w m Vraagstuk van internationale atoomcontrole blijft actueel De Nederduits Herv. van Londen Gemeente Zeeuwse Almanak Een kritiek moment in de wereldsituatie ft ,5 1 SCHOONHEID IN HUIS EN HOF Machtsvertoon ZATERDAG 22 JULI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 VERGISSING. Ge kent allen het verhaal van de man, die op zijn bureau zat en plot seling zijn vulpenhouder kwijt was. Hij belde spoorslags zijn vrouw op en beval haar om met de grootste spoed het huis binnenste buiten te keren en m ijltempo zijn pen naar het kantoor te brengen. De vrouw toog aan het werk en keerde liet huis binnenste buiten. Juist toen zij daarmede ge reed was, rinkelde de telefoon en kwam, haar man haar vertellen, dat hij zich vergist had en dat zijn pen houder ui zijn binnenzak had geze ten. Het speelde zich dezer dagen af ift.Goes en aan dit verhaal moesten wij denken toen wij lazen, dat een ze kere meneer Samuel Gibbs juist op 't punt stond om de laatste hap van zijn boterham in zijn mond te stoppen, teren er een agent van politie met reu zensprongen zijn kantoortje binnen holde en hem die laatste hap letter lijk uit de mond scheurde. In de vol gende seconde sloeg hij zijn sterke armen om de onthutste boterhammen- eter heen, tilde hem van zijn stoel en rvierp hem in een gereedstaande zie kenauto. De sirene begon te gillen, de auto gierde door de straten regelrecht op een ziekenhuis af. Daar stond de brancard al klaar en voor Samuel Gibbs er zich eigenlijk van bewust was, waren vriendelijke doktoren en verpleegsters al in de weer om hem volgens de regelen der kunst de maag leeg te pompen. Pas toen zij daarmede gereed waren, kreeg hij meer door dan levend de kans om te vragen, wat er eigenlijk aan de hand was. „Uw vrouw belde op, dat zij bij ver gissing boterhammen met rattengif in gepakt heeft als uw twaalfuurtje! luid de het antwoord. Juist op dat ogenblik rinkelde de te lefoon. Het was mevrouw Gibbs. Blo zend deelde zij mede, dat zij zich ver gist had. De boterhammen met ratten gif lagen op de keukentafel... Door: Bernard M. Baruch, WAT AMERIKA PRECIES VOORSTELDE. Over de behoefte aan contróle over de atoom-energie is al veel gespro ken. Op een van haar laatste byeenkomsten in New York drong de Assem blee van de Verenigde Naties er by de Commissie voor de Atoom-Energie op aan, dat deze nieuwe wegen zou zoeken ten einde te komen tot nieuwe mogelijkheden voor een overeenkomst. Het feit, dat men er tot dusver ln faalde, tot een controle te komen, opent geen prettig vooruitzicht. En wanneer wy een andere „benadering" van het probleem onder de ogen zien, dan zyn er bepaalde principes, die wy niet over het hoofd durven zien, tenzy wy bereid zyn onszelf en de wereld aan de vernietiging bloot te stellen. Van het begin af is het essentiële punt van de atoomkracht-controle geweest een werkeiyke en doeltreffende internationale controle. Een ge- deelteiyke en ondoelmatige contróle zou gevaarlyker zijn dan in het geheel geen contróle. ïoen de Commissie voor Atoom energie door de Verenigde Naties in het leven werd geroepen, ontving zij van de Assemblee de opdracht, voor stellen uit te werken niet alleen „voor de contróle van de atoomener gie, noodzakelijk om het gebruik daarvan voor vreedzame doeleinden te waarborgen" maar tevens „voor doeltreffende veiligheidsmaatregelen door middel van inspectie, e.a. tenein de de staten, die zich bereid verkla ren zich aan deze maatregelen te onderwerpen, te beschermen tegen de mogelykheid van schending of ontwijking". Deze instructies, waar mee de Sowjetunie in principe ac- coord ging, vormden de basis van het Amerikaanse plan voor de interna tionale contróle van de atoomener gie. Dat hierby de nadruk werd gelegd op toereikende veiligheidsmaatrege len, was een wijs besluit. In de eerste plaats was men er zich altijd wel van bewust, dat het mono polie der Verenigde Staten op het gebied van de atoom-energie slechts van tydelyke aard kon zyn. Maar in- plaats van te wachten totdat een andere natie de kunst van het fabri ceren machtig geworden was, ging het Amerikaanse volk bij monde van zijn regering vooraan in het streven naar een doeltreffende internationale controle. In de tweede plaats was het duide- lyk dat atoomwapens, die byzonder geschikt zijn voor een verrassende aanval, meer in de lijn van een to talitair dan van een democratisch land liggen. Ten derde brengt de merkwaardige aard van de atoomenergie met zich mee, dat deze zowel voor vreedzame als voor oorlogsdoeleinden te gebrui ken is. Wisjinki's uitlating in de As semblee, dat de Sowjet-Unie atoom kracht gebruikt om in de letterlijke zin bergen te verzetten, bleek een vondst van de Russische propaganda. Toch omschreef hij daarmee op veel belovende wijze het wezen van de atoomkracht; het hangt alleen af van degene, die haar geheimen kent, of er bergen of steden met de grond gelyk worden gemaakt. WAT AMERIKA PRECIES VOORSTELDE Daarom zou ieder controle-systeem moeten verbieden, dat volkeren over zulk een uitvinding beschikken, want ik betwijfel of zy onder de druk van een of andere „noodzakelijkheid", die wetten noch verdrag kent, sterk ge noeg zouden zijn om de verleiding te weerstaan. Om rivaliteit of verden kingen tussen de naties onderling te voorkomen op dit zeer gevaarlijke gebied leek het voor de hand liggend, dat geen enkel volk het onbeperkte gebruik van de atoomwapens zou Amerikaans gedelegeerde bij de Verenigde Naiies mogen hebben, noch de middelen om deze te produceren. Daarom stelden wy voor, een internationaal gezag in 't leven te roepen, dat de beschikking over alle gevaarlijke grondstoffen zou hebben, alsmede over de verwer king en de toepassing daarvan. Be halve de contróle over alle atomische ertsen zou dit internationaal gezag bovendien toezicht houden op de pro ductie van alle „splitsbare" grond stoffen. Bovendien zou het met vol doende volmachten bekleed zijn, om door een inspectie op grote schaal iedere ongeoorloofde of illegale po ging tot het produceren van atoom kracht of atoomwapens onmiddellijk te kunnen ontdekken. Het criterium voor een eventuele schending was zeer eenvoudig; het feit alleen, dat in een of ander land een niet-geoor- loofde activiteit op atoomkracht-ge bied zou bestaan, zou voldoende zijn als bewys, dat schending had plaats gevonden. Bovendien stelden de Verenigde Staten voor, dat een atoom-verdrag, wanneer het door alle betrokken par tijen zou zijn goedgekeurd en be krachtigd, voor de ondertekenaars de bindende kracht van een interna tionale wet zou hebben. Een verdrag, dat aan iedere natie het recht gaf naar eigen goeddunken haar veto uit te spreken, zou echter niet geaccep teerd worden. Wanneer aan al deze voorwaarden zou zijn voldaan, waren de Verenig de Staten bereid alles, wat op het ge bied van de atoomkracht in hun be zit was, aan het internationaal gezag over te geven. Ik wil er de nadruk op leggen, dat dit Amerikaanse voorstel niet van de rest van de wereld verlangde, dat men aan de Amerikaanse beloften geloof zou schenken, noch verlangde Amerika, dat een ander land belof ten zou doen. De Verenigde Staten bedoelden met hun voorstel slechts, een procedure aan te geven om tot een overeenkomst te komen, die zij zelf wilden accepteren terwijl zij te gelijkertijd hetzelfde van andere vol keren eisten. KRITIEK MOMENT! De gebeurtenissen in Korea hebben er toe geleid, dat de vrede in deze wereld door velen terecht of ten onrechte op dit moment bedreigd wordt geacht. Thans meer dan ooit zou een definitieve regeling van het gebruik der atoomenergie overal een grote opluchting teweeg brengen. Het is van dit oogpunt uit betreu renswaardig, dat de Sowjet-Unie en haar satellieten 't Amerikaanse plan verwierpen, hoewel practisch ieder volk het voorstel fair en uitvoerbaar achtte. De oorspronkeiyke Ameri kaanse voorstellen, die ik zelf de Verenigde Naties overhandigde, wer den uitgebreid en uitgewerkt door de vele landen, die de Commissie voor de Atoom-Energie der Verenigde Na ties gedurende de laatste drie jaar zitting hadden; de voorstellen werden door een overweldigende meerderheid van UNO-leden goedgekeurd. Rus land en de satelliet-staten alleen stemden tegen. Niemand kan zeggen, hoe lang deze stryd nog zal duren, maar totdat een volledige duurzame vrede is be reikt, moeten wy al onze middelen bundelen, met besef yan de verplich tingen, welke op ons rusten. Het is heel goed mogelijk, dat een overeenkomst aangaande de atoom kracht niet mogelijk is zolang niet de vrede haar beslag heeft kunnen krij gen. Misschien moeten wij het voor de rest van ons leven aanzien, dat wij er in falen, de atoomkracht onder toezicht te stellen. Als dat ons lot is, laat ons het dan koelbloedig onder de ogen zien met vertrouwen in de beschaving, die wij verdedigen. De moeilijkste krachtproef van iedere maatschappij is de zelf-discipline van haar burgers. I?- 1 Overdaad schaadt. Vaak met eenvoudige middelen kan een huiskamer - zoals onze foto laat zien gezellig en artistiek worden ingericht. Aantrekkelijke tentoonstelling in Amersfoort. (Van onze speciale verslaggever) Amersfoort, Juli Overal in den lande doen de planologen en stedebouw kundigen hun uiterste best, de zo noodzakelyke nieuwbouw van huizen op doelmatige en daarbij zo aantrekkelijk mogeiyke wyze in het stads- en dorpsbeeld op te nemen. Het interieur van deze woningen wordt echter sporadisch in evenwicht met het uiterlijk van de moderne hnizen inge richt, Toch is het uiterst belangrijk, dat de mensen van nu het verschil gaan zien tussen de muffe, saaie en met namaak-rommel gevulde woon steden, welke men nog algemeen aantreft en de eenvoudige aankleding, ontdaan van overbodige franje en bykomstigheden, waarbij de doelmatig heid en schoonheid in de eerste plaats komt. De Amersfoortse gemeenschap, wel ke de culturele organisaties van de stad in het centrum van het land over koepelt, heeft het startschot willen geven in de strijd tegen de prullaria. In het Johan van Oldenbarneveltgym- nasium, te Amersfoort, vlak bij het station, wordt van 15 Juli tot 29 Au gustus de tentoonstelling „Schoon heid in Huis en Hof" gehouden, waar de bezoekers met een nieuwe vormge ving in en rondom de woning kunnen kennis maken. Deze expositie wil ook trachten het vraagstuk van kunst en samenleving dichter bij een oplossing te brengen. Nog steeds ploetert de beeldende kun stenaar in een verborgen hoekje voor zijn bestaan in de gemeenschap. Een doeltreffende inschakeling bij de wo ninginrichting van deze groep zal niet alleen hemzelf, doch ook en vooral ten goede komen aan de duizenden, die in sleur hun woonruimte volprop pen met on-esthetische prullen. Verschillende kunstenaars namen daarom het aanbod, om medewerking aan deze expositie te geven, gaarne aan. Door hun inzendingen geven zij de tentoónstelling een aanzien, repre sentatief voor het Nederlandse am bacht en de nationale kunstnijverheid van de laatste kwart eeuw. VOOR JONGE MENSEN. Vooral voor de jonge mensen, die eerlang zelf een „home" hopen te stichten heeft de expositie een bijzon dere waarde. Alle elementen, welke bij de inrichting van een woning te pas komen, kregen een plaatsje. Over vier kamers verdeeld vindt men bijv. in zendingen van kunstnijverheid, samen gebracht in het verband van een gezel lig ingerichte huiskamer. Het is voor al de vrouw, die hier kan genieten van aardewerk, vloerkleden, bedrukte en geweven stoffen, glaswerk enz. De mannen zullen waarschijnlijk meer in teresse hebben voor de practische meu belen of voor de werkplaats, waar pottenbakkers voorwérpen uit klei to veren. In een andere zaal is aan de hand van maquettes te zien. hoe men op simpele wijze een kamer kan in richten. Weer ergens anders wordt de bezoeker duidelijk gemaakt, wat er aan het huisinterieur van tegenwoor dig ontbreekt. Bijzonder aantrekkelijk is voorts de inzending in de afdeling glaswerk. Prachtige geslepen ramen met mooie voorstellingen schitteren de bezoekers toe. Interessant is ook de afdeling van industriële producten en moderne verpakkingen. Het weven van kleden en tapijten valt verder te bezichtigen. In de tuin achter het tentoonstel linggebouw wordt veel aandacht be steed aan de rangschikking van plan ten en bloemen. Tussen het groen en de bloemen werd een volledig geïnstal leerde woning, een soort bungalow, neergezet, waar te zien is, hoe met eenvoudige middelen, niet alleen het binnenhuis, maar ook de omgeving ge zellig gemaakt kan worden. De inrichter van de tentoonstelling, de architect G. Rietman die ook een aandeel had in de organisatie van de Holland Fair in de V.S. zorgde er voor, dat alles zo overzichtelijk mo gelijk werd verdeeld. Het belangrijke is. dat het publiek na het bekijken van „Schoonheid in Huis en Hof" over de opgedane indrukken gaat naden ken. en er profijt uit trekt. Dan zal bereikt worden, dat. zoals minister In 't Veld bij de opening zeide: „De schoonheid tot een dagelijks feest in het leven van de mens gemaakt wordt". Stemmen uit de Kerken Zij viert haar 400-jarig bestaan Vele leden kwamen uit Zeeland. a Prinses Irene is deze week naar Londen gegaan. In Austin Friars, mid- in 't hartje van de City, zal zy de eerste steen leggen van het nieuwe kerkgebouw dat er komen zal op de plaats waar het oude in October '40 tydens een van de bombardementen werd verwoest. Dat juist zy deze eer ste steen zal leggen, hangt samen met het feit dat zy in 1940 werd ge doopt in de huiskapel van het koninklyk paleis, door de predikant van de Ned. Hervormde Gemeente, ds. van Dorp en in de doopregisters van deze Kerk werd ingeschreven. In de naaste toekomst zal deze Nederlandse Ge meente te Londen dus weer beschikken over een eigen kerkgebouw en wel op dezelfde plaats waar eenmaal het oude heeft gestaan. Wie voor de oorlog wel eens in deze kerk is geweest, zal zich hebben verbaasd te midden van het jachtende leven in de City zulk een rustig plekje te vinden. Het was alleen bereikbaar door een paar nauwe straatjes, dat stukje middeleeuwse gothiek. Weldadig deed het aan, komende van uit het rumoer, hier te kunnen zitten in de ruime kerk met haar hoge ge welven; de vroegere kloosterkerk van de Augustyner monniken. verschillende Zeeuwen. Hier is bijv. Èredikant geweest Adraen van iaamstede, uit de bekende adelijke Zeeuwse familie. In het jaar 1544 nam de emigratie naar het buitenland, ter wille van de geloofsovertuiging, in sterke mate toe. De plakkaten werden strenger, maar vooral werd er meer de hand aan gehouden, doordat het personeel van" ae Inquisitie was vermeerderd. Men vluchtte over de grenzen van de 17 provincies der Bourgondische Ne derlanden naar alle kanten. Uit Vlaanderen en Zeeland trok men bij voorkeur naar Engeland. Hierheen was het slechts enkele uren varen en bovendien waren er altijd goede be trekkingen met dat land geweest. Een oude kroniek vermeldt van dat jaar: „Daer wirden 't Antwerpen veel men- schen gevangen, ende velen ontliepen 't in Ingelant". De moeilykheden van emigratie waren in deze tijden niet zo groot als nu het geval is. We krijgen de indruk dat men toen nog al gemakkelijk ver huisde. De zo even genoemde Adriaen van Haamstede schreeft in deze ja- De Ned. Hervormde Gemeente van Londen viert in deze dagen tevens haar 400 jarig bestaan. Zy is dus ouder dan de Ned. Hervormde Kerk in ons land. Deze heeft pas haar vorm gekregen, voorlopig in het Con vent van Wezel, in het donkerste jaar van onze geschiedenis, 1568 en definitief op de Synode van Emden in 1571. Deze Londense Gemeente is voor ons land van veel betekenis ge weest, 'te samen met de andere vluch telingen-kerken, die er in Embden en in verschillende plaatsen aan de bo ven- en beneden-Rijn waren. Zoals dat kerkgebouw te midden van het jagende leven van de wereld stad een rustplaats was, zo is in het midden van de 16e eeuw de Neder duitse Gemeente van Londen zulk 'n rustplaats geweest, toen de storm van de geloofvervolging over onze landen ging. Deze gemeente is meer nog geweest dan een schuilplaats alleen. Hier heeft een kerkelijk leven ge bloeid, dat enkele tientallen jaren later als een voorbeeld voor de Her vormde Kerk in onze landen zou die nen en hier zijn mannen gevormd, die later leiding zouden geven. Als we van hen één willen noemen, dan komt de naam van Petrus Dathenus naar voren, de veldheer van de Reformatie in ons land wiens betekenis tegen woordig gewoonlijk niet meer naar waarde wordt geschat. Het heeft daarom zin deze week terug te zien naar het verleden en met de Gemeente van Londen terug te gaan naar de begintyd van haar bestaan, een tyd van godsdienstige, zowel als van maatschappelyke ver anderingen, toen de grondstructuur van de samenleving in ons land gron dig werd geschokt en veranderd en er een nieuwe staat en voordien nieu we Kerk geboren werd, die voor het staatsbestel van beslissende beteke nis is geweest. Te meer is er reden om bij deze Londense Gemeente van Nederlan ders een ogenblik stil te staan, om dat haar leden, naast de vele Vla mingen, vooral ook afkomstig waren uit Zeeland. Onder de personen die hier leiding hebben gegeven waren ren; „Het is een arm voghel die maar één nest en heeft. Het aerdryck behoort den Heere toe ende alles dat daer in is. Verbieden zy my een stad, mijn God en Vader heefter zoo me- nigh duysent, ende waer hy wil, daer zal ick wonen". Bovendien was toen het leven hier duur en in Engeland niet. Een vluch teling schreef: Daer is 't zeer goede coop levens". Dit was mee een van de redenen waarom niet alleen Pro testanten daarheen gingen verhuizen. Het aantal dat uit deze landen alleen in Londen huisde, werd geschat op 4-50000, terwijl toen heel de bevol king van die stad ongeveer 100.000 zielen bedroeg. Ook andere steden van Z.O. Engeland hebben in deze ja ren veel vreemdelingen geherbergd. De Protestantse vluchtelingen on der hen, hebben van het begin af aan getracht zelfstandige Gemeenten te vormen. Dit gelukte niet of slechts gedeeltelyk, daar er altijd een band bleef met de Engelse staatskerk, waarin men zich niet thuis voelde. Na veel onderhandelingen werd op 24 Juli 1550 het charter getekend, waar bij aan de Gemeente der Nederduit- sers werd toegestaan een Gemeente te vormen, zoals zij dit zelf wilden. Men kreeg zelfs meer dan waarom men gevraagd had. Het prachtig ge- caligrafeerde stuk, waarin zowel de burgerlijke als de kerkelyke overhe den werden gewaarschuwd deze Ge meente niet te belemmeren en waarin In gezelschap van haar vader zal prinses Irene zich naar Londen begf- ven om daar de eerste steen te leggen voor een nieuwe kerk van de Ne derlandse Hervormde Gemeente te Londen. Deze plechtigheid zal a.s. Zon dag geschieden. Op deze foto ziet U werklieden bezig inet de voorbereidingen voor de eeratc steenlegging. Het Wereldgebeuren Het congres van de Oostduitse communistische partij, dat op 't ogen blik in Berlijn wordt gehouden, wekt herinneringen aan Hitiers hoogtijda gen: dezelfde massa-regie, dezelfde mi nutenlange spreekkoren, dezelfde leu zen tegen het oorlogszuchtige Westen. Alleen de décors zijn veranderd. De onfeilbare Führer is niet meer Hitier maar Stalin, het hakenkruis is ver vangen door hamer en sikkel. De bejaarde en goedmoedige Wil helm Pieck, de „vader van de commu nisten" heeft bij de opening een rede gehouden, die vanwege de agressieve toon in het buitenland sterk de aan dacht heeft getrokken. Wat Pieck over de Sowjet-zóne zeide bevatte weinig nieuws. Het kwam neer op de gebruikelijke tiraden tegen Titoïsten in de gelederen en bureaucraten in de regeringsbureaux en op lofzangen be stemd voor Moskou. Dat Oostduitsland hoe langer hoe meer een volksdemocratie wordt vol gens Oosteuropees model en hoe lan ger hoe steviger wordt ingekapseld in het Russische blok is algemeen be kend. Degenen die zich in dat opzicht nog illusies maakten en meenden, dat althans in Duitsland ook niet-commu- nistische partijen enig bestaanrecht hadden, zijn bedrogen uitgekomen. Voor de komende verkiezingen zullen de nog bestaande partijen onder dwang verenigd zijn in het „nationale front, zodat succes van meer dan 90 verzekerd is. Van meer belang is hetgeen Pieck zich veroorloofd te zeggen wat betreft Westduitsland. De communisten daar. althans de „slapsten" onder hen kre gen allereerst een veeg uit de pan. om dat de propaganda tegen de Westelijke mogendheden niet het gewenste resul taat had opgeleverd. Een veeg, die van Piecks standpunt uit verdiend was. want het communisme heeft in West- Duitsland tot dusver weinig vat kun nen krijgen op de bevolking. Ook ech ter de heethoofden in de partij kre gen een berisping te verduren. Zij wer den gewaarschuwd, dat de tijd voor een openlijke opstand nog niet geko men was. De Westduitse communisten, minus de „slappen en de heethoofden" tenslotte kregen het advies een dusda nige actie te voeren, dat in Westduits land steeds meer onrust ontstaat. Voor zover nodig zullen de bezet tingsautoriteiten Piecks rede ongetwij feld terdege bestuderen. Al zyn wellicht veel van zijn woor den weinig anders dan machtsvertoon, de plannen van de Kominform aan gaande Duitsland hebben er scherper trekken door verkregen. Als een van de voornaamste punten op het pro gram van de S.E.D. staat de eenheid van Duitsland. Dat ongedeelde Duits land, waarvan in de propagande zo veelvuldig wordt gemaakt, komt in de practijk neer op een geheel com munistisch Duitsland. Als eerste stap op weg naar dit doel wordt be schouwd een sterke vyfde colonne in Westduitsland, die het de bezetters zo lastig mogelijk maakt. Het hoeft geen betoog, dat het er de Britten en Amerikanen alles aan gelegen is Westduitsland binnen de Westelijke invloedsfeer te houden. Voorlopig is er geen gevaar te duch ten van de communistische partij, die juist de laatste maanden ernstig ver zwakt is door zuiveringen en interne twisten. De kwestie van -de krijgsge vangenen in de Sowjet-Unie heeft bo vendien een golf van anti-Russische gezindheid over het land doen gaan, waarvan de Westerse propaganda natuurlyk gebruik heeft gemaakt. De omstandigheden veranderen echter voortdurend en derhalve is de kans, dat de stemming in de toe komst zal omslaan niet denkbeeldig. Daarom is het zaak voor de bezetters steeds paraat te zijn en voorbereid op een nieuw offensief. Niet alleen Ber lijn, maar geheel Westduitsland ligt in de frontlinie van de „koude oor log". tevens de schenking van het kerkge bouw der Augustyner monniken werd bevestigd, wordt nog steeds in de ar chieven van de Ned. Hervormde Ge meente te Londen als een kostbaar stuk bewaard. Deze Gemeente is van het begin af aan tweetalig geweest, Waals en Ne derduits, zoals de Ned. Herv. Kerk tot op heden tweetalig gebleven is. De Walen vormen immers nog steeds een deel van deze kerk. In 1550 had zij 4 predikanten, waarvan twee Wa len. Boven deze stond als „superinten dent" de man, die meer dan iemand anders zyn stempel gedrukt heeft op de Herv. Kerk Johannes Lèsco. VRIJHEID De motleven waarom deze kerk en deze, voor die tyd merkwaardige vrij heid werd gegeven, waren drieërlei. In de eerste plaats speelde medelij den met hen die uit him land ge vlucht waren, een rol. In de tweede plaats wilde de koning alle secte we ren. Het Ned. volkskarakter heeft al tijd een sectarische trek gehad. De derde reden is echter de merkwaar digste. De Engelse kerk was onder Hendrik VIII wel los van Rome ge komen, maar innerlnk was ze geble ven zoals vroeger. Nu wilde de zoon van Hendrik Euard VI, die zyn vader in 1547 opvolgde, een dieper gaande hervorming van deze kerk. Het was zijn bedoeling dat de Gemeente van dê Nederduitsers een model voor de 1 Engelse Kerk zou zijn. Onder leiding van Lasco is deze Gemeente inderdaad een model ge worden, wel niet zo zeer voor de En gelse Kerk, maar veel meer voor die van ons land. In latere jaren is haar karakter na tuurlijk veranderd. Toen was ze als vluchtelingen-Gemeente ook niet meer nodig. Wanneer Prinses Irene de eerste steen legt voor het nieuwe kerkge bouw en wanneer de Ned. Herv. Ge meente te Londen haar gedenkdagen viert en wanneer wy in Nederland met haar meeleven, doen wy dit om dat wy denken aan hetgeen God in de benarde tyd van het midden der 16e eeuw ons gegeven heeft in die mannen en vrouwen, die als Abraham zyn uitgetrokken, niet wetende waar zy komen zouden; die altyd weer kracht ontvingen uit hetgeen zy om Christus wil geleden hebben en die bezield waren van de gedachte dat „de reyne en suyvere religie moet worden bereid",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3