NIEUWS UIT ZEELAND DR. W. DREES INSTALLEERDE SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD VERHOGING DER PENSIOENEN MAGNI WON DE ACHTSTE ETAPPE LAATSTE NIEUWS. ZATERDAG 22 JULI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Woningbouw in Zeeland. Volgens gegevens van het Centraal Bureau van dc Statistiek kwamen in Zeeland in Mei van dit jaar 189 nieu. we woningen gereed. Verleden jaar Mei was het aantal 290. VEERBOOT OVERGEDRAGEN. Vrijdag werd van de Harlinger ha ven uit een proefvaart van de nieu we veerboot „Friesland" gehouden, die op Ameland zal varen. Ter hoogte van de zandplaat „De Griend" droeg de heer J. F. de Klerk, directeur van de N.V. Terneu- zensche Scheepsbouwmaatschappij, het vaartuig aan de Rijkswaterstaat over, die op haar beurt het vaartuig in exploitatie gaf aan de firma Wa genborg. Mulo-examens. Voor het M.U.L.O.-diploma slaagden Vrijdag te Goes: Diploma A de dames: A. Verbok- lcem, A. J. Haceou, J. Beekes. L. E Schout, M. C. v. Rooyen, allen te Vlis- singen; M. A. v. Fraayenhove, L. E. v. Bendegem, A. Zemel, allen te Axel; T. G. v. a. Bout. Zierikzee; M. D. C. Rie- tema. Cadzand. Diploma A de heren: A. Koolwijk. L. W. de Leeuw. A. Pouwelse. H. Tabak, allen te Vlissingen; W. J. Robijn, Zuid- zande; C. v. Hemert. Serooskerke; J. de Feijter, Axel; F. P. Versprille. Schoondjjke; J. Huibers. Bruinisse; J. A. Schietekatte. Nieuwerkerk; J. Boot. Noordwelle; A. W. v. d. Velde, Renesse. Afgewezen 6 candidaten. Voor het M.U.L.O.-diploma A slaag den te Bergen op Zoom: R. P. J. F. Boddaert. Overslag; A. M. C. van Denderen, Nieuw Namen; T. R. G. Kindt, Sas van Gent; M. E. J. Ma- riuian, Lamswaarde; S. M. Peters. Clinge; M. E. M. Staal, Graauw; P. J. Peelers, Kwadendamme; J. J. de Jon ge Ovèzande; M. J. de Jonge. 's-Hee- renhoek: II. T. J. Spanjaard, Hans- weert; A. Rijk. 's-Heerenhoek; J. P. van Egoraat. Goes; W. C. M. van Dom melen, Heinkenszand; B. J. A. Hael, St. Janstcen; A. A. F. Hense. Hulst; H. M de Conlnck, St. Jansteen; M. T. Biiijsrogge. Hulst; A. M. E. Burm, Hulst- A. J. M. de Black. Hulst; R. F. Mel. Stoppelsdijk; R. C. Galle, Terneu- zen; J. G. Steenbakkers. Terneuzen; J. M. A. Peeters. Hulst; H. F. M. de Moor, Terneuzen; A- P. Minnebo. Terneuzen; A. A. van Gorsel, 's-Heer Arendsker- ke; C. Keers, Kwadendamme; S. Assel- man. Hansweert; J. F. Baarends. Goes; D. A. H. ten Cate. Goes; mej. A. v. d. Velde, Tholeh en H. Kalle. St. Anna- land. WALCHEREN Strandpaviljoen te Vlissingen wordt 1 Augustus In gebruik genomen. Er komt schot in de zaak. We doelen hier. ,op -de bouw vanliet strandpavil joen a9h lïet Vlissingse strand. Wan neer alles meeloopt, zal het paviljoen namelijk op 1 Augustus officieel in ge bruik worden genomen. De entx-ec tot het strand is gemaakt aan de rechterkant van het gebouw, evenals de uitgang. Zowel de toegang als uitgang zullen beide worden voor zien van een tourniquet, waardoor het niet mogelijk zal zijn. langs de ver keerde trap het strand te bereiken of te verlaten. In het gebouw zijn ondergebracht een keuken, een ruime vestiaire en een bergplaats voor eventueel te verhuren kano's. Voorts zijn enkele keui'ige toiletten gemaakt, evenals een klein vertrek voor de badmeester. Zowel boven op het gebouw, als be- I neden aan het strand is een ten-as ge construeerd. Beneden zal men dus al leen kunnon zitten, indien men op het bewaakte strand vertoe,ft. tei-wijl 't bo venste terras voor iedereen toeganke lijk is. Het zal niet door een hek of iets dergelijks worden afgesloten en is rondom voorzien van een glaswand waai'door het er minder winderig zal zijn. Vrijdag hoopt men met alle werk zaamheden klaar te zijn, waarna badmeester zijn attributen kan over brengen van de galerij naar zijn nieuw verblijf. Zondag zal het dan in gebruik worden genomen. Teraardebestelling H. P. Siegers Sr. Gistermiddag werd te Oostkapelle ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen de heer H. P. Sie gers si*., in leven procuratiehouder bij de fa. John. P. Best. De baar was bedolven onder bloe men Als eerste sprak mr. D. A. J. Zaal, een schoonzoon van de heer Siegers. Hij wees op de onzelfzuch tigheid, het zonnig humeur en de liefde, die de overledene een ieder al tijd gegeven heeft. Voor de prachtige medewerking, waarvoor de heer Siegers een belo ning kreeg in de vorm van het Rid derschap in de kroonorde van België, dankte mr. Vei'straete als president commissaris van John P. Best Co namens dit bedrijf. Daarna nam de lieer H. do Meyer als collega van de ovexdedene het woord. Ook hij wees op de toewijding waarmee de heer Siegers altijd zijn plicht en dikwijls meer dan dat gedaan heeft. De oud ste collega van de heer Siegers, dc heer J. E. Boonstra betreurde het vex'scheiden van zijn vriend zeer en herinnerde aan de steun, welke hU altijd van hem had gehad Vex-volgens las ds. L. S. Blom van Aardenburg Gez. 228 voor, één van de meest geliefde gezangen van de heer Siegers. De zoon H. P. Siegers dankte voor de laatste eer zijn vader bewezen. Vlissingen verpachting badpaviljoen. B. en W. van Vlissingen deelden aan de raad mede. dat zij het badpaviljoen aan de Boul. Evertsen tet en met 't bad seizoen 1953 hebben vex'pacht aan de heren Ots voor f 3250.—. De cabine No. 2 werd verpacht aan mevr. C. v. d. weele voor de verkoop van ijs- en ge bak. cabine no. 7 aan de heer G. J. v, d. Heuvel voor de verkoop van rookar tikelen. De cabine voor de verkoop van fruit werd nog niet toegewezen. WONINGDIENST VERPLAATST. De kantoren van de gemeentelijke woningdienst en van de „Stichting Noodwoningen Vlissingen", worden met ingang van 24 Juli verplaatst naar Gravenstraat 1 A, Vlissingen. Het kantoor zal gevestigd zijn in het voormalige gebouw van de Amster damse Bank. DE HUISHOUDSCHOOL. Voor de verbouwing en de inrichting van het schoolgebouw aan het Groe- ncwoud te Vlissingen tot huishoud school. hebben B. eri W. een aanvullend crediet gevraagd aan de gemeenteraad. Boven de. reeds uitgetrokken bedragen is f 57.000.nodig, namelijk ruim f 18.000.omdat bij de verbouwing de oorlogsschade ernstiger ble.ek en ook uitgesteld onderhóud' moest worden uitgevoerd en voorts ruim 37.000.— voor de inventaris, waartoe een ver- warmingsinstallatie, electrische instal latie, meubilering, serviesgoed, naai- macïiines enz. zullen behoren. DWAASHEID IN TOr. Gisteravond werd in het Schelde- kwartier te Vlissingen door en voor de schoölvereniging „Michiel de Ruy- ter" opgevoerd, de revue „Dwaasheid in top." De regie was In handen van Peter Batjes. Deze feestavond werd gegeven in verband met het aanbre ken van de vacantie en van het ver laten der De Ruyterschool door de heer Schouten, die als aandenken een prachtige zilveren tafel-sigaren aansteker ontving. Voor de pauze werd eerst een drietal schetsjes op- fevoerd. De schoolband „The San ri Do", een kwartet, verzorgde óe muziek, waarna nog enkele schets jes en muziek dit gedeelte van de avond besloten. Onder leiding van de heer Mathijssen wei'd tot 4 uur gedanst. Voor het te Goes gehouden examen Algemene Ontwikkeling Nijverheidson derwijs slaagden de heren P. Fruytiéi- en W. Vos, 1;e Vlissingen. Middelburg WIELRIJDSTER ROI.UE VAN KANAALDIJK. De mobilofoon van de Rykspolitie- wagen waarschuwde de mobilofoon- post op het politiebureau te Middel burg, dat op de Blauwedyk een on geluk was gebeurd. Het bleek de verkeersdienst, dat de wielrydster J. A. L. F. uit de Teerpakhuizenstraat was gereden en de Blauwedijk was ovei-gestoken zonder uit te kyken. Zij bemerkte daardoor niet, dat van KUNST. Kerkconcert Goes. De uit Goes afkomstige sopx-aan- zangeres, Pauline Pilaar, die onlangs het einddiploma van het Amstei'dam- se Conservatorium behaalde, gaf gis teravond in dc Maria Magdalenakerk van Goes een kerkconcert samen met de organist dezer kerk, Adr. Kouse maker. Deze eerste kennismaking met Pauline Pilaar is ongetwijfeld van prettige aard geweest: zij bleek een zangeres met een goed geschool de stem van een helder licht timbre. Vanzeifspi-ekend staat zij nog aan 't begin van haar zangersloopbaan, maar dit begin is zeker veelbelovend. Bijzonder te waarderen waren de twee aria's van Handel „Oh had I Jubal's lyre", en „Where 'er you walk", niet in het minst door de zeer verzorgde begeleiding van de oi-ganist. Ook twee liederen van An- driessen waren zeer te waarderen, zodat men een volgend optreden van deze sopraan met belangstelling te gemoet kan zien. De organist speelde o.a. de beken de Pastorale van Bach, waarvan ech ter het derde deel een minder ge slaagde registratie kreeg. Het hobo- register is niet bepaald het fraaiste van het oi'gel in de Goese Kerk. Met een fris werk, een compositie van de concertgever, werd deze avond besloten. de Iv. de Poelendaelesingel een Belgische auto naderde. De bestuurder remde krachtig en wist zyn wagen op twee meter afstand van de wieli-ydster tot stilstand te brengen. Deze vei'loor op liet rijwielpad echter de ïnacht over het stuur en rolde langs de Kanaal dijk naar beneden op de steenglooi ing. Do arts, mevr. Pel, verleende eerste hulp. De dame had een lichte hersenschudding opgelopen. MOTOR VAN POLITIE-AGENT VLOOG IN BRAND. De Middelburgse politieagent H- Lenselink, die met vacantie in Lim burg vertoefde, reed op een motor in de buurt van Sittard, toen hij mid den op de weg een plas water mee.ivt de te zien. Hy poogde deze te ont wijken, maar slaagde daar niet in.- De plas bestond niet uit water, maar uit benzine, die in brand vloog, waar na het vuur oversloeg op de motor. De heer Lenselink zelf liep yry ern stige brandwonden op aan linkerbeen en arm. Hij werd naar het zieken huis in Sittard overgebracht. Raad treedt voor een deel in de plaats van de Stichting van de Arbeid. Een regerlngspolitiek, die door ons volk niet begrepen wordt, kan op de duur nimmer succes hebben. Ztf vervreemdt de regering van de ge re geerden. Zjj kweekt misverstand en wanbegrip, waarmede wantrouwen veelal gepaard zal gaan. Uiteraard is allereerst ixet parlement de plaats, waar de openbare gedachtenwisseling tussen regering en volksvertegen woordigers kan bijdragen tot wederzijds begrip. Voor deze wederkerige beïnvloeding is echter ook van belang een lichaam als de Sociaal-Econo mische Raad, waarin bedrijfsleven en wetenschap tezamen zitting hebben en dat voorlichting en advies geeft aan de regering. Hierdoor zal bereikt kunnen worden, dat de Ideeën, die in 't bedrijfsleven en in de wetenschap leven, op de sociaal-economische politiek haar invloed uitoefenen en te gelijkertijd dat door het onderling contact tussen regering en Raad een juister inzicht ontstaat in de gevolgde regeringspolitiek. Aldus de mi nister-president, dr. W. Drees, in een rede, gistermiddag in de vergader zaal van de Eerste Kamer, ter gelegenheid van de installatie van de So ciaal-Economische Raad. De bevordering van het sociaal- economisch welzijn van ons volk zo vervolgde dr. Drees is een zeer gewichtig onderdeel van de rege- ringstaak. Voor de juiste behartiging van de daarbij betrokken belangen heeft' de i'egering nodig de voorlich ting van het bedi'ijfsleven, dus van ondernemers en arbeiders, en van de sociaal-economische wetenschap. Met dankbaarheid herdacht dr. Drees het werk van de Hoge Raad van Arbeid op sociaal terrein en vei'klaarde, dat de Sociaal-Economi sche Raad wat de adviserende taak betreft voor een deel in de plaats treedt van de Stichting van de Ar beid. Op economisch terrein verdwij nen de Economische Raad, de Nij- verheidsraad en, zodra hiex-voor bin nen het kader van de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie een geëigen de nieuwe vorm is gevonden, de Mid- denstandsraad. De regering is over tuigd, dat de Raad het werk dezer lichamen op niet minder voortreffe lijke wijze zal voortzetten. Aan het slot van zijn rede zei dr. Drees: de Raad is de aangewezen instantie tot uitvoering van wettelijke maatrege- felen, wanneer de uitvoering aan et georganiseerde bedrijfsleven kan worden overgelaten en het een ma terie betreft, waarvan een centrale uitvoering gewenst is. Als antwoord op de rede van dr. Drees, schetste prof de Vries, op Marktberichten VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. Van 20 Juli 1950. Rode bessen 0.200.58; Zwarte bessen 0.73—0.90; Druiven 2.10; Perziken 0.11 0.27; Pruimen 0.09; Idem 0.531.20; Vroe ge aardappels: grote 0.09—0.13; poters 0.05 -Ó.09; kriel 0.04. Andijyie I 5.70—11; Bloemkool A 0.27—0.36; idem B 0.14— 0.18; Stamprincessen 0.200.24; Kroten 1 5—6.40; Rode kool 5—6.50; Gele kool 6.80; Spitskool 68; Peen 8; Selderij 2—3; Sla 1 5.10—9.80; Tomaten ABC 0.20—0.32; Yellow 0.320,52. 21 Juli. VEILING VER. „WALCHEREN". Slamsnyboneji 2026; atoksnijbonen 50 —38; dubb. Princ. bonen 20—22; Wage naars 15—16; komkommers A 914; B 8—12; C 7-*10; spitskool 12—13; rode'kool 6—14; savfrje kool 6—10; augurken 10 !65; sla. 3—13; postelein 316; andijvie 5 «'—13; bloemkool A 35—60; B 20—44; C 8—15; pootuien 14—17; rabarber 312; prei 29—30; boskroten 4—8; zilvèruien 23 —26; tomaten 30—42; appels, val en kioet J014; rode bessen 63—85; madeleinen 1845; kaspruimen 414; netraeloenen 2485; pruimen 1890: kersen 1888; Frankenthalers 1.81—1.92; kruisbessen 30 —42; kasperziken 426; ananasmeloenen 16—73: aard., bintjes 11—12; kroten 10— 42, drielingen 610; kriel 517. VISMIJN TE VEERE. Export garnalen, aanvoer 1092 kg.. 1.77 —2.08; Bot. aanvoer 21 kg., 16; Middel tóng. aanvoer 42 kg., 341.23. VEILING „ZUID BEVELAND". Zwarte bessen 6570; Rode bessen 20 —43; Kruisbessen 1630; Klerjcen 73 -87Eierkrieken 69; Oranjeprüimen 27 —34; Earl Laxton 1876; Tollenaars 18— 30; Okkelanen 18—23; Eng. krozen 26— 34; Frambozen 101167; Bramen 76; Yel low Transparante 1348J Beauty b£ Bath 22—41; Early Victoria 16—31; Appels, kroct en val 5—14; Oomskinderenpeer 27—46. Groenten Bloemkool 8—40; Komkom mers 7—16; Kropsla 350—9; Meloenen 61;. Dubb. Princcssebon«n20r-22; Saxabonen 8-H2; Wagonaarbonen 15; Snijboneh 38—62; Posteloin 23: Groene kool 610; Rode kool 5.50—6.50; Uien 5— 8; Zilveruien 8—31; Sjalotten 2—3; An dijvie, 610; Tomaten 23—34; Augurken 8—97; Aardappelen 9—10; Drielingen 8— 9; Kriel 5—6; Woxtelen 8—9.50; Kroten 3 r-6; Selderij 45.50, VEILING KRABBENDIJKE. Bonen Dubbele Princcssen 2020-10: Rode bessen 20—57; Appels Early Vic toria 6—52; Peren Oomskinderën 15— 41: Appels Beauty of Bath 15;40; Prui men Óranj'e 3745; Early Laxton 28 88: Kruisbessen 1735; Frambozen 60 153; Bramen 89—116. VEILING KAPELLE. Duitse zure bessen 20.3028.40; Zwarte bessen 65—70; Dubbele Princessen 20— 20.05; Kleine veiling Kersen, klerken 14—1.06; Krieken 14—76; Morellen 61; Zure morellen 15—51; Vleeskersen 32— 68: Abesse de Mautant 73; Rode Blanche 34; Pruimen,--EaiTy -Laxton 15—7.4;. .Czaar 42—81: Eldensa blauwe 26—42; Kasprui-, men 92'; Oranje pruimën 10—40; Tolle naars 10—32; Occulanen 928; Citroen pruimen 14—20; Frambozen 98172; Bramen 111—146; Prolific 2646; Duitse zure 21—30; Witte bessen 30; Kruisbes sen 23—55; Yellow Transparant 1241; Early Victoria 1333; Perzik appel 18— 43; Valappels 517; Beauty of Bath 9— Oomskinderenpeer 640; Rode kool 514: Tomaten 2936; Andijvie 11; Aard appelen 5li10; Kfoten 31 Snijbonen 44—45; Saxas 6.5—7.5: Peulen 20; Bloem kool 751; Komkommers 7—15; Kropsla 5.807; Bospeen 5.30—14; Kaspruimen 1.50—6; Perziken 5—20. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur). Na langdurige en soms bewogen discussies heeft de Tweede Kamer Vrydagmiddag zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd het wetsont werp tot verhoging van de pensioenen met een byzondere toeslag pn het wetsontwerp tot toekenning van een kindertoelage aan gepensionncer- den. Over het laatste ontwerp bestond geen verschil van mening, maar wat het eerste betreft, heeft de regering heel wat critiek te verduren gekre gen en op een gegeven ogenblik moest zij zelfs over een amendement het onaannemelijk uitspreken en dreigen met opschorting van de behan deling van het ontwerp, indien het toch zou worden aangenomen. Verder uitstel werd vermeden. Het betrof hier een amendement van de heer H. van Sleen van de P. v. d. A. die de in de wet genoemde bedragen van 40 en 50, verhoogd wenste te zien tot respectievelijk 80 en 75. Het eigenaardige was, dat het amendement dezelfde strekking had als het advies, dat de commissie van rapporteurs had uitgebracht, zodat in feite de gehele Kamer er ~Veor was. ONAANVAARDBAAR. De minister van Binnenlandse Za ken ad interim, mr. J. R. H. van Schaik, noemde het onaanvaai'dbaar. omdat het zijns inziens zeer irreëel was en in deze tijdelijke voorziening niet thuisbehoorde. Bovendien, zo zeide- hij, wordt het vraagstuk van de verhoging van de pensioenen be studeerd door de commissieVan Boeyen, die dus ook de kwestie van het toekennen van een grotere toe slag onder de loupe zal nemen. Ook de minister van Financiën, Srof. mr. P. Lieftinck, erkende, dat e gepensionneerden het niet gemak- .kelyk hebben. Er is hier evenwel geen sprake van een definitieve, voorzie ning, zodat de Kamer later altjjd op de materie kan terugkomen. De regering wil de hoogte der pen sioenen nader overwegen. Het plan van de heer van Sleen om het debat te schorsen, overleg te plegen tussen dé'rapporteurs en de ministers en Dinsdag a.s. terug te komen, leek de meeste afgevaardig den nog zo gek niet, maar de voor zitter achtte de tijd voor overleg te kort. De fractievooi'zitter van de K.V.P., prof. C. P. M. Romme, was het niet eens met de voorzitter, maar aan de andere kant verwachtte hif van na der overleg met de regering geen heil. Voorts vond hij. dat de gepen sionneerden al zo lang gewacht heb ben en dat elk verder uitstel dus vermeden moest worden. TOUR DE FRANCE De terugkeer van Koning Leopold Koning Leopold heeft minister-pre sident Duvieusart verzocht voor Zater dagmiddag drie uur een vex-gadering uit te schrijven van de kroonraad, waarin de ministers van staat zitting hebben. In een Vrijdagavond door Duvieusart te Bx-ussel uitgegeven communiqué wordt medegedeeld dat de koning Za terdag, kort na zijn terugkeer te Brus sel, de belde huizen van het Belgische parlement zal toespreken. Na afloop van zyn onderhoud met koning Leopold, heeft de eerste minis ter Duvieusart - aan du perfi medege deeld, dat de huidige regex-ing haar ontslag bij de koning zal indienen. Hy verklaarde ook dat de vorst naar Bel gië zou terugkeren in gezelschap van prins Boudewijn en "rins Albert. uitvoerige wijze de ontwikkeling, die heeft geleid tot de aanvaarding van de beginselen, die in de wet op de bedrijfsorganisatie zijn neergelegd. KERKNIEUWS. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Almkerk: O. V. Henkei te Dinther; te Maarsen (toezegging): .A. J. defong te Scheveningen. Bedankt voor Waarder: J. F. Door nenbal te Oene. Aangenomen de benoeming tot bij zonder hulpprediker te Heesteen:H. Ewoldt. emeritus predikant te Zeist. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Zwolle: M. W. Nieuwen- huyze te 's-Gravenhage Centrum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Beroepen te 's-Gravenhage: J. v. d. Berg te Utrecht. Bedankt voor St. Annaland: F. Mal- lan te Bruinisse. OUD GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Waddinxveen: B. Does te Kinderdijk. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Beroepen te St. Anna Parochie: M. C. Schepman te Broek op Langedijk. 400-jarig bestaan Ned. Herv. Gemeente te Londen. De herdenking van het vierhonderd jarig bestaan der Nederlandse Her vormde gemeente te Londen is gister avond geopend met een zeer druk be zochte ontvangst in de Guildhall. Tot degenen, die hun gelukwensen kwa men aanbieden, behoorden de Neder landse ambasadeur en de lord-mayor en lady mayor van Londen en vele vertegenwoordigers van de Anglicaan se en andere Engelse Protestantse ker ken. Het herdenkingsfeest wordt door twee andere hoogtepunten gekenmerkt. Zondagochtend zal pxrinses Irene, die de reis naar Engeland onderneemt on der de hoede van prins Bernhard, de eerste steen leggen voor het nieuwe kerkgebouw, dat zal verrijzén op de plaats van de Austin Friars Church, die in October 1940 door een Duitse land mijn totaal werd vernield, en Maan dagavond zal in St. Paxils kathedraal een dankdienst worden gehouden, waarin de deken van die kerk zal voorgaan en die zal worden bijge woond door de aartsbisschop van Can terbury. Onze landgenoten reden goed Ook in de achtste étappe van Angers naar Niort hebben de vijf Ne derlanders goed gereden. Zy waren wel niet degenen, die deze étappe levendig hebben gemaakt, maar zij wisten toch het tempo, dat van de aanvang af vry hoog is geweest, uitstekend bij te houden. Zij zyn er dan ook in geslaagd enkele treden hoger op de ladder van het algemeen klas sement te komen. De achtste étappe is er één gewor den van aanval en tegenaanval, door dat de afstand niet te lang was. Wel hadden de renners veel last van de hitte, maar ze hadden de wind voor driekwart achter. De heuvel bij Parthenay heeft de beslissing ge bracht. Hier hadden vijf leiders een voorsprong gekregen en wel Darna- guilhem, Sforacci. Lambertini, Kal- lert en Meunier. Dit scheen de Belg Ockers éen groot gevaar toe en met Magni aan zijn wiel trok hij er tus sen uit. Gauthier, Bobet en Diede- rich werden ingehaald, waarbij Bobet werd meegetrokken. Gedrieën legden s er nog een schepje boven op en dé kopgroep van vyf man werd even eens ingehaald. Alleen Bobet en Meu nier konden het razende tempo van Magni en Ockers bijhouden. In het peloton roerden Bai-tali en Kubler zich geducht, maar ze konden de vier Koningin vandaag naar 't Loo. Koningin Juliana zal zich vandaag naar 't Loo begeven, waar zij enkele dagen haar intrek zal nemen. Zoals be kend vertrekken prins Bernhard en prinses Irene vanaaag naar Londen voor de eerste steenlegging van de te bouwen kerk der Nederlandse Pro testantse Gemeente aldaar. Betalen met vreemde valuta. Houders van detailzaken, die zijn ingeschreven in het Handelsregister, mogen vqortaan onder bepaalde voorwaarden van toeristen buiten lands geld en ln buitenlandse geldsoort luidende reischeques aannemen. Echter alleen, wanneer de artikelen, die door de niet-ingezetene worden ge kocht, voor persoonlijk gebruik be stemd zijn, en door hem worden mee genomen of ter plaatse verbruikt. De vergunning geldt niet voor het verlenen van diensten. Hotels b.v. val- 'en er niet onder, restaurants wel. leiders niet meer bereiken. De ach terstand bleef beperkt tot enkele minuten, zodat grote verschuivingen in het klassement werden voorkomen. Toen de kopgroep Niort naderde, moest de sprint de beslissing bren gen. Daar ae finish was gelegen op een enigszins omhqoglopend terrein, was dit voor de klimmer Magni een mooie gelegenheid om deze étappe te winnen. Gauthier behield de gele trui, verdiend, want hij reed goed en hield alle uitlooppogingen in de ga ten, daarin bijgestaan door zijn ploeg genoten. Alle Nederlandei's kwamen in de zelfde tijd binnen als no. 5: Blusson. Hun plaatsing in het algemeen klas sement is als volgt: 53. Dè Hoog 55 uur 8 min. 8 sec.: 74. De Ruyter 55.22.23: 87. Vos 55.50.10; 88. Voqi'ting 55.50.54; 96. Wagtmans 56.08.03. De uitslag van de 8e étappe is: 1. Magni (It. A) 181 km in 4.36.30; 2. Ockers (België A) z.t.; 3. Meunier (Fr. Z.W.) z.t.; 4. Bobet (Fr. A) 4.36.34: 5. Blusson (Parijs) 4.37.15; 6. Forlini (Pary's) z.t.; 7. Pasotti (It. B) z.t.; 9. Blomme (België A) z.t.; 10. Bonini (It. B) z.t. Het algemeen klassement na de 8e étappe luidt. 1. Gauthier (Frank- ryk Zuid Oost) 54 uur 29 min. 45 sec.; 2. Redolfi (Frankrijk Noord Oost) 54.39.05; 3. Goldschmidt (Luxemburg) 54.40.22; 4. Brambilla (Fr. Zuid Oost) 54.41.08; 5. Magni (Italië A) 54.41.14; 6. Kubler (Zwit ser-land) 54.42.01; 7. Couvreur (Bel gië A) 54.42.53; 8. Lambrecht (Bel- fië A) 54.44.23; 9. Ockers (België A) 4.44.515 10. Bauvin (Fr. NT O.) 54.44.54. En het landenklassement is: 1. Frankryk (Zuid-Oost); 2. Frank- rük (Noord Oost); 3. België A; 4. Italië A; 5. Frankrijk A; 6. Luxem- .burg; 7. België B; 8. Italië B; 9. Frankryk West: 10 Centraal Zuid- West: 11. Parjjs; 12. Zwitserland; 13. Noord Afrika; 14. Nederland. Toen van schorsing dus niets kwam, handhaafde de heer Van Sleen zijn amendement. De Kamer verwierp het daarna met 48 tegen 23 stemmen (vóór P. v, d. A. en C.P.N.) In het voorafgegane debat spra ken enige leden vut, dat zy geen ge noegen konden nemen met de ver klaring van de regering, dat 's lands financiën een grotere dan de voor gestelde verhoging niet toelatèn. Zij waren van mening, dat de regering onvoldoende begrijpt, in welke nood talr^ke gepensionneerden zich bevin den. Men vond de toeslagen aan cle zeer krappe kant en drong er bij de minister op aan. dat deze wat roy aler over ae brug zou komen. Zoals gezegd, op dit ogenblik was de regering daarvoor echter niet te vinden. Het moge een troost zijn voor de gepensionneerden. dat wel iswaar een amendement tot verho ging van de toeslagen is verworpen, maar dat wat in het vat zit. niet verzuurt. De regering zal althans overwegen of voor de volgende ja- ren wat meer gedaan zal kunnen worden. Tenslotte behandelde dc Kamer 'n aantal naturalisatie aanvragen. Het aantal kosteloze natural isatie's werd uitgebreid met 2 illegale werkers. De aanvtagen werden allen toege staan. SPORT EN WEDSTRIJDEN AUTOMOBILISME Nederlandse équipe won Coupe des Alpes. Voor de eerste keer in de geschiede nis van de internationale Alpenrit, die deze keer voor de 13e maal verreden wcx-d, heeft een Nederlandse equipe de Coupe des Alpes gewonnen. Het zijn de heren H. A. Burgerhout en H. A. H. Sythof. die deze zeer zware rit zonder straf punten hebben uitgereden. SCHAKEN EUWE NEEMT -JEEL AAN WERELDTOURNOOI. Tijdens het congres van de interna tionale schaakfederatie te Kopenhagen hebben de Russen zich aanvankelijk verzet tegen deelname van Reshewsky, Fine en Euwe aan het schaaktournooi, waarvan de viinnaar het recht krijgt op .een titelmatqh legen de wereldkam pioen in 1953. Nu hebben de Russische afgevaar digden zich bij het Zweedse voorstel neergelegd, zodat Reshewsky. Fine en Euwe ook aan boven bedoeld tournooi kunnen deelnemen. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De partijen van de vijfde ronde om het schaakkampioenschap van Neder land. Vrijdagavond in Krasnapolsky te Amsterdam gespeeld, hadden de vol gende resultaten: Orbaandr. Euwe 01; mr. Span jaardvan Scheltinga 01; Henneber- keKramer afgebroken; Donnerv. d. Berg 9—1: MuhringBarendregt 01; dr. StumpersCortlever 10. De afgebroken party uit de vierde ronde tussen van Scheltinga en Orbaan eidnigde in 1—0. De stand na de vijfde ronde luidt: 1 Euwe 5 pnt.; 2 en 3 Van Scheltin ga en Bax-endregt. ieder 3Vz pnt.: 4 Van der Berg 3 pnt.; 5, 6 en 7 Cortlever. Stumpers en Donner, ieder 2% pnt.; 8 Kramer 2 pnt. 1 afgebr. partij; 9 Spanjaard 2 pnt.; 10 Henneberke 1 pnt. -!- 1 afgebr.' partij; 11 Orbaan 1 pnt.; 12 Muhring pnt. Waar zijn onze schepen Agatha 18 te P. Swettenham. Alcor 21 te Bahia (thuisr.) Almdijk 18 te Vera Cruz. Amstelland 20 te Rotterdam. Amstelveen 23 te San Juan t-°rw. Annenkerk 20 te Hamburg. Arkeldijk 20 te Rotterdam. Ariadne 20 te Ismihr. Arneta 21 te Antwerpen. Averdijk 20 te Brownsville. Ball 22 te Bahrein verw. BantanT 21 te Penang verw. Blommersdijk 21 te New York. Cottica 20 te Paramaribo verw. Dalerdijk 18 te S. Francisco. Danae 21 te Rotterdam. Edam 24 te Antw. (thuisr.) Eemdyk 20 te Londen. Eemland 21 te Bahia. Erinna 21 te Miri verwacht. Esso Den Haag 21 te Rotterdam. Garoet 21 te Rotterdam. Groote Beer 20 te Djak. (ultr.) Grootekerk 20 te Lorenzo Marqu"» Helicon 20 te Laguaira verw. x Hercules 21 te Rotterdam. Hoogkerk 20 te Port Sudan. Jaarstroom 16 te Lagos. Keilehaven 20 te Port Gentil. Kota Baroe 21 te Makassar verw Langlee Scot 19 te Singapore (thuisr.' Lekhaven 20 te Rotterdam. Lemsterkerk 21 te Rotterdam. Lissekerk 20 te Dubai verw. Maas 19 te Houston. Maaskerk 20 te Antw. Memnon 19 te Gibraltar; Mentor 21 te Rotterdam. Merwede 23 te New Orleans verw Modjokerto 20 te Surabaja. Muiderkerk 21 te Colombo. Napoli 20 te Marseille (thuisr.) Noordwijk 20 te St. John. Ondina 20 te Port du Bouc. Oranjefontein 20 te Genua. Perna 20 te Rotterdam verw. Pygmalion 21 te Port au Prince. Reyniersz. 21 te Makassar. Ruys 21 te Kobe verw. Samarinda 21 te Los Angeles verw Slgll 18 te Belawan. Sloterdijk 21 te Baltimore.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7