PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Overal rust in Belgie na de stille terugkeer van de koning Kan het Zwin behouden blijven? MBILT Leopold drong in radioboodschap aan op verzoening en eendracht FABRIEKSBRAND IN H00GEZAND; MEER DAN MILLIOEN SCHADE Plannen voor het uitgraven van een nieuwe geul AMERIKANEN WILLEN TIJD WINNEN IN KOREA VOORSPELT: 193e Jaargang - No.171 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. a. den Boer. Adj. W. de Hoofdred.: G. Ballintyn. PL verv.. W. Leertouwer en H. A. Bossharot. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; Ir. P- P- per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 24 Juli 1950 ADVERTENTIEPRIJS^ 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie £2.50. Tngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels van 1—5 regels I 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur VUssingeD Walstr 5860. tel. 2355. 4 lijnen (b.g g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b-g-g 2228); Oostbyrg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Temeuzen: Brouwerjjstr. 2. Zierikzee; N. Boga^dstnCJSO^JelJtC Socialisten zullen hun verzet voortzetten De terugkeer in alle stilte van koning Leopold heeft in België tot dus ver weinig onrust teweeg gebracht. Afgezien van een socialistische be toging in Brussel, is het nergens tot spontane reacties van vreugde of verzet gekomen, zodat de terugkeer noch een „blijde incomste", noch een dag van woelingen is geworden. De koning hield Zaterdagmiddag een radiotoespraak, waarin hy het Belgische volk opwekte de nationale leuze indachtig te zyn: „Eendracht maakt macht", en waarin hy verzekerde alles te zullen doen wat kan b\jdragen tot verzoening op grondslag van verdraagzaamheid en goede trouw. Mijn hand is uitgestrekt naar al wie zoals ik, slechts door één gedach te zijn bezield: het land te dienen aldus de koning. „Ik doe een plechtig beroep op Uw eensgezindheid en be zweer U, laat U niet met ijdele en onvruchtbare twisten van het goede doel afleiden. Ik zal de tegen mij ge voerde polemieken vergeten en alleen aan de toekomst denken. De koning heeft tot taak raadgever te zijn, bui ten de partijtwisten om, met eerbied voor de besluiten van de meerderheid, met aandacht voor de meningen van de minderheid". In boodschappen aan het kabinet en de ministers Van staat en aan het parlement drukte de koning zich in gelijke zin ..it. „Ik stel er prijs op te verklaren, dat het mijn voortdurend streven zal zijn in contact te blijven met de lei dende personen in het land, om aldus het vertrouwen te doen herleven en de verzoening in de hand te werken. Ik zal er onverwijld naar streven, dat aan de kroonprins de vereiste militaire en politieke opleiding wordt gegeven", aldus een der passages uit de boodschappen. GEZOND EN BRUIN De journalisten, die bij de aankomst aanwezig waren, kregen later de ge legenheid het paleis te bezoeken om door de koning te worden ontvangen. Volgens de A.N.P.-correspondent zag de koning er welgemoed uit en leek zijn gebruinde gezicht jonger, dan men na de moeilijkheden kon verwachten. De koning droeg over zijn generaalsuniform een zwarte koppelriem en op de arm een rouw teken voor zijn onlangs overleden schoonmoeder. Mac. Kenzie King overleden. Ruim 20 jaar eerste minister van Canada. De vroegere eerste-minister van Canada, MacKenzie King, Is te Ot tawa in de leeftyd van 75 jaar over leden. Donderdag jl. kreeg MacKen zie King een aanval van acute long ontsteking. Zondag is hy overleden. William Lyon MacKenzie King was leider der liberale partij in Cana da. 21 jaar lang bekleedde hij de functie van eerste minister, langer dan welke politieke leider ook in de Engels-sprekende wereld. In 1900 werd hem door de regering van Canada verzocht, mede te wer ken aan de organisatie van een mi nisterie van Arbeid, waarvan hij la ter plaatsvervangend minister werd. Zijn rol in het openbare leven werd steeds belangrijker en culmi neerde, na zijn verkiezing in 1919 tot leider van de liberale partij, in zijn benoeming tot eerste minister van Canada in December 1921. In 1930 moest MacKenzie King aftreden. Vijf jaar lang trad hij niet meer op de voorgrond totdat hij in 1935 weer aan het bewind kwam na een van de meest verrassende stembusoverwin ningen in de geschiedenis van Cana da. Van dat tydstip af tot November 1948 vervulde hij ononderbroken de functie van premier. Onder zijn leiding onderging de Ca nadese economie, die vanouds op de landbouw i'ustte, een grote verande ring, waardoor Canada onder de ge allieerde landen de vierde plaats in nam als producent van munitie en materiaal. In Augustus 1948 trad MacKenzie King af als leider van de liberale par tij. Een rol, die hij 29 jaar had ver vuld. Tot zijn opvolger werd geko zen de huidige eerste minister, Louis St. Laurent. MacKenzie King is ongehuwd ge bleven. Voorspel van invasie op Formosa? Reuier meldt uit Taipeh, dat'commu nisten op een eiland voor de Chinese Kust het eiland Kinmen, ook bekend als Kimoi, zwaar met artillerie hebben beschoten. Volgens ontvangen inlich tingen zijn 1500 zeewaardige schepen aan de kust van Foekien samenge bracht. Dit zou wyzen op een op han. Oen zijnde invasie op Formosa. Kin, men ligt op enkele kilometers afstand In de voorhal van het slot waren links en rechts op de marmeren vloer bloemstukken gelegd, welke door ko ningsgezinde burgers waren bezorgd. De beide zoons van koning Leopold brachten Zondagochtend hun eerste bezoek aan de binnenstad van Brus sel. Begeleid door een cordon motor politie arriveerden de prinsen Boude- wijn en Albert om half elf aan het paleis van de Academie om daar de plechtige uitreiking van onderschei dingen bij te wonen. Een honderdtal belangstellenden juichten de prinsen bij aankomst toe. FLUITCONCERT De mars der socialisten naar het Plein der Martelaren Zaterdagavond, verliep vrij rustig en gedisciplineerd. Staande voor het standbeeld ter ere der martelaren van 1830 sprak sena tor Rolin de menigte toe. Hij liet zweren, dat de strijd tegen de koning voortgezet zou worden, „tot aan het hoofd van de staat een man zou staan, die de trouw aan de grondwet en de eenheid van het land zou kun nen herstellen". Spaak hield een rede, waarin hij verzekerde dat de tegen standers van de koning tenslotte de overwinning zouden behalen. Na afloop van Spaalc's rede mar cheerde de stoet door het oude stads deel. De betoging kreeg toen geleidelijk een meer rumoerig karakter en werd een formeel fluitconcert. Onophoude lijk galmde een spreekkoor „abdica tion", „weg met Leopold", „leve de regent" en tenslotte ging de massa over tot het gebruik van „onparlci mentaire" uitroepen aan het adres van de koning. GEEN MEDEWERKING Het Algemeen Belgisch Vakver bond heeft in een verklaring aange kondigd, dat de vakbeweging iedere medewerking aan de koning en aan zyn „collaborateurs" zal weigeren. Op het gepaste ogenblik zullen in structies gegeven worden aan de ar beiders, opdat „de rechtvaardige zaak zal triomferen". De socialistische ministers van staat hebben hun ontslag aangeboden en zullen weigeren deel te nemen aan de Kroonraad. De liberale partij heeft besloten bij de koning aan te dringen op een „spontane en eervolle troonsaf stand". De Belgische premier heeft formeel het ontslag van zijn regering ingediend, doch mede namens zijn collega's het verzoek van de koning om in functie te blijven, ingewilligd. De voormalige prins-regent Karei vertoeft op het ogenblik op zijn zo merverblijf aan de Belgische kust. Het enige incident van belang deed zich voor in Charleroi, waar Zater dagnacht bomontploffingen zijn voor gekomen bij drie electriciteitscentra- les. De schade bleef beperkt en slechts één wijk van de stad zat korte tijd zonder stroom. Vliegramp in South-Carolina Ten;Zuiden van Myrtle Beach (South Carolina) is een transportvliegtuig van de territoriale luchtmacht neergestort. De meer dan dertig inzittenden zyn om het leven gekomen. Geen nieuwe boodschap van Nehroe Functionarissen van het Amerikaan se Ministerie van Buitenlandse Zaken en van de ambassade van India te Washington hebben officieel verklaard dat Nehroe geen nieuwe boodschap aan Achesorï heeft gezonden met be trekking tot de toelating van het com munistische China tot, de V. N. en de situatie in Korea In recordtijd naar Japan Een 27000 ton metend Amerikaans vliegdekschip is in de recordtyd vari 8 dagen en 7 uur uit San Francisco op een Japanse basis aangekomen. Het had 't grootste aantal vliegtui gen aan boord, dat ooit door een en kel schip is vervoerd. Honderd brandweerlieden streden urenlang tegen laaien de vuurzee In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de Coöperatieve Strocar- tonfabriek Hooites en Beukema te Hoogezand een enorme brand gewoed. De grote stroloodsen met duizenden tonnen stro brandden als een. fakkel. De klevery, waar de verschillende lagen karton op elkaar worden geperst, is geheel vernield evenals het hakselgebomv. Meer dan honderd brandweer lieden hebben aan de, blusslngswerkzaamheden deelgenomen. Aan deze brandweerlieden, waarvan de meesten tot vrijwilligerscorpsen behoren, is het te danken, dat de brand gelocaliseerd kon blyven, waardoor de Gro ningse strokartonfabriek voor een grote ramp gespaard is gebleven. Men heeft namelyk weten te voorkomen dat de vlammen oversloegen naar de papierbanen, waarin zich enkele machines ter waarde van ongeveer één millioen bevonden. De schade is nog niet vast te stellen. Men heeft echter een raming gemaakt, welke tussen de één en twee millioen gulden ligt. Men vermoedt, dat enkele lassers, die Zaterdagavond om tien uur nog op de hakselzolder laswerkzaamhe- den aan een resei'voir hebben ver richt, waarschijnlijk niet bemerkt hebben, dat enkele vonkjes het stro- afval, dat op deze zolder in gx-ote voorraad aanwezig was, hebben doen ontvlammen. Zondagochtend om drie uur werd de brand ontdekt. Onmiddellijk wer den alle bedrijfsbrandweren van Hoo gezand, Sappèmeèr en Foxhol ge alarmeerd. Toen' het vuur oversloeg naar de bijgebouwen, werd de hulp van de Groningse brandweer inge roepen. Drie uur lang hebben de brandweerlieden een verbeten strijd gevoerd tegen een laaiende vuurzee. De uitbreiding van de brand is hoofd zakelijk te wijten aan het feit, dat een luchtkoker, die ongeveer 10 me ter boven de daken der bijgebouwen uitsteekt, vlam vatte en de branden de onderdelen op de daken der bijge bouwen stortten. Het hoofdgebouw van de strokartonfabriek ging totaal verloren, terwijl tevens de barikwer- Kerij en een afdeling, waar het stro gekookt werd, uitbrandden. De fabriek, die verzekerd is. draai de dag en nacht, behalve op Zondag. De laatste arbeiders waren Zaterdag om 12 uur 's nachts vex-trokken. Dit is de derde maal dat de Gro ningse kartonnage-industrie binnen drie dagen door brand wordt geteis terd., Bij het, onweer van Vrijdag j.l. ging, te Oude Pekela en Hoogezand ruim] 4000 toil stro in vlammen op. Bbycot van Argentijnse schepen. In twee druk bezochte vergade ringen van vertrouwensmannen en vakgroepbestuui'ders uit het haven bedrijf te Amsterdam en Rotterdam, gehouden onder leiding van het hoofdbestuur van de Centrale Bond van Transportarbeiders, werd met eenstemmigheid besloten om te vol doen aan de oproep-van de Interna tionale Federatie van Transportax-- beidex-s om Argentijnse schepen niet te lossen en niet te laden. De Unie van Zeelieden heeft zich bij deze actie aangesloten. Nederlands-Belgische commissie zal trachten het natuur reservaat te redden. Nóg is het belangryke natuurreservaat „Het Zwin" nabij Cadzand, van een grote bekoring. Zover het oog reikt, een vlakte van paarse schorrebloemen, waartussen de zeekraal en lamsoren welig tieren. Om deze vegetatie te behouden is liet noodzakelijk, dat liet zeewater van tijd tot tyd het natuurreservaat kan binnendringen, maar het ziet er naar uit dat het Zwin in de nabye toekomst komt droog te liggen, indien er geen maatregelen worden getroffen. Het gedeelte van het Zwin, dat op Nederlands gebied ligt, is in be heer van de stichting „Het Zeeuw se Landschap" en Zaterdag hebben de leden van deze stichting, onder leiding van de voorzitter, de Com missaris der Koningin, jhr. rar. A. F. C. de Casembroot, een excursie naar .het Zwin gemaakt, om zich van de toestand op de hoogte te stellen. Een aantal deskundigen was daar bij aanwezig om de nodige toelich tingen te verstrekken. De heer A. Hoolhorst uit Oost burg schetste de toestand van tien tallen jaren geleden, toen een geul, die het Zwin geregeld van zeewater voorzag, langs de Belgische duinen liep. Deze geul heeft zich echter, voornamelijk omdat door de Belgen ter plaatse een dam is gelegd, ver- laatst naar de Nedex-landse kust. leze verplaatsing is vrij snel ge gaan, met het gevolg dat gevaar is ontstaan voor een zeewering. De storm van 1 Maart 1949 heeft dit gevaar wel zeer duidelijk aange toond, omdat toen de duinen op en kele plaatsen zwaar zijn aangetast. Door het waterschap „Het Vrije van Sluis" is, in overleg met Rijks- en Provinciale Waterstaat besloten, de geul af te dammen, om verdere afslag van het duin te voorkomen. De heer Lippens, burgemeester van Knocke, die deel uitmaakte van het gezelschap, betoogde dat, wan neer deze dam wordt doorgetx-okken, het met het Zwin gedaan zal zijn. Zowel de dijkgraaf als de ingenieur het vactPian* van liet waterschap bleken het daar- asteland, tegenover Anxoy.niede volkomen eens te zijn, doel waren van mening, dat het in stand houden van de zeewering belangrij ker is. De geul had zich reeds zo dicht onder het duin verplaatst, dat zelfs het hotel Noordzee gevaar liep. NEDERLANDS-BELGI SCHE COMMISSIE. De Commissaris der Koningin deel de mede, dat er contact is opgeno men met de gouverneur van West- Vlaanderen en dat er een Neder lands-Belgische commissie wordt ge vormd om te trachten het Zwin te behouden. Reeds zyn er plannen gemaakt voor het uitgraven van een geul. „Het Zeeuwse Landschap" is bereid dit werk te subsidiëren. De beste oplossing zou zyn, wanneer deze geul gedeeltelik op Nederlands ge bied zou worden gegraven. Het gehele gezelschap, waartoe te vens nxr. Van Tienhoven, voorzitter van de Vereniging tot bescherming van Natuurmonumenten behoorde, maakte een wandeling door het Zwin en was vol bewondering voor dit zeldzaam mooie natuurreservaat. In hotel „De Blanke Top" werd de lunch gebruikt, na afloop waarvan op het terras de algemene vergadering werd gehouden. De voorzitter, jhr. mr. De Casem- bi'oot, heette speciaal welkom mr. Van Tienhoven, de heer C. M. v. d. Broecke, dijkgraaf en ir. I. van San- dick van „Het Vrije van Sluis" en wees op de bemoeiingen van de stich ting om het landschapschool) te be houden. Het Zwin is één van de oud ste natuurreservaten en daarom zijn er plannen ontworpen om de oude geul te verwijdei-en waardoor de ve getatie behouden kan blyven. PLAN VAN DE D.L'.W. Op voordracht van de stichting heeft de D.U.W. een plan gemaakt, dat kan worden uitgevoerd met steun van Rijk, Provincie en de Stichting. Door het bestuur zijn maatregelen getroffen voor het behoud van een broedkolonie in dé Calandpolder. Uit voerig werd gediscussieerd over de buitenplaats „Zorgwijk" op N. Beve land, welke kwestie tenslotte ter verdere behandeling aan het bestuur wérd overgelaten. - Uit het jaai-verslag, uitgebracht door de secretaris, de heer mr. T. Lebret, bleek dat het aantal leden op 1 Jan. 1950 was gestegen van 154 tot 160, en dat er naaien nog een aantal nieuwe leden is ingeschre ven. De financiële positie van de stichting is gezond. DE RONDVRAA*. By de rondvraag werd de aandacht gevestigd op de Zwarte Polder in Groede, het Grote Gat te Oostburg en op een terrein te Nieuw Namen, dat een vuilnisbelt dreigt te worden. De eerste twee objecten behoren toe aan buitenlanders. Getracht zal wor den ze in eigendom te verkrijgen. De heer Bootsgezel zou gaarne zien. dat nu een plan wordt uitge werkt voor het Zwin, het werk aan de dam wordt voorlopig niet voort gezet. De voorzitter merkte op, dat dit onverantwoordelijk zou zijn. Mr. Van Tienhoven uitte zijn gro te bewondering voor het werk van de stichting „Het Zeeuwse Land schap" en offreerde de voorzitter een boek, bevattende de notulen Burleske van de Staten van Zeeland van 1674- 1684, welke notulen met de hand en op rijm zijn geschreven. Burgemeester J. A. Leenhouts van Cadzand en Retranchement zeide verheugd te zijn, dat door deze ex cursie en vergadering het Zwin nog meer in de belangstelling is komen te staan en hij uitte de wens, dat spoedig resultaten zullen worden verkregen. Koning Leopold is teruggekeerd in België. Gekleed in 't uniform van veld maarschalk van het Belgische leger passeerde hij op het vliegveld Everc by Brussel onmiddellijk na zijn aankomst Zaterdag het vaandel (boven) en in specteerde hij de erewacht (onder) (telefoto's) lang kunnen Tegenoffensief op grote schaal zou nog duren. liet Amerikanxise volk moet zich niet afgeschrikt voelen, wanneer spoe dig een niéuwe tegenslag in Korea zal'plaats vinden. De algemene Opzet van de door de Amerikanen in Korea gevoerde strijd, is tijd te winnen, waarbij gestadig tegenstand z.al worden geboden en de vijand zo zwaar nxogelyke verliezen zullen «orden toegebracht. De strijd zal mogelijk tot het midden van de herfst of zelfs tot het voorjaar van 1951 kunnen du ren, voordat de Amerikaanse strijdkrachten in Korea een tegenoffensief op grote schaal kunnen inzetten. Bit is verklaard door een hoge functio naris van het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging, wiens naam niet genoemd raag worden. Generaal MacArthur heeft bekend gemaakt, dat Noordkoi-eaanse troe pen Jongdok. aan de Oostkust van Korea, hebben heroverd. .De stad is precies een dag in handen geweest van de Amerikaanse en Zuid-Ko- reaanse troepen. De plaats werd in genomen onder dekking van zwaar spervuur van Britse en Amerikaanse oorlogsschepen. HET WAS DE OUDE GESCHIEDENIS Een Amerikaanse overste vertelde over de strijd op Korea het volgende: „Het was de oude geschiedenis", zo vertelde hij. „Wij hebben duizen den en duizenden van de Noordko- reaanse communisten gedood, doch er kwamen steeds nieuwe. Het zal de overlevenden van de Amerikaanse verdedigers van Taedjon minstens vijf dagen kosten om door de heuvels in Zuidwaartse lichting te infiltreren en de Amerikaanse stellingen te be reiken". Generaal-majoor William F. Dean, bevelhebber van de 24ste divisie, is Vrachtauto door trein gegrepen. ERNSTIG ONGEVAL OP ONBEWAAKTE OVERWEG BIJ WOUW (Van onze correspondent) Zondagmiddag omstreeks half twee werd on de onbe«'aakte overweg aan de spoorlijn Bergen op ZoomRoo sendaal onder de gemeente Wouw een vrachtauto van een firma uit Delft door een dieseltrein uit Roosendaal gegrepen. Dc twee inzittenden wer den ernstig gew ond naar het zieken huis te Roosendaal overgebracht. Men vreest voor hun leven. Op het ogenblik, dat het ongeval gebeurde, woedde een hevig onweer en viel een zware slagregen. Vermoe- delijk heeft de bestuurder daardoor de trein niet zien naderen. De vrachtauto werd aan de achterzijde door de trein gegrepen, enige xne- ters meegesleurd en totaal vernield naast de lijn geslingerd. Burgemeester Hoebens van Wouw deelde ons nog mede, dat zijn ge meente reeds jarenlang onderhandelt met de N.S. over beveiliging van deze overgang door sluitbomen. Er komt vooral de laatste tijd zeer veel ver keer over; met name de grote vracht auto's, die naar België, Zeeland en de plaatsen in de Westhoek moeten rijden. Langs deze weg snijden zij de hoek via Bergen op Zoom af. Kort geleden gebeurde reeds op deze over weg een ongeval met dodelijke afloop. officieel als vermist opgegeven. De generaal leidde persoonlijk de ver geefse Amerikaanse pogingen om Taedjon te houden. De Belgische regering pleegt op het ogenblik overleg met de regering der V.S. over hulp in Korea. Als eerste maatregel is voorzien, dat België zal medewerken aan het luchttransport tussen de V.S. en het opex'atieteri'ein. Een contingent van het Siamese leger zal naar Korea worden gezon den om naast de strijdkrachten van de V.N. te strijden. A.P.R 1 S.-troepen geland op Ceram Binnenkort officiële verklaring. Radio Ambon heeft Zaterdag het be richt omgeroepen, dat troepen van de Apris zijn geland op het eiland Ceram. Verdere bijzonderheden werden niet vermeld. Bevoegde militaire kringen in Djakarta hebben het feit van de lan. ding bevestigd, doch wensten geen de tails te geven. Zij verklaarden, dat het Ministerie van Defensie binnenkort een officiële verklaring over de situatie in de Zuid- Molukken zal afleggen. De minister van voorlichting der R.I. S., A. Mononutu, heeft medegedeeld, dat het Indonesische Rode Kruis hulp verstrekt aan de bevolking op Boeroe. Hij deelde voorts mede. dat bij de ge vechten op Boeroe aan de zijde der Apris 9 doden en gewonden vielen. Sommige der Ambonese verdedigers hebben zich teruggetrokken in het heuvelgebied op Boeroe. Het Roemeense persbureau heeft medegedeeld, dat ongeveer 192.000 leden van de Roemeense communisti sche partij meer dan ee,n vijfde van het totaal aantal leden zyn weggezuiverd. GELEIDELIJK AFNEMENDE WIND. Geldig tot hedenavond. Wisselende bewolking met aanvan kelijk nog enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe har de wind tussen West en Noordwest, later geleidelijk afnemend. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1