Gouddorst U is MARS BEWOOND? MISSCHIEN WEL KAPPIE j«vi; legende SchiJI DE PRIJZEN STIJGEN NOG GROTE PRODUCTIVITEIT VAN STROBAND GAF DE DOORSLAG 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 1 AUGUSTUS 1950 Zegt Franse astronoom de Vaucouleurs. Serieuze bestudeerdcr» van de planeet Mars, zo zegt de Franse astro noom Gérard do Vaucouleurs In „De planeet Mars" zouden graag zien, dat leken en ook sommige astronomen niet zoveel tyd verspilden met debatteren over de „kanalen" op Mars. Bestaan de kanalen, cn Indien Ja, werden zy gemaakt door Intelligente wezens? „Deze eeuwige ruzie over de kanalen", zegt De Vaucouleurs, „heeft de studie van deze planeet zeer ln discredlet gebracht." Het zou beter zUn, meent hy, de kanalen en de Marsbewoners een poosje te vergeten, en zich te concentreren op het objectief bestuderen van Mars met be hulp van de nieuwe instrumenten en methoden van de wetenschap. Tn de taal van de leek vertelt De Vaucouleurs van de nieuwe, zeer gevoelige spectrographen, thermo meters. enz., ole onlangs verbazing wekkend veel gegevens opgeleverd hebben omtrent atmospheer, Klimaat en topograph! e van Mars. De mees te experts zijn het er over eens, zegt hij, dat de grote licht-oranje gebieden van de planeet bedekt zijn met fyn stof, dat waarschijn!yk even als de aardbodem siliciumverblndin- gen bevat. In de ijle lucht, die een weinig kooldioxide bevat (voor het leven, zoals de aardbewoner het kent. nood zakelijk), drijven drie soorten wol ken. Dicht by het oppervlak zyn gele wolken (waarschijnlijk zwevend stof). Hoger, op ongeveer 10 km., ia een dunne violette laag, misschien bestaande uit fijner stof. Nog hoger, op 10 tot 30 km., drijven blauwe wolken, waarvan de astronomen me nen dat ze samengesteld zijn uit zeer kleine ijskristallen, zoals de cir rus-wolken op aarde. De schitterende witte plekken, die in de winter op de poolstreken van Mars ontstaan, zijn, naar men ge looft. ijskristallen, waarschijnlijk tot i'Üp bevroren. De laag is zeer dun en kan het oppervlak zelfs niet geheel bedekken. Als het ijs smelt wanneer het zonlicht sterker wordt, blijft er een donkere rand rond de terugwij kende zoom. Men gelooft dat dit vochtige aar de is. Tegelijkertijd worden de don kere plekken tussen de ijskap en de equator van Mars voortdurend gro ter. terwijl de kleurverandering in een soort golfbeweging voortschrijdt met een snelheid van ong. 45 km. §er dag. Men meent, dat alt donkei er worden een soort seizoensveran dering is (mischien plantengroei) veroorzaakt door vocht, dat door de wind van de smeltende ijskap naar lager gelegen vlakten gevoerd wordt. ILLUSIES EN MYSTERIES, Met voorzichtige objectiviteit geeft De Vaucouleurs deze en andere fei ten omtrent Mars, maar ondanks zijn vastberadenheid kan hij niet na laten ook de kanalen te bespreken. Sommige bekwame waarnemers, zegt hy. zien de rechte, elkaar krui sende kanalen, die er precies uitzien of ze irrigatiewater van de ijskap pen naar de equator voeren in gro ten getale. Anderen zien geen kana len. cn beweren dat ze slechts op tisch bedrog te zijn, veroorzaakt door te veel staren naar het vage. trillende voorwerp dat. zelfs in de beste telescopn, er niet groter uit ziet dan de maan. Foto's geven geen oplossing voor het vraagstuk. Gedu rende de lange belichtingstijd, die noodzakelijk is. beweegt Mars teveel dan dat zulke fijne details er scherp op zouden komen Er is nog een tusHon-richting, die vasthoudt aan 't bestaan der kanalen, maar beweert dat ze eigenlijk kleine punten of vlekjes zyn, die in rechte lijnen lig gen. De argumenten van beide richtin gen opsommend, concludeert De Vaucouleurs dat „er Iets opmerke- ïyks aan Mars isdat vraagt om een zeer energiek onderzoek Mars biyft de enige planeet, welks verschynselen niet gemakkeiyk ver klaard kunnen worden door het sim- 3. De Maat ging zijn hut binnen en meteen voelde hy een koude tocht langs zyn oren stryken. Hy keek, ch zag dat de patrys- poort open was ge waald, en dat de spie gel van zyn wastafel gebroken was. „Dit is... het is... el lende!" mompelde de Maat verschrikt. Maar dat was nog niet alles, want In eens viel zyn blik op de kalender. Daar stond het cyfer 13. De Maat keek er met uitpuilende, verstarde ogen naar, en het leek hem of het cy fer steeds groter werd, tot dat het op het laatst zyn hele hut vulde. „Dertien... dertien", zei hy met een trillende stem. „Het ongeluksgetal... m'n spiegel stuk - ----- - ----- I ...dat betekent ook ongeluk... ik moet het aan «o-w met*» et „ui .«n a* varen' Meteen"" steld zijn voor de anorganische stof." Misschien, zo geeft hij toe. zullen de fascinerende mysteries van Mars, de veranderingen ieder seizoen (die plantengroei suggereren) cn de geo metrisch regelmatige details (die intelligente ontwerpers en bouwers suggereren) by verder onderzoek weggeredeneerd worden en daar mee alle leven op Mars. Maar mis schien ook niet „We hebben niet bewezen", zegt De Vaucouleurs hoop vol. „dat het leven zichzelf niet kon aanpassen aan de bekende voorwaar den van droogte, temperatuur, lucht druk en -samenstelling op Mars die tenslotte niet zo erg veel ver schillen van de onze." Fotograferen zal misschien wel beter gaan. wanneer de telescoop te Palomar films van Mars neemt bij de eerstvolgende gunstige stand, in 1956. De spiegel, die een middellyn heeft van 5 meter, neemt zoveel licht op, dat met zeer korte belich tingstijd een foto van Mars genomen kan worden. Een lange reeks van zulke foto's zal de planeet kunnen nemen op ogenblikken dat geen at- mospherische onregelmatigheden op treden. varen! Meteen!! De Maat holde zyn hut weer uit, en viel toen byna over een zwarte kat, ..die tussen zyn benen doorflitste, en het volgende ogen blik uit het gezicht was verdwenen. „Een zwarte kat!" stamelde de Maat. Nóg meer ongeluk... hoe komt d^t beest aan boord! Dope reis kin niet goed aflopen! We moeten terug. Ooooh! Ik dacht het wel... ik heb het gevoeld, maar niemand wilde naar my luiste ren! Het is misschien al te laat..." De Maat tuimelde opgewonden de brug op. „We moeten terug!" sprak hij hygend. „Er komt niets dan ongeluk! M'n spiegel gebroken ...het is de dertiende vandaag, en er is een zwarte kat aan boord!" „Hoor eens even hier!" zei Kappie boos. „Ik dacht, dat jy schone kleren aan zou trekken! Wat heb Je daar allemaal voor rare praatjes! Ik wil er niets meer over horen, klont-die-je- bent! Ga naar je hut, kleed je om, en doe je regenjas aan, en kom dan weer hier op de brug! Schiet op!" Marktberichten VEILING 8tV MAARTF.NSIJX EN O. Van 30 Juli N Eigenheimer! I 9 4(5; Idem 7.608.84; Idem drielingen 4.50; Bintje» I 8.96; Idem II 7.60—8; ld. m 4.10; itfem bonken 9. Voer 3.70; Kleine eigenheimer! I 10.10. Prys per 100 kg. Aanvoer 20 ton. VEILING THOLEN. 31 Juli. Bonen, doorgedraaid, witte Ei genheimers 8—10, poters 5. kriel 3.55. BI. Eigenheimers 8.509.19, poters 3.74. bon ken 9. gew. 7—9.70. Alles per 100 kg. Aanvoer 25 ton. VISMIJN VEERE. 31 Juli. Export garnalen 2085 kg 61— 120. Schar 283 kg 18—40. Bot 633 kg 18— 37. SchoL 77 kg 130—140 Midd. tong 321 kg 57—183. Hog 31 kg 16. Ongesort. vis 4 kg 17. Steur 21 kg 4.20. Alles per kg. Amsterdamse Beurs Nederland 1948 (3%) 100*4 dito 1047 (3'ii) 3 97', a 97% dito 1937 3 96X4 96% Dollar-lening 1947 3 95% 95% Investeringscert. 3 97% 97% Nederland 196264 98% Nederland 1962—64 99 99% Nederland N.W.S. 2% 79 79 Spaarc. a f 200(2% 100% 100% Indië 1937 A 3 94% 94% Grootboek 1946 3 97 96% Nat. Hand. B 54% 53% Ned. Handelmij. 138 138 AKU 100% 167 Bcrgh'! Jurgens 300 >2 300 Calvé-Delft 1204, i 121% Centrale Suiker 104% 184 Kon. Ncd. Hoogovens 129 UnJlever 201% 200('z Ncd Kabetfabrlek 260 Philips 213 211% Wilton Feyenoord 133 131% Bill ton 222 220 Kon. Petrol. Mij. 204 268% Amsterdam Rubb. 128% 130% H_A. Lijn 142% 143% Kon. Paketvaart 109% 111% Ncd. Scheepv. Unie 127% 128% Rotterdamse Lloyd 121% 122', Stv. Mij. Nederland 148% 150 Handelsver A dam 110% 114% Deli Batavia Mij. 97 96 Dell Mij. 110% 109% Anaconda 32% 32% Bethlehem Steel 41 40% General Motors 84 85% Kennecot 60% 603.4 Shell Union 44% 45% Baltimore Spw. 12 11% Miss K.T. Spw. 6% New York Centr. Spw. 14% 14% -Pennsylvania 18% 18% Dezelfde lusteloze stemming, die vo rige week op het Damrak heerste, was ook het kenmerk van de Amsterdamse effectenbeurs. Kon. olie. waarvoor lo cale vraag bestond, was het enige fonds, dat wat leven Sn de brouwerij bracht, doch grote veranderingen in de ove rige hoeken kwamen niet voor. De stem ming op de induatriemarkt was licht ver deeld. Aandelen Amsterdam rubber bleken van de cultuuraandelen het meest ge vraagd te zijn en kwamen twee punten hoger op 130%. De Voornaamste saiker cn tabakswaarden sloten amper prijshou dend. De scheepvaartsector blijft zich niet ongunstig ontwikkelen. De staatsfondsenmarkt was voor het merendeel prijshoudend, maar de ln» vestertngscertificaten werden weer een fractie lager vernomen. Op de Ameri kaanse sector waren de koersen In over eenstemming möt Wallstreet hoger. NEW YORK GEEFT DE STOOT HIERTOE. (Van onze economische medewerker) Wy behoeven ons over de ontwikkeling van de kosten van het dageiyks levensonderhoud weinig illusies te maken. Tot nu toe stijgen deze kosten met de regelmaat van de klok, hetgeen op verschillende wijzen zyn invloed op ons economisch leven zal gaan uitoefenen. Allen, die ln loondienst zyn, zullen door die styglng van de dageiykse uit gaven in feite een loonsverlaging krygen, waartegen zij zich uiteraard wil len verzetten: de roep om loonsverhoging zal.dan ook steeds luider worden. Van de mogelijkheid om meer te sparen komt door deze ontwikkeling voor steeds grotere groepen van ons volk bovendien steeds minder terecht. Loonsverhogingen vormen weer het grote gevaar, dat zy prijsverhogin gen in de hand werken (de fabrikant moet die loonsverhoging toch ergens vandaan halen!), waardoor wij de be roemde of liever beruchte spiraalbe weging van achter elkaar aan hol lende Tonen en prijzen krygen. Terecht geven de leiders van onze vakbeweging dan ook de voorkeur alan een prijsverlaging boven een loonsver hoging. Zy denken in dit verband na- tuurlyk aan verbetering van werkme thoden, harder werken en gebruik van moderne machfhes om de produc tie op te voeren en de kóstprys per eenheid te drukken. Kortom, door ef ficiency, door goedkoper te werken, tot prijsverlaging te geraken. Dit is des te meer noodzakelijk, nu blijkt dat die andere grote factor, welke onze prijzen bepaalt (de prijs van de grondstoffen), een steeds na deliger invloed gaat uitoefenen. Mocht onze regering enkele jaren ge leden al eens gehoopt hebben, dat een daling van de grondstoffenprijzen in haar ltaart van gestabiliseerde lonen zou spelen, de ontwikkeling van de laatste maanden toont wel aan, dat deze hoop ydel is. We behoeven slechts te kijken naai de grote Amerikaanse goederen markten van New York en Chicago en naar de Londense markt om te constateren, dat het volkomen mis is met de prijzen. Voor de kopers al thans, want de grondstofleveranciers spinnen er uiteraard zy bij. CIJFERS Om een voorbeeld te geven van de betekenis van de styging op deze markten, laten wy enkele frappante cyfers volgen. Voegen wh daarby de nu los bars tende rage tot hamsteren (waarin Nederland trouwens niet achter blfft). alsmede de te verwachten grotere geldomloop in de V.S., die deze koopwoede weder versterkt, dan hebben w(j alle factoren bij elkaar, die de prijzen op de grondstoffen- markten omhoog stuwen. Wy zullen in arren moede moeten afwachten hoever die grondstoffenpryzen om hoog gaan. we kunnen alleen hopen, dat de top gauw bereikt is, want an ders is het leed voor onze economi sche huishouding niet te overzien. (Nadruk verboden) ICIIIf DOOR GALBULTEN «JEU IV EN INSECTENBETEN is een kwellende ergernis die U het leven ondragelijk maakt. Bestrijdt jeuk en zwellingen grondig door onmiddellijk betten (deppen) met VEILING MIDDELBURG. 31 Juli: Andijvie fl—17. Snijbonen 20— 58. Dubb. PrincCMen 15—22. Augurken 9 48. Savoye kool 15—20. Rode kool 6— 10 Sla 5—13. Prei 18—20. Waspeen 9—14. Zilveruien 20—24. Bloemkool A 17—52. ld. B 11—32, id. C 7—20. Spitskool 9—12. Bospeen 814. Postelein 513. Rabarber 1318. Boskroten 68. Kroten p. kilo 6—8. Pootuien 1216. Komkommers A 8 —13. id. B 7—9, id. C 7. Tomaten 26—40. Madeleines 25—45. Perziken rode zomer. Appel 17—40. Valappels 3—17. Enrley Victoria 818. Tollenaars 1417. Saar- pruimen 4568. Ontario 44—68. Suiker meloenen 52110. Netmeloenen 4585. Druiven 164168. Washington 3474. Kasperziken 6—30. Peren (val) 520 N. Holl. Suikerperen 1128. Aardappelen Bonken 8. ld. grote 7—8, ld. drielingen 4—6. id. kriel 3—4. id. Bontjes bonken 8—9. id. grote 7—8. BI. eigenheimers 8— 9. alles per 100 kg. bos of stuks. 1 Jail. '50 katoen 1 rubber 2 cacao 1 reuzel 3 koffie l tin 4 koper 1 31,55 15,50 24,00 10.57 40,88 600.50 18,82 24 Juli 39,06 31.50 36,37 14.37 53,70 716.50 22,50 50 styg. 24 100% 51% 30% 15% 12% 21% 1 in 5 cent per lb 3 in per 100 1b 2 in Eng. d. per lb 4 in per ton De voornaamste oorzaak van de stij ging is de oorlog; eerst was 't nog de vrees voor oorlog die de Amerikaanse regering tot voorraadvorming of zg. „stockpiling" dreef. Doch nu het conflict tussen Oost en West in Ko rea tot uitbarsting is gekomen, nu Amerika zyn vredeseconomie weer op de oorlog gaat overschakelen, nu Wordt de vraag naar deze baslsgoe- yv-„. V S. 60% van de industriële grond stoffen verbruiken. Prijsdalingen op de wereldmarkt De wereldgocderenmarkten heb ben op het bericht betreffende het terugkeren van de Sowjet-Unie in de Veiligheidsraad gereageerd met een reactie in de pryzen. Goud in Hongkong, zilver te Bombay en rub ber en tin ln Singapore gaven gis teren algemeen prijsdalingen te zien na de onafgebroken etyging dei- laatste weken. KERKNIEUWS. Het rassenprobleem. Het centrale comité van de Wereld raad van Kerken heeft besloten een delegatie van de verschillende ker ken naar Zuid-Afrika te zenden ten einde met de kerken daar te spre ken over het rassenprobleem. De de legatie, die zal bestaan uit vertegen woordigers van verschillende rassen, zal evenwel slechts dan naar Zuid- Afrika vertrekken „indien de kerken in dat land haar daartoe willen uit nodigen". Het comité bevestigde de verkla ring van de wereldraad, afgelegd tij dens de Assemblee te Amsterdam in 1948, waarbjj elke discriminatie op grond van ras en kleur wordt veroor deeld. DS. W. W. MEYNEN f Ds. W. W. Meynen te Dordrecht is in de ouderdom van ruim 77 jaar overleden. Ds. W. W. Meynen was emeritus predikant der Gereformeer de kerken en één harer meest beken de voorgangers. De overledene werd op 1 April 1873 te Groningen geboren, studeerde aan de Vrije universiteiten en werd in 1899 predikant te Winsum (Gr.). Vandaar vertrok hij in 1902 naar Overschie om in 1905 in de oude Mer- westad intrede te doen. Hier is hij werkzaam geweest tot aan zijn eme ritaat, dat hem 1 Januari jl. eervol verleend werd. Ds. Meynen, die een kanselredenaar van ongewone kwaliteiten was, heeft tal van functies bekleed. In Dord recht was hij werkzaam als gevan genispredikant. leraar aan de Chris telijke HBS en de Christelijke kweek school, bestuurslid va,n de Volksuni versiteit, enz. Bulten zyn woonplaats trad hij eveneens op de voorgrond. Hij was vele jaren voorzitter van „Onze Tuin", vereniging tot bescherming van onwettige en verwaarloosde kin deren- idem bestuurslid van de Cen- trale Bond van Chr. Philantropische instellingen en redacteur van „Het Kind". De Particuliere Synode van Zuid-Holland Zuid diende hij by her haling als voorzitter en zy vaardig de hem een en ander maal af naar de Generale Synode. De overle dene was voorzitter van Generale De- putaten voor de Evangelisatie in België en maakte ook deel uit van Generale Deputaten voor de oefening van het Verbond met de theologische faculteit der Vrye Universiteit. Ds. Meynen was in elk opzicht een leerling uit de school van dr. A. Kuy- per Sr. en de A.R.-Partij vond in vroeger jaren in hem een geharnast medestrijder. Op 14 Mei 1949 was hij 50 jaar predikant en op zyn receptie deelde de burgemeester van Dord recht mede, dat H.M. de Koningin hem had bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Zyn stoffeiyk overschot zal a.s. Woensdag te Dordrecht worden ter aarde besteld. Aan de groeve zal niet worden gesproken en ook zal geen kerkelyke uitvaartdienst gehouden worden. Ds. B. HUISMAN, BEROEPBAAR. Ds. B. Huisman, voorheen Ned. Herv. predikant te Kolhalm, is naar Coll. Doet. door de classis Appingc- dam der Gereformeerde Kerken be roepbaar verklaard, zyn adres is Losdorp E 62. REMONSTRANTSE BROEDERSCHAP Bedankt voor Willemstad op Cu- raco (nadere beslissing): J. Spijker te MiddelhamisSommelsdijk. NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen naar Hulzen (N.H.): C. van Dop te Ameide. Bedankt voor Heerlen: H. Son- dorp te Hall. Beroepbaarstelling: Mr. H. Schok- king, Polgeesterweg, Oegstgeest. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Leerdam: R. Vollen hoven, candidaat te Amsterdam Zuid; te Zuidlaren: dr. O. C. Broek Roelofs te Woerden. Bedankt voor Den Burg (Texel): P. Riemersma te Haarlemmermeer— Vyfhuizen. GEREFORMEERDE KERKEN ART. 31 K.O. Beroepen te Aalten. Doesburg, Doetichem en Winterswyk: A. Ja- gersma te IJmuiden. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor Scheveningen: J. G. van Minnen te Hulzen (N.H.). De K.L.M. vrachtmachine „Edam" is van Schiphol naar Venezuela vertrokken met aan boord 6000 kg serum tegen mond- en klauwzeer. ZON EN MAAN. 2 Augustus Zon: Op 5.02 Onder 20.30 $r_ Maan: Op 22.05 Onder 10.05 ONZE DAMRUBRIEK. Aantrekkelijke wedstrijd. Door zijn laatste partij tegen Brandenburg remise te spelen, De- zorgde Boogaard ziin clubgenoot Strooband Jr. de eerste plaats in de herkamp tussen deze drie eerst- aankomenden in het Zeeuws kam pioenschap. De „jonge Strooband". zoals hy ln de wandeling genoemd wordt, ter onderscheiding van zyn leermeester, zyn oom Strooband Sr. (één der meest toonaangevende spelers van Zeeland in de periode 19251940) zal het nu dus nog op moeten nemen te gen de huidige Zeeuwse kampioen. In verband met het zomerseizoen zal deze match van 5 partytjes tussen Strooband en Anderson, vermoedelijk in September gespeeld worden. Het krachtsverschil tussen de drie herkampers, was niet groot; het on derling puntenverscnil bedroeg slechts één. Typisch kenmerkend voor het onberekenbare en wisselval- door David Dodoe Ana Luz ging ook mee. evenals nog een officier van de guardia civil. De comandante was een slanke glanzen de Jongen, die dezelfde soort glanzen de laarzen droeg, als dat miezerige mannetje, dat aan boord van de Talca een onderzoek naar Berrien's dood had gedaan. Het knappe uiterlijk van de comandante deed niets af aan het feit, dat hij blijkbaar een uiterst scher- Ee vent was. Hij schudde mijn bruik- are hand. zei dat hij vereerd was met mijn medewerking en vertelde mij ge durende het eerste half uur van de rit van de maatregelen, die hij genomen had om Jeff in de val te lokken. Uit hetgeen hij zei. kon men concluderen, dat Jeff er een hele dobber aan zou hebben, om uit Peru weg te komen, met of zonder goud. Ik gaf hem alle Inlichtingen, die Ik hem verstrekken kon een beschrij ving van Tacho. een beschrijving van de kleren, die zij gedragen hadden, en de merktekenen van de ezels. „Is het nieuws verspreid, dat ik dood ben?" vroeg ik nog. „Uw droevig verscheiden is in alle kranten bekend gemaakt". Hij glim lachte even. „En ook is het bericht door de wind verspreid, hetgeen vaak een nog snellere verbreiding van nieuws betekent. U hoopt, dat Jeffer son het horen zal". „Ja, hij heeft mij eens verteld, dat hij dingen van uit Puno over het meer naar Bolivia smokkelde. Daar had hij zijn connecties die hij nodig had. om de goederen tc verkopen. Als hij denkt cM ik niet in staat ben. hem dwars te zitten, is het mogelijk, dat hij het weer probeert. We moeten hem in Puno te pakken krijgen". „Als hij het meer al niet overgesto ken is". „Ik denk niet. dat hij daar al heeft kunnen komen. Hij moet drie ezels over tweehonderd mijlen heuvelland drijven. Hij kon misschien nog probe ren Jiings een andere weg de grens over te komen, maar „Ik betwijfel het. Ten Noorden van het meer zijn alleen maar hoge bergen, die met eeuwige sneeuw zijn bedekt cn om het meer naar het Zuiden te passe ren. betekent een reis van honderd mijl extra. Bovendien worden de gren zen sterk bewaakt, behalve in Puno, zoals u aangaf. Wanneer hij eenmaal binnen de stad komt, 2it hij in de val. zó!" De commandante sloot zijn belde handen op elkaar. „Iedereen kan de stad binnenkomen. Maar er zijn twee honderd man present, om te beletten, dat men er weer uit komt". „Is dat werkelijk zo?" „Don Ubaldo is een belangrijk man in Peru. Als hij zegt, dat de jacht in het nationale belang is, dan doen wij. wat hij vraagt". Naharro .zei niets. Hij zat op de voorbank van de wagen tussen Raul, die chauffeerde en de comandante. Ik denk, dat hij op die plaats was gaan zitten, om niet genoodzaakt te zijn naar mU, of naar Ana Luz te kijken, of tegen ons te praten. Ik reed achter in aan de linkerkant, zodat ik mijn gipsverband ln de hoek kon steunen Ana Luz zat naast mij. zodat zij mij kon grijpen, als de wagen slingerde en Julie zat rechts van haar. Ik droeg een stalen corset, dat mij heel wat meer rechtop deed zitten dan gewoonlijk, maar Ana Luz. die op slechte wegge deelten haar armen om mij heen sloeg, hielp mij heel wat. Wij werden zeker wel een half do zijn keer aangehouden door guardias, die in de houding sprongen, als zij de comandante ontwaarden. Iedere keer vroeg hij, of zij nog iets nieuws wisten. Het antwoord luidde altijd ontken nend.. In La Raya een smerig, kil stadje op de top van de lagere bergke ten van de Andes, waar wij stopten om te lunchen, verdween de comandante even en kwam terug met de medede ling dat alles naar wens ging en dat Jeff zich vrij kon bewegen, zolang hij in de richting van Puno trok. Ik moest het gesprek voor Julie ver talen. Raul sprak niet tegen haar en niemand anders kon het doen, of schoon de comandante een paar maal probeerde, na te gaan. welke uitwer king een stel glinsterende tanden en een paar woorden gebroken Engels zouden hebben. Hij zou het wel aardig gevonden hebben, om voor tijdverdrijf met de kleine grlnga een beetje te flir ten. maar zij gedroeg zich volkomen correct, daar zij er blijkbaar op gesteld was om op Raul en de oude man een goede indruk te maken. De comandan te gaf het maar op. Raul zei niets, behalve dan ja en neen als men tegen hem sprak. Er was iets gaande, waar hij niets van wist en dat vond hij blijkbaar vervelend. Als er verder geen aanwijzingen geweest waren, dan zou het uiterlijk van Ana Luz alleen al genoeg geweest zijn. Ik heb nog nooit zo'n verandering in een vrouw gezien. Vroeger was zij knap genoeg geweest, maar lusteloos en on verschillig. Nu" gloeide zij van levens lust. Zij leek wel een lamp. De veran dering vertoonde zich in haar ogen, haar bewegingen en haar vlugge glim lach. (Wordt vervolgd). lige tournooispel is wel, dat no. 2 (Boogaard) van no. 1 (Strooband), won en remise speelde, terwyi no. 3 (Brandenburg) hetzelfde presteer de ten aanzien van no. 2. Een aardig voorbeeld van de fou tieve redenering A wint van B, C wint van A, dus C moet wel van B winnen. Het bovenstaande is echter wel een aanwijzing, dat vooral in een klein tournooi de onderlinge krachtsverhouding in het eindresul taat niet altyd zuiver tot uitdrukking komt. In een turnool geeft de mate van productiviteit de doorslag. De verdienste van Strooband is dan ook deze. dat hy zyn nederlaag tegen Boogaard wist te elimineren door een dubbele overwinning op Branden burg (4 punten), waartegenover Bogaard slechts een spaarzame 1 wist te stellen. Dit In een tournooi veelvuldig voorkomende verschijnsel de door slaggevende betekenis van de grotere productiviteit t.a.v, de relatief zwak kere (n) is dan ook de reden, dat aan een match (tweekamp), de voor keur moet worden gegeven om de zuivere krachtsverhouding tussen 2 spelers tot uitdrukking te laten ko men. Dit is één van de interessantste aspecten van de match tussen Stroo band en de huidige kampioenen. Het moet voor de Middelburger in tussen wel een voldoening betekenen, zo dicht by de Zeeuwse titel gekomen te zyn. Opvallende prestaties had hij tot dusverre niet geleverd; in de Zeeuwse kampioenschappen van 1946 t.m. 1949. waren de resultaten mid delmatig. Niettemin wordt hy steeds als één der ernstigste candidaten voor de titel beschouwd. Strooband beheerst de theorie uitstekend; zijn spelopvatting is oer-degelijk; er is by hem practisch „geen doorkomen aan". De enige leemte in zijn spel was echter een zeker gebrek aan fanta sie om in een gelijkwaardige stelling de sleutel naar winst te vinden. Men neme dit vanzelfsprekend niet al te letterlijk; vele partyen werden door hem op meesterlyke wijze gewonnen. Het is slechts een kwestie van frac tie-verschil in vindingrijkheid en feeling, welke de weegschaal nogal eens in zyn nadeel deed doorslaan. Als wij ons niet al te sterk vergis sen, heeft Strooband de laatste tijd zyn aanvalswapens echter scherper geslepen dan vroeger ooit het geval was. Dat Boogaard de eerste plaats net niet haalde, vormt voor deze meer voudige ex-kampioen een teleurstel ling. Anderzijds moet het voor hem duldeiyk zyn geworden, dat hy zyn beste tyd nog lang niet heeft gehad en het met een gerust hart tegen de opdringende jeugd op kan nemen. In dien Brandenburg uit het goede hout gesneden is, moet zyn eervolle derde plaats een stimulans vormen om verrykt met de opgedane ervaringen volgend jaar nogmaals een ernsti ge gooi naar de titel te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4