NIEUWS UIT ZEELAND Sport en wedstrijden NOORS M.S. SONGA OP REDE VAN VLISSINGEN GEZONKEN WALCHEREN EERSTE ZEEUWSE JEUGDRAAD GEÏNSTALLEERD DÉBRALINE Vandaag begint de Vierdaagse Schulte kampioen van Nederland achtervolging DINSDAG 25 JULI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 f Na aanvaring met het Poolse s.s. „Baltlk" Vannacht omstreeks twee uur heeft zich op de rede van Vlissingen ter hoogte van Breskens een aanvaring voorgedaan, als gevolg waarvan het 2066 ton metende Noorse m.s. „Songa" is gezonken. De „Songa", die voor anker lag, werd door tot dusver onopgehelderde oorzaak aangevaren door het 7001 ton metende Poolse s.s. „Baltik". Het schip werd hierdoor dusdanig beschadigd, dat het al spoedig begon te zinken. De uit 25 koppen bestaande bemanning, die uiteraard volkomen verrast werd, kon behouden aan boord van de „Baltik" genomen worden, zodat geen slachtoffers te betreuren zyn. pe „Songa", toebehorende aan de K. IV. Hansen-Lijn uit Bergen, was Sa terdag van Antwerpen vertrokken, waar het drie maanden in reparatie had gelegen, en daarna voor anker gegaan op de rede van Vlissingen. om dat door de Kon. Mij. ..De Schelde" nog een kleine reparatie uitgevoerd moest worden. De kapitein van de „Songa" begaf zich na de aanvaring met 'n sleepboot van De Schelde, die la'ngszij lag. naar de wal. doch keerde spoedig daarna terug naar de plaats van de ramp om de toestand op te ne men. De sleepboot „Goliath" vertrok nadat de eerste berichten van de botsing binnen waren gekomen, naar de rede om zo nodig assistentie te verlenen. De ..Baltik", toebehoi'end aan de Gdynia- Amerika Lijn, liep schade op aan de voorsteven en moest bij de plaats van de aanvaring voor anker gaan. Mogelijk is de harde wind, waardoor de .Baltik" iets uit de koers is ge raakt. oorzaak van de botsing, moge lijk zijn ook de lichten van de „Son ga" niet tijdig genoeg opgemerkt. De. redding verliep vlot, daar de „Songa" slechts langzaam zonk en de zee niet uitermate ruw was. Middelburg afbraak bij abdijcomplex. De naar vorenspringende muurres tanten bij het Abdijcomplex aan de Balans te Middelburg worden thans opgeruimd. Zij zijn overblijfselen van het geheel verwoeste gebouw, waarin destijds dc Rijkswaterstaat kantoor hield. Ook het dichtgemetselde poortje wordt afgebroken. Het dateert uit 1910 en is een copie van het bekende poort je in de Bcllinkstraat; historische 'waarde heeft het dus niet. DE VERSIERDE BAKKERSMUTS. Op de grote internationale tentoon stelling voor de Beneluxlanden „De versierde bakkersmuts", die momen teel in 's-Hertogenbosch wordt ge houden, behaalde de fa. A. v. d. Mijle en Zoon te Middelburg zeven pryzen, t.w. eerste prijzen voor marsepain- schotel, getrokken suiker, marsepain vruchten en taarten en derde prijzen voor cacaoschilderen .dragant en ge bakjes. nieuwe wika benoemd. Tot Wi ka van de Ned. Hervormde Gemeente te Middelburg werd be noemd, mej. H. Schruyer, opgeleid np „De Horst" van Kerk en Wereld te Driebergen. Zij neemt de plaats in van mej. Loggere, die Middelburg gaat verlaten. afhalen van puin. B. en W. van Middelburg stellen de Raad voor in de verordening reini gingsrechten het tarief voor het afha len en vervoeren van puin door een auto met chauffeur te wijzigen van 5.80 in f 6.15 per uur, verbouwing school herengracht. Het bestuur van de Vereniging voor Gereformeerd Onderwijs te Middel burg heeft de medewerking vair de ge meente verzocht voor de verbouwing van het schoolgebouw, waarvan de kosten zijn geraamd op f 18.048,91. De vereniging heeft zich bereid ver klaard, om vóórdat met de bouw wordt begonnen, een waarborgsom van 15 der verbouwingskosten in de gemeen tekas t* storten. De waai-borgsom wordt voorlopig bepaald op 2707.34 zal later definitief worden vastgesteld op 15 der werkelijke kosten. Boven dien is de medewerking van de ge meente ingeroepen voor het inrichten van een spreekkamer in deze schooi framing kosten f 454) en de aanschaf fing van gordijnen voor een bedrag van f 23.11. Daar deze gordijnen reeds zijn aangeschaft, stellen B. en W. de Raad voor dit laatste verzoek niet in te willigen. baldadige vuurtjesstoker. Na aanvankelijk ontkend te hebben gaf de jeugdige Middelburger S. tegen over de politie toe op het middenter- rem van het Molenwater een stapel takken en rommel van de Reinigings dienst, die vlak bij een nieuwe hees- teraanplant lag. in brand te hebben gestoken. Deze baldadigheid maakte het voor de brandweer noodzakelijk uit te rukken. Tegen S. is een proces verbaal opgemaakt. de vijf procent. jCrV.^\ van Middelburg hebben f,™ ca? j voorgesteld een uitkering van der wedde toe te kennen aan net gemeentepersoneel over het derde 5 kwartaal van 1950. overeen komstig de voorschriften zoals die gel den voor het rijkspersoneel. eervol ontslag leerkracht. B. en W. van Middelburg hebben de 5nnPnV°°vgtS| d° heei' A- W' Van uÏÏ il'n tCn uCht in de Franse taal aan de Ulo-school voor jongens eïJïS™ ,Tzofk P" 1 September a.s.' eervol ontslag te verlenen. OPENINGSUREN burgerlijke stand. J.'"!-*'» Middelburg stellen de Raad voor in de verordening Bnrppr- lijke Stand de uren van openstelling van het bureau te veranderen in- werkdagen 8.30-12 en 13.30-1430 uur; des Zaterdags 8.30^12.30 uur. GESLAAGD. de ,akte A Nederlands M.O delburg m Minderhoud te Mid- bouw van consistorie bij nieuwe Kerk. Vóór dc Nieuwe Kerk te Middelburg aan de zijde van de Groenmarkt, wordt de consistorie gebouwd. Dc fun dering voor dit lage gebouwd. Dc fun dering voor dit lage gebouwtje, dat aansluit bij de kerk. werd reeds enige tijd geleden aangebracht en nu is een begin gemaakt met het optrekken van de muren. Behalve de consistorie zal het gebouwtje ook een predikanten kamer en een archiefkelder bevatten. Aan de ene zijde bevindt zich een aar dige arcade. Deze bogengaanderij zal toegang verlenen tot de kerk. Het ge bouwtje wordt laag gehouden, opdat het aanzien van de kerk er niet door wordt geschaad. Verwacht wordt de bouw nog voor het einde van dit jaar grotendeels gereed te krijgen. Vlissingen NOGMAALS IIET GEDENKTEKEN De heer A. Stolk te *s-Gravenhage heeft aan de gemeenteraad van Vlis singen een brief gezonden, waarin hij. nu onlangs besloten is een monument op te richten voor Frans Nacrebout, aandringt op de plaatsing van een ge denkteken voor de gevallenen in de Slag op d(j Javazee. Hij verwijst hier- by naar het ingezonden stuk van mevrouw E. P. A, Dauvillier van Lecrsum-Hajen in ons blad d.d. 20 Juli j.l. Op zeer eenvoudige wyze, zo be toogt de heer Stolk, en zonder al tè veel kosten zou aan dit verzoek kun nen worden voldaan door het aan brengen van een bronzen plaquette of een metalen lauwerkrans ofwel te gen het voetstuk van het standbeeld van de Ruyter, ofwel tegen het rond om dit monument geplaatste hek, dus op de whze waarop bijv. in 1933 een metalen lauwerkrans is aangebracht aan het hek rondom het standbeeld van Prins Willem I op het Plein te Den Haag. CONCERT „CRESCENDO". Zaterdagavond 29 Juli a.s. zal de accordeonvereniging „Crescendo", di recteur M. P. Ventevogel, van acht tot tien uur een concert geven in de muziektent in het Bellamypark te Vlissingen. Op het programma staan marsen, ouvertures, walsen en tot slot een populaire potpourri. AMATEURSTEST DANSEN. In de dansschool Matthijssen in Vlis singen werd een ..amateurstest" in de moderne dansen afgenomen. Voor het Bronzen Certificaat slaagden de heer W. Sprong met mej. I. van Vlaanderen en de heer C. de Ruyter met mej. M. Groesser. Voor het Zil veren Certificaat slaagden de heer C. de Ruyter met mej. M. Groesser. SCHOOLINVENTARISSEN. Enkele voorstellen tot verbetering van schoolinventarissen zyn door B. en W. van Vlissingen voorgelegd aan de gemeenteraad. Er zal f 900.no dig zijn voor inventarisuitbreiding van het gymnastieklokaal aan de Bouwen Ewoutstraat, voorts f 1735 voor uitbreiding van de inventaris der Oranjeschool, die o.m. 24 nieuwe banken nodig heeft en tenslotte cir ca f 1000.voor de openbare Bone- dijkeschool, waar een parallel le klas se ingericht moet worden. SOCIALE WERKVOORZIENING. B. en W. van Vlissingen verzoch ten aan de raad een bedrag van f 1600.uit te trekken voor het aan schaffen van gereedschappen enz., die nodig zijn ingevolge de gemeen telijke sociale werkvoorzieningsrege ling voor handarbeiders. KADE- EN LIGGELDEN. Nu de verordening op de heffing en invordering van kade- en liggel den voor de kade langs dè Voorhaven en voor de Engelse kade te Vlissin gen opnieuw vastgesteld moet wor den, stellen B. en W. voor aan de raad weliswaar de tarieven ongewijzigd te laten, maar de mogelijkheid te openen om vrijstelling van betaling te verlenen ter tegemoetkoming aan de intèrnationale hoffelijkheid en eveneens als de Keersluis onbruik baar is. ZEEUWSE TENTOONSTELLING. B. en W. van Vlissingen stellen aan aan de raad voor met een bedrag van f 1300.deel te nemen in het garantiefonds voor de Zeeuwse ten toonstelling 1953. Waar rijn onze schepen Abbedijk 22 van New York naar Boston. Adinda 19 van Saigon naar Haipong. Al- Genib p. 22 Madeira naar Maceio. Almdijk 23 van Vera Cruz te Tampico. Alphacca 23 te Santos naar New York. Amstel- diep 22 van Bombay naar Colombo. Am- stclpark 24 van Calc. naar Rangoon. An- dijk 22 van New Orleans naar Houston. Annenkerk 23 van Hamburg te Antwer pen. Arendskerk 22 van Aden naar Rot terdam Armela 23 van Antwerpen te Am sterdam. Axeldijk 23 van Rotterdam te Hamburg. Baam 23 van Cristobal naar Curacao. Ball 24 te Koweit naar Djakar ta. Blommersdijk 22 van Philad. naar Baltim. Bloemfontein 22 van E. Lond. te Durb. Corilla 24 van Miri te Singapore. Cottica 24 van Param. n. Amsterdam. Edam 24 van New York te Antwerpen. Eemland 23 van Bahia naar Rio Jan. Hec tor 24 van Piraeus te Istanboel. Heems kerk 22 van Aden naar Amsterdam. He licon 23 van Turk's Isl. naar New York. Jagersfontein 22 van Amsterdam te Kaap stad. Helbergen p. 23 Finist. naar Rotter dam. Laagkerk p. 24 Perim naar Rotter dam. Lekkerkerk 22 v. Cochin naar Bom bay. Leopoldskerk p. 23 Ouess. naar Bas- ra. Leuvekerk 22 van Djeddah naar Rot terdam. Maas 24 van Houston te Mobile. Mariekcrk 24 van Rotterdam te Nagoya. Melampus 22 van Charleston naar Philad. Oranjefontein 22 van Mars naar South ampton. Oranjestad p. 23 Finist. p. W. Indië. Orestes 22 van Callao naar Cerro Azuz. Poseidon 23 van La Guaira te Pampatar. Pr. Joh. Willem Friso 23 570 m. W. van Scilly. Pr. Maurits p. 22 Belle Isle naar Chicago. Pr. Willem III 24 van Londen te Rotterdam. Pr. Willem IV 23 van Londen te Montr. Pygmalion 22 van Pt. au Prince naar C. Trüjillo. Raki 22 te Djakarta naar Perz. G. Ridderkerk 24 v.' Hamburg te Antwerpen. Salatiga 23 van Bomb, te Zamboanga. Salawati 24 te Se- marang naar Soerab. Saüand 23 van Hamburg naar Amsterdam. Sloterdijk 22 van Baltim. naar Savannah. Soestdijk 22 van Pt. Swettenh. naar New York Stad Arnhem 22 van Gibralt. naar Vlaard. Str. Soenda 21 te Penang naar Kaapstad Stra- bo 22 van Passages te Bilbao. Tcro p. 22 Finist. naar Antwerpen. Tjipondok 22 van Pt. Swettenh. naar Penang. Tjisadane 21 van Durban te E. London. Trajanus 20 van New York te Demerara. Triton 20 van New York naar Carupand. Trom penberg 22 van Charleston naar Antwer pen. Utrecht 22 van Kaapstad naar Pt. Elisab. Westcrdam 22 van New York naar Rotterdam. Willemstad 24 van Curagao naar Amsterdam. Wocnsdrecht 21 van Ras Tanura naar Southampt. Borneo p. 24 Ouess. naar Djakarta. Gr. Beer 24 van Soerab. te Djakarta. Indro- poera 23 van Pt. Said naar Rotterdam. Kedoe p. 23 Maladiven naar Rotterdam Madoera 23 te Soejrabaja naar Macasser. Mataram 23 van Djeddan naar Rotter dam. Memnon 23 van Djakarta te Amster dam. Phrontis 22 van Amsterdam te Lon den. Poelau Laut 23 van Colombo naar Djakarta. Rempang 23 van Pt. Said naar Amsterdam. Rotti p. 22 Finist. naar Am sterdam. Singkep 23 van Colombo naar Amsterdam. Skaugum 23 van Djakarta naar Amsterdam 17/8 verw. Waterman 22 Soerabaja naar Macasser. Weltevrc;, den 23 van Penang naar Djakarta, Wil lem Ruys 23 t.h. van Pt. Soudan naar Djakarta. Zuiderkruis 24 van Mcnado te Bandjermasin. ZOMERAVONDVOETBAL. Uitslagen Afd. A: Pingelaars—P.G. Z. 7—3; P.Z.C.—E.M.V.V.V. 2—2; LoodswezenV.S.V. 52. De Pingelaars zetten de overwin ningenreeks voort en sloeg P.G.Z. met 7—3. Ze staan onbedreigd aan de kop, temeer daar P.Z.C. zich door E.M.V. V.V. een puntje liet ontfutselen. Deze laatste zijn nu 3 punten op de leiders achtergeraakt. Het Loodswezen beet ook flink van zich af en versloeg V.S. V. met flinke cijfers 5—2. Afdeling B: SupportersS.V.Z. 05. In deze afd. werd maar één wedstrijd gespeeld. De Supporters werden met flinke cijfers gekraakt door ,,'t Zand" cn wel met 5—0. Afdeling C.: FocusBakkers 32: Olympia—D.V.V. 3—2; Bakkers—Ven- dem 54; OlympiaFocus 03. Focus blijft een ernstige concurrent voor H.M.C.D. want zij klopte eerst de Bakkers met 32 en in de tweede wedstrijd liet zij Olympia met 30 in het zand bijten. De wedstrijd Olympia D.V.V. werd met 32 door Olympia gewonnemJIn Vendem sluit nog steeds de rij en^fcist ook tegen de Bakkers geen winstpunt te behalen; zij verloren met 54. Korte plechtigheid in gemeentehuis van Terneuzen „Goed jeugdwerk kan alleen verricht worden door de jeugd zelf en alleen groeien in eigen boezem". Deze woorden sprak gisteravond de burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. W. Teilegen, by de installatie in de raadszaal van de eerste Zeeuwse Jeugraad. Het deed wat vreemd aan de raads zaal waar gewoonlijk keurig geklede raadsleden hun zetels innemen, nu te zien bezet door een jongere genera tie in in een veel bontere kledij. Maar daarvoor was het dan ook de jeugd raad, welke deze avond zou worden geïnstalleerd. Tegen acht uur opende de burge meester de bijeenkomst. Hy noemde het een groot genoegen deze eerste jeugdraad in Zeeland te mogen instel- leren. „De zöre en de belangstelling voor de jeugd en haar problemen is niet van recente datum, doch reeds/ van voor de oorlog. In die tijd ging het niet gemakkelijk. We misten nog een overkoepelend lichaam". De burgemeester besprak hierna de gang van zaken na de oorlog, waarbij hij de oprichting memoreerde van het gemeentelijk bureau „Maat schappelijke Zorg". Dit bureau had in het begin met grote moeilijkheden te kampen, omdat zy op vreemd ge bied werkte en zich dus eerst moest oriënteren. Vaak werkte men met verkeerde begrippen. „Na de oorlog zag men het nut van een goede samenwerking steeds meer in. Déze dag is dan ook het resultaat van dit inzicht. Ik ben blij de jeugd raad te mogen installeren". Spreker deelde mee, dat zowel het gemeentebestuur als de Stichting „Maatschappelijk en Cultureel Werk in Zeeland" te Middelburg de jeugd raad met raad en daad willen bij- staan. Nadat burgemeester Teilegen de wens had uitgesproken, dat de ar beid van de jeugdraad de vruchten zou afwerpen die daarvan worden verwacht, verklaarde hij deze raad voor geïnstalleerd. De voorzitter van de juist geïnstal leerde jeugdraad, de heer J. F. Rouw, dankte de burgemeester voor de ver richte installatie. „U heeft" zo zeide hij, „open oog en oor voor de jeugd problemen". Advertentie OVERMATIG TRANSPIREREN VAN HANOEN.VOETEN EN OKSELS is niet alleen hirtderlijk voor U- zelf maar ook voor Uw omgeving. Snelle en afdoende bestrijding door plaatselijk betten (deppen) met I HELDERE VLOEISTOF, GEEN GAAS I GEEN PLEISTERS, GEEN VLEKKEN Voor het door de Nederlandse Asso ciatie vóór PractijkëxanVcns, t'é 'Goes ge houden examen voor Nederlandse Han- delscori-espondentie, slaagde de heer A. Gccrtsc te Vlissingen. Genoeg kolen voor de eerste 25 jaar. Recente onderzoekingen hebben uitgewezen, dat in de eerste kwart eeuw geen enkele Limburgse myn uit geput zal zyn. Pas na verloop van 25 of 30 jaar zal het noodzakelijk zijn na te gaan of maatregelen kunnen worden getroffen in verband met een overschot aan arbeidskrachten. Vechtpartij met dodelijke afloop Tijdens een zomerfeest te Eeser- groen (gem. Borger) is het tussen twee inwoners uit Schoonoord tot een vechtparty gekomen. De 30-ja- rige T.D. werd door messteken zo danig gewond, dat hij overleed. De dader, de 24-jarige J.B. werd Zon dagnacht van zjjn bed gelicht en in gesloten. De rode haan in Juni: 2Yi millioen brandschade Gedurende de maand Juni wordt de directe schade als gevolg van brand ge raamd op f 2.348.930.— (vorige maand f 2.466.650.—. Juni 1949 f 2.762.440.—). Er kwamen in totaal 30 belangrijke branden voor, elk met een schade van f 20.000.— of meer. ZOMER C ONFERENTIE CHRISTELIJKE HISTORISCHE UNIE. Van Donderdag 27 tot en met Za terdag 29 Juli houdt de Christelijk Historische Unie een zomerconferen- tie in het conferentie-oord „Het Tref punt" te Ermelo. Op de eerste dag zal o.m. een toespraak "worden gehou den door de heer H. W. Tilanus. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK Beroepen te Ter Apel (toezegging) J. J. Bryker te Arem; te Leksmond (toez.): H. Jongebreur te Masten broek; te Zeist, vacature dr. H. 'jBcrkhof: A. de Vries te Middelburg; le Zeist, vacature A. v d. End: H. Roelofse te Bodegravente Slie- drecht, yacature J. de Vries: C. A. van Harten te Delft; te Eneelc: J. J. v. d. Krift te Katwijk a/Zee. Aangenomen naar Ede: I. Schipper te Voorthuizen; naar Delft (Ver. v. Vryz. Herv.)D. T. Los te Deventer; naar Julianadorp-Callandsoog: H. Trommel, oud-zendingspredikant en hulpprediker te Eygelshoven. Bedankt voor Loenen a/d Vecht: E. S. de Lint te St. Philipsland. GEREF. KERK Beroepen te Bodegraven, vacature C. Houtman: A. L. .Bosch te Ysselmon- dc; te Utrecht, vacature M. de Goe de: P. Veenhuizen te Amsterdam. Aangenomen naar s Gravenhage West, vacature dr. A. de Bondt: W. Reeskamp te Driebergen; Bedankt voor Loppersum: G. Schro- venweven te Scheemda; voor Wor- merveer: W. v. d. Linden te Nes (WD); voor Grotegast: C. v. d. Tas te Honselersdijk; voor Leeuwarden: vacature S. W. Bos: J. Plomp te Leiden; voor Oenkerk: J. Ripperink te Heerde. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Baarn: C. Verhage, can- didaat te Middelburg. Tweetal te Assen: M. Drayer te Drachten en W. van 't Spijker, can- didaat te Zwolle. GEREF. KERKEN (onderh. 31 K.O.) Aangenomen naar Driessen-Wouters- wouaeC. P. Plooy te Uithuizen. Vervolgens werd overgegaan tot een huishoudelijke vergadering, wel ke een meer besloten karakter droeg. Tijdens deze vergadering werd ae subsidieregeling besproken. DOEL. Deze raad die uniek is in Zeeland, wil als overkoepelend lichaam optre den. Van alle jeugdverenigingen is een afgevaardigde in de jeugdraad vertegenwoordigd. Deze jeugdvereni gingen zijn: N.P.V., A.J.C., Ger. Meisjes Ver., Gidsen V.K.A.J. (Sluis kil), St. Hubertusgroep. Ger. Jonge lingen Ver., K-A.J., V.K.A.J. (Terneu zen), C.J.M.V. en C.J.C. (Sluiskil), C.M.V. en C.M.C. (Sluiskil), C.J.M.V. en C.J.C. (Terneuzen), N.P.G. en C. J.V.F. Maatregelen tegen postdulvenhouders Het ligt in de bedoeling van de over heid zoveel mogelijk een einde te ma ken aan de overlast, die de land- en tuinbouwers van rondvliegende post duiven ondervinden. Het zal onder meer afhangen van de uitslag ener enquête, die op het ogenblik over het gehele Jand wordt gehouden, of de maatregelen tegen onverantwoordelij ke postduivenhouders langs de weg van gemeentelijke verordeningen dan wel bij algemene maatregel van be stuur zullen worden getroffen. Faillissement van Damstadt aangevraagd Woensdag jl., dus nog vóórdat de winkeliers met het Comité Kalver- straat bijeenkwamen om tot de ophef fing van Damstadt te besluiten, aldus het Alg. Handelsblad, heeft mr. J. H. Smeets, advocaat van de balletgroep De Lage Landen het faillissement van Damstadt aangevraagd. De Rechtbank heeft laten weten, dat deze aanvrage Woensdagochtend a.s. in de Raadka mer zal worden behandeld. Cor Ruys zal in het komend seizoen zijn 40-jarig toneeljubileum vieren en wel Dinsdag 31 October a.s. te Amsterdam en gedurende de maand November In een aantal andere steden van ons land. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 22 Juli: Sleepb. Maas v. Hoek v. Holland. 23 Juli: Glas haven v. AntwerDCn. Penvenan v. Calais, van Brakel v. Tynemouth. Geziena Hen- derika v. Kingslynn. 24 Juli: Tromp v. Widness. Vlissingen vertrokken, 22 Juli: Sleepb. Maas n. Maassluis. Sleepb. Ganges met bak n. Boulogne. Rema n. Sas van Gent. 23 Juli: Glashaven n. Kopenhagen. Pen venan v. Gdynia, van Brakel n. Helsinki. Gepasseerd naar Antwerpen, 22 Juli: Merak v. Bordeaux. 23 Juli: Remmert v. Rotterdam. Pascholl v. Huil. Martini v. Amsterdam. Annenkerk v. Hamburg. Markab v. zee. Edam v. New York. 24 Juli: Alhena v.' Hamburg. Bernisse v. Swansea. Arent-M. v. Sunderland. Gepasseerd van Antwerpen. 22 Juli: Ton-S. n. Gothenburg. Irene n. Londen. Meike n. Avonmouth. Atlas n. Amster dam. Leerdam n. New Vork. Tiny n. Rot terdam. 23 Juli: Pacific n. Denemarken. Mizar n. Rotterdam. Alblasserdyk n. Mexico. Belgische parachutisten bij Nijmegen geland Onder geweldige belangstelling van de zijde der Nijmeegse bevolking is gisterenmiddag op een weiland ten N. O. van de stad in de omgeving van de Waalbrug een 40-tal Belgische pa- rachitisten geland, die zullen deelne men aan de vierdaagse afstandsmar sen te Nijmegen. Om 4 uur 20 cirkelde de eerste Da kota boven het weiland en wierp enkele parachutisten af. kort daarop gevolgd door een tweede toestel. In verband met het feit, dat een der Da- kota's een noodlanding had moeten maken op het vliegveld Gilze-Rijen, duurde het enige tijd alvorens een volgend toestel boven het weiland verscheen. Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden er stond een vrij sterke wind verliep alles uitste kend mede dank zij de goede diensten van de aanwezige grondtroepen en verzorgers. Na het spelen der volksliederen door een muziekkapel van de L.S.K. trokken de manschappen door de stad naar de kazerne aan de. Groesbeek- seweg, waar de delgen gedurende de vierdaagse gehuisvest zullen zijn. In totaal zullen vandaag ongeveer 7000 deelnemers aan de start van de vierdaagse verschijnen voor de mars van dc eerste dag, welke door de Be tuwe zal lopen met Eist als voor naamste centrum. WIELRENNEN Van Est met ruim verschil verslagen Een juichende Gerrit Schulte, die 100 meter voor het einde rechtop ging zitten en met zyn valhelm naar de enthousiaste toeschouwers wuif de. heeft gisterenavond het achter volgingskampioenschap van Neder land voor professionals in de finale tegen Van Est gewonnen op een wij ze, die Van Est zich lang zal herin neren. Tweemaal waren de renners gestart en beide keren had Schulte in de derde ronde toen zij vrijwel ge lijk lagen een lekke band gekregen. Na de derde start was Van Est het snelste weg. Na één ronde lag hy anderhalve meter voor. Een ronde verder was zijn voorsprong uitge groeid tot vier meter, maar blonde Gerrit liet dit maar niet zo doorgaan en kwam terug. In de derde ronde was de achterstand van Schulte ge slonken tot anderhalve meter. Vijf honderd meter verder lag Gerrit een halve meter voor en toen was hij niet meer te houden. Na de zesde ronde bedroeg zyn voorsprong reeds tien meter en dit groeide uit tot veertig meter in de achtste ronde en ongeveer 75 meter in de laatste ron de. Schulte, die zoals gezegd de laat ste 100 meter opzittende uitreed, no teerde de waarlijk niet slechte tijd van 6 min. 25 sec. Van Est liet 6 min. 30.6 sec. voor zich afdrutycen. Jan Pronk stayerskampioen Hoe bloedarm de stayerssport in ons land wel is bleek duidelijk in het kampioenschap van Nederland over een rit van 100 km. Twee debutanten traden voor dit kampioenschap aan, namelijk Arie Vooren en Gerrit Boeyen en beiden bleken in 't verloop van de wedstrijd slechts figuranten te zijn. De winnaar Jan Pronk was na zes ronden van de vijfde naar de eer ste plants opgeklommen en heeft deze positie niet meer verloren. Bakker werd tweede met een ronde achter stand. De derde plaats was voor De Best. die het in de laatste 40 km. niet meer kon bolwerken en drie ronden achter was gekomen. Arie Vooren bezette de vierde plaats met negen ronden ach terstand en de anderen hadden van 10 tot 25 ronden achterstand opgelopen. DEKKERS MC DRIE ÊTAPPENWEDSTRIJD IN BELGIË In België is een drie étappen-wed- stryd voor amateurs gehouden, waar aan ook door enkele Nederlanders werd deelgenomen. Onze landgenoot Dekkers (Eindho- ren) werd winnaar in 12 uur 7 min. 5 sec. Tweede 'werd de Belg D. Don ders en derde Heylen (Belg.). A. Voorting uit Den Bosch werd vierde. BOKSEN Van Dam daagt de titelcandidaten uit De Nederlandse middengcwichtkam- pioen Luc van Dam heeft elk van zijn drie medegegadigden voor de Europese titel, t.w. de Engelsman Randolph Turpin. de Fransman Villemain en de Italiaan Janilli een aanzienlijke beurs aangeboden, indien zij bereid zijn te gen hem uit te komen. Van Dam wil met de daad bewijzen dat de E.B.U. Turpin en Villemain ten onrechte heeft uitverkoren voor het leveren van een gevecht om de vacante titel. Indien een der aangezochte boksers op van Dams aanbieding ingaat zal wor den getracht de wedstrijd op Dinsdag avond 29 Augustus in de open lucht bij kunstlicht te Rotterdam of Amster dam te doen houden, SCHIETSPORT. De Beigen schieten beter dan de Hollanders In Rotterdam werd de landenwed- stryd in het handboogschieten Ne derlandBelgië gehouden.' Beide twaalftallen benevens de twee toege voegde reserves schoten per man 50 pyien. Tot en met de rust, die na de eerste 25 pylen gehouden werd, ging de score vrijwel gelijk op, met Bel gië enkele punten in het voordeel, maar toen eenmaal de dertig pijlen gepasseerd waren, gingen onze Zui derburen meer en meer uitlopen. De eindstand, met inbegrip van de pun ten de^ twee reserves, werd: België 2531 p. tegen Nederland 2436 p. Hoogste schutter voor België was A. Verbieren uit Leuven met 224 p., hoogste Nederlander was M. Schof- feleers van „Willem Teil" uit Geve- rik met 219 p. De Belg Verbieren verwierf daarmee de medaille, be schikbaar gesteld door koningin Ju liana, en de heer Schoffeleers de medaille van prins Bernhard. ZWEMMEN JohnMarshall zet recordjacht voort Opnieuw heeft de in de V.S. wo nende Australische zwemmer John Marshall een wereldrecord verbeterd. Tijdens de finales van de Amerikaan se zwemkampioenschappen te Seatt-" le won hy de 800 yards in de nieuwe wereldrecordtijd van 9 min 37,5 sec. Het oude record stond sedert 10 Aug. 1942 op naam van de Amerikaan Smith met 9 min. 54.6 sec. SCHAKEN Euwe in goede vorm De uitslagen van de partijen die Maandagavond voor de zevende ronde van het schaakkampioenschap van Ne derland werden gespeeld, luiden. Euwe—Spanjaard 10; Henneberke Orbaan Donner—Scheltinga afgebr.Muhririg—Kramer V->(2 Stumpersv. d. Berg 0I; Cortlever Barendrecht afgebroken. Euwe leidt thans met 6(2 punt ge volgd door v. d. Berg met 4(4 punt. VOETBAL Scheidsrechters voetbalden Zondag werden te Bergen op Zoom twee voetbalwedstrijden gespeeld tus sen seheidsrechters-elftallen van Ber gen op Zoom en Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen De Zeeuwse gasten gin gen per bus naar de Brabantse Schel- destad, waar zy in de Korenbeurs door het bestuur van de ontvangende vereniging verwelkomd werden. Op het B.O.Z.-terrein werd eerst een wedstrijd gespeeld tussen de twee de elftallen, welke met 51 door O.Z.V. werd gewonnen. Ook het eer ste elftal van de O.-Zeeuwsch-Vlaam- se scheidsrechters was sterker dan dat van de Brabanders. Reeds by do rust stond het met 20 voor. On danks de harde wind, die de Zeeuwen na de rust tegen hadden, wisten zij de stand op 3—0 te brengen. Het einde kwam met een 31 overwin ning. In de Korenbeurs ontvingen de winnende elftallen een lauwerkrans en lauwertak. Tijdens de Belgische zwemkampioen schappen te Turnhout werd Ray monde Vergauwen kampioen op de 200 m. schoolslag, ln de tijd van 3.01.2. Het Europees record discuswerpen werd te Rome verbeterd door Consolinl met een worp van 55.47 m. Het oude re cord stond sinds October '48 op zijn naam. Tijdens de internationale schcrm- wedstrijden te Brussel wist onze landge note Agues Secreve beslag te leggen op de Arthur Tony-beker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5