PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Voortaan alleen Marshall-dollars voor militair „nuttige" zaken? Het Koninklijk bezoek aan Zeeland Vandaag BILT Truman vraagt tien milliard voor het Amerikaanse leger AMERIKA ZAL EILANDENGROEP PESCADORES VERDEDIGEN Hoogtepunten vallen in Middelburg Vlissingen en Goes WILDE STAKINGEN, MAAR GEEN ORDEVERSTORINGEN IN BELGIE VOORSPELT '193e Jaargang-No.172 Dagblad, uitgave Provinciale Zeeuwse an de firma Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. don Boor. Adj. W. de Paeter. Hoofdred.: G. BalUnUjn. PI. verv W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 et. per week: f 3.90 p. kw.; tr. p. p. 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 Juli 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie £2.50. Ingez.'mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels f 1—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Ciro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vllssingen walslr 68-00. tel. 2355. 'Unen (b.g.g. 2861 ol 21601; M'burg Londense Kaal 29~tel. 2077 en 2924: Goes: L. Volatile. «3. lel. MIS (b-g.g 2228): Oostburg: Pr. Maurltsslr. 12. tel. 102; Terneuzen: Bro uw.rijstr. 2: Zterlfaee: N. Bogardstr. CJftkMLJdl Noordelijken zijn ver naar het Zuidwesten van Korea doorgedrongen De Amerikaanse regering overweegt het besteden van Marshall-gelden aan militaire projecten in West-Europa. Dit heeft de democratische sena tor Connallv gisteravond verklaard na een besloten zitting van de Se naatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen, waarin Aeheson een verklaring heeft afgelegd. Aeheson heeft op de zitting ,,'n veelomvattend overzicht" gegeven van de gehele situatie in Korea en andere gevaarlijke punten in het Verre Oosten, het Midden-Oosten en Europa. Persoonlijk zei Connally zich na Acheson's verklaring hoopvoller en op timistischer te voelen. Op de vraag of hy uit Acheson's verklaring de in druk had «ekregen, dat andere gewapende conflicten aanstaande waren, zei de senator: „Neen. Er zijn veel mogelijkheden, maar daartoe kan Ik geen speculaties maken". Het Marshall-program voor economische verbetering en kapitaalinveste ring, zal mogelijk worden beperkt of zelfs gedeeltelijk gestaakt. Volgens Connally zal het geld worden besteed voor „projecten", die van militair standpunt gezien, nuttiger zijn. Het Congres heeft ongeveer 2400 millioen dollar beschikbaar gesteld voor het plan Marshall in het derde begrotings jaar, dat volgend jaar Juni eindigt. fanterie-groepen reeds zo ver naar het Zuid-Westen zijn doorgedrongen, dat zij zich in de buurt van Mokpo be vinden, een marinebasis in de uiter ste punt van het schiereiland. Vol gens Radio-Pjongjang zouden de Noordelijken Mokpo hebben bezet. Jongdok is na harde strijd in han den van de Noordkoreanen gebleven. Slecht weer en de onstabiele front lijn vormden een belemmering voor de hulp der geallieerde oorlogssche pen aan de Amerikaanse en Zuidko- reaanse troepen. De ooi'logsbodems der Verenigde Naties blijven in dit In een brief aan het Congres heeft president Truman voor meer dan tien millard nieuwe militaire toewijzingen gevraagd. Bovendien verzocht Tru man om 20 millioen voor het bekosti gen van de verdere mobilisatie en 10 millioen voor fondsen, die voor nood gevallen kunnen worden gebruikt. De toewijzingen, aldus Trumans brief, zijn in de eerste plaats nodig om de toestand in Korea onmiddellijk het hoofd te bieden en in de tweede plaats om te voorzien in een spoedige opbouw van de Amerikaanse strijd- lirachten om verdere daden van agressie te voorkomen. De aanvullen de begroting voorziet in een toene ming van de strijdkrachten met 600.000 man of bijna 50 percent. De strijdkrachten zullen volgend jaar Juni op haar nieuwe sterkte zijn ge bracht. In een door Mac Arthur uitgegeven communiqué wordt melding gemaakt, dat drie Noordkoreaanse tanks en in- A.P.R.I S.-troepen ook op Neira geland Gevechten zijn reeds aan de gang Troepen van de APRIS zijn thans ook op Neira geland, zo meldt radio Ambon. Gevechten tussen de Indonesi sche strijdkrachten en die van de Mo- lukken zijn reeds aan de gang. Hachelijke ogenblikken op het water Ruw weer bracht schepen in moeilijkheden. Zaterdag vertrok uit Muiden een sleep, bestaande uit een schelpenzui ger, een baggermolen, een woonark en een sloep met bestemming Win schoten. Het IJselmeer was eerst kalm, maar in de nacht van Zaterdag geraakte de sleep door het ruwe weer in moeilijkheden. De schelpenzuiger kon niet meer tegen de wind optor nen en urenlang bleef men vrijwel op dezelfde plek liggen. Zondagmiddag maakte de baggermolen zoveel slag zij. dat de 2-koppige bemanning door middel van een lijn aan boord van de schelpenzuiger werden gebracht. Ook het gezin op de woonark, bestaande uit man. vrouw en drie kinderen, ver keerde in levensgevaar. Men slaagde er gelukkig in ook hen naar de schel penzuiger over te brengen. Onmiddel lijk daarna zonken de baggermolen, de woonark en de sloen. Na een tocht van zeven uur is de schelpenzuiger in de nacht van Zondag op Maandag in Enkhuizen gearriveerd. MOEILIJKE REDDING. Zondagmiddag leed een motor bootje, waarin een drietal vissers uit Roosendaal was gezeten. schip- «viV °P et Hollandsch Diep bij Willemstad. Doordat de motor af sloeg werd het bootje een speelbal der golven. Redders gelukten het on der gevaarlijke omstandigheden de schipbreukelingen te bereiken. De redders moesten de sloep verlaten om zwemmende het motorbootje, dat op een zandbank was gelopen, te berei ken. Na enige uren konden de schip breukelingen in veiligheid worden ge bracht. Zij waren zeer uitgeput. Een hunner was bewusteloos. ERNSTIGE AANVARING OP NIEUWE MAAS. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is op de Nieuwe Maas het Ma rokkaanse s.s. „Zelidja" bij het keren m botsing gekomen met het daar ge meerd liggende sleepschip „Manre- saDe „Manresa" is daarbij gebro ken en later gedeeltelijk gezonken. Over boord geslagen en verdronken ,,,?p 'ie£Merwedekanaal onder de ge- Dvernen zi'n een motorjacht en eeknmn P0t met 1'"qar in botsing het Si ^,en yan de opvarenden van arbeider 'r, t3i damse gemeente sla een Jn E£man- is over boord ge- s'agen en verdronken. gebied Noordkoreaanse troepen-con centraties onder vuur nemen. De Noordelijken, die langs de West kust in Zuidelijke richting oprukken, hebben Kwangjoe, .130 k.m. ten Zuid- Westen van Taedjon en 55 k.m. ten Noord-Westen van Soentsjon, een haven aan de Zuidkust bereikt. Rapport van MacArthur in Veiligheidsraad De Veiligheidsraad komt vandaag bijeen om het eerste rapport over de toestand in Korea van generaal Mac Arthur te bespreken, aldus wordt te Lake Success medegedeeld. Men verwacht niet, datde Raad maatregelen zal nemen naar aanleiding van het rapport Toch beroep van Nehroe op Aeheson? Volgens berichten uit diplomatieke kringen te Washington heeft de In diase premier, Pandit Nehroe, een geheime boodschap aan Aeheson ge zonden, waarin hij op hem een beroep doet om de Chinese communistische regering in de Veilingheidsraad toe te laten. Nehroe zou verzocht hebben deze boodschap jiiet te publiceren. Hij zou de motieven voor zijn bemiddeling hebben uiteengezet en de nieuwe boodschap hebben gezonden met de klaarblijkelijke bedoeling een Ameri kaanse afwijzing te voorkomen. Naar gemeld werd, heeft Nehroe er bij Amerika op aangedrongen de eis, dat de Noordkoreanen op de 38ste breedtegraad moeten terugtrekken alvorens China's lidmaatschap van de Verenigde Naties kan worden over wogen, te laten vallen. Als Chinese communisten tot de aanval overgaan Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken lieeft medegedeeld, dat de eilandengroep Pescadores, voor de Zuidwestkust van Formosa, door Amerikaanse marinestrijdkrachten verdedigd zal worden, indien zij door de Chinese communisten wordt aangevallen. De Pescadores behoorden sedert 1895 aan Japan, maar werden in 1945 aan China teruggeven. Zij omvatten 24 bewoonde eilanden en 25 onbe woonde rotsen en tellen een bevol king van meer dan 75.000 zielen. De Pescadores liggen in het alge mene gebied van Formosa, dat, vol gens verklaringen van president Tru man bij het uitbreken van de strijd in Korea, door de Amei'ikaanse vloot zou worden verdedigd. Generaal Tsjang ICai Sjek's nationalistische regering had de Verenigde Staten niet gevraagd hun standpunt ten aan zien van de verdediging van het eiland Quemov, nabij Amoy, te bepa len, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. In berichten uit Taipeh (Formosa) werd Zaterdag gezegd, dat de Chine se communisten begonnen waren met de beschieting van Quemoy, dat op korte afstand van het vasteland ligt. Togo overleden Togo. oud-minister van buitenlandse zaken van Japan, is Zondag in een zie kenhuis te Tokio overleden. De 68-ja- rige Togo was één van de ministers, die de Japanse capitulatie tekenden. Hij werd veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf wegens oorlogsmisdaden. Opkomstoefening 7 December-divisie Oproeping geschiedt per radio. Binnenkort is de oproeping te ver wachten van 30.000 dienstplichtigen, die hebben behoord tot de 7 De- cember-divisie en de Tweede divisie. De Oefening van deze categorie zal niet langer dan één dag duren, daar het hier een opkomstoefening be treft. Deze oefening heeft ten doel de 7 December-divisie, aangevuld met delen van de Tweede divisie, te maken tot een mobilisabele eenheid, waafaan later de zware uitrusting zal worden toegevoegd. De oproe ping zal by wyze van proef per ra dio geschieden. Van officiële zyde is verzekerd, dat deze opkomstoefe ning; geen teken is van accuut, ge vaar ingevolge de huidige politieke situatie. Reeds hebben van April 1950 tot heden 52 compagnieën hun herhalingsoefening gehad. 22 an derecompagnieën zullen nog in de komende "maanden opkomen. Afzet groenten en fruit baart zorg De afzet van groenten en fruit steekt dit jaar ongunstig af bij vorige ja ren. Hoewel de export thans minder onderhevig is aan kunstmatige be perkingen. is de gang vna zaken wei nig florissant. Naar oordeel van het Centrale Bureau voor de Tuinbouw- veilinen is,een der voornaamste oor zaken van het doordraaien van groenten en fruit de concurrentie van andere landen in West- en Zuid-Euro pa. Men beraadt zich dan ook op middelen om Nederlandse overpro ductie in de toekomst tegen te gaan en om overheidsvoorschriften inza ke hoge kwaliteitseisen uit te lok ken. De aanvoeren op de Nederlandse veilingen zijn in de afgelopen weken zeer groot geweest. Tengevolge hier van zijn de prijzen van diverse pro ducten scherp gedaald', zozeer zelfs, dat grote hoeveelheden de gestelde minimumprijzen ter veiling niet kon den halen. Zij „draaiden" door. Onwillekeurig dringt zich een ver gelijking met de „dertiger jaren" op. Sindsdien is het met de "afzet van Nederlandse tiiinbouwproducten niet zo teriirig gesteld geweest als op het ogenblik. herdenkt Koningin-Moeder Elizabeth van Belgié haar 74e verjaardag; is het 40 jaar geleden, dat Louis Blériot in een zelfgemaak te eendekker als eerste het Ka- aaal overvloog; beginnen te Nijmegen de ^^vierdaagse afstandsmarsen. Belgische politieman bij auto- ongeluk gedood. Een vrachtauto, die Belgische rijks wachters vervoerde is Zaterdagochtend om 4 uur bij het Eeuwfeestpaleis in Brussel gekanteld. Eén rijkswachter werd op slag gedood, twee politieman nen werdeft zwaar gewond en 22 liepen lichte verwondingen op. Bij vaststelling der route genoten .misdeelde" ge meenten de voorrang Het Koninklijk Bezoek aan Zeeland, dat zoals reeds gemeld op 18 en 19 Augustus zal plaats vinden, begint, nu het (nog voor wijziging vatbare) officiële programma is vastgesteld, ook voor de brede lagen der bevolking gestalte aan te nemen. Vrijdagmorgen en -middag zul len bezoeken worden gebracht aan Tliolen, Schouwen en Duiveland, met Zierikzee als finale, aan Kortgene en Veere, waarna als eind punt voor de eerste dag Middelburg is uitverkoren. Hier zal de of ficiële in gebruikstelling door H. M. Koningin Juliana van het ge restaureerde gothische gedeelte van het Stadhuis een der hoogtepun ten van het bezoek zijn. Deze plechtigheid zal om tien uur des avonds plaats grijpen. De volgende morgen wordt door de Zeeuwse hoofdstad in open rijtuigen een rondrit gemaakt, waarna H. M. de Koningin en Prins Bernhard onder meer in Vlissingen de Kinderstad zullen bezoe ken. Hierna volgt een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen waarbij de Spiegelglasfabriek in Sas van Gent wordt bezocht en in Schoondijke Zeeuwsch-Vlaamse paarden worden getoond. Als eindpunten van de dag volgen ten slotte bezoeken aan Goes en het Franse kerkhof te Kapelle. Het gedetailleerde programma luidt als volgt: Van Tholen naar Zierikzee Op Vrijdag 18 Augustus zullen de Koningin en de Prins om 11 uur des morgens ontvangen worden bij de Thoolse brug. Of de hoge gasten daar per auto of met de „Piet Hein" zul len arriveren, staat nog niet vast. Bjj de aankomst zal het Wilhelmus worden gespeeld, evenals op Zaterdag bij het vertrek. Bij andere gelegenhe den, waar muziekcorpsen aanwezig zyn, zullen wel marsmuziek of va derlandse liederen ten gehore worden gebracht, het volkslied wordt slechts tweemaal gespeeld. Van Tholen gaat de tocht hierna via Oud Vossemeer naar Sint Annaland, waar het gezel schap zich aan boord van de „Piet Hein" begeeft. Het is de bedoeling', dat in deze plaatsen, evenals in de andere plaat sen, die bezocht worden, vijf minu ten zal worden gestopt om het aan bieden van bloemen of andere kleine geschenken mogelijk te maken en Burgemeester, wethouders, secreta rissen en raadsleden voor te stellen aan H.M. de Koningin en de Prins. De „Piet Hein" zal van St. Anna land naar Zijpe varen, vanwaar over Bruinisse, Oosterland en Nieuwer- lterk naar Zierikzee wordt gereden. Het bezoek aan Zierikzee zal van iets langere duur zijn, omdat hier een korte rondrit wordt gemaakt. NOORD-BEVELAND Het vertrek uit de hoofdstad van Schouwen en Duiveland is bepaald op 15 uur en de „Piet Hein" vaart dan naar Kortgene. waar men om 16.15 uur zal arriveren. Na een kort be zoek aan Kortgene vèrtdekt de „Piet Hein" om 16.30 uur naar Veere, waar men om 17.45 aankomt. IN VEERE Daar de „Piet Hein" hier moet schutten, zullen HAL de Koningin en Prins Bernhard hier een bezoek bren gen aan het Stadhuis en eventueel aan de Schotse Huizen. Het vertrèk uit Veere is bepaald op 18.15 uur, de aankomst te Mid delburg aan de Punt bij de Maisbaai, op 19 uur. WAT IN MIDDELBURG GESCHIEDT Om kwart voor acht zuilen de hoge gasten per auto vertrekken van de „Piet Hein" naar de woning van de Commissaris der Koningin, waar ge dineerd wordt. Deze rit zal niet langs de kortste weg worden gemaakt, maar zal bestaan uit een rondrit van ongeveer 15 minuten door Middel burg. De route moet nog nader wor den vastgesteld. Na het diner zullen H.M. de Ko ningin en Prins Bernhard zieh om 22 uur naar het stadhuis begeven, waar dan het gerestaureerde Gothische ge deelte van het stadhuis officieel in gebruik zal worden genomen. Het stadhuis zal bij deze gelegenheid feestelijk verlicht zijn en van bui ten baden in het licht van vele schijn werpers. Bij het stadhuis zal de ere wacht betrokken worden door leer lingen van de C.O.A.K. In de Bur gerzaal zullen B. en W. van Middel- 1LK.H. Prinses Irene heeft in Londen haar eerst officiële daad verricht.' In tegenwoordigheid van haar vader legde zij Zondagochtend de eersio steen voor de nieuwe Nederlandse kerk op Austin Friare, die in de plaats komt van het kerkgebouw, dat bU de Duitse bombardementen in het na jaar van 1940 werd verwoest. Zal parlementair debat vandaag opnieuw in alle hevigheid ontbranden? van ordeverstoringen in België is nog altijd geen sprake. De demon straties van de Koningsgezinde» overtreffen in aantal verre die der tegen standers, doch zy blijven zich in hoofdzaak tot Vlaanderen beperken. Uit vele steden in het Vlaamse landsdeel wordt een feestelijke viering van de terugkeer van de vorst gemeld. Nog altijd arriveren deputaties met bloem stukken en honderden telegrammen by het Koninklijk slot te Laken. Daarentegen blijven de tegenstanders van de koning volharden in een afwachtende houding. Zij hebben ook gisteren slechts vage bedreigingen geuit. Het is te verwachten, dat de tegenstanders van de koning zullen trachten vandaag de parlementaire discussie opnieuw te doen ontbran den. In het mijngebied van Duik zijn gisteren wilde stakingen voorgeko men in een viertal mijnen. In het industriegebied ten Zuiden van Brussel is een propaganda-acUe gaande voor het houden van wilde stakingen. De verwachting is. dat vandaag in deze streek proteststa kingen zullen uitbreken. Het bestuur der socialistische partijen heeft opnieuw verklaard, dat het de strijd zal voortzetten tot de troonsafstand van koning Leopold. Het heeft de arbeiders opgeroepen gehoor te geven aan de plaatselijke actiecomité's, teneinde weerstand te bieden aan de ongrondwettelijke nieuwe orde".* Men schat dat het aantal stakers in Zuid-Brabant vandaag tussen de 15.000 en 20.000 zal bedragen. BOMAANSLAG In de Brusselse voorstad Elsene is gisteren een bom ontploft in het sousterrain van een herenhuis. Het huis wordt bewoond door een inge nieur, die buiten het politieke leven staat. Men neemt aan, dat de aanslag burg, de gemeente-secretaris en een aantal Zeeuwse en plaatselijke nota belen aan H.M. de Koningin en de Prins worden voorgesteld. Het programma voor Zaterdag Zaterdagmorgen om 8.45 uur ver trekt het gezelschap van de „Piet Hein" om in open rijtuigen een rond rit door de stad te maken, waarbij op de Markt een aubade door de schooljeugd zal worden gebracht. Aankomst op de Markt om 9.30 uur. Na de rondrit begeven H.M. en de Prins zich naar de Groenmarkt en vandaar te voet naar de Statenzaal, die dan in gebruik wordt genomen. Hier worden de Statenleden en an dere notabelen aan het koninklyk paar voorgesteld, terwijl tevens hier, of in de woning van de Commissaris der Koningin een of meer gouver neurs der Belgische provincies, die aan Zeeland grenzen, him opwachting zullen maken namens de Koning der Belgen. Om 10.30 uur vertrekt de stoet van de woning van de Commissaris. Per auto wordt via de Oude Vlissingse Weg naar Oost-Soubui'g gereden. Of vandaar via West Souburg, dan wel via Havendorp naar Vlissingen wordt gereden, staat nog niet vast. BEZOEK AAN SCHELDE EN KINDERSTAD Door Vlissingen zelf wordt een rondrit gemaakt. De aankomst in Vlissingen is bepaald op 11 uur. Naast het bezoek aan de terreinen der N.V. Kon. My „De Schelde" staat hier een visite aan Kinderstad op 't programma, dat één der grote attrac ties van dit Koninklyk bezoek be looft te worden. Om 12 uur volgt 'n ontvangst op het stadhuis van Vlis singen, waarbij naast gemeente- stuur en raadsleden een aantal nota belen aan Koningin en Prins zal wor den voorgesteld. Ten stadhuize zal een staande lunch worden gebruikt. (Vervolg pagina 2). bedoeld was op het naastgelegen huis van de bekende industriële familie A. Solvay. De heer Solvay wordt te Brussel beschouwd als een der finan ciers van de royalistische propaganda voor de volksraadpleging. De bom heeft ernstige schade aan gericht, maar niemand werd getrof fen. In Brussel werden gisteravond door anti-Leopoldisten strooibiljetten uit gedeeld, waai'in de Brusselse bevol king verzocht wordt hedenavond na het sluiten van kantoren en fabrie ken naar de binnenstad te trekken om-daar een grootscheepse betoging tegen de koning te houden. Opblazen van munitie- schepen in Portsmouth was sabotage Het opblazen van de negen munitie- schepen te Portsmouth op 14 Juli jl. is te wijten aan sabotage. Dit werd door premier Attlee medegedeeld in het La gerhuis. dat gisteren geheel onver wacht bijeengeroepen was in verband met belangrijke verklaringen over de defensie en Korea, welke de premier en de minister van Defensie Woens dag a.s. in het parlement zullen afleg gen. Voorts heeft Attlee op een vraag medegedeeld, dat de V.S. 180 vliegtui gen. 10.000 man van de luchtmacht en 1500 man van de marine in Engeland hebben. Als het schip niet op tijd komt Zal een dokter zieh zelf moeten opereren. Op het eenzame eiland Heard, dat vier duizend kilometer uit de West kust van Australië ligt, bevindt zich een Australische expeditie, die on derzoekingen in het Zuidpoolgebied doet. Bij de expeditie bevindt zich een jonge dokter, die lijdt aan blinde darmontsteking. Een Brits vracht schip, met medische hulp aan boord, vaart thans op volle kracht naar het eiland, dat het binnen twee dagen hoopt te bereiken, indien het niet door mist wordt vertraagd. Mocht het schip niet op tijd ko men, dan zal de dokter zich zelf ope reren, in welk geval hij van Sydney uit radiografisch zal worden ge ïnstrueerd hoe de operatie uit te voe ren. DE MINDER WIND. Geldig tot hedenavond. Wisselende bewolking met slechts enkele verspreide buien. Langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog vrij krachtige, overigens matige, wind uit Westelijke richtingen. Vrij koel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1