SIBAJAK VERLIET ROTTERDAM MET DUIZEND EMIGRANTEN Majoor G. H. van Helden bevorderd tot overste. J Nieuwe zweminrichting te Souburg. Oesterbroedval is hoopgevend. SMEDEN UIT ALLE DELEN VAN ONS LAND IN MIDDELBURG ORGANISATIE VAN BENELUX- RONDE GEEN PEULESCHIL SLUIS KRIJGT EEN NIEUW GEMEENTEHUIS kunst. De koolzaad aardvlo in de Sioepolder. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 20 JULI 1950 Dirk Plug uit IJmulden, wil, als 't moet, haaien vangen. De „Sibajak" heeft gisteren de haven van Rotterdam verlaten om in Australië b\jna duizend Nederlanders aan land te zetten. De helft van de emigrerende Hollanders bestaat uit „grut", kinderen, die met vader en moeder naar het nieuwe vaderland trekken. Dirk Plug uit IJmuiden heeft zich ingescheept met veertien familieleden, waaronder begrepen het gezin van broer Jan, dat zeven personen telt. „Wy behoren tot een familie van 39 man, rnet 6 gezinshoofden", ver telde hg. „En we gaan geleideiyk allemaal, inclusief moeder, die nu zeven tig is". Dirk en Jan nemen niet alleen twee vrachtauto's mee, maar ook twee vissersboten. Deze zullen als deklading volgen. Albany is hun be- stemming. Daar gaan zy de sardynvissery beoefenen en als het nodig ls ook haaien vangen. Piet Maree, illustrator, cineast en schrijver van kinderboeken, is ook aan boord. Maar hy emigreert als landbouwer en wel naar Pinquin, een rotsdorp van 12.000 inwoners op Tasmanië. Hij zal zich daar voegen by een kleine Nederlandse kolonie. Of de heer Maree, die met vrouw en vier kinderen vertrekt, daar di rect een vast onderkomen zal vin den, betwijfelt hij. Daarom heeft hij twee Amerikaanse legertenten bij zich, die van vele gemakken voor zien zijn. Hij is voornemens een van de vele watervalletjes te gaan gebrui ken om de electrische installatie, die h\j bij zich heeft, te voeden. Dat er een groot verschil bestaat tussen de landverhuizers van vroeger en nu blijkt wel uit de bedragen, die als zogenaamd boordgeld, dus „voor een natje en een droogje" en wat ex tra beslommeringen tijdens de reis, vooruit zijn gestort. Zeker, er zijn ook mensen, die met zijn tweeën er Commandant Rijkspolitie» in Zeeland. De districtscommandant der rijkspo litie In het district Middelburg (om vattende de gehele provincie Zeeland), de majoor G. H. van Helden, ls met in gang van 1 Juni j.l. bevorderd tot dl. rigerend officier der rijkspolitie 2de klasse (luitenant-kolonel). Overste van Helden ving zijn politie loopbaan aan te Rotterdam in 1924. Hij was daar zowel werkzaam bij dé straatdienst. de recherche en de vreemdelingendienst als bij de rivier politie. Gedurende de oorlog werd overste van Helden werkzaam gesteld bij het dii-ectoraat-generaal van politie te Den Haag. In 1947 werd hij benoemd tot dis trictscommandant der rijkspolitie in Zeeland. Gedurende de jaren, dat over- ste van Heidon in Zeeland werkte is wel duidelijk gebleken, dat hij de Zeeuwen een goed .hart toedraagt en zich in hun midden volkomen thuis- voelt. Omgekeerd heeft het Zeeuwse publiek gelegenheid te over gehad om te constateren, dat het corps der rijks politie in Zeeland als een model-corps kan worden beschouwd. Bij de vele gelegenheden, waarbij de rijkspolitie naar buiten optrad, ver vulde zij steeds haar taak op onberis pelijke wijze. Van begin af aan heeft overste van Helden gestreefd naar de toepassing van de meest moderne middelen tot bestrijding van de misdaad en enkele malen heeft dat geleid tot snelle ophel dering van misdrijven. Met de bromfiets in Benelux-ronde. de "V Nu geleidelijk meer bijzonder heden bekend worden over de in September door de motorclub Scheldegouwen te organiseren eerste Benelux-ronde, ontvangt het bestuur steeds meer brieven van lieden, die daaraan willen meedoen of er nadere inlichtin gen over wensen. Dezer dagen vond de secreta ris in zijn brievenbus een epis tel van een „bromfietsenclub" in )en Haag. gevormd door perso neelsleden van een bekende ra diofirma, die allen rijden op rij wielen met een hulpmotor, waarvan de capaciteit 40 km. per uur bedraagt. Zij wensen ook aan de ronde deel te nemen, maar vinden het voorgeschreven gemiddelde van 35 km. per uur wel wat té hoog. ..Met een ge middelde van 30 knappen wij het op!", schreven zij enthousiast. Het bestuur van Scheldegouwen heeft in principe besloten de bromfietsberijders hun kans te geven. Het zal de dames en he ren echter niet meevallen en in dien zij de finish in Middelburg halen, verdienen zij wel in de ^bloemetjes te worden gezet! Rijksgoedkeuring verkregen. De Souburgse zwemvereniging „Luc- tor et Emergo" heeft thans de zozeer begeerde Rijksgoedkeuring voor de herbouw van haar zweminrichting verkregen, zodat met de bouw begon nen kan worden. De nieuwe inrichting wordt 28.70 m. lang en 4.96 m. breed en bevat 24 kleedcabines. 2 douches, W.C.. berg plaats en garderobe, terwijl tevens nog plannen ontworpen zijn voor de aanleg van een bassin groot 25 x 6 m., tenein de een groter aantal leerlingen gelijk les te kunnen geven. De vereniging telt thans 560 leden terwijl aan 450 leerlingen van de ver schillende scholen uit Souburg en Rit- them les wordt gegeven. Het werk wordt uitgevoerd door D. Rui "n te O. en W. Souburg. maar 25 gulden voor uitgelegd heb ben. Maar de hoogste storting voor een gezin van zes personen bedraagt, toch het aardige sommetje van 750 gulden. Precies uitgerekend is gemid deld per pasfeagier, kinderen, zelfs babies inbegrepen, ruim veertig gul-, den gestort. En dat moet allemaal opgemaakt worden of anders, in ver band met de deviezenmoeiiykheden, wordt het teruggestort op een adres in Nederland. De „Sibajak" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, waarmee het duizendtal gisteren vertrok, zal in Australië drie havens aandoen, n.l. Fremantle, Melbourne en Sydney. Beduidende aanslag op pannen en schelpen. De tot dusver ontvangen berichten over de broedval van de oesters zijn over het algemeen gunstig. Volgens de laatste berichten van Dr. Korrin- ga, werden van 500 tot 600 stuks lar ven per 100 liter water waargeno men, waaronder zeer vele grote rijpe larven. Er werd dan ook in het laatst van de vorige week en begin deze week een flinke aanslag ver wacht. Het ongunstige weer, hier wordt bedoeld ae wind en regen, hebben tót dusver niet veel schade berokkend, omdat de watertempera tuur toch tamelijk hoog bleef- De schelpen zijn thans allen te water, en was er eerst vrees, dat er slechts weinig schelpen voorradig zouden zijn, achteraf blijkt dat deze vrees ongegrond is geweest, dank zij het feit, dat er uit Holland veel schelpen konden worden aangevoerd van de eendenfokkerijen. De pannen zijn thans ook bijna allen te water. Dege nen die het allervroegst zijn geweest met pannen leggen hebben reeds de eerste oestertjes op de pannen kun nen constateren, maar wagen zich nog niet aan een schatting. De oestertjes zijn dan ook r.og kleiner dan een speldeknop. en ze zijn uiteraard zeer moeilijk te tellen. Toch komen er ook berichten, dat er op de schelpen reeds een beduidende aan slag is waargenomen. Ook buitenlandse gasten In jaarvergadering van Bond van SmedenConstructie cn Machfnereparatiebedrijven. Vlerhonderdv-yftlg smeden uit alle delen van ons land, waarvan 150 hun vrouwen hadden meegenomen, waren gisteren byeen In Middelburg, waar de jaariykse algemene vergadering werd gehouden van de Bond van Smeden, Constructie- en Machinereparatiebedryven, Ook vandaag toeven zy nog In de Zeeuwse hoofdstad; hedenmorgen wordt het jaariyks congres van de B.S.C.M. gehouden, waarin de heer D. Swagerman, secre taris van de Kon. Ned. Middenstandsbond en lid van de Sociaal-Economi sche Raad,, een referaat houdt over de publieke bedrijfsorganisatie. He- (lerfftüddag wordt de byeenkomst besloten met een rondrit over Walche ren, Nadat de voorzitter van de ont vangende afdeling, de heer S. Htilc- brand, de congressisten een welkom in het Zeeuwse land had toegeroe Sen, sprak de bondsvoorzitter, do eer M. van der Voet uit Leiden, een openingsrede uit. Hij verwelkomde in het bizonder enkele buitenlandse gasten de president van de ZwiU serse Smedenbond, de heer Schibli, met echtgenote, de vertegenwoordi gers van de Belgische federatie van smedenbonden, de heren Bréart, Sa- cré en Lepas met hun dames en de heren Bescnius en Schmidt van de Luxemburgse organisatie alsmede de oud-directeur van het Ryksnijver- heidslaboratorium, de heer H. Gre- vers, drie assistenten van dit labo ratorium en de ere-voorzitter, de heer M. Ritsema. De jaarverslagen van de secreta ris, de heer W. van der Kraan en van de penningmeester, de heer Joh. Sanderma, werden, evenals de begro ting voor 1951, onveranderd goedge keurd. Besloten werd om de contri butie op voorstel van de afdeling Leerdam met 1 te verhogen ten bate van het algemeen hulpfonds, dat er. voor zorgt, dat de bedrijven van smeden, die buiten eigen schuld niet kunnen werken, blijven draaien. De algemene vergadering zal volgend jaar in Rotterdam wor den gehouden. De agenda vermeldde voorts de verkiezing van een nieuwe bonds voorzitter, maar aangezien de heer M. v. d. Voet zich herkiesbaar had gesteld, smeedden de smeden 't Ijzer, toen het warm was en lieten hem in deze functie. Tot hoofdbestuurs lid voor Gelderland werd in de plaats van de heer F. G. Remmelink uit Zutphen, de heer A. Besaris uit Apeldoorn gekozen. VESTIGINGSEISEN LASBEDRIJVEN. De B.S.C.M. bezit reeds in drie Srovlncie's eigen boekhoudbureaux, ie tevens organisatiebureaux zijn. Op voorstel van de afdeling Gronin gen werd besloten op den duur in iedere provincie een dergelijk boek houd- en organisatiebureau te stich ten. De afdeling TJ4recht bracht een bclangryic punt ter sprake. Zoals be kend nestaan er vestigingseisen voor de smidsbedrijven, maar deze wor den dikwijls onldoken door lasbedry- ven. Men besloot »r via de, daartoe geëigende lichamen bü de minister op aan te dringen, dat deze vesti gingseisen in de toekomst óók voor de lasbedryven zullen gelden. Nadat nog enkele voorstellen van meer interne aard waren behandeld en de buitenlandse gasten de verga derden hadden toegesproken, werd deze zeer druk bezochte huishoude lijke vergadering gesloten. Degenen, die vandaag al weer vroegtijdig moeten vertrekken, wa ren Tn de gelegenheid gistermorgen de rondrit over Walcheren te ma ken. De dames maakten gistermid dag een bustocht naar Zeeuwsch- Vlaandoren. Het werd een zeer geslaagde mid dag, doch er was één dissonant. Toen de dames te Sluis even ln een hotel restaurant wilden „neerstreken", kwam een ober haar kortaf vertel- Militaire plechtigheid te Middelburg. Hedenmiddag om 3.30 uur zullen 18* oud-leerlingen van de eerste C.O.A.K. (opleiding 1949 I) voor het front van de troep op het Molenwater te Middel, burg als reserve-officieren worden be ëdigd door de inspecteur der Militaire Administratie, kolonel W. J. Plpym. Het muziekkorps van de Genietroepen uit Utrecht zal aan deze plechtigheid zijn medewerking verlenen. Na de beëdiging défileert de troep voor de inspecteur M.A.. die zich daar toe zal opstellen voor het voormalig Militair Hospitaal. leri. dat zy maar weer moesten ver trekken, omdat men het te druk had. Geen reclame voor dit bedrUf, maar helaas evenmin een stimulans voor het toeristenbezoek aan Sluis! 's Avonds kwamen de dames, en heren weer tezamen aan het ge- meenschappeiyke diner in het Schut tershof, waar men nog geruime ty'd gezellig byeen bleef. In de grote zaal werd een ln opdracht van de vak groep Smederij gemaakte, gloed nieuwe film over het ontstaan en de ontwikkeling van het srnidsvak ver toond, waarna de toneelgroep „De Vlissir.gse Brug" uit Middelburg, het grappige blijspel in drie bedrgven „Tot wederdienst bereid", op de plan ken bracht. Na afloop was er mu ziek. Maar als de voortekenen niet bedriegen zal alles op rolletje s lopen. Wanneer op l September in Bergen op Zoom motorryders en auto mobilisten uit binnen- en buitenland hun voertuigen in beweging brengen om de eerste Beneluxronde te beginnen, zullen de organisatoren. Incasu de bestuursleden van de Zeeuwse motorclub „Scheldegouwen", wel een zucht van verlichting slaken. Dit grootse sportevenement kan niet al leen slagen, wanneer de wielen maar draaien; het moej op rolletjes lo pen en dat te bereiken is geen geringe taak. Met de voorbereidingen worden echter goede vorderingen gemaakt, dat bleek ons, toen wy gis teren een blik achter de schermen wierpen. Feestelijke finish in Middelburg. Deze eerste van naar men hoopt een lange reeks van Beneluxron- den is zeker geen ritje voor Zon dagsrijders, dat is wel duidelijk ge worden toen vorige week het par cours werd uitgezet. Van de deelne mers wordt een sportieve prestatie verwacht: zij moeten bijna 1050 km. afleggen, waarvan 400 a 500 km. door heuvelachtig terrein en 28*4 uur ryden, practisch zonder kans om even een uiltje te knappen! Vrijdagmiddag 1 September tussen half 5 en half 6 start ieder kwar tier één der vyf groepen, een start, welke wordt verricht door burge meester ir. H. Witte. Politie met mo tor en zyspan leidt de koene ryders tot buiten de stad en dan ligt de lange weg voor hen open. meester De Bruyne en het bestuurs lid de heer A. W. Levering, op wiens schouders een extra zware taak de leiding der organisatie van de ronde rust. BEKER VAN MIDDELBURG. De prijsuitreiking, Zondagmorgen in het Schuttershof, kan door uitste- digheid niet door de Commissaris der Koningin geschieden, maar de burgemeester van Middelburg was bereid diens plaats in te nemen. Het gemeentebestuur stelde een prachti ge zilveren wisselbeker beschikbaar voor de motorclub met het grootste aantal rijders, dat de tocht reglemen tair volbrengt. Daarnaast zijn er wisselbekers voor de Nederlandse, Belgische en Luxemburgse clubs, die aan dezelfde voorwaarde voldoen. Maar I Er zijn vier Belgische bekers voordat het zover is, hebben zy zich moeten melden aan het stavtsecre-1 tariaat en hotel .De Draak;' aan de Markt, waar zij .het polsbandje met I een loodje aankrijgen en waar de ".atlona,e de® Motoicyclistes, de stad motoren worden gecontróleerd (ra cemotoren zijn van deelname uitge goten). De voorzitter van „Schelde gouwen". de heer P. J. C. Castenmil- fer en vertegenwoordigers van de K.N.M.V. en de Belgische motorry- dersbond zullen een officiëel tintje geven aan de start. Via Rotterdam en Den Haag, waar het K.N.M.V.-secretariaat de rijders een consumptie offreert, gaat de tocht naar Amsterdam, waar de eer ste hoofdcontróle is en waar de heer Castenmiller „Scheldegouwen" weer representeert. Het contrólebureau ls gevestigd in Neêrland's oudste her- erg, „De Silveren Spieghel" aan het ruime. Kattegat. Verder gaat dan de rit: Amersfoort. Arnhem, in de nacht naar Maastricht en als 't weer dag is door de Ardennen naar de schone stad Luxemburg, waar in het Casino een hoofdcontrólepost is ingericht en waar weer een bekend bestuurs- gezicht (dat van dr. J. C. Arends uit Hans weert) wordt gezien. Van Luxemburg gaat het naar Di- nant, waar de contróle juist tegen over de Maasbrug plaats heeft dan via Namen en Waveren - naar Brussel. Hier kan men tegen een sterk gereduceerde prijs een warme lunch nuttigen en zich aan de laat ste hoofdcontróle onderwerpen. De heer G. J. Eland vertegenwoordigt daar „Scheldegouwen." DE CONTRöIiES. De controles bestaan uit twee ge deelten: één buiten (armbandjè, voer tuig), het andere binnen tijdopna me). De organisatoren ontvinger hiervoor de spontane medewerking van Nederlandse en Belgische mo torclubs. Bovendien zijn er drie vlie gende controles op de weg. Voor 't femak van de deelnemers wordt ln e grote steden van ons land de te volgen route duidelijk aangegeven; in België zorgen de plaatselyke mo torclubs ervoor, dat niet verkeerd gereden kan worden. Van de finish in Middelburg wordt iets bizonders gemaakt. De Dam, waar de rijders arriveren en opge wacht worden door een commissie van ontvangst (de heren Castenmil ler, jhr. rar. D. v. Doorn en W. N. v. Liere), wordt met vele lampjes, vetpotjes en vlaggen feestelijk ge maakt. „Excelsior' zal er conoerte- ren en later zal ook een luidspreker vrolgke klanken vrspreiden. Op het secretariaat in de graan- beurs zetelt de commissie van lo gies, die ervoor zorgt, dat alle deel nemers een hotelkamer hebben. Op Instigatie van de Commissaris der Koningin is toestemming ver kregen van de Mg. „Zeeland" om zo nodig ook van de „Mecklenburg" als logiesplaats gebruik te maken. Een ordonnancedienst zorgt voor, dat allen hun hotel en een stal lingsgelegenheid voor hun voertuig vinden. Mr. W. F. P. Kurtz zal, even als bg de start, als tolk fungeren. Er is voorts een verkeerscommissie ingesteld, waarin zitting hebben in specteur A. Polderman, opperwacht- Het kan later gemakkelijk worden verbouwd. Een stap voorwaarts. Volgende maand krggt Sluis zyn nieuw gemeentehuls. Weliswaar heeft het gemeentepersoneel de afgelopen na-oorlogse tgd allerprettigst ge werkt in het kleine en behooriyk ge legen internaat aan de St. Anna- straat, maar de beschikbare ruimte was beslist onvoldoende. Betrekkelijk kort na de bevrgding van Sluis zyn plannen ontworpen om zo spoedig mogelyk een goed inge richt administratiecentrum te kry- gen. Daar echter ook plannen beston den tot volledige restauratie van hqt oude stadhuis, beetond het gevaar dat de plannen elkaar zouden door kruisen. De raad besloot daarom over te gaan tot de bouw van een tgdeiyk gemeentehuls, dat dienst zou doen tot dat het oude raadhuis weer in zijn volle glorie in de Kapellestraat zou verryzen. Dit tydeiyk gemeentehuis kon niet rendabel zyn, als het gebouw weer verlaten moest worden en daarom werd de bouw zo opgezet, dat het stadhuis later gemakkelijk kan wor den verbouwd tot twee normale wo ningen. De gehele opzet van het nieuwe gemeentehuis past volkomen in het kader van het door stedebouw- kundige ir. Klokke, ontworpen stads plan en draagt een steentje bij tot verfraaiing van het Marktplein. Als hier straks de nieuwe brandweerka zerne met zgn aardige toren gereed gekomen is, dan heeft de Markt iets van zgn vroegere karakter terugge kregen. HET GEBOUW Een flinke ruime vestibule geeft toegang tot de verschillende afdelin gen. Er ls, boven zowel als beneden, ruimte voor raadszaal, burgemees terskamer, ontvanggelegenheid, kan toren. De grote zolder biedt voldoen de gelegenheid tot 't bergen van 'n archief. Ofschoon dit laatste voor het grootste deel door brand verloren ging, beschikt men toch nog over waardevolle en interessante stukken en rekeningen. Dit fraaie gebouw betekent niet alleen voor het gemeentepersoneel een uitkomst, het is niet alleen een belangrijke stap in de wederopbouw van Sluis, het is méér, het betekent voor Sluis een mijlpaal in de geschie denis na 1944. Namen en de motorclub Spa. Iedere deelnemer, die op tijd door de finish gaat en aan de voorwaar den voldoet, ontvangt een gratis lot voor een grote tombola, waarvoor zeer mooie prijzen beschikbaar zijn. Deze zgn echter alle geschonken door bedrgven buiten Zeeland; het Zeeuwse bedrijfsleven bleef helaas tot nu toe achter. „Scheldegouwen" hoopt echter, dat het alsnog bereid kan worden gevonden dit voor de provincie zo belangrijke sportevene ment te steunen. Zoals bekend krij gen allen, die de ronde uitryden, een plaquette. Over het aantal deelnemers valt thans nog niets te zeggen, daar de inschryvingstermyn nog niet is ge opend. Uit vele reacties Is echter al gebleken, dat de belangstelling van motorryders en automobilisten in ons land en over de grens voor deze „première" zeer groot Is. INSTALLATIE ERECOMITÉ BENELUX-RONDE. De installatie van het erecoipité voor de Benelux-ronde, die Maandag a.s. in Middelburg zou geschieden, is tot na der order uitgesteld. Bach-herdenking Lutherse kerk Middelburg. Men kan zich eigenlijk geen betere plaats voorstellen voor een Bach- herdenking dan een Lutherse kerk. Bach was immers Lutheraan en heeft voor deze kerk gearbeid. Daarom was het initiatief van de Kerkeraad der Evangelisch Lutherse Gemeente te Middelburg, om ter herdenking van Bach's sterfdag, een concert met werken van de Leipziger Cantor te organiseren, zeker toe te juichen. Dit concert werd Woensdagavond ge. geven met medewerking van mej. H. M. Caro, sopraan, de heer Th. C. Ferwerda. orgel en de heer John Jo hannes, viool. Na een korte inleiding van -ds. H. Johannes, gaf de heer Joh. H. Caro een beknopt overzicht over het leven van Bach en over diens mu ziek. De heer Caro betoogde hierbij, dat Bach-muziek en „vervelende" muziek door velen synoniem worden geacht en toonde voorts de onjuist heid van deze opvatting aan. Het was daarom jammer, dat het pro gramma zo weinig werken bevatte, waaruit men de opgewekte en vro lijke Bach kon leren kennen. Het me ditatieve- element in Bach's muziek als men het zo noemen mag overheerste deze avond wel sterk. Van de uitvoering zelf. trof ons het meest het Andante uit het viool-con cert in a klein en de sopraansolo ..Beschrankt ihr Weisen dieser Welt' Bij het eerste kon men genieten van de beheerste voordracht en de mooie toon van de heer Johannes, bij het tweede viel de gedragen zang van mejuffrouw Caro op. De twee lang zame delen uit de le en de 3e solo sonate voor viool, mochten echter niet die vertolking krijgen, welke men bg deze muziek kan verwachten. De zang van mej. Caro was ook bij de andere programmadelen te waar deren, alleen in de hoge tonen is haar stem wat hard. De heer Ferwerda zorgde bij de solisten voor een sobere en stijlvolle begeleiding. Hij begon het concert met een wat on-rhyth- misch gespeelde Pastorale en gaf als laatste nummer een koraalvoorspel over ,.In dulci Jubilo", dat echter door Bach zéér zeker niet in de vorm. waarop de organist het uit voerde. werd genoteerd. Ds. Johannes sprak een slotwoord, waarin hij de uitvoerenden dank zeg de voor hun medewerking. Vermelden wij tenslotte, dat het concert werd bijgewoond dóór de burgemeester van Middelburg, mr. N. Bolkestein en de gemeentesecretaris, de heer J. Ph. Koene. de K. VERLIES VAN ONDERWIJSBEVOEGDHEID. Ged. Staten hebben aan J. A. Ste- ketee, wonende te Sint Maartensdijk, voormalig onderwijzer aan de open bare lagere school aldaar, op grond van artikel 10. 2e lid der Lager On- derwyswet 1920, de bevoegdheid tot het geven van onderwijs ontnomen. Advertentie MELK EN PUUR blijven altijd geldig N.V. KWATTA BREDA Wordt collectief bestreden. Dinsdagavond kwamen de 25 pach ters van de nieuwe Sioepolder onder leiding van de door hen ingestelde commissie, in café van den Dries te Lewedorp bijeen. Besloten werd de koolzaadaardvlo in de Sioepolder collectief te gaan bestrij den onder leiding van de commissie en met technische bijstand van de Rijks- landbouwvoorllchtingsdienst. Zoals bekend is er aanvankelijk wel aan gedacht om dit per vliegtuig te doen geschieden. Door het verongeluk ken van de landbouwkundige-vlieger, de heer Hamming, kan dit niet door gaan. De bestrijding zal thans op de grond plaatsvinden. Mosselexport in volle gang. De mosselexport* naar België die Maandag jl. aanving bracht in de week van 10 tot 15 Juli voor enige kwekers de gebruikelijke drukte. Nog niet allen nemen evenwel aan de leve ring deel. In totaal werden vorige week 2650 ton mosselen verzonden, be stemd voor België. Afscheid legerpredikant voor Zeeland. Met ingang van 1 Augustus is naar het regiment Pioniers te Soesterberg overgeplaatst de legerpredikant ds. K. van de Braak. Ds. van de Braak was legerpredikant van het 3e Infanterie Depot te Bergen op Zoom, van de militairen te Middel burg en van de Kon. Marechaussee in Zeeland. Dinsdagavond zal ds. van de Braak in de Ev. Lutherse Kerk om half acht een speciale dienst houden, waarna ge legenheid bestaat persoonlijk afscheid te nemen van de predikant. Koolmonoxyde in bus met werklieden. VELEN VAN HEN WERDEN ONWEL. Toen een ploeg werklieden, die be zig is met het maken van de zink- stukken voor het waterschap Bruinis- se, Maandagochtend per autobus naar het werk reed, werd in de omgeving van Roosendaal en Steenbergen de een na de ander onwel. Zelfs geraak ten enige arbeiders bewsteloos. Nadat de chauffeur jiierop opmerk zaam was gemaakt en was gestopt, werd een onderzoek ingesteld. Het bleek dat er zich in de bus koolmo noxyde gassen hadden ontwikkeld. Met vereende krachten gelukte het de bedwelmde arbeiders buiten de bus te brengen, waar de meesten direct weer opknapten. Met twee arbeiddRs was men ech ter meer dan een Uur bezig om hen weer tot het bewustzijn te brengen. De werkzaamheden aan het zink- stuk werden dermate vertraagd, dat nu inplaats van Donderdag, Vrydag zal worden gezonken. De woningbouw in Zeeland. In het eerste kwartaal 1950 kwamen in Zeeland gereed 400 nieuwe wonin gen. Op 1 April 1950 waren nog in uit voering 1100 woningen. Op 1 Mei 1950 waren in Zeeland ge reed gekomen 128 duplexwoningen, terwijl nog 133 van deze woningen wa ren aanbesteed. In de „vrije sector" werd tot 27 Juni van dit jaar de bouw van 47 woningen in Zeeland goedgekeurd. Wat het herstel van de 750 verwoes te boerderijen in Zeeland betreft, was op 31 Mei het volgende bereikt: er wa ren 293 noodboerderijen en 602 nood stallen, 146 nieuwe of herbouwde boer derijen en 251 herbouwde gedeelten van boerderijen, aanbesteed en gegund wa ren werken, waardoor 171 boerderijen en 263 gedeelten van boerderijen ter besehikking zullen komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2