In Madrid is het woningprobleem wel zeer nijpend JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Tal van arbeiders leven in holen IN DE „ZAK" VAN ZUID- BEVELAND AVONTUURLIJK MEISJE KWAM IN EEN SPAANS KAMP TERECHT DINSDAG 1 AUGUSTUS 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Schrijnende tegenstelll ng tussen arm en rijk. (Van een bijzondere medewerker). MADRID, Juli. Madrid, de hoofdstad van Spanje, is in zekere zin een mooie en aangename stad. Brede avenues en ruime winkelstraten strelen zowel het oog van de vreemde toerist als van de trotse inwoner. Wat Madrid vooral uit-een oogpunt van stedelijke hygiëne verschillend maakt van andere hoofdsteden, is het gebrek aan oude wijken. Tn 1561 werd Madrid door een gril I Het verschil tussen de -rr 4.Ar. vnnrr trori Vinnfrl. I hnlhewnneru" on Vmn !/->( vanPhilios II tot de rang van hoofd- holbewoners" en hun lotgenoten van itad verheven. Sindsdien is het dank de hoofdstad cotio_ a.rct.n in zii de steeds groeiende centralisatie- i eersten politiek van de Castilliaanse bewind- met eei voerders uitgegroeid tot één der mooiste steden van Europa. Van het oorspronkelijke, kleine Castujaanse dorpje is weinig overgebleven. En kele oude, smalle straatjes rondom de Plaza Mayor dateren nog uit de tijd van de Heilige Inquisitie. Bij ge brek aan geographische of economi sche betekenis is het de op elkaar volgende Spaanse regeringen erom te doen geweest, door een luxueuze verstedelijking de provincielui met eerbied naar Madrid te doen kijken. Toegegeven moet worden, dat men geslaagd is in deze opzet. Iedere vreemdeling op bezoek m Madrid wordt getroffen door de voorbeeldige reinheid der straten en de smaakvolle gebouwen. De stelsel matig opgevoerde centralisering der machten heeft in een recordtijd van een ongekend dorpje van het dorre Castiljaanse plateau een stad met 1.250.000 zielen gemaakt. Van 1925 tot 1935 steeg de Madrileense be volking met 26 GEEN WERK. Ondertussen heeft echter de bur geroorlog, gevolgd door de crisis van de tweede wereldoorlog, de bouwnijverheid aanzienlijk bemoei lijkt. Een tekort aan bouwmateria len en credieten doet thans de wo ningnood in Madrid nijpender voe len dan in welke andere stad van het continent. Een kwart van de werklieden uit de bouwbedrijven is op het ogenblik werkloos. Wanneer men weet, dat het totaal van de Ma drileense bevolking rechtstreeks of indirect leeft van de regeringsamb ten of bouwnijverheid, dan beseft men licht voor welk probleem men gesteld is. Enerzijds het wegvallen van een gedeelte van de woning bouw en anderzijds het indrukwek kend geboortecijfer, vergroot sterk de woningnood. Nieuwe straten mo- ligt hierin, dat de „natuurlijke rotsholen" met een relatief comfort leven. De Madrileense arbeiders zijn verplicht in de losse zandgrond, net als som mige dieren, hun woning te graven. 3n de wjjk Ventas ontmoetten wij een oude weduwe, die voor een hol met twee kamertjes zeven maal twintig „duro's" betaalde, wat de totale som van 700 peseta's maakt. Het spreekt vanzelf, dat er bij der gelijke toestanden van hygiëne hoe genaamd geen sprake kan zijn. De enige lucht- en lichttoegang is het deurgat. Het bereiden van het voed sel moet zoveel mogelijk buiten ge beuren, omdat het bouwen van schoorstenen onmogelijk is. Bij re genweer wordt een vuurtje aange legd in het hol zelf, dat vaak moet dienen om drie tot vier personen te herbergen op een oppervlakte van ongeveer twee bij drie meter. De 1 rook zoekt zich dan een uitweg langs de ingang, die meestal afgeschermd i is door een jute-zak. Water is meest- al slechts op een duizendtal meters j afstand te vinden aan een publieke .traditionele attributie Ondervraagd of ze tevreden Wie door het toeval geholpen gebruik kan maken van een o\de muur of een buiten dienst gestelde stenen weg, is zeer gelukkig. Zijn woon plaats wordt tot de beste van zijn soort gerekend. De meeste holbewo ners bepalen er zich echter toe ge bruik te maken van de talrijke zand groeven rondom Madrid, om deur naast deur als het ware straten te scheppen. Dat soort van „verstede- 1 ij king" is zelfs zo goed ontwikkeld, dat wie zich zelf geen hol graven kan, er voor betalen kan. zon met hun „behuizing" krijgt men van de Madrileense holbewoners slechts een wrange glimlach. Niet goed we tend, of ze wel in vol vertrouwen hun hart mogen luchten, geven ze als enige inlichting, dat hun woning goed warm is in de winter en koel in de zomer. Zeker is dit zo, al is dit dan ook het enige comfort. Op de vraag óf ze geen hoop hebbén eens als normale burgers te wonen, antwoorden zij dat de regering het bouwen van goedkope woningen be looft. Werkelijk kan men links en rechts grote blokken in aanbouw zien. De constructie blijft echter bij de steeds groeiende behoefte ten achter. (Nadruk verboden). Elk dijkje en elk wegkantje heeft iets bijzonders. Mid-Juli is voorbij en daarmee Is 't officiële vacantieseizoen ingetreden Een grauwe dag lokt. niet uit tot het ondernemen van een onderzoekings tocht, vooral wanneer dc wind bovendien juist uit de richting waait, waarin het doel is gelegen. Dat doel is ditmaal niet meer of minder dan eens poolshoogte te nemen in dat deel van Zuid-Beveland, dat in de wandeling de „Zak" wordt ge noemd. By ervaring weet ik, dat men in de Juli-maand daar een weelde van bloemen mag verwachten langs de vele dyken en wegen, die dit gezegende landje doorslingeren. Het Wereldgebeuren T roonsaistand Na een dag van koortsachtige be sprekingen tussen de leidende politt- ci, besprekingen, die werden gehou den onder de dreiging van de aange- kondingde grote mars naar Brussel en zelfs van burgeroorlog, is gisteren het besluit gevallen, dat niet meer te vermijden was: Koning Leopold doet troonafstand ten behoeve van zijn zoon Boudewijn. Weliswaar heeft het besluit nog de vorm van een compro mis gekregen en zal formeel slechts van een tijdelijke overdracht van de bevoegdheden sprake zijn, maar in feite is aan de eisen van de oppositie tegemoet gekomen. Het moet een moeilyk en tragisch ogenblik voor de koning geweest zyn, zo kort na zrjn terugkeer, een ver klaring te moeten tekenen, die een einde maakt aan alle illusies over verzoening rond zyn persoon en ver geten van het verleden. Men krygt sterk de indruk, dat de koning niet steeds even objectief is voorgelicht door zyn raadgevers en sterk onder de ban heeft geleefd van een extreem koningsgezinde omge ving. Leiders van de oppositie, die de vorst Zondag bezochten waren van mening, dat deze volstrekt onvol doende op de hoogte was van de ernst van de toestand. Nu heeft inderdaad in de afgelopen weken de „Koningskwestie zich toege in de binnenstad van Brussel hebben zich heftige tonelen afgespeeld.- By de ernstige relletjes moesten verschillende tramwagens het ontgelden. De foto boven toont opgewonden demonstranten, die een tramr(jtuig met stenen en rookbommen bestoken. De foto beneden laat zien hoe het op de Place Rogier, die door stakende demonstranten werd bestormd en waar bereden politie charges uitvoerde, toeging. dit bezorgde haar de naam. Ik zie er er ZIJn burgers, die het m de natuur- een met veel stuifmeel vliegen, een 1 bescherming niet zo ver brengen als andere met keurig schone slobkous- jes. Die is pas uitgekomen, heeft nog geen nest gebouwd en wordt druk be- i Deze verrassende ontdekking brak Elk dijkje en elke wegkant heeft blauwgroen met carmijnrode vlekken laagd door mannetjes (met een geel als eenzonnetje dooren samen met - 1 "n-s, vooral onder de' en 'n streep, tref ik in een spinnen- kopschild) die, rondzoemende over de e®ri ider boerenJ^kQkt jk de mooie wel iets bijzonders, „gewone" planten, welke men als groep onder één naam echte Jacobskruidbruid gevonden, dat „gewone" "planten,"speciaal onder die, web. Hebben die hier" "het bloVmen. hier de wyfjes afwachten. TAon Ao+ De kolommen blijken alweer te kort doorgebroken zonneschijntje, waar- vangt. De beginner weet al gauw: dat isslechts gewoonte zo kaal vreten, dat i stengels overblijven? om al het moois op te sommen. Byv. de aardige ogentroost (de str v een boterbloem, dat is 'n distel, ginds Vlak bij staan aardakers, echte het glad parelzaad. Het allerbeste gen nog inderhaast opgetrokken staat een lathyrus en dé.t daar moet siererwtjes met flinke rode bloemen, bewaar ik maar tot slot: ik ben te- worden en nieuwe wijken als padde- een wikke zijn. Als daarmee de lust: (vroeger at men de knolletjes), de gele rechtgekomen op een der weinige stoelen uit de grond schieten, steeds tot kennisverzamelen is bevredigd, veel kleinere veldlathyrus staat er plekjes, waar de wollige distel groeit, blijft men ten achter op de vraag, i loopt hij een massa aardige dingen naast. Er bloeit al vlooienkruid, dat een mooie zilverig behaarde soort, die De prijzen van de beschikbare ap- voorbij. Gelukkig voor Zwerfmans, i met een aangenamer klinkende naam op Beveland haar meest noordelijke pryzen van de beschikbare ap- voorbij. Gelukkig voor partementen gaan daarom ongeloof- die hein er op kan wijzen, dat hy zich l(jk omhoog. Het is niet gemakkelijk I een extra-pleziertje had kunnen be vinden, daar er te weinig goedkope woningen worden gebouwd. Een ap partement kost in Madrid van 800 tot 4000 peseta's per maand. De Ma drileense arbeider verdient 625 tot 750 peseta's per maand. De regering tracht wat te doen door goedkope huurhuizen voor arbeiders te bou wen. Naar schatting komt Spanje ech ter nog steeds een millioen wonin gen tekort. Vandaar, dat trouwlusti ge paartjes zich in hun plannen zeer gehandicapt zien. 't Probleem wordt nu door duizenden Spanjaarden zelf aangepakt. Rondom de buitenwijken van Madrid vindt de buitenlandse toerist, die even de traditionele rond gang ontloopt, kleine nederzettingen van holbewoners. Het bewonen van grotten is in Spanje zeker geen nieuwigheid. Trouwens een tourist maakte eens de bittere opmerking, dat de afstand tussen de holbewoner van Altamira en de huidige Spaanse grotbewoner niet zó groot is. Merk waardig is. dat juist rondom het luxueuze Madrid een ring van de meest verregaande armoede ligt. Honderden families met talrijke kin deren leven in de wijken Ventas, Ni no Jesus, Puente de Toledo, enz. in holen, die zy zelf in de zandgrond gegraven hebben. De meesten wonen reeds jaren op deze manier. Zij heb ben soms een heuse woning in de provincie verlaten, aangelokt door de werkmogelijkheden van de grote stad. Grote stad, die niet in staat is hen te herbergen. GROTBEWONERS. Spanjaarden zijn meestal zeer be schaamd of gekwetst in hun trots, wanneer vreemdelingen een woord reppen over deze toestanden. Schijn baar een goed argument is volgens de Spaanse mening het feit, dat er altijd in Spanje grotbewoners zijn geweest. En inderdaad, men kan 't februik maken van de holen om Ma nd niet enkel ten laste leggen van huidige Franco-regering. In de Zuidelijke provincies leven sinds mensenheugenis duizenden families in grotten. De vorige regimes: Mo narchie en Republiek hebben hier ook geen oplossing weten te geven... ook keelblaadjes heet. De rolklavers zijn armbloemig, mooi oranjerood begrenzing vindt. Een Zeeuws uni cum dus, waar de botanici in andere oplossing voor het vraagstuk te zorgen door wat nauwkeurig rond te aangelopen en ergens in het riet j provincies heel jaloers op zijn, maar nr> at t» T..-ii u j. Jqji :i. {.aaaaa I rliA flftnT Ha moooto mensen senrelnfts Paniek In een kerk te Enschede. Tijdens de mis in de Heilige Hart berk te Enschede ontstond Zondagmorgen een paniek, toen een jongen spelenderwijs een brandblusapparaat los schroefde. Plotseling hoorden de aanwezigen een sissend geluid en de kerk werd in een witte nevel gehuld. In een oog wenk ontstond er een paniek en iedereen holde naar de uitgangen toe. Een aantal mensen sprong zelfs van het koor af om een goed heenkomen te zoeken. Men klom over stoelen en kledingstukken lagen overal ver spreid. Verschillende personen liepen verwondingen op. De pastoor wekte na op de hoogte te zijn gebracht van de situatie tot kalmte op, doch de dienst moest tij'delijk worden onder broken. Het merendeel van de kerk gangers had reeds het gebouw verla ten. zien. Ditmaal wordt de loupe ge- vind ik manshoge bossen wederik, richt op een bloemrijk dijkje, waarop op die wederike Zwerfmans belandde, een dijkje zó steld. In de „Zak" staan er "nogal interessant, dat hij er ongemerkt een enkele, maar eens, in de omgeving paar uur doorbracht. van Kapelle, trof ik één geïsoleerde ,.v Bw -die door de meeste mensen achteloos die wederiken ben ik nogal ge- Sc?!t?eS^V,Wat °°k - - - zijn voordeel heeft. De landlieden kennen hem, mJar Vdil Meiic, liui i rv ccii coiovittiu. i Na veel omzwervingen rolde hy dan pjant aan en daarop een voor deze doen hem geen kwaad, ze weten, dat een voor deze omgeving bijtje, de slobkousbrj. Dit alt ht hy erg kieskeurig is op zyn stand plaats en nooit op de bemeste en be- met een extra vaartje het hobbelige om< fietspad op, dat hem op de kruin van zei, dat dijkje bracht. diertje haalt haar stuifmeel slechts 0iri,Al.0.,nnHpn v»T«i.hHnf n„n Een goed voorteken: met zorg be-1 op deze ene plantensoort; daarmee j werkte akkergronden verschynt. Hun handelde paden duiden meestal op 'n voedt ze de larven, die ergens in een„hoofdstekel" mag blijven staan en drukke terrein. passage enafgegraasd ceii jn de grond gebouwd van ei tot dank zij hun verstandig inzicht is het ■oeien van de t bijtje heeft Geen zeis sloeg door de hoge be- een verzamelapparaat bestaande uit voiwassen insect opgro VLINDERS stuifmeelvoorraad. Het groeiing, waarin brede toefen van marjolein geuren. De oorzaak is niet ver te zoeken. Tot over de knieën wadend door de plantenmassa merkt men de venijnige prikken van het ge doomd stalkruid maar al te goed; dit gewas is als veevoer ongeschikt en maakt ook de rest ongenietbaar. Nu zie ik opeens geen planten meer plotseling sta ik midden tussen de vlinders. Zo'n grauwe dag en dan veel vlin- Cirslum criophorum de WOLLIGE DISTEL ders? Neen, Zwerfmans vergist zich niet en fantaseert nog minder. Als de vlinders niet vliegen, moeten ze toch op hun terrein aanwezig zijn, ze kunnen moeilijk in 't niet verdwijnen. Al wadende door de plantenzee stijgen uit de lila-rose marjolein tientallen verontruste vlinders op van tussen de stengels om zich over de bloemen te verspreiden, 't Gaat met die vlinders al net als met de planten, men kent ze vaak onder een naam, die eigen lijk maar aan één van de soort toe behoort. Totmen opeens getrof fen wordt door afwijkingen in kleur, vorm of tekening en men opeens weet: dét is toch een andere. Boven dienZeeland is 'n afgelegen ge bied met brede stromen, die de onder delen isoleren. Men heeft dus kans op plaatselijke afwijkingen. Zo zie ik bijv. .dikkopjes" van klein formaat, die ik al Hesperia noem, maar thuis Adopaea blijken te heten. De breedte van de vlucht (beneden de maat) geeft zelfs kans op 'n afwijking, die zeldzamer is dan de soort. RUPSEN Een eindje verder zie ik voor het eerst in 't binnenland de in de dui nen veel voorkomende zebrarupsen, afwisselend geel en zwart geringd. Het vlindertje, de St. Jacobsvlinder, voortbestaan van dit unicum verze kerd. Dit is natuurbescherming op bleekgele haren^ aan" de achterpoten, I best. Bravo, Zeeuwse landbouwers, Na zwerftocht van twee jaar In ons land terug. Een meisje van 20 jaar, mej. F. B. W. uit Den Haag is Zaterdag na een zwerf tocht door België en Frankrijk en een. langdurig verblijf in een Spaans con centratiekamp in ons land teruggekeerd. Sinds Augustus 1948 was haar opsporing, aanhouding en terugbrenging door de po litie verzocht. 3 Mej. W. door de Haagse politie geken schetst als een fatsoenlijk meisje met een avontuurlijk karakter, is reeds eerder van huis weggelopen. In Augustus 1947 verdween ze voor de eerste maal. Eerst in Juni 1948 werd zy door de Engelse politie in Londen ontdekt en naar Neder land teruggebracht. Zij werd toen on der toezicht van de voogdijraad ge steld, die haar onderbracht by een gezin in Veendam. Veertien da gen hield zij het daar uit. Toen ver trok zij op een fiets, die ze voor oude kleren had geruild, naar België. Het gelukte haar clandestien over de Belgische grens te komen. Ook de Franse grens leverde haar geen moelrjkheden op. In Valenciennes werd zy echter door de Franse gen darmerie aangehouden. Na veertien dagen stelde men haar evenwel om onnaspeurlijke redenen toch weer in vrijheid. Zij vervolgde haar reis tot ze in Parijs terecht kwam, waar zij op een atelier van Wit-Russen de kost verdiende met het beschilderen van lampekappen. In October 1948 trok zij verder naar Spanje. In Zuquer- ramourdi maakte zij daar voor de eerste maal kennis met de Spaanse politie. Aangezien zij vreesde, dat ze, wanneer ze zich voor een Nederland se zou uitgeven, per omgaande naar ons land zou worden teruggestuurd, gaf ze zich uit voor een Russische. NIET SLIM. Erg slim was dat niet, want zaij had kunnen weten, dat sommige Spanjaarden niet erg vriendelijk te genover Russen zyn gestemd. Deze gezindheid bleef evenwel niet lang voor haar verborgen, want de Spaan se politie stopte haar in een concen tratiekamp bij Pamplona. Bijna twee jaar heeft zij daar gezeten. Een pretje was het niet: hard werken en een streng regiem. Een Spaanse liefdadi ge instelling, die onder de gevange nen werkte, ontdekte tenslotte dat zrj geen Russische doch een Nederland se was. De Nederlandse consul in San Sebastian werd gewaarschuwd en deze slaagde er in haar vry te -krij gen. Na eerst nog veertien dagen in San Sebastian geblazen te zyn om wat op verhaal te komen, is mej. W. op de trein naar Parijs gezet van waar een vliegtuig haar naar Neder land heeft gebracht. Zij is thans voorlopig ondergebracht in een in richting van de voordijraad te Rek ken. Of haar onprettige ervaringen in Spanje haar ondernemingslust wat hebben bekoeld zal nog moeten blij ken. Zij heeft er in ieder geval iets mee geleerd: „Ik weet nu wat wer ken is", heeft ze tegenover de politie verklaard. door het zilver der knoppen prachtij glanst. Als tegenprestatie mag ik hem inleiden in al de rijkdommen van het dijkje, waarvoor de landbouwer (als zo vele andere) bijzondere be langstelling koestert. En verrijkt met een aantal streeknamen keert Zwerf mans dan (nu vóór de wind) en on der een heerlijk zonnetje weer eens tevreden huiswaarts. Barend Zwerfmans. Mysterieuze schietpartij in Amsterdam. In de binnenstad van Amsterdam nabij de Warmoesstraat is gisteren een 33-jarige man door drie schoten uit een revolver getroffen- De man is ernstig gewond naar een zieken huis overgebracht. Voorbijgangers die de schoten hoorden, vonden de man in een steeg liggen, maar van de dader was geen spoor te beken nen. Het slachtoffer is geen Am sterdammer en kon nog niet worden gehoord, zodat het motief van deze moordaanslag niet te gissen is. Briefje van Goethe voor 120 mark Op een auctie in West Berlijn bracht een briefje van Goethe van tien regels 120 mark op. Brieven van Bismarck. Kant en Bhahms gingen voor 200 mark. Et sen van Rabelais en Rembrandt brachten 400 mark op. De kopers waren meest buitenlandse touristen. Onwelkome geheugen opfrissing. Een havenarbeider uit Rotterdam, die van 1936 tot 1943 in Duitsland vertoefd had, woonde daar bij een vrouw, die hij eeuwige trouw had gezworen en nog meer, namelijk dat hy haar zou trouwen. Zij had dit niet vergeten, maar hij blijkbaar wel. Na zeven jaar smachten besloot zij, in middels 40 geworden, zyn geheugen eens te gaan opfrissen, nam in Duisburg de fiets, smokkelde zich zelf de grens over en stond dezer da gen ineens vóór hem. Maar de ha venarbeider was inmiddels in Ne derland getrouwd en schrok dus niet weinig, toen het gezicht van de vrouw hem weer aan de Duitse ja ren herinnerde. De vreemdelingen dienst heeft hem echter iets van zyn rust teruggegeven, door de vrouw met fiets en al aan de andere zijde van de grens te deponeren. spitst op een wijze, die weinigen had den voorzien. In het bijzonder de vurig Leopol- distische vleugel in de katholieke party heeft zich sterk mistekend in de reacties, die de terugkeer van de koning teweeg zou brengen. De drei- fementen en waarschuwingen van e oppositie in het parlement werden sterk onderschat; verwacht werd, dat na enkele dagen van betogen en staken de minderheid zich bij een voldongen feit zou neerleggen. Het is anders gegaan. De betrek kelijke rust op de dag van de terug keer bleek de stilte voor de storm te zijn. De socialisten hebben een bui tenparlementaire actie ontketend, die niet meer te stuiten viel, tenzij de regering de verantwoordelijkheid had willen aanvaarden voor een ge wapend optreden, dat tientallen slachtoffers zou hebben gekost en in Wallonië tot volledige rebelle had ge leid. De regering stond sterk, omdat zy beschikte over leger en politie en 'n meerderheid in het parlement en een sterke aanhang in Vlaanderen. De socialisten hadden een machtig aan valswapen in de algemene staking, de agitatie en in het organiseren van grote volksbetogingen en non-coöpe ratie acties. De mars naar Brussel moest een revolutionnair hoogte punt worden in de actie,, dat kwam op het psychologisch juiste moment. Dank zij de tijdige verzoeningspoging van de bond van oud-politieke gevan genen is België voor een volkomen chaos bespaard gebleven. De katholieke leiders hebben inge zien, dat de koningskwestie in de af gelopen jaren zozeer de gemoederen heeft verhit, dat gendarmen noch sol daten meer een uitbarsting konden vérhindéren. Temeer daar op de achtergrond van de strijd om de per soon van Leopold de tegenstelling Vlaams-Waals en rechts-links smeul de. De beslissing van de koning, hoe hard ook voor hem zelf, is de enige, die in het belang van het land geno men kon worden. Hoe men ook over de actie van de anti-Leopoldisten mo ge denken, een vorst kan bezwaar lijk een gevangene in eigen paleis zijn en door een sterke minderheid vol komen in zijn functie als drager van de Kroon genegeerd worden. Zijn terugkeer uit Zwitserland zon der voorafgaande verklaring hoe het vervolgens verder zou gaan was een grote fout, die zich heeft gewreekt en het prestige van de regering een knak gegeven. Voor België is thans te hopen, dat de eendracht in het land kan worden hersteld rondom kroonprins Boude wijn. De intrekking bankbiljetten 10 en f 100 model 1945 De Nederlandse Bank brengt nog maals onder de algemene aandacht, dat de gelegenheid tot verwisseling van de opgeroepen bankbiljetten van 10.— en 100.—, model 1945, bij haar bijbank, agentschappen en cor respondentschappen op 1 Sept. 1950 wordt gesloten. Van genoemde da tum af zullen de biljetten nog slechts bij haar hoofdbank te Am sterdam kunnen worden verwisseld. In herinnering wordt gebracht, dat opgeroepen zrjn: het bankbiljet van 10.gedateerd 7 Mei 1945 (aan de voorzijde bedrukt met de Neder landse Leeuw), Het bankbiljet van 100.geda teerd 7 Mei 1945 (aan de voorzijde bedrukt met een over het midden lopende verticale bruine band). Het bankbiljet van 10.even eens gedateerd 7 Mei 1945, doch in blauw gedrukt en voorzien van het portret van Koning Willem I, blijft in omloop. 46. Het werd Jimmy duidelijk gemaakt, dat hij zich op de massagetafel moest uitstrekken en inmiddels haalde van Wryvum de masseerolie te voorschijn. Hij deed een flinke scheut in de palm van zijn handen en wandelde welgemoed naar Jimmy. Deze voelde zich op die bank maar half op z'n gemak en hij keek vol achterdocht naar de gedragingen van die man in zijn slordige trui. Als-ie iets doet dat me niet bevalt, zeiden z'n ogen......

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3