'yPiugü&n^\ COMMISSIONNAIR LICHTTE CLIENT VOOR 1 1000.- OP RESA-HILVERSUM VEERE'S GROTE SLUIS KRIJGT EEN NIEUW PAKJE AANGEMETEN FEESTELIJKE INTOCHT VAN OVEZANDE'S BURGEMEESTER Rijwielpad Walcheren. ZWEEDSE ATHLETEN TE VLISSINGEN AANGEKOMEN Bijzondere concerten te Veere. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 JULI 1950 RECHTBANK MIDDELBURG Zonderlinge transactie bij verkoop van huis te Zoutelande Eis: één jaar met aftrek. Eén jaar met aftrek werd Vrijdag morgen voor dc Middelburgse Arron dissementsrechtbank geëist tegen de eonimisKionimir L. D. uit Souburg, die terecht stond onder beschuldiging by een verkopingstransactie de koper N. van der Einde met valse verkla ringen duizend gulden te hebben af getroggeld, welk geld hij in eigen zak stak. Getuige Van der Linde verklaarde voor de rechtbank, dat hij in Zoute lande een hotel-pensionbedrijf wilde beginnen. Hy kwam in contact met D., die bereid was bemiddeling te ver lenen bij de aankoop van een huis, dat eigendom was van dr. Vaandrager Jr. te Domburg. De koopprijs bedroeg 33.000, maar Van der L. kon de aankoop, ook nadat een eerste hypo theek van 22.000 was afgesloten, niet financieren. De verkoper wilde ccn tweede hypotheek van 8000 ver lenen, zodat Van der L. 3000 moest neerleggen. D. belde hem echter op met de mededeling, dat 1000 méér moest worden betaald, maar dat Van der L. daarover nimmer met dr. V. mocht spreken, omdat deze er niets over wilde horen. Een kwitantie zou hij er ook niet voor ontvangen. In de stationswachtkamer te Mid delburg kwam de transactie tot stand: Van der L. betaalde 4000 aan D., die echter later bij hem kwam met de mededeling, dat hy nog 412.00 provisie wilde hebben. Dat weigerde de koper, die naderhand via de dokter ontdekte, dat hy bedrogen was en dat deze van de extra duizend gulden niets wist. Een restitutie van het teveel betaalde heeft het slacht offer, niet ontvangen. De president, mr. Th. Porthcine, herinnerde verdachte er aan, dat h\j ook nog gepoogd heeft van dr. Vaan drager provisie te ontvangen, doch dat deze hem terecht de deur had gewezen, daar hij de bemiddeling van niet had ingeroepen. Gok memo reerde mr. Portheine een verklaring van D. voor de rechter-commissaris, namelijk, dat de duizend gulden onder de tafel waren betaald en dat hy dit geld in zyn zak had gestoken. HIJ WILDE ZICH DEKKEN. De verdachte verklaarde, dat .hij Van der Linde buitengewoon heeft geholpen en dat deze wist, dat hy zonder betaling van de 1000 nooit op Walcheren zou komen. D. gaf toe, dat zyn handelwijze niet in de haak was geweest, maar, zo zeide hij, „ik heb van de nood een deugd gemaakt, want ik was er lang niet zeker van, dat Van der L. aan zyn verplichtingen ten opzichte van mij kon voldoen en ik wilde mfl dekken". De officier van justitie, mr. G. J. B. v. d. DuBsen, noemde het optreden van D. hoogst geraffineerd en zeer bedénkelijk. Zelfs, wanneer hij rech ten kon doen geldén op de som van 1000 (hetgeen de officier niet ge loofde), was het niet geoorloofd deze door oplichting in het bezit te krij gen. Hij achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg een gevangenis straf van één jaar met aftrek, daar hij een gevoelige straf gerechtvaar digd achtte. De verdediger, mr. F. W. Adriaan- se, noemde het optreden van zijn cliënt niet geraffineerd, doch plomp verloren. Wat hij deed valt zeker niet goed te px-aten, maar men moet de Advertentie zaak ook bekjjkeh uit de gezichtshoek van de verdachte, die aan zijn trek ken wilde komen. De raadsman acht te een straf van 1 jaar veel te zwaai en vroeg clementie. Uitspraak 28 Juli. ZWIJNTJESJAGERS. In dezelfde zitting moesten zich drie „zwijntjesjagers" verantwoor den. Nauwelijks twee maanden uit de gevangenis ontslagen, had .de los werkman J. S. uit Arnemuiden van de fietsenhandelaar Dc V. aldaar een nieuw herenrijwiel in huurkoop ont vangen. De verdachte zou 15 per week afbetalen. Dezelfde avond reed hij met zijn karretje naar Middel burg, maakte kennis met enige meis jes en wilde met hen naar de bio scoop. Na ook nog twee pakjes siga retten en een ijsje te hebben ge kocht, waren de centen van de Don Juan op. Hij bood het rijwiel te koop aan voor 100, maar kon liet pas na enige moeite voor 75 van deliand doen. Weinige uren later werd hy gearresteerd, omdat de nieuwe eige naar het zaakje niet erg vertrouwde. S., die geen vreemde is in de gevan- geliis, békende en boorde 1 jaar cn 6 maanden tegen zich eisen, inclusief voorarrest. De verdediger, mr. F. W. Adriaanse, dremg el' op aan een psychiatrisch rapport in te winnen. B. K,, ook al een los werkman, Geslaagd dank zij... (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus: Handelscorrespondentie F.D.E.SP.) Eng., Frans, Spaans, Italiaans. NK>. M.O. WISKUNDE M O. K' en K» maai' uit Vlissingen afkomstig, cn ook pas kortgeleden uit het „schuur tje" ontslagen, zag op 8 Juni j.l.. toen hij in zyn vaderstad een café -verliet, een rijwiel staan. Hjj reed er op naar huis, haalde er de dynamo van af en verkocht deze aan ztfn zwager voor 6.50. De dochter van de caféhouder had échter .gezien, dat K. op de fiets stapte en lichtte de politic in. Dc eis luidde 1 jaar en 3 maanden met aftrek. Nummer drie was de chauffeur A. G. uit Vlissingen. Dit heerschap had op 7 Mei j.l. een herenfiets, die voor een café stond, meegenomen. Het rijwiel stond wel op slot, maar dat was voor G. geen bezwaar. Een sur veillerende agent zag hem sjouwen en vroeg G„ waarom hy' op deze wij ze zijn fiets vervoerde. De chauffeur antwoordde, dat hy zijn sleuteltje had verloren, maar de agent rook lont en noteerde G.'S naam en adres. Toen een uur later aangifte van de vermissing werd gedaan, werd hij dan ook van zijn bed gelicht. De of ficier van justitie eiste 1 jaar ge vangenisstraf, Waarvan 8 maanaen voorwaardelijk, mot een proeftijd van twee jaar en' de bijzondere voorwaar de, dat zich onder toezicht stelt van de R.K. Reclasserlngsverenlging.. Honderddertig arbeiders pakken flink aan om het omvangrijke werk begin 1951 gereed te hebben. Het is Juli cn dat betekent voor Veere, dat de spreekwoordelijke rust van het stedeke is afgegleden als een zwaar winters kleed. Drommen toeristen vullen de smalie straten, de bedienden in de Campvrorse Toren' komen handen te kort, dc prcntbricfkaartcnsfandaards in de kleine win keltjes tollen voortdurend in het rond cn de frêle zang van het carillon is gemengd met talloze luide stemmen, vele daarvan onvervalst Vlaams. Maar nergens heerst zo'n opgewekte bedrijvigheid, nergens wordt zó ge zwoegd als bij de grote sluis, die een nieuw pakje krygt aangemeten. Restauratie oude Middelburgse kerk. (Vervolg van pag. 1) VELE GEBREKEN. De ondereinden der spanten zijn in vroeger tijd wegens slechte staat in gekort en op klossen geplaatst, waar door een geringere samenhang met de trekbalken is oiitstaan. De einden van deze trekbalken en van de sleu telstukken zijn gedeeltelijk vermolmd^ evenals de muurplaten. Als gevolg daarvan treedt een zijwaartse uit buiging op van het metselwerk onder de goot, waarin ook hoog nodig moet worden voorzien. Het muurwerk is oók aan de Zuidoos telijke zijde van het gebouw en aan de westgevel slecht, terwijl zowel de Noord- als de Zuidwand verzwakt zyn ter hoogte van de gaanderijen door het uithakken van een gedeelte der muren om zitbaftken te kunnen plaatsen. Het torentje verkeert ook al in miserabele staat; het is gedeel telijk met zink bekleed en met een weinig solide verankering bevestigd aan de afdekplaten van de topgevel, welke eveneens herstel behoeven. Ten slotte kan worden opgemerkt, dat één van de steunberen aan de Zuide lijke gevel ontbreekt. De architect is van oordeel, dat het houtwerk van kapbenen en trekbalken van lasein- den kunnen worden voorzién. De kosten van dit herstelwerk, dat geruime tyd in beslag zal nemen, worden geraamd op rond 44.000. Het Rijk heeft in beginsel 'n subsidie toegezegd en de kerkeraad reeds vryheid gegeven met de restauratie te laten beginnen. Dit college acht 't echter beter daarmee te wachten, totdat meer bekend is over de finan ciering, met name de grootte der subsidies van Ryk, Provincie en even tueel gemeente. Of cr wel ooit iets zal komen van dc plannen der gemeente Middelburg, zoals vervat In het herbouwplan van de stad, om de aan alle kanten Inge bouwde kerk vrjj te leggen, is de grote vraag. Zolang er nog zo'n grote woningnood heerst, zal daar wel geen sprake van zyn. Eerste resultaten van de grote bedrijvigheid. Onverstoorbaar laten enkele I _lgi- sche jachtbezitters zich bruin branden op het .dek van hun vóór de kleine schutssluis gemeerde ranke bootjes, tèrwijl in en om de grote sluis ettelijke arbeiders in het zweet hun6 aanschijns in de weer zijn. nijvere werkbijen, die voor de in de zon bradend© darren geen oog hebben. Hét is er een leven als een oordeel; een betonmolen draait eentonig knarsend rond en nu en dan klinken explosies, die de grond, waar boven de hete lucht danst, doen schud den. Een logge heistelling dreunt palen in de bodem, een grijper vult keer op keer de onverzadigbare muil met mod der. er wordt getimmerd en gemeten, de branders van de lassers toveren mi ni atuur-zonneties te voorschijn en on der water zijn de duikers in actie. Maar ook in de gloeiend warme keten van Rijkswaterstaat en van de aanne mersfirma D. Verstoep vindt men geen lauweren, waarop gerust kan worden; er zijn alleen maar harde stoelen en nuchtere tafels en veel onbegrijpelijk- ingewikkelde werktekeningen en nog meer problemen en kwesties, die om een koel brein vragen. Ja, er wordt aangepakt, daar in Vee- re, er. wordt gewerkt in de ware Wa terstaatsgeest: energiek, secuur en wei nig ambtelijk. De resultaten blijven niet uit. Reeds is men gereed gekomen met het dichten van de verbinding tussen de grote en de kleine schutkolk; door het aanbrengen van een schei dingswand is deze ongewenste commu nicatie opgeheven. Dat was eigenlijk het eerste stadium van het werk. Maar ook de doorbraak door de sluisvloer, die nodig was om de bouwkuip te kun nen plaatsen, is klaar. Deze bouwkuip wordt gevormd, door stalen damwah- den van 23 meter lengte en moet tij delijk worden aangebracht om de voor naamste arbeid, de vernieuwing van de sluisvloer, mogelijk te maken. De Oostzijde van deze kuip is bijna ge reed én aan de Westzijde kan nu wor den begonnen. Het sloopwerk, dat bo ven water kon worden vericht, is be ëindigd (de bestaande Oostelijke muur. die door oorlogsomstandigheden zwaar beschadigd werd, moest worden ge sloopt tot 2.50 min). STEMPELRAAM. Een eindje achter de sluizen is een ploegje werklieden op de wal bezig een stalen skelet van resuachtige afmetin gen te construeren. Veel vorm is-er, nog niet aail te ontdekken, maar hèt is de bedoeling van al die grove, vele me ters lange stalen palen een „stempel- raam". zoals het in een vakterm heet, te. vervaardigen. Het wordt een hoogte punt van de werkzaamheden, wanneer straks me^ verwacht half Augustus. deze stalen kolos, die 400 ton zal we gen, omzichtig op platte schuilen de: schutkolk wordt ingevaren. Het water in. de kolk zal wordenweggepompt, waarna het stempelr-aam. dank zij de druk "van buiten, tusSen" de stalèh damwanden zal zijn géklemd. Men brengt het aan om te voorkomen, dat de waterdruk van buiten de damwan den zal molesteren, wanneer het water uit de kolk is verwijderd. Is het raara op de bestemde plaats, dan kan full-speed begonnen worden met het slopen van de oude sluisvloer. Pas daarna kunnen de opbouwwerk- zaamheden aanvangen; er zal een nieuwe 2 nieter dikke betonnen vloer worden gelegd, die zal rusten op 332 betonnen palen, welke reeds in Ticl zijn gemaakt en die ongeveer acht me ter lang zijn. Tévens wordt een nieu we Oostelijke wand gemaakt. De explosies, die momenteel herhaal delijk de slenterende vreemdelingen in Veere verschrikt doen opkijken, wor den veroorzaakt door het onderwater lot ontploffing brengen van springstof De heer Th. Andriessen hartelijk begroet. Een lange stoet van prachtige praalwagens, ruiters, versierde fietsen, muziek en fleurige turnsters trok Vrijdagnamiddag door de feestelijk met vlaggen en grote erepoorten versierde straten van Ovezande, om aan de grens van de gemeente bij 's-Heerenhoek. de nieuwe burgemeester, de heer Th. Andriessen met zijn echtgenote en dochtertje een hartelijk welkom toe te roepen. Na een zanghuldc voor het gemeentehuis vond in de raadszaal de in stallatie plaats. Dc belangstelling was zo groot er waren o.a. drie autobussen uit Vlissingen met gemeentepersoneel en vertegenwoordigers van Kath. organisaties dat het gemeentehuis by lange na niet alle personen kon bevatten. Aan de grens van de gemeente werd burgemeester Andriessen na mens dc bevolking welkom geheten door de voorzitter van het ontvangst comité, dc heer J. Bakker, waarna diens dochtertje aan mevr. Andries sen bloemen aanbood. „Ovezande reikt u de hand", aldus de heer Bak ker, „aanvaardt deze". Voorts sprak hij de hoop uit. dat Ovezande onder' dé nieuwe leiding een stil en gerust leven mag leiden en hij beval de rechten en belangen van alle inwo ners. bij burgemeester Andriessen aan. De nieuwe burgemeester bracht dank voor de hartelijke verwelko ming en zeide te zullen trachten be halve burgemeester ook burgervader te zijn voor iedereen. Na een driewerf hoera op Ove zande en een „lang leve de burge meester" ging het hierna in optocht naar het gemeentehuis, waar de schoolkinderen, onder leiding van de heer Huige, het Zeeuwse volkslied en een tweetal welkomstliederen zon gen. Op vriendelijke wijze bracht de burgemeester de kinderen dank voor deze zanghulde en terwijl de stoet afmarcheerde naar het terrein voor de volksspelen, verzamelden de ge nodigden zich in de raadszaal voor de installatie. om doorbraken te maken in de be staande muren voor de wanden van de bouwkuip. MODERNISERING SLUISDEUREN. Inmiddels worden door de Kon. Mij. ,,Dè Schelde" te Vlissingen de twee cb- en de twee vloeddeuren van de grote sluis, die een doorvaartwijdte bezitten van 20 meter, opgeknapt én gemoderniseerd. Dat laatste werk be staat uit het aanbrengen van nieuwe schuiven in het midden van de deu- refw-De oude schuiven zaten aan de'zij kant, waardoor het water naast de deu ren de schutkolk binnenstroomde en dat geldt als zeer ouderwets. De aannemersfirma Verstoep heeft in Veere thans ongeveer 130 man aan de slag, waarbij maar liefst acht dui kers en een 35-tal arbeiders, die het stempelraam - in elkaar knutselen als handelt het orru een jongens-meccanor doos. Er wordt in twee ploegen ge werkt; de eerste verschijnt om 4 uur 's morgens, öe tweede neemt om 1 uur de arbeid over en gaat om 10 mil 's avonds huiswaarts. Al het werkvolk is uit de streek aangetrokken; er zijn lieden bij uit Middelburg cn Arnemui den en voorts Veerenaren en Westkap- pelaars. De man, die de dagelükse leiding heeft over het werk, vertelde ons, dat men er Jn het eerste kwartaal van 1951 mee hoOpt klaar te komen. Hü voegde er schieiyic aan toe: „Niet mijn naam in de krant zetten, hoor. Als je het tóch wilt doen, dan van alle honderd dertig mensen hier. Wij wassen dit varkentje tezamen!" Zoals wij al schreven: er wordt daar in Veere ge arbeid in de ware Waterstaatsgeest, die schone herinneringen oproept aan de dichting van de Walchcrse dijken DE INSTALLATIE. Nadat de wnd. secretaris het be noemingsbesluit had voorgelezen, sprak de wnd. burgemeester, wethou der J. Oostdijk, de mstallatierede uit. Hij dankte God, dat men nog leeft in een land waar een burgemeesters benoeming door een Koningin mag geschieden. Na raad en gemeente- personeel dank te hebben gezegd voor de steun, welke h.em tijdens het aarnemen van het burgemeesters ambt werd gegeven, richtte hij zich tot burgemeester en mevrouw An driessen. Hij hoopte, dat de nieuw benoemde vele jaren Ovezande zal mogen besturen tot heil van de ge meente. Tijdens de periode van mr. Elkhtiizen is veel verbeterd, o.a. aan de wegen, doch één probleem is ge bleven de woningvoorziening. Hy beval dit punt in de aandacht van de burgemeester aan. Nadat spr. de ambtsketen had over gedragen, nam de nieuw geïnstalleer de burgemeester het woord. Na eer biedig dank te hebben gebracht aan H.M. de Koningin, de minister van binnenlandse zaken met zijn advi seurs en de' Commissaris der Koningin, verklaarde hij dit. ambt met enthousiasme te aanvaarden.. Na hulde te hebben gebracht aan zyn voorganger en de raad voor de ver betering van de wegen e.d.. verklaar de hy tezamen met de raad door een zuinig en doeltreffend beleid te wil len trachten een gezonde financiële basis voor de gemeente te scheppen. Aan het woningprobleem hoopt hij volle aandacht te schenken. Verder zal wellicht het Uitbreidingsplan be zien moeten worden en de brandweer geperfectionneerd dienen te worden. Met alle krachten zal spr. zich aan de zaken der gemeente, geven.en ook aan datgene, wat de geestelijke ont wikkeling der gémeente ten goede komt. Een beroep doend op de wet- huodors en raad, zegde hij toe, zich by een meerderheid steeds te zullen neerleggen, omdat "men democratisch denken en handelen nloet, Spr. dankte de wnd. burgemeester, wethouder Oöstdfik en de wnd. se cretaris, de heer K. de Jonge en hoopte ook op een goede samenwer king met gem. personeel, met de rijkspolitie, de collega's uit naburige gemeenten, B. en W. van Vlissingen enz. Namens de raadsleden sprak de beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen inuggebeten- FLACON 50 cn 90 ct heer W. Remijn enkele woorden van gelukwens, terwijl de' heer de Jonge namens het gemeente-personeel een welkom toeriep. VELE GELUKWENSEN. Na de officiële raadsvergadering voerden nog verschillende, sprekers het woord. Zijn voorganger, burgemeester mr. A. J. M. Eikhuizen, opende de rij en wees hierby op de grootse taak, wel ke hem hier in Ovezande is wegge- legd. De heer L. P. van Oorschot, wet houder van Vlissingen, die met zijn collega, wethouder Poppc, aanwezig was, bracht de gelukwensen van het gemeentebestuur over, terwijl hij de heer Andriessen tevens prees als een buitengewoon goed ambtenaar, die het vertrouwen van allen, ook van gndere denkgroeperingen, genoot. Voorts richtte spr. enkele woorden tot de heer en mevrouw Andriessen sr., die hun zoon een mooie levens les hebben meegegeven. Vervolgens spraken nog burge meester C. F. A. M. van Horsigh van 's Heerenhoek namens de Ver. v. burgemeesters en secretarissen in. Zuid- en Noord-Beveland en de aan wezige collega's uit de omgéving, pastoor Van de Ven alp voorzitter van het kerk- en schoolbestuur, ds. Das namens de Ned. Herv. gemeente en het Chr. schoolbestuur, de heer A. van Loenhoud als voorzitter van het Burg. Armbestuur en de heer F. Schets namens het comité Kath. Vlissingen, die in een gloedvol be toog de persoon van burgemeester Andriessen schetste en hem betitelde als één der besten uit de Vlissingse kring. De vader van de burgemeester sloot de rij van sprekers met een hartelijk dankwoord. In de gymnastiekzaal van de -school werden daarop enige verver singen aangeboden, terwyl gelegen heid bestond nader met burgemees ter en mevr. Andriessen kennis te maken. De vereniging 'Rijwielpad Walcheren zal binnenkort een aanvang maken met dé heraanleg en het herstel van het rijwielpad tussen Vlissingen en Zoutelande, Nu moét dat rijwielpad aansluiten op het door de gemeente Vlissingen aangelegde rijwielpad in het nieuwe recreatiegebied. Dit laatste pad echter is meer landinwaarts ge legd, omdat het dan beter past in het plan Nollebos. Ook 't pad van de rijwielpadvereniging zal nu gedeeltelijk verlegd moeten worden en B. en W. hebben daarom aan de raad medegedeeld, dat het bil lijk is wanneer,deze verleggingskosten ad f 1900 voor rekening van dé ge meente Vlissingen komen. Het college wil voorts een bednig van 9000.uitkeren om 'tussen Bis- hoek en Groot Vglkeoisse het pad van de rijwielpadvercniging te laten ver leggen, opdat het verder van de water- winplaats Biggeke'rke zal lopen. SCHELPENZUIGER GEZONKEN. Donderdag is de schélpenzuiger „Uiver" tijdens het zuigen bij de z.g. slipperpla'at in de Oosterschelde ge zonken. Persoonlijke ongelukken d&- den zich niet voor. Burgemeester Kolff sprak hen toe. „Vlissingen heeft reeds vaak contact gehad met België en Frankrijk en wij zyn dan ook bijzonder verheugd dat nu contaot Is opgenomen met Uw land, met Zweden. Ik hoop dat liet van blijvende aard zal zyn", al dus. de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, tjjdcns de officiële ontvangst van de veertig Zweedse athleten gisteravond in het gemeen tehuis. Het was ongeveer kwart voor zes toen een met Zweedse vlaggetjes versierde autobus de boulevard te Vlissingen opreed en bij het Strand.- hotel stopte. De lange reis Enschedé Vlissingen was volbracht! De veer tig Zweedse athleten, die deze lange reis maakten, werden hierna in het Strandhotel door de gastvrouwe, de sportvereniging „De Zeeuwen" ont-' vangen. Nadat een verversing was gebruikt, wérden de gasten toege sproken door de voorzitter van de vereniging, de heer A. Roose. - Hy wees er op dat hèt woningprobleém in Vlissingen nog steeds niet is op gelost, doch dat door de welwillende medewerking van de Maatschappij „De Schelde een onderdak voor de bezoekers was gevonden in het woonschip van deze maatschappij. Voorts feliciteerde spr. de Zweed se sportvereniging „Tjaloe" uit Norrköping met haar 25-jarig be staan. Ter gelegenheid hiervan maakt deze vereniging immers een reis door Nederland. De heer Roose sprak de hoop uit, dat z(j met een aangename indruk van Vlissingen en van. de vereniging „De Zeeuwen" naar huis zouden terug kéren. Vervolgens sprak de heer Df v, d. Mark. die als toik optrad, de-, Zwe den toe: „Svenslta Sportvanner. Det ar oss ett stort noje att balsa Er valkomna i narvaro av pressen och n&gra inbjudna", zo ving hij aan, en hij vertaalde daarna de réde van de heer Roose. IN DE RAADSZAAL. Nadat de Zweden in het woonschip zich wet hadden opgeknapt, wera de maaltijd gebruikt. Hierna wandel de het gezelschap naar hèt stadhuis, waar zij door het gemeentebestuur officieel werden ontvangen. In de raadszaal was behalve het college van B. en W. ook de Zweed se consul, de heer J. C. Boonstra, aanwezig. De burgemeester sprak de Zweden in het Engels toe. Hij memoreerde onder meer de honger-winter, toen de Zweden zo'n groot aandeel hadden in de hulpverlening. Hiervoor bracht hy hun nog eens hartelijk dank. Voorts memoreerde de burgemees ter de nieuwe opdracht, wélke de Maatschappij „De Schelde" enige tyd geleden heeft ontvangen van de Zweedse regering, voor de bouw van een groot mailschip. De kiellegging kan helaas niet worden bijgewoond, maar dat zal geen beletsel zijn *om reeds ontstane banden, door dit be zoek wat dichter aan te halen, aldus spreker. Hy dacht hierbij aan hèt contact dat de Vlissingse sportwereld al heeft met België en Frankryk en toonde zich daarom zeer verheugd dat nu ook contact gelegd kon wor den met Zweden, „u bént hier ge komen om met Vlissingse sportvrien den de sport te beoefenen. Ik hoop dat de vereniging, die de sterkste is, de overwinning zal behalen", aldus besloot burgemeester Kolff zijn wel komstwoord, Vervolgens werd thee aangeboden en bleef men nog enige ogenblikken byceh. Druk gesticulerend en geba rend trachtte men elkaar te begry- pen, hetgeen vaak wonderwel geluk te! Na afloop van de ontvangst werd Vlissingen nader bezien. Vandaag om negen uur wordt het programma voortgezet met. een rondgang over de Schelde-terreinen, waarna 's mid dags sportwedstryden zullen worden gehouden. Ds. F. J. v. d. Poel t Tc Andyk, waar hy hulpprediker was. is Donderdag-middag; plotseling overleden ds. F. J. v. d. Poel. die op 26 Juni J.949 afscheid nam als predi kant te Zierikzee in verband met z\jn emeritaatsaanvrage. Geboren 14 April 1883 te Oplieusden, bezocht hij het gymnasium te Zetten, om later zijn studie te voltooien aan de Lcidse Universiteit. Hij begon zijn loopbaan als rechtzin. nig predikant de 6de Juni 1909 te Nyenhaske. doch nam in Februari 1914 een beroep aan als vrijzinnig predi- kant. naar Enkhuizen, welke stand plaats hij in Juli 1920 verwisselde met Tiel. Daar doceerde hij ook aan het gymnasium Hebreeuws. In 1928 nam hij een beroep aan naar Den Helder, stond daar van Juli 1928 tot Juni 1941 en was vice-president van het classicaal bestuur. Ds. v. d. Poel maakte dus het bombardement van Den Helder mee. Ternauwernood is hij toen aan de dood onlanapt. Zijn zenuwgestel, en ook dat van mevrouw Van der Poel, werd daarbij zeer ge schokt. Door evacuatie en uittocht was zijn gemeente her- en derwaarts ver spreid, terwijl hij zelf buiten zijn woonplaats vertoefde. Dit was eon van de redenen, waarom hjj in Juni 1941 een beroep naar Zierikzee aannam. Ook uit Zierikzee moest hy evacueren, Dit was dus voor de tweede maal dat hij zijn woning moest ontruimen, alsof dit niet genoeg was, maakte hij de beschieting van Tiel mede. waar heen hij zich begeven had. De oorlogs jaren zijn dus voor ds. v. d. Poel wel zeer bewogen geweest. Kruitdamp boven het Kloetingse viaduct. Vrydag werd de avondstilte %>ver Kloetmge verstoord door het zware gedreun van ontploffende granaten onder het spoorwegviaduct, Tichtgra- naten vlogen door de lucht als was het een vuurwerk, zware rookgordij nen deden het viaduct schuil gaan. terwijl gecamoufleerde soldaten met karabijn en stengun een stormaanval óp de brug ondernamen en met een rubberboot .de waterbarrière namen. En, aan weerszijden van de brug stond jong en oud dit schouwspel gade te slaan, want het was geluk kig!) slechts een .oefening van de ■Nationale Reservé, Verband Goes. Nadat de aanvallers volgens „de regelen der kunst" het viaduct had den genomen, de laatste vijandelijke nesten werden opgeruimd en de kruitdamp nog nauwelijks was opge trokken, arriveerde de transportko- lonne en helpsters, van het Goese Ro de Kruis op het „gevechtsterrein" om de gewonden te behandelen. Over dc aiwateiïngslêiding werd ook een kabelbaan aangelegd, Waai'mee enkele gewonden na verbonden te zyn, naai' de ambulahcewagen werden overgebracht. Twee andere auto's zorgden vóór hét verdere transport naar het noodhospitaal in de garage van „Tivol i" te Goes. De Kloetingse brandweer, die vei ligheidshalve was uitgerukt, behoef de als enige dienst by deze oefening niet handelend op te treden. Maar dat was ook niet in het oefenpro gramma opgenomen! Daarom kan gezegd worden, dat alles „volgens plan" is verlopen. Stal Nees op bezoek. Op 25 Juli a.s. zuilen te Veere enke- le bijzondere concerten worden gege ven. waarmee deze historische stad zijn naam op kunstgebied hoog wil houden. Staf Nees, de bekende stadsbeiaar- dier en directeur van de beiaardschool te Mechelen. zal naar Veere komen om op het fraaie carillon te concerteren. Hij vangt des middags te drie uur aan met een concert, waarvóór het volgen de prbgram is vastgesteld: I. impromptu: 2; Mars cn beiaard- lied Uit de ..Rubenscantatc" (Peter 3e- noxt)3. Oude Nederlandse liederen: Merck toch hoe sterek; b. Te Kiel- drecht; c. De Minnebode; d. Het looze vissertje; e. Van dc zilvervloot; 4. Rondo in oude vorm, voor beiaard. (Staf Nees)5. a. Sarie Mareijs; b. Variaties voor beiaard over het lied „Hoe rij die boere" (Staf Nees)6. a. O Sole Mio (E. Di Capua) b. Auld lang Syne (Schots lied); 7. Ja gerskoor uit „De Vrijschutters" (C. M. Weber); 8. Pizzicati uit ..Sylvia" (L. Délibes)9. a. Wij willen Holland hou- en (A. Spoel); b. Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief (G. Antheunis). Des avonds te 7 uur zal hij weer de toren bestijgen en dan het volgende program uitvoeren: .1. Koekkoek preludium, voor beiaard. (Math. v. d. Ghein)2. a, Ik zag Ceci lia komen (oud lied); b. Willen wij 't haesken jagèn (oud lied)3. Turksche mars (W. A. Mozart)4. Largo (G. F. Handel); 5. Menuet (I. Boccherini)- 6. a. Standchen (F. Schubert)b. Land of hope and Glory (E. Elgar); 7. Inter mezzo. voor beiaard (Jef van Hoof)8. a. Vlaanderen bovenal (Fl. Van Duy- se)b. Mijne moedertaal (L. F. Brandts-Buis)9. Postludium, voor beiaard (Jef Denyn. Om dit muziekfeest te besluiten zal er des avonds te half acht in" het Schotse Huis te Veere door het ka- mermuziek-ensemble Pro Arte onder auspiciën van de directie der „Camp- veerse Toren" een concert woYden ge geven. waarvoor het volgende program werd gekozen. I. Kwartet op 77 No. 1. (Joseph Hay- an); a. Allegro Moderato; b. Adagio; c. Menuetto-Prestod. Finale-Virvaca; II. Serenade „Eine kleine Nachtmusik" (Wolfgang Amadeus Mozart)a. Alle gro; b. Romanze; c. Menuetto; d. Ron do. III. a, Andante (Carl von Ditters- dorf)b. Serenade (Joseph Hayan)c. Menuet Célébre (L. Boccherini); IV. 2 Fragmenten uit het Kwartet op 29 (Ro- samunde) Frans .Schubert; a. Allegro Ma non troppe; b. Andante; V. Andan- te-Cantabilè (Peter I. Tschaikowsky) Gezien de toenemende belangstelling, waarin de beiaardconcerten te Veere zich mogen verheugen, is het wel ze ker. dat Dinsdag 25 Juli vele muziek liefhebbers zich naar Vecrc zullen spoeden in dc eerste plaats om Staf Nees te beluisteren als hij over het oude stadje de klanken van dc schone beiaard laat tinkelen cn daarnaast om het kamermuziekensemble te beluiste ren. De ikoolzaadoogst valt tegen Naar wij in het Zeeuwsch Land bouwblad lezen valt de koolzaadoogst tegen, zools kort geleden ook reeds was aangekondigd. In Oost-Zeeuwsch Vlaanderen komen alleen de beste gronden boven een gemiddelde van 400 tot 500 kg. per gemet en dat is maar de helft van een normale oogst. Ook'in West Zeeuwsch Vlaandoren is het kool zaad uitgesproken slecht. Op Walche ren varieert de opbrengst van 300 tot 800 kg. per gemet, dus flink beneden de verwachting. Op Zuid-Beveland is men bij lange na niet de slechtste als men 750 kg. van een gemet dorst. GESLAAGD. Geslaagd aan de M.T.S. te Dordrecht voor het diploma werktuigbouwkundi ge de heer M. H. Westrate te Waarde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2