Zeeuwse oesters floreren in Zuidafrikaanse wateren PROV. STATEN VERGADERDEN DE ARN. 20 NA AANVARING GEZONKEN BIJ WESTKAPELLE JACHTHAVEN TERNEUZEN HEEFT FEESTELIJK AANZIEN Drukte op rede van Vlissingen. Kolenlosbrug gearriveerd. Tournooi om de Stadhuis- plaquette. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG I AUGUSTUS 1950 Initiatief van J. van Dort Wanneer de verwachtingen van de heer J. van Dort niet beschaamd worden dan zullen over een jaar of vtff de restaurants in Zuid-Afrika een nieuwe delicatesse op hun spijskaart kunnen vermelden. De heer Van Dort die afkomstig is uit Bergen op Zoom heeft namelijk in Zuid Afrika de leiding bij de proeven, die genomen worden om Zeeuwse oesters te kweken In de Zuidafrikaanse watcron. Tot nog toe had men in Zuid-Afrika geen oesters, die voor dc handel geschikt waren. Import was zo kost baar,dat men daarvan moest afzien. Bleef dus slechts: het opbouwen van een eigen oestercultuur. Het ziet er voorlopig naar uit, dat deze pogingen zullen slagen. Men heeft allereerst gezocht naar geschikt wa ter en dat werd gevonden in de lagu ne van Knysna, waar strandmeren voorkomen, die er veelbelovend uitza- gen. Daarin bevinden zich nu sedert eni ge tijd jonge oesters en zij gedijen goed. Men heeft voor deze proeven behal ve jonge oesters uit Zeeland ook oes- ters uit Frankrijk aangevoerd. De jonge oesters waren niet groter dan een duimnagel en thans bevinden zich te Knysna reeds exemplaren van vijf centimeter doorsnee. SCHUIVEND ZAND. De heer van Dort laat er de oesters opgroeien in bakken, teneinde te voor komen, dat ze onder 't verschuivende zand raken en stikken. Zij vinden blijkbaar in de strandmeren voldoende voedsel. In Zeeland en in Frankrijk Debarkatie van Congo-boot verliep vlot. Gistermorgen zijn te Vlissingen de ongeveer 180 opvarenden van het Belgische schip „Elisabethville" ge- debarkeerd. Dit schip, dat op weg was naar Antwerpen kreeg van haar maatschappij order op de rede van Vlissingen voor anker te gaan en daar nadere orders af te wachten, een en ander in verband met de sta kingen in België. De debarkatie ver liep vrh vlot met twee gecharterde sleepboten. Eerst werden de passa giers en daarna de handbagage over gebracht naar de buitenhaven te Vlissingen. Zij keken niet al te vrolijk deze passagiers die zojuist uit de Congo waren teruggekeerd! Met autobussen werd de tocht naar Ant werpen ondernomen. Op volle zee ligt op het ogenblik nog de „Leopoldsville", eveneens met tal van passagiers, aan boord. Wan neer en waar deze boot zal binnen lopen en wanneer met de debarkatie zal worden begonnen is mét zeker heid niet te zeggen. Ook op de rede van Vlissingen ls het druk. Er lagen niet minder dan 12 schepen op nadere orders te wach ten! Van bevoegde zijde vernamen wij, dat de Centrale Bond van Transport arbeiders de Belgische schepen, die eventueel Nederlandse havens zullen binnenlopen, niet zal lossen. Het be treft hier een internationale overeen komst welke in 1947 werd gesloten door de I.T.F., de Internationale Transport Federatie. Het N.J.V. naar de Zeeuwse wateren. Het Nationaal Jongeren verbond houdt van 4 tot en met 16 Augustus a.s. in fort Haarlem te Hellevoetsluis zijn achtste zeekamp. Jongens van 15 tot en met 18 jaar zullen geduren de twaalf dagen van Hellevoetsluis uit de Noordzee, het Goereese Gat, de Zuidhollandse- en Zeeuwsestro men bevaren. Dit jaar zullen enige Belgische en Zweedse deelnemers te gast zijn. Naast verschillende zeil tochten staan bezoeken aan Zierik- zce, de onderzeedienst te Rotterdam en Brlelle op het programma. De te Stellendam gestationneerde redding boot „Koningin Wilhelmina" komt naar Hellevoetsluis. Vice admiraal A. S. Pinke zal spreken over de twee de wereldoorlog en het gebeurde in de Indische wateren in de jaren '46- 1949: Op 10 Augustus zullen autori teiten het kamp bezoeken. Jaarvergadering van burgemeesters van Noordzee badplaatsen. Dezer dagen hield de Kring van Burgemeesters van Noordzeebadplaat- scn haar jaarlijkse vergadering in 't raadhuis van Katwijk. Het door de statistiekcommissie in gediende rapport vormde 'n punt van uitvoerige bespreking. Deze commissie dient de kring van advies omtrent de vraagstukken, welke met de statistiek van het vreemdelingenverkeer in dc Noordzeebadplaatsen verband houdt. Uit de provincie Zeeland waren de burgemeesters van Cadzand, Retran- chemcnt, Domburg. Haamstede. Renes- se cn Zoutelande ter vergadering aan wezig. Na de lunch, welke aangeboden werd' door het gemeentebestuur van Katwijk, werd het bunkercomplex in de duinen, alsmede het kampeerterrein bezichtigd. GESLAAGD. Voor het Practijkdiploma Boekhou-, den voor de Nederlandse Associatife voor Practijkexamens zijn geslaagd: de héér F. H. Bakker, Goes; mcj. K, v .d. Berge, Kortgene; cn de heren G. J. Dockheer en W. J. Goedhart, beide te Middelburg en de heer J. de Bliek te Breskens. BENOEMING. By Kon. Besluit is voor. het tijdvak- van 1 October 1949 tot 1 October 1950 alsnog benoemd tot tydeiyk leraar aan de Rijkslandbouwwlnter- school te Goes, de heer G. Grooten huls, tc 's Heer-Arendskerke. heeft men er wat minder omkijken naar. In Zuid-Afrika kweekt men thans geïmporteerde oestertjes, ..doch daar naast experimenteert men ook met de inheemse oesters, die op de rotsen tus sen Port Elizabeth en Mossel Bay groeien. Deze laatste oesters hebben een uitstekende smaak, maar een lelij ke vorm. Doordat zij op de ruwe rot sen leven en blootgesteld zijn -aan woeste zeeën, hebben zij dikke schel pen gekregen. De heer van Dort zal nu trachten een betere vorm te ont wikkelen door de oesters in brede riviermonden met getij te brengen, in de hoop, dat ze ook daar tot rijpheid zullen komen. OP ASBESTPLATEN- De oestercultuur in de lagune van Knysna vereist veel zorg, Honderden asbestplaten, bedekt met witkalk, wor den in het meer neergelaten. Dakpan nen zoals in Zeeland bij de öestercul- tuur gebruikt worden kent men name lijk in Zuid-Afrika niet. Het jonge le ven zet zich. op de asbestplaten vast en wanneer de oestertjes ruim een cen timeter groot geworden zijn, worden zij: eraf gestoken en in de bakken ge bracht om dan verder op 'te groeien tot zij groot genoeg zijn voor de consump tie. De heer Van Dort hoopt binnenkort weer een half millioen kleine ofester- tjes uit Zeeland aan te kopen, om ze ui de Zuid-Afrikaanse* wateren te laten gedijen, Deze aankoop zal vermoedelijk dit najaar geschieden. Twee Belgische knaapjes waren op avontuur. VLÏSSINGSE POLITIE GELOOFDE HUN VERHAAL NIET ERG. Het viel personeel van de veer boot „Prins Bernhard" Maandag op, dat twee Belgische jongetjes, die vroeg aan boord waren gekomen, al verscheidene reizen heen en weer hadden gemaakt en nog niet van zins bleken weer aan wal te gaan. De Breskense politie voolde de knaapjes, 7 en 12 jaar oud, eens aan de tand en kreng toen het vei-haal te horen, dat zij met hun ouders gelo geerd waren by „tante Koosje", maar naam en adres wisten ze niet. De Vlissingse politie, aan wie de jon gens werden overgegeven, ontdekte spoedig, dat tante Koosje alleen in de fantasie bestond. De broertjes wa ren Zondag in de voormiddag op stap gegaan met wat geld, dat zij van hun moeder gekregen hadden om enkele boodschappen te doen. De nacht van Zondag op Maandag had den ze in de open luent doorgebracht, Door dc kou waren zo later aan boord gegaan. Do oudste jongen wendde voor het ouderlijk hüis te zijn ontvlucht, om dat hy zo vaak door zijn moeder werd geslagen. De jongens zijn aan de Belgische gendarmes overgegeven, die in St., Anna Termuiden reeds op informatie waren geweest. (vervolg van pagina i) Gedeputeerde C. Hamelink ver klaarde, dat des tijds 100% medewer king werd ondervonden voor de stich ting van een vliegveld in Zeeuwsch- Vlaanderen. Het college onder streept de woorden,, die de heren Schorer en Stemerding hebben geuit. De spreker kon de Staten verzeke ren, dat men niet is afgeweken van het voornemen om de drie vliegvel den te verwezenlijken en alles zal doen om dit ook te bereiken. Snel onder de hamer gingen de voorstellen door tot afwijzing van subsidieaanvragen van de Stichting Nijverheidsonderwijs te Tilburg en van de R.K. Maatschappelijke Ge zinszorg te IJzendijke, tot verhoging de. subsidie van land- en tuinbouw- wintercursussen en van de voorberei dende cursussen hiertoe. Voorts werden bijdragen toegekend in de stichting van een gebouw voor de R.K. lagere landbouwschool te Hontenisse en van de lagere land bouwschool te 's Heer Arendskerke. De stekbietenverordening Zeeland onderging een geringe wyziging. SUBSIDIE DIEREN BESCHERMING Mevrouw E. J. van den Broecke- de Man (Arb.) vroeg of in de moti vering van de afwijzing der subsidie aanvrage van de Ned. Ver. tot Be- .seherming van Dieren niet kon wor den toegevoegd, dat de financiële toestand van de Provincie inwilliging nog niet gedoogt. Mr. dr. A. J. J. M. "Mes, die antwoordde namens Ged. Staten, voelde daar weinig voor. By iedere aanvrage moet opnieuw wor den bekeken, of de financiële positie van de Provincie een subsidie toe staat. Bovendien deden G.S. dit voor stel tot afwyzing omdat het college weinig is gesticht over de onbevredi gende gang van zaken in de dieren bescherming en de onnodige ver splintering op dit terrein. Mevrouw Van den Broecke deed niettemin het voorstel de woorden „nog niet" in de motivering op te ne men. De vergadering wees dit echter van de hand met 34 tegen 7 stem men. Het voorstel van G.S. werd daarna aanvaard. Dit was ook het geval met de voorstellen tot afwyzing van de sub sidie-aanvraag der stichting „De Schotse Huizen" te Vcere en tot het verlenen van bijdragen in de herstel- kosten van monumenten van geschie denis en kunst. Een gedeelte van een weg in de gemeente Westkapel le werd overgedragen, gedeelten van de straat bij de veersteiger te Hoede- kenskerke werden in beheer en on derhoud geruild. De vergadering ver leende bijdragen in de kosten van de schooltandartsendiensten en wees een subsidie-verzoek van de Ver. voor verpleging van ïyders aan vallende ziekte af. „GEEN MARCHE FUNKBRE!" Het voorstel Van G.S. tot deelna me in de Stichting Algemene Zeeuw se Tentoonstelling 1953 in Middelburg en in het garantiefonds voor deze expositie deed de heer Van der Feltz van zijn zetel verrijzen. Hy zeide de reden om de tentoon stelling te organiseren wel wat ge zocht te vinden; immers, het is niet 850 jaar geleden, dat Middelburg werd gesticht, het ls alleen maar be kend, dat in 1100 de plaats bestond. Hy achtte 't evenwel voor de Zeeuw se hoofdstad van belang, dat de ex positie tot stand komt, omdat zy ze ker velen van buiten Zeeland zal aan trekken. Over de financiële resultaten kon hij niet erg optimistisch zyn en hy wees in dit verband op de uitkomsten van manifestaties als Damstadt cn Mijlpaal 1950. Daar staat echter te genover, dat „Rottérdam-Ahöy" ëèn behooriyke winst belooft op te lever ren. De lieer Van der Fcltz bleek het volstrekt niet eens te zijn niet de in de afdelingen door sommige leden uitgesproken wens., om geen loterij aan de tentoonstelling tc verbinden. H\j bestreed liun mening, dal het pu bliek daaraan deel itcewif om zonder arbeid een groot bedrag in geld .Of vele goederen in bezit, te krijgen. Ook begreep hij niet, wat sommige leden er'op tegen hebben, dat sportwed strijden, coneows-hip-pigne, c.d, kun-, ncn worden tot volksfeesten. Een ten toonstelling is toch geen mar.che fu- nêb'rct aldus deze spreker, die be sloot met dc opwekking: „Laten wij ons toch vooral waohten voor fari zeeër dom l" De heer; Kodde uitte zyn spyt over de toon, waarop deze opmerking was geplaatst; Het" Tot mogéh wij alleen te baat nemen, wanneer wij als mens geen uitkomst meer weten, zo zeide hij. Ook vond hy, dat deze th'd zich niet-leent voor volksfeesten, wij le ven op een vulkaan en de oordelen Gods rollen over de wereld, aldus de heer Kodde. Mag dan gesproken wor den van farlzeeëi'schap? Zijn fractie aanvaardt de lotery niet. VQORSTEL-MELIEFSTE VEWORPEN. De heer P. Meiiefste (AR) dacht, dat het mogelijk moet zijn, mits de tentoonstelling goed is opgezet, om nog een-bedrag uit het garantief onds terug te lu-ygén. Ook zijn fractie'ver zet zich sterk tegen de lotery, omdat deze de hebzucht opwekt. Byna ieder dag krijgt men aanbiedingen onder ogen om zonder arbeid veel geld te „verdienen"; ons volk verlaagt zich daarmee. Zeeland is nog altjjd een godsdienstige provincie, waarin men niet leeft bij toeval en geluk. De heer Meiiefste uitte de wens, dat dé Sta ten zoveel geestkracht kunnen op brengen, dat het struikelblok „loterij" uit de weg kan worden geruimd. De heer Van Oorschot zou gaarne gezien hebben, dat het bedrijfsleven voor een groter bedrag dan f 5000 In het garantiefonds had deelgenomen, opdat de Provincie iets minder had kunnen bijdragen dan de voorgestelde som van f 40.000. Voorts achtte h de toegangsprijs van f 1.50 te hoog. De tevoren geplaatste opmerkin gen over de verloting onderschreef hij niet. Het was hém gebleken, dat ook in prot. chr. kringen verlotingen worden georganiseerd om kerkelijke arbeid of kerkbouw mogeiyk te ma ken. Overigens deed het hem genoe gen, dat de heer Meiiefste het Socia listisch standpunt afkeuring van bezit, dat niet door eigen arbeid is •verkregen deelde... Tót de Heer Kodde zei hij; „Moet de ernst der tyd ons brengen tot levenspessimisme Wij moeten het hoofd integendeel om hoog dragen". Gedeputeerde mr. dr. Mes verklaar de plagend verwacht te hebben, dat de heer Meiiefste gekomen zou.zijn met een voorstel de prov. bijdrage te verhogen tot f 45.000, ter compen satie van de bescheiden opbrengst der loterij (op f 5000 geraamd). H deelde de heer Van Oorschot mede, dat het bedryfsleven de expositie steunt met f 25-000, waarvan de landbouw f 20.000 betaalt- en de on dernemingen, etc. f 5000. Dit laatste is inderdaad niet veel. Nadat de heer Meiiefste nog zijn leedwezen had betuigd over het feit, dat bepaalde kerkelijke kringen ver lotingen organiseren, en de heer ICod- de had verklaard, dat ware levens blijheid wordt gevonden in het ge loof, werd het voorstel-Meilefste c.$. tot afwyzing van de loterij in stem ming gebracht. Het werd met 29 te gen 12 stommen verworpen. Het voorstel van G.S. werd hierna aange nomen, waarbij de A.R.- en S.GiP.- fracties geacht wilden worden te hebben tegengestemd. LANGE-AFSTAND-GAS. Vervolgens werden enige begro tingswijzigingen en de jaarstukken der verschillende, diénsten vastge steld. Toen het Prov. Gasbedrijf dan de orde kwam .informeeVde de heer J. de Kruyter (G.H.) naar het lé,nge- afstand-gas. Mr. A. J. van der Weel deelde me dedat daarover waarschijnlijk bin nen zeer korte tijd concrete verkla ringen kunnen worden gegeven. Des tijds is reeds gezegd, dat het plan uiterlijk binnen een termijn van, .1 jaar verwezenlijkt zal zijn. Inmiddels zijn stappen in dc goede richting ge zet. Er worden thans besprekingen geopend met dc directie van de Oas- voorziening over een belangrijk on derdeel van het \verk, het leggen van de buizen in de Wcstcr-Scheldc en gehoopt, wordt, dat deze arbeid bin nen afzienbare tijd kan worden ver richt. Dat de besprekingen zo lang lopen, komt omdat de materie van lande lijk en zelfs van Internationaal be lang is. Ook na realisatie van het plan zal het Prov. Gasbedryf voorlo og-in dienst biyvcn voor wat betreft ,et distributie-apparaat. De Staten benoemden zeven per sonen, die de Provincie in de alge mene vergadering van aandeelhou ders der N.V. P.Z.E.M. zullen ver tegenwoordigen. Het zyn de heren L. P. v. 'Oorschot (Arb.), P. V. M. Vcr- éauteren (KVP-),,P. Meiiefste (AR), C. Boender (SGP), J. de Kruyter (CHVJ, U Verhagen (VVDI cn. W. p. A. Brouwer (Midd.). Als leden van de Raad van Bostuur der P.Z. E-M. zullen worden benoemd de he ren D. Immig (Arb.), M. v. d, Himst (KVP)A. H. S. Stemerding (CH), 0. Kodde (SGP) en C. de Putter (AR). ONRENDABLE GEBIEDEN. Bij de behandeling van de jaarstukken der Prov. Stooïnbootdiensten liet de heer De Kruyter criti'ek horen op de aanleg steigers te Kortgene en Wolphaartsdijk, die ondanks dure reparaW» nog niet ge heel voldoen. Toen de P.Z.E.M.-stukken onder de hamer kwamen, vroeg hij, of langzamerhand niet de lijd is gekomen dat de P.Z.E.M. de détallvevkoop van apparaten stopzet. De heer Vercauteren had klachten over de samenwerking tus sen de P.Z.E.M. en de geméenten. moeilijkheden zijn veelal veroorzaakt door de oude contracten, welke herzie ning behoeven. De heer Kodde tenslotte wilde ingelicht worden over de onrenda bele gebieden. Mr. Van der Weel antwoordde de eer ste spreker, dat opheffing der détailver koop in studie is. Het beste is te hande len in overeenstemming met de richtlij nen, die centraal worden gegeven. Tot. de heer Vercauteren zei hij, dat thans een arbitrage-zaak loopt en dat de P.Z. E.M. steeds streeft naar goed begrip van de moeilijkheden der gemeentebesturen. De heer Kodde vernam, dat in 21,fe jaar 1200 onrendabele lijnen zijn aangelegd. In de jongste vergadering van de Raad van Bestuur is de wenselijkheid naar voren gebmcht, om de voorziening dei- onrendabele gebieden weer uit te breiden. Daartoe moet een nieuw schema worden ontworpen. Buiten de orde der vergadering vroeg de heer Stemerding, of G.S. met hun op merking. dat zij unificatie der Veertarie- nastréven, ook doelen op de Ooster- Scheldevercn. Gedeputeerde Lockefeer antwoordde, dat dit alleen slaat op de Wester-Scheld|» Hierover worden be sprekingen met dé minister gevoerd. s tarieven op de Ooster-Schelde kunnen momenteel onmogelijk worden vzrlaagd, voegde hij er aan toe. Mevr. Van den Broecke wees er op, dat vreemdelingen niet precies weten waai de le en waar de 2e klasse zich op de prov. boten bevinden. Hierin zal worden Alle opvarenden werden gered Gistermorgen in alle vroegte is 8 myl uit tic kust b(j Westkapelle de kotter Arn, 20, tijdens hot garnalen vissen door de Vlissingen 12 aangeva ren en tengevolge daarvan bijna onmiddellijk gezonken. De Arn. 20 kreeg 'n groot gat midscheeps, waardoor 't water met kracht naar binnen kon stromen. Een van dc opvarenden trachtte nog het gat mei; een kussen te stoppen; dit gelukte echter niet. Binnen oen half uur tljds was het scheepje onder dé golven verd\yencn. Het schip was eigendom van de heer C. Marys, die de boot pas in 1947 had aangekocht. H\j was niet ver zekerd. Alle opvarenden zyn gered. Tegen half zeven voeren drie bo ten in de nabijheid van de boei H.K. 5 ongeveer 8 mijl uit de kust ter hoogte van Westkapolle. Het waren de VI. 7., de VI. 12 en de Arn. 20. Juist toen schipper H. Marys van de yi. 12 bevel gaf de netten voor de tweede sleep uit te gooien, doemde plotseling de Arn. 20, voor de boeg op. In allerijl werd nog getracht het roer om te gooien, terwyl tegeiyker- tyd de motor stop werd gezet. Een aanvaring was echter onvermijdelijk. Met nog vrij grote snelheid liep de VI. 12 midscheeps op de Arn. 20., en sloeg een groot gat in de romp. Schipper C. Marijs en zijn drie zoons, K. B. en L. Marys trachtten direct dpor middel van hozen er pompen de boot boven water te hou den, terwijl de opvarende van de VI. 12 de Arn. 20 aan hun schip vast maakten. Niets mocht echter baten. SNEL ZINKEND. Ook de poging om een zeil onder het snel zinkende schip door te trek ken, "moest opgegeven worden, om dat men het benodigde materiaal en de ervaring daarvoor niet had'. Toen De voorzitter sprak er tot «lot zijn vreugde over uit, dat volgende keer weer en eigen Statenzaal kan worden ver gaderd. Hij sloot daarna de bijeenkomst ïaaro der Koningin. AanvCmst voor de P.Z.E.M. Zaterdagavond arriveerde te Vlis singen een kolenlosbrug, bestemd voor de P.Z.E.M. Aan deze kolenlosbrug werd twee jaar gewerkt bij de machi nefabriek „Jaffa" te Utrecht. In twee delen, respectibvelijk van 70 en 90 ton, maakte dit gevaarte de lange reis per boot van Utrecht naar Vlissingen en deze reis is zeer vlot verlopen. Maandagmorgen werd begonnen met de lossing van deze kolossen. Het 70- tons-stuk was het eerst aan de beurt. Twee drijvende kranen lichtten het bruggedeelte van de dekschuit en heel voorzichtig ,als gold het breekbare waar, werd het brugdeel op de vaste wal gezet, 's Middags grepen de bok ken het gevaarte van 90.000 leg. aan en ook dit bruggedeelte werd veilig op het land gebracht. Deze twee delen zullen op het terrein van de P.Z.E.M. worden samengebouwd tot een 72 m. lange brug, welke tien meter boven dc rijweg zal komen te liggen. Van de lps- bru'g -worden de kolen dan niét" een 5- tons grijpkraan via" een sleepketting naar de bunkerplaats gevoerd. Het constructiewerk zal echter eerst over enkele weken ter hand worden geno men. Kwatta soldaatjes blijven altijd geldig Vraagt Uw winkelier of ons om de uitgebreide cadeauxlijst. N.V. KWAVVA BREDA-(Holland) Zal de jaarlijkse betrouwbaarheidsrit voor motorjachten, de Pavilion d'Or, Woensdag doorgaan. Dat was de vraag, die gisteren in Terneuzon steeds weer werd gesteld. Zolang de strubbelingen in België zouden voort duren, bestond er weinig kans op, want de tocht gaat via Antwerpen en Luik. Hoewel de berichten over onderhandelingen de vooruitzichten wat hoopvoller maakten werd nog geen beslissing genomen. gels uit de staande wip te schieten. De schutters uit Zuid-Beveland «le den daarbij niet onder voor hun Zeeuwsch-Vlaamse wapenbroeders, Jammer, dat dc belangstelling slechts matig was, mede door het slechte weer. Do wedstrijd moest we gens stortbuien enkoio malen wor den onderbroken. Do uitslag was: Hoofdvogel: H. Mol, (Willem Teil, Kapelle); 1ste zijvogel: C. de Ryk, (Zeelandia, Ovezande); 2c zy vogel: M. dc Jon ge, (Willem Tel], Övezande); 1ste kal: Fr. de Kort, Sas vhu Gent; 2du kal: G. Ruyck, Terneuzen; iBte klep: L. Meyaard, (Edele Handboog, Ou- delande); 2e klop: L. de Jagor, (Doel naar Hoger, Wolfaartsdjjk)3e klep: A. v. d. Abeelc, Maldecliem; 4e klep: H. Mol, Kapelle. De médaille voor de onbekende vo gel in het spel werd gewonnen door P. Koens, Ovezande. De demonstratio mot de wator- vleugelboot Hydrofin kon tot teleur stelling van dc vele belangstellenden avoridB niet doorgaan. Het monte ren van de boot werd door het slech te weer vertraagd en toen na een proefvaart avery ontstond aan hot roer werd besloten de demonstratie tot vanavond uit te stellen. Voor het concert op de Markt van de harmonie bestond grote belang stelling. Deelnemers Pavilion d'Or gearriveerd. Intussen zjjn de deelnemers aan deze tocht Maandag in Terneuzen ;earrivoerd. Jach't na jacht liep do iaven binnen, waar weldra een go- zellige drukte heerste. Bijna alle jachten, waaronder Bel gische, Franao en Engelse, waren feestelijk gepavöiseerd. Vanaf de Scheldekade klonk vrolijke muziek cn velen hadden zich in do omgeving opgesteld om het vrolyk tafereel te kunnen gadeslaan. Al spoedig bleek, dat de steigers in de jachthaven te weinig ruimte bieden om al deze jachten behoorlijk ligplaats te geven. Daarom werden dc grootste jachten geschut naar de kanaalannen, waar zU ligplaats kozen. Spoedig flaneer den cle opvarenden door de feestelyk versierde straten van Terneuzen, be zichtigden de winkelétalages en de den hun inkopen. Speciaal de hoofd straten van Terneuzen kregen daar door een internationaal cachet. Intussen hadden de ruim 78 boog schutters zich verzameld op dc Gaaibergweide naby de haven. Er waren erby uit Zuid-Beveland in hoerendracht, doch de meesten wa ren afkomstig uit Zceuwach-Vlaan- deren. Er werd fel gestreden om de vo- alle kans op redding van het schuitje moest worden opgegeven, nam de VI. 7, die in de nabijheid bleef, de opva renden aan boord, terwijl de VI. 12 enkele losse dingen van de Arn. 20 overnam, zoals manden, banden, kistjes enz. Het gelukte de bemanning van de de VI. 12 niet, de touwen waarmee zij de Arn. 20 aan hun boot hadden vastgemaakt, nog los te maken. Er bleef niets anders over dan de tou wen door te snijden, waarna het lek- gestoten schip snel weg zonk. Nadat de boot geheel onder water was ver dwenen ontdekte een van de mannen de vaan van de verongelukte Arn. 20. Natuurlijk werd deze uit het wa ter opgepikt en als laatste aanden ken aan het schip meegenomen. De aanvaring ia waarschijniyk ver oorzaakt door onjuist manoeuvreren bij het uitwijken voor 'n andere boot. De Arn. 20 moest namelijk uitwijken voor de VI. 7, maar lette daarbij niet op de VI. 12, die met vrij grote snel heid ter zelfde hoogte kwam aanva ren. Schipper Marys van de VI. 7, deed zoals gezegd nog een poging om een aanvaring te voorkomen, maar dit mocht niet baten. De schade aan de VI. 7 is vry ge ring; alleen een gedeelte van het zo genaamde visbord werd afgerukt. Da VI. 12 liep een veel grotere schade op. Behalve een gedeeltelijk ver splinterde en ontzette voorsteven, heeft zij bovendien enkele kleinere gaten, boven dc waterspiegel' aan bakboordszij. De boot ligt thans in de vissershavon te Vlissingen, om op de helling de nodige reparatie to on dergaan. De Arn. 20 was groot in zyn soort cn was do inkomstenbron van de ge- hole familie Marys, waarbij ook voor een ziekelijke, getrouwde broer moet worden gezorgd. AquariumtentoonsteHircg in Middelburg. Gisteravond opende do burgemees ter van Middelburg mr. dr. N. Bolke- stein, de aquariumtentoonstelling in het gebouw van de kleuterschool op de Vlasmarkt. Deze tentoonstelling van tropische pracht in het water, werd georganiseerd door de vereni ging „Barbus ConchQUius'.',, De ver eniging'; met een ledental "van 65, heeft kosten noch moeite gespaard om de bezoekers te laten genleteri van de wondermooie tropische vissen. Nadat de voorzitter, de heer J. Peene, enkele inleidende woorden had ge sproken. nam burgemeester Bolke- stein het woord. Hy bekende, dat zijn kennis van vissen en aquaria niet erg groot was. Met het ocg op de kortere werktijden moest de mens zich meer met zijn hobby's bezighou den, zo zeide de burgemeester en spreker vond het houden van een aquarium een zeer nuttige en aange name taak. Op deze'tentoonstelling zijn prach tige specimen'tropischo vissen te be wonderen en er zyn zelfs enkele zeer byzondere waterbewoners, o.a.cle glasbaars, die zeer moeilijk aan te kwokon Ite on die men pas na veel ex perimenteren in 't leven kon houden. De Inzenders hadden ook veel eer van hun werk en er was op deze eerste avond al veel bolangstelling. De uit slag" van de ingezonden aquaria is: Kampioen der tentoonstelling: H. do Heer. lo prys gczelschapBklasse: J. J. de la Viënne: 2e prijs P. Dingomanse; 3e prijs J. Tiersen. In dc jongbroed- klasse bchaaldon A. Simpelaar cn J. P. Klaassen respectievelijk do le en 2c prijs. Do inzendingen werden be- oordeold door mej. Prinzen uit Goes en cle heren v. d. Voorde en van Rjjs- sel uit Vlissingen. De tentoonstelling duurt tot en met Zaterdag, VOETBAL Het 3e tournooi om „De Zilveren Stadhuis Plaquette" zal op 27 Au gustus en 3 September tc Middelburg worden gehouden. Deze voctbaklagcn worden georganiseerd door de voet balvereniging „Middelburg" cn zij heeft er meer werk van gemaakt dan dc vorige jaren. Aan dit tour nooi zullen enkele bekende verenigin gen deelnomon, n.l. dc Rotterdamse le klasser Xerxes, de plaquettehou der R.F.C., eveneens uit Rotterdam, verder T.O.P. uit Oss, M.O.C. uit Bergen op Zoom, en de rivalen van eertijds Vlissingen en Middelburg. Ep wordt verondersteld, dat de bezoe kende verenigingen wel sterk zullen uitkomen in verband met. de aan staande competitie. Wint R.F.C. het tournooi, dan is het cle gelukkige be zitter van de prachtige zilveren stad huis-plaquette. Het is niet in de eerste plaats voor de Middelburgse vereniging zelf. dat dit tournooi wordt georganiseerd, maar het is meer bedoold als propaganda voor de voetbalsport in Zeeland. De voet balvereniging Middelburg zal. aan dé vereniging Mincieiourg ztu, nau op de laatste dag deelnemende ver enigingen, een diner aanbieden. Het programma voor deze voetbal- dagen luidt: 27 Augustus: Middel burg—T.O.P. en VlissingenM.O.C. Op 3 September speelt de winnaar van de eerste wedstrijd tegen R.F.C. en de winnaar van de tweede wed- sti-yd tegen Xerxes. Dan krijgt men r de verliezersrondc cn de finale, welke geleid zal worden door de be kende internationale scheidsrechter de heer J. Bronlchorst. Al deze wed strijden zullen worden gespeeld op t Nadorstterrein te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2