ANDIJVIE i4 Abgwate die hmm doet NIEUWE VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL BENOEMD RUSSISCHE TIN-AANKOPEN VEROORZAKEN PRIJSSTIJGINGEN Hamsterwoede in de Verenigde Staten. ZWITSALETTEN Overeenkomsten, Unie en werkelijkheid. SLANKER... ACTIE VAN DE „INTER-ZEELAND HEEFT ENIG SUCCES OORLOGSBODEMS VERLATEN HEDEN VLISSINGEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 19 JULI 1950 Ook de rubberprijzen omhoog (Van onze correspondent). LONDEN. Juli. Metaalkringen hier r'tfn van oordeel, dat geheime Russische aankopen van tin door middel van tussenagenten «ie oorzaak zyn geweest van de sensationele prijsstyging van honderd pond sterling per ton 1000), van dit vitale oorlogsmetaal, die zich verleden week vcltrok. Vooraanstaande leden van de Lon- dense Metaalbeurs hebben hun ver- moedens kenbaar gemaakt aan het Britse Ministerie van Bevoorrading. Naar verluidt zou het ministerie on middellijk een telegram gezonden heb ben naar Singapore, het tincentrum van het Verre Oosten, waarin om bij zonderheden gevraagd wordt omtrent de aldaar gedane grote aankopen sinds het uitbreken van de oorlog in Korea. Op de Londense Metaalbeurs ver wacht men, dat het ministerie van Be voorrading nog deze week stappen zal ondernemen om elke verdere verkap te Russische aankoop van tin te ver hinderen. Dit zou gedaan kunnen wor den door de smelters te Malakka te verzoeken hun tin via de Londense tinmarkt in plaats van ter plaatse te verkopen. IN BOMBAY- Volgens Londense metaalhandelaren zouden de voornaamste voor Rusland optredende kopers een groep Brits-In diërs zijn, gevestigd in Bombay. Hoe wel de juiste hoeveelheid tin, die zij in de laatste veertien dagen hebben opge kocht niet bekend is, weet men in ieder geval, dat dit aanmerkelijk meel is dan voor India's eigen gebruik nodig is. Gewoonlijk bedraagt India's tinge- bruik niet meer dan 5000 ton per jaar. Stormloop op verlovingsringen. (Van onze correspondent) New York, Juli. De Amerikanen zijn door een ware hamsterwoede be vangen en slaan in enorme hoeveelhe den alles in wat in de afgelopen oorlog schaars was. Sommige huisvrouwen slaan voor een heel jaar suiker in, en New Yorkse wijnhandelaren zeggen, dat ze in de afgelopen twee dagen meer Schotse whisky verkocht hebben dan in de laatste twee maanden bij elkaar. De autohandelaars hebben zoveel be stellingen binnen gekregen, dat men nu twee maanden in plaats van een week op de aflevering van een nieuwe wagen moet wachten. De prijzen van tweedehands auto's zijn met tussen de 250 en 1400 gestegen. Fabrikanten van autobanden proberen 't publiek er tevergeefs van te overtuigen, dat hier geen tekort aan is en dat lang opge slagen banden op.de duur hun kwali teit verliezen. Maar de verkoop van autobanden is in de afgelopen week met 150 procent gestegen. Huishoudelijke goederen worden ook in abnormaal grote hoeveelheden ge kocht en nylons eveneens. En een van de grootste juweliers in New York verklaarde, dat hij in de afgelopen vijf jaar nog nooit zo'n stormloop van jon ge paren gezien had, die allemaal ver lovingsringen komen kopen! cyy[aak met 2 P1/ ME IV r Korte metten/ uebruia Zeeuwen worden onderzocht op t.b.c. vefvolg van vagina. I) De kosten moeten door de mensen zelf gedragen worden. Zq bedragen tenminste 1.10, maar ieder is na- tuurlyk vrij méér te geven. Men zal trachten met de gemeentebesturen 'n regeling te treffen voor de min- en onvermogenden. VEILIGHEIDSMAATREGEL Wanneer blijkt, dat men een afwij king heeft, ontvangt men een oproep om voor onderzoek op een consulta tiebureau te verschijnen. Daar ook alle twijfelgevallen worden opgeroe pen, wil dit niet zeggen, dat men werkeljjk ziek is: het betreft hier uitsluitend een veiligheidsmaatregel. Elders in ons land is reeds komen vast te staan, dat maar een zeer ge ring percentage van de opgeroepenen werkelijk aan t.b.c. leed en dat het aantal lijders per 1000 inwoners bijna twee bedraagt. Wel moet worden gerealiseerd, dat een röntgenfoto uitsluitend iets. zegt omtrent de gezondheidstoestand op 't ogenblik, dat zij gemaakt wordt. Worden geen ziekteverschijnselen ge vonden, dan wil dat nog niet zeggen, dat men, indien men drie maanden later onwel is, geen t.b.c. heeft, daar natuurlijk inmiddels besmetting kan zijn opgetreden. Het massa-onderzoelc in Zeeland be gint in September in Goes, waarna het eiland Tholen aan de beurt komt en zo vervolgens de gehele provincie. Men heeft berekend, dat dit onder zoek voorlopig éénmaal in de twee jaar kan plaats hebben. Vanzelfspre kend is er een voortdurende nauwe samenwerking met de consultatiebu- reaux. Als derde t.b.c.-arts naast de districtsartsen W. K. Schuling te Middelburg en J. M. van Daal te Goes is benoemd de heer Van Joost, die onlangs uit Indonesië repatrieerde. Plaatselijk zullen werkcommissies w orden gevormd ter regeling van de voorbereidende werkzaamheden voor liet bevolkingsonderzoek. Voor de sa menstelling van deze commissies zal in het bijzonder een beroep worden gedaan op de plaatselyke afdelingen van Rode Kruis, Groene-, Wit-Gele en Oranje-Groene Kruis en van de EH.B.O. maar gedurende de afgelopen twee we ken zijn er van Bombay uit tussen de 300 en 400 ton per dag in het Verre Oosten aangekocht. Een Londense tin-expert verklaarde: „Wij weten bijna zeker, dat de Russen achter deze grote tinaankopen zitten, want geen enkele normale handelaar zelfs een bona fide Brits-Indiër niet zou op dergelijke onzakelijke wijze te werk zijn gegaan als deze opkopers in het Verre Oosten. Zij hebben de prijs voor zichzelf naar boven gejaagd met 30 tot 50 pond sterling (f 300 a f 400) per dag. en nog steeds kopen ze maar raak. En er zijn geen Ameri kaanse of Londense handelaren op de markten van het Verre Oosten ge weest, want het is voor ons goedkopér om in Londen te kopen". OOK RUBBER STIJGT. Deze loodrechte prijsstijging is niet beperkt tot tin. dat sinds het begin van het Korea-conflict nu in totaal met 130 pond sterling per ton gestegen is. Ook de rubberprijs is sterk gestegen, met 7H penny per pond in de afgelopen twee weken, en staat nu op de hoogste notering van de laatste twintig jaar. Rusland heeft dit jaar ook veel rubber gekocht, openlijk zowel als „onder de toonbank". Zij hangt voor haar rubber- voorraden voornamelijk van het Verre Oosten af. ondanks haar eigen grote synthetische rubberindustrie. (Nadruk verboden) Neem gerust een paar keer per week andijvie, want U kunt ze 'zowel rauw als gestoofd eten. Dat brengt afwisseling in Uw maaltijden. Maak ook etns een heerlijke sla-schotel van an dj tit; dan gaan er geen kostbare vita minen tn voedingszouten verloren. Rauwe andijvie en aardappelen door elkaar met uitgebakken spek is voedzaam en een lekker nij, waarvan de hele familie zal smullen. Smokkelarij van gepelde garnalen naar België. De vissers van het Belgische plaatsje Kieldrecht, dat bij de Oostzeeuwsch- vlaamse grens ligt, hebben zich. naar uit Brussel wordt gemeld, bij de Bel gische autoriteiten beklaagd over con currentie van de smokkelaars. Er wor den. naar de vissers menen, grote hoe veelheden gepelde garnalen uit Neder land naar België gesmokkeld, waar dit gepelde product verkocht wordt tegen prijzen, welke voor de Belgische vis sers pijnlijk zijn. Tankmijn op Walcheren gevonden Bij graafwerkzaamheden met een dragline voor de herverkaveling van Walcheren nabij Boudewijnskerke. ontdekten arbeiders in de berm bij eon weg een tankmijn, die nog in tact bleek te zijn. De opruimingsdienst van het ministerie van Binnenlandse Za ken heeft- zich ov'er het gevaarlijke voorwerp ontfermd. 99 De heer C. A. Kamnieraad te Middelburg. Ir. C. A. L. Horstman uit Sas v. Gent eerste plaatsvervanger Overeenkomstig de onlangs door ons gepubliceerde voordracht van het bestuMfJfe'dft de vimister'vari Econo mische Zaken tot voorzitter 'van dé Kamer vanKoophandel en Fabrie ken voor Zeeland benoemd, de heer C. A. Kamnieraad te Middelburg en tot plaatsvervangende voorzitters resp. de heren ir. C. A. L. Horstmann te Sas van Gent, J. P. Maljers te Middelburg en K. van Everdingen te Vlissingente rekenen vanaf 'l Jan. 1950. De nieuwe voorzitter van de K. van K., de heer C. A. Kamnieraad te Mid delburg, werd geboren in Hazerswou- de (Z.H.), maar woont reeds langer dan een kwart eeuw in Zeeland. Hij is thans 48 jaar en trad al geruime tijd op als eerste plaatsvervangend voor zitter. De heer Kamnieraad, die een graanhandel bezit in Middelburg, heeft ondermeer zitting in het hoofd bestuur van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, is voorzit ter van de Algemene Nederlandse Molenaarsbond en van de Zeeuwse Molenaarsbond en is bestuurslid van het Station voor maalderij en bak kerij te Wagenlngen en van de vak groep Maalderij. Ir. C. A. L. Horstmann, die thans 41 jaar oud is, werd in Dordrecht ge boren. Hij was 21 jaar, toen hij de Technische Hogeschool cum laude geslaagd verliet. Aanvankelijk was hij reserve officier der Genie en daar na was hy tien jaar lang werkzaam by de Coöp. Kunstmestfabniek te Vlaai-dingen. Van 1942 af tot de be vrijding was hy verbonden aan een verffabriek te Maastricht: daarna nam hij vrijwillig dienst, bouwde eni ge bruggen, ruimde mynen in Lim- „Zo min mogelijk spreken over teksten van de R.T.C." In Nederlandse kringen in Indonesië wordt de overtuiging steeds sterker dat. wanneer men zich gaat beroepen op t-cschreven overeenkomsten, men steeds stuit op grote tegenstand en for malistische interpretaties zonder einde van de zijde der Indonesiërs. Met na me volgt op elke vorm van beschuldi ging van het niet-opvolgeii van de be- paiingén der R.T.C.-overeenkomst, steeds een tcgenbeschuldiging van de. zelfde aard van de zijde der R.I.S., waaruit de Nederlanders in Indonesië, zowel uit de kringen van het Neder landse Hoge Commissariaat als van de zijde van het particuliere zakenleven, de algemene conclusie trekken; dat met de teksten der Ronde-Tafelconferentie in handen, nooit enig resultaat kan worden bereikt, doch slechts nieuwe moeilijkheden worden geschapen. Hoe sterk in zakenkringen deze op vatting leeft, moge blijken uit een uit lating van een der directeuren van een der grootste Nederlandse firma's in In donesië. die zich onlangs tegenover de correspondent van het A.N.P. in Dja karta als volgt uitliet: „Het zakenleven moet zich zo ver mogclük distanciëren van de politiek der Nederlandse regering en van de Tweede Kamer in Nederland en zo min mogeiyk spreken, ook over de tek sten van de R.T.C. burg en werd vervolgens comman dant van een regiment pioniers onder bevel van Montgomery in Duitsland. Daar bouwde hy o.m. 4000 meter brug over de Ryn. Hierna werd ir. Horst mann benoemd tot commandant van het corps Genietroepen en Pioniers. Na het verlaten van de dienst werd hij eerst hoofdingenieur en later tech nisch directeur van de Spiegelglas- fabriek en de Superfosfaatfabriek te Sas van Gent. De heer J. P. Maljers, die herbe noemd werd als tweede plaatsvervan gend voorzitter, is zakenman te Mid delburg. Hq is voorzitter van de afde ling Middelburg der Stichting 1940 1945 en hoofdbestuurslid voor Zee land van deze Stichting, alsmede no tabel in de Ned. Hervormde Kerk- De heer K. van Everdingen, her benoemd als derde plaatsvervangend voorzitter, is directeur van het Bun kerstation Vlissingen der S.H.V. en voorts ondermeer vice-consul van Noorwegen. Was u maar dan (Iep hij u niet voorbij Het is vreseliik, dat die afschuwelijke dikte het u onmogelijk maakt volop van het leven te genieten. Wanhoop niet - een kuur met de vloeibare BonKora maakt n in enkele weken ponden lichter. DUBBELE WERKING De dubbele werking van BonKora - ten eerste het verhinderen van nieuwe vetvor- ming en ten tweede het geleidelijk oplossen van het reeds in de weefsels opgehoopte vet maakt een speciaal dieet en inspannende lichaamsbeweging overbodig. GEEN HONGERKUUR - GEEN GYM- NASTISCHE MARTELINGEN - GEEN GEVAARLIJKE BESTANDDELEN BonKora bestrijdt de werkelijke ooreaak van zwaarlijvigheid door een proces van dehydra- tie dal de schadelijke, giftig afvalstoffen uit het lichaam verjaagt. BonKora kerat geen gevaarlijke stoffen, geen thyreoïde tn geen klierextracten. 'Het is dus absoluut veilig en u zult spoedig bemerken dut u zich prettiger, jeugdiger en opgewekter geveelt naarmate uw hinderlijke dikte wegsmelt. Boi*Kor«a maakt u elanle flacon a 2.80 bij apothekers en drogisten. Handelsonderneming PHAC0S, Voorburg Z.H. Zwin-excursie van „Het Zeeuwse Landschap". De leden van de Stichting „Het Zeeuwse Landschap" zullen op 2'2 Juli a.s. een excursie maken naar het bij deze stichting in beheer zijn de belangrijke natuurreservaat „Het Zwin". De lunch en ledenvergadering zullen plaats vindën in het hotel café-restaurant „De Blanke Töp" van de heer Rietema te Cadzand. Er heeft zich reeds een groot aan tal deelnemers aan deze excursie op gegeven. Beschadiging duinaanplant. Door de politie te Cadzand is een aantal processen-verbaal opgemaakt wegens beschadiging van de plan ten op het duin in deze gemeente. Bewogen protestvergadering van buitenland-vervoerders te Breda In het restaurant Mastbos te Breda werd Dinsdag een vergadering gehouden van de by de N. O. B. aangesloten buitenlandse vervoerders, een vergadering, waarvan de sfeer en de geest een schril contrast vorm de met de rust, welke van de omgeving uitgaat. Buitenland-vervoerders uit verschillende delen van het land waren naar deze op verzoek van de Zeeuwse vervoerders uitgeschreven protest vergadering gekomen om het bestuur rekenschap te vragen over het gevoerd beleid by de opstelling van de richtlijnen. Vrywel algemeen werd het bestuur ernstig veroordeeld om zyn eigen machtig optreden, door goedkeuring te hechten aan de concept-richtlynen, zonder hierin de leden te hebben gekend. Na urenlange scherpe debatten met felle interruptie's en veel hamer- ge klop. werd een motie van wan trouwen tegen het bestuur inge diend, welke echter niet in stemming werd gebracht. Uiteindelijk capituleerde het bestuur in zover, dat op zyn voor stel een commissie uit de verga dering werd benoemd, waarin ook de heer C. Oreel uit Vlissin gen zitting kreeg. Deze commissie zal aanvullingen op cje richtlijnen geven, welke dan in een volgende algemene vergade ring over een maand besproken zul len worden. De door Inter-Zeeland ontketende actie heeft dus succes gehad. DE AANVANG. Het rumoer begon reeds na het openingswoord van de voorzitter, de heer W. Vogtschmidt. Alvorens er een toelichting van het bestuur over de voorgeschiedenis van de richtly- nen zou worden gegeven, kwam uit de vergadering het verzoek eerst de ingekomen stukken te behandelen en een bestuursverkiezing aan de orde te stellen, daar de zittingsperiode van het bestuur reeds genuine tyd verlopen is. Hier wérd van bestuurs zijde niet op ingegaan en de voor zitter wist niet beter te doen dan één der sprekers het woord te ont nemen. In een min of meer geladen stem ming werd het overzicht van de voorzitter beluisterd. Uitvoerig schetste hij de vele besprekingen, welke uiteindelyk hebben geleid tot de veelomstreden concept-richtlynen. Het resultaat moet volgens het be stuur worden gezien als een compro mis en een basis van uitgang. De bespreking welke hierop volg de, groeide uit .tot een urenlange discussie waarby harde verwijten aan het adres van het bestuur werden gericht over het gevoerde beleid. ZEEUWSE GRIEVEN. De heer C. Oreel, die de mening van de Zeeuwse vervoerders vertolk te, wees erop hoe men door toeval lige omstandigheden twee maanden geleden in het bezit kwam van de concept-richtlynen, waaraan diverse fouten kleven. Men protesteerde by het bestuur van de N. O. B., waarop werd medegedeeld, dat de concept richtlijnen reeds bij de minister wa ren voorgelegd. Er werden op een afgevaardigden-vergadering te Utrecht vragen over deze kwestie gesteld, welke niet eens werden voorgelezen. Wel kregen de Zeeuwen het antwoord, dat zij hun gemak moesten houden en wachten tot de richtlijnen waren getekend! De Zeeuwen hebben daarna geëist binnen één maand een vergadering te houden, omdat men wist dat het be stuur aandrang op het ministerie uitoefende om de richtlijnen snel ge tekend te krygen. Waarom werd echter niet eerst met de leden over deze concept-richtlynen gesproken? zo vroeg de heer Oreel en na hem vele anderen. 'oor de vergadering te Breda stelde Inter-Zeeland een circulaire samen voor de internationale weg vervoerders. Tot tweemaal toe wei- erde het secretariaat van de N. O. voor dit doel een ledenlijst te ver strekken. Wel verklaarde men zich bereid de circulaires voor Inter-Zee land te verzenden, wanneer het hoofdbestuur accoord kon gaan met de inhoud! MOTIE VAN* WANTROUWEN. Deze voorvallen en het feit dat het bestuur in gebreke bleef om te verklaren waarom de leden tevoren niet waren geraadpleegd over de concept-richtlynen, was voor de heer Oreel alsmede enkele andere leden oorzaak, een motie van wantrouwen in te dienen tegen het bestuur. Ondanks aandrang kwam deze mo tie echter niet in stemming, doch wel werd door verschillende heren achter de bestuurstafel het gevoerde beleid verdedigd en gewaarschuwd voor de h.i. gevaarlyke gevolgen. Men had bij de besprekingen met de andere organisaties getracht te bereiken wat maar mogelijk was, zo werd opgemerkt. De mededeling van de zijde van de Zeeuwse vervoerders dat de richt lijnen inmiddels getekend waren doch op aandrang van de confessionele organisaties en Inter-Zeeland door de minister vastgehouden waren, werd in twijfel getrokken. „Officieel" had men nog niets hiervan gehoord. Men „begreep" het ook niet hoe Inter-Zeeland aan deze wetenschap kwam, hetgeen voor de directeur van deze Zeeuwse Coöpe ratie, de heer Stans, aanleiding was om op te merken, dat men dit ook wel nooit zou begrijpen. Onder veel hamergeklop en een scherp debat werd de discussie voortgezet, doch de motie van wan trouwen bleef buiten behandeling. Het volgende punt der agenda werd aan de orde gesteld: behande ling van de nieuwe statuten van de N.I.W.O. en de richtlijnen. Hiermee kon de voorzitter echter niet berei ken, dat de vrywel algemene onte vredenheid over de gang van zaken, op de achtergrond werd geschoven. Na. enkele uren vergaderen werd toen maar enige tijd gepauzeerd. Na heropening kwam ae voorzitter zonder dat erkend werd dat het be stuur foutief had gehandeld, met 'n bestuursvoorstel om een commissie van 5 leden uit de vergadering te benoemen die binnen een maand met aanvullingen op de richtlijnen zal komen, waarna deze in een nieuwe algemene vergadering kunnen wor den besproken. Dit kon dc instemming van de aanwezigen verwerven en was voor de heer Oreel ook aanleiding omi zyn motie van wantrouwen in te trekken. Het bestuur zal zich dan nog kun nen beraden of het wil aanblijven of niet. In de commissie werd o m. de heer C. Oreel uit Vlissingen benoemd. Zo kwam aan deze veelbewogen urenlange vergadering voor de Zeeuwse en andere interlandvervoer- ders, die strijden voor hun rechten, toch nog een goed slot. De weg voor nader overleg is gebaand. Aan het slot deelde 'n drietal be stuursleden nog mede hun mandaat ter beschikking te stellen. Bevrijdingsmomiment Middelburg. V BliRGERIJ BRACHT f 3152 BIJBEN. Naar wij van het Comité „Bevry- dingsmonument Middelburg" verna. mèn, heeft de inzameling" onder de burgerij f 3152,10 opgebracht. Dit be drag zal bij de onthulling van het mo nument aan het gemeentebestuur wor den aangeboden. Zoals bekend hoopt men het in begin November a.s. op de Groenmarkt te kunnen onthullen. Voor persoonlijk gebruik I Een Belgische kleermaker, die per auto in gezelschap van een paar da mes zyn inkopen in Holland had ge daan, gaf bij de douane te Koewacht enkele stukken zeep aan. De douane, die het zaakje blijkbaar niet ver trouwde, stelde een onderzoek in en by deze visitatie werden in de berg ruimte van de auto een party zeep, maizena, vermicelli, lucifers en was- poeder gevonden. De dames zeiden, dat de goederen voor hun persoonlyk gebruik waren, maar de douane ge loofde het echter niet en nam het voorraadje in beslag. Het gezelschap kon. na het betalen van een boete, de reis vervolgen. Belgisch bezoek aan t Terneuzen. Maandag heeft een ongewoon groot aantal Belgische dagtouristen een be zoek gebracht aan Terneuzen. Bij de kade aan de Middensluis te Terneuzen meerden de „Minister Leïy" en de „Flandria". die een 400-tal Gentenaars vervoerden en aan de steiger van de Provinciale Boot legde „De Zeeuw" aan met een gezelschap uit Antwerpen, waartoe onder meer de burgemeester, schout en schepenen van Antwerpen en van een aantal randgemeenten be hoorden. Bovendien bevond zich onder de bezoekers de oud-minister de heer Camille Huysmans. De burgemeester van Terneuzen, mr. P. H. F. W. van Tellegen, verwelkomde dit gezelschap. Van Terneuzen uit werd met een acht tal touringcars van de Z.V.T.M. een rondrit door Oost-Zeeuwsch Vlaande ren gemaakt, waarbij een bezoek werd gebracht aan de basiliek te Hulst. Over Kapellebrug. Axel en Sluiskil werd teruggereden naar Terneuzen. Te drie uur werd de terugreis naar Antwerpen aanvaard. Schuttersfeest te Goes. De Bond van handboogsoeieteiten op Zuid-Beveland organiseert in samen werking met de Kon. Handboogsocie- teit Jacoba van Beieren te Goes op Za terdag en Zondag a.s. een groot schut tersfeest, ter ere van de Belgische sportbroeders, die op die dagen in groot aantal naar Goes zullen komen om gezamelijk de strijd op de hand boog aan te binden. Er zal een officiële ontvangst zijn in het stadhuis te Goes des Zaterdagoch tends te elf uur. De schutters zullen van hun clublokaal aan de Voorstad naar het stadhuis marcheren, begeleid door de Harmonie van Moerbeke (Bel gië). De wedstrijd, waarvoor talrijke fraaie prijzen zijn uitgeloofd" begint te circa half twee des middags op het ter rein van „Jacoba van Beieren". Te circa vijf uur Zaterdagmiddag zal de Harmonie van Moerbeke concerte ren op de markt te Goes, waarna nog een muzikale wandeling door de stad wordt gemaakt. Aan de school voor middelbaar tech nisch onderwijs en beeldende kunsten te Rotterdam slaagde voor het examen afd. bouwkunde der technische wetenschap pen de heer B. Keiler te Middelburg. Engelse gasten vol waardering De Engelse kruiser „Cleopatra", de torpedojager „Gabbard" en de Ne derlandse kruiser „Jacob van Hcemskerck", die sedert Vrydag jl. in Vlis singen vertoefden, zullen hedenmiddag om half vier de Scheldestad weer verlaten. Dinsdagavond werd aan boord van de „Cleopatra" door de comman dant en de officieren een afscheidsreceptie gehouden, waarop onder meer aanwezig waren de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- scmbroot, alsmede de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff met Hun echtgenoten, benevens tal van andere genodigden. Tijdens gesprekken, die wy voer den met de commandant van de „Cleopatra" en de „Gabbard" en met hun officieren, verklaarden deze opgetogen en enthousiast te zijn over hun verblijf in Zeeland. Byzonder had het hen getroffen, dat in tegenstelling tot wat geschied de in grote havens, de burgerij hier het persoonlyk contact met leden van de staf en de bemanning op ho- Consultatiebureaux Geestelijke Volksgezondheid WORDEN 1 AUG. GEOPEND Dinsdag 1 Augustus zal te Goes, Middelburg en Vlissingen een con sultatiebureau voor de Geestelyke Volksgezondheid, uitgaande van de Prov. Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis", worden geopend. Als ieider van deze bureaux treedt op dr. B. Pfaltzer. psychiater te Mid delburg, terwyl als huisbezoekster aan deze dienst verbonden is zuster G. Wieringa te Middelburg. Eerst zal de vóór- en nazorg van zenuwzieken worden ter hand geno men. Dit betreft dus personen, die in een psychiatrische inrichting zijn verpleegd en nog advies en leiding nociig hebben en zij, die zenuwafwy- kingen vertonen, maar wier opname in een inrichting wellicht nog voor komen kan worden. Déze dienst is van groot belang. De adviezen worden kosteloos gege ven, maar voor medische behandeling zal naar huisarts of specialist wor den verwezen. Het ligt in de bedoeling in de toe komst deze dienst uit te breiden met een bureau voor beroepskeuze, een medisch-opvoedkundig bureau, enz. ge prijs stelt. Daardoor werden vriendschapsbanden aangeknoopt, die men elders tevergeefs trachtte te leggen en juist dat maakte hét ver blijf in Zeeland voor officieren en bemanning van de „Cleopatra" en de „Gabbard" tot een byna unieke be levenis. Belgen kopen in Ned. grensgemeenten. Ook de Belgen hebben de hamster woede te pakken. Grote voorraden zeep, zeeppoeder, ryst en suiker, wor den opgeslagen, -aardoor deze arti kelen in de Belgische winkels bijna niet meer voorradig zyn. Dit is echter geen bezwaar voof de Belgen langs de Zeeuwsch-Vlaamsè grens. Zij doen thans hun inkopen in de Nederlandse grensgemeenten. Gelukkig had de douane déze methode spoedig door. Nu zal streng Worden opgetreden tèeen hen', die meer meenemen, dan voor eigen gebruik nodig is. De zaak Dourlein. Men maakt ons er op opmerkzaam, dat "de heer P. Dourlein (zie Eng- landspiel in ons blad v.an 17 Juli), niet in Middelburg, maar in Veeré geboren werd en niet tot de Kon. Marechaussée behoort. De heer Dour lein is sedert 1934 by de Kon. Marine en deed slechts van Jan. 1941 tot Juni 1941 dienst by de Marechaussee, omdat deze dienst hem betere kansen bood om naar Engeland te komen. In Engeland deed hy wederom dienst bij de Marine; in 1942 meldde hy zich vrijwillig by de Centr. Inljchtih- fen Dienst. Na zyn verbiyf in Ne erland keerde hy in Febr. 1944 in Engeland terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2