ENGELS VLOOTBEZOEK AAN VLISS1NGEN BINNENKORT MODERNE WEG NAAR ST. ANNALAND GEREED ANTWERPEN-MOERDIJK-KANAAL Para-typhus in Waalwijk Amerikaanse maatregel te Stamboel Brandende auto reed door Groede en Nieuwvliet EXTRA I KOOPJES VAN OER MADEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 IULI 1950 Twee Engelse marineschepen en een Nederlandse kruiser in de Vlissingse buitenhaven. Er ontbrak Vrijdagmiddag eigenlijk maar één ding by de Vlissingse bui tenhaven en dat was muziek want er was verder alles om het daar zo ge zellig mogelijk te maken: bedrijvigheid, belangstelling en het voor naamste de Marine. Drie grote oorlogsschepen werden door kleine zwoegende sleepbootjes de haven binnengebracht en aan de kade stonden vele Vlissingers dit schouwspel gade te slaan. De Vlissingers zyn immers vertrouwd met het grijs van de marineschepen en menigeen kreeg dan ook een plezierig gevoel by het zien van al die marinedrukte. De Engelse kruiser „Cleopatra" werd het eerst de haven binnengebracht. Log liet liet grote gevaarte zich trekken door de „Borneo" en de Frankrijk" en om streeks kwart over drie lag de boot aan de wal. Ondertussen was de tor- pedobootjager „Gabbard" binnengekomen en langszij de kruiser gebraeht en tenslotte kwam de Nederlandse luchtverdedigingskruiser de „Jacob A an Heemskerck" de haven binnen. Toen de „Cleopatra" de haven bin nenkwam stond een deel van de man schappen op de dekken aangetreden: een saluut van de Britse marine by de aankomst in een haven. Een paar Engelse matronen, die reeds eerder waren gearriveerd met een klein ma rinebootje, de „Anthony" stonden met een beetje leedvermaak te kijken. „We behoeven er nu eens niet aan mee te d&en Overigens hadden deze knapen een kleine schrik te pakken, want Don derdagnacht waren ze in de buurt van Ostende op een wrak gevaren. Byna een uur lang hadden ze met voor- en achtersteven muurvast ge zeten. Toen het water echter steeg, waren ze op eigen kracht weer ver der gegaan. „Bijna hadden we die meneer nog nodig gehadzei een matroosje uit Londen, en hij wees op de sleepboot „Goliath". Voorts deelde deze jonge man ter loops mede, dat naar zijn mening de mooiste meisjes in Ierland woonden en dat zijn slapie uit Folkestone kwam. „Is dat de boot naar Folke- Advertentie Last Fan zennwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. In Waalwijk hebben zich enkele gevallen van para-typhus voorge daan. De Inspecteur van de volksge zondheid in Noord-Brabant heeft de hulp ingeroepen van het Nederlandse Rode Kruis voor de bestrijding van deze ziekte, waarvan de haard, noch het aantal slachtoffers tot dusver be kend zjjn. Men heeft direct gezorgd voor de inrichting van een noodzie kenhuis van 50 bedden. Nader vernemen wy, dat vier posi tieve gevallen zyn geregistreerd. Twintig zieken, verdacht van para- typhus zijn ter observatie opgenomen. Voor ongerustheid zou geen enkele reden bestaan. Reserve-officieren ongerust over landsverdediging. Het congres van de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reserve- officieren, dat in Arnhem werd ge houden, heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat by de le den grote ongerustheid heerst om trent de verdediging van onze vry- lieid naar buiten en naar binnen. Het Congres verzoekt de Staten-Generaal deze aangelegenheid nogmaals onder de ogen te zien. TWEEDE KAMER Debat over verhouding Rijk en K.L.M. De Tweede Kamer heeft gistermid dag z.h.s. de nieuwe wet op de Ka mers van Koophandel en Fabrieken goedgekeurd. De Kamer heeft daar na de algemene beraadslagingen over de tegemoetkoming aan de K.L.M. voor geleden verhezen en over het wetsontwerp tot nadere regeling van de verhouding tussen Rijk en KLM voortgezet. De heer Ritmeester (WD) vond, dat het beleid van de regering van weinig vastheid getuigd. Hij achtte opzet van de KLM weinig com mercieel. Tegen het lenen uit het pensioenfonds had hy bezwaar. De heer Hoogcarspel (CPN) zei de het fout te vinden dat men de belas tingbetaler wil laten bijspringen in de geleden verliezen. Hij merkte oa. op, dat de devaluatie ook voordelen voor de K.L.M. heeft gebracht. De heer Posthumus (Arb.) was van oordeel, dat de verliezen aan de lage kant zijn geraamd. In de huidige om standigheden moet de K.L.M. een ge mengd bedrijf blijven. De minister van verkeer en wa terstaat, de heer Spitzen, schetste de hoofdoorzaken, die er toe hebben ge leid, dat de subsidie moet worden verleend. Ons land is te klein voor concurrentie tussen twee vaste lijn diensten. Op de chartermarkt zou misschien een gezonde concurrentie mogelijk zijn. Niet rechtvaardig achtte spre ker de opmerking, dat de KLM niet al te best voor het haar toevertrouw de kapitaal zou zorgen. Sommige slagen zijn inderdaad mis geweest, maar vele waren goed. Bij de replieken diende de heer Lu cas (KVP) een amendement in tot invoeging van twee artikelen, waar door de KLM verplicht zou worden op vordering van de Algemene Re kenkamer aan deze over te leggen periodieke overzichten over het oe- heer en de vermogenstoestand. De besprekingen werden hierna ge schorst. stone?" vroeg hij en zijn arm ging in de richting van de „Koningin Ju liana". Die ging niet naar Folkestone, maar naar Breskens, doch toen de Londense zeeman hoorde, dat mor gen de Folkestoneboot kwam was hij tevredengesteld. Inmiddels was de „Cleopatra" bij de kade gekomen en met een schiet- apparaat werd een lijntje naar de wal geschoten. Nederlandse Jantjes trokken samen met hun Britse colle ga's aan de touwen, een Nederland se bootsman liet een loopplank aan rukken en 't duurde niet lang of de officier van piquet, de luitenant ter zee 2e klasse G. A. Schriever ging aan boord van de Cleopatra om de commandant namens de Nederlandse marinecommandant de lt. ter zee le klasse J. Janssen, welkom te heten. Enige tijd later ging ook deze aan boord van de kruiser en van de „Gab bard", waarna het eerste officiële deel van de ontvangst der Engelse gasten achter de rug was. De eerste Engelsman, die van boord kwam was de man van de post om er voor te zorgen, dat de brieven van de Engelse Jantjes op tyd in het va derland zouden arriveren. COCKTAILPARTY In de avonduren van Vrijdag heb ben de commandant en de officieren van de „Jacob van Heemskerck" een aantal genodigden een cocktailparty aangeboden. Tot de aanwezigen be*- hoorden o.m. jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Konin gin, en zijn echtgenote, de burge meester van Vlissingen. mr. B. Kolff en zijn echtgenote de griffier der Sta ten, mr. B. D. H. Tellegen, en zijn echtgenote, alsmede tal van provin ciale en Vlissingse autoriteiten en notabelen. Voorts waren vele Engelse marineofficieren, afkomstig van de Cleopatra en de Gabbard aanwezig. De ontvangst droeg een zeer geani meerd karakter. in Belgische Nationale Vergadering kkm!< Marseillaise. De vijfde bijeenkomst van de Bel gische Kamer en Senaat moest gis termiddag om half vier worden ge schorst nadat de anti-Leopoldistische oppositie de Marseillaise had aange heven. Het incident begon toen Pho- lien (CVP) verklaarde dat Frankrijk in Juni 1940 de wapenstilstand ge vraagd had en daarop van de socia listische banken „vive la France" werd geroepen. Terwijl de CVP de Kamer ontruimde en ook de tribunes leegstroomden, bleven de socialisten staande doorgaan met het zingen van de Franse Nationale hymne. Een atoom-duikboot. De volgende maande wordt te Arco in de Amerikaanse staat Idaho be- fonnen met het bouwen van de eerste uikboot die met atoomenergie wordt aangedreven, zo heeft de democrati sche senator Mac Mahon, voorzitter van de gemengde parlementscom missie voor de atoomenergie, mede gedeeld. Het prototype dat te Arco zal wór den gebouwd, is een van de twee proefontwerpen, waaraan de nationa le commissie voor atoomenergie se dert begin 1947 werk't. In éen ton over de Niagara-waterval. Zondag zal de 32-jarige majoor Lloyd Hill uit Ontario een poging wagen in een ton de Niagara-waterval over te steken. Tot nog toe hebben vyf perso nen de overtocht gewaagd, van wie twee bij de poging om het leven kwa men. De laatste poging werd in 1930 ge daan door George Stathakis. De ton, waarin hij zat, bleef de gehele nacht onder aan de waterval onder water steken. Toen de ton de volgende mor gen boven kwam, was Stathakis dood. Zijn lievelingsschildpad in de ton was nog in leven. De leiding van het Amerikaanse Consulaat-Generaal te Stamboel heeft haar staf en leden van de Ame rikaanse Kolonie te Stamboel in structies gegeven, die gelden, wan neer de stad in geval van nood zou moeten worden verlaten. De instructies, die met het oog op de „kwetsbare geografische positie" van Stamboel werden gegeven, heb ben onder alle lagen van de bevolking grote opschuding verwekt. Weg Bergen op Zoom Antwerpen. De provinciale weg Bergen op Zoom- Antwerpen zal tussen Hoogerheide^en Putte enige grondige verbeteringen on dergaan. Enkele bochten zullen uit de ze verkeersweg worden genomen. waarvoor de grond door de eigenaar beschikbaar is gesteld. Diploma's verkeersexamen te Middelburg uitgereikt. Een groot aantal trotse meisjes en jongens van lagere scholen uit Mid delburg, Domburg, Oostkapelle, Kou- dekerke, Gapinge en Ritthem, die met goed gevolg het verkeersexamen hebben afgelegd en dus tip-top weg- gebruikertjes zijn geworden, vulden gisteravond de bovenzaal van de Middelburgse Schouwburg om hun diploma in ontvangst te nemen. Zy werden namens de vereniging „Veilig Verkeer Middelburg", eo. hartelijk toegesproken door de voor zitter, de heer E. Visscher, die ook de talrijke onderwijzers en de burge meester van Oostkapelle, de heer F. G. Sprenger, verwelkomde. Deze laatste werd dank gebracht voor zijn bijzondere activiteit in verband met het examen. De heer Visscher ver tolkte eveneens de erkentelijkheid van het bestuur voor de medewerking van rijks- en gemeentepolitie en de anderen, die de actie tot een succes maakten. Hij wees er op, dat het exa men allerminst gemakkelijk is ge weest. Vooral het theoretische ge deelte vormde voor vele kinderen een struikelblok; van sommige scholen moest de helft van het aantal Can dida ten worden afgewezen. In totaal is ongeveer 30% gezakt. De commissaris van politie, de heer M. A. Reneman, las hierna de namen voor van de geslaagden en de heer Visscher reikte de diploma's met een handdruk en een vriendelijk woord voor ieder aan hen uit. Achtereen volgens kwamen de leerlingen van de volgende scholen naar voren; R. K. school, Middelburg; Chr. school, Domburg; Chr. school. Ritthem; school C-, Middelburg; School Zuid singel, Middelburg; School J., Mid delburg; Chr. school, Gapinge; School Herengracht, Middelburg; School Gravenstraat, Middelburg; Geref. school, Oostkapelle; O.L. school, Oost kapelle; O.L. school 't Zand; O.L. school, Koudekerke; Hervormde school, 't Zand en de Ryksleerschool Middelburg. De heer Visscher wees hierna op de noodzaak de verkeersregels in acht te nemen, opdat het aantal do delijke verkeersongevallen aanzienlijk vermindert. „Die zwarte vlek moet weg"» aldus de heer Visscher. Tot bes» uit van de bijeenkomst werd er een instructief filmpje over de „vier O's-actie" en enige andere filmpjes vertoond. EINDEXAMEN M.T.S. Aan de Middelbaar Technische school te Dordrecht, slaagden voor het eindexamen afdeling werktuig kunde. de heren P. Lems en H. van der Molen te Vlissingen. Het ambachtsherenhuis te Oud-Vossemeer. De gemeenteraad van Oud-Vosse- meer heeft in zijn jongste vergadering afgezien van het plan om het Am bachtsherenhuis te onteigenen. Er was namelijk een brief van Gedeputeerde Staten ingekomen, die er op wezen, dat het Ambachtsherenhuis niet ge sloopt mocht worden zonder een ver gunning van Monumentenzorg en zo'n vergunning zou men toch nooit krij gen. De raad kon niet inzien, dat het ver waarloosde en onpractische gebouw enige cultuur-historische waarde zou hebben, maar moest zich bij de wens van G.S. neerleggen. Het gebouw is een sta-in-de-weg, want nu is het ont sluiten van het achterliggende terrein voor nieuwbouw, wel heel moeilijk ge worden. Had de ambachtsheer tijdig, dat wil zeggen vóór het nieuwbouw- plan, bezwaren ingediend .dan had men een goede verbinding van de nieuwbouw met de dorpskern kunnen maken of een geheel nieuw plan kun nen ontwerpen. Nu zit men met de moeilijkheid, dat de nieuwbouw een zeer onpractische verbinding met het dorp heeft. De gemeenteraad besloot geen bij drage te verstrekken voor de electrifi- catie van 't gehucht ,De Weele". De raadsleden schrokken namelijk terug voor de consequentie, dat men dan ook andere huizen, die buiten de kom van de gemeénte liggen, op het lichtnet zou moeten aansluiten. Beiaard-concert Veere. Zaterdagavond 15 Juli van 89 uur zal de heer J. Kwist op de bei aard te Veere het 7e Zomeravond- concert geven. Het programma luidt: 1. Sonatine in G, Max Field; 2a. Heer Jesus heeft een Hofken; b. U bid ik aan, o macht der liefde; 3. Whispering hope, Hawthone; 4. The lost Chora, Sullivan; 5. Ave Maria, Schubert; 6. Menuet, Jet van Hoof; 7. Melodie in F, Rubinstein; 8. Cha conne, Durand; 9. Oud Hollandse boerendansen, Siep; 10a. Zeeuwsch- Vlaams Volkslied, Lijsen; b. Ontwor steld, vry naar het Frans door Wim Abeleven: 11. Preludium en Fuga in C, J. S. Bach. Openluchtspel te Sint Jansteen. Te Sint Jansteen zal op de Zonda gen 30 Juli. 6 Augustus en 13 Augus tus een openluchtspel worden opge voerd onder leiding van drs. Louis Lockefeer, door de toneelvereniging „St. Jan". Gespeeld wordt in de tuin van het meisjespatronaat te Sint Jansteen en als stuk werd gekozen: „De ijver voor uw huis". Een prachtige oude kerk óp een sierlijk beplant veld. Machtige kastan jebomen. Om het veld een ringvaart en daarom een kring van dorps- hlusjesDat was het beeld van het oude Sint Annaland. Tegen het einde van de vorige, eeuw werd de kerk afgebroken en een vrij onooglijk nieuw kerkje gebouwd. De kastanjebomen vleien onder de bijl cn 15 jaar geleden werd de ringvaart gedempt, omdat ze tot een stinksloot was verworden. Er is wel heel veel van de oude schoonheid ln Sint AnnaJand verloren gegaan. Ook voor Oud-Vossemecr belangrijk. Nu zou dat niet meer gebeuren, opdat Monumentenzorg en de Schoonheidscommissie's in het ge weer zouden komen, maar daarmee zijn dorpen als Sint Annaland, die toch eigenlijk een stuk van hun hart verloren, met gebaat. Er moet voor die dorpen naar een nieuwe vorm gezocht worden en dat is uiterst moeilijk. Het zal alles heel langzaam moeten groeien, want voor groot scheepse plannen is in de dorpssfeer geen plaats. WONINGBOUW. Ook werkt het huidige bouwsy steem met zyn volume-toewijzing on z'n woningwethuizen binnen ene dorpssfeer niet altyd even gunstig. In Sint Annaland worden geen wo ningwetwoningen gebouwd. Men is er meer gesteld op eigen financie ring. Voor duplex-woningen bestaat geen belangstelling, want ze passen slecht in een dorp. Waarvoor mén interesse heeft, dat is voor flinke arbeiderswoningen van 300 m3 in houd en dan moet er altijd een hoorlijke schuur bij zijn. Met behulp van de Financierings regeling '47'48 zijn er acht wonin gen vérrezen en als er bouwvolume was zouden er direct nog wel zes Explosie te Portsmouth. In de Britse marinehaven Ports mouth hebben gisteravond binnen een kwartier twee zware ontploffin gen plaatsgevonden. De eerste explosie, aan boord van 'n lichter met ammunitie verwekte brand in een wapendepot te Gosport, dat aan de andere kant van de rivier de Solent ligt. De lichter lag gemeerd voor een wapendepot. De brand is naar andere ammunitieschepen over geslagen. Kabinetsformatoren in "Suriname geven opdracht terug. De heren J. Drielsma en mr. dr. J. A. E. Buiskool hebben de opdracht om een Surinaams kabinet te forme ren, aan de gouverneur teruggegeven. De voorzitter van de demissionaire regeringsraad, mr. dr. J. C. de Miran da, die Maandag naar Nederland zou vertrekken, heeft van deze reis afge zien. gebouwd kunnen worden, want be hoefte aan woonruimte is er, ook al is de woningnood er niet zo groot als in de steden, KLEINE LANDBOUW. In een dorp als Sint Annaland dient de bouw-activiteit aangepast te zijn bij de structuur van de bevol king en die structuur is een merk waardige. Van de 700 gezinnen le ven hier 450 van de kleine landbouw. Werkloosheid is er in de zomer niet en het systeem van deelbouw, dat in deze omgeving veel wordt toege past, brengt mee, dat ook degenen, die geen grond bezitten kansen op goede verdiensten hebben en direct betrokken zyn by het welslagen van de oogst. St. Annaland is het land van de zilveruien en van de voorgekiemde aardappelen. Het aardappeljaar 1950 belooft voor de meeste landbouwers goed te worden, want de prijs is thans redelyk en de opbrengsten zyn normaal. Er is echter een groep boe ren, die tegenslag heeft gehad met het poten van aardappelen. Er kwa men tussen de planten teveel „on derzeeërs" voor, die geen vrucht ga ven. Verscheidene percelen moesten omgeploegd worden en zijn nu met bieten bezaaid. DE NIEUWE WEG. Binnenkort zal Sint Annaland feest vieren ter herdenking van het 475-jarig bestaan. Het zal' een groot feest worden, want hier bestaat de goede gewoonte, dat iedereen mee doet en dat geen wanklank wordt gehoord. Het zal een dubbel feest zijn, om dat over ongeveer drie weken waar schijnlijk ook de nieuwe weg gereed zal zyn, een weg, die vele duizenden guldens heeft gekost en die het auto verkeer TholenSt. Annaland aan zienlijk vergemakkelijkt. Ook Oud- Vossemeer zal sterk van deze nieu we weg profiteren. DE RINGWEG. Nu rest nog de verbetering van de tertiaire weg Sint Annaland Stavenisse en dan zal een moderne rin|weg rond het eiland Tholen ge- Een verbeteringsplan voor de weg StavenisseSint Annaland is gereed, maar de kosten zijn hoog en de uit voering van het werk zal nog wel enige jaren op zich laten wachten. Intussen heeft het gemeentebe stuur van Sint Annaland plannen om circa 400 meter van deze terti aire weg te verbeteren, zodat het bewoonde gedeelte van de weg goed zal worden. Daarmee zal dan, zo verzekerde de burgemeester van St. Annaland, de heer F. M. Boogaard, ons in een kort onderhoud, de ge meente Sint Annaland een wegennet hebben, dat voor de komende vijf ia- ren redelyk meekan. Na die vijf ja ren zal men dienen na te gaan of op een aantal wegen een goede klinkerbestrating nodig is. Is men ontstemd in Antwerpen? Opinie van Belgisch hoogleraar. In Antwerpen maakt men zich, naar uit een hoofdartikel van de Ga zet van Antwerpen blykt, ongerust over de trage gang der besprekingen over het Moerdykkanaal. 't Blad zegt dat de besprekingen blij ven slepen terwijl in de gemengde commissie reeds overeenstemming werd bereikt over de stop van Ter- naaien en de sluis van Terneuzen. Volgens de Gazet van Antwerpen verdenkt men -er Nederland van de tijd te willen winnen totdat de econo mische unie in werking is getreden om dan de afwijzing van 1925 te her halen. Om dit te voorkomen zou er in bepaalde Belgische kringen op wor den aangedrongen de economische unie eerst door het parlement te la ten bekrachtigen nadat opheldering zal zijn verschaft over het vraagstuk der waterwegen. De Belgische libe rale afgevaardigden Koris en Konckx worden als voorstanders van deze houding genoemd. Van andere zijde wordt van de Belgische regering een verklaring ge- eist, dat zij by verwerping van het Moerdykkanaal terstond zal overgaan tot het uitvoeren der verbinding Ant- werpen-Ryn via het Albertkanaal en het bekken van Aken. GEEN ENKEL RECHT? In het Antwerpse blad merkt pro fessor van Geetruyen op, dat deze onprettige stemming, hoewel wellicht ovedreven, verklaarbaar is door uitla tingen van Nederlandse zijde. Hij doelt daarmee op een verklaring van de heer Beerman, voorzitter van de stichting havenbelangen van Rotter dam die de opvatting zou hebben ge huldigd, dat Antwerpen geen enkel recht op een nieuwe Rijnverbinding zou hebben en die België zou hebben beschuldigd van overtreding van de acte van Mannheim door het toeken- Benzinetank had vlam gevat. Een Zweeds echtpaar reed Vrijdag middag per auto door Nieuwvliet en Groede. Ze bekeken het mooie Zeeuwschvlaamse landschap en be merkten niet, dat wielrijders die hen passeerden, noodkreten slaakten om de aandacht te trekken van de auto bestuurder. De wagen stond namelijk aan de achterzijae in brand. De benzinetank, dié blijkbaar lekte, was in vlammen gehuld. Eerst ter hoogte van Groede's gemeentehuis, ontdekte de bestuurder de brand. De bestuurder, de heer Rosengren, liet snel zijn echtgenote uitstappen en reed de wagen nog naar het einde van de Voorstraat omdat in de be bouwde kom het gevaar te groot was. Daar werd met man en macht het blussingswerk ter hand genomen door personeel van de tramoprui- «mingsdienst S.B.M. dat soms door vlammen omringd was. Er waren na melijk nogal wat blikken reserve- benzine in de wagen. Even later kwam ook de brandweer met schuimblusapparaten en met slangenmateriaal. Enkele halfver brande koffers werden uit de wagen gered. Het bleek, dat gelukkig alle waardepapieren, passen enz. gebor- f en waren, maar de kleding was gro en deels verbrand. De heer Rosen gren, die uit Helsingbom in Zweden afkomstig is, telefoneerde direct naar Zweden en moest daarbij tot zijn te leurstelling vernemen, dat de verze keringsmaatschappij voor schade bui ten Skandinavië geen uitkering doet. Daar de wagen totaal verloren is, be tekent dit ongeval voor hem dus een lelijke schadepost. Opening sportterrein te Oostburg. VERMOEDELIJK OP 4 SEPTEMBER. Naar wij vernemen zal het nieuwe sportterrein te Oostburg vermoedelijk op 4 September a.s. officieel geopend worden. Het pas naar de 2e klasse gedegra deerde „Neptunus" uit Rotterdam heeft zich bereid verklaard naar Oostburg te komen voor het spelen van de openingswedstrijd. Getracht zal worden als tegenpartij een club uit Brugge naar Oostburg te krijgen. Zweedse zeeman wilde deserteren Op verzoek van de kapitein van het Zweedse stoomschip „Malerik", werd op het politiebureau te Terneu zen een opvarende van dit schip tij delijk opgesloten, omdat de man zeer obstinaat was en dreigde te zullen deserteren. Ook tegenover de politie was de zeeman verre van inschikke lijk. Hij beweerde zelfs ziek te zijn en Verzocht in éen ziekenhuis te worden opgenomen. Een onderzoek, door een art3 bracht echter aan het licht, dat de Zweed simuleerde, zodat hij in de cel moest blijven logeren. Gisteren, even voordat het schip naar Zweden ver trok, is hij wéér aan boord gebracht. Hoogspanningskabel door de Wester-Schelde. Donderdag is door de P.Z.E.M.. in samenwerking met Van der Tak's Ber gingsbedrijf, de derde hoogspannings kabel door de Westerschelde (van Zuid Beveland naar Zeeuwsch-Vlaanderen) gelegd. Veerdienst Vlissingen Breskens Zondag gestremd. Wegens reparatiewerkzaamheden aan de aanlegsteiger te Vlissingen, zal de veerdienst VlissingenBreskens Zondag voor het snelverkeer zijn gestremd. Wel zullen voetgangers en wielrijders worden overgezet. nen van Rijnvaartpremiën en koste loze sleepdiensten. Dergelijke verkla ringen worden in Antwerpen zeer be treurd. Professor van Geetruyen: schrijft: „Van algemeen Benelux standpunt bekeken bieden de eeuwen oude Amesterdamse en Rotterdamse havenpolitiek geen prettig gezicht en men zou nu eenmaal dienen te begrij pen, dat Munster-opvattingen onver enigbaar zijn met de economische unie tussen Noord en Zuid. (De hoog leraar zinspeelt hierop het oude vre desverdrag van Munster, Red. P.Z.C.) HET RUILVERKEER Professor van Geetruyen is van mening dat het Moerdykkanaal niet 'in de eerste plaats het transitover- keer ten behoeve van Antwerpen dient doch eerst en vooral ten dien ste zal staan aan het ruilverkeer tus sen België en Nederland. Meer dan de helft van het goede renverkeer tussen Nederland en Bel gië is volgens hem rechtstreeks be trokken by het vraagstuk van een kortere en veiligere waterweg, die de ruilhandel door lagere transportkos ten zou kunnen stimuleren. Wanneer men liet vraagstuk zo' beziet, kan men het volgens professor van Geetruyen: „niet onredelijk achten, dat men Benelux uit de boze oordeelt indien men niets wil weten van het doelmatigste middel om de handels- transactiés uit te breiden". bij KLEINE MARKT 1 VLISSINGEN KERKNIEUWS. Bezwaren tegen de Nieuwe Kerkorde. Een aantal predikanten en kerk voogden uit de Ned. Herv. Kerk heeft een comité gevormd dat zich te weer stelt tegen de nieuwe kerkorde, met name tegen de ordinantiën waarin de positie van de kerkvoogdijen woidt omschreven. Onder voorzitterschap van mr. W. H. Vermaas uit Middelburg, belegde dit comité Vrijdagmorgen een verga dering in „de Prins van Oranje" te Goes, waar verschillende kerkvoog den en predikanten van de Bevelau- acn en Schou wen-Du iveland tegen woordig waren. Een der comitéleden, dr. H. O. R«. Baron van Tuyll van Serooskerken, predikant van Opijnen, zette hier in het kort de bezwaren uiteen. Krachtens art. 16 en 19 van ordi nantie 16 zullen aanslagen en quota v. orden opgelegd. Wanneer de plaat selijke reglementen niet worden aan gepast aan de nieuwe kerkorde, kun nen echter volgens het comité de aanslagen en quota niet van hoger hand op de begroting der kerkvoog dij worden gebracht. Het comité ziet n.l. het gevaar dat de zelfstandigheid van de plaatselijke gemeenten verlo ren zal gaan en de kerkvoogden „zetbazen" zullen worden. Verhoging van hoofdelijke omslag zou ook hel geestelijk leven van de kerk in ge vaar brengen. Een uitvoerige discussie van voor- en tegenstanders volgde op deze kor te inleiding. Van do zijde van het co mité namen hieraan deel dr. Baron van Tuyll van Serooskerken, mr. Ver maas en ds. L. J. Bloemsma van Beesd, terwijl de predikanten Talma, Postma en Zunneberg zich tegen ver schillende opmerkingen keerden. Zo deden enkele mededelingen van ds. Bloemsma de vraag rijzen of niet te weinig vertrouwen wordt gesteld in de Gen. Synode. Mr. Vermaas merkte o.m. nog op, dat het. comité van mening is dat het kerkewerlt in de gemeenten voorop moet staan, terwijl ds. Talma er op wees, dat de Ned. Herv. Kerk als vclkskerk een grote taak heeft tè vervullen, waarvoor de gemeentele den zich helaas vaak nog te wéinig financiële offers weten te getroosten. 'sMiddags had het „Comité van Ac-; tie", dat zich vooral keert tégen dé voórgestelde samenvoeging van kerk voogdij en kerkeraad, een vergade ring te Middelburg belegd. Men bracht zijn bezwaren tegen het ont- werp-Kerkorde naar voren. Ds. A. de Vries van Middelburg en ds. L. C. Spijkerboer van Souburg verdedigden het beleid van de Synode en vielen de opposanten op diverse punten aan en de heer J. Moll, kerkvoogd uit Vlis singen, zette het standpunt van het hoofdbestuur der Ned. vereniging van Kerkvoogdyen uiteen. NED. HERV. KERK. Ds. A. J. Wijnmalen te Oldenbroek. heeft bedankt voor het beroep naar Poortvliet. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Oppenhuizen: P. B. Suurmond, candidaat te Ooster beek, die bedankte voor Erica, 's-Gra- venmoer, Medemblik en Vollenhovc- stad. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Lutjegast: L. Floor Jr., candidaat te Amsterdam-Noord, en. W. van 't Spijker, candidaat te Zwol le. GEREFORMEERDE GEMEENTEN^ Beroepen te Hendrik Ido Ambacht: Chr. van Dam te Werkendam. EVANGELISCH LUTHERSE KERKEN. Beroepen te Apeldoorn-Doesburg: W. F. Jense, reserve legerpredikant te Zwolle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2