HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND Protest tegen premie verhoging ziekenfondsen Ga varen met de „Vandersteng" PLAN TOT GOEDKOPE BOUW VAN WONINGEN IN MIDDELBURG Vereniging van Walchem ringrijders opgericht BOUW VAN KINDERSTAD WERD TE VLISSINGEN BEGONNEN VERHUISWAGEN RAMDE EEN AUTOBUS MET KINDEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 25 JULI 1950 (Vervolg van-pag. 1.) f Zeeuwsch-Vlaanderen Om 13.20 vertrekken de hoge gas ten met de „Koningin Juliana" naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De stoet rydt hier met de auto's aan boord van de veerboot. De aankomst in BreAcens volgt om 13.45. De begroeting aoor B. en W. en de raadsleden geschiedt niet bij de aanlegsteiger, maar in de kom der gemeente. Via Groede-Drie- sprong gaat de tocht dan naar Schoondijke, waar Zeeuwsch-Vlaamse paarden zullen worden gedemon streerd. Om 14.10 uur wordt uit Schoondijke vertrokken en via Hoofd plaat. (aank. 14.22), Biervliet (aank. 14.33), Philippine (aank. 14.50), wordt naar Sas van Gent gereden, waar men om 15.10 uur op het ge meentehuis arriveert. Hier wordt 'n bezoek gebracht aan de Spiegelglas- fabriek, waar tevens een thee wordt aangeboden. Het vertrek is bepaald op 16.20 uur. Via Westdorpe (aank. 16.30), Zuid- dorpe (aank. 16.50), Koewacht (aank. 17.04) en St. Jansteen (aank. 17.25), gaat de tocht naar Hulst (aank. 17.36), en daarna via Kloos- terzande (aank. 17.55), naar Perk- polder, waar H.M. de Koningin en Prins Bernhard zich om 18.05 aan boord van de veerboot begeven. Op Zuid Beveland worden hierna bezoeken gebracht aan Kruiningen (aank. 18.30), en via Kloetinge aan Goes, waar het gezelschap om 18.50 arriveert. Goes en Kapelle In -de Bevelandse hoofdstad zal door H.M. de Koningin een krans worden gelegd bij het monument ter herinnering aan de verzetsslaehtof- fers. In afwijking tot de regel zal hier, nadat de hèrinneringsklok Is geluid wèl het Wilhelmus worden gespeeld. Daarna volgt wederom het voorstellen van de leden van het ge meentebestuur en de raadsleden. Om 19.10 volgt het vertrek uit Goes, waarna naar Kapelle wordt gereden langs de oude weg. Hier wordt een bezoek gebracht aan het Franse Kerkhof, waar door H.M. de Konin gin wederom een krans zal worden gelegd. Om 19.40 verlaat het Konink lijk paar Kapelle. In verband met scheepvaarttechnische overwegingen zal nog nader worden bepaald, vla welke plaats de hoge gasten uit Zeeland zullen vertrekken. R.K. Verkenners komen weer naar Middelburg. Zaterdag en Zondag a.s. wordt de zesde verkennersbedevaart naar Onze Lieve Vrouw van den Polder gemaakt. Zaterdag komen de Nederlandse en Belgische deelnemers naar Middelburg, waar de bedevaart begint met vlaggen- parade. lof en een avondspel, 's Avonds om 21 uur wordt een groot kampvuur op het Molenwater gehouden, dat door enkele autoriteiten bijgewoond zal worden. Zondag vertrekken de verkenners reeds om 7.15 uur per bus naar Se- rooskerke en lopen vandaar naar Vrou wenpolder, waar vóór het ontbijt een openluchtmis wordt ongedragen. De ochtenduren worden verder gevuld met vlaggenparade. een buitenspel en sessie. Om 2 uur begint de plechtige ommegang. waarna de bedevaart wordt beëindigd met sluitingslof en een slotparade. Op een door de Centrale Bond van Ziekenfondsen, de Organisatie van Al gemene Ziekenfondsen in Nederland en de Federatie Verenigde Maat- schappü Ziekenfondsen georganiseerd congres in de Dierentuin te Den Haag, dat werd bijgewoond door hoofdambtenaren van belanghebbende ministeries, hebben genoemde orga nisaties en vele vrijwillig verzekerden oen protest geuit tegen de verhoging van de ziekenfondspremie voor vrU willig verzekerden van 68 tot 80 cent per week. Dr. Van Leusen uit Velzen, de voorzitter, noemde deze maatregel, die bijna 2.500.000 verzekerden treft, sociaal niet verantwoord. De twee groepen, die hierdoor wel het zwaarst getroffen worden, zijn de ambtenaren, die vrijwel allen vrij willig verzekerd zijn, en onder hen natuurlijk vooral de lager bezoldigden, en de gepensionneerden, voor wie het eveneens zeer moeilijk is deze hoge premie te betalen. Spreker zag geen heil in het voor stel van de minister om de kring der verplicht verzekerden uit te breiden, als niet ook voor deze groepen een goede regeling wordt getroffen. De heer van Lienden vreesde, dat als gevolg van de inmiddels ingevoer de premieverhoging juist die mensen zullen bedanken, cue voor de vrijwil lige vex-zekering zgn. „goede risico's "zrfn, zoals gezonde gezinnen met kin deren boven 16 jaar, die dus nu een zeer hoge preme zullen moeten op brengen. en die nu het risico zelf zul len gaan nemen. Dit zal voor de vrij willige verzekering desastreuze ge volgen hebben, daar dan uiteraard slechts de minder goede risico's over blijven. De vergadering kwam tot de con clusie, dat moet worden teruggekeerd naar een systeem, waarbij het onder de bepalingen van het ziekenfondswe zen vallende deel van de bevolking, gelijke verstrekking krijgt bij een zo veel mogelijk naar draagkracht vast gestelde premie. Verder zou de over heid een jaarlijks te bepalen bijdrage kunnen verlenen aan het centraal fonds, ten behoeve van dat deel van de bgy>lking, waarvoor een bijdrage buiten de door de verzekerden te be talen premie niet mogelijk is. De bij drage van de werkgever aan het cen traal fonds moet gehandhaafd blij ven, terwijl de overheid een overeen- pmstig bedrag betaalt voor de amb- MJSDEELDE TLAATSEN GINGEN VOOR Omtrent de dooi- het Koninklijk Paar door Zeeland te volgen route, vernemen wij nog, dat bij de vast stelling daai-van is uitgegaan van de gedachte, dat met name die Zeeuwse gemeenten bezocht diénen, te worden (de hoofdplaatsen uitgezondex-d), die in zeer lange tyd geen Koninklijk bezoek ontvingen. Zo heetf Oud Vos- semeer sedert 1906 geen Koninklijk bezoek gehad, St. Annaland zelfs niet meer sedert 1862. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen is; de route zo gekozen, dat met name de „misdeelde" gemeenten aan de beurt komen. Niet onvermeld mag hiér blijven, dat gëdurénde de tochten van St. An naland naar Zjjpe, van Zierikzee naar Kortgene en van Kortgene naar Vee- re aan boord van de „Piet Hein" kleine groepen van vooraanstaande figuren uit Zeeland aan het Konink lijk Paar zullen worden voorgesteld, waarbij dan gelegenheid bestaat om zich iets langduriger met de hoge gasten te onderhouden. De geschenken, die zuilen worden aangeboden, zullen niet kostbaar mo gen zijn. Zjj zullen veelal uit bloemen, producten of andere voorwerpen be staan. Provincie voor rechter te Middelburg. BELGISCHE VORDERING TOT SCHADEBETALING. Op 24 September 1948 had jqist bin nen de buitenhavenhoofden te Terneii- zen een aanvaring plaats tussen de Belgische motorspits Florentina en dé Provinciale boot Koningin Emma. waardoor belangrijke schade ontstond aan eerstgenoemd schip. De kosten van herstel hebben B. frs. 575.197 bedragen, voor welke som de eigenaar een vordering tot betaling bij de Provincie heeft ingediend. Daar de schuldvraag bij deze aanvaring niet vaststaat, hebben Ged. Staten besloten hieraan niet te voldoen. De eigenaar van de Florentina en een viertal verzekeringsmaatschap pijen hebben thans de Provincie voor de Arrondissementsrechtbank te Mid delburg gedagvaard teneinde te wor den veroordeeld tot betaling van het schadebedrag, vermeerderd met een rente van 5 's jaars sedert 15 Juni 1949, de datum, waarop de schade ge heel geleden was. In verband hiermee hebben G.S. de Prov. Staten, voorge steld te besluiten tot verweer tegen deze eis in eerste aanleg, hoger beroep en cassatie. Gratificatie personeel van Polders en Waterschappen Het Provinciaal Bestuur van Zeeland heeft aan de besturen van polders en waterschappen en van de waterkerin gen der calamiteuze polders of water schappen in Zeeland een brief gericht waarin deze woi'den uitgenodigd het personeel over 1950 een gratificatie toe te kennen van 2 der jaai'wedde met een maximum van f 50 en onder be perkende voorwaarden. Advertentie qenec*n mté ZWITSAL Levertroanzolj O moei f»*t in Av/s htbben Aanmeldingstermijn verlengd De aanmeldingsdatum voor de toch- ten met het contactvaartuig „Vander- steng" van het Algemeen Nederlands Comité „Onze Marine" is Zaterdag verstreken en vele abonné's van ons blad hebben zich met hun introducé's aangemeld. Daar de „Vandersteng" evenwel niet volgeboekt is, heeft „On ze Marine" zich bereid verklaard, tot twee dagen voor de tocht aanmeldin gen te accepteren. Wie dus met logé's of huisgenoten deel wil nemen aan de tocht op 1 Augustus kan zich uiterlijk 29 Juli melden, wié 8 Augustus mee wil, uiterlijk 6 Augustus, etc. Van betekenis voor velen is, dat niet in de kleine wateren gevaren zal worden, maar op het brede, grote wa ter en dat desgewenst één of meer plaatsen kunnen worden aangedaan. Bij goed weer zal het mogelijk zijn ook buitengaats te gaan. Zierikzee: 1 Augustus: Dagtocht. 2 Augustus: Halve dagtochten. Goes: 3 Augustus: Dagtocht 4 Augustus: Halve dagtochten. Vlissinaen: 5 Augustus: Halve dagtochten. 6 Augustus: Dagtocht. 7 Augustus: Halve dagtochten. 8 Augustus: Dagtocht Breskens: 9 Augustus: Halve dagtochten. 10 Augustus: Dagtocht De prijzen zijn als volgt: halve dag tochten volwassenen 3.kinderen tot 14 jaar f 2.-—; dagtochten (inclu- sicf goede koffiemaaltijd) f 7.50 voor volwassenen, f 5.voor kinderen. Aanmelding bij de bureaux der Pro vinciale Zeeuwse Courant te Middel- burg. VHssinpen, Goes, Zierikzee en Oost burg. Limburgse kinderen een week in Westkapelle Maandagmiddag arriveerden in het DUW-kamp II te Westkapelle ruim 200 kinderen uit Limburg die onder de hoede van de stichting ,,Het Vierde Prinsenkind" een week lang gezond heid komen opdoen en een prettige va- cantie komen doorbrengen. Het betreft hier jongens en meisjes van 9 t.m. 13 jaar. die afkomstig zijn üit gezinnen, welke ten gevolge van de oorlog hebben geleden. Zij zijn onder verdeeld in twaalf groepen, elke groep met twee leiders (stei-s). Overdag zijn de kinderen zoveel mogelijk in de bui tenlucht; .liet dagprogramma vermeldt ondei-meer buitenspelen en zang. Volgende week Maandag komt een tweede groep kinderen. 9 Augustus een derde en 16 Augustus de vierde en laastse groep; in totaal 940 meisjes en jongens. Op 27 Augustus vertrekt een groep Zeeuwse kinderen ongeveer 120 jongens en meisjes uit alle delen van de provincie onder auspiciën van „Het Vierde Prinsenkind" voor een week vacantie naar Mill en Mont- foort in Limburg. Het mesje- dat altijd 't werk goed doet, is Cütt 't geeft een gladde snoet. „Bescheiden middenstandswoningen" met verminderde rijksbijdrage Etaigebouw op 't Zand De gemeente Middelburg wil vijftig „bescheiden middenstandwoningen" met een verminderde rijksbijdrage bouwen. De plannen hiertoe zijn reeds uitgewerkt; om de grondkosten te drukken wordt tot étagebouw overgegaan. De woningen zul len geplaatst worden op 't Zand. Het col lége van B. en W. heeft de Raad ver zocht hiervoor een crediet van rond f 490.000.te willen verstrekken. De gemeente Middelburg heeft destijds plannen ingediend tot de bouw van "50 arbeiders- en 50 mid denstandswoningen met een vermin derde Rijksbijdrage. De bepalingen van de regeling, neergelegd in de „Be schikking verminderde bijdragen Wo ningwet 1950", die de bijdx-agen be paalt naar het aantal slaapplaatsen en het aantal m3 inhoud, zijn echter van dien aard, dat bouw van éénsge- ziriswoningen in een gemeente met dure bouwgrond onmogelijk wordt gemaakt. Bovendien is de bouwgrond in Mid delburg nog van slechte kwaliteit, waardoor extra voorzieningen aan de funderingen noodzakelijk zijn. De kosten hiervan worden onvoldoende door de regeling opgevangen. Daar door zou om de kosten te dekken de huur tot een onaanvaardbaar £ëil moeten worden opgeschroefd of wel zou in de woning zelf een zodanige versobering moeten worden aangek- bracht, dat die voor een gemeente als Middelburg niet aanvaardbaar is. Het gerneentebestuur heeft daar om andere wegen moeten zoeken en meent die ook gevonden te hebben. In Middelburg bestaat, naast een groot gebrek aan arbeidei-swoningen, ook een tekort aan middenstandswonin gen van een zeer bescheiden type. Vele gezinnen, die, gezien hun inko men, in aanmerking zouden komen voor een bescheiden middenstandswo ning en die ook graag zouden wil len betrekken, bewonen thans arbei dershuizen. Er zou dus in èen grote behoefte worden voorzien, wanneer het mogelijk zou blijken binnen het raam der beschikking dergelijke be scheiden .middenstandswoningen te plaatsen. „PLAN GESLAAGD". Om de grondkosten te drukken moet tót étagebouw worden overge gaan, terwijl voorts aan de indeling der woning hogere eisen moeten wor den gesteld, wil deze het vi-agen-van een hogere huur dan voor een arbei derswoning rechtvaardigen. Na diep gaand overleg met de architect, ge meentewerken en secretarie, is een plan tot stand gekomen, dat door B. en W. geslaagd genoemd mag wor den. Het ligt in het voornemen deze wo ningen te bouwen rond de toekomsti ge bussengai-age der N.V. Stoom tram „Walcheren." Aanvaardbare boUwkosten kunnen echter alleen worden bereikt, indien tenminste 50 woningen tegelijk worden gebouwd. De toewijzing, die Middelburg in de sector van de zgn. goedkope woning bouw onlangs ontving, bedraagt slechts 20 woningen. B. en W. heb ben echter het Rijk om een extra toe wijzing van 30 woningen verzocht, hetzij als extra contingent, hetzjj, dat ireeds ovef- het contingent-1951 mag worden beschikt. Het college, heeft goede hoop, dat deze 50 huizen mo gen worden gebouwd. De totale bouw kosten zijn geraamd op f 437.100; de grondkosten (5148 m2 k f 10.02) op f 51.583. De huur voor de belde benedenwonin gen en de grotere bovenwoning zal f 7. per week bedragen, terwijl de belde per blok Van 5 ontstane twee bovenwoningen f 6.75 .aan huur zouden moeten opbren gen. Verbetering in organisatie van Middelburgse ringrijderij Naar WÜ vernemen is in een verga dering te Middelburg een vereniging van Walcheree ringrijders opgericht. De hoofdbedoeling ic de ringrijders- sport meer in organisatorisch verband te beoefenen teneinde haar op hoger peil te brengen. De nieuwe vereniging is een overkoepeling van de bestaande verenigingen in de Walcherse dorpen. Eerste paai werd onder gr ote belangstelling geslagen H.M. de Koningin zal een bezoek aan Kinderstad brengen Met vliegende vaandels en slaande trom is de Vlissingse jeugd Maan dagavond naar het terrein tussen Grote Markt en Boulevard getrok ken om daar de eerste paal in de I gx-ond te steken voor haar eigen stad. De bijeenkomst hield vci'band met Het was daar een beetje fris en de klachten omtrent de orgarxisatie van I ouderen knoopten huiverend hun de grote ringrijderij, die jaarlijks in mantel of jasje dicht, maar de kin- Augustus in Middelburg woi'dt gehou den. Vele deelnemers, die zich grote kosten en veel moeite moeten getroos ten om mee te kunnen doen, achtten het namelijk onjuist, dat zij maar wei nig ritten konden maken, omdat te Spoedig begonnen werd met het beker kampen. Van de 122 rijders, die getekend had den accoord fe gaan met de plannen van het voorlopig bestuur waren er 61 ter vergadering aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer P. Brasser uit Kle- verskerke. een uiteenzetting had gege ven van het overleg met de ringrijde- rii-commissie van V.V.V., adviseerde hij uit naam van het voorlopig bestuur de aanwezigen om ook dit jaar weer aan de Middelburg"» ringrijderij deel te nemen. Dit werd door de meerder heid van de vergadering goedgekeurd. De V.V.V.-ccmmissie is~namo:::k voor een belangrijk deel aan de wensen te gemoet gekomen: ditmaal zullen alle rijders van 8 tot 12 en van 1 tot 2.30 uur kunnen uitkomen; eerst daarna kampexi de dertig beste ringstekers om de wisselbekers. Het bestuur van de nieuwe vereni ging bestaat uit de heren P. Brasser, Kleverskerke. L. Huysson, Middelburg. J. Riemens, Meliskcrke. P. Pleite, Nw.- en St. Joosland. B. Arendse. Gapinge, D. Kluyfhout^ Koudokerke en L. Dor- leyn, Domburg. Succes voor Zeeuwse schutter De heer P. Riemens uit Klevers kerke heeft Zeeland uitstekend verte genwoordigd op de nationale schiet- wedsti'ijden. welke ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der Kon. Ver. van Ned. Scherpschutters in samenwerking met de Scherpschuttersvereniging Rot terdam aldaar werden gehouden. Deze goede schutter behaalde de eerste prijs op geluksbanen met 1390 punten, voorts een vijfde prijs afd. ju- bjleumgewcer. een vijfde prijs afd, per soneel buks en een 30e prijs afd. vrije baan geweer. VAARTOCHT GEMEENTEBESTUREN. Maandag heeft een tweede groep burgemeesters en secretarissen van Walcherse gemeenten een vaartocht met de boot van de Rijksi'ivierpolitie over de Zeeuwse wateren gemaakt. Ze kwamen jolig aangemarcheerd in de witte pakjes van de Vlissingse Turnvereniging en van de Chr. gym nastiekvereniging „Oranje Nasau" en ze di'oegen een mooi versierde paal met zich mee. De jongelui ti'okken ex- vastberaden gezichten bij en ze had den de paal vast, zoals destijds de Watergeuzen bij de Briel 'n scheeps mast vasthielden om er de stads poort mee te rameien. Deze kleine Vlissingers zouden wel eens laten zien, dat zij ook een stad konden bouwen. Toen burgemeester mr. B. Kolff dan ook zei: „Zet 'm er maar in, jon gens", stond in een ogenblik de paal overeind en nog geen minuut later kon burgemeester Kolff de vlag hij sen. Provinciale subsidiëring opleiding gezinsverzorgsters? Bij de behandeling van een voor stel van G.S. tot afwijzing van een subsidie-aanvrage door de R.K. Maat schappelijke Gezinszorg te IJzendijke in de afdelingen der Prov. Staten van Zeelaxid, stelde een lid voor aan de Stichting Zeeland voor Maatschappe lijk en Cultureel Werk te verzoeken een poging te ondernemen om te ko men tot bundeling van alle Zeeuwse organisaties, welke zich met de ge zinszorg bezig houden. Een ander lid stelde Ged. Staten voor om op even- tixele aanvragen om subsidie van op leidingen tot gezinsverzorgster gun stig tc adviseren. Van de zijde van G.S. werd opgemerkt, dat het col lege nog niet zijn standpunt hier over heeft bepaald. Het zou in ieder geval niet tot de taak van de provin cie behoren bijdragen tc verlenen in de salariskosten. In een andere afde ling maakten enige leden zich onge rust, dat de financiële positie van de provincie gemakkelijk wordt aange grepen om subsidieaanvragen af te wijzen. Door G.S. werd nader mede gedeeld. dat de eventuele subsidiëring I der opleiding van gezinsverzorgsters aan de orde zal worden gesteld in de tweede gewone zitting van de Staten en dat subsidiëring van de bijkomen de kosten der gezinsverzorging niet aoor de minister wordt getolereerd. Gecompliceerd verkeersongeval op de Rijksweg onder Kloetinge viïïJt* 3TE* iU88e" «aPel,<? en Kloetinge, even vóór het spoonveg- had, Maandagmiddag omstreeks één uur een gecompliceerd ver keersongeval plaats, dat wonder boven wonder nog vrij goed afgcloncn Is en zich practlsch beperkte tot aanzienlijke materiële schade. Uit de richting Bergen op Zoom naderden vier autobussen met school kinderen uit Simpelveld <L.), die op weg waren naar Westkapelle. Voor de bussencolonne reed een vracht auto, en tussen de tweede en derde autobus een luxe wagen. Even voor de plaats van het ongeval, passeerde de eerste autobus de vrachtwagen, terwijl juist van de andere zijde een verhuiswagen 'uit Rotterdam, be stuurd door zekere L. naderde. De manoeuvre verliep normaal, doch on opgemerkt voor dc chauffeur van de verhuiswagen, wilde ook de luxe wa gen passeren. Toen L. deze wagen op het laatste ogenblik in het zicht kreeg, moest hij snel naar rechts uit wijken om een aanrijding te voorko men. Hierbij moet de verhuiswagen waarschijnlijk met het rechtervoor wiel tegen een langs de weg staande mistpaal gereden zijn. L. geraakte hierdoor de macht over zijn stuur MINDER AFLOSSEN DAN AFSCHRIJVEN In de afdelingen van de Prov. Sta ten van Zeeland werd bij de behande ling van het voorstel inzake wijziging geldlening electrificatie Zeeland door een lid gevraagd, of het de bedoeling is minder af te lossen dan de afschrij vingen bedragen. G.S. hebben hierop geantwoord dat momenteel de aflossin gen wel meer bedragen dan de af schrijvingen, maar dat het in de be- Ift kwijt, zwenkte naar links cn schoof langs de tweede autobus met kinde ren, om tenslotte zelf in de sloot aan de linkerzijde van de weg te belan den. De autobus werd over een grote lengte geheel opengereten, terwijl van de verhuiswagen het houtwerk in het rond spatte. De weg lag bezaaid met glasscherven van de autobus doch Bij onderzoek bleek dat gelukkig slechts twee kinderen zeer lichte verwondingen had opgelopen. De chauffeur van de verhuiswagen en zijn 12-jarig zoontje 'dat naast hem zat te slapen, liepen eveneens lichte verwondingen op. Zij werden naar 't St. Joannaziekenhuis te Goes overge bracht om verbonden te wordeci, dcoh konden later op de dag naar hun woonplaats terugkeren. De kin deren uit de vernielde bus, met hun twee licht gewonde kameraadjes, werden over de drie andere bussen verdeeld en konden hierna hun toch*' naar Walcheren voortzetten. INLICHTINGEN VERZOCHT. De rijkspolitie te Kloetinge, die deze zaak in onderzoek heeft, ver zoekt de bestuurder van de luxe wa gen, zich met haar in verbinding te villen stellen voor het geven van in lichtingen. doeling ligt te trachten geldlening! te sluiten met een langere looptijd dan 30 laren. Mede daardoor kan de toestand worden hersteld, dat het be drijf in staat is uit de door afschrij ving vrijgekomen middelen de aflos- ifsverplichtingen te voldoen. Keuriritj Lichting 1952. Op 29 Augustus a.s. zal de keuring van de ingeschrevenen voor de dienst plicht 1952 een aanvang nemen. In afwijking van de regeling, die de laatste jaren voor de keuring heeft gegolden, zal zjj voortaan zoveel mo gelijk slechts één dag in beslag ne men. Op de eerste vijf werkdagen van iedere week zullen dagelijks 38 keu- ringsplichtigen worden opgeroepen. En net tijdvak 29 Augustus t/m 31 Januari 1951 zullen worden gekeurd de ingeschrevenen, die zijn geboren voor 1 Augustus 1932. In de tweede helft tijdvak 1 Februari 1951 tot het einde der zitting, zij die geboren zyn in de periode 1 Augustus t/m 31 Dec. 1932. AUTOBUSSEN NAAR ZWEDEN. Vier autobussen van de Stoomtram Walcheren zijn in Middelburg terugge keerd van een zeer geslaagde reis naar Zweden. Op 8 Juli vertrokken zij met in Vlissingen gearriveerde Engelse deelnemers aan het internationale kamp van socialistische jongeren in Stockholm. De heenreis ging via Hen gelo, van waar zeven bussen met leden van dc dem. soc. jongerenorganisatie Nieuwe Koers, onder wie enige Zeeu wen. vertrokken. Over de reis Hengelo-Stockholm werd drie dagen gedaan. In de Zweedse hoofdstad werd geslapen op het vliegveld, waar niet minder dan 22.000 jongeren uit alle delen van de wereld in tenten de nachten door brachten. Men maakte voorts nog een rit door Zweden en Denemarken met een bezoek aan Kopenhagen. Het is vermeldenswaard, dat de chauffeurs van de Middelburgse bus sen in het geheel niet met pech te kampen hebben gehad gedurende deze reis van 15 dagen, terwijl alle andere wagens min of meer ernstige manke menten hadden. Ondertussen hadden de mannen van „Ons Genoegen", die als altjjd weer op hun post waren, de Instru menten aan de mond gezet en ze bliezen dat het een lust was. Vrolyke muziek schetterde tussen de Boule vardmuren en de gevels van de school op de Grote Markt. Biyf daar nou eens stil by staan als je zo om en by de tien jaar bentDe kinderen grepen elkaar vast en in een mini mum van t(jd was de hele versierde paal omgeven door een grote hossen de en dansende kindermenigte. Do autoriteiten en de politieagenten wer den bijna onder de voet gelopen. En aan de kanten van 't terrein en op de Boulevard stonden de ouderen en ke ken glimlachten toe Er was veel belangstelling van de zyde der ouders. De voorzittèr wftn de Bond van Buurtverenigingen „Vlissingen en Oranje", de heer G. A. van Druten, zeide dankbaar tö zyn voor deze belangstelling. v_ Ook burgemeester Kolff getuigde van zijn blijdschap, dat er voor Kin derstad zovelen samenwerkten. Deze samenwerking is typisch Vlissings, zo zeide de burgemeester, de „Kin- derstad-gedachte" heeft de volle sympathie van het gemeentebestuur. Nadat onder leiding van „Ons Genoe gen" was afgemarcheerd, was hét woord aan de vrijwilligers van de buurtverenigingen: de bouw van Kin derstad werd begonnen. Vanzelfsprekend zullen vooral nu bekend geworden Is, dat H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard Kinderstad zullen bezoeken de organisatoren niets mogen na laten om dit plan volledig te doen slagen. Er zal alles op alles gezet dienen te worden om van dit project iets zeer byzonders te ma ken. Groente doorgedraaid op veiling Middelburg Ten gevolge van de exportmoeilijk heden. weike zich momenteel op. alle veilingen in ons, land doen gevoelen, zijn, naar wij vernemen, op ae veiling te Middelburg betrekkelijk kleine hoe veelheden bonen, rodckoól cn bos- en waspeen doorgedraaid. Provinciale deelname aan Aig. Zeeuwse tentoon. stelling'. Onlang hebbeh- Gb<tepufeé®r,d« Sta ten van Zeeland aan dc Pr-ov! ;Stat<yi voorgesteld doel te nemen in de Stich ting algemene Zeeuwse tentoonstel ling 1953 (in Middelhui'g) en in het garantiefons ten behoeve van dip tentoonstelling voor een bedrag van f 40.000. Dit voorstel werd in alle afdelin gen der Staten druk besproken, waar- by zowel pessimisten als optimisten aan het woord kwamen. Het belang van deze tentoonstelling werd wel al gemeen ingezien, maar diverse leden vonden de deelname van de Provincie te hoog. Er ging zelfs een stem op om de garantie op maximaal f 25.000 te stellen. Van de pessimisten was wel het meest somber het lid, dat deelname zeer specultatief achtte, gezien de vooruitzichten bij de ont wikkeling van het wei'eldgebeuren. Een ander dacht, dat de inkomsten te hoog zijn geraamd; de entréeprijs van f 1.50 per persoon vindt hij te veel. Talryke leden ontwikkelden -prin cipiële bezwaren tegen openstelling van de tentoonstelling op Zondag; enkelen daarvan hebben ook bezwa lken tegen de loterij en één hunner was bevreesd, dat de sportwedstrij den, muziek en het concours-hippx- que zullen uitdijen tot een volksfeest, waax-aan hij geen medewerking wilde verlenen. Door Ged. Staten wei'd geantwoord, dat het college deelname tot f 40.000 verantwoord acht, omdat het een Zeeuws belang kan zijn meer bekend heid te geven aan de voorbrengselen der provincie. Het staat wel vast, dat de tentoonstelling des Zondags niet opengesteld zal woixlen. De-be zwaren omtrent concours-hippique en loterij zullen aan het Stichtingsbe stuur worden doorgegeven. Teeltverbod bietenzaad. De afdelingen van de Staten van Zeeland behandelden het voorstel van G.S. tot wijziging van de Stekbie- tenverordening Zeeland. Opgemerkt werd, dat het vei'bod van de teelt van wintergerst zou moeten yeryal- len, daar thans een zeer productieve gerstsoort, Urania, gekweekt is, insistent is tegen ziekte. Deze soort wordt door het bestaande verbod, ge troffen. Tevens werd gevraagd, of dc veroi'dening wel veel positief re sultaat oplevert. Ged. Staten antwoordden, dat in derdaad de mogelykheid nog aan wezig is, dat er besmettingshaard jes in de diverse delen der provincie biyven. Toch zal de veroi'dening hét gevreesde kwaad wel enigszins be- pei'ken. Wanneer dit onvoldoende mocht biyken, zullen Gedeputeei'den niet aarzelen voor te stellen verdere maatregelen te treffen. Volgens één der rijkslandbouwcon- sulenten is de gerstsoort Urania niet onvatbaar voor de gele roest en is vei'dere handhaving van het teeltverbod van suikerbieten-, voe derbieten-, ki'oten- en snijbietzaad van het grootste belang. Het zou aanbeveling verdienen geen onthef fingen meer te verlenen, omdat fëi- telyk niemand door het verbod wordt gedupeerd. Het zaad is over al in voldoende hoeveelheid te ver krijgen. Er dient slechts con uit zondering gemaakt te worden voor enkele grote veredelingsbedfyvèn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2