PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een golf van sabotagedaden slaat over België Middelburg maakt korte metten met woningnood DE BILT Debat in Kamer begon en eindigde met tumult VADER EN ZOON DOOR MOEDIG OPTREDEN VAN DE DOOD GERED Meisje zag haar verloofde verdrinken Britse troepen naar Korea? KONINGIN NEEMT IN DAGORDER AFSCHEID VAN HET K.N.I.L. RODE LEGERS RUKKEN SNEL OP NAAR ZUID-WESTEN Aantrekkelijke bouwplannen liggen voor uitvoering gereed MacArthur: Wij zullen ons handhaven Trein Amsterdam_Parijs aan groot gevaar .ontsnapt VOORSPELT: '193e Jaargang - No. 173 Dagblad» uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, PI. verv.ï W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 26 Juli 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 28 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels 1.iedere regel meer 20 cent. „Brieven o£ adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 5860. tel. 2355. 4 lijnen (b.gg. 2861 of 2160); M'burg Lontiense Kaai 29, teL 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzen: Brouwerijstr. 2. Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 28 Buset beschuldigt de regering van luistervink Er rolt thans een golf van sabotagedaden over België, die tot dusver echter nog geen ernstige gevolgen heeft gehad. Uit Namen, Luik, Ciney, Watermaal, Bosvoorde, Molenbeek, Quenast en Doornik zijn in de loop van gisteren berichten ontvangen over aanslagen op spoorwegen. Deze bestonden er over het algemeen in, dat kleine pakjes springstof aan de rails werden bevestigd. Óp vele plaatsen heeft men deze ladingen tydig kunnen verwijderen. De sabotage richt zich voorts voornamelijk tegen inrichtingen der stroomvoorzieningen, hoogspanningshuisjes, masten, e.d. In verband met de aanslagen heeft de Belgische minister van Binnenland se Zaken er voor gewaarschuwd niet op de spoorlijnen te komen. Zij, die het wel doen, lopen gevaar. In verschillende delen van België zijn stakin gen uitgebroken. Tien met prikkeldraad beschermde vrachtwagens van de rijkswacht stonden buiten het parlementsgebouw toen de Belgische Kamer van Afge vaardigden gistermiddag een rumoe rig debat over de terugkeer van de Koning begon. De eerste minister, Duvieusant, had twee minuten nodig om te verklaren, dat zijn kabinet op verlangen van de Koning was aan gebleven en dat hij geen nieuw re geringsprogram had voor te ddagen. Spa^k vroeg van de regering op- Spaak zette daarna de aanval voor de socialisten in. Hij critiseerde de boodschap van de Koning en noem de de uitlating van Koning Leopold, dat hij zich boven de partijen plaatste, belachelijk. heldering waarom de voormalige re gering niet bij de aankomst van de Koning tegenwoordig is geweest. De liberale oud-minister Lefébere ont zegde namens zijn partij elke vorm van medewerking aan de regering. Hij betrok de positie der beide prinsen in het geding en zei: „De invloed van de prinses de Rethy wordt reeds duidelijk uit het feit, dat de prinsen, de zoons van Koningin Astrid, verplicht zijn rouw te dragen voor mevrouw Baels. De communistische woordvoerder riep liberalen en socialisten op, teza men met de communisten de strijd Redding in diep water tussen IJmuider sluisdeuren Twee waterklerken van Halverhout en Zwart's scheepsagenturen in l-Jmiütien en de eigenaar van een stoomwasserQ uit Nederhorst den Berg hebben gisteren in de namiddag door hun doortastend optreden de 32- jarige heer Loops en diens 4-jarig zoontje van de verdrinkingsdood gered. Met zyn zoontje voor op de fiets, daalde de Keer Loops de trapjes af van de middensluls te Ijmuiden, toen hij plotseling zijn evenwicht verloor. Zyn zoontje viel daarbij in het 10 nieter diepe water tussen eb- en vloed- deur en ook de heer Loops verdween een fractie van een seconde later in liet water. Op de sluis stonden op dat ogenblik de twee waterklerken, Cornells Sieben en Klaas Prins met elkander te praten. Een paar meter verder liep de eige naar van de stoomwaserij uit Neder horst den Berg, de heer J. Snel. die een wandeling op de sluis maakte. Onmiddellijk rende de heer Snel naar de plaats, waar vader en zoon, die beiden niet konden zwemmen, in het water waren verdwenen, trok eni ge kledingstukken uit, sprong hen na en wist de kleinste drenkeling tc grij pen. Sieben holde intussen naar het midden der sluis, waar een ladder lag. Prins, die zag dat de heer Loops zin kende was. wachtte niet op de ladder, maar sprong in het water. Op zijn beurt zag hij kans de heer Loops om het middel te grijpen. Tussen deze be drijven door was Sieben teruggekomen met de ladder en was een sluisknecht Te Wijk aan Zee heeft de 23-jarige mei. S. G. uit Enschedé haar 21-jarige verloofde A. H.. eveneens uit Ensche dé. zien verdrinken. Het tweetal was aan het spelen met een bal in zee in de nabijheid van een oud trawlerwrak. In de loop der jaren heeft het afne mende water bij dit wrak een diepe kuil gezogen. De jongeman, die niet kon zwemmen, raakte in deze uithol ling en verdronk. Het meisje kon zich redden, door zich aan het wrak vast te klemmen. Tientje belasting voor bromfiets. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat de houders van rijwielen met hulpmotor in het bezit van een be. lastingkaart behoren te zijn. De belas ting. welke voor derf rijwielen in het algemeen f 10 per jaar bedraagt zal niet worden verhoogd, indien hierop een kinderzitje is aangebracht. Ulbricht secr.-generaal Walter Ulbricht is gekozen tot se- SSS31,:® <fe Oostduitse met een touw komen toesnellen dat hij de heer Snel, die het kind boven water hield, toewierp. Deze bond het touw om het middel van het kind en zo werd het 4-jarig jongetje uit het water gehesen. Enige ogenblikken la ter was ook de redding van zijn vader een feit. De drenkelingen bleken er vrij goed aan toe te zijn en konden, na enigszins op hun verhaal te zijn gekomen, naar Velsen-Noox-d, waar vader en zoon wonen, terugkeren. aan te vatten „om de Koning, te ver jagen". Hevig tumult ontstond over het feit, dat de boodschap van de Koning aan het parlement de klanten eer der had bereikt dan de parlementsle den. De voorzitter van de socialistische par tij, Buset, beschuldigde de regering er van, dat zij de telefoonaansluitingen van de socialistische partijfunctionnarissen langs apparaten heeft geleid om dege sprekken af te luisteren. De oppositie weigerde over te gaan tot de behandeling van de agenda voordat de eerste minister een 'ver klaring zou hebben afgelegd. De Ka mer is daarop tot tweemaal toe ver daagd- De vergadering, welke begon nen was met tumult eindigde ook met tumult. Het Britse kernkabinet heeft giste, ren in een streng geheime vergadering verreikende beslissingen inzake het defensiebeleid genomen, die vandaag aan het parlement worden medege deeld. Men aeht het waarschijnlijk dat Engeland landtroepen r.aar Korea zal zenden. De verlenging van de militaire diensttijd van 18 maanden tot 2 jaar, zou de regering nog niet opportuun achten, doch waarnemers geloven, dat het afvloeien van dienstplichtigen zal worden vertraagd. Zweedse en Deense protestnota's Denemarken ei. Zweden hebben te Moskou protesten ingediend tegen dc onlangs door de Sowjet-Unie kenbaar gemaakte aanspraken op een 12- mijlslimiet voor territoriale wateren in de Oostzee, zo is te Kopenhagen "officieel bekend gemaakt. „Toont u allen de waardige erfgenamen van een groots verleden" H.M. Koningin Juliana heeft gisteren de volgende dagorder uitgegeven: Aan de officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten van het Ko ninklijk Nederlands Indonesisch Leger, waar z\j zich ook mogen bevinden. Met ingang van 26 Juli 1950 houdt liet Koninklijk Nederlands Indone sisch Leger op te bestaan. Met die dag eindigt zijn lange, bewogert en roemrijke historie van bijna 120 jaren. Uw vaandels, waarvan er vier de Militaire Willemsorde dragen als hoogste dapperheidsonderscheiding, tonen de daden aan van moed, beleid en trouw, die zo talrijk zyn in de geschiedenis van het Koninklijk Neder lands Indonesisch Leger. Nooit werd tevergeefs een beroep op u gedaan. Trouw hebt gij door de tijden heen uw plicht vervuld. Ik besef, dat thans de overgang naar een ander leger of naar de bur germaatschappij in uw aller leven diep ingrijpt en begrijp zeer wel de moeilijkheden, die dit voor velen uwer meebrengt. Ik voel echter bij dit woord niet alleen a'cliterom te mogen zien. maai met u de blik vooruit te moeten richten. Dit vooruitzién is voor u persoon lijk zeer verschillend. Maar moge het u allen gegeven zijn, een nieuwe plaats in de maatschappij zo nodig met volharding te zoeken en te vinden, een plaats waar gij, zrj het als burger of als militair, aan de weerbaarheid en de opbouw van uw landen uw eigen, waardevolle bijdrage kunt leveren. Mensen van verschillende volksaard, die in een leger een eindweegs zyn samengegaan en daarbij lief en leed hebben gedeeld, hebben een onder linge band, die met kan worden geloochend: Gij allen kent het karakter van het andere volk, zodat op u de taak rust, het verdere goede samengaan van deze volkeren mede te helpen be vorderen. Boven de maalstroom van de moeilykheden van een grote overgang uit, ziet de moedige en tot offer bereide soldaat verder en blyft met inzet van zijn volle persoon alles veil hebben voor wat hem het hoogste is, dat hy op aarde tot nu toe heeft gediend. Nederland laat u gaan, Indonesiërs, in het volle vertrouwen, dat gij de goede zaak van uw land trouw zult weten te dienen. Nederland verwelkomt u terug, Nederlanders, in zijn midden en ont vangt u naar zijn beste vermogen. Ondanks onze moeilykheden zullen vrij het nu toch moeten klaren. Toont u allen de waardige erfgenamen van een groots verleden, door in deze nieuwe levensperiode even goed te weten wat ge wilt als voorheen. De Almachtige moge u allen behoeden en leiden. JULIANA Vol angst voor de oprukkende Noord-Koreanen, scharen Zuid-Koreaau- se kinderen zieli by de terugtrekkende Zuid-Koreaanse troepen, op weg naar veiliger oorden. Amerikanen op Korea moeten steeds verder wijken voor grote overmacht De enorme druk, die de rode legers in de laatste vier en twintig uur op het gehele front in Korea uitoefenden, heeft tot gevolg gehad, dat de Amerikanen nog verdere terugtrekkende bewegingen hebben moeten ma ken.'Veel Amerikaans materiaal is in Noordkoreaanse handen gevallen, zoals vrachtauto's, tractoren en artillerie, hetwelk thans in Zuidelijke richting vuurt. Na de val van Jongdok is voor de Noord-Koreanen een belangrijke hinderpaal opgeruimd op de weg naar Taegoe, de tydelyke Zuiilkoreaanse hoofdstad. De rode vloedgolf zou reeds 32 km voorbij de haven Mokpo zijn gespoeld en 24 km voorbij Nannon. Volgens berichten verloopt de Amerikaanse terugtocht haastig, maar ordelijk. Westen stand te houden met behulp van het luchtwapen, doch de Noordelijken trokken op bij nacht, Amerikaanse soldaten, die van drie kanten werden aangevallen, vochten .wanhopig orri een ontsnappingsweg open te houden onder het geweldige vuur van de Noordkoreaanse legers. Generaal Mac Arthur heeft een verklaring uitgegeven waarin hij zegt: „Ik ben in het bezit van de vol gende boodschap van de commissie van stafchefs in Washington waarin zij zegt: „Wij zijn trots op de inspan ningen van alle wapens en verzoe ken u een woord van lof te richten aan alle betrokkenen". Deze schitterende lof wordt met het grootst mogelijke gevoel van trots doorgegeven". In het Zuid-Westen rukten de Noor delijken bijna zonder tegenstand te ontmoeten op doordrenkt ge bied. Kwangdjoe, Haenam en Koerje zijn hecht in de handen van de Noor delijken, die zich thans gereed ma ken. voor' een. stoot langs drie hoofd wegen naar Soentsjon, een vitaal wegenknooppunt, verbonden met Poe- san, de voornaamste bevoorradings basis der Amerikanen in de Z.-Oos- telrjke hoek. Van Jongdok naar het Zuiden werden hevige achterhoedege vechten met de Noordkoreanen gele verd. De eerste cavaleriedivisie was gezonden ter versterking der uitge putte 24-ste divisie, doch de Ameri kanen kwamen voor een grote over macht aan tanks en infanterie te staan. De vrees wordt geuit, dat het voor naamste defensiegebied van de Ameri kanen door de Noordelijke opmars naar het Zuid-Westen zal worden ondergraven. Mac Arthur heeft gepoogd in het Zuid- Nieuwe complexen étage- en montagewoningen Dat het gemeentebestuur van Middelburg korte metten wil maken met de heersende woningnood, blijkt niet alleen uit de in ons blad van gisteren gepubliceerde plannen tot bouw van bescheiden middenstandswoningen op 't Zand. doch tevens uit de verdere woningbouwplannen, die momenteel op stapel staan, zoals de bouw van étagewoningen aan de Dwarskaai en van montagewoningen naby de Koningin Julianastraat. Het eei'stgenoemde plan voorziet in de bouw van in totaal 105 wonin gen, die langs het verlengde van de De Ruyterschool (tegenover de se- mi-permanente school), langs de Trompstraat en Nieuwe Vlissingse Weg en langs een later naam te ge ven straat zullen worden opgetrok ken. Het i-s de bedoeling van dit complex dit jaar 50 huizen te bou wen. Zoals wij schreven beoogt men étagebouw, dus onder- en bovenwo ningen. Een van de redenen waarom hiertoe werd besloten, was de nood zaak om de hoge grondkosten per m2 te drukken, waardoor tevens aan de bouw hogere eisen kunnen wor- rinu-r" ö«»wïüïtse dep gesteld ten gerieve van de bewo- Eenheidspartij; Ulbricht is plaatsver- ners- - De plannen zijn zo opgezet, dat men steeds drie bovenwoningen te- vangend premier en invloedrijk lid var. het politieke bureau. Hij was de enige candidaat voor de post van secr -"ene Eenheidspartij" V°°r Boeroe en Ceram geheel bezet Een communiqué van het commando der A.P.R.I.s. in Indonesië meldt, dat de eilanden Boeroe en Ceram geheel be- zet zijn. Er was weinig strijd en aan de zijde der A.P.R.I.S. vielen geen slacht offers. gen twee benedenwoningen aantreft. Elke woning heeft een afzonderlijke toegang (buitendeur), hetgeen uiter aard een groot voordeel betekent. De benedenwoning omvat een flinke woonkamer (3.64 x 5.54), benevens een eethoek, één grote en twee kleinere slaapkamers, ruime keu ken, een aparte douchecel, W.C. en kelderkast. Alle vertrekken zijn dus op de begane grond gelegen. De bovenwoning, die via een aparte buitendeur en trap bereikbaar is, uit een ruime voorkamer bestaat (4.76 x 3.50) en eethoek, slaapka mer, keuken, W.C. en douchechel. Deze vertrekken liggen alle op de eerste étage, terwijl op de zolder twee slaapkamers zijn geprojecteerd met behoorlijke verdiepingshoogte en vensters, alsmede een zolderruimte. Voorts hebben de bovenwoningen aan de achterzijde nog een balcon. Het worden traditionele woningen, d. w. z. baksteenmuren, houten raamkozijnen, deuren en vloeren en pannendaken. Het aantal kamers is dus bij beide woningen practisch gelijk. Alleen heeft het bovenhuis, dat op een hoek van een blok is gelegen, nog een extra slaapkamer op de zolderver dieping. De differentiatie in de huur is van zelfsprekend mede te wijten aan het feit, dat de benedenwoningen nog 'n vrij grote tuin krijgen. Elk gezin krijgt tenslotte de be schikking over een schuurtje, dat aan het achterpad wordt opgetrok ken. Wat de bouw betreft, kan nog opgemerkt worden, dat in verband met de slechte toestand van de grond, de woningen op houten palen met betonopzetten komen te staan. De architect van dit plan is de heer J. B. van Wuijskhuijse te Mid delburg. ÉTAGEBOUW DWARSKAAI Aan de Dwarskaai hoopt men één dezer dagen te beginnen met de bouw van 27 étagewoningen, name lijk één blok van 12 en één blok van 15 huizen, die aan beide zyden van de U.L.O.-sehool voor Meisjes zullen worden opgetrokken. Voor rekening van het pensioenfonds van de werklieden der Staatsmanen in Limburg. Men kan het betreuren, dat hier geen individuele woningbouw wordt toegepast. Het blijkt echter een on mogelijkheid te zijn, om deze vroe ger zo prachtige kade (waaraan o.a. de „Steenrotse" was gelegen), die vanzelfsprekend een grote goothoog- te vereist, met particuliere woning bouw te vullen. De financierings- moeilykheden zijn daarvoor helaas te groot, en het ziet er niet naar uit, dat deze binnen afzienbare tijd op gelost kunnen worden. Men heeft te kiezen tussen twee dingen: öf de kade voor onbepaalde tijd braak laten liggen, öf deze vol bouwen met woningen, die hier wel licht minder gewenst zijn. Doordat men 't laatste heeft gekozen, wordt 'het zo zeer verlangde „gesloten straatbeeld'; weer realiteit. Dit is o.i. dan oolc het belangrijkste en het is daarom toe te juichen, dat het ge meentebestuur deze grote stap heeft durven zetten. Men begrijpt, dat het onmogelijk is de patriciërshuizen van weleer te doen herrijzen. Deze bouw omvat begane grond, eerste en tweede étage-woningen, dus één blok van 4 X 3 en één van 5 X 3 woningen. Zij hebben een rui me hal, een flinke woonkamer (4 x 4.26 m), drie-slaapkamers, keuken, W. C. en lavet en komen, wat indeling betreft, veel overeen met de reeds gebouwde étagewoningen aan de Rouaanse Kaai. Het lavet kan, behalve als zitbad tevens voor het schoonmaken van wasgoed ge bruikt worden. De étagewoningen krijgen bovendien een groot balcon aan de achterzijde. In de tuin van de benedenwoningen aan het achterpad zijn de schuurtjes ge dacht. Het ligt in de bedoeling, dat er voor elke woning een schuurtje is. Er komen dan ook geen kel ders, zoals bij de étagewoningen aan de Rouaanse Kaai. De woningen, die op betonpalen worden gebouwd, zijn ontworpen doorarchitect K. G. Olsmeyer uit Winsum, terwijl met de bouw belast is het aannemingsbedrijf R. J. Jan sen en Broek te Middelburg. MONTAGEWONINGEN Het derde project 'de montage woningen is gelegen ten Noorden van de Koningin Julianastraat, na bij de reeds gebouwde duplexwonin- gen. Hier zyn zes blokken van zes en twee van drie huizen ontworpen, in totaal dus de 42 woningen, die Middelburg dit jaar voor montage- bouw kreeg toegewezen. Deze wo ningen, waarvan de heer E. F. Groosman te Rotterdam de architect is, worden opgetrokken door het bouwbedrijf Muys en De Winter uit Vlissingen. Wat het uiterlijk betreft zullen zij (montagebouw!) veel overeenkomst vertonen met de duplexwoningen, doch zij zijn als simplexwoningen, dus normale huizen gedacht. Wel be staat er wat de indeling betreft enig verschil in deze 42 wonin gen. Dit verschil is in hoofdzaak te zoeken op de begane grond. Dertig stuks zijn namelijk geprojecteerd met één grote woonkamer (4.65 x 3.96 m), benevens eethoek, terwijl er twaalf komen met één grote woonkamér (4.24 x 3.96 m) en een kleine slaapkamerevent, studeer kamer). Op de begane grond treft men, behalve de reeds genoemde vertrekken, een hal, keuken, W. C. en kelderkast aan. Op de verdieping zijn dan nog drie slaapkamers, een grote opbergkast en een douchecel gelegen. In de tuin achter de wonin gen zijn tenslotte de schuurtjes ge projecteerd. Wanneer men de reeds tot stand gekomen wijken met fraaie arbei ders- en middenstandswoningen be ziet en men houdt tevens voor ogen, welke plannen nog in pefto zijn of spoedig tot uitvoering komen, dan kan men slechts tot de conclusie ko men, dat Middelburg hard op weg is weer een by uitstek prettige woon stad te worden. In zijn eerste militaire rapport aan de Veiligheidsraad verklaart Mac Arthur, dat de strijdkrachten der V.N. in Korea zich daar zullen handhaven. De strijd is thans in een critieke fase en zal volgens bepaalde plannen „waarbij niet geheel zonder keus blij ven" verlopen. Volgens MacArthur is de aanvoer van de vijand onzeker en heeft hij een unieke kans laten voor bijgaan. De generaal besluit zijn rap port met: „Wij zijn thans met een gro te strijdmacht op Korea en zullen er' met Gods hulp blijven totdat het con stitutionele gezag van de Republiek volledig is hersteld." Mac Arthur schat de totale sterkte van de Noord-Koreaanse troepen bij het begin van de strijd op 90.000 tot 100.000 man, verdeeld over ongeveer zeven divisies en vijf brigades. „Goed geoefend en hoofdzakelijk uitgerust met voortreffelijk Russisch mate riaal". Hiertegenover stond een Zuid- Koreaans leger van vier divisies, zon der tanks of zware artillerie en met slechts 16 instructeurs bij wijze van luchtmacht. „In het licht van bovengenoemde feiten", aldus het rapport, „is het dui delijk, dat de aanval op Zuid-Korea een zorgvuldig overwogen, groot scheepse invasie was". In de loop van gisteren zijn voor werpen om de spoorlijn te blokkeren, gelegd op de lijn AmsterdamParijs niet ver van het Weststation op het grondgebied van de gemeente Molen beek bij Brussel. De obstakels konden weggenomen worden voor de aankomst van de snel trein AmsterdamParijs. ENKELE VERSPREIDE BUIEN Geldig tot Woensdagavond. Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Meest matige wind uit Westelijke richtin gen. Weinig verandering in tempera tuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1