King-Kong: raadsel voor lange tijd een de geallieerden Nog geen onderscheiding voor Dourlein JIMMY BROWN, sportheld no. 1 DE MOORD VAN MAUTHAUSEN Arnhem werd niet doorhem verraden Geen verraad van Arnhem. Zeeuwse Almanak Enquête-commissie ontstemd MAANDAG 17 JULI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 HET ENGLAND-SPIEL Duitse pantsertroepen waren toevallig In de buurt (Van onze parlementaire redacteur). De Parlementaire Enquête-commissie la by haar onderzoek herhaalde malen gestuit op de naar de Duitsers overgelopen illegale werker Chrls- tiaan Lindemans alias King Kong. Zij herinnert b.v. aan z(jn aandeel in de arrestatie van de agenten Van der Giessen, Van Rietschoten, Celosse en Seyben. Er zijn om de figuur van King Kong dermate fantastische verhalen ontstaan, dat de commissie het nuttig heeft geacht de resultaten van het onderzoek, dat zy heeft ingesteld, te publiceren. Kort gezegd komen deze verhalen hierop neer, dat Lindemans op 15 September 1944 aan de Duit sers mededelingen zou hebben gedaan over de aanstaande aanval van de geallieerden op Arnhem en dat hy zijn wetenschap hieromtrent mede zou hebben geput uit de contacten, welke hy voordien onderhield met het hoofdkwartier van de Bevelhebber der Nederlandse Strijdkrachten, ter wijl tenslotte wordt gesuggereerd, dat zijn dood in gevangenschap op 30 Juli 1946 onder verdachte omstandigheden heeft plaats gevonden. Uit voor de commissie afgelegde verklaringen is gebleken, dat King Kong aanvankelijk voor de Engelse dienst gewerkt heeft. Daarna is hij in Duitse dienst getreden om zijn tien jaar jongere broer, die illegaal ge werkt had, gevangen genomen en ter dood veroordeeld was, weer vrij te krijgen. Die broer is inderdaad vrijge laten. Op 15 September 1944 is Lindemans door de linies gekomen bij Eindhoven. Dat was Vrijdags vóór de luchtlanding bij Arnhem; hij kwam toen van Brus sel. Lindemans had van de Duitsers de opdracht te Brussel achter te blijven en na het oprukken van de geallieer den met de Engels-Canadese geheime dienst contact op te nemen, daar zich dan als agent aan te bieden onder ver wijzing naar zijn vroegere activiteit als illegaal werker. Hij moest daarbij de plannen van de Canadese geheime dienst, wat betreft Nederland, vast stellen en zo snel mogelijk door de linies terugkomen om het resultaat van zijn navorderingen te melden. Hij kreeg deze opdracht van de Duit sers op de 3de September, op de dag van de val van Brussel. Lindemans is toen op 15 September, gehoor gevend aan de opdracht, die hij van Giskes gekregen had om naar Ne derland te komen, in het door de Duit sers bezette gebied gekomen. Linde mans is toen naar Driebergen, naar het bureau van majoor Kiesewetter, ge loodst. Daar heeft King Kong van een reeks door hem gedane waarnemingen melding gemaakt. Hij heeft gemeld, dat een grote Engelse luchtlandihgs- macht klaar stond en dat op Zondag morgen een aanval op Eindhoven zou plaats vinden; hij heeft zeer beslist niet gemeld, dat een aanval op Arn hem zou plaats vinden. DUBBEL SPEL. King Kong was op 15 September naar Eindhoven gekomen in opdracht van de geallieerden, voor wie hij even eens werkte, evenwel slechts om zijn doeleinden voor de Duitsers te kunnen verwezenlijken. Hoewel bij sommige Nederlanders bij de staf in het Zuiden twijfel bestond aan de betrouwbaar heid van King Kong, had men hierom trent nog zo weinig zekerheid, dat hij voor de geallieerden in Brussel aan de verzetsgroepen in Eindhoven moest gaan zeggen, dat zij zich kalm moes ten houden, dat zij voorlopig geen wa penzendingen hadden te verwachten. ze ook de piloten, die daar nog dat o wachtten, op het „terugsluizen" naar geallieerd gebied, maar zo lang moes ten vasthouden. Deze boodschap heeft Lindemans. toen hij in Driebergen kwam, aan dé Duitsers medegedeeld. Daaruit hebben zij kunnen concluderen, dat er iets met Eindhoven aan de hand was, maar ze ker niet, dat een aanval met luchtlan dingstroepen op Arnhem zou plaats vinden. Uit onderzoekingen en gesprekken, die de heer D. A. van Hilten, hoofd van de sectie krijgsgeschiedenis van de generale staf, met verschillende Duit se generaals heeft gehad, is gebleken, dat er drie merkwaardige feiten zijn, die spreken tegen verraad van de ope ratie-Arnhem. In de eerste plaats de plaatsing van 't hoofdkwartier van le- fergroep B onder commando van eldmarschall Model. Dit hoofdkwar tier werd op 15 Sept. dus twee da gen vóór de overval bij Arnhem, in zijn geheel verplaatst naar Oosterbeek. Op de 17e kwam dit hoofdkwartier be trekkelijk midden tussen de parachu tisten te zitten; Von Wühlich, de chef van de staf van Christiansen, heeft de YaP Hilten uitdrukkelijk gezegd, dat hg de cjief van de staf van Model in de middag van de 17de September telefoon heeft gekregen, waar bij deze hem in een soort alarmstem ming mededeelde: „We zitten hier mid den tussen de parachutisten; wij moe ten onmiddellijk weg". Het hele hoofd kwartier is toen hals over kop van Oosterbeek vertrokken naar Terborg. Wanneer de Duitsers geweten hadden, dat een dergelijke overval uit de lucht zou plaats vinden, dan kan de heer Van Hilten toch niet aannemen, dat Model twee dagen tevoren zijn gehele hoofdkwartier juist daar had onderge bracht. In de tweede plaats heeft von Wüh lich aan de heer Van Hilten medege deeld. dat Christiansen op de 17de September met hem zat te dineren in Crailoo; hun stafkwartier was toen te Hilversum gevestigd. Zij waren verrast door de geweldige hoeveelheid vlieg tuigen, die overkwamen en hebben zich afgevraagd: Wat moet dat worden, hoeveel zouden het er zijn? Zij waren bef heeft willen arresteren, omdat hem Hilten deelde nog mede, dat hg in de gesprekken, welke hij met de verschil lende Duitsers heeft gevoerd, niet de vraag heeft ter sprake gebracht, of er tevoren een waarschuwing, bijvoor beeld van Lindemans, zou zijn geweest. De heer Van Hilten was toen ook nog niet zo van het geval op de hoogte. De Duitsers wisten wel hoe zij dat te weten zijn gekomen, weet de heer Van Hilten niet, misschien heeft King.Kong daar ook aan meegewerkt dat de geallieerden over een behoorlijke macht aan luchttroepen beschikten, maar Model heeft zich o.a. er over uit gelaten. dat hij niet verwachtte, dat op dit nevenoperatieterrein in Nederland de geallieerden hun kostbare luchtlan dingstroepen zouden inzetten. King Kong op het hoofd kwartier. Voorts is uit de afgelegde verklarin gen komen vast te staan, dat het hoofdkwartier van de Bevelhebber der Nederlandse Strijdkrachten eerst om streeks 21 of 22 September 1944 in ieder geval na de aanval op Arnhem is verlegd naar de omgeving van Brus sel, naar het kasteel Rubens, en dat Lindemans eerst toen op dit hoofd kwartier is gekomen en wel naar aan leiding van een verzoek, dat hem ge daan was met de bedoeling om hem te horen, aangezien men hem niet geheel vertrouwde. Het is dus uitgesloten, dat Linde mans door contact met het hoofdkwar tier van de Bevelhebber der Neder landse Strijdkrachten gegevens zou zijn te weten gekomen, die hij bij zijn tocht op 15 September 1944 aan de Duitsers zou hebben medegedeeld. De heer O. Pinto, die eertijds bij de Nederlandse geheime dienst werkte, heeft verklaard, dat hij King Kong na de val van Antwerpen begin Septem- zich op dat moment volkomen bewust, dat het ging over een luchtoperatie in grote stijl. Von Wühlich heeft de heer Van Hilten verzekerd, dat het voor hem een volkomen verrassing was. Tn de derde plaats wijst de heer Van Hilten op het feit, dat Reinhard, de commandant van het 88ste Duitse le gerkorps, op de 17de September des ochtends op verkenning was geweest in de richting van Reusel en Eersel, nadat er juist een stilstand was geko men in de strijd aan de Belgische ka nalen. waar zijn troepen ook aan de verdediging hadden deelgenomen. Toen Reinhard van zijn verkenning terug kwam. zag hij een steeds toene mend aantal vliegtuigen in de lucht. Reinhard vertelde de heer van Hilten, dat hij telkens dekking moest zoeken met zijn auto. Toen de omvang van de luchtoperatie. die daar aan de gang was. tot Reinhard doordrong, heeft hij zijn auto in de steek gelaten, is bij dé motorordonnans, die hem vergezelde, achterop de duo gaan zitten en is naar zijn stafkwartier in de nabijheid van Tilburg vertrokken om zijn eerste maatregelen te nemen. Ook Reinhard gaf volkomen toe, dat deze luchtope ratie voor hem een verrassing was. Duits geluk. de gieren De hamsteraars stropen als gieren de winkels af en een weldenkend meiis naait over hen slechts verach telijk de schouders op. Zij zijn het, die hun minder met aardse goederen bedeelde medemensen in moeilijkhe den brengen. En het gaat weer zoals de vorige maal, als het onverhoopt mts mocht gaan: Als het er op aan komt, lijdt toch yedereen gebrek, Te gen een lange oorlog kan niemand zich dekken. Vijftig fietsbanden kocht Zaterdag iemand, slaolie durven sommige win keliers al niet meer in de étalages te zetten. Zo gaat het voort. Doe niet zo dwaas! zou men de ham steraars willen toeroepen. Maar het heeft geen zin. heeft zéker geen zin, als er winkeliers zijn, die reclame maken met de slagzin: Doet als de Zwitserse vrouw! Hamstert weer! Zo'n winkelier is erger dan de ham- sternars zelf. En gelukkig is hij veelal een eenling. De Duitsers hadden tegen deze lucht aanval helemaal geen bijzondere maat regelen bij Arnhem genomen. Er was een heel zwak rivierfront gevormd langs de Lek en de beneden-Rijn. Dat was niets anders dan een bewaking van de rivierovergangen met zwakke onderdelen. In Arnhem zelf was ook niets bijzonders. Het enige bijzondere was het nde S.S. pantserkorps, dat en kele dagen tevoren Noord-Oost van Arnhem was aangekomen. Dit korps bestond uit twee "divisies, de S.S.-9de pantserdivisie en de S.S.-lOde pantser divisie, met andere namen de Division Hohenstaufen en de Division Frunds- burg. Deze divisies waren hals over kop uit Frankrijk teruggetrokken en hadden zeer geleden. De sterkte van elke divisie was terug te brengen tot die van hoogstens één regiment; ze was dus ongeveer tot 1/3 gereduceerd en ook het pantsermateriaal was zeer matig. Het korps was daarheen ge stuurd om op verhaal te komen met de mededeling, dat voor elk van die di visies in Duitsland een nieuw regiment zou worden gevormd met ander pant sermateriaal om ze weer enigszins op sterkte te brengen en dan zo snel mo gelijk weer te kunnen gebruiken. Dit 'heeft de heer Van Hilten gehoord van Rauter. De heer Van Hilten is nergens tegengekomen en heeft van niemand vernomen, dat dit een maatregel zou zijn geweest als reactie op een spion- nenbericht of verraad, waardoor de Duitsers op de hoogte waren van de komende luchtlandingen en dat zij daarom die troepen in de nabijheid van Arnhem hadden gelegerd. De pantsertroepen in de buurt van Arnhem zijn een zeer belangrijke fac tor geweest. Dit was eigenlijk het be houd voor de Duitsers. Zij beschouwen t echter absoluut als 'n toevallige, ge lukkige omstandigheid. De hper Van toen reeds bekend was, dat de man fout was. Dit zou toen tegengehouden zijn. King Kong is echter pas op 22 of 23 September op het hoofdkwartier van de Bevelhebber van de Nederland se Strijdkrachten, dat juist één of twee dagen daarvoor naar de omgeving van Rubens was verlegd, ontboden. Het is derhalve onmogelijk, dat de heer Pin to king Kong reeds op 5 of 6 Septem ber op dit Hoofdkwartier ontmoet zou 'iiebben. zoals hij heeft medegedeeld. Trouwens, het is de commissie ge bleken. dat in het dossier over King Kong, dat met 't oog op zijn berech- „KING KONG" (Lindemans.) de illegale werkér die. om zijn broer te redden, voor de Duitse spionnage ging werken. Hij pleegde zelfmoord in de gevangenis. Hoe de gevangenen van het England-Spiel ter dood werden gebracht. In het verslag van de Parlementaire Enquête-Commissie ls ook opge nomen het relaas van de weerzinwekkende wijze, waarop de Nederlandse agenten, die door het England-Spiel ln Duitse handen waren gevallen, zijn vermoord ln het kamp Mauthausen. Totaal werden 51 van deze agenten afgevoerd uit Haaren naar Oost-Duits- land. Veertig van hen zijn tenslotte in Mauthausen terechtgekomen. De ande re elf zijn waarschijnlijk elders neerge schoten. In het rapport van de Enquête-com missie wordt de volgende reconstructie gegeven van de moord te Mauthausen: Op 5 September 1944 kwam te Maut- de methode: Als de betrokkenen hal hausen een transport van 47 personen verwegen de trap waren, bijna bezwij I binnen. Het transport bestond uit En- gelse en-Nederlandse militairen, te we- die dan de 186 stenen treden van de \yienergraben opgedragen moesten worden. Dit geschiedde dan in looppas met veel stokslagen en schoppen. Spoedig konden veel van de mannen niet meer. Op geraffineerde wijze wer den deze gevangenen de dood Ingedre ven. DE VLUCHT. HierbU gebruikte men de navolgen- ontmoet. Daarmede is derhalve de onder ede voor de commissie afge legde verklaring van de heer Pinto, dat hij Lindemans op 5 of 6 Septem ber in het hoofdkwartier heeft wil len arresteren voldoende weerlegd. Het verhoor, dat Lindemans op het kasteel „Rubens" door kapitein K. de Graaf werd afgenomen, kon toen niet leiden tot de vaststelling dat hij „fout" was, hoewel het ook geen afdoende bewijzen opleverde voor het tegendeel. Pas in Octber 1944 is King Kong, na dat men voldoende bewijzen van zijn schuld in handen had gekregen, gear resteerd. Uit de mededelingen, die de heer P. A. van Noothoorn, inspecteur der Rijksrecherche, aan de commissie heeft gedaan over 't onderzoek dat is inge steld naar de dood van Lindemans hij is op 30 Juli '46 in de cellenbarak ken in Scheveningen gestorven is volgens de grootst mogelijke meerder heid der commissie duidelijk gebleken, dat generlei aanwijzingen zyn gevon den, dat Lidnemans „uit de weg zou zijn geruimd". Zijn dood is hoogst waarschijnlijk het gevolg geweest van het innemen van een grote dosis lumi nal, welke hij /ichzèlf heeft verschaft of waaraan hij is geholpen door een verpleegster, van wie echter, indien dit laatste het geval is, wel vaststaat, dat zij daarbij slechts gedreven werd door motieven van persoonlijke aard (zij heeft ook getracht zelfmoord te nlegen). Alleen maakt de commissie in ting was samengesteld, een verklaring haar geheel de opmerking, dat zij de van de heer Pinto voorkomt, dat hij I indruk heeft, dat aan Lindemans op King Kong pas op 23 September of snellere wijze medische hulp had kun- een daarop volgende Zaterdag heeft nen zyn verleend. cu-«su«wuuic ïuiiiictiieit, te we- ten 40 Nederlanders en 7 Engelsen. Zij I kwamen van Rawitz. Zij ondergingen bij het binnenkomen van^iet kamp Mauthausen dezelfde behandeling als de andere gevangenen, dat wil zeggen zij moesten hun burgerkleding en be zittingen aan de Effektenkammer af geven, werden van hoofd- en lichaams- haar ontdaan, gebaad en gedesinfec teerd. Daarna kregen zij de blauw-grijs gestreepte gevangeniskleding, Zij wer den echter niet overgebracht naar een Block, maar naar de Bunker. De vol gende morgen tussen 8 en 9 uur moes ten zij op bevel van de Lagercomman- dant S.S. Standartenführer Ziereis op de appèlplaats voor de Lagerschreistu- be aantreden. Hier waren aanwezig be halve Ziereis de S.S. Hauptscharführer Heider en de S.S. Oberscharführer Trum (Arbeitsdienstführer). Op bevel van de Lagerkommandant werd door het reeds afgeknipte hoofdhaar een brede baan geschoren. Deze baan werd droog, dat wil zeggen zonder zeep, ge schoren. Daarna werden allen geregi streerd. Het gevangennummer werd met kopieerpotlood op de borst ge schreven. „Damit man euch erkennt, falls ihr nochmals Lust bekommt ab- zuspringen .diesmal im Wienergraben" („Wienergraben" is de Steinbruch in Mauthausen). Nog dezelfde dag, dus de 6e Septem ber 1944, werden alle 47 gevangenen om ongeveer 12.30 uur als Steintrager- kolonne tewerkgesteld. Zij waren ge kleed in de Haftling-broek en een ge streept Lagerhemd. Zij waren bloots voets. STENEN DRAGEN. Op de rug droegen zij een drager voor stenen. (Deze drager ziet er on. geveer uit als een stoelzitting met leu ning.) De Kommando-führer was S.S. Uuterscharführer Gogl. De Kapo was öe beroepsmisdadiger Jozef Pelzer. Op de dragers werden grote stenen gezet, De Parlementaire Enquête-Commissie heeft uitvoerig aandacht geschon ken aan de zo pynlyke behandeling van de heer P. Dourlein (geboren te Middelburg en in dienst bij de Kon. Maréchaussée), die als inlichtingen agent in Engeland werd opgeleid, naar Nederland werd gezonden, door de Duitsers werd gearresteerd, ontsnapte, naar Londen terugkeerde en daar de Engelsen inlichtte over het England-Spiel, maar door de Engel sen ln de gevangenis werd geworpen. Deze dappere vaderlander, die zyn leven vele malen in de waagschaal stelde, heeft nimmer enige erkenning ontvangen voor het gevaarvolle werk, dat hy verrichtte. In zijn rapport vertelt Dourlein hoe hij direct nadat hy tussen Ermelo en Putten was gedropt uit een Hallifax- bommenwerper, door de Duitsers werd gearresteerd. Het gelukte hem later uit de gevangenis te Haarlem te ontsnappen tezamen met Ubbink. De Duitsers hebben daarop volgens Schreieder in een telegram gepoogd hen in Engeland voor te stellen als agenten, die overgelopen waren naar de Duitsers. Na hun ontvluchting zyn Dourlein en Ubbink te Tilburg in contact ge komen met van Bilsen en later met Vinken. Deze hebben hen van valse paspoorten vóórzien en hen over de Nederlands-Belgische grens naar Antwerpen laten brengen. Zij zijn via de militaire attaché te Bern doorge reisd naar Spanje, waar zij einde December 1943 ten dienste van kolo nel de Bruyne voor de heer Somer een rapport hebben opgemaakt. Te voren had de militaire attaché te Bern in Nov. reeds uitvoerig naar Londen overgeseind wat hij van de i beide agenten vernomen had. Omstreeks Maart '45 kwamen Dour lein en Ubbink te Londen aan. Zij werden niet in contact gebracht met kolonel de Bruyne, doch door de En gelsen geïsoleerd. Gedurende de eer ste maanden werden zij door Engel sen verhoord. Tenslotte zijn zij omstreeks 23 Mei 1944 in de gevangenis opgesloten, waar zy drie weken hebben gezeten. De Engelsen lieten merken, dat zij dachten dat Dourlein en Ubbink voor de Duitsers werkten. Hoewel heide agenten steeds aan kolonel de Bruy ne schreven en ook van deze bericht terug kregen, kon de heer De Bruyne niets voor hen doen. Na ongeveer 2 weken bezocht kolonel De Bruyne hen in de gevangenis en zegde hun toe alles te zullen proberen om hen daaruit te halen. Een week na de in vasie werd aan Dourlein en Ubbink medegedeeld, dat zy de volgende dag ontslagen zouden worden. De dag waarop Dourlein en Ub bink uit de gevangenis kwamen, meldden zij zich bij kolonel De Bruy ne. Dourlein, die in verband met zijn uitzending als agent, tot tijdelijk ser geant bevorderd was, werd terugge steld in zijn oorspronkelijke rang, nl. die van korporaal-konstabel, terwijl ook Ubbink zijn tijdelyke rang van luitenant ter zee 3e klas verloor. Hy ging terug naar de koopvaardij. Op 1 Januari 1946 werd Dourlein op de normale wijze bevoderd tot sergeant RANG ONTNOMEN! De commissie neemt gaarne aan, dat door de marine de geldende be palingen ten aanzien van Dourlein op strikt normale wyze zyn toege past, zodat hy met inachtneming daarvan inderdaad niet eerder dan op 1 Januari 1946 kon worden bevorderd tot sergeant. De commissie acht het echter onbegrypelyk, hoe men er ten tijde van de terugkeer van Dourlein toe is gekomen, deze jongeman, die het gepresteerd had uit Haaren te ontvluchten en daarna via België, Zwitserland, Frankrijk, en Spanje naar Engeland terug te keren, waar- kend onder de last der zeer zware ste nen. werd hun door de begeleidende Kapo of S.S.-er gezegd hun last neer te werpen en daarvoor in de plaats lleh- tere stenen te nemen. Om dit te doen, moesten de gevangenen de trap ln haar geheel oplopen en zich begeven naar de linker uitgang, waar deze ste. nen waren opgestapeld. Deze linker uitgang leidde echter van het kamp af en liep in de richting van de zoge naamde Postenkette, dat was een rij S.S.-ers. die als bewaking rondom het kamp opgesteld stond. Liepen de ge vangenen deze richting uit om lichtere stenen te halen, dan werd dit aange merkt als een poging om te ontvluch ten en werden zij zonder pardon dood geschoten. In enkele uren waren er 13 doden. Verscheidene van de gevangenen, die bemerkten, dat zij allen doodge schoten zouden worden, liepen vrijwil lig in de Postenkette. Toen vond men' het blijkbaar voor deze dag genoeg en werd verder alleen stenen gedragen. De volgende dag herhaalde zich de tra gische geschiedenis. De enkelen, die 's avonds nog niet dood waren, werden toen vóór de Postenkette opgesteld en door deze neergeschoten. Twee van hen, die zich probeerden terug te trek ken. werden bij de doden geworpen en eveneens neergeschoten. Het Wereldgebeuren De Bastille Vrijdag heeft heel Frankrijk de Veertiende Juli. de grootste Franse nationale feestdag gevierd. Zoals ieder jaar waren er ook nu weer de militaire parades, met hun typische, nerveuze Franse militaire mliziek en 's avonds danste men op de hoeken van de straten, bij het licht van die gezellige lampions en op de muziek van de speelse musette-ensembles. Daarbij knalden de zevenklappers, de wijn golfde overvloedig door vele dorstige kelen en het fantastische vuurwerk schoot de donkere Parijse lucht in. Wat er op die veertiende Juli van het jaar 1789 in Parnsgebeurd is. hééft iedereen natuurlijk op school geleerd: het woedende volk heeft de beruchte staatsgevangenis, de Bas tille, bestormd en genomen en hier door kwam er een einde aan de ab solute heerschappij van de Franse koningen. Maar hoe heeft die bestorming er eigenlijk uit gezien. Velen stellen zich voor, dat het hier om reusachtige veldslagen ging, dat die verovering van de vrijheid niet alleen voor Frankrijk, maar later ook voor vele andere landen, het leven had gekost aan duizenden opstandelingen De werkelijkheid heeft er echter heel anders uitgezien. Aan de bestor ming van die beruchte Bastille heb ben 600 Parijzenaars wezenlijk deel genomen. De reusachtige gevange nis werd verdedigd door een gouver neur en een paar dozijn huursolda ten. Vijftig personen werden by*de gevechten gedood. Toen de gouver- na hy volkomen ten onrechte veel neur zag, dat zijn zaak verloren was. 3S. Deze handtastelijkheid van Jimmy Brown, deze brute aanslag op de adeiyke deftigheid van de voorzitter van de Pedaal Maniakken werkte bij de overige juryleden natuurlijk een storm van verontwaardiging, zy liepen heftig roepend op Jimmy toe, maar vergaten daarbjj tot hun eigen schade, dat Jimmy in een humeur verkeerde van een dragonder, die z'n meisje is misgelopen. Bo vendien vergaten zij, dat zij ook hoge hoeden op him edele hoofden hadden en, voordat zij zich bewust waren, wat er gebeurde.. moeilykhedeji heeft ondervonden, zyn tijdelyke rang van sergeant te ont nemen. De commissie althans kan niet be grijpen dat er voor iemand met een dergelijke ondernemingsgeest en moed op dat ogenblik geen weg kon worden gevonden om hem zyn rang van sergeant te laten behouden. Zo nodig had men Dourlein een aanvul lende opleiding kunnen geven. Hoe wel de omstandigheden met betrek king tot de rang van Ubbink anders lagen dan ten aanzien van Dourlein, is de commissie van mening, dat ook tegenover hem, wiens prestaties niet hebben ondergedaan voor die van Dourlein, een van weinig soepelheid' getuigende houding is aangenomen. Evenmin is het de commissie duide lijk, waarom deze mannen geen on derscheidingen zijn toegekend. Voor zover haar bekend, is dit ook thans nog niet geschied. De betrokken autoriteiten 7.yn hier- by, naar het oordeel der commissie, in ernstige mate in gebreke gebleven. De commissie is van oordeel dat duidelijk blykt, dat de Abwehr niet met alle kracht voor de nakoming van de door haar gegeven belofte, dat alle door het Spiel gevangen te nemen agenten niet voor de krygs- raad gebracht zouden worden, al thans dat zy niet ter dood veroor deeld zouden worden, is opgekomen. Het is duidelijk dat het Reichssi- cherheitshauptamt, dat de aan de agenten door Abwehr gegeven belof te had bevestigd, de zaak geheel in eigen hand heeft genomen. Men heeft de agenten na een verblyf van eni ge maanden te Assen naar een kamp in Duitsland gebracht. Veertig van hen zijn in September 1944 vandaar naar Mauthausen gevoerd en aldaar de dood ingejaagd. Waarschijnlijk hebben de anderen elders eenzelfde lot ondergaan. Aangenomen mag worden, dat dit geburd is krachtens de barbaarse regeling, neergelegd in de „Aktion Kugel" volgens welke by ontvluchting niet alleen zij, die een poging tot ontvluchting hadden ge daan, maar ook de overige personen van de desbetreffende groep konden, worden gefusilleerd. wilde hij een lont werpen in het kruithuis onder de Bastille. Een ser geant met een houten been heeft hem dat belet. Er was zoveel kruit in dat ondergrondse kruithuis, dat het gehele centrum van Parijs in de lucht zou zijn gevlogen. Maar de man, die dit onheil belette, werd la ter door de woedende volksmenigte gedood, omdat hij tot de verdedigers van de Bastille had behoord. Toen de Bastille eenmaal genomen was, bleek dat deze gevangenis in totaal vier gevangenen bevatte. Twee van hen waren gek geworden en een derde had een witte baard, die over de grond sleepte en verkeerde nog in de veronderstelling, dat Lodewijlc de Vijftiende regeerde. De Bastille wérd pas later met de grond gelijk gemaakt. De stenen bleken geld waard te zyn; nog jaren daarna wa ren er Parisiennes, die een stukje van de Bastille in een broche droe gen. De eerste Veertiende Juli werd in 1790 gevierd en wel juist op de plaats waar de Bastille gestaan had. Maar na die eerste verjaardag werd de Quatorze Juillet liefst 88 jaar lang Vergeten. In 1878 herin nerde men zich, dat die Veertiende Juli toch wel iets betekende, maar de regering verbood iedere manifes tatie. Eerst in 1880 werd die verjaar dag van de ondergang van de Bas tille een nationale feestdag. De re gering organiseerde het feest. Ech ter op zo'n manier zo lezen we in oude kronieken dat vrijwel niemand iets van die feestdag heeft gemerkt. In 1889, dus bij de honderdste ge denkdag, werd die Quatorze Juillet eigenlijk voor het eerst het grote nationale volksfeest Dat is het ge bleven. Natuurlyk verboden de Duit sers tijdens de bezetting iedere ma nifestatie op die dag en zij maak ten van de gelegenheid gebruik om met hun bespijkerde laarzen over de Champs Elysées te paraderen. Maar nadat Parijs weer Parijs is gewor den. werd de Veertiende Juli ook weer de „Quatorze Juillet." Heel het land viert uitbundig feest voor de herdenking van de dag, waarop Lo- dewyk de Zestiende in zijn dagboek schreef: „Rien signaler." „Vandaag valt er niets te melden." Want hü vond die bestorming van de Bastille toch werkelijk beneden zijn koninklijke waardigheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3