Jacob Stuvé's COMMANDOWISSELING OP DE HUISHOUDSCHOOL MIDDELBURG Nieuws enige arbeiders VOORUITZICHTEN EXPORT VAN ZAAIUIEN NIET AL TE GUNSTIG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSbAG 18 JULI 1950 Mej. J. M. Stolk, de nieuwe directrice, wil van de ieerlngen meisjes met hoofd, hart en handen maken. Er Is een tyd geweest, dat de huishoudscholen wel eens een beetje spottend „splnazieacademles" werden genoemd. Een naam. die deze prachtige instellingen, waar onze jonge meisjes tot vaardige huisvrouwen en bedreven naaisters worden opgeleid, wel erg veel onrecht aandoet. Mej. J. M. Stolk, de onlangs benoemde directrice van de Huishoud- en In dustrieschool te Middelburg, die op 1 September in functie treedt, is er trots op een dergelyk instituut te mogen leiden en vast van plan de kwali teit van het onderwijs nog aanmerkelyk te verbeteren. Stichting van „vormingsklas" wordt overwogen. In November 1917 werd de Mid delburgse Huishoudschool geopend. Aanvankelijk was zij gehuisvest in het tegenwoordige kantoorpand van Rijkswaterstaat in de St. Pieter straat, maar daar groeide zy al spoe dig uit. Het tegenwoordige grote schoolgebouw aan het Molenwater werd in Februari 1931 in gebruik genomen. Van het begin af is mej. M. J. H. Bomer directrice geweest; aan haar is het voornamelijk te dan ken, dat de school zo'n uitstekende naam op Walcheren én daarbuiten verwierf. Wegens het bereiken Van de pensioengerechtigde leeftijd trekt zy zich thans terug; in verband met ongesteldheid heeft mej. J. C. Lip pens haar, ondanks het feit, dat zij reeds wekelijks 28 uur les in naaien en fraaie handwerken moet geven, al geruime tijd vervangen. Mej. Stolk, de nieuwe directrice, is afkomstig uit Naaldwyk, waar zij 16 jaar lang les in costuumnaaien heeft gegeven aan de Vakschool voor meisjes. Zij zelf werd tot lerares op geleid aan de Haagse Industrieschool. Gisteren vertelde zij ons, dat zij een twee-jarige paedagogische cursus heeft gevolgd om beter vertrouwd te geraken met de nieuwe opvattin gen over het onderwijs aan huishoud scholen en dat zij de resultaten daar van in Middelburg in toepassing wil brengen. De hoofdgedachte van déze ondéi- wijsvernieuwing is, dat het meisje meer tot zelfstandig werken, waar nemen en doen wordt gebracht, de leerlingen worden gemaakt tot meis jes met hoofd, hart en handen. Men wil haar niet meer precies voorkau wen, wat zij moeten doen, doch haar zelf de finesses van het werk laten leren ontdekken. Voor de leraressen betekent dit een verzwaring van haar taak, die echter heel veel vbldoening geeft: het onderwijs gaat meer le ven en de onderwijskrachten vormen meer een teani met de leerlingen. Mej. Stolk heeft met deze methode in Naaldwijk reeds de nodige erva ring opgedaan en kon verklaren, dat de meisjes dit onderwijs byzonder waarderen. PROPAGANDA NAAR BUITEN. Mej. Stolk heeft zich altijd sterk geïnteresseerd voor het jeugdwerk, waardoor zij de meisjes OöK van" een andere kant leert kennen. Zij was Êenningmeesteresse van de kring >en Haag van het Meisjesverbond der Chr. Jonge vrouwen-federatie Over haar functie zei de nieuwe directrice, dat zij het als e«n be langrijke taak ziet contacten te leggen met de hoofden van lagere scholen, ook op het platteland, opdat meer propaganda voor het huishoud- in een Noiedop In do vergaderzaal van de Belgi sche Senaat is Zaterdag een confe rentie van de Benelux interparle mentaire unie gehouden. Er kwamen agrarische vraagstukken aan de orde. Verwacht wordt dat Z.K.H. Prins Bernhard. de Prinsesjes cn enkele buitenlandse ruiters zullen deelnemen aan een groot concours-hippique. dat door de Stichting ter bevordering van de Paardensport en de Paardenfokkerij in Apeldoorn zal worden georgani seerd. Te Tapanoeli (Sumatra) zijn be sprekingen begonnen over het terug geven van de cultuur-ondernemingen aan de wettige eigenaren. De arbeiders eisen loon van 1942 af. kan tvordén ge- schoolonderwys maakt. De school te Middelburg telt ge middeld. 200 leerlingen per jaar, niet meegerekend de deelneemsters aan de aparte cursussen in costuumnaai en en koken en de twee-jaarlijkse opleidingen voor hulp in de huishou ding en huisnaaister, die het ver volg zijn van de primaire opleiding. Het bestuur wil proberen tevens een z.g. vormingskins in het levon te roepen, waarin meisjes, die van ulo- of middelbare scholen komen, zich één jaar in de huishoudelijke vakken kunnen bekwamen. Indien de inspeetrice voor het huishoud- school-onderwys daarvoor toestem ming geeft, zou hiermee reeds in September a.s. kunnen worden ge start. Een dergelijke vormingskTas zou zeker in een grote behoefte voorzien. Ontwerp spits Lange Jan te Middelburg goedgekeurd Door Rijksdienst voor Mönumentenzörg. Naar wij vernemen heeft de Rijks dienst voor Monumentenzorg In Den Haag thans het ontwerp van de archi tect Jan de Meyer vöor de spits vat» de ..Lange Jan" te Middelburg goed gekeurd. Dat betékent, dat nu met dé bouw van dé spits, waarvoor do onderbouw reeds werd gemaakt, voortgang kan worden gemaakt. Dit werk 2al enige jaren in beslag nemen. Bezoek Engelse gasten aan Veere. Vergezeld door mr. B. Kolff. de bur gemeester van Vlissingen, hebben een aantal léden van de bemartnjng der in Vlissingen liggende Engelse oorlogs schepen gisteren een bezoek gebracht aan Veere. De burgemeester van Veere,'jhr. I. F. den Beer Poorttxgael leidde de gas ten rond in het stadhuis en de oud heidskamer. BETRAPT OP SMOKKELEN. De douane te Sas van Gent heeft een Belgische personenauto in beslag genomen, omdat de wagen een1 ge heime bergplaats bleek té bevatten. Hierin was reeds eerder boter ge smokkeld. De bestuurder, P. uit Gent, kon, nadat proces-verbaal was opge maakt, naar huis terugkeren. Mariniers van H. M. kruiser rines" een krans gelegd I .Cleopatra" hebben namens de „Hoyal Ma ty het landingsmonument te Westkapclle. NAGEKOMEN ADVERTENTIES. Met grote blijdschap ge ven wij kennis van de ge boorte van onze Dochter MARIJKE, die by het H. Doopsel de namen ontving van MARIA PETRONELLA. N. H. VAN DER HEIDEN. J. C. VAN DER HEIDEN VAN STEE. Vlissingen, 16 Juli 1950. Koudekerkseweg 53. Tydeiyk St. Joseph-zieken. huis. M.V. en A.V. „ZEELANDIA" De leden worden hiermede in kennis gesteld, dat de begrafenis van wyien de heer J. O. VAN STEEX- HUYSEX nader is vastge steld op 13 uur 30 min. ver trek vau het sterfhuis. HET BESTUUR. STEENKOLENHANDEL F. WIBAUT Zn. N.V., vraagt Zich te melden dageiyks vóór 17 uur. Bellamyp. 22. Zierikzee en Amsterdam vonden elkaar! Zaterdag maakte het Zierikzecse Poorters-Comité met de M. C. D.- Band een trip naar Damstadt te Amsterdam. Het eerste in poorters- costuum, de tweede in WalcherSe klederdracht. Voorafgegaan door 'n erewacht in schutterscostuum en een muziekgezelschap, betrad het gezel schap het terrein en op het ruime- podiüm Werd het verwelkomd door de schout, dje in een geestige toe spraak vooral de nadruk erop legde dat Damstadt was een plaats van vermaak. Hij heétte het Zeeuwse gezelschap hartelijk welkom èn Zei- de, dat Amsterdam het op hóge prijs stelde, dat men vanüit Zierik zee deze verre en vermoeiende reis ondernomen had, om Damstadt een bezoek te brengen. Déze speech werd beantwoord door de dienstdoend Schout van Zierikzee, de heer Grolleman, die in dezelfde trant betoogde, dat zijn stad natuur lijk niet Amsterdam evenaarde, maar dat Zierikzee bogen kon op een J roots verleden, waarin het op han- elsgebied een voorname rol speelde, toen Amsterdam nog in de kinder schoenen stond. Daarop sprak de dirigent,-de heer M. C. Döeleman, de menigte toe in de Zeeuwse taal, waarin hy liet uit komen dat de Zeeuwse boertjes geen „boertjes" zijn. Vervolgens zette de Band, oïidcr leiding van de heer Canters, 't Zie- rikzeese lied in, gevolgd door ande re Zierikzeese liedjes, waarbij de poorters en poorteressen dapper mee zongen. waarna de schout op het stedehuis het gezelschap de erewijn aanbood en gedronken werd op het welzijn van de beide steden.. Na zich een tijdje op het terrein verpoosd te hebben, begaf heb gezel schap zich naar de Kalverstraat en omgeving, waar op verschillende plaatsen populaire en niet te verge ten Zeeuwse muziek gespeeld en ge zongen "werd, hetgeen door het pu bliek bijzonder werd gewaardeerd. Het werden jolige ogenblikken, waarbij Zierikzee en Amsterdam elk aar vonden. Engels voetbalelfal met 5-0 geslagen. Gisteravond speelde op het terrein 0 aan de Keersluis, de voetbalclub., het Circus van Bever te Goes tuimelde „Vlissingeil" eert wedstrijd tegen het elftal van H. M.'s „Cléopatra", éon van de belde Engelse oorlogsbodems welke op het ogenblik in Vlissingen vertoeven. Al dadelijk bleek, dat de Vlissin- gers de Engelsen verre dc baas wa ren. Het kort gehouden spel van dé gasten kon gemakkelijk onderbroken worden. Ook aarzelden dl? Engelsen vaak te Jang. De superioriteit van de Vlissingcrs was al duidelijk merk baar vóór do rust, die inging niet 2—0 voorsprong. Na de rust leek het enthousiasme van de gasten wat getemperd. De spanning was er uit. Vlissingen wist in deze tweede helft de voorsprong te vergroten tot 5—0, öiet welke stand ook het einde kwam. De Engelsen hebben goed derde- klasse werk laten zien, maar waren toch niet opgewassen tegen de Vlia- slngers. De vriendschappelijke wed strijd, die sportief vérliep, genóót vrij grote belangstelling, B.LO.-school voor Goeree- Overflakkee. ■HEN IS SCHOUlVE.V-nUIVELA-fD EEN SLAG VOOR. Het eiland Góeree-Overflakkée is het eiland Schóuwen-Duivelarid één g voor op het gebied vail het bui tengewoon lager onderwijs. Te Mid- delharniS zal zo spoedig mogelyk na de grote vacantie een Christelijke school voor buiténgeWoon lager' on derwijs worden geopend. Tot hoofd dezer schooi is benpeiiid de heer J. Groèneveld te Rotterdam, thans Wérkzaam aan een B.L.O. school te Utrecht, De stichting van deze school is mogelijk gewórden, door dat alle kér keraden op het eiland hun medewer king toezegden en bereid bleken ge durende 15 jaar een vaste bijdrage te vérstrekken. Bovendien gaven zich in korte tyd 850 vaste contribuanten op. kwam aan vrije giften f 300Ö.binnen en aan renteloze voorschotten f 2500.-— terwijl zo nodig 50 rentegevènde obligaties van f- -100,— direct kun nen Worden geplaatst, óp Schouwen- Duiveland schijnt de stichting van een z.g. compromis-schoOl nog steeds op zich te laten wachten, zeer ten nadele van de kinderen, die noodza kelijk een b.l.o. school zouden moe ten bezoeken; Het percentage van deze kinderen is op dit eiland, zoals bekend, betrekkeiyk hoog. Moge in het belang van deze kinderen hetzij een compromis-school hetzij een Christelijke school spoedig werkelijk heid worden. In 1949 in ons land zestienhonderd h.a. méér met uien bezaaid. Export zal echter groter zijn dan in 1948. De vooruitzichten voor de export van zaaiuien gedurende het seizoen 19501951 zijn by een voorlopige analysé niet al te gunstig te noe men. Was het aantal ha plantuien in 1949 én 1950 geiyk, voor" zaaiuien is dat allesbehalve het geval. In 1949 was namelijk in Nederland 4597 ha met uien bezaaid en in 1950 0187 ha, dus ongeveer 1600 ha méér. Dê stand der uien was in het be gin zeer matig tot slecht, maar door de vele regens van de laatste weken is deze zeer verbeterd, zodat weer op een goede oogst kan worden gere kend. Wanneer dó opbrengst wordt ge raamd op 40.000 kg per ha, is een oogst te verwachten van ongeveer 250.000,000 kg. Voor krimpziekten enz. zal hier van afgaan ongeveer 20% of 50 mil lioen kg. Nederland zelf kan consu meren 10 mlilioen kg, zodat voor export overblijft 190 millioen kg. Export voor plantuien 20.000.000 kg, zodat tótaal zal moeten worden ge ëxporteerd 210.000.000 lig, voordat de voorx-aad geheel zal worden ge ruimd. Dat dit ,en zeer grote hoeveelheid is moge blyken -uit de exportcijfers van de vorige jaren. In 1949 werd geëxporteerd 132% millioen kg te gen beste pryzen, het jaar daarvoor, toen men sprak van de uien-debacle en de uien op het laatst waardeloos waren, gingen 175 millioen kg over onze grenzen. Er zou dus nu volgens schatting nog 35 millioen kg méér aan de markt komen. GUNSTIGE FACTOREN. Toch zijn er wel perspectieven, die een tharts reeds pessimistische stem ming geenszins rechtvaardigen. In 1948 werd de export kunstma tig geremd door de minimum pryzen. In hét eerste kwartaal 1949 kwamen zomerse temperaturen voor en dat Kringkeuring geiten. Bertha Yan P. v. d. Vrie te Kapelle kampioene van Zuid-Beveland. De voornaamste uitslagen van de te Goes gehouden keuring van geiten voor de „Kring van Geitenkeuringen" op Z.- Beveland, luiden als volgt Volbloed lammeren; 1. Mina, J". van Oosten, Weméldinge; 2. Nellie. P. v. d. Vrie. Ovezaödè; 9. .Marie; 'C. -Heijstek. Wemeidlnge; 4, Klara. M. RlcmërtS, Nièuwdorp; 5, Neeltje, N. Smit, Lewe- dorp; 6. JAnnié, C. Heijstek, Wemeidln ge: 7. JannA, C. W. Traas. Nifiuwdörp; 8. Neeltje, J. Boey, Ovezande» Niet volbloed-lammeren: 1. Clara, J. Van Oosten. Wemtldinge: 2. Truus. W. Gijsscl, Wémcldingc; 3. Else, C. Bruin- ooge, Borssele; 4. Carrie, R. Vermeulen. Ovezande; 5. Dora, J. v. Oosten, Wemei- ■dinge; 6. Koos. W. GijSsel, Wemeldinge; 7. Rina. N. Smit. Lowedórp; 8. Marie, D. J. Sandee, Nièuwdorp. Kénjarïgen 1. Sija, J. Hoogestéger. Kloetinge; 2. Astrld, J. de Kok, Nièuw dorp. Twcè- en driejarigen 1. Jflnriy, <C. Heijstek Wemeidihge (fés, kampioen van Zuid-Bêveiand). 2. Irma. A. V. d. Vliet, Wolfaartsdijk. Oudere geiten 1. O. J. Sandee, Nièuw dorp. Eén- en tweejarige stamboekgeltcn I 1. Truus, P. v. d. Vrie, Kapelle; 2. Emma. M.Koens. Ovezandei S. 'Marin, J. Boey, Ovezande; 4. Adrie. J. Brumooge, Bórs- selfi; 0. Truus, P. de Kok. Nieuwdórp, Oudere stamboekgeiten: 1. Bertha," P. v. d. Vrie, Kapelle (kampioene van Züid- Beveland), 2. Koosje, Joh. Ruijssen, Kattondijke; 3. Ina. W. A. Smit, 's Heer Arendslcerke; 4. Marie. D. J. Sandee, Nièuwdorp; 5. Rotje, N, Smit, Lewedorp; 6. Norma, »J. F. van Steenbergen, Ove- zdnde; 7. Ireiiê. Jac. Remeijnse. Wol faartsdijk; 8. Anna. C. Hamelink, We- meldinge. werkte de consumptie van uien niet in de hand. De export bleef dan óók beneden de verwachting. In 1948 was het vooral Engeland zelf, dat met*'n groot uienovex-schot zat. Vast staat dat in Engeland do oógst-1950 lang niet zo groot zal zijh als in 1948. Ook kan in verband met de inter nationale spanningen nog niets ge zegd worden van de concurrentie van Polen Hongarije en Italië op de Engelse markt. Duitsland zal, wan neer alles normaal blyf t, ook zeker een veel groter afnémer kunnen zijn dan in 1948. Al deze factoren zullen er dus wel toe mede werken, dat een grotere export dan in 1948 kan worden be reikt. Men zal échter goed doen geen pryzen te verwachten als in het sei zoen 1949—50. De 6187 ha zaaiueh in Nederland zijn als volgt te verdelen: Zeeland 2404 ha, Zuid-Holland 2393 ha, N.- Holland 803 ha Noord-Brabant 413 ha, Friesland 90 ha, Limburg 23 ha, Groningen 22 ha, Gelderland 20 ha, overige provincies 14 ha. alom bekende NOUGAT-KRAAM staat voor het postkantoor NÖUGAT MET AMANDELEN in 8 verschillende smaken verkrygbaar Specialiteit in zachte vruchjnnr- én kaneelstokken. Kind tuimelde uit circustent. Tijdens de middagvoorstelling van ..At Circus van Bever te Goes tuimelde Zaterdagmiddag het 7-jarig knaapje P. vön één hoogte van enkele meters uit de tent. Voor de ventilatie waft nl, een gedeelte van het dakzeil verwijderd en toen de knaap tijdens de pauze te ver over de houten wand hing. verloor hij zijn evenwicht en tuimelde op straat. Gelukkig liep het ongeval vrij góed al'De Jongen, die een lichte hersen schudding bekwam, werd op advies van dokter Bruijhzeel naar huis ver voerd. Politierechter Middelburg DE OPZEGTERMIJN. De Politierechter te Middelburg heeft op 13 Juli 1950 schriftelijk von nis gewezen tegen M. N. K., land bouwer te Nieuw- en St. Joosland, die werd veroordeeld tot een geld boete van f 40.subs. 20 dagen hechtenis, omdat hy arbeiders die tot 1 Maart 1950 in vast dienstverband by hem werkzaam warén en daarna als los arbeiders nog by hem werk zaam waren gebleven, had ontslagen zonder dat hy de opzegtermijn van één week had in acht genomen. Op 14 Juli 1950 wera door de Pol. rechter R. M. M. B., wonende te Burcht (B.) wegens diefstal veroor deeld tot f 60.boete subs. 20 da gen hecht.,en werd -zyn onmiddel lijke in vrijheidsstelling gelast. Verdachte was op 11 Juli met een touringcar ais passagier van uit Bel gië naar; Zeeland gekomen. In Goes was oen;, kleine pauze. By de kerk zag verdachte een pakje liggen, dat de bode daar had neergelegd met de bedoeling dit pakje aan eon collega ter verdere verzending to overhan digen. Verdachte ham dit pakje dafc 3 kg nicotine bevatte mee in de veronderstelling, dat het olie was en hb de chauffeur daar wel een ple ziertje mee kon doen. Een leerling van het Chr. Lyceum had dat. gezien en toen de Politie ging informeren, wist deze leerling ae naam van de auto waarmede de Belg was gekomen. Nog diezelfde middag werd hy te Vlissingen gear resteerd. Melkpoedermakerij te Middelburg. De installatie tot vervaardiging van melkpoeder van de coöp. Zuivelfa briek te Middelburg werd door de inundatie van Walcheren vernietigd, dat deze tak van bedrijf niet langer in stand kon worden gehouden. Wij vernémen thans, dat de zuivel fabriek vorige week vergunning heeft gekregen tot de bouw van een nieuwé f loedermakerij. Men hoopt de installa- ie daarvoor in December a.s. in bezit te krijgen en de poedermakerij volgend voorjaar in bedrijf te kunnen hebben. Ernstig ongeval te Sas van Gent. In de nacht van Zondag op Maan dag om ongeveer half drie, reed een auto. bestuurd door J. H. uit Ter- nemen, tegen één van dé loskranen van de fosfaatfabriek te Sas van Gent. Van de zes inzittenden moesten er drie aanvankelijk worden opgeno men ih het ziekenhuis van Sluiskil. Hiervan zal alleen de V. uit Sas van Gent. nog enige tijd in het ziekenhuis moeten verblijven. Jubileum A. Markusse. De heer A. Markusse. hoofdassistent- titulair der invoerrechten en accijnzen te Vlissingen. herdacht Maandag zijn veertig jarig ambtsjubileum bij het dienstvak der i. en a. Tydens een bij eenkomst met superieuren, collega's en genodigden in het gebraiw .der Prq- viixciale Stoombootdxenst bij de haven werden de jubilaris cn diens echtgeno te hartelijk toegesproken en werden hun enige geschenken overhandigd. De eerste spreker, de heer J. L. van Vee- rén. inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Vlissingen, uitte zijn grote waardering voor het werk van de heer Markusse en voor de wijze, waarop deze zijn diénst vervult; Hij wees er op. dat de heer Markusse gedurende zijn loopbaan bijna steeds op of bij het wa ter werkte. Namens de minister van Financiën bood spreker de jubilaris Cen enveloppe met inhoud aan. De heer G. J< de Vries,, verificateur van de invoerrechten en accijnzen, sprak als onmiddellijke chef van dc ju bilaris. Ook deze spreker roemde de dienstijver en de werklust van de heer Markusse, Namens de ambtenaren van de dienst bood de heer de Vries een schilderij aan en aan mevrouw Mar kusse bloemen. De ontvanger, de heer A. Willemsèn, dankte de heer Markus se voor de steun en de medewerking, die hij steeds van hem mocht ontvan gen, Namens de S.H.V. werd het woord gevoerd door de heer K. van Everdin- gen. die reeds een 20-tal jaren met de jubilaris samenwerkt. Zijn gelukwen sen deed hij vergezeld gaan van een foto van de ..Jagersfontein" in het bunkerstation van de S.H.V. De direc teur van de N.V. Haven van Vlissingen. de heer F. P. C. Mys, zeide. dat het personeel van de haven steeds gróte steun van de heer Markusse mocht on dervinden. De heer J. de Mooij sprak namens de Kon. Mij. De Schelde" en overhandigde als bewijs van persoon lijke vriendschap de jubilaris een fraaie foto. Adjudant-onderofficier Spuy van de Brigade Vlissingen dér Koninklijke Marechaussee bood de heer Markusse namens de brigade een boekwerk aan en aan mevrouw- Mar kusse bloemen, waarna de heer A. Maquelin de rij Van sprekers met een persoonlijk woord sloot. De heer Mar kusse dankte met enkele woorden de sprekers, waarna enige verversingen werden rondgediend. Zeeuwen naar Landdag „Steun Wettig Gezag". Het gewest Zuid-Holland Zuid- Oost heeft het voornemen een mas sale landdag van het Nationaal In stituut Steun. Wettig Gezag to orga niseren, Waaraan ook de Zeeuwse vrywilligers zullen kunnen deelnemen. Deze landdag Wordt gehouden op Zaterdag 2 September a.s. in Dor drecht. Dc leiding berust by een landdag commissie onder voorzitterschap van de heer J. A. J. Jansen Maneschijn, lid van Ged. Staten in Zuid-Hol land. In het cre-comité heeft mede zitting de Commissaris der Koningin in de provincie 'Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Voor des ochtends staat op het programma, een bezöek aan enige oorlogsschepen in de Dordtse zeeha ven en demonstraties van de Natio nale Reserve. Op het middagprogramma komen voor een kort woora van de minis ter-president, een concours-hippique van de reserve Rijkspolitie, beëdi ging van officieren, een défilé voor H. M. de Koningin en cen mars door de stad. 's Avonds treden de oude Kleur rijke Brabantse vendeliers op. De landdag wordt besloten met 'n mili taire taptoe en een vuurwerk. De studentenkring te St. Anna ter Muiden. Internationaal contact. Do Studentenkring Sint Anna ter Muiden hééft zich thans gevestigd In het vroegere gemeentehuis van het oude grensplaatsje. Wel Is deze ves tiging nog niet officieel, maar de kring is aan het werk en heeft grote plannen. De ab-actis en vice-pracses, de heer M. J. T. Schools vertelde ons iets daarvan. Eerst brkcht hij hulde aan de initiatiefneemster, mej. E. Cramer, die toevallig in contact kwam met burgemeester van Hoote- gem van Sluis en daardoor het oude fenieentehuis van Bint Anna ter Mui en leerde kennen. Zij maakte in Amsterdamse stu dentenkringen propaganda voor de stichting van een kring in dat ge meentehuis. Men heeft nu in St. Anna ter Mui den behalve over het gemeentehuis ook de beschikking over een leeg staande woning gekregen, die van de heer Bauer werd gehuurd. In deze woning, waar eertijds prof dr. Baum, de leermeester van Vincent van Gogh woonde, wordt geslapen en ge kookt en daar krijgen ook de stu dentencorporaties gelegenheid tot recreatie. EERSTE BEZOEKERS. In Augustus verwacht men reeds een drietal dispuut gezelschappén. Van twee vrouwelijke dispuut gezel schappen, nl. G.IJ.S. en S.P.H.I.N.X. is het reeds zeker dat ze komen. Waarschijnlijk zal ook het heren- dispuutgezelschap S.C.A.L.I.G.E.R. (klassieke letteren) komen. Contact is opgenomen met buiten landse studenten te Amsterdam en met een Amerikaanse studente uit Californië. die vorige week een be zoek aan St. Anna bracht en het werk in Amerika zal propageren. Binnenkort zal een vouwblad in drie talen worden verspreid onder studenten van een aantal buiten landse universiteiten. OFFICJlëLE OPENING. De officiële opening van de loka len in het oude gemeentehuis te Sint Aiina ter Muiden is bepaald op 12 September a.s. Prof. ir. R. J. Forbes, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam zal by die gelegenheid een voordracht houden en tal van autoriteiten zullen uitge nodigd worden. In de komende maanden hoopt men een bibliotheek aan te leggen en de nodige archivalia te verzamelen, waarbij de heer S. E. Sibmacher van Nooten de leiding zal hebben. SNOETJE III MELDDE ZICH AAN Maandagmiddag heeft mevr. .Sissingh.-te.. YUssU>séu ar een-, tweede zeehondje bij gekregen. Het dièr, dat Snoetje III ge noemd is. is ongeveer even oud als Snoetje II. Het werd hulpe loos en overdekt met stookolie gevonden. Goedwillende verzorgers wa ren reeds bezig Snoetje III met benzine te reinigen, maar dit zou de zeehond noodlottig zijn geworden. Gelukkig bleek mevr. Sissingh bereid ook over deze vondeling haar goede zorgen uit te strekken. Als hêt nu maar de laatste is. vertrouwde zij ons toe. An ders moet ik eerstdaags met eeu bewaarschool gaan zwemmén! NOG MEER VONDELINGEN. Aan de kade bij de Axelse brug te Terneuzen ligt momen teel een Frans motorvaartuig ge- meerd, dat een dierentuin in het klein lijkt. Konijnen, honden, poesjes, maar ook een zeehond worden er op gehuisvest. Ook op het Koudekcrksc strand werd een jonge zeehond aangetroffen. Het dier wordt voorlopig met melk gevoed. Mulo-examens. Voor het U.L.O.-diploma A slaagden Maandag te Goes: P. H. Sanderse. St. Laurens; M. A. Meeuse, Zoutelande; J. Boone, M. Sturm. M. W. S. G. Visser, allen Mid delburg; J. M. de Doelder. C. M, v. d. Peijl. beide Terneuzen; D. J. Faas. J. C. Scheele, J. Booij, S. Couvee. allen Axel; A. van Dalen. Sas van Gent; P. C. Lantsheer, Hoek; J. J. de Vos, Bier- Vliet; H. L. Brasser. Serooskerke; M. A. Oele, Lewedorp; W. M. Lankoster. L. C. Felius, beide Kloetinge; A. Dek ker. Borssele; A. G. Eggcbeen, Wol faartsdijk; C. Francke. 's-H. Hendriks kinderen; J. H. Góetheer, Vlissingen; H. Bakker. E. Blomaard. beide Goes. 3 candidaten worden afgewezen. Te Breda slaagden voor het Mulo diploma, de volgende leerlingen van de Chr. Mulo-school te Krabbendyke. Diploma A: P. Blok te Kruiningen; J Cusee, A. Dronkex-s, A. do Jager, H. de Kok. A. v. 't Leven, D. Malle- kote, J. Minnaard, H. Nieuwenhuize, allen te Krabbendyke; J. v. Nieuwen huize, Kruiningen, J. Langevelde te Goes; Ina Markusse, Krapbendyke Leni Nieuwenhuize, Kruiningen; Rie de Rlddex-, Kruiningen; Digna Pols, Yersekc; Leni Schippér, Zalt-Bom- mel. Diploma B: Jennie Lobbezoo, Ril land, R. Luteyn, Krabbendijke, ,A. Polderman, Yerseke, J. Hoogstrat'e, Yerseke, K. Kok, Krabbendyke. Geen candidaat werd afgewezen., Motorschip „Nassau" vlot- gekomen. Vorige week liep het met kölen geladen motorschip „Nassau" van Rotterdam, by het binnenlopen van de haven te Kortgene, op de terzyde gelegen slikken. Telkenmale werd bij hoog water getracht om los te ko men, hetgeen niet gelukte. Nadat de kolen waren overgeladen in het m.s. „Rival", is de „Nassau" ér Maandag middag in geslaagd op eigen kracht vlot te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2