PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Truman vraagt het Congres meer manschappen en meer materiaal Wat het provinciaal apparaat in Zeeland kost 06 BILT Ook economische maatregelen noodzakelijk AMERIKAANSE DIVISIE IN 00ST-K0REA GELAND EEN URANIUMZUIL Felle brand op Noorse tanker. DREIGENDE HOUDING VAN DE BELGISCHE SOCIALISTEN Vergeleken bij andere provincies Prikkeling tot goedkope woningbouw. 193e Jaargang - No.169 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, PI. verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3,90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 20 Juli 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr. 58—60, teL 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29, teL 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. teL .2475 (b.g.g 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, teL 102; Terneuzen: Bro uwerijstr. 2; Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 „Er moet rekening gehouden worden met agressie in andere gebieden". President Truman heeft gisteren in een boodschap aan het Congi verzocht hem vergaande bevoegdheden te verlenen in verband met de str(j<l op Korea. Truman wil gemachtigd worden een bedrag van voorlopig tien milliard te besteden voor nieuwe militaire maatregelen. Tot deze maatregelen be hoort het oproepen van een aantal dienstplichtingen boven het wettig vastgestelde maximum. De president meent, dat vergroting van het aan tal manschappen en de voorraad materiaal niet alleen noodzakelijk is om de toestand in Korea het hoofd te bieden, maar ook om de met de Ver. Staten verbonden landen te helpen by versterken van hun militaire krach.t sen in Korea gegeven. „De aanval op de republiek Korea", zo zeide Truman, „maakt het boven alle twijfel duide lijk, dat de internationale communisti sche beweging voorbereid is om onaf hankelijke landen te veroveren. Wij moeten daarom de mogelijkheid van gewapende agressie in andere gebie den onder de ogen' zien". „In het binnenland moet het gebruik van de economische hulpbronnen in aanzienlijke mate worden gewijzigd om te verzekeren, dat aan de behoef ten voor de verdediging wordt voldaan zonder dat dit inflatie en de daaruit voortvloeiende ontberingen voor elk gezin meebrengt". De strijdkrachten van de V.S. zijn thans bij de" wet beperkt tot 2.005.882 man, nl. leger 837.000 man, marine 666.882 man en luchtmacht 502.000. Volgens de laatste berichten zijn thans onder de wapenen: leger 593.000, ma rine 451.000 en luchtmacht 407.000. Truman heeft de minister van De fensie gemachtigd zoveel afdelingen von de nationale garde en eenheden en individuele leden van de reserve in ac tieve dienst te xoepen als nodig wordt geacht. Hij zei, dat hij .dezer dagen ge specificeerde verzoeken om toewijzin gen tot een totaalbedrag van aar schat ting tien milliard dollar aan het con gres zal doen toekomen. Behalve nieuwe militaire maatregelen stelt Truman ook gedeeltelijke mo bilisatie van het thuisfront voor. Er zal thans geen prijsbeheersing of rant soenering worden ingevoerd. De pre sident zei evenwel, dat hij niet zou aarzelen tot invoering over te gaan als sterke prijsstijgingen deze maatregelen noodzakelijk zouden maken. Later, zei hij, zou er een verzoek tot belasting verhoging worden gedaan. Truman heeft zijn program neerge. legd ln een boodschap van 5.500 woor den aan het congres en daarbij een uitgebreid verslag van de gebeurtenis- Kabinetten van Djakarta en Djokja bijeen. Gistermorgen zijn de kabinetten van de R.I.S. en van de Republiek Indone sia (Djokja) te Djakarta in een geza menlijke vergadering bijeengekomen om te trachten tot overeenstemming te komen over een voorlopige constitutie voor de te vormen eenheidsstaat. De minister-president van de R.I., dr. A. Halim, die reeds enige dagen ge leden te Djakarta aankwam, deelde mede, dat hij succesvolle informele be sprekingen over de hangende geschil punten had gevoerd. Naar hij ver. %vachtte, zouden in de bijeenkomst alle vraagstukken worden opgelost. Slagers wensen opschorting omzetbelasting op vlees. De slagersbonden hebben, bij de minister-president en de minister van Financiën aangedrongen op- opschor ting van de omzetbelasting op vlees en vleeswaren per 1 Juli 1950 en bij de ministers van Landbouw en van Economische Zaken op bespoediging van het bedrijfseconomisch onder zoek in de slagerij, „daar het resul taat van dit onderzoek op ontstellen de wijze het Nederlandse volk zal be wijzen hoe groot de verliezen van het Nederlandse slagersbedrijf zijn." Piano zonder muziek. Een vriend van de Engelse pianiste Eileen Joyce, heeft een middel gevonden om de vingers van de beroemde pianiste te oefenen, terwijl zij per vliegtuig reist. Eileen Joyce is namelijk gewend voor belangrijke con certen, vier uur per dag te spe len, tot de dag van het concert aangebroken is. Maar in een vliegtuig gaat dat moeilijk om dat vliegtuigen nu eenmaal geen zware piano's aan boord hebben. Toch zal Eileen Joyce, die per K.L.M. naar Zuid-Afri- ka reist, haar vingeroefeningen niet hoeven te rmssen. Wat die vriend van haar gemaakt heeft is een klein koffertje en in dat koffertje zit een toetsenbord. Klank komt er niet uit als zij de toetsen aanslaat, maar dat is maar bijzaak. Hoofdzaak is, dat de toetsen precies dezelfde weerstand bieden alsof zij in verbinding staan met werke lijke snaren. Eileen is er (let terlijk en figuurlijk) mee in de wolken Voortaan zware straffen voor hamsteraars. OOK VOOR DE LEVERANCIERS. De 62-jarige Zandvoorter P. S., die onlangs werd gearresteerd wegens overtreding van de hamsterwet. hoorde gisteren aoor de Haarlemse" politie rechter de volgende straf tegen zich eisen: 500 boete, subsidiair 5 maan den hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen, plus een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De officier van Justitie, mr. J. Wiar- da, deelde mede, dat voortaan zware straffen zullen worden geëist tegen volgende overtreders van de wet. Ook de leveranciers zullen streng worden gestraft. Ook in Hongarije wordt gehamsterd. In Boedapest zijn een huisvrouw e» haar zoon tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van hamstex-en. Acht andere personen zijn gearresteerd onder wie een slager, die 5000 eieren en 400 kg. ham had geham sterd. De politie verklaarde, dat de schuldigen teveel naar de uitzendingen van de Stem van Amerika geluisterd hebben. De Kominformn bijeen in Praag Volgens Reuter is Togliatti. de leider van de.Italiaanse communisten, giste ren naar Praag vertrokken. Aangeno men wordt, dat binnenkort in de Tsje chische hoofdstad een belangrijke ver gadering van de Kominfoi-m gehouden zal worden. Acheson wijst Nehroe's voorstel af. Volgens Reuters oorlogscorrespondent heeft het Noordkoreaanse leger gisteren bij liet aanbreken vau de dag op vele punten een offensief inge* zet langs de gehelè frontlijn. Volgens berichten uit Tokio zijn er twee nieuwe divisies van het Ame rikaanse leger op Korea in de strijd geworpen. Een der divisies is Dins dag geland op de Oostkust van Korea in de kleine haven Poliang, onge veer 96 km. ten Noorden van Poesang. De ampliibie-landing werd uitge voerd met schepen van de zevende Amerikaanse vloot, onder dekking van Amerikaanse en Britse vliegtuigen. De generaal, die het bevel voerde over de landingsmacht, deelde een cor respondent van Reuter mede, dat de operatie ten doel had te verhinderen, dat de haven door Noordkoreanen be zet zou worden. Ongeveer 5000 man Amerikaanse troepen namen aan de landing deel. Zij brachten artillerie en een half do zijn lichte tanks aan land en trokken snel landinwaarts. „Alles verliep als een uurwei'k", al- düs een radioverslaggever, „de troepen gingen aan land alsof zij gingen pick nicken. De zee was glad als zijde". De Amerikaanse troepen in het ge bied van Taedjon wisten gisteren hun stellingen te behouden niettegenstaan de stei'ke Noordkoreaanse druk. Vol gens het Amerikaanse ministerie van Defensie zijn 45 Noordkoreaanse vlieg tuigen vernietigd of beschadigd tijdens aanvallen in Noord- en Zuid-Korea. Volgens het Noordkoreaanse commu niqué zijn vijf Amerikaanse toestellen neergeschoten. ACHESON—NEHROE. In Washington zijn gisteren de nota's gepubliceerd, die zijn gewisseld tussen minister Acheson en premier Pandit Bom ontploft bij koninklijk slot te Laeken. Dinsdagavond om half twaalf is een bom ontploft nabij de omraste ring van het pai'k van het koninklijk 8lot te Laeken. De bom was geplaatst tussen de kerk van Laeken en de hoofdingang van het park. De ontploffing sloeg een gat van enkele vierkante meters in de tuinmuur, doch verdere onge lukken werden niet veroorzaakt. Vreedzaam atoomproject van Nederland. Op het laboratorium van de K.E.M. A. (Keur Electrische Materialen Arn hem) is men thans bezig met de uit werking van plannen voor de bouw van een uraniumzuil. Daarmede wil men door atoomsplitsing de vrijkomen de warmte benutten voor chemische warmtedoeleinden. Dit werd verklaard door prof. ir. H. Gelissen. directeur van de P L.E.M. (Provinciale Limburgse Electriciteits- Maatschappij). op een bijeenkomst te Maastricht. h De Nederlandse electrische industrie en een aantal bedrijven in den lande hebben zich voor deze proefnemingen geïnteresseerd en daarvoor de nodige fondsen toegezegd. Levenslang voor moord te Capelle a. d. IJssel. Tegen de 29-jarige los werkman C. van L. uit Capelle a. d. IJssel, die op 12 October van het voiig jaar zijn vrouw door wurging van het leven beroofde en door de Rotterdamse j rechtbank tot levenslang is veroor deeld, heeft de procureui'-generaal bij het Haagse Gerechtshof gisteren tot bevestiging van het vonnis gere- quireerd. De proc.-generaal achtte bewezen, dat requirant, die gedesil- lusionneerd was in zijn huwelijk, na ryp beraad en met overleg zijn daad heeft gepleegd en dus een moord be ging. Nehroe van India. Hieruit blijkt, dat beide staatslieden het niet eens zijn kunnen worden, Nehroe stelt voor, dat communistisch China tot de Veilig heidsraad zal worden toegelaten, waar na getracht kan worden de Koreaanse kwestie vreedzaam op te lossen. Acheson is van mening, dat toela ting van communistisch China een af zonderlijk vraagstuk vormt, waarbij men niet gedicteerd kan worden door „onwettige agressie". Schiedamse brandweer streed drie uur tegen het vuur. Aan boord van de Noorse tanker „Storanger", die bij Wilton-Fevenoord in reparatie ligt, is gistermiddag een felle brand uitgebroken. Drie uur is de Schiedamse brandweer in de weer ge weest vóór het vuur geblust was. De brandhaard was in de boeg van het schip en zeer moeilijk te bereiken. Vermoedelijk door wegspattende von ken is een tank onder de voorplecht in brand geraakt. Een hoeveelheid verf, poetskatoen en dekkleden, die op de tank lag. geraakte door de'hitte even eens in brand. De hevige rookontwik keling en de geweldige hitte maakten het de Schiedamse brandweer onmo gelijk om de vuurhaard van dichtbij te benaderen. Tenslotte heeft men het vuur geblust door water in de tank te pompen. Van twee sleepboten af wer den waterstralen gericht op de romp. die door de enorme hitte reeds aan het bladderen was gegaan. Drees ontstak vrijheidsvlam van ex-politieke gevangenen. Minister-president dr. W. Drees heeft gistermiddag, voor het gebouw van de Haagse Dierentuin, de vrij heidsvlam ontstoken, die daar gedu rende drie dagen ter gelegenheid van het vrijheidslustrumcongres 1950 van de Ned. Ver. van Ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd, zal bran den. Onverzoenlijk verzet tegen koning Leopold aange kondigd. De voorzitter van de Belgische socialistische party. Mare Buset, heeft gisteren in het parlement namens zyn party een onverzoenlyke houding jegens Leopold aangekondigd na diens terugkeer. De socialisten (gullen alle politieke samenwerking met hem, nu en ln de toekomst, ver meden en dit verzet voortzetten tot de troonafstand. Zij zullen zich niet neerleggen bij wat Buset noemde een „partydlg besluit." De socialistische partij zal daags na de terugkeer van de koning een ver klaring verspreiden, waarin tot verzet wordt opgeroepen. Buset tartte de regering de route be kend te maken, waarlangs de koning door de feiten achterhaald was", zeide hij. Spaak meende, dat hij persoonlijk alles had gedaan om de koningskwestie in een geest van nationale eendracht op te lossen. Hij zeide, daarin gehin- zijn intocht zal houden. Op dreigende derd te zijn geworden door fanatieke- toon zeide hij, dat het niet verstandig zou zijn de koning voor de Kamers een troonrede te laten houden, „Leopold zou zich niet zonder een grote politie macht buiten kunnen wagen". Voor Buset had de vroegere minis ter-president Van Acker gezegd, dat de dreiging van een burgeroorlog boven België hangt. Wij zijn roekeloos bezig de monar chie te verspelen, riep hij uit en hij vroeg de regering en de katholieke partij te bedenken, dat morgen wel licht niet meer mogelijk zou zijn wat vandaag nog zou kunnen gebeuren. Oud-minister Spaak, die na Buset aan het woord kwam, gaf nognr een recapitulatie van de ontwikkeling der koningskwestie. '„Alle revoluties zijn geboren uit het koste wat kost handhaven van een rechtsorde, die In het Olympisch Stadion te Amsterdam werd door 't Nederlandse Rode Kruis eeii demonstratie gegeven met de splinternieuwe mobiele installa tie voor het drogen van bloedplasma. Deze installatie is enig ter wereld. Boven op de foto het exterieur, beneden het interieur. 12 Donors kunnen gelyktydig in de wagen plaats nemen voor het afstaan van bloed. lingen, waarvan er thans enkele op de regeringsbanken zitten. Bij het felle debat in de Kamers tus sen Spaak en minister-president Du- vieusart werd de rede van Duvieusart herhaaldelijk door tumult onderbro ken. De voorzitter van de Kamers ver klaarde de ingediende liberale motie, waarin op een compromis wordt aan gedrongen. niet ontvankelijk. Aange drongen werd op stemming over de ontvankelijkheid. De meerderheid be vestigde daarbij het standpunt van de voorzittel-. Donderdagmiddag zal de eindstem ming gehouden worden. De vraag of de provincie Zeeland een dure provincie is, dringt zich op, wanneer men de jongste statistiek bestudeert van de provinciale financiën in Nederland. Het cyfermateriaal werd bewerkt door 't Centr. Bur. voor de Statistiek, en het is nog al uiteenlopend, maar het is toch mogelyk gebleken een reeks vergelykingen te maken tussen de verschillende provinciën. Men heeft per hoofd van de bevolking uitgerekend, hoeveel bepaalde on derdelen van de provinciale bemoeienis kostten over 1949. In Zeeland werden de kosten van het algemeen beheer van de provin cie (bestuursorganen, personeel grif fie, enz., enz) over het jaar 1949 ge raamd op 1.28 per hoofd van de be volking. Daarmee stond Zeeland aan de top, want alle provincies hadden lagere kosten voor het algemeen be heer. Noord-Brabant bleef met 39 cent per hoofd van de bevolking het laagst en geheel Nederland bracht het niet verder dan 60 cent per hoofd van de bevolking. Uiteraard speelt bij deze betrekkelijke duurte van het algemeen beheer in Zeeland het klei ne bevolkingsaantal een grote rol. De provincie Drenthe, die ook een klein bevolkingsaantal heeft, kwam tot 1.per hoofd voor deze alge mene kosten. Van alle provincies raamde Zeeland het hoogst bedrag aan uitgaven voor waterstaat, verkeer rn vervoer, na melijk 4.79 per hoofd van de bevol king. Zuid-Holland staat in deze ru briek het laagst met 11 cent per hoofd van de bevolking. ZUINIGHEID Het goedkoopst werkt de provincie Zeeland op 't gebied van maatschap pelijke steun en voorzorg en sociale voorzieningen op het gebied van ar beid. Zij trok daai-voor in 1949 slechts 37 cent per hoofd van de bevolking uit (hoogste was Zuid-Holland met 1.10 per hoofd). Voor openbare orde en volksgezond heid wilde Zeeland in 1949 0.28 per hoofd besteden (gemiddelde voor alle provincies 0.25) en voor volksont wikkeling en erediensten 0.23 per hoofd (gemiddelde voor alle provin cies 0.19). Het door dekkingsmiddelen van al gemene aard te dekken bedrag bleek het hoogst te zijn in Zeeland. Daar moest niet minder dan 7.82 per hoofd van de bevolking gevonden worden uit deze middelen. Noord- Brabant was hiervoor het goedkoopst met 2.39 per hoofd van de bevol king. HEFFINGEN Wat de heffingen van de provincie Zeeland over 1949 betreft, verwachtte Zeeland totaal 2.84 per hoofd van de bevolking uit de geheven opcen ten (landelijk gemiddelde 2.50 en goedkoopste provincies Drenthe en Limburg met 1.44). Zeeland ont ving naar verhouding de grootste bij- dx-age van alle provincies uit het Provinciefonds, waarin het Rijk een deel van de opbrengst van een aantal rijksbelastingen stort. Deze provincie kreeg nameliijk voor 1949 5.11 per hoofd van de bevolking (landelijk gemiddelde 2.08 en laagste uitke ring 1.21 aan Zuid-Holland). SCHULD Dat Zeeland stevig in de schuld zit, blijkt uit deze statistiek, want per 1 Januari 1949 stond Zeeland met zijn schuld aan de top van alle provincies. Bij een landelijk gemiddelde van 29.09 per provinciale ingezetene en een laagste schuldenbedrag in Dx*en- the van 7.76 per hoofd van de be volking, steekt Zeeland met 66.66 per hoofd van de bevolking wel scherp af. Het totaal der vaste schulden van Zeeland bedroeg in 1949 17.7 mil- lioen (vorig jaar 14.6 millioen) en dat van de vlottende schulden 3.2 millioen (vorig jaar 0.9 mill.). De rente voor vaste en vlottende schul den tezamen werd op 598.000. geraamd voor 1949. Voor aflossingen op vaste schulden was in 1949 uitge trokken 1.3 xnillioen. De boek waarde der nog niet geheel afge schreven bezittingen met de nog niet geheel gedekte kapitaalsuitgaven, be liep 20.9 millioen. Ankle van Kooy niet naar Hollywood. Ankie van Kooy uit Rotterdam gaat niet naar Ameiïka. Bij nadere onderhandelingen op basis van het voorlopige filmcontract voor een tijd vak van zes maanden, gesloten tus sen mej. Anika (Ankie) van Kooy en Michael Howard, manager voor dc Independant Production Corporation, Branch of the United, Artists Film Corporation te Hollywood, is geble ken, dat persoonlijke motieven van de zijde van mej. van Kooy tenslotte toch een beletsel zijn gebleken voor het sluiten van een definitief con tract. De onderhandelingen zyn der halve, mede op uitdrukkelijk adviés van de raadsman van Ankie van Kooy, mr. F. Hartong te Rotterdam, afgebi'oken. 1 Augustus nieuwe bijdrage regeling. Door het Ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting zijn nieuwe regelen uitgevaardigd voor de verlen ging van jaarlijkse bijdragen aan wo ningbouwverenigingen en gemeenten. In het algemeen kan gezegd worden dat de nieuwe regeling een bezuiniging voor het Ry'k en een administratieve vereenvoudiging betekent. Zy houdt tevens een prikkel in tot goedkoper bouwen zonder aantasting van het woonpeil. In plaats van de oude, bevat de nieuwe regeling een tabel, waarvan voor de verschillende soorten van wo ningtypen het bedrag der bijdragen ge- makkelijk is af te lezen. Het bedrag der bijdragen varieert van f 170.voor een eengezinshuis voor ouden van dagen) tot f 350. (voor een étagewoning met 13 slaap plaatsen). Hierbij komt dan nog een toeslag in verband met extra kosten voor fundering en voor bouwrijp ma ken van de grond. De bijdragen zijn lager dan de bedragen, welke op grond van de regeling van 1948 werden ver leend. Ze zjjn evenwel aanzienlijk ho ger dan de z.g. verminderde bijdragen ingevolge de regeling van 1950, welke voor goedkope woixingbouw worden toegekend. De huurprijzen worden niet langer berekend naar de exploitatiekosten per Mei 1940. In de plaats daarvan treedt de bepaling, dat de huurprijs 30 meer zal bedragen dan hetgeen voor voor-oorlogse woningen wordt betaald. Voor onderhoud en algemene onkosten biyven dezelfde normen gelden als voorheen. Dit geldt ook voor de voor geschreven reservevorming. De regeling treedt per 1 Augustus ln werking. Voor complexen, waarvoor reeds een bijdrage overeenkomstig de regeling van 1948 was toegezegd en met welker bouw nog vóór 1 Septem ber begonnen wordt, zal de oude rege ling gelden. De regeling 1950 der ver minderde bijdragen blijft in andere vorm nog enige tijd gehandhaafd in verband met de afwikkeling van aan hangige bouwplannen. Militaire Willemsorde voor moedige vrouw. Mevrouw B. J. Fick-Gemmeke te Wassenaar is benoemd tot ridder der 4e klasse der militaire Willemsorde. Mevrouw Fick is de eerste vrouw na Prinses Wilhelmina wie de militaire Willemsorde wordt toegekend. Zij heeft van April 1944 tot begin 1945 als contact-agente en later als agente en verbindingsofficier van het Bureau Bijzondere Opdrachten in Londen, belangrijke diensten bewezen aan de geallieerde oorlogsvoering en de Nederlandse regering. In het bijzonder heeft zij in de tweede helft van October 1944 met groot levensgevaar zich per fiets van bezet gebied met zeer belangrijke- micro-fïlms, bestemd voor Londen, door de vijandelijke linies heen naar Brussel begeven bij welke tocht zij bij de brug by Heusden en vervol gens nabij Vugt onder zwaar gealli eerd en Duits vuur geraakte. Na van Brussel naar Engeland te zijn doorgezonden, is zij begin Maart met een geheime opdracht in bezet Nederland geparachuteerd. VOORSPEL K HOGERE TEMPERATUREN. Geldig tot hedenavond. In de ochtend aanvankelijk nog hiér en daar mist. Wisselende bewolking met de op meeste plaatsen flinke op klaringen. Overwegend droog weer met weinig wind en hogere tempera turen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1