PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koning Leopold bereid tot afstand Provinciale bijdrage voor de Zeeuwse tentoonstelling BILT Op grondslag van de radio boodschap van 15 April Mac Arthur op Formosa. Truman vraagt 4 milliard voor militaire hulp. MOSKOU WIL KOREA IN DE VEILIGHEIDSRAAD BESPREKEN Fishandelaar door messteken gedood. BEPERKTE OVEREENSTEMMING OP DE BENELUX-CONFERENTIE Voorstel tot afwijzing van verloting werd verworpen. „Okkie" aan de ketting, bemanning in de boeien. DE VOORSPELT 193e Jaargang-No.178 Dagblad, "uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F, van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. PI. verv.; VV. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 1 Aug. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60. tel 2355, 4 lijnen (b^.g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63, teL 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzen: Brouwerljstr. 2; Zierlkzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Officieel communiqué nog niet verschenen De gebeurtenissen in België hebben gisteren een hoogtepunt bereikt. Koning Leopold bleek bereid om tydelyk afstand te doen van zyn bevoegd heden ten behoeve van zijn zoon. Bü het afsluiten van deze krant was er echter de definitieve tekst van de officiële publicatie waarin de Koning van zyn afstand mededeling zou doen, nog niet bekend. Er is de gehele dag door tot diep in de nacht in uiterste spanning onder handeld tussen ministers en partyleiders. De federatie van oud-politieke gevangenen had in een poging om een dreigend onheil voor België te voor komen de koning verzocht een gebaar te maken, dat een einde kon maken aan de huidige moeilijkheden. Dit verzoek was het begin tot een reeks audiënties en besprekingen, die leidde tot hernieuwd contact tussen de drie partyen teneinde een formule te vinden. De Belgische premier Duvieusart hield 's middags een persconferentie, waarin hij mededeelde, dat de koning in beginsel bereid was het gevraagde gebaar van verzoening te stellen en wel op grondslag van de radiobood schap van 15 April. Tijdelijk afstand dus van zijn bevoegdheden ten be hoeve van kroonprins Boudewijn. Duvieusart zeide, dat de koning van zijn kant steeds heeft verklaard, dat hij de toestand na zijn terugkeer in het vaderland zou onderzoeken. De koning was dit onderzoek be gonnen doch de socialisten hadden 't geblokkeerd. Duvieusart zeide met bijzondere nadruk dat van socialisti sche zijde was geweigerd aan de uit voering van deze bedoeling van de koning mede te werken, en dat men van die zijde de weg van „weerstand en opstand" heeft gekozen. Hij noemde het „betreurenswaardi ge incident te Grace Berleur" en de voor 1 Augustus aangekondigde op mars naar Brussel ernstige hinder nissen op de weg naar verzoening. Desondanks had hij hoop, dat de ver zoening nog tot stand zou komen. Om acht uur 's avonds werd be richt, dat de besprekingen tussen de drie partijen waren afgesloten met een accoord als resultaat. Alleen de tekst voor de officiële publicatie moest nog worden opgesteld. De tekst zou om 23,15 het Koninklijk pa leis verlaten. Militaire verdediging van het eiland besproken. Generaal MacArthur, de opperbe velhebber van de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea, heeft Maandag gedurende twee uur met de leider der Chinese nationalisten, Ge neralissimus Tsjang Kai-Sjek, be raadslaagd. Generaal MacArthur wordt bij zijn bezoek aan Formosa vergezeld door 'n aantal mill, raadgevers. Hij zal nog besprekingen voeren met leiders van de Chinese nationalistische land-, lucht- en zeestrijdkrachten op en om Formosa. Waarnemers zijn van mening dau de besprekingen slechts ten doel hebben de plannen voor de verdedi ging van Formosa op huil doelmatig heid te toetsen. Zij menen dat het be zoek van generaal MacArthur aan Formosa betrekking kan hebben op een of meer der volgende mogelijkhe den: 1. Het verstrekken van een waar schuwing aan de Chinese communis ten dat de Ver. Staten de verdedi ging van Formosa even belangrijk achten als de stryd tegen de Noord- Koreaanse aanvallers. 2. Militaire raadgevers van MacAr thur hebben mogelijk definitieve in lichtingen gekregen over invasie plannen der Chinese communisten. 3. Generaal MacArthur zou over wegen het aanbod van Generalissi mus Tjiang Kai-Sjek, om 33.000 man Chinese nationalistische tfoepen naar Korea te zenden, te aanvaarden. Extra hulp aan anti communistische landen. President Truman heeft Maandag bekend gemaakt, dat hy het Congres in een boodschap zal verzoeken om vier milliard dollar aanvullende mili taire hulp aan anti-communistische landen. De democratische vertegenwoordi ger Cannon, de voorzitter van de huisconimissie voor de toewijzingen, verklaarde, dat de democratische en Republikeinse leiders het er volko men eens" over zijn, dat de behande ling van Trumans verzoek bespoe digd zal worden. 1 Hij citeerde een uitlating van de president, dat er „een noodtoestand bestaat, die onmiddellijke actie tot van de Amerikaanse bondgenoten noodzakelijk maakt". De A.N.W.B. heeft zich tot de Mi nister van Financiën gewend met het verzoek mataregelen te nemen waardoor ,va" motorry tuigenbelasting vrijge stelde Invaliden hun benzine tegen de oorspronkelijke prijs van 28','2 ct. per li ter zullen kunnen kopen. In de verdere loop van do,javond werd echter verklaard, dat de koning na een conferentie met zijn kabinet chef enkele veranderingen in de tekst aangebracht wenste te zien. Om middernacht was het accoord nog steec^i niet officieel bevestigd. IN AFWACHTING Tijdens de onderhandelingen wierp de mars naar Erussel zyn dreigende schaduw vooruit. In verschillende delen van Wallo nië maakten grote troepen stakers zich gereed om zich op het sein van de vakbondleiders in beweging te zetten naar Brussel en te trachten zich 'n weg te banen door het bewa kingscordon, dat in wijde cirkel rond de stad was getrokken. Brussel bood Maandag een onrustig beeld. De stad begon meer en meer het stempel van de dreigende gebeur tenissen te dragen. Maandag hadden de betogers het vooral gemunt op de café's die van het stakingscomité be vel hadden gekregen te sluiten, doch slechts zeer gedeeltelijk aan die op roep gevolg hadden gegeven. Er hadden herhaaldelijk botsingen met de politie plaats. Het treinver keer stond zo goed als geheel stil daar de staking de drie voornaamste stations had verlamd. Ook de internationale lijnen waren afgesneden. Bioscopen in de stad hadden hun deuren gesloten en de postdienst was geheel in ongerede ge raakt. Automobilisten haastten zich naar de benzinetanks om te trachten enige brandstof in reserve te hebben voor het geval schaarste zou gaan optreden. Het verkeer in de Borinage lag vrij wel geheel stil. In het gehele gebied reed geen enkele trein of tram meer en de stakers hadden de wegen met barricades versperd. Elders waren de wegen met glasscherven bezaaid en stonden posten van stakers, die er op toezagen dat de door de stakings- comité's gestelde verkeersregels wer den opgevolgd. De stakers stonden slechts vervoer van levensmiddelen toe. Amerikanen moeten nog steeds terugtrekken. De Sowjet-Unie heeft voor de vergadering van de Veiligheidsraad mor gen de volgende agendapunten voorgesteld. 1. De vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties en 2. een vreedzame regeling van de kwestie Korea. Het voorstel kwam juist een uur nadat Amerika zyn eigen resolutie ingediend had volgens welke Noord- Korea veroordeeld ..wordt wegens tarting der Ver. Naties en waarin al le leden der V.N. worden opgeroepen zich te onthouden van hulp aan de Noordkoreanen. Het belangrykste nieuws van het front in Korea was gisteren de ver overing van de stad Tsjindjoe door de Noordelijken. De Amerikanen trokken terug om verdere verliezen te voorkomen toen duidelijk werd, dat zij de stad niet konden houden. Zij hebben een nieu we verdedigingslinie gevormd om de Noordelijke opmars te vertragen. Tsjindjoe ligt op ongeveer 100 km afstand van Poesan, de Amerikaanse aanvoerhaven. Vele Amerikaanse militairen aan het front schrijven het verlies van de stad toe aan gebrek aan reserves en automatische wapens. De Noordelijken maakten gebruik van een zWaar rookgordijn. Onop houdelijk voerden zij versterkingen aan. Toen eenmaal een bres in de Amerikaanse verdedigingslinie was geslagen, hadden de Noordelijken de stad spoedig omsingeld. Zij vielen toen in de rug aan en de Amerikanen kregen bevel terug te trekken. Ook Ssjouye, 22 kilometer van Koemtsjon is gevallen. De Amerikanen moesten met ach terlating van hun zware uitrusting terugwijken. Inmiddels zyn de eerste Amerikaan se versterkingen uit de Ver. Staten in een Zuidelijke haven van Korea aangekomen. Het zyn troepen, die behoren tot de tweede Amerikaanse infanterie-divisie en zy beschikken over de zwaarste uitrusting. De aankomst van de grote trans portschepen verwekte op de kade grote belangstelling. Toen de eerste detachementen aan de wal kwamen, werden zij begroet door een fanfare van negersoldaten en door een pelo ton Zuid Koreaanse soldaten, dat Amerikaanse, Koreaanse vaandels en vlaggen van de Ver. Naties droeg. In de nacht werd de ontscheping voortgezet onder het licht van schijn werpers. De nieuwaangekomenen woi'den onmiddellijk naar het front gezonden, waar hun hulp dringend nodig is. Driekwart millioen bezoekers op Rotterdam-Ahoy. Het bezoek aan de tentoonstelling Rotterdam-Ahoy is in de afgelopen week zo groot geweest, dat gisteren, eerder dan men had verwacht, de 750.000ste bezoeker sedert de opening op 15 Juni zijn gepasseerd. De Zater dag leverde met 32.045 betalende be zoekers een nieuw record. Ruim 3000 auto's en autobussen stonden die dag op het parkeerterrein en in de om liggende straten. Gistermorgen is de 56-jarige vishan delaar A. S. in zjjn haringkraam op de Botermarkt in Haarlem onverhoeds door een man overvallen, die hem met een mes enige diepe steken in de hals toebracht. Het slachtoffer viel hevig bloedend op de grond en overleed en kele ogenblikken later. De dader, de 48-jarige kellner J. Th. W. A., werd door omstanders gegrepen en aan de politie overgeleverd. De man was na zyn daad geheel overstuur en verzette zich niet. Tussen de vrouw van de dader en de vishandelaar schijnt reeds geruime tijd een verhouding te hebben bestaan. De kellner zou de vishandelaar meer malen hebben gewaarschuwd, „dat er iets zou gebeuren". Landbouwvraagstuk kwam niet tot oplossing. Gisteravond hebben de minister president dr. W. Drees voor Neder land. Paul van Zeeland voor België en minister Bech voor Luxemburg liet protocol geparafeerd dat na de Benelux ministerconferentie werd opge steld. De tekst wordt later bekend gemaakt. Besloten werd dat in November een tweede zitting van de conferentie zal worden gehouden, waarop het verdrag van de economische Unie zal v orden besproken. Het landbouwvraagstuk kwam tijdens deze conferentie niet tot een op to In September zal er nu een con ferentie van de ministers der Bene lux worden gehouden, alleen ter be handeling van 't landbouwprobleem. Het ligt in de bedoeling dat daarbij behalve de ministers van landbouw ook andere ministers aanwezig zul len zijn. Er is thans een lijst van agrarische producten opgesteld welke blijven vallen onder het protocol van 1947. Daaraan mogen geen andere worden toegevoegd. In de landbouw-sector is de enige verandering dus dat 't ter rein van het protocol is versmald. De voornaamste producten van de l\jst zijn: vlees, melk, boter, tomaten en aardappelen, welke 23 procent van onze agrarische export naar Belgic uitmaken. Het secretariaat-generaal is opge dragen om niet later dan 31 Maart 1951 een ontwerp uit te werken voor de regeling van de unificatie van de omzetbelastingen waartoe besloten is. Het gemeenschappelijk stelsel zal in dat ontwerp worden geformu leerd. Vanaf 1 September 1950 wordt de dubbele motorbelasting opgehe ven. Dat betekent dat op de Neder landse vrachtauto's in België dan geen belasting meer te betalen zal zijn. Overeengekomen werd dat er nieuwe maatregelen zullen worden I genomen om 't grensverkeer te ver- gemakkelijken. Daarover zullen bin nenkort nadere mededelingen wor- den gedaan. Ten aanzien van het tourisme weid door de Nederlandse regering beslo ten dat men van de 400 gulden, die voor touristische doeleinden ter be schikking worden gesteld, 300 gr-i<- den in België mag besteden. Dit wordt reeds begin Augustus van kracht. Van 1 Januari 1952 af zal er een volledige vrijheid zijn in de in- en uitvoer vam visserij-producten Van de nieuw bouwwerf der firma A. Vuijk Zonen te Capelk» a.d. l,Js~ selis Zaterdag het voor rekening van de Koninklijke Hollandse Lloyd te Amsterdam in aanbouw zijnde m.s. „Gaasterland" met goed gevolg te wa ter gelaten. Het schip, dat onder toezicht van het bouwbureau der K.X.N. M. te Amsterdam is geconstrueerd, heeft de volgende hoofdafmetingen: lengte 131 meter; breedte 17.68 meter en holte tot hoofödek 10.38 meter. De machine bestaat uit een door het scbeepsinstallatiebedrijf „Nederland" te leveren 5000 p.k. „Sulzer" Dieselmotor, *Jie het schip in beladen toe stand een dienstsnelheid van 15 kno pen geeft. Consul geeft weinig hoop op terugkeer van Butha. Voor zover de consul der Neder landen te Singapore kan oordelen, kan er niets meer gedaan worden om Bertha Hertog naar haai* ouders te Bergen op Zoom te doen overbrengen. De uitspraak van het Hof van Ap pèl, waarbij het meisje aan haar Ma- leise verzorgster werd toegewezen, is gevallen; zei de consul en hij voeg de er aan toe, niets te weten van „of ficiële stappen" om Bertha aan haar ouders toegewezen te krijgen. Deviezenocsitie van Denemarken ernstig. Het Deense parlement, dat thans op zomerreces is. is bijeengeroepen voor een buitengewone vergadering op 8 Augustus. Naar verluidt is de Deense regering hiertoe overgegaan om noodmaatregelen te kunnen voor stellen in de ernstige deviezenpositie, waarin het land verkeert. Denemarken heeft zijn deviezen- uitgaven reeds met 400 millioen kro nen beperkt om het huidige tekort te verminderen. PROV. STATEN VERGADERDEN Teleurstelling over gang van zaken ten aanzien van het vliegveld-plan in Zeeuwsch-Vlaanderen. Maandag werd in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg de derde vergadering der zomerzitting van Zeeland's Provinciale Staten gehouden. De meeste voorstellen van Ged. Staten gingen vlot onder de hamer door, over andere werd vry langdurig van gedachten gewisseld en enkele ont moetten van bepaalde kanten zoveel tegenstand, dat stemming over amen dementen noodzakelijk bleek. Na de opening der vergadering deel-1 een particulier aan één der Prov. bo de de voorzitter, jhr. mr. A. F. C. de ten toegebracht en tevens de be- Casembroot. mede bericht van verhin dering te hebben ontvangen van de heer H. Vermeulen (Arb.) De Statenleden gingen er mee ac coord, dat de Provincie een rechtsge ding gaat voeren in verband met een schadevordering ten gevolge van een aanvaring tussen de Prov. boot „Koningin Emma" en een Belgische motorspits. Men besloot voorts aan het provinciaal personeel een grati ficatie van 2% en een uitkering van 5% van de jaarwedde over het twee de kwartaal te verlenen. Gepension- neerden der Provincie worden in het genot gesteld van een extra uitke ring. G.S. hadden de Staten voorgesteld het dagelijks bestuur der Provincie te machtigen een rechtsgeding te voeren in verband met schade door voegdheid gevraagd om voortaan der gelijke rechtsgedingen zonder vooraf gaand overleg met de Staten te voe ren. Hiertegen kwam mr. W. F. E. ba ron van der Feltz (CH) in het ge weer. Hij betoogde, dat 23 jaar lang niet de noodzaak is gebleken om een dergelijke bevoegdheid te verlenen en toonde zich daarvoor huiverig, om dat hij van oordeel was, dat de Prov. Staten alle hun opgedragen bevoegd heden zelf dienen uit te voeren. De heer D. Kodde (S.G.P.) wilde de bevoegdheid van G.S. in deze be perkt zien tot schade, welke tydens het vervoer is veroorzaakt. De heer A. L. S. Lockefeer, die na mens Ged. Staten antwoordde, herin nerde er aan dat dit college wel eens het kind van de Prov. Staten is ge noemd. Het is zelf een voorstander van een strenge opvoeding, d.w.z. niet al te veel bewegingsvrijheid, maar zou toch graag zien, dat de ouders nu en dan hun pupil iets zouden dur ven toevertrouwen. Het gaat er om op een gegeven mo ment snel te kunnen ingrijpen, wan neer daaraan behoefte bestaat. Na derhand zal daarvan mededeling aan de Staten worden gedaan. Het is ze ker niet de bedoeling bevoegdheden aan de Staten te onttrekken dus misbruik van het vertrouwen te ma ken en cje macht van dit lichaam te beknotten. Gedeputeerde mr. A. J. van der Weel wees er op, dat het veel al om kleine schadebedragen gaat. Daarom behoeft slechts een kleine bevoegd heid aan G.S. te worden gedelegeerd. „OP DELICATE WIJZE" Maar mr. Van der Feltz hield vast aan znn standpunt, dat er geen nood zaak bestaat om deze delegatie te verlenen. Hy stond hierin sterk, om dat het voorstel van G.S. werd ge daan naar aanleiding van een scha degeval, dat dateerd van12 Juli 1949! De Staten hadden er dus in de jongste winterzitting een oordeel over kunnen vellen, zo zeide hij. Zowel deze spreker als de heer Kodde waren bevreesd, dat G.S. ook him bevoegdheid zouden kunnen ge bruiken, wanneer er schade, die aan zienlijke bedragen beloopt, aan de orde zou zyn. De heer L. P. van Oorschot (Arb.) meende echter, dat de noodzaak om snel te kunnen handelen het voorstel van G.S. volkomen aannemelijk voorstel nader wordt omschreven tot welk schadebedrag G.S. eigenmach tig kunnen optreden. De heer Lockefeer verzekerde daarop, dat het college de bevoegd heid op zeer delicate wyze zal han teren. Men voelt zich verplicht om ten aanzien van grotere schadege vallen eerst het oordeel van de Sta ten in te winnen. Het voorstel om het onderhavige rechtsgeding werd hierna met alge mene stemmen aangenomen. Ook 't voorstel tot overdracht van de be voegdheid zelfstandig te handelen werd aangenomen, maar de heer Van der Feltz wilde geacht worden te gengestemd te hebben. VLIEGVELD ZEEWSCH-VLA ANDEREN Enige tongen kwamen ook los bij de behandeling van de mededeling der Ged. Staten over de vliegvelden kwestie. Jhr. mr. T. A. W. Schorer (Arb.) gaf als zijn oordeel, dat de kleine ge meenten, in Zeeuwsch-Vlaanderen, die geen interesse voor het vliegveld in de Van Wuijckhuijsepolder aan de dag leggen, een grote verantwoorde- lykheid op zich laden. Zij hebben wel degelyk bij dit luchtvaartterrein be lang. De heer A. H. S. Stemerding (C. H.) vond het zeer teleurstellend, dat van vele Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten geen bericht of een bericht van afwijzing binnenkomt op het verzoek tot deelname in stichting en exploi tatie van het vliegveld. Dit verbaas de deze spreker, omdat men er des tijds in dit deel van de provincie al gemeen zeer voor geporteerd was. Op deze manier dreigt het met de hele vliegveldkwestie spaak te lopen, aldus de heer Stemerding. Gaat de stichting van één der drie vliegvel den niet door, dan komen ook de an dere twee in gevaar. Van de gunstige financiële regeling, die het Rjjk juist voor Zeeland in vooruitzicht heeft gesteld, zou niets terecht komen. Laat het Ryk nooit de kans krygen Zeeland zelf er de schuld van te ge ven, dat de mooie plannen niet gere- „Zware jongens" ondernamen strooptochl in het land. Drie beruchte „zware jongens" uit j Amsterdam, die in de afgelopen maand in tal van plaatsen, onder andere in Warmond, Wezep, Kam pen, onder Leiden en onder Lisse in braken hebben gepleegd, zijn door de Amsterdamse recherche, in nauwe samenwerking met Ryks- en Ge meentepolitie, gearresteerd. Ook drie vriendinnen, die de mannen op htm strooptochten begeleidden, zijn achter slot en grendel gezet. Zij begonnen hun serie wandaden in Warmond, waar zij een inbraak pleegden in twee zomerhuisjes. De buit, die hun hier in handen viel was zeer aanzienlijk. De tochten langs de watersportcentra werden gemaakt met een witgeschilderde motorboot „Okkie". De ,.heren"deden zich voor als onschuldige watersportliefheb bers, zij hadden er echter geen flauw idee van dat hun gangen door de politie nauwkeurig werden bespied. Van Amsterdam ging de „Okkie" via Leiden, Warmond, Utrecht, Wage- ningen en Zutphen naar Kampen. De reis werd gemarkeerd door een spoor "van inbraken, zowel langs de waterkant, als op het land, want één van het drietal beschikte over 'n auto en volgde de boot. De vriendin nen zorgden voor de opslag van de gestolen goederen. De inbrekers gmgen uiterst voor zichtig te werk. Op een gegeven ogenblik werd de ..Okkie" in een an dere kleur geverfd en van een ande re naam voorzien. Het mocht echter niet baten. De politie was volledig op de hoogte van het doen en laten van het drietal en toen de stroopreis on geveer drie weken had geduurd vond de politie het welletjes. In Kampen klapte de val dicht. Dat was op net moment, dat de mannen met een aanzienlijke buit naar boord terug keerden. Zes politiemannen spron gen aan boord en overrompelden de inbrekers. Er ging een telefoontje naar Amsterdam, de hoofdstedelijke politie rukte uit en bij huiszoeking in de woningen van het drietal vond men vrijwel de gehele buit van alle inbraken. Het is niet uitgesloten, dat de mannen nog meer op hun kerf stok hebben. Mijnwerkers in Wales dreigen met staking. Leiders van de mijnwerkersvak bond in Zuid-Wales, die 100.000 le den omvat, hebben tegen 8 Augus tus een staking afgekondigd. De mijnwerkers hebben er bezwaar tegen dat de tarieven der bussen, waarmede een aantal hunner naar de mynen wordt vervoerd, zyn verhoogd. Het Britse ministerie van arbeid zal een commissie instellen, die het ge schil moet onderzoeken. aaimcmcujiv vrii, tuil uc iiiuiut' [liuimt: maakt. De hee^J. L. Verhagen (V.V. alisceril kunnen worden! D.) achtte heu gewenst, dat in het I (Vervolg PLAATSELIJK BUIEN' Geldig tot hedenavond. Wisselend bewolkt met plaatselyk enige buien, met kans op onweer. Meest matige wind tussen Zuid en West weinig verandering in tempe- pagina 2). ratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1