WORTELTJES Gouddorst Basketball en korfbal zijn neefje en nichtje 51 JIMMY BROWN, sportheld no. 1 {ZAOjgwetvtz dk M fa doet1 Sportshow, die het dollar-arme Nederland voorhij ging WAT MOET MIJN KIND WORDEN RESA-HILVERSUM Nieuws Notedop 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 JULI 1950 The Harlem Globetrotters, 's werelds sterkste 1 basketballploeg. Door M. J. ADRIANI ENGELS. Het Nederlandse korfbal en het Amerikaanse basketball mogen dan al geen broertje en zusje z\jn zoals men geneigd zou zijn af te leiden uit een letterlijke vertaling van de naam basketball, die immers korfbal beduidt maar als neefje- en nichtje kan men ze toch wel beschouwen. In beide takken van sport is het de bedoeling de bal, die ongeveer de grootte van een lichte voetbal heeft, door een bodemloze mand (basket) op 8h meter hoogte te werpen; het voornaamste verschil bestaat daar in, dat basketball niet met twaalftallen van zes heren en zes dames ge speeld wordt, doch met vijftallen, die óf uit heren óf uit dames bestaan en dat het bij basketball is toegestaan solospel te spelen, mits men de bal maar telkens op de grond laat stuiten. die, om het contrast met de reuzen om zich heen extra aan te geven, slechts 1.60 meter groot is en meer aan clownerieën dan aan consciën tieuze toepassing der spelregels doet. Het is een volledig afgewerkte show, die ze opvoeren met balvirtu ositeit, komische intermezzi (ze kop pen de bal in de mand of ze klimmen op eikaars schouders om de bal erin te leggen) en solonummers. Zelfs in de pauze treden ze op met accordeon- muziek van de captain der Stars of America en met jongleernummers, die niets met basketball te maken hebben (vlijmscherpe zwaarden en brandende fakkels), want het zijn nu eenmaal professionals, die hun show opvoeren, maar ze doen dat alles, sport of geen sport, zo goed, dat het publiek hen ovatie na ovatie brengt. Een sportshow van het hoogste ka liber! (Nadruk verboden). De baltechniek (vangen, schieten enz.) stemt in beide sporten vrjjwel overeen en zodoende konden diverse spelers van de bekende korfbalclubs D.E.D. en Wester kwartier direct tot Nederland's beste basketballspelers behoren, toen dit snelle spel enkele jaren voor de oorlog in Amsterdam werd geïmporteerd, waar het zich nu een stijgende populariteit heeft ver overd, al is het elders in ons land nog weinig of niet bekend. Juist in verband met die overeen komst in baltechniek tussen korfbal en basketball betreuren we het, dat Nederland geen dollars beschikbaar had om het beste basketballteam ter wereld, the Original Harlem Globe trotters uit New York, te ontvangen op zgn tournee van twee maanden door Europa en Noord-Afrika. Onze Nederlandse korfballers zouden er van genoten hebben en trouwens ook de andere sportmensen uit ons land. We kunnen dat onze landgenoten ver zekeren, nu we deze balvirtuozen driemaal hebben zien spelen in de maand Juni, eerst in Parjjs, later in Nice. Van hun spel ging zo'n grote roep uit, dat ze in Parjjs, waar de en treeprijzen varieerden van twee tot elf gulden, op elk van hun vijf avon den vijftienduizend toeschouwers trokken bij hun slechts veertig mi nuten durende wedstrijd. Tweemaal zo duur als het Nederlands elftal in zijn interlandwedstrijden, die boven dien nog tweemaal zo lang duren! The Harlem Globetrotters is een geheel uit negers bestaande beroeps- ploeg, waarvan de spelers salarissen verdienen van 16.000 tot 38.000 gul den per seizoen (October tot April), dus meer dan enige beroepsvoetballer ter wereld. Maar ze zijn het waard, want hetgeen ze met de bal kunnen uitvoeren grenst aan het ongelooflij ke. Is er in Nederland een korfbal ler, die de bal met een royale zwaai van zijn rechterarm naar rechts gooit, maar, terwijl de tegenstander in die richting springt, met onbegrij pelijk effect de bal naar links laat gaan, zodat de tegenpartij in de lucht grijpt? Is er in Nederland een korf baller, die de bal zó hard voor zich op de grond kan laten stuiten, dat het leer 4 meter hoog springt en in de korf belandt? FEILLOOS, Wie heeft wel eens een korfballer gezien, die de bal tien seconden lang op zijn rechtervinger kan later ba lanceren, dan langs zijn rechterarm laten afglijden tot zijn schouder, via zijn nek over naar de linkerschouder en vandaar over zijn linkerarm naar zijn linkerhand, die de door deze goo cheltruc verworven bal men ver- gete niet dat de bal evengroot is als een voetbal! toespeelt aan een partijgenoot, terwijl de tegenstander nog naar de rechterhand kijkt? Wie heeft wel eens een korfballer gezien, die in alle wedstrijden een paar doel punten maakt, met zijn rug naar de mand staande en iedere keer feilloos inschietens zonder zelfs de moeite te nemen om te kijken of de de bal wel doel getroffen heeft? Natuurlek zit die bal Bij die Harlem-negers is er eentje, die enkele jaren geleden door een auto-ongeluk zijn linkerarm verloor, by de schouder geamputeerd. Sinds dien speelt hij met één arm, vangt de bal zuiver tussen duim en pink, schiet met zijn rechterhand onberis pelijk van tien meter afstand op de korf en dribbelt eenarmig langs zijn tegenstanders. Naar Nederlandse be grippen zou een eenarmige korfbal ler of basketballer van superklasse even onmogelijk zijn als een voetbal- keeper met slechts één arm. Ja, dat dribbelen, dat is de hobby van weer een der andere Harlemnegers, die zo nu en dan een halve minuut op de grond gaat zitten, terwijl hij de bal om zich heen laat dansen, zonder dat een tegenstander die te pakken kan krijgen tijdens dit nummertje solo- spel, dat men van hem enige maan den geleden in Polygoon's buitenland se filmjournaal heeft kunnen zien. Op hun reis van twee maanden door Frankrijk, België, Zwitserland, Italië, Duitsland, Algiers, Marokko, Tunis en andere landen, die wèl in staat zjjn om aan de zeer hoge dol- lareisen van deze beroepsspelers te voldoen, brengen de Harlemnegers hun eigen tegenpartij mee bij gebrek aan Europese tegenstanders van enigzins gelijkwaardige klasse. REUZEN-TEAM. Die tegenpartij heet The All Stars of America en wordt gevormd door tot het broepsbasketball overgegane blanke studenten van diverse Ameri kaanse universiteiten. Spelers en re serves, in totaal vijftien man, maken hun tournee in luxueuze woonauto's. Blank of zwart, in één opzicht stem men al deze vijftien overeen: het zjjn ware reuzen, slechts twee van hen blijven beneden de 1-80 meter en de langste haalt 2.05 meter, waarbij nog komt dat de negers langere armen en grotere handen hebben dan de blanken, vandaar dat ze allemaal de bal met één hand kunnen beheersen, terwijl een Nederlands korfballer zijn beide handen gebruikt. Het is niet zuiver wedstrijdspel, wat ze in Europa ten beste geven, dat bewaren ze voor de Amerikaanse wintercompetitie. In Europa geven ze exhibitions, waarin de sport soms plaats maakt voor het circus en waarin ze als voortreffelijke komi sche acteurs optreden met medewer king van hun eigen scheidsrechterde, Te Fairview (Oklahoma) zijn met een reeks ontploffingen duizen den liters olie en benzine in brand gevlogen. Zeven geweldige tanks in het centrum der stad stonden in lichter laaie. Drie pakhuizen met va ten olie vatten eveneens vlam. Twaalf personen zijn gewond. ZEER LAGE PRIJZEN i ionnoamst kadi j? iel mo midouiuig i Nederlands schip in Ierland aangehouden. De Ierse admiraliteit heeft het Ne derlandse motorschip Fiducian, uit Groningen, aangehouden. De reden hiervan is. dat de havenautoriteiten van Arklow, een plaats aan de Oost kust van Ierland, een schadevergoe ding van vijfduizend pond sterling eisen, omdat de Fiducian in October 1947 de brug over de haven van Ark low zou hebben beschadigd. De Fiducian kwam Woensdag in Dublin aan en het was de bedoeling de volgende avond te vertrekken. Het „spookt" in Den Haag. Ook Den Haag heeft ,,een spook". Dit althans volgens de beweringen van een schareslijper die in een woonwa gen-kamp nabij Loosduinen woont. Donderdagnacht deed hij, teneinde raad, bij het dichtstbijzijnde politiebu- I reau aangifte dat reeds gedurende twee weken achtereen, een in het zwart gekleed „spook" door het woon- j wagenkamp ronddoolt. Het komt niet om middernacht, zoals het een goed spook past. doch rond 3 uur. In de af- Generaal George E. Stratenieyer. de j gelopen nacht heeft de politie eens chef van de .Amerikaanse luchtstrjjd- i poolshoogte genomen, maar het spook krachten in Korea. liet echter verstek gaan. Wat een kostelijk gezicht, die fijne, malse worteltjes met een weinig gehakte peter selie versierd! Feestelijk, maar ook bijzon der lekker, vlug gaar en door het rijke gehalte aan vitaminen en voedingszouten een goed en goedkoop recept om gezond te blijven. Boen de worteltjes schoon, schrappen is nog niet nodig. En niet vergeten omschudden als ze even gekookt hebben! U zult zien: dat kweekt grage eters! door David Dodge 54 De Cholo dacht, dat ik gek was. toen ik hem gelastte mij naar Tacho Peral- ta's huis te brengen. Hij wist. waar het was .en ik moest de naam tweemaal herhalen voor hij mij er heen wilde rijden, inplaats van naar het touristen- hotel. Was ik er wel zeker van, dat Ik Tacho Peralta niet verwarde met iemand anders. Ik zei, dat ik er zeker van was. Hij gaf het toen maar op. om zich illusies te maken over een grote fooi en zette mij tenslotte af bü de laatste van een rijtje hutten, die tegen een steile heu vel aan het einde van de stad lagen. Ik kon zien. waarom hij zich afge vraagd had. of ik wel wist. wat ik deed. Tacho's hut was van modder ge maakt met een strodak. Een muur van modder, met cactussen er boven op sloten het huisje van de weg af. Er was geen hek. alleen maar een gat in de muur, dat toegang gaf tot een klein smerig erf. waar enkele kuikens doel loos rondpikten. Een paar magere hon den kwamen blaffpnd od mij af en be ten in mijn enkels. Ik schopte hen weg, schopte hen nog eens weg en trok daarna een leren riem. toen zij een derde poging waagden. Hun gehuil deed een magere Indi aan in een poncho gehuld uit de hut te voorschijn komen. Hij had de vage ge laatsuitdrukking en omfloerste ogen van een coca-kouwer. Ziin coca-pruim was in zijn wang duideliik te zien. „Bent u Tacho Peralta?" „Wie wenst dat te "weten?" „Een vriend van Senor Jefferson". ..Ik ben Tacho". Hij wachtte, of ik soms nog iets meer zou zeggen. Hij was niet nieuws gierig. Het enige, wat- er voor hem op aan kwam. was die pruim in zjjn mond. „Hü vroeg mij. hier op hem te wachten. Ik ben samen met hem met de trein gekomen", vertelde ik. De Indiaan liet het gedurende een minuut tot zich doordringen. Zijn ka ken bewogen en hij zei: „Kom bin nen". Ik nam mijn tas op en volgde hem. Zodra ik binnen was. wenste ik. dat ik het niet gedaan had. De hut was even smerig als hii. Er was geen vloer; alleen maar de kale grond. In een hoek zat een vrouw, die een baby verzorg de. Tacho zei: „Ga weg". Zij stond op, de baby in haar arm houdend en verliet zonder een woord te spreken de hut. Tacho zei: „Ga zit ten'!. Ik nam het bankje, waar de vrouw op gezeten had. Het was het enige meubel in de hut. behalve dan een wa ter olla en een bed, waarop een ver warde hoop stinkende poncho's lagen. Tacho leunde tegen de muur. Het duurde vijf minuten voor hij er een zin uitgeperst had. ..Don Cheff heeft geen boodschap gezonden". „Don Jeff zal spoedig hier zijn". Wij wachtten. Toen de stank in de hut mij te erg werd. ging ik naar bui ten het erf op en keek naar dat deel van Cuzco, dat ik kon onderscheiden daken van pannen, en van gegolfd plaatijzer en kerktorens. Kauwend op zijn coca-pruim liep Tacho mij achter na. Te oordelen naar zijn magere pol sen en enkels was het kauwen van co ca een gewoonte, waaraan hij al lang verslaafd moest zijn. Men heeft niet veel behoefte aan eten. als men coca kauwt; evenmin aan drinken, of aan denken, of aan wat ook. Men kauwt alleen maar. Jongens worden opgeleid tot bekwame vakmensen. Er zijn bekwame vakmensen nodig (Van onze speciale verslaggever) Straks komen ze bjj tienduizenden weer van de lagere school. Daar zjjn ze nu lekker van af en de wereld ligt voor hen open. Wat nu verder Doorstuderen of een vak Ieren? Daar valt een kentering waar te nemen in de opvattingen van een belangrijk deel van het Nederlandse volk. Het is nog niet zo heel lang geleden (en misschien is liet nog bij te velen het geval!), dat men het zich aan zijn stand en positie verplicht achtte zjjn kinderen dezelfde opleiding te laten volgen als men zelf had gehad, zodat b.v. een geneesheer z(jn zoon of dochter naar het gymnasium, H. B. S. of Lyceum zond, zonder dat de intellectuele capaciteiten der kinderen daartoe bepaald4 aanleiding gaven. Er begint een kentering te komen, omdat men inziet, dat ons land broodnodig behoefte heeft; aan bekwame vakmensen en dat bij emigratie de ambachtsman overal ter wereld zijn brood verdienen kan, terwijl zulks met administratieve krachten veelal nergens het geval is! Het was zeker twee uur later, of schoon het nog langer scheen, voor Jeff kwam aanzetten. Hij dreef drie ruige ezels met pakzadels van onge- looid leer op hun rug. voor zich uit. Over een van de pakzadels waren schoppen, een pikhouweel en een koe voet gebonden. Hij schopte de ezels door de opening in de muur. Tacho greep ze nu bij de slepende neusriemen en bond hun koppen aan hun enkels vast. om het weglopen te beletten. „Tacho, we zullen hier vannacht sla pen. Waar is je vrouw?" vroeg Jeff, „Ik zond haar weg". „Snor haar op en zeg haar, voedsel te kopen". Jeff gaf hem een handvol soles. „Vlees, rijst, thee. Een fles pisco. Laat ze de hut schoonmaken". Tacho keek naar het geld in zijn hand en toen naar Jeff. Toen hij bleef wachten, gaf Jeff hem er nog een paar soles bij. Hij kneep het geld in zijn hand en slofte weg. „Jij kunt hier slapen, maar wat mij betreft zijn er te veel luizen", merkte ik op. „We moeten gedekt blijven en dit is de beste plaats daarvoor. Voor het aan breken van de dag zijn we op weg". „Wat ben je van plan?" „Om vandaag dat rotsblok te vinden. En om het dan morgenochtend voor zonsopgang om te gooien, als niemand ons ziet werken". (Wordt vervolgd) De kinderen, die de schooldeur voor het laatst achter zich hoorden dicht vallen. hebben een grote keuze en wel uit niet minder dan 4000 beroepen. Daar zijn de bureaux voor de beroeps keuze, om de ouders van advies te die nen. nuttige instellingen, die een der belangrijkst® beslissingen in het leven voor ieder kunnen vergemakkelijken, zodat het meisje of de jpngen op de plaats komen waar zij krachtens aan leg en ontwikkeling zullen slagen. Met grote sympathie, omdat ook hier een waarlijk nationaal belang gediend wordt, hebben wij de vier paviljoens bezichtigd, welke in het prachtige Rot terdamse Park zijn opgericht op het terrein van Rotterdam Ahoy als een demonstratie van het vakonderwijs, het voorportaal voor een behoorlijk bezol digde baan in het industriële leven van ons land. Want wat baat al het gepraat over de noodzaak van industrialisatie, wan neer de bekwame ambachtslieden niet aanwezig zijn om het werk inderdaad te doen? En ziehier nu een unieke gelegen heid voor alle ouders, die voor de be klemmende vraag staan: „Wat moet mijn zoon of dochter worden?", om zich te laten voorlichten omtrent de mogelijkheden, welke de uitstekende vakopleiding in ons land heeft te bie den op zo velbrlei terrein. DE OPLEIDING. In de eerste helft der 19e eeuw kwam na de opheffing der gilden de vakopleiding ernstig in het gedrang, ja in verval. Op het einde der vorige eeuw ontstonden tal van particuliere verenigingen, die. om dit verval te stuiten, zich het geven van ambachts- onderwijs ten doel stelden met het ge volg. dat duizenden leerlingen, voor zij een plaats in ambacht of industrie gingen innemen, reeds de Voornaamste grondbeginselen op een "ambachts school onder de knie hadden gekregen. In Juni liepen 902 schepen Antwerpse haven binnen. In Juni zijn 902 schepen met 1.9 mil- lloen ton de haven van Antwerpen binnengelopen. Een geringe vermin dering ten opzichte van de maand Mei. In het eerste half jaar liepen 5043 sche pen de Antwerpse haven binnen. Hoe wel dit getal nog 700 minder is dan het overeenkomende cijfer voor 1938 werd de tonnenmaat van de eerste helft van dat jaar nagenoeg bereikt. Het aantal ambachts- en technische scholen, dat in Nederland sindsdien op gericht is, bedraagt niet minder dan 200. Hiermede was en is het nijpende ge brek aan goede vaklieden echter nog niet verholpen. De toenemende indus trialisatie en de steeds verder gaande specialisatie maakten het nodig, dat de bedrijven ook zelf de opleiding ter hand namen, hetzij voor afgestudeer den der ambachtsscholen, hetzij voor geheel ongeoefenden. Terwijl de jongen reeds het loon ver dient. waarop hij volgens zijn leeftijd of vaardigheid aanspraak heeft, ont vangt hij het nodige practische onder richt, dat hem met de op de avondvak- tekenschool verkregen kennis in staat stelt, in twee of drie jaar een Rijks- nijverheidsdiploma te verkrijgen. Duizenden jongelieden ontvangen thans in verschillende takken van in dustrie en ambacht hun degelijke op leiding envaren er wèl bij. Het doet de burger deugd, wanneer deze zelf zich nauwelijks meer zijn jeugdjaren kan herinneren, de opge wektheid en de ijver te zien, welke de ambachtsscholieren in die "paviljoens op Ahoy aan de dag leggen en hoe keu rig zij een ieder van voorlichting die nen op hun vaak zo uitermate tech nisch speciaal vakgebied. Die jonge timmerlieden en bankwer kers, glasblazers en instrumentmakers, motorherstellers en electriciens, kleer makers en scheepsbouwers, koks en banketbakkers (die hun proefproduc- ten ieder tegen betaling ter keuring aanbieden), bankwerkers en fralzers het zjjn alle vaklieden in de dop, die met ernst, maar met gepaste vro lijkheid tevens zich toeleggen op het vak hunner keuze. Ieder bezoeker zal het gevoel met zich meedragen, waarmee hü Ahoy verlaat, dat dank zü het leerlingenstel sel en de degelijke vakopleiding ons land straks over uitnemende krachten zal kunnen beschikken, welke het voor een welslagen der industrialisatie zo zeer behoeft. Dit zal ook voor de ouders bü de keuze van een beroep voor hun kinde ren richtinggevend kunnen zün! (Nadruk verboden). Geslaagd dank zij... (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus: Staatsexamen, Mulo diplo., H.B.S. A en B, Onderwijzers-akte, Hoofdakte, Boekh. M.O. FRANS, DUITS, Eng. L.O. en M.O.A. in een 32. De voorzitter, die een heel deftig heer was, ja zelfs een beetje van adel was, schraapte zün keel, want hü wilde wel eens haring of kuit van deze zaak hebben. „Meneer de Brigadier", zei- die tot Jimmy, „mag ik U eens iets vragen? Hebt U onderweg nog wielrenners gezien?" Jim my, die inmiddels van zijn fiets was gesprongen, bekeek de voorzitter met een gezicht alsof er een vlieg in zün molk was gevallen. Toen hief hü zün rechterarm op en sloeg dc hoge hoed van de voorzitter met één klap over diens oren... Ik had U al gezegd, dat Jimmy in een kwaad humeur was. De Britse confectle-industrie beeft te kampen met dc moeilijkheid, dat de.vrou- wen in Engeland dikker wórden en de mannen magerder. De oude standaatrdma- ten voor confectiekieding zijn nagenoeg niet meer te gebruiken en men zal door van duizenden mannen en vrouwen de maat te nemen een nieuw matenboekje samenstellen. De heer Th. van de Aakster te Alk maar verbeterde het Nederlandse duur- record voor mddelzweefvliegtuigen door een vlucht te maken met zijn ontwerp „Foetsie" van 1 uur 20 min. 12.5 sec. Het oude record stond met 1 uur 62,9 sec.-pp naam van de heer B. A. H. van Bebber te Baarn. De pseudo-vogelpest te Achterveld neemt nog toe. In het dorpje werden reeds van 8 pluimveehouders enige duizenden kippen vernietigd. Volgens gezaghebbende kringen in New Delhi, heeft de premier van India in zgn boodschappen aan Stalin en Truman geen bemiddeling aangeboden. Het zal nog veertien dagen du ren alvorens Damstadt te Amster dam ontmanteld zal worden. Dit heeft de hoge inter-Kalverstraatcom- missie heden besloten. Er zün sinds de opening van de Stadt tot op heden büna 300.000 be zoekers geweest. Sedert enkele dagen vertoeft de vOVst van het Belgische voogdijgebied Oevoen- di, Mwamboetsa, op uitnodiging van de regering in België. De negervorst is ver gezeld van vier van zijn stamhoofden: Het gezelschap werd onder meer ontvan gen door koningin Elisabeth en door ;d« prins-regent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 8