wegverbin ding. Hun enige terugweg zou dan liggen in een oostwaartse aftocht langs de kustweg naar Poesan. Maai de verplaatsing van zo'n groot aan tal troepen en bevoorradingswagens langs die slechte wegen en met slechts een kort stukje'van een en kele spoorbaan ter beschikking, .zou een transportchaos' veroorzaken, die tot gevolg zou hebben, dat men enor me voorraden achter zou moeten la ten. Men kan slechts hopen, dat de nieuwe Amerikaanse versterkingen de hard-aanvallende Noord-Koreanen op het Zttidfront kunnen tegenhou den. Er zijn eenvoudig geen strijd krachten beschikbaar, die men van adere delen van het front naar dit op het punt van doorbraak staande Zuidfront zou kunnen verplaatsen. Alles hangt daar af van de snelheid waarmee de nieuwe versterkingen naar dit front, vervoerd kunnen wor den. Het is een kwestie van dagen. Een week zou te laat kunnen zijn. Reuter meldde gisteren: De Amerikaanse troepen hebben Woesndag de stad Koetsjon in Cen- traal-Korea aan de vlammen prijs gegeven en. vervolgens ontruimd. Met de „Nieuw Amsterdam" is gis teren in ons land teruggekeerd de heer G. H. Hoek. programmaleider van de N.C.R.V., die in opdracht van deze omroepvereniging een studiereis van twee maanden naar de Verenig de Staten en Canada heeft gemaakt om de mogelijkheden te bestuderen, die de televisie uit Christelijk oog punt biedt. Het is namelyk zo. dat enkele om roepverenigingen, waaronder de N.C. R.V., geenszins bereid zyn om van de televisie eventueel een gezamenlijk programma te maken, doch evenals in de radio wensen zij in de televisie een bont mozaïk uit te zenden, waar voor elke omroepvereniging naar het beginsel, dat zy vertegenwoordigt, aan de programma's medewerkt. De ze opvatting staat overigens lijn recht tegenover die van de heer W. Vogt, technisch commiésaris van de N.R.U. en directeur van de A.V.R.O., die onlangs in een redevoering mede deelde, dat hy televisie slechts dan mogelyk acht als de omroepvereni gingen de programma's gezamenlijk verzorgen. In Canada heeft hij de Nederland se emigrantencentra bezocht. Hij heeft een reeks interviews met ge- emigreerde landgenoten op de band vastgelegd en deze banden mee naar Holland genomen. De N.C.R.V. zal deze 'In een vijftal uitzendingen doen horen. Sinds de oorlog zyn ruim 25.000 Nederlanders naar Canada „overgewipt" en het is prettig om te zien hoe de ,,old timers", die er al een jaar of twintig zyn, de „new comers" terdege in de eerste moeilijke tijd helpen. In een gesprek met de staatssecre taris voor emigratie, dat de heer Hoek met hem had, deelde deze me de, dat Canada zonder bezwaar bin nen twee generaties nog twintig tot dertig millioen immigranten kan op nemen. VOORSPELT: OOK VANDAAG NOG BUIEN. Zwaar bewolkt met af en toe een opklaring en plaatselyk regen- of oti- •"cersbuien. Matige, af en toe vrij Tchtige wind tussen Zuidwest eb .'ost. Vrij koel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1